Jlieuiue geiteche ÜTourmii Wist U DINSDAG 31 JANUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENTLëNf 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 8034 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StaatfAstlrf! k gftettevn mgn bert ia tegbenspotl" Eén man, Eén stem Zie pas. 3 Ondernemingsbelasting verdwijnt voor boekjaar 1950 Aan de dividendstop wordt nog twee jaar leven gegund Blijkens de Memorie van Antwoord van minister Lieftinck bü de wetsontwerpen belastingherziening-1949 (voortaan verdoapt in -1950) wordt voorgesteld, met in gang van het boekjaar 1950 (of 1949/1950) geen ondernemingsbelasting meer te heffen. Tevens stelt de minister een wijziging voor van het wetsontwerp op de dividendbeperking, waarbij het tijdelijk karakter dier wet duidelijk wordt vast gesteld door de bepaling, dat de dividendstop nog slechts geldt tot 't einde van '51. Stond vroeger uitstel van belasting op de voorgrond, thans definitieve verlich ting van lasten. In de eerste plaats daarbij gedacht aan verlichting van cale druk op natuurlijke personen. Bij de belastingherziening 1947 is evenwicht verstoord met name tussen de druk op vennootschap onder firma naamlooze vennootschap. Het is te zwoor voor middenstander. Daarbij komt, dat de ondernemingsbe lasting naar de bedrijfsopbrengst zwaar drukt op talrijke middenstandsbe- drijven, zodat belastingplichtigen matig inkomen een belangrijk bedrag ondernemingsbelasting schuldig zijn. Van de winst, welke boven het vrijgestelde ondernemersloon uitgaat, moeten zij danks hun geringen draagkracht 8 tot 10 pet. meer afstaan dan onder die heffing het geval zou zijn. De afschaffing ^al geleidelijk geschie den. De belasting over het boekjaar 1947 of belastingjaar 1948, wordt voor het laatst op de gewone wijze geheven naar de beide thans geldende grondslagen. Over het boekjaar 1948 zay er uitsluitend heffing zijn naar bedrijfsopbrengst (ge- woonlijk 12 pet.), over het boekjaar 1949 i naar bedrijfsopbrengst (7 pet). Vennootschapsbelasting wordt hoger. I Ter compensatie wordt de vennoot- schapsbelasting naar hoger tarief gehe ven, nl. 36 pet., over volgende jaren 40 I pet., ongeacht de grootte van de winst, j De bescheiden verlichting aan de voet I van het tarief vervalt. Aan de oorspronkelijk voorstellen in- I zake de belastbare winst (bepalingen in- I zake afschrijvingen, reserveringen en verliescompensatie) wordt de terugwer- kende kracht ontnomen. Dit komt neer op het volgende: Ver- Vroegde afschrijving zal slechts mogelijk Zijn met ingang van het boekjaar 1950 j 1949/50) op bedrijfsmiddelen, welke zijn aangeschaft (voortaan ook besteld) in dat of volgende boekjaren. De herwaarde ring van vooroorlogse bedrijfsmiddelen I geschiedt bij het begin van boekjaar I 1950. Onbelaste reserveringen op voet van art. 4 belastingherziening 1947 blijven I mogelijk ten laste van boekjaren 1948 en 1949, terwijl ook de nieuwe regeling van verliescompensatie pas geldt voor boek jaar 1950. Ook het'nieuwe artikel 7 in komstenbelasting vindt pas toepassing over het boekjaar 1950. De belasting kan tengevolge van een uiïètelregeling in Vijfjaarlijkse termijnen worden betaald. Hierdoor worden de fiscale voorwaar den voor uitbreiding van voortbrenging aanmerkelijk verbeterd, mits het gelde- I lijk evenwicht gehandhaafd blijft. Gezien de enge grenzen voor verhoging van andere lasten, houden de voorstellen het uiterste in, wat de regering voor haar re- kening kan nemen. Wat het kost. Het wegvallen van de ondernemings belasting zal f240 millioen kosten. Hier tegenover staan: toeneming van inkom sten en vennootschapsbelasting door het wegvallen der