Leidse Leut: een avond van echte studenten-jool De gehele Bollenstreek leeft „dode grond NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 27 JANUARI 1950 Jubilerende V.V.S.L.-ers wisten de juiste sfeer te scheppen HET IS IN DEZï^ HARDE TIJD by na een sprookje: een groot deel van een oude stad in spontane feesttooi, omdat een studenten-vereniging haar gouden jubileum viert, omdat jonge mensen drie dagen lang beslist jong willen zyn, zorge loos jong. Toch brandden gisteravond voor de vensters van het Rapenburg werke lijk weer de ouderwetse vetpotjes of de kaarsen en het carillon van het stadhuis strooide zy het via gramofoonplaten zyn romantische, echt-Hollandse klanken over de binnenstad. De universiteit had aan de Rapenburgzüde alle lichten aan, terwijl het ranke torentje in blauw-wit floodlight baadde de uitgestoken vlag als een wapperende groet daar middenin. Voor het clubgebouw van de V.V.S.L. stond om "acht uur de harmonie „De Post" aangetreden met' brandende lampen en veel enthousiasme. Zij blies in afwach ting van het vertrek van de fakkeloptocht i de andere. Dat vertrek liet inmiddels drie kwartier op zich wach ten. Het bestuur, dat het dezer dagen razend druk heeft, moest de inwendige mens eerst nog versterken. En zonder het bestuur wou men toch óók niet vertrek ken. Maar om kwart voor negen dan toch zo ver. De buiten opgestelde mannen van Radio-Nederland-Wereldom roep konden hun luisteraars melden, da men startklaar was, de muziek zette eer nieuwe mars in en onder gejuich zette de fantastische stoet zich in beweging. Licht- plekjes dansten op het het Rapenburg, voetstappen klepperden op de keien, hoge stemmsn kwetterden als het bedrijvig geluid van jonge musser tussen de oude gevels omhoog en daar boven stond een klare vrieshemel, vol fonkelende sterren. Bij de brug, die het Rapenburg over spant van Doez-astraat -naar Nieuwsteeg, stond een auto van Polygoon-Pr of ilti op gesteld. De camera-mannen lieten zich bijlichten met een enorme gasfakkel, die door de dames-studenten en hun partners met gejuich werd begroet. Zingend en gekscherend ging het vervolgens via-de Steenschuur en het Gangetje naar do Burcht, aan welks voet de muziek front maakte Fantastisch. In lange ryen beklommen dc fakkel dragers hierop de Burchtheuvel, trokken door de fantastisch belichte poort do rotonde binnen cn verschenen even later op de tinnen. Van beneden af leek het donkere gevaarte met zyn massieve kan telen op een middeleeuwse kroon, vol fonkelende edelstenen. Een daverend ge juich besloot dit gedeelte van het pro- De deelnemers aan dit festijn ken baar aan de ronde kaartjes, die zij op jas of mantel droegen verspreidden zich vervolgens in de binnenstad, waar op zes plaatsen gelegenheid tot vertier werd ge geven onder de meest frivool-kldnkende benamingen. Het viel met die triviale titels in werkelijkheid echter nogal mee. In het Gulden Vlies bijv. bevond zich een Dakota van de Prins had nog kuren De"fèirf'V&h 'Prins' Beril-hard haar St Maarten, een van de Bovenwindse eilan den. is vier uur vertraagd wegens een technisohe storing aan zijn eigen Dakota De autoriteiten en pers waren reeds Id een extra vliegtuig vooruitgevlogen. ZUID AFRIKAANSE LECTOR NAAR AMSTERDAM De heer Grobler, lector, in Nederlands en Afrikaans aan de universiteit van Na- tal te Durban is naar Amsterdam vertrok ken. Onder prof. Hellinga. prof. Van Wijk Louw en prof. Donkersloot zal hij twee jaar studeren, om onder de laatste te promoveren. Hij verkreeg de Koningin Victoriabeurs voor een verhandeling ov Philips heeft in Sittard nog 500 meisjes nodig Voor de uitbreiding der productie v radiobuizen-onderdelen