|lieuttie£riltsd)f GTouranl Siliwangi-divisie wil onderhandelen met kapitein Westerling Zal minister Stikker worden „geëxporteerd"? Wist U MAANDAG 30 JANUARI 1950 BUREAUX: Elogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. AD VERTENT1ËNt 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8033 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-N ATION A AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stontvasttcl! fs gfie&leuen tnyn bert ia tcgtjeaspoef Prins Bernhard filmde flamingo's Zie pag. 4 Doch deze wil eerst, dat het bevel tot arrestatie ingetrokken wordt DE INDONESISCHE MILITAIRE GOUVERNEUR van Bandoeng, overste Sadi- kin, heeft volgens Reuter openlijk aangeboden, met kapitein Westerling te onderhandelen, maar deze laatste stelt twee voorwaarden: Ten eerste moet het bevel tot arrestatie van hem en zijn mannen worden ingetrokken en ten tweede moet de premier van Pasundan, Anwar Tjokroaminoto worden vrijgelaten. Sadikin is commandant van de Sili- groot deel Intussen bereidt Bandoeng zich volgens Ass. Press met koortsachtige haast op een tweede aanval van Westerlings leger van de Ratu Adil, welke n; eerste aanval zo goed als intact gebleven is en in de bergen rondom de stad ver blijft. Het zou zich verenigen met af delingen van de Darul Islam, terwijl ook de volksbeweging van de bamboe speren zich bij dit leger zou hebben ge voegd. Hoewel de meeste mensen weer naar hun werk gaan, is de sfeer in de stad gespannen. De belangrijke gebouwen worden door Indonesische troepen be waakt en door prikkeldraadversperrin gen beschermd. De troepen onder Nederlands bevel moeten elke dag na twee uur n.m. in de kazerne blijven. De correspondent van Reuter kan geen toestemming krijgen de stad te verlaten. Toen hij zijn derde poging deed om de stad te verlaten, liet de Indonesische commandant zijn adjudant de boodschap overbrengen: „Ga weg. Ik slaap." Het parlement van Pasundan (West- Java) is er Zondag niet in geslaagd tot een beslissing te komen over de vraag of men de hulp der centrale regering in de kabinetscrisis zal verzoeken, daar dit het einde van de staat zou betekenen. Heden wil men met de besprekingen ver der gaan. Te Djakarta (Batavia) is het aan Ne derlandse militaire auto's verboden, zon der officiële vergunning de stad binnen te komen of te verlaten. De Indonesische minister van Voor lichting, Mononutu, deelde nog mede, dat tegen de journalist Hitman nog steeds geen aanklacht is ingediend. Intussen heeft Moh. Jamin weer eens de knuppel in het hoenderhok gegooid. Naar men weet, werd Jamin, die sterke sympathieën koesterde voor de commu- .nistische groep ..van Tan Malakka, in 1946 gearresteerd op de beschuldiging, dat hij medegewerkt had aan de ont voering van Sjahrir. Later is hij vrijge laten en als enige vertegenwoordiger van de oppositie nam hij deel aan de Ronde Tafel Conferentie. Thans heeft hij in een onderhoud met Aneta te Djakarta (Batavia) verklaard, dat Australisch Nieuw-Guinea, Brits Noord-Borneo en Portugees Timor moe ten worden ingelijfd bij Indonesië. Australisch Nieuw-Guinea is volgens hem ook Indonesisch. Handhaving van het Australisch en Nederlands gezag op Nieuw-Guinea betekent volgens hem handhaving van het kolonialisme. Pas als ook Portugees Timor en Brits Noord- Borneo bij Indonesië gevoegd worden, zal Indonesië volkomen onafhankelijk zijn, beweerde hij. Reuter meldt uit Djakarta, dat de derhandelingen tussen kapt. Westerling en overste Sadikin begonnen zijn. Dit in weerwil van een officiële tegenspraak van de regering der R.I.S. KAPITEIN WESTERLING EN NIEUW-GUINEA De „New York Times meent, dat vol gens diplomatieke waarnemers in Der Haag de kansen op Nederlands behoud van Nieuw Guinea door het optreden