Jlictime gtihscfft fflburanl K.L.H. -postvliegtuig PH-TEU in zee gestort Zes jonge vliegers en een stewardess vonden bij Hoek van Holland de dood Viruly zocht tevergeefs boven de woelige zee Proef met eerste waterstofbom ter wereld in 1951 Wist U DONDERDAG 2 FEBRUARI 1950 BUREAUX: £logewoerd 103. Dir en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoasllcf: Is gfiefcfeoen tnyo bert in tcgljenspoet" Dertigste jaargang N« ^036 NOORDWIJKSE SCHELPENVISSERS STOTEN HUN NEUS Zie pas 3 De Dakota PH-TEU van de KLM is vanmorgen omstreeks kwart voor vijf brandend in zee gestort, ter hoogte van Hoek van Holland, 45 kilometer uit de kust. Het moet als zeker worden aangenomen, dat de zeven inzitten- den zijn omgekomen. De reddingboot President Jan Leis uit Hoek van Hol- I land en het Deense stoomschip Rigmor hebben vanmorgen omstreeks half tien wrakstukken aangetroffen, maar geen overlevenden. Er zijn enkele zakken met post opgevist. De inzittenden waren allen leden van het K.L.M.-personeel. I De reddingboot et Deense schip regenbuien op di woelige golven naar de wrakstukken, die door een Mitchell uit Valkenburg den waargenomen op 52.04 graden Noor derbreedte en 3.25 graden Oosterlengte. Dat is 14 mijl ten N.N.W. van het licht schip Goeree en 25 mijl ten Westen Hoek van Holland, even buiten de v route. De zee is er 29 meter diep. De Dakota vertrok vannacht als eerste toestel naar Londen met post en vracht. Er bevonden zich geen passagiers aan boord. Behalve gezagvoerder Van der Heide'gingen zes jeugdige leden van het K.L.M.-personeel mee. Onder hen waren drie vliegers, die op Londen Airport in structies zouden ontvangen over het lan dingssysteem, dat daar in gebruik is. Om tien over half vijf meldde het toe stel zich af bij het passeren van de Ne derlandse kust. Er was geen reden om aan te nemen, dat het toestel zich in moeilijkheden bevond. Daarna is niets Het Deense s.s. Rigmor seinde even later echter, dat men een vliegtuig bran dend in zee had zien storten, ter hoogte van Hoek van Holland. Hieruit zou jnen de conclusie kunnen trekken, dat de ma chine onderweg onklaar is geraakt en de bemanning geprobeerd heeft om ter hoogte van Hoek van Holland de kust te bereiken. Reddingspogingen. De Opsporings- en reddingsdfenst van het vliegveld Valkenburg werd onmid dellijk gealarmeerd. Men kon nog niets beginnen. Het Squadron 320 stond klaar, ma; - het had geen zin om bij donker op te stijgen. De bemanning van het KLM- vliegtuig zou geen lichtsignalen kunnen geven. Zij had alleen zwemvesten tot haar beschikking, die in de duisternis niet zichtbaar zijn. Om tien voor acht steeg echter een Mitchell op onder commando van luite- hant-ter-zee-vlieger A. Haan. Omstreeks half tien meldde Valkenburg, dat de wrakstukken waren gezien. De Mitchell bleef geruime tijd rond het wrak cirke len om naar overlevenden te zoeken. Van Engelse en Amerikaanse zijde is dadelijk hulp geboden. Op vliegvelden in Duitsland hadden zij vijf toestellen klaar staan. Een Lancaster is nog de lucht in gegaan, maar later teruggekeerd, toen vernomen werd. dat de Rigmor de wrak stukken had bereikt. Daarom had het ook geen zin om uit de Mitchell reddingboten uit te laten. De reddingboot President Jan Leis onder schipper A. Brinkman verliet om streeks half zeven Hoek van Holland. Na In Europa zijn de achterbuurten „mooier" Na een bezoek aan zeven Europese landen verklaart een Amerikaanse Se naatscommissie hier nergens achterbuur ten te hebben aangetroffen, welke met die van Washington vergeleken kunnen worden. De commissie had