zal Philips Sittard- binnenkort 500 nieuwe arbeids krachten, voornamelijk Jan Peelen Ridder Militaire Willemsorde Hoofdfiguur uit ,,'t Begon onder melkenstijd" Naar wij vernemen heeft H. M. de Ko ningin de heer Jan Peelen uit Renkum benoemd tot Ridder vierde klasse der Militaire Willemsorde. Jan Peelen is de hoofdfiguur uit het boek ,,'t Begon onder melkenstijd", dat zijn broer G. J. Peelen uit Den Haag (Uitg. Voorhoeve) schreef. De in dat boek beschreven gebeurtenissen, n.l. de evacuatie van Renkum en de gebeurte nissen met de Britse legerafdelingen daarna, vormden de grond voor het toe kennen van de hoge onderscheiding. De motivering zegt n.l., dat Jan Peelen is bevorderd we gens het zich in de strijd onder scheiden heb ben door uitste kende daden i moed, be- l en trouw door in de 2de helft van Sept. 1944 en daarna tijdens de eva cuatie van Ren kum, als inge- plaats afgesne den Britse mili taire groepen! herhaaldelijk te' voeren naar JAN PEELEN veiliger plaat achter de frontlijn, terwijl hij in October 1944 een Britse afdeling van 200 man op uiterst gedurfde wijze voorzag van uitrustingsstukken, die hij per bak fiets met grote koelbloedigheid vlak js de Duitse commandopost te Nol in 't Bos moest vervoeren. Vervolgens heeft hij deze afdeling in de nacht van 21 op 22 October 1944 van de door hem uitgekozen schuilplaats, onder, wegens mogelijke ontdekking zeer hachelijke omstandigheden, naar de steenfabriek aan de Rijn ten Z.W. van Renkum geleid en aldus een zeer werk zaam aandeel genomen in de behouden overtocht van deze Britse troep over de Rijn. De Engelse Koning onderscheidde Jan Peelen reeds met de „Distinguished Ser vice Order". speelhol. Ernstig gespeeld werd er niet bepaald, wel gelachen en gezongen. De zeemanskroeg in de Burchtzaal kwam in feite neer op een cabaret, in De Doelen werden oude dansen beoefend, begeleid door een op dit' gebied gespecialiseerd orkestje, dat zich „The Bouncers" noemt, de kermis in de manege zou ook op een bazar hebben kunnen staan en in de film zaal van de universiteit kon men naar oude journaals kijken, het filmisch relaas de lustra van 1935 en 1940 en van het bezoek van Churchill aan ons land. „Het Paradijs" in het gebouw Nieuwsteeg 31 hebben wij niet bezocht, maar wij zijn er van overtuigd, dat het daar aards is toe gegaan (en niet in de slechte zin van dit woord). Polygoon maakte van elk onder deel van het programma opnamen. Nog zeer laat in de avond kon men in de straten van de binnenstad de paren tegenkomen, die netjes roulerend volgens lanwyzingen, die een geluidswagen gaf, zich van de ene leutige gelegenheid de andere begaven, soms met feest- mutsen op, soms dik onder de confetti. Inderdaad, dit was de essence van een studentenfeest. Dienstweigeraars kregen 20-24 maanden De vier dienstweigeraars uit het kamp Schoonhoven, die Woensdag in Den Haag voor de krijgsraad te velde terecht den. werden veroordeeld van 20 tot 24 maanden (de eisen luiden 12 tot 39 maan den). Ze werden voorts uit de dienst ont slagen zonder ontzetting uit de be voegdheid om bij de gewapende macht CACAO VOOR NEDERLAND De E.C.A. heeft Nederland Woensdag 1,3 millioen dollar toegewezen voor aan koop van cacao in Zuid-Amerika en goe deren uit de Verenigde Staten. PROF. VERAART TE DELFT 40 JAAR DOCTOR Prof. dr J. A Veraart, hoogleraar in de economie te Delft, viert 28 April de dag, dat hij 40 jaar geleden promoveerde op een proefschrift over „Arbeidsloon" jubilaris is voorzitter van de vereniging van hoogleraren en lectoren. Vooral zijn boek „Vraagstukken der economische be drijfsorganisatie" is bekend. Twee jaar geleden was hij 30 jaar hoogleraar In Zaandam