ondernemingsbelasting, groot f 90 millioen, verhoging vennoot schapsbelasting f 58 millioen. De netto- vermindering is dus f 92 millioen. De gemeenten. De gemeenten worden schadeloos ge steld door een overbruggingsregeling, dank zij welke de gemeenten niet behoe ven terug te komen op hun begrotingen van 1949 en 1950. Een afzonderlijke wet over dit onderwerp is te verwachten. Ten aanzien van de oorlogsslachtoffers ls de regering tegen suppletoire vergoe dingen, die zouden worden gestoken in het kleed van een belastingfaciliteit, welke tengevolge van de progressie de meest draagkrachtigen het meest ten goede zou komen. Vergoedingen mogen echter niet worden verijdeld door een on redelijke belastingheffing. Daarom komt de verplichting tot af boeking van het vrijgestelde bedrag op de vervangende activa te vervallen. In plaats daarvan wordt de gehele vergoe ding opgenomen in de onbelaste reserve. Boekwinst tengevolge uitkering ener vergoeding kan worden gereserveerd ten laste van het jaar van verantwoording. Het overige deel van de vergoeding kan tot 1955 in mindering worden ge bracht op de belastbare winst. Ter bevordering van buitenlandse be leggingen stelt de minister in het wets ontwerp op de dividendstop voor, dat alle vennootschappen waarin de buiten landse deelneming ten minste 25 pet. be draagt, vrij zullen zjjn van de dividend stop. Een derde voorstel is, dat preferentie winstdelende aandelen, welke bedrijfs economisch zeer dicht bij obligaties staan, waarop een statutair vastgesteld dividend wordt uitgekeerd, hetwelk de obligatierente niet ver te boven gaat. voor de dividendbeperking gelijk gesteld worden met obligaties. Eerst Zaterdag Beatrix' igspartij Lekkernijen rond een verlicht aquarium Eerst Zaterdag aanstaande zal Prir ses Beatrix haar verjaardagsfeestje heb ben. Dan komen tientallen vriendjes vriendinnetjes naar Paleis Soestdyk het feest mee te vieren. Er worden dan weer kinderfilms v toond en op een feestelijk versierde fel zullen de lekkernijen prijken r< een verlicht aquarium, waarin celluloid visjes ronddobberen. Lag de organisatie van het verjaardagsfeestje voor Prinses Margriet in handen van H. M. de Ko ningin en Prinses Irene, Zaterdag a.s. het uitsluitend de Koningin die de lei ding heeft van dé feestelijkheden Zoals gemeld komt morgen een delegatie Haag. se kinderen van de Kinder Oranje-Bond naar Soestdjjk om de jarige gelukwensen aan te bieden. Vandaag is de dag der geschenken ongetwijfeld wacht Prinses Beatrix i spanning of een van haar grootste w sen, een telefonische gelukwens van der, in vervulling zal gaan. Voorts stond er vandaag op het pro gramma een feestvoorstelling van Asse poester door de Oranjevereniging Baarn. 1200 silicosepatiënten in Limburgse mijnen Er waren op 31 December j.l. bij de gezamenlijke steenkolenmijnen 1210 sili- cose-patiënten, zo deelde minister Van den Brink aan de voorzitter der Tweede Kamer mede. Deze inliohting had hij toe gezegd, toen het Kamerlid Maenen ijdens de mondelinge behandeling van begroting naar had gevraagd. De eerste gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer S. L. J. v. Waardenburg, vertrok gisteravond van Schiphol haar zyn standplaats, Hollandia. In het K.L.M.