van kapitein Westerling zijn vergroot. Deze waarnemers twijfelen er niet dat het Hatta zal gelukken, het v van Westerling de kop in te drukken. Maar zij menen eveneens, dat"de landen, die Indonesië krachtig hebben gesteund, thans wel enigszins zullen aarzelen, nu de Indonesische regering niet in staat is, op eigen gebied, orde en rust te hand haven, vooral daar Australië en Amerika groot strategisch belang hebben bij Nieuw-Guinea. Morgen: twaalf jaar geleden bulderden 51 kanonschoten.... Staatshoofd van Pasundan legt mandaat neer Oom Jarig door "bewerkers HET STAATSHOOFD VAN PASUNDAN, R. A. A. Wiranata Kusuma, heeft zijn mandaat neergelegd. Hij wyst er op, dat hij op normale wijze door het parlement gekozen is, doch dat er later stromingen zijn ontstaan, die naar de ontbinding van de staat streven en die ondanks de besluiten van de Ronde Tafel Conferentie de strijd niet gestaakt hebben, zodat de onrust in Pasundan zelfs nog toenam. Nadat dit bekend was gemaakt, heeft het parlement van Pasundan met alge mene stemmen de motie-Sujoso aange nomen, welke er op aandringt, dat de centrale regering de bevoegdheden van de staat zal overnemen. Volgens een verklaring van de Indo nesische minister van Binnenlandse Za ken, Anack Agung Gde Agung, is zijn ministerie thans bezig met plannen vooi het bestuur in Pasundan en hij zou zich naar Bandoeng begeven, zodra zijn by- 6tand gevraagd werd! De waarnemende premier van Pasun- Ariks wil Australië bezoeken Ook een reis naar Nederland op komst. Naar de Nieuwe Leidsche Crt Uit Holland-ia verneemt, bereist J. Ariks thans het Westen en Noordwesten Nieuw-Guinea om voorlichting te geven aan de bevolking, bij welke gelegenheid telkens opnieuw zijn grote populariteit blijkt. Tot in de kleinste gehuchten weet de bevolking, dat haar „bapak" (vader) zijn geslaagde missie naar Nederland is teruggekeerd en thans de strijd zal voortzetten. Ook zal de heer Ariks in gezelschap van zijn secretaris de heer C. H. J. Defares een bezoek brengen i Australië en Australisch Nieuw- Guinea. er binnenkort een adviesraad' wordt ingesteld om de gouverneur in aange legenheden der bevolking bij te staan, verwacht men algemeen, dat J. Ariks vooritter zal worden. Voor het geval de gouverneur het voorzitterschap zal be kleden, kan men verwachten, dat Ariks vice-voorzitter wordt. is echter ook zeer wel mogelijk, dat Ariks voor die tajd naar Nederland in verband, met zijn vooribereidin- voor een Iriaanse vertegenwoordi- in Nederland' en plannen om hem een bezoek van zes maanden uit te nodigen VIJAND VAN NEDERLAND, ZEGT MR VAN MAARSEVEEN Op zijn doorreis naar Bali heeft mi nister Van Maarseveen verklaard, dat kapitein Westerling een vijand is zowel Van Nederland als van Indonesië. Neder land staat, aldus de minister, volkomen aan de zijde van de Republik Indonesia Serikat in haar opvatting, dat de bewe- van kapitein Westerling moet wor den geliquideerd. Volgens de Londense „Sunday Ti mes" zal Australië Spanje 60.000 ton graan leveren. dan, Suradiredja, en Barnas zijn in Dja karta (Batavia) aangekomen om bespre kingen te voeren over de arrestatie var premier Tjokroaminoto. Lt.-gen. Sudirman overleden Sudirman, die sinds 18 December j.l. chef-staf van de Indonesische strijdkrach ten was, is te Magelang overleden. Kolonel Simatupang, die bekend is worden in de onderhandelingen op de Ronde Tafel Conferentie, volgt hem op. Sudirman, die slechts 40 jaar oud ge worden is, leed reeds een jaar lang aan tuberculose. Hy begon zijn loopbaan als onderwijzer, nam dienst bij de Indone sische hulptroepen van de Japanners, klom op tot majoor en werd na de Ja panse capitulatie al spoedig comman dant van de T.N.I. Some is hij de feite lijke machthebber in de republiek