ging loodsboot in vlammen op In Zaandam zijn gisteren een loods boot van de gemeentelijke havendienst en een loods in vlammen opgegaan. Men had de boot met het oog op de vorst afgedekt; waarschijnlijk zijn hierdoor in de boot benzinedampen blijven hangen. Bij het aanslaan van de motor ontstond dientengevolge een grote steekvlam, welke onmiddellijk door de gehele loods schoot. De havenloods De Vries liep ern stige brandwonden op. In November 1949 verteerde ons volk f 1013 millioen tegen f 988 millioen in 1948 voor dezelfde hoeveelheid goederen. SCHONE BLOEMEN TE LISSE De foto toont de bekroonde inzending van niet overgeplante hyacinten. Een de wanten van de jongedame, de winterse koude Ir Cleveringa verkondigde te Rijnsburg zijn revolutionnaire theorie op In een tjok-volle Concordia-zaal waren ook veel vreemdelingen heeft ir O J. Cleveringa uit Zutphen gi avond voor de afdeling Rijnsburg va C.B.T.B. zijn revolutionnaire theorie kondigd. Na een inleidend woord v-a heer J Heemskerk begon ir Cleveringa met er op te wijzen, dat de wetenschap zich nooit met het leven in de grond heeft bemoeid. Door de aanvankelijke de kunstmest leek het op. dat dat leven rustig gemist kon worden. Maar toen de'bacteriën geen oordeel meer kregen (in de vorm organische mest), gingen ze dood daarmee was ook de grond dood Dat is in Holland in zeer sterke mate het geval. Alleen in het Zuid-Oosten Soms nog wel charmant maar soms ook ronduit belachelyk schijnt óns de mode tussen 1900 en 1950. De dames van de V.V.S.L. toonden enkele staaltjes op de mode-show, die zy ter gelegenheid van het gouden feest van de ver eniging in de Stadsgehoorzaal organiseerden. Op de foto rechts een toilet uit 1927, de beide paraderende dames links dateren wat hun toilet betreft uit resp. 1910 en 1900. Foto N. van der Horst. Geheime hartewensen en dagdromen..., V.V.S.L.-ers organiseerden feestelijke modeshow Of mode-shows nu practisch zijn of niet, de belangstelling ervoor is altijd enorm. De show, die de V.V.S.L. gisteren middag organiseerde bleek zelfs zó at tractief, dat men niet kon volstaan met de grote stadsgehoorzaal, zelfs niet met die zaal plus de foyer, maar nog een reprise moest organiseren in een der zalen van Endegeest te Oegstgeest, waar de beroeps-mannequins, direct na afloop van de show in Leiden, per autobus heen gingen. De show in de beide zalen van de stadsgehoorzaal, die op buitengewoon aardige wyze versierd waren de da mes van de V.V.S.L. hebben de duur- lijkende decoratie grotendeels zelf ge fabriceerd, een karwei, dat avonden en nachten heeft gekost was goed geor ganiseerd. Dat lag voornamelijk aan het grote aantal mannequins, dat beschik baar was; er waren practisch geen ga pingen, De samenwerking in het team dat uit 10 V.V.S.L.-ers en 6 beroeps mannequins bestond, bleek trouwens ooi: prima te zijn en de leiding, d.e voor wat het vertonen van de toiletten betreft in handen was van het bekende mode huis van Tonny Waagemans, zorgde voor eenheid èn afwisseling. De Nederlandse kleedikunst van Tonny Waagemans is inderdaad, wat de naam aangeeft: kunst. Wanneer men zo'n mid dag lang de creaties van dit huis ziet voorbij paraderen, constateert men maar weinig zonden tegen het typisch Neder lands-vrouwelijke, positief gezegd: het begrip voor datgene, wat de Nederlandse w haar eigen charme geeft, blijkt 3 meeste modellen sterk aanwezig. Een fout leek ons het gestreepte, zijden middagtoilet met de grote hoed in de zelfde trant. Zoiets mag aardig zijn in de Zuidelijke staten van bijv. U.S.A., he; past niet in ons nuchtere klimaat met zyn even nuchtere mensen. Maar plaa'i daar die oud-rose ochtend-japon