zich een speciaal oordeel willen vormen over het vraag stuk der samenwoning, dooh zij is niet tot een definitieve conclusie gekomen, aangezien dit vraagstuk in elk land an dere aspecten vertoonde. Welke Nederlandse militairen naar Australië mogen Volgens berichten uit Australië zijn de onderhandelingen met de Nederland se regering over emigratie van onze mi litairen beëindigd. In aanmerking zul len komen vrijgezellen tussen de 18 en 45 jaar en getrouwden onder de 50 jaar toet hun gezinnen. Twee doden bij verkeersongeluk Melkauto op onbewaakte overweg verpletterd Op de onbewaakte overweg te Tricht bij Geldermalsen is gistermorgen om elf uur een met melkbussen geladen vracht auto van de melkfabriek te Tricht door een goederentrein totaal verpletterd. De enige inzittende, de 55-jarige chauffeur J. M. de Bruin uit Buren is in het zieken huis overleden. Vermoedelijk kon de chauffeur door de gladheid van de weg niet tijdig remmen Nog een ongeluk Gistermiddag is op de onbewaakte overweg bij De Klomp (Gld.) een perso nenauto door een trein gegrepen. De 20-j. bestuurder Van Manen uit Ederveen werd op slag gedood. De auto werd totaal ver nield. Lintjes voor de P. B. O. Minister Van den Brink heeft gister middag aan drie personen onderscheidin gen uitgereikt, omdat zij zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor het tot stand komen van de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie. Het zijn prof. dr J. A. Veraart, die het beginsel van de P.B.O. 25 jaar lang heeft verdedigd en voor dit pionierswerk tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau werd be noemd; prof. dr F. J. H. M. van der Ven, voorzitter van de commissie die het wetsontwerp voorbereidde en mr J. Woudstra, die bij deze voorbereiding veel werk verzette. Deze laatsten wer den ridder in de Orde van de Nederl. Leeuw. half tien kon zij de Rigmor assisteren bij het zoeken naar het wrak. De sleepboot Maas van L. Smit vertrok eveneens naar de plaats van het ongeluk met KLM-of- ficials aan boord. Aan boord beivonden zich 188 kg Ne derlandse post die gisteravond laat nog uit alle delen van ons land is binnen gekomen; verder een hoeveelheid Zwit serse post- Over het algemeen is deze ochtendzending de grootste, die per dag door de lucht wordt verzonden naar Londen. Ook het transitopost uit Dene marken gaat meestal met dit toestel mee, maar het vliegtuig uit Kopenhagen had vertraging, zodat de Deense zending niet is meegegaan. Vermoedelijk bevon den zich geen grote waardezendingen aan boord al zijn er wel enige aangete kende stukken ingeladen. Dat er een stewardess aan boord was. niets bijzonders. Veelal werden op de 'erugreis passagiers meegenomen. Ook i: het normaal, dat er enige lespiloten mee gingen. De slachtoffers van de ramp met het KLM-postvlïegtuig, dat 40 km van Hoek van Holland in zee stortte. V.lji.r. Boven: gezagvoerder J. v. d. Heide uiit Ilpendam, boordwerktuigkundige C. J. Mink uit Den Haag en radiotelegrafi A. v. Seumeren, eveneens uit Den Haag. Onder: de Britse vliegtuig-bestuurde A. A. J. Legg uit Amsterdam, B. Slosser en F. J. de Raadt, eveneens vliegtuig- bestuurders uit Amsterdam en mej. Lamers uit Venlo, stewardess. DEENS SCHIP BEREIKTE HET EERST DE WRAKSTUKKEN (Van t r verslaggevers). Direct na het bericht over de vliegtuig ramp spoedden velen zich naar Hoek van Holland. Onafgebroken hoorden wy in de seintoren de mannen van de radiodienst bezig met het oproepen van de redding boot President Jan Leis en de Rigmor. Het duurde lang voor beide schepen contact met elkaar kregen, hoewel