ge weest, maar niet altijd kon hij zijn wil doorzetten. Dikwijls geraakte hij in flict met de republikeinse regering. In 1948 dreigde hij nog de macht in eigen handen te zullen nemen, als de onvrucht bare onderhandelingen met de Neder landers voortduurden. Eenmaal weiger de hij Sukarno naar Atjeh te vergezel len. Toen de Nederlanders vorig jaar Djokja verrasten, wist Sudirman, wel licht met hulp van de sultan van Djokja, te ontkomen. Ziek verbleef hij in de bergen tot de teruggave van Djokja, waarna hij in een draagstoel naar het republikeinse gebied werd gebracht. Na Sudirmans dood maakte Hatta in :n radiorede bekend, dat hem posthuum de rang van generaal is toegekend. Sukarno te Karatsji aangekomen Sukarno is Zaterdag met een toestel in de Garuda Indonesian Airways in Karatsji aangekomen. Hij is het eerste vreemde staatshoofd, dat Pakistan be zoekt. Hij werd op het vliegveld ont vangen door de gouverneur-generaal, de premier, ministers en diplomaten. Zon dagmiddag werd een tuinfeest gegeven, waarop 1000 personen aanwezig waren. Zaterdag hield Sukarno te New Delhi :n radiorede, waarin hij dank bracht tor de steun van India. Toen hij naar Karatsji vertrok, speelde de muziek „In donesia Raja". De Nederlandse ambas sadeur was op het vliegveld aanwezig. VERTREK GOUVERNEUR VAN NIEUW-GUINEA. De nieuwbenoemde gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer Van Waarden burg zal hedenavond 8 uur van Schiphol vertrekken. in de bloemetjes gezet Dit weekeinde zijn 125 oud-medewer kers op de Friese volkshogeschool Al- lardsoog te Bakkeveen geweest om Oom Jarig, de pionier van het volkshoge- schoolwerk, te huldigen. Jarig van dei- Wielen is immers Dinsdag j.l. 70 jaar geworden. Dr H. G. W. van der Wielen, een (echte) neef van Oom Jarig, gaf een overzicht van diens leven. Nog vele an deren voerden het woord en gaven ge schenken. Met Pinksteren zal een ge denkteken worden aangeboden, te ver vaardigen door Oom Jarigs zoon, de beeldhouwer J- v. d. Wielen. Eerste transport emigranten van 1950 onderweg Met Engels schip uit Le Havre naar Canada. Het eerste transport in 1950 van Neder landse emigranten is alweer naar Canada vertrokken. Ruim 100 boeren, van wie velen met hun gezinnen, vertrokken gis teren uit Rotterdam per trein naar Le Havre. Vandaag zou het Engelse passa giersschip Samaria hen daar aan boord Kleine vergissing over de rant soenbonnen koffie Bij de aankondiging van de nieuwe koffiebon 424 Algemeen vermeldde het departement, dat de rantsoenwaarde van de in omloop zijnde rantsoenbonnen „HD en BD één rantsoen" onveranderd blijft. De bon „HD één rantsoen" is evenwel nimmer aangewezen. Bedoeld is dan ook H 16 125 gram koffie (groene onder grond), die dus nog steeds 125 gram Westerlings moeder: MIJN ZOON KONING VAN INDONESIË „Ik hoop, dat mijn zoon koning van Indonesië wordt," aldus verklaarde de moeder van kapitein Westerling te Istanboel in een onderhoud met A.F.P. Zy vertelde, dat haar zoon twee jaar geleden Mohammedaan was geworden en in Indonesië zeer aan- lokkelüke huweiyksvoorstellen heeft gekregen. Haar zoon, zeide zü', is een flink schutter, een kranig ruiter. Hy spreekt vloeiend Turks, Grieks, Frans, Duits, Nederlands, Chinees en Indo nesische talen. Zakboekblaadjes tegen f 500 per stuk Werd oud-S.S.-er gechanteerd? De 25-jarige assistent van een Middel burgse belastingconsulent, J. F. uit Sou burg, verduisterde ten nadele van zijr patroon f 3200. Op de vraag wat F. met het geld gedaan had, vertelde hij, dat hij gechanteerd werd. Hij was namelijk bij de S.S. geweest, doch niemand wist er van. Een Ned. kellner, die Duits stadje werkt, zou echter F.'s zak boekje hebben gevonden met verzwa rende aantekeningen. Deze onbekende bedreigde F. Tegen betaling van f 500 per stuk' „verkocht" hy in totaal acht of negen blaadjes uit het zakboekj aan F. Maar de president en de officier van justitie geloofden het verhaal niet. Het is de vraag, of -hij werkelijk by de S.S. is geweest, hoogstens 'drie blaadjes zouden belastend kunnen zyn geweest, F. heeft geen bloedgroepteken Duitse stadje kent men geen Nederland se kellner. De eis luidde 2>& jaar gev.