-rcstaurant van rechts naar links: mevr. Van Waardenburg, de gouver neur en geheel links hun dochter. Zullen Belgen onze mosselen komen halen? Zeeuwen wellicht gedupeerd door stopzetting transitoverkeer. De Zeeuwse autovervoerders zien dt jg van morgen met bezorgdheid tege moet. Dan begint nl. de mosselexport Frankrijk en zoals wij Zaterdag meldden, gedoogt België het transito- verkeer met" vrachtauto's niet langer, wanneer Frankrijk niet van te voren machtiging verleent het land vrij binnen te rijden Men acht het niet denkbeeldig, dat de Belgen de mosselen zullen komen halen om ze in Frankrijk'af te leveren Want voor Belgen en Fransen bestaan ln West-Europa geen belemmeringen. Vertegenwoordigers van „Interzee- land", de organisatie van het Zeeuwse internationale vervoer, hadden een be spreking met het Zeeuwse Kamerlid, baron Van der Feltz (C.H.). Hij wil de kwestie spoedig in de Tweede Kamer aan de orde stellen. Spoedige erkenning van Rood-China Nederland zal zijn onafhankelkheid bewaren dat de regering Erkenning van de Chinese volksrepu bliek is een onderwerp van overleg met de V.S. van Indonesië- In beginsel heeft de Nederlandse regering evenals de andere West-Europese mogendheden tot deze erkenning besloten, doch over het tijdstip en de wijze waarop is nog geen Vaste conclusie tot stand gekomen. Bin nenkort zal het standpunt der regering worden bekend gemaakt, aldus de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de algemene beschouwin gen over de begroting. Verder bevat de memorie de volgende punten: Het is niet de bedoeling, bij de in- •telling van hoofdbedrijf- en bedrijf- «chappen om buiten de Staten-Generaal Laat zeepostpakketten geen vergeefse reis maken De versnelde repatriëring is er de jcorzaak van, dat vele postpakketten, die Per zeepost naar militairen in Indonesië werden gestuurd, onbestelbaar zijn De van het terugsturen zijn voor rekening van de afzender. Daarom wordt men opnieuw aangeraden minstens zes weken voor het vertrek van de betrok ken militair(en) geen zeepostpakketten eer te zenden. De klachten over de lange tijd, dat de [Pakketten onderweg zijn, houden nog ^.o men weet worden de pakketten opgehouden door de douanecontrole. De tchterstand, die rond de Kerstdagen ontstond, zal binnen veertien dagen zijn ingehaald. Spoedig kan dus weer op de normaie tijdsduur van ongeveer twee maanden worden gerekend. Tweede secretaresse. Prinses Wilhelmina Jonkvrouwe A. M. C. Quarles van Ufford. wonende op Gunterstein te Breu- kelen. is benoemd tot tweede secretaresse H K H. Prinses Wilhelmina. POST VOOR DE EVERTSEN st voor opvarenden van de torpedo- Jootjager Evertsen moet thans weer ►orden geadresseerd „Per adres marine- Vostkantoor Djakarta". om een beleid te vreemd is. Nederland voert een zelfstandigheids- politiek in moderne zin, er naar strevend om ondanks de onmisbare samenwerking op velerlei gebied met andere mogend heden toch de onafhankelijkheid onge schonden te bewaren. Het is van het grootste belang, dat West-Europa een eigen plaats behoudt tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie. Versteviging van de handelsbetrekkin gen met Oost-Europa zal slechts moge lijk zijn, indien de wil aan beide zijden bestaat. De regering is voornemens, dr P. J A. Idenburg aan te wijzen als de Neder landse secretaris-generaal van de Neder lands-Indonesische Unie. Er bestaat geen grond voor enige onge rustheid omtrent de positie der Staten- Generaal wat betreft aangelegenheden van zuiver binnenlandse aard. Wel kan de uitbreiding van hetgeen moet worden behandeld en het tempo aanleiding tot bezwaren geven, maar de Staten-Gene raal kunnen een verandering van werk wijze bevorderen. De moeilijkheden liggen eohter op het terrein van het overleg met andere mogendheden. Aan de voorzitters van beide Kamers is verzocht, de regering in de gelegenheid te stellen tot overleg met het seniorenconvent. Met de instelling van een Grondwets commissie is gewacht tot na de regeling met Indonesië. De commissie zal een veelzijdige samenstelling hebben Ondanks de ernst van de toestand