zij beide op golflengte 175 zonden. „What is your position, what is your position", hoorden wij schipper Brinkman roepen de marconist van de Rigmor. Het antwoord bleef lang uit. De spanning steeg, tot eindelijk, om tien voor half twaalf, schipper Brinkman meldde, dat hij de Rigmor in zicht had gekregen. Schipper Brinkman meldde een wind kracht van 45. Dat is een grote snel heid om een bergingsvaartuig uit te sturen. Hoewel de zee vlak voor De Hoek glad was, waren de golven op de plaats Centimeters van Damplantsoen brachten f 2,2 millioen op De opbrengst van de symbolische ver koop van het Damplantsoen bracht ruim 2,2 millioen op, blijkens het jaarverslag de Nationale Monumenten Commissie. De totale baten dezer commissie bedroe gen ƒ2.232.000. waarvan ƒ274.000 aan salarissen en onkosten afging. Van de rest werd ƒ265.000 bestemd voor het koop- vaardij-monumemt, ƒ770.000 voor verzor gingsstichtingen, 396.000 voor oorlogs gravenstichtingen en 500.000 voor de Nationale Monumentencommissie. Postboot voor Schiermonnikoog liep vast De postboot, die gisteren de tocht van Schiermonnikoog naar Oostmahorn weer aagde, kwam al spoedig aan de grond te zitten. Pas om kwart over zes 's avonds kwam de boot vlot. Passagiers en post m reeds overgenomen door de red dingboot Insulinde. Twee Austers brach- post naar het eiland. Ook naar en Ameland vonden enkele vluchten plaats, o m. voor een patiëntje voor het ziekenhuis te Leeuwarden. Haarlemse bakkers roken vredes pijp nu echt De Haarlemse bakkersoorlog, die op- icuw was opgelaaid, doordat de firma Mercurius bleef weigeren brood voor 34 cent te verkopen, is beëindigd. Ook Mercurius rekent van Maandag af 34 ct. Een maand voor foutief invullen van aangiftebiljet De Rotterdamse rechtbank veroordeel de hedenmorgen de 38-jarige koopman in der E. uit Rotterdam wegens het foutief invullen van een aangiftebiljet, een maand gevangenisstraf. (De eis 5 maanden). van het ongeluk vrij woelig. Er hing veel mist, al trok die later wat op. Er kwamen steeds meer autoriteiten, zoals de heer S. O. Kuneman, hoofd van de algemene dienst en dr W. J. Bais, chef van de medische dienst. Vanmorgen om zeven uur wisten de meeste employé's op Schiphol, dat het postvliegtuig was verongelukt. De pas sagiers die met het eerste lijnvliegtuig vertrokken, waren er onkundig van. Maar het duurde niet lang of men hoor de, dat Viruly met het Curagao-toestel over de plek was gevlogen. Hij werd al spoedig door velen aangeklampt. Zijn ge zicht stond ernstig. Hij had niets gezien, zelfs niet het Deense schip, hoewel hij vijfmaal heeft rondgecirkeld. Uiteraard heerste ook op Valkenburg grote bedrijvigheid. Op de tafels lagen grote kaarten uitgespreid; een zwart kruis gaf de plaats aan waar het toestel is gevonden. Zwakke radiosignalen van vermiste Skymaster Van het Amerikaanse legertransport- vliegtuig, dat sinds verleden week Don derdag in het gebied van Yukon (Noord- Canada) wordt vermist zijn enige zeer zwakke radio-signalen opgevangen. Men koestert thans de flauwe hoop, dat zich onder de 44 personen welke het toestel vervoerde, nog enkele overlevenden be vinden. DE BEMANNING Aan boord van de TEU bevon den zich de 'volgende leden van het vliegend personeel der K.L-M J. VAN DER HEIDE, gezagvoer der, geboren 14-4-1917, in dienst van de K.L.M. sedert 1945. ge huwd, 3 kinderen, wonende te Ilpendam. J. MINK, boordwerktuigkundi ge. geboren 28-2-1924, in dienst K.L.M. 1946, ongehuwd, uit Den Haag. VAN SEUMEREN. telegrafist, geboren 4-5-1925, in dienst K.L.M 1947, ongehuwd, uit Den