- straf. Vleeswarenfabriek te Wijhe door brand verwoest Het gebouwencomplex van de vlees waren- en conservenfabrieken van de fa Meester te Wyhe (Ov) is Zaterdag middag door een enorme brand helft verwoest. De brand is door onbekende oorzaak in de afdeling expeditie en pakkerij ont staan en breidde zich snel uit. Brand weren uit vijf plaatsen spoedden zich naar Wijhe, maar konden weinig begin nen. De vorst belemmerde het werk. Het vuur woedde zo hevig, dat de spuitgas ten het nauwelijk tot op tien meter kon den benaderen. Er deed zich bovendien een ongelukje voor met een der spuiten uit Zwolle. Deze kwam in een sloot te recht, toen er plotseling gestopt moest worden. De rokerij en de sla-gerij zijn gered, al zijn ook deze gebouwen er der grote schade afgekomen. Enorme voorraden zout, kruidefc, dar men, 9pek en 60.000 kg worst gingen verloren. Ook werden vele machines^ verwoest. Alles was verzekerd. Zuidoost polder Grootste polder ter wereld in wording Zoals is gemeld, worden reeds reid'ingen getroffen- voor de inpoldering^ de Zuidoostpolder, die de grootste' pol-der ter wereld z-al- worden. Behalve de uit Duitsland afko-mstige grote stukken basalt, die de laatste weken te Schokkerhaven aan de Zuidelijke ring-dy-k van- de Noordoostpolder worden aangevoerd, wortd al geruime tijd mate riaal voor de nieuwe polder opgeslagen op het voormalige eiland! Urk. Dit mate riaal bestaat voor een groot deel uit bas-alts-tor-tsteen en Belglsc-he stortsteen. Er worden- verder duizenden bossen Hol lands rijshout aangevoerd. Deze zullen straks worden gebruikt voor de z.g. ■.nkstu-kken. In Tegelen woont 45 pet der gezinnen samen In Tegelen wonen byna 700 gezinnen jp een totaal aantal van 3000) bij ande- m in. Dat betekent dus dat 45 pet. der Tegelse gezinnen samenwonen-. Men wil daar nu 200 a 300 woningen bouwen met ryksbijdrage van f 100 (plan-Bus- sum). Daar men echter geen kans ziet dergelijke bijdrage de exploita tiekosten te dekken, heeft men een be roep op de bevolking gedaan om by te dragen in het onrendabele deel van de bouwkosten. Het plan is met instemming ontvangen. In Gorinchem wil men de onrendabele bouwkosten bestryden door de bewoners op te wekken het loon of de inkomsten van één dag in een bouwkas te storten. KAMERVERHUURDER VROEG f 65 VOOR BEMIDDELING In Amsterdam is een kamerverhuurder aangehouden, die een kantoor hield on het Leidseplein en voor zijn bemiddeling f 65 in rekening bracht, terwijl hy maximaal f 5 mocht vragen. Onder aanhangwagen van tractor doodgereden Zaterdag is de 19-jarige E. de Wit uit Hoogkarspel in Bovenkarspel van een tor gevallen en onder de aanhangwagen doodgereden. Twee weduwen aan de groeve van kol. Babcock Pijnlijk incident te Washington Toen het naar Amerika vervoerde stoffelyk overschot van de aan een hart aanval overleden Amerikaanse plv. com mandant van Berlijn, kolonel Babcock, te Washington ter aarde werd besteld, heeft zich een zeer pijnlijk incident voorgedaan. Bij de begrafenis, die door talrijke hoge autoriteiten werd bijge woond, o.a. John McCloy, bleek name- lyk, dat twee vrouwen er aanspraak op maakten de weduwe van de kolonel te zijn. De ene, mevrouw Florence Babcock, een 32-jarige Engelse van geboorte, met wie Babcock in 1945 was getrouwd, was met het vliegtuig, dat het lichaam naar de V.S. overbracht, meegereisd