naast de gepijpte stroken die geestige ge streepte rok. geel, groen en roodbruin, waarop wel evenzoveel blouses gedragen kuhnen worden, dat eenvoudige pauw blauwe japonnetje met opstaande kraag dat met zijn helrode garnering de naam „Italienne" volkomen verdient, en he'. zwarte, tafzijden middagjurkje, dat zo jeugdig en toch decent is met zijn grote, helder-witte Richelieu-kraag. De avondtoiletten vertoonden naas' eenvoudige, bijna klassieke modellen na tuurlijk ook het zeer diepe décolleté Een enkele japon had een sjerp om de heup en de corsage aan de achterzijde Geslaagd vonden wij dat niet. Dan deed die japon van oud-rose zijde met de groene shawl het beter, al leek het ons gewaagd, die voor de Nederlandse vrouw tout court aan te bevelen. Een vergeten wij de mantels niet, die :er het algemeen geen nieuwigheden vertoonden, maar de lijnen van de mode volgden in even smaakvolle als practi- sche combinaties. In de pauze had de V.V.S.L. voor een aparte attractie gezorgd. Een aantal da mes-studenten vertoonden n.l. enige spe cimina van de mode tussen 1900 en 1950. Mej. H. E. Smedes zong daarbij voor de microfoon de passende liedjes, begeleid door haar vader, de componist mr Harm Smedes. De schlager van deze groep was wel de vélocipède a la 1910, bereden door een even sportieve als aantrekkelijkt jongedame in de dracht van die tijd. De show, die zoals# het programma zei menige geheime hartewens ont hulde, werd keurig geregeld door de mode-show-commissie, die een aantal V.V.S.L.-ers als serveersters had gechar terd. De voorzitster van de lustrum-com missie, mej. M. J. Hoogstra. heette de gasten welkom en dankte aan het slot van de middag allen, die hun medewer king verleenden. Zij vereerde de man nequins, waaronder ook de heren, die in de bruidsstoet, die het slot vormde, de rol van bruidegom en bruidsjonker vervulden, met een mooie corsage. Hans Kaart trad niet op voor T.N.I.-officieren Het gezelschap van Hans Kaart it Woensdag onder bescherming vah mili taire politie te Djacarta aangekomen, na dat het geweigerd had voor Indonesische officieren te Pekalongan op te treden. Hans Kaart deelde in dit verband mede. men op het punt stond een uitvoering beginnen voor de Ned. soldaten, die op hun repatriëring wachten. Op het laatste ogenblik kwamen vier TNI-offi- n binnen en het gehele gezelschap verliet het toneel. Volgens het contract zouden de Ned. artisten alleen voor Ned. soldaten spelen. De TNI-officieren heb- een klacht ingediend wegens „bele diging". EEN VAKGROEP FAILLIET De vakgroep Groothandel in gebruikte •aten, gevestigd aan de MathenesserdijK 353 te Rotterdam verkeert sinds enige weken in staat van faillissement. De schulden zouden 150 a 200 duizend gulden bedragen, aldus meldt Trouw. PRIJZEN VAN ENIGE AARDOLIE PRODUCTEN VRIJ Blijkens de St. Crt van gisteren zijn de prijzen van dunne stookolie, minerale terpentijn, speciale bezine, alsmede voor technische hexaan vrijgelaten. BRAND IN HOGE COKESBUNKER Gisteren ontstond plotseling brand in de cokes-sorteerinrichting, een vijftien meter hoge bunker, van de gasfabriek aan de Westervaortsedijk te Arnhem. Het vuur van de wit-gloeiende cokes massa werd met drie stralen geblust. De raad van Warmond laakt beleid Departement van Financiën Ook het Leids merenplan kwam weer ter tafel De vergadering, die Warmonds gisteren hield, begon met een geheime zitting van een uur. Het bleek daarna, dat er was gehandeld over het Leidse merenplan en dat B. en W. en de volkomen afwijzend tegenover dit plan staan. In het gebouw van de provinciale griffie zal op 9 Februari een bespreking plaats hebben tussen het college van Ged. Staten en de