Haag. v. A. J. LEGG (Britse nationali teit), vliegtuigbestuurder, ge boren 8-11-1923, in dienst K.L.M 1948, gehuwd, uit Amsterdam. SLOSSER, vliegtuigbestuurder geb. 1-6-1920, in dienst K.L.M 1947, ongehuwd, uit Amsterdam J. DE RAADT, vliegtuigbestuur der, geboren 8-8-1922. in dienst K.L.M. 1948, ongehuwd, uit Am- sterdam. Mej. C. H. M. LAMERS, stewardess, geboren 18-4-1923, in dienst KLM. 1948, ongehuwd, uit Venlo. Moeten onze mannen vechten voor Sukarno Sukarno's uitlatingen over N. Guinea Het Eerste Kamerlid Reijers (CH) heeft dr Drees gevraagd, eerst de Staten Generaal te raadplegen voordat de Ne derlandse regering Nederlandse soldaten krijgsbehoeften ter beschikking stelt ten behoeve van de regering van Indone- Tevens vroeg hij of de regering de her haalde openlijke uitlatingen van lr Su- o inzake de toekomst van Nieuw Guinea niet in strijd acht met art. 2 van het charter van souvereiniteitsoverdracht of zij haar standpunt wil mededelen. Mr Roem heeft vertrouwen Voor zijn vertrek naar Nederland ver klaarde de nieuwe hoge commissaris van Indonesië, mr Moh. Roem: „Ik heb alle vertrouwen in de samenwerking tussen Nederland en Indonesië, daar wil ik mijn schouders onder zetftn". Hij achtte zijn benoeming in overeenstemming met de ernst, waarmede de beide landen de samenwerking opvatten, welke berust op vertrouwen. Aan de ene kant speet het hem. dat hij Indonesië verlaten moest, doch anderzijds heeft het werk, hetwelk hem in Nederland wacht, zijn volkomen instemming. Hij en zijn re gering hadden voor een moeilijke keuze gestaan, doch nu zij eenmaal gedaan is, hij zich met hart en ziel aan zijn taak in Nederland wijden. Het optreden kapitein Westerling beschouwde hij ;en van de normale moeilijkheden, waarmede elk land te worstelen hèeft die geen gevaar zullen opleveren voor de verhouding tussen Nederland en In donesië. Vertrouwen is een gevoelige zaak en kan lioht worden verstoord, doch wanneer beide partijen de juiste houding weten aan te nemen, zal dit het vertrou wen slechts versterken, meende mr Hij uitte voorts zyn voldoening over de blijken van afkeuring van het optre den van kapitein Westerling niet alleen van de regering, doch ook van het grote publiek, doch er mag geen ondergrond van leedvermaak zijn, zoals nog bij ver schillende Nederlanders te bemerken is, zeide hij. Mr Roem was vergezeld van zijn echt genote, zijn plaatsvervanger mr Djumha- a en zijn secretaris Sudjono. Kort na hem zal mr Razif naar Neder land vertrekken als hoofd van de finan- cieel-economische sectie van het hoge commissariaat. Thans is deze hoofd de G.I.N.D.O., een organisatie van porteurs en exporteurs. De Prins in Venezuela Prins Bernhard heeft gisteren tijdens zijn bezoek aan Venezuela de radiodienst Caracas-Curagao bezocht. Hij woonde recepties bü van de Venezolaanse rege ring en de Nederlandse gemeenschap in dit land. Onderscheiding voor jhr mr W. M. de Brauw Jhr mr W. M. de Brauw. rechtsgeleerd adviseur van H. M. de Koningin en ka merheer i.b.d., werd door de Koningin be noemd tot groot-ófficier in de Huisorde ran Oranje Nassau. AMERIKA HEEFT HAAST Explosiehitte geschat op10.000.000 graden C. De sensatie over de waterstofbom is nog lang niet van de lucht. Amerikaanse ochtendbladen verschenen met grote koppen, de H-bom (teken van het element waterstof) versierend met het praedicaat „duivelse bom". Maar de veiligheid der wereld dwingt nu eenmaal tot de vervaardiging ervan. Reeds wordt nader gemeld, dat de Amerikaanse leiders .hopen" de eerste waterstofbom ter wereld in 1951 of misschien nog eerder tot ontploffing te kunnen brengen. Voor deze proef wordt een eiland in de Stille Oceaan genoemd, zoals Eniwetok, waar indertijd proeven met de atoombom zijn genomen. Nu Truman zijn goedkeuring heeft ge- universiteit van Uppsala, zou de H-bom explosiehitte kunnen ontwikkelen 10 millioen graden Celsius. De hecht aan de productie van de H-bom, zal deze in ieder geval reeds het volgend jaar worden getest. Zulks is mogelijk, omdat een groot deel van het voorbe reidende werk, althans ten aanzien der fundamentele principes van de bom reeds is verricht. Amerikaanse geleerden werken full speed! aan plannen voor de aanmaak. Men neemt aan, dat zij aan de volgende twee methoden werken: 1. Trachten het proces, waardoor de zon en andere planeten hun reusachtige energie ver krijgen de fusie van H-atomen ter' vorming van een nieuwe substantie te bekorten. 2 Het bombarderen van het element lithium met waterstof-atoom kernen. Zoals reeds vermeld, lopen de verschillende schattingen van de kracht van zo'n superbom tot duizend maal die van een- uranium- of plutoniumbom. Volgens dr Helge Tyren, een vooraan staand Zweeds deskundige van de bom zou waarschijnlijk rond :n tikje groter dan een atoom bom. Bij het tot ontploffing brengen van éen H-bom in zee, zou geen gevaar be staan voor een kettingreactie. Naar de mening van do afdeling onder zoek van het Noorse min. van Defensie (ohef: dr Gunnar Randers) op gang brengen van het explosie-proces van de waterstofbom een atoombom ge bruikt moeten worden. Inmiddels hebben Canada. China. Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten verklaard, dat zolang Rusland weigert deel te nemen aan de besprekingen over' de internationale controle over de atoom energie, het onmogelijk is een practisch doel te bereiken. In een desbetreffende resolutie van de Algemene Vergadering stond: „alle wiegen te onderzoeken verkennen" voor het vinden van aanvaardbaar contróleplan- De bekende Senator, Vandenberg, gaf als zijn mening te kennen, dat Truman aan de Ver. Naties behoort mede delen, dat Amerika de vervaardiging de H-bom zal stopzetten, zodra het bruik van dergelijke wapens veilig bui de wet kan worden gesteld. Prins Bernhard, met de camera bü zich, op de zondoorstoofde woeste vlakte by de raffinadery van de Lago Oil Compagny op Aruba. DAT de nieuwe industriehallen in Den Bosch reeds alle verhuurd zijn en er daarom nog 6 nieuwe hallen worden ge bouwd (kosten, f 600.000). DAT vannacht het 1000e schip van dit jaar de R'damse haven binnenvoer (v. j. eerst op 11 Februari). DAT t.g.v. de Van Gogh-Tentoonstel- ling in Chicago de directeur en de presi dent van het museum aldaar zijn be noemd tot officier O. N. DAT een zekere Van der Z. uit Zuilen (Utr.) bekend heeft drie jaren geleden met behulp van een valse sleutel 30.000 distributiebonnen te hebben gestolen uit een filiaal van het kruideniersbedrijf EDAH te Eindhoven. DAT de Jaarbeursdirecteur mr J. Mi- lius heden in Weten een rede uitsprak over de Nederlands-Oostenrijkse han delsbetrekkingen. DAT de Ierse gezante, mevr. Josephina MacNeil, morgen haar geloofsbrieven ten paleize Lange Voorhout aan de Koningin zal overhandigen. DAT voor het R'damse „B.-G." 10 jaar werd geëist tegen de in Arnhem tot 3 j. veroordeelde 51-j. Duitse sportleraar A. A. Schwarze, die in 1945 de Joden B. van Esso en B. Gast in Elburg neer schoot. DAT de nieuwe.luchtmachtkazerne, die 15 Febr. in Appingedam zal worden ge opend (in aanwezigheid van minister Schokking) wordt genoemd naar de Gro ninger jachtvlieger Pieter Bierema, die in 1940 sneuvelde. DAT de gemeente Middelburg de Eerste Kamer, die volgende week het wetsontwerp op de materiële oorlogs schaden zal behandelen, heeft verzocht de regeling voor de herbouw van be drijfspanden soepeler te maken. DAT in Leeuwarden gisteren 20 jaar werd geëist tegen de 48-j. ex-hoofd wachtmeester te Hilversum A. B. Reu ten. dezelfde straf die het A'damse B.G. oplegde. DAT de raad van Hengelo een crediet van f 900.000 verleende voor woning bouw t.b.v. 117 gezinnen. DAT 52 j. oud in Hengelo is overleden F. E. Werumeüs Buning. landelijk expert voor de bouw van scheepsmodellen en maquettes. DAT de Koningin op 16 Febr. in Tivoli te Utrecht een gala-concert zal bijwonen van het Concertgebouw-orkest t.b.v. de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. DAT het vaarwater A'damR'dam via Leidschendam door ijsbrekers is open gebroken. DAT in Oudenbosch voor f 94.000 twee industriehallen worden gebouwd. DAT de K.N.A.C. voor een centraal verkeerspunt in R'dam, zoals het Hof plein, geen oplossing ziet als de tram niet verdwijnt en zij dit aan het gemeente bestuur heeft medegedeeld. DAT de eervol ontslagen res.-majoor der infanterie P. A. Hoogcarspel is be noemd tot majoor bij de technische troe pen der artillerie. DAT eervol uit de dienst zijn ontsla gen de majoors W. P. J. A. Heijjnans (infanterie) en H. Schnitker (mil. adm.) alsmede de kolonel C. J. W. Lanen. DAT op 23 Febr. in de Wageningse hogeschool een „tropische landbouwdag" wordt gehouden. DAT 29 Maart voor 't eerst na de log in Zaandam een Paasveetentoonstel- ling wordt gehouden. DAT de voorz. van de K. v. K Noord-Holland, J. Swens, in zijn Nieuw jaarsrede critiek oefende op de bouw van lage eengezinswoningen i.p.v. flats. DAT B. en W. van Hilversum een cre diet van f 2,9 millioen vragen voor de bouw van 500 woningen met lagere sub sidie (zoals in Bussum en andere ge meenten). DAT de vrije organisaties in de klein handel van vis in Utrecht besloten tot het stichten van een federatie, die t.z.t. in een bedrijfschap wordt omgezet (secr. Naarderstraat 13, H'sum). Vanmorgen in de vroegte ronkten de motoren van deze machine, het postvliegtuig P.H.-T.E.U. van K.L.M., nog op Schiphol. Slechts een kwartier later stortte het toe stel brandend in de Noordzee. Gascylinder ontplofte Acht kinderen gewond en 80 ruiten vernield Acht kinderen werden door glasscher ven licht gewond cn tachtig ruiten wer den vernield toen gistermiddag in de Eerste Oosterparkstraat in Amsterdam een acetyleengasfles uit elkaar barstte. Het is een geluk, dat de ontploffing op straat gebeurde, anders zouden er zeker doden zijn gevallen. De cylinder werd om half twee afgeleverd. Een kwartier later ontdekte de winkelier, die de fles in huis had gekregen, dat ze warm aan voelde. Hij wist wat dit betekende: er ontsnapte te veel gas in de cylinder en dat kan zeer gevaarlijk zijn. Hij belde de brandweer. De cylinder werd naar buiten gedragen, in de sneeuw gelegd en met koud water bespoten. De brandrweer vertrok, toen zij meende dat het gevaar geweken was. maar de politie zorgde er voor, dat het publiek op een afstand bleef. De gason-twikkeling schijnt zich toch te hebben voortgezet. Met een daverende slag sprong de cylinder uiteen Links en rechts vlogen de ramen uit de spon ningen. De gewonde kinderen konden naar huis gaan, nadat zij verbonden waren. POST VOOR ZUIDERKRUIS EN JOH. VAN OLDEXBARNEVELT. Post voor militairen aan boord van de Zuiderkruis en de Johan van Oldenbar- nevelt, die in een tussenhaven zal wor den uitgereikt, moet uiterlijk Maandag op de bus worden gedaan. Het adres dient behalve de naam van het schip ook de vermelding „Thuisreis naar Neder land" te bevatten. Niet de naam van de tussenhaven. Vliegtuigen werpen wapenen uit boven Java Amerikaanse en Australisehe vliegers ver dienen er' goed aan Reuter verneemt van de inlichtingendienst te Djakarta (Batavia), dat vliegtuigen, die niet van kentekenen zijn voorzien, boven de door opstandelingen bezette delen an Java en Sumatra grote hoeveelheden wapenen en munitie uitwerpen. Deze •oorraden zijn van Brits en Amerikaans fabrikaat en afkomstig van ver afgelegen bases in de Stille Zuidzee. De toestellen, naar meent Dakota's, worden bestuurd door Amerikaanse en Australische vliegers, die voor hoge beloningen werken. De laatste week heeft men drie maal waargenomen, dat deze smokkelvlieg- tuigen bussen met voorraden uitwierpen boven de streken in West- en Midden- Java, welke door de troepen van kapi tein Westerling bezet zijn. Nederlandse en Indonesische autoritei ten hebben vele maanden lang vermoed, dat er een smokkelbende aan het werk is te Manilla en Bangkok, die zich van wa penen voorziet uit vergeten opslagplaat sen in Australisch Nieuw-Guinea. Men gelooft, dat Catalinavliegboten wapenen naar Timor en naar afgelegen streken aan de Zuidkust van Java brengen, van waar het vervoer verder gaat met prau- Uit de brand fijn, jongens Boerderijen in Eethen in gebruik genomen Vandaag zijn drie van de vier boer derijen, die door luisteraars van de NCRV aan de 12 vorig jaar door brand gedupeerde gezinnen in Eethen zijn aan geboden, door de bewoners in bezit ge nomen. Het vierde pand volgt zeer bin nenkort. Men zal zich de spontane actie onder het motto „Uit de brand fijn jongens" herinneren. Ruim 40.000 luis teraars brachten meer dan honderd dui- zen gulden bijeen en vele bedrijven zon den bouwstoffen. Anderen gaven hun arbeidskracht. Aan giften in natura (ook koeien en kalveren) kwam eveneens voor een aanzienlijke waarde binnen. Bij de overdracht werd vandaag ge sproken door burgemeester Van der Schans, ds H. Boezer, de Herv. predi kant van Eethen. die het initiatief nam. de heer K. van Dijk, directeur der NCRV, en een der getroffenen. de communisten aan het werk zijn, was het gisteren rustig. Het kabinet zou waarschijnlijk heden samenkomen, zodra lr Sukarno terug- Er gaan geruchten over een scheuring in dc regering, doch deze worden onge loofwaardig geacht. Rusland wil Hirohito als oorlogs misdadiger berechten Alexander Panjoesjkin, de Sow jet ambassadeur te Washington, heeft giste ren gezegd, dat hij aan de Ver. Staten heeft voorgesteld om keizer Hirohito en andere Japanners terecht te laten staan als „oorlogsmisdadigers". In een onder houd met Acheson heeft de Rus een nota dit onderwerp overhandigd. Aan het eind van de oorlog kwamen de Ame- rik. autoriteiten tot de conclusie, dat Hi rohito onder controle van het leger had gestaan en niet beschuldigd zou worden van oorlogsmisdaden. Een actie tegen de keizer zou zeker de „democratisering"* van Japan in hoge mate schaden. WEERBERICHT Nieuice depressie in aantocht Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Krachti ge tot harde, in de kust provincies tijdelijk wel licht tot storm toene mende, Zuidelijke wind, morgen in de loop van de dag ruimend naar weer afnemend, meest bewolkt met nu en dan regen. Iets zachter (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrydag 3 Februari: Zon op 8.18, onder 17.31 maan op 18.11, onder 9.02 uur, 9 Febr. LJL Zuid-West

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1