is er geen reden Nederlands toekomst met. overdreven pessimisme tegemoet te zien. De kwijtschelding van 2 milliard gul den schuld aan Indonesië betreft groten deels posten die reeds gefinancierd zijn De regering acht het niet verantwoord verder te gaan den de 5 procents loons verhoging. De sterkte van het rijkspersoneel is sinds 1 Januari 1946 gedaald met 22 a 23 procent, zonder leger en marine zelfs 33 procent. De recreaties en cocktailparties zijn uitvloeisel van het ten zeerste toegeno men internationaal contact op velerlei gebied. Veelal staan daairbij grote belan gen voor Nederland' op het spel. Heel Bergen op Zoom zat zonder telefoon Brand in het postkantoor Het gehele telefoonverkeer in Bergen op Zoom (locaal en interlocaal) is giste ren urenlang lam gelegd door een brana in het postkantoor. Monteurs, die bezig waren een installatie aam te leggen, heb ben waarschijnlijk een straalkachel neer gezet om de kou te verdrijven; dat zou de oorzaak geweest kunnen zijn. Het blus water veroorzaakte grote schade in het zenuwcentrum van de telefoondienst, de 'verdeelkasten. VamdaaT de storing van de 50 millioen tegen t.b.c. onder koeien? Wetsontwerp wellicht a.s. zomer al klaar De regering zal nog deze zomer 50 mil lioen gulden uittrekken voor een gron dige bestrijding van de t.b.c. onder het' rundvee zo meende de voorzitter van Stad en Lande van Gooiland (het insti tuut van erfgooiers), J. J. Klaanenbeek. te mogen concluderen uit inlichtingen, waarover hjj beschikt. Hij vertelde dit op de gisteren in Hilversum gehouden be stuursvergadering. Zoals men weet is aan de regering een plan voorgelegd om de rundveestapel binnen vijf jaar t.b.c.-vrij te maken. Eerste emigrantenvliegtuig naar Canada De eerste van de speciale KLM-vüeg- luigen, die Nederlandse emigranten naar Canada zullen vervoeren, vertrekt 15 Februari van Schiphol naar Montreal. De machines vliegen van Montreal via New York naar Amsterdam terug. PRINS BERNHARD WIL MEER LANDEN BEZOEKEN Het volgend jaar nog eens naar de West (Van onze speciale verslaggever a.b. Jacob van Heemskerck.) „Ik ben zeer tevreden over het ver loop van onze reis tot dusver", vertelde mij de Prins der Nederlanden, toen hij mij tijdens de naweek ontving voor een kort onderhoud aan boord van Hr. Ms. Jacob van Heemskerck ergens in de Caraibische wateren. „Beantwoordt zij aan haar doel" was onze vraag. „Eigenlijk gaat alles veel te snel", al dus de Prins, „om alles te bereiken wat ons voor ogen heeft gestaan". „U zou dus nog eens moeten gaan". „Dat ben ik stellig voornemens. Men kan er op rekenen, dat ik deze reis hei volgend jaar ga overdoen, maar dar moet ik zien voldoende tijd te vinden orr al die landen, waarvoor nu geen gele genheid bestond ze in ons program in t( voegen, ook te bezoeken". „En dan weer van Curagao uit?" „Vermoedelijk wel". „Wat is Uw sterkste indruk van dt Antillen?" „De behoefte van de West aan een blij vend contact met Nederland, aan cultu rele bijstand, aan financiële hulp (wat Suriname betreft, aan stimulerende i beelden, zoals dat van de boeren, die zich op St. Eustatius gevestigd hebben". „Hebt u tussen de officiële plichten door nog tijd voor enige ontspanning?" „Niet veel, maar ik grijp alle gelegen heid aan. Het was mij een genoegen mij weer eens te kunnen wijden aan een ge liefde tak van sport, die ik vroeger aan de kusten van de Middellandse Zee veel beoefend heb, het onder-water-zwem men. Maar hier was het nog veel inte- Prins Bernhard eregast van de staat Venezuela „Ik hoop later nog eens terug te komen" Prins Bernhard is gisteren in La Guaira, de haven van Venezuela, harte lijk verwelkomd door autoriteiten en honderden wuivende bewoners. een eenvoudige begroeting aan boord van de Jacob van Heemskerck zette de Prins voet aan wal. De beide volkliederen klonken, de torpedoboot- jagers losten saluutschoten en Venezo laanse marinemannen stonden in de houding. Per auto reed de Prins naar Caracas, de hoofdstad, 36 kilom. van La Guaira. De regering heeft verklaard, dat Prins Bernhard „eregast van de staat" is ge durende zijn bezoek van vijf dagen. Hij bezocht eerst het nationale pantheon en werd in het regertngspaleis verwelkomd door de drie luitenants-kolonel die te genwoordig de militaire regering vor- De Prins bezocht ook het departe ment van Buitenlandse Zaken. Op het graf van Simon Bolivar, de Zuidamerifcaanse vrijheidsheld, legde hij krans. Hjj deelde aan de pers mede, dat hij meer van het land zou willen dan in deze vijf dagen mogelijk is dat hij hoopte later nog eefls te komen. Donderdag zal de Prins in Maracaibo (een der vestingen van de Shell) het Konigin-Wilhelminaplein openen. n zeer koude luchtstroom blijft uit- het Oosten waaien en uit Engeland dert „warme" lucht. De strijd is nog beslist: het kwik staat niet ver van nulpunt af, in het Zuiden even er in het Noorden net er onder. De kans op sneeuw blijft groot en men denkt, dat perioden van lichte dooi zul len afwisselen met perioden van vorst. De scheepvaart heeft veel last van ijs gang in de grote rivieren. De grote sleepdiensten berekenen met ingang morgen een toeslag van 50 procent op de prijzen. De volgende veerdiensten zijn uitgevallen: Drongelen (bij Waal- )en het Capelse veer over de Bei-gse Maas, W'ieldrecht- 's-Gravendeel (geen auto's meer), Heyen-Boxmeer (idem) Kop in 't Land (zeer onregelmatig). belangrijke vaarweg Groningen— Leeuwarden zou Zaterdag door de sleep boot Orion worden opengebroken, maat het schip kreeg motorpech. De sluizen bruggen zouden Zondag worden open gehouden, maar de boot kwam niet, het 5 was te sterk. Zodra de dool invalt, il men het kanaal openmaken. Het ijsvermaak eiste opnieuw slacht offers. De 68-jarige M. G. de Boer uit Warga (Fr.), die deelnam aan een schaatswedstrijd voor mannen boven de 60 jaar, kwam zo hard te Wij leven in een tijd: Van geleide projectielen en vliegtuigen sneller dan het geluid Geheime atoombesprekingen te Washington tussen Amerika, Engeland en België 7 O O Twee wereldoorlogen zijn, in de geschiedenis der mensheid, elkaar met ver büsterende snelheid opgevolgd. In een gigantische machtsstrijd schijnt een com promis tussen West en Oost onbereikbaar, want Moskou is niet voornemens d „koude oorlog" te beëindigen. Defensie-apparaten worden geperfectionneerd. De situatie is thans zo, dat Truman nog slechts wacht op het advies van de Ameri kaanse Congres-commissie voor atoom-energie en dan zal hij besluiten of tot het vervaardigen van de waterstofbom zal worden overgegaan. Tegelijkertijd zijn te Washington atoom-besprekingen begonnen tussen de Ver. Staten. Groot-Brittannië België, waarbij strikte geheimhouding in acht genomen wordt. De Amerikaanse min. van Defensie, Louis Johnson, heeft zijn rapport uitge bracht over de defensie. Hij stelt voorop, dat de Amerikaanse voorraad atoom bommen, de productie-capaciteit ervar het aantal vliegtuigen, welke de bom- n zouden moeten lanceren, een grote mate v-an veiligheid verschaft. Hij u schuwt eohter voor het altijd dreigende gevaar, dat onaangekondigd en DAT de Groninger koks J. H. W. en G. A. N., die in Eenrum een mislukte roofoverval op een landbouwer pleeg den, zijn gearresteerd. DAT de grondlegger van de sanaio- umverzekering, de heer Tijdens te Gro ningen, vandaag 75 jaar werd. DAT dr D. M. Zuydam, van de rijks- seruminrichting te R'dam, Maandagavond kwart over acht over H'sum II zal spreken over de bestrijding van de vo gelpest. DAT D. B. Gohres bij zijn afscheid als hoofd van de afd. bevolking enz. van de gem. R'dam werd bevorderd tot ofL- er in de orde van O.N. DAT in Uithoorn een loods met ka- ien en andere grondstoffen van dc Elpewe-fabriek afbrandde, DAT de 79-j. H. Kouman uit Arnhem Zondagavond te voet van Duiven naar Arnhem vertrok, doch sindsdien wordt vermist. DAT de 59-j. ex-onderluit. van de staatspolitie J. S. Klüter uit Winsum en de 43-j. ex-marechaussée H. Rutgers uit Zuidhorn, die een ware terreur aan richtten. in Groningen conform de eis tot 15 jaar werden veroordeeld. DAT W. H. H. Coenen, oprichter er. directeur der steenfabriek Corubona te Nunhem (L.) is overleden. DAT. 78 jaar oud, te Den Haag is over leden A. J. Hoogenkamp, oud-procuratie- 1 houder van Van Gelders papierfabrieken. DAT de dir.-gen. van de rijkslucht vaartdienst, het ongeluk van het foto vliegtuig der K.L.M. op 3 Juni bij Bom (L.) ten dele toeschrijft aan het niet vast maken der bagage, doch een disciplinaire straf tegen de bestuurder H. A. v. L. niet nodig acht. DAT in Nijmegen behalve een heler een jonge vrouw is gearresteerd, die juwelier voor f600 aan gouden sie- DAT de herbouw vat jaar sneller ging dan ruim 1.2 millioen aai Middelburg vorig besteed is. 'r Middel- DAT nog 60 évacué's n burg konden terugkeren. DAT het eerste nummer is verschenen van Stijl en Snit, maandblad voor de maatkleedmakerij, zowel voor heren- als dameskleding DAT. 78 jaar oud te Amsterd-am is overleden dr C. C. de Lange, een be kende vrouwelijke kinderarts en oud hoogleraar aan de G. N. aldaar. DAT in R'dam de 57-j. badmeester G. S. uit Schoonhoven, die op 4 Sept. j.l. tijdens een ruzie in een circustent de wachtmeester A. J. Kool uit Ammerstol met een mes in de borst stak. tot jaar werd veroordeeld (eis 3 jaar). DAT de vakgroep en de werkgevers organisaties in het stucadoorsbedrijf een film over dat vak laten vervaardigen, om jonge mensen ervooi SNEEUW EN REGEN Spiegelgladde wegen stellen fietsers en autorijders op zware proef Zal de vorst het nog even uithouden tegen de dooi Sneeuw in het grootste deel van het land. regen in Missingen en Zeeuwsch- Vlaanderen. En overal spiegelgladde wegen, die fietsers en automobilisten op zware proef stellen. Dat zijn de gevolgen van de strüd tussen vorst en dooi, die zich boven ons land afspeelt. vallen, dat hij kort daarna is leden. In Castricum raakte het vier jarig zoontje van de familie Bakkum in een wak. Het kind verdronk. Burgemeester Cremers van Haarle: botste op de gemeentelijke ijsbaan tegen een andere rijder en sloeg achterover up het ijs. Hij kreeg eenhersenschudding en verschillende bloedingen. Hij zal' de eerste weken volstrekte rust moet houden. Schaatsers wordt aangeraden, dubbel voorzichtig te zijn voor zwakke plekken vooral nu er sneeuw gevallen is. Di Locsdrechtse plassen zijn buiten de af gezette- baan zeer onbetrouwbaar. Tengevolge van de gladde wegen den vanmorgen de busdiensten Venlo Roermond, Roermond:Sittard en Sit- tard—Maastricht, alsmede de busdiensten op Zuid-Beveland gestaakt. Op de trajecten RotterdamAmster dam en R'damHoek van Holland onder vonden de electrische treinen door ijzel vorming vertraging. Westerling verscheen op Andir De deelstaten smelten weg Het gesprek tussen kapitein Wester ling en kolonel (gisteren noemde men hem overste) Sadikin van de Siliwang- divisie is op het vliegveld Andir bij Ban doeng gehouden. Sadikin kon echter zon der nadere machtiging van Djakarta (Batavia) de voorwaarden van Wester ling niet aanvaarden. Inmiddels smelten de deelstaten weg Het parlement van Pasundan heeft Maandag een motie aangenomen, me: het verzoek aan de centrale regering tt Djakarta (Batavia) om het bestuur ir handen te nemen. Kort tevoren was een groot aantal per sonen te Bandoeng gearresteerd (volgens een correspondent van het „Alg. Hbl 300). Tegelijkertijd meldt de „Locomo tief', dat de volgende maand waarschijn lijk de residenties Pe&kalongan, Ban- joemas en Semarang in Midden-Java deel zullen worden van de republiek. Het derde belangrijke feit in dit band is het besluit van het staatshoofd van Madoera om zijn mandaat ter be schikking van het parlement te stellen De regering te Djakarta zit blijkbaar dani gin de maag met de verklaring var het lid der oppositie Jamin, die Austra lisch Nieuw-Guinca voor Indonesië op eist en heeft onmiddellijk verklaard, dat Jamin deze uitspraak geheel voor eigen rekening heeft gedaan. In Soerabaja deed zich een ernstig cident voor tussen soldaten van K.N.I.L. en de T-N.I. Op Kaliasin gal Indonesisch militair een klap aai de bestuurder van een driewieler, du hem aanreed. Een op wacht staanoe T.N.I.-er sloeg daarop de K.N.I.L-man, die zich verwijderde en kort daarna te rugkeerde met tien gewapende kamera den. Deze begonnen Kaliasin af te zet ten, doch de militaire politie wist erger te voorkomen. Rum gaat Donderdag naar Nederland Mr Van Maarseveen reist per boot Moh. Rum zal Donderdag a.s verge zeld van zijn secretaris Sudjono en mi Djumhana. oud-premier van Pasundan naar Nederland vertrekken. Aneta verneemt, dat het in de bedoe ling van minister Van Maarseveen lig' cm Vrijdag met de „Willem Ruys" na Nederland te vertrekken. „onvoorspelbaar geweld" zou kunnen komen. Wij leven immers in een tijd van ge leide projectielen, vliegtuigen sneller dan het geluid en duikboten van onbe perkte actie-radius, ok de oorlogvoering met „nog niet gebruikelijke wapens" als aanvallen met vergiftig en radio-actief materiaal, de chemische en bacteriolo gische heeft die aandacht van het State Department. Bij de, bovengenoemde, atoombespre kingen té Washington, zullen de Ver. Staten aandringen op scherper veilig heidsmaatregelen bij Sjingkolobwe, het voornaamste productiecentrum uranium in de Belgische Congo. Volgens Ass. Press zouden de volgende punten behandeld worden: Verhoging van de prijs, die Amerika voor het Belgische uraniumerts betaalt. Regeling voor een verdeling van de ertsopbrengst tussen de Ver. Staten en Engeland, waar deze momenteel practisch in haar geheel Amerika gaat. Vermelden wij nog, diat na de democra tische senator. Tom Connally, ook diens collega Tydings, heeft aangedrongen op de vervaardiging van de waterstofbom. In Ethiopië wordt voor Blijdorp gejaagd Bas van der Hoeven, een bekende ja ger op groot wild. jaagt thans in de wil dernissen van Ethiopië voor Diergaarde Blijdorp in Rotterdam. Hij zoekt met zijn mannen leeuwen, luipaarden, zebra's, ga zellen. struisvogels, krokodillen en jonge olifanten. Van der Hoeven wil de dieren per vliegtuig naar Nederland brengen. Gedurende een zeereis sterven er vaak veel dieren De beperkte ruimte in een vliegtuig biedt geen ruimte aan volwas sen olifanten: daarom wordt op jonge exemplaren gejaagd. Hij denkt in Febru ari de eerste lading te vervoeren. Van der Hoeven jaagde al eerder voor Nederland se dierentuinen (ook voor het Wassenaars dierenpark) in Suriname en Frans Guyana. Loongrens voor sociale wetten wordt f 4500 Wetsontwerp thans ingediend Het reeds aangekondigde wetsontwerp olgens hetwelk de loongrens voor de ziekte-, ongevallen, en kinderbijslagwet erhoogd wordt van f3750 tot f4500 jaars is thans ingediend. Deze verho ging zal ook van toepassing zijn op het ziekenfondsbesluit Op 27 December 15M6 werd deze grens verhoogd van f 3000 op f 3750. Een boompje bij Loosdrecht werd omgetoverd in een grillige ijs berg, doordat een stop in. de wa terleiding lekte en een fijne, koude motregen omhoogspoot. De achtergrond van 't geval Westerling Om een duidelijk beeld te krijgen van wat zich thans in West-Java afspeelt is het nodig even terug te grijpen in het verleden. De stichting van de staat Pa- soendan werd mogelijk gemaakt door de resultaten van de eerste politiële actie waardoor o.a. heel West-Java met uit zondering van Bantam onder Nederlands gezag werd gebracht- In deze gebieden heerste toen volledig rust en orde waar door het mogelijk werd aan de wensen voor zelfbestuur van de bevolking van Pasoendan tegemoet te komen. Deze staat kon zich daardoor in een gunstige sfeer ontwikkelen, hoewel al van de aan vang af een belangrijke republikeinse stroming in dit gebied bleef bestaan. Op deeelfde wijze ontstond tegen het einde van 1948 de staat Oost-Java, terwijl in Midden-Java. waarvan alleen het Noor delijk gedeelte in Nederlandse handen was, een vertegenwoordigende raad tot stand kwam. Reeds medio 1948 werden door de re publiek Djocja plannen gesmeed om de ontwikkeling te verstoren door infiltra tie van republikeinse strijdgroepen en propagandisten. Deze infiltratie was be trekkelijk gemakkelijk omdat deze groepen zich onder de bevolking konden mengen zonder veel argwaan te verwek ken. De plannen van de republiek Djocja omvatten het verwekken van een grote opstand in de deelstaten op 1 Januari 1949 waarvoor de voorbereidingen op grote schaal waren getroffen. De uit voering van dit plan zou de deelstiften en de Nederlandse strijdkrachten voor grote moeilijkheden hebben geplaatst, terwjjl de opzet van de Renville-over- eenkomst juist was geweest, de inmen ging van de republiek in de deelstaten voorgoed uit te schakelen. Om deze plannen van de republiek te doorkruisen werd de tweede politiële actie ingezet Deze actie had onmiddel lijk resultaat door het uitschakelen van de republikeinse regering te Djocja op 19 December 1948 waardoor de opperste leiding van het verzet werd uitgeschakeld. Het gevolg was dan ook dat van de voor genomen 1 Januari-actie niets terecht kwam. Toch bleek al spoedig dat de re publikeinse plannen goed waren voorbe- red en ook dienovereenkomstig werden uitgevoerd. Immers ondanks de vernie tiging van de republiek Djocja legden de republikeinse troepen het hoofd niet in de schoot, doch ontweken zoveel mo gelijk elke gevechtsaanraking met onze troepen en gingen voort met de uitvoe ring van hun infiltratieplannen alsof er geen vuiltje aan de ludht was. Deze plannen omvatten voor West-Java op rukken naar de rayons Cheribon. Tasik- malaja, Bandoeng, Tjiandhjoer en Soeka- boemi, voor Oost-Java bezetting van Pasoeroean en Probolinggo (Zie vervolg op pag. 3) WEERBERICHT Vorstgrens over ons land 'ot morgenavond verwacht De Bilt: Ten Zuiden van de grote rl- meest zwaar bewalkt en dan enige regen of en plaatselijk nevel of mist. Lichte dooi tot tem peratuur om het vriespunt. Matige tot zwakke verander lijke wind. Ten Noorden van de grote rivieren: zwaar be wolkt met nu en dan enige neerslag hoofdzakelijk in de vorm van sneeuw. Aanvankelijk nog af en toe krachtige, later afnemende wind tussen Ost en Zuid-Oost. Meest lichte vorst. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag 1 Februari Zon op 821, onder 17.27; maan op 15.17, onder 8.LI 2 Febr. V.M. ZUIVER WOLLEN Leidsche Dekens „HET LEIDSCHE WOLLENDEKENHUIS"

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1