in op dracht van de legerfunctïonarissen in Duitsland. In Washington was echter nog een andere mrs. Babcock, n.l. Magdalene, die twee getrquwde dochter-s heeft en 34 jaar geleden met de kolonel in het hu welijk was getreden en nooit van hem gescheiden was, daar zijn eis tot schei ding niet was toegewezen in 1946. Voor mrs Florence Babcock was het incident geen volkomen verrassing, want verte genwoordigers van het Amerikaanse State Department hadden er haar in lyn reeds op voorbereid. De dienstdoende officier van de militaire begraafplaats besliste, dat de Amerikaanse weduwe wel bij de begrafenis aanwezig zou zyn maar dat de Britse weduwe de vlag zoi krijgen, die de lijkkist zou dekken. Ty- dens de plechtigheid stond mrs Magda lene evenwel ergens achteraf, terwijl mevrouw Florence aan de groeve stond- De Britse heeft een zoontje van drie jaar. Aardbeving en overstroming: TWEEDUIZEND SLACHT OFFERS IN PERZIE In de buurt van het aan de Perzische Golf gelegen Bushire heeft zich in de af gelopen week een reeks ernstige aard bevingen voorgedaan, die ongeveer twin tig dorpenvolkomen wegvaagde. De heersende koude, die gepaard ging met sneeuwval, maakte 'het de reddingsploe- ogelijk - om het toneel van de ramp te bereiken. Naar schatting zyn 1500 mensen om het leven gekomen, ter ijl de overlevenden ernstig te lijden hebben van de felle kou. De ramp ge schiedde reeds Woensdag j.l., maar alle verbindingen werden verbroken, zodal ieuws eerst thans bekend- werd. Een uit het getroffen gebied liep vier dagen om Bushire te bereiken. Oost-Perzië werd gedurende het week einde getroffen door ernstige overstro mingen, die het -gevolg zijn van een onaf gebroken regenval van 14 uren. In de stad Zahidan verdronken ongeveer 500 lensen en duizenden werden dakloos. Treinhotsing in Pendsjaab: 19 doden Negentien personen hebben de dood gevonden bij een botsing tussen een post- en een goederentrein op het sta tion van Sirhind in het Oosten van Pandsgaab Het aantal gewonden is reeds 82. Per raket naar de maan? De Ver. Staten kunnen een raket bou- en, die de maan kan bereiken, heeft dr Ralph Gibson van de Johns Hopkins Uni versiteit verklaard. Met de thans gebrui kelijke brandstof zou naar zijn mening dergelyke raket, die 500 kilo vracht kunnen meenemen, een totaalge wicht van vierduizend ton hebben. Holland op zijn snelst De vraag is, of hij twee functies tegelijk kan bekleden NA AAR DE NIEUWE LEIDSGHE CRT. VERNEEMT is heden in de Ministerraad de kwestie behandeld van het voorzitterschap van de O.E.E.O. (Organisatie voor de Europese Economische Samenwerking). Minister Stikker ls daarvoor uit Parys gekomen. Zoals bekend hadden velen de Belg Paul Henri Spaak op deze plaats willen zien. Naar verluidt zou Engeland daartegen echter ernstige bezwaren hebben. Opval lend zyn de scherpe aanvallen die Spaak .kortelings tegen dit land richtte. Onze minister van Buitenlandse Zaken, Stikker, is voor deze post aangezocht. Het spreekt wel vanzelf, dat dit volle aanzoek onderzocht wordt op het nut dat daarin voor Nederland gelegen. ELFSTEDENTOCHT OP ZATERDAG 4 FEBRUARI Het centraal bestuur van de Elf- stedenvereniging is voornemens om by doorgaand vriezend weer de Elf stedentocht te houden op Zaterdag 4 Februari a.s. Eerste vrachtauto reed al over het ijs naar Marken In Helmond 18 onfortuinlijke schaatsenrijders met een arm- of beenbreuk Voor het eerst van deze winter gisteren een vrachtauto er in geslaagd Monnikendam uit Marken te berei ken. Het was een bestelwagen, die de riskante tocht heeft ondernomen. Het ijs in de Gouwzee is nog verrt fraai. Er loopt een gev-aarlyke geul tussen Marken en het vasteland, geul is wel dichtgevroren, maar het ys nog niet overal betrouwbaar. Morgen wordt een officiële baan uitgezet er stro afgebakend. Ds ijsbreker Walvis heeft Zaterdag by wijze van proef het ijs op het Buiten-Y en deel van het IJsselmeer kapot gesneden. In de dikste yslagen had het schip, nog een vaart van 8 9 km per De ijsbreker bezit een installatie brandslangen en kan ook pompen in nood verkerende vaartuigen. De stuurhuut kan automatisch omlaag den gebracht, zodat de Walvis sommige bruggen gemakkélijk kan passeren. Het passagiersvervoer op de luchtbrug AmelandLeeuwarden is zo druk, dat de L.S.K. van Valkenburg moet bijsprin gen- met een Auster. Elke dag wordt ook post vervoerd. De barkas Borndiep geslaagd van het eiland naar Holwerd DAT ook minister Teuli-ngs tien dagen et vacantie is en minister van Schaik hem vex-va-ngt. DAT het Tweede Kamerlid M. P. v. d- Weyden, burgemeester van Zevenhoven (Z H.), vandaag zijn 50e verjaardag viert. DAT dr J. W. Pette, in afwachting van een definitieve benoeming, reeds werk zaam is als hoofddir. van het Ned. insti tuut voor zuivelonderzoek te Hoorn. DAT de gebr. Struyken te Tilburg voor f 267.000 laagste inschryvers ware voor de bouw van een fabriek van Hero- enserven in Breda en A. Moerenburg te Oisterwijk hoogste met f 450.000. DAT het in 1940 verwoeste hoofdge bouw van R. S. Stokvis en Zn. aan de Westzeedijk te R'dam Zaterdag weer in gebruik genomen is. DAT mgr. dr Jos. van Gils, oud-bis schoppelijk inspecteur van het onderwijs, zyn 80e verjaardag de zilveren erepenning van -Limburg ontving. DAT het buitencentrum van de A'dam- se Hervormde gemeente, „De Hoeve" te Laren, Zaterdag is geopend. DAT B. en W. van R'dam het vroegere vliegveld Waalhaven voor industrie ter rein hebben bestemd en er zich al gega digden meldden. DAT op de volkshogeschool Allardsoog te Bakkeveen van 6 tot 11 Febr. een emigratiecursus wordt gehouden DAT oud-minister prof. dr ir H. Gelis- sen op de in Den Haag gehouden verga dering van de bestuursraad van het in ternat. instituut van octrooien is herko zen als vice-president. DAT gisteren in de A'damse kustvaar der Wilda in Zaandam een brandje woedde. DAT de 75-j. gepensionneerde F. van Zeelt uit Apeldoorn sedert 20 Januari, toen hy zijn pension verliet op reis naar Utrecht, spoorloos ls. DAT P. W. Jeedeloo Jr., een belangrijk man in de Zaanstreek (o.m. oud-bedrijfs leider van Verkade en Albert Heyn) in Zaandam is overleden. DAT in Enschede twee personen zijn gearresteerd, die uit de fabriek van Van Dam, waar zy werkten, pl.m. 300 kilo wol hebben gestolen. DAT er tegenwoordig honderden koud- bloedpadrden per maand naar Duitsland worden uitgevoerd, onlangs zelfs 160 op een dag. DAT B. en W. van Enschede ruim f 518.000 hebben gevraagd voor werken, die nodig zyn i.v.m. de bouw van een nieuw station. DAT Siemerinks bouw- en betonbe drijf te Wierden voor f 483.000 't zieken huis Ziekenzorg te Enschede zal verbou- DAT by een autobotsing op de Haar lemmerstraatweg te A'dam zes personen min of meer ernstig werden gewond. DAT E/ A. Veen, onderdir. van Ver kade te Zaandam, by zyn afscheid be noemd is tot ridder in de orde van O.N. DAT de raad van Markelo zich voor f 30.000 garant verklaarde voor het stich ten van een kampeercentrum door een daartoe in het leven geroepen stichting. en terug te varen. Inmiddels dreigt het isolement ook voor Schiermonnikoog. Ook daar maakt men zich geen zorgen over de levensmiddelen-positie. Het ysvermaak heeft zyn schaduw- zijden. Zo kregen de dokters van hel ziekenhuis in Helmond de laatste dagen 18 arm- en beenbreuken te behandelen, opgedaan op de gladde vloer. De volgende veren zyn gestremd: Pan- nerden by Doornebrug, Renkum-Heteren, Huissen, Rhenen, Doesburg, Tiel (alleen nog voor voetgangers en wielrijders), Numansdorp-Den Bommel, Beusichem, IJsselmonde-Kralingscbeveer. De veer dienst Schiermonnikoog-ostmahorn werkt weer normaal. In West-Canada zoeken 50 vliegtuigen naar vermiste Skymaster Machine met 44 personen in onherbergzaam gebied neergestort? Meer dan vijftig Canadese en Ameri kaanse vliegtuigen zoeken onafgebroken naar de Skymaster van het Amerikaanse leger, die, zoals gemeld is, reeds enkele dagen vermist wordt in West-Canada. De machine was met 44 personen (8 leden der bemanning, 34 militairen, de echt genote van één der militairen en haar 2-jarig zoontje) op weg van Alaska de Verenigde Staten. Vermoedelyk i; toestel neergestort in het onherbergzame territorium Yukon- Eén der zoekende vliegtuigen zou daar luchtsignalen heb ben gezien. Uit de lucht is voorts op 150 km ten N.W. van Sault Ste Marie op de Cana dees-Amerikaanse grens het wrak waar genomen van een vliegtuig. Men acht het niet waarschijnlijk, dat dit het ver miste toestel is, daar deze plaats ver uit de normale route ligt. Intussen is één der patrouille-vliegtuigen, een Canadese Da kota, eveneens zoek. De piloot van de vermiste Skymaster majoor Gerald F. Brittain, gedurende enige jaren persoonlyk vlieger van gene raal Lucius D. Clay en door Koningin Wilhelmina begiftigd met de Orde van Oranje Nassau, omdat hij na de o~rlo? geholpen heeft een luchtverbinding tus sen Nederland en de overzeese gebieds delen te organiseren. ïen te weten, dat indien Spaak deze positie zou hebben gekregen, hy deze zou hebben beschouwd als een zo danig eervolle betrekking, dat hy geen ander openbaar ambt zou kunnen be kleden. Minister Stikker zou voor zichzelf een andere mening zyn toegedaan, doch hier voor bestaat naar wy vernemen nog geen overeenstemming in het ka- Er zyn ministers, die menen dat het ambt van minister van Buitenlandse Za ken onverenigbaar is met het voorzit terschap der O.E.E.C. Wanneer deze op vatting die der meerderheid der minis- blyken te zyn, ryst terstond de vraag van de opvolging van minister Stikker. Ten deze zy verwezen naar on langs gepubliceerde berichten over deze opvolging, toen wy de naam noemden van de heer Lovink, tot voor kort Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon te Ba tavia. Dat over deze liberale zetel in het kabinet 's ministers party ook haar wen- zal hebben, ligt voor de hand. Een benoeming van minister Stikker zou voor Nederlandse zyde ten zeerste kunnen worden toegejuicht. zyn practische bekwaamheden zouden ten volle tot hun recht komen, afgezien "in de waarde, die gehecht kan worden m de benoeming van een Nederlander. ..Een beslissing ter zake zal waarschyn- lük binnen enige dagen genomen worden. Dak van sleepboot 200 meter Vermoedelijk door het lekken van een houder met butagas ontstond vanmorgen een ontploffing aan boord van de motor- sleepboot Adelaar van de scheepswerf A. Vuyk en Zonen te Capelle aan de IJsel, op het ogenblik dat een arbeiders aan boord vuur maakte. De kracht van de explosie was zo groot, dat het dak van de boot werd afgerukt en 200 meter ver der op de werf terechtkwam. De 36-j. arbeider P. J. H. Peekstok uit de Dordt» selaan te Rotterdam, werd met brand- snijwonden aan gelaat en armen naar i ziekenhuis vervoerd. WEERBERICHT Toenemende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Geleidelyk toenemende be wolking met later plaatse- lyk enige sneeuw. Vannacht hier en daar nog strenge vorst, morgenmiddag lichte vorst. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussea Oost en Zuid. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Dinsdag 31 Januari: Zon op 8.23, onder f.25; maan op 14.01, onder 7.29 uur. 2 Febr. V.M. ZUIVER WOLLEN Leidsche Dekens ..HET LEIDSCHE WOLLENDEKENHUIS"

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1