heren Vergeer en Ny- man namens B. en W. van Warmond. De voorzitter deelde voorts mede, dat en W. een onderhoud hebben gehad met ambtenaren van het Departement Financiën over de terugvordering f34.000 voor te veel ontvangen on dernemingsbelasting. De ambtenaren ga ven de schuld aan de inspecteur van belastingen te Leiden, die onjuiste ge gevens zou hebben verstrekt. Dit zou ook het geval zijn geweest met de raming van de ondernemingsbelasting voor het jaar 1950. die op f40.500 i.p.v. op f31.000 was gesteld. De inspecteur echter deelde mede, dat hij -nimmer met het Departe- over deze zaken heeft gehandeld. De ambtenaren zijn veel te kwistig mei onderinemingsbelasting-pot omge sprongen. Zij hadden Warmond reeds f40.500 toegekend, aleer zij zich met de inspecteur verstonden, die het bedrog f31.000 opgaf. B. en W. waren van oor deel, dat het Departement zeer slordig heeft gewerkt. De heer Nijman merkte zeer terech' op, dat hierdoor de begroting van 1950 een extra deficit krijgt van ongevec-r f 10.000. De voorzitter beaamde de.c woorden. B. en W. zull?n binnenkort it een plan komen, om dit tekort wrg werken. De heer Van R«n wilde een hogere som voor ae ondememingsbela.- ting, doch de burgemeester maakte be kend, dat de inspecteur, na uitvoerig? besprekingen, niet bereid was meer da.- f31.000.te geven. De heer Van Vliet verwonderde ei ch over. dat de gemeente geen controle op deze inkomsten, die een belangrijk van hun financiële budget uit maken, kan uitoefenen. Zijn voorstel orn Oorlogsgravenstichting verricht mooi werk Niet verwarren met de arbeid van 't oorlogsgraven-comité Met de Oorlogsgravenstichting, die met goedkeuring van de Regering door wylen dr A. van Anrooy te Eindhoven in het leven werd geroepen, gaat het nog niet geheel naar wens. Dit deelde gister avond de directeur van de Stichting, de heer H. Wilbrenninck, op een in de Turk belegde byeenkomst van vertegenwoor digers van gemeentebesturen en van destyds in het leven geroepen plaatse lijke comité's mede. Spr. ging na, wat er alzo aan baanbre kend werk is verzet en welke tegensla gen de Stichting kreeg te incasseren. Dr Van Anrooy kwam bij een ongeluk om het leven en van de te houden éénmalige nzameling kwam niets terecht, daar dr Beel het destijds nodig oordeelde, dc inzameling aan die van andere instanties te koppelen. Spr. wees voorts op de ver warring van het werk van het Neder lands Oorlogsgraven-comité te Amster dam (dat zich belast met de aanvullende zorg van graven van strijdmakkers en jaarlijks de geallieerde klaprooscollecte houdt) met de arbeid van de Stichting, die de inrichting en verzorging van Ne derlandse oorlogsgraven waar ook ter wereld voor haar rekening neemt. De Regering willigt thans tot haar ge-, richt e verzoeken, om overbrenging van stoffelijke resten van hen, die onvrijwil- aar Duitsland zijn gegaan, in. Op de gestichte centrale begraafplaats te Loe- op de Veluwe, die bijna klaar is. hebben reeds velen een waardige herbe grafenis gekregen en anderen zijn in hun wederom teraarde woonplaatsen steld. Voorts heeft de Regering besloten de apparatuurkosten van de Stichting te subsidiëren. Maar nodig blijft een fonds, uit de rente waarvan de exploitatiekosten van de centrale begraafplaats, de onder houdskosten van de graven in binnen- en buitenland en de propagandakosten moe ten worden bestreden. Tot op heden zijn 12.000 graven van Nederlanders in Duitsland bekend. Vele er van verkeren in hoogst verwaarloosde staat. Verzorging vragen verder 800 koop- vaardijgraven, 2000 Rijksgraven en 1300 marinegraven over de gehele wereld. In Indonesië, waar de Leger-graven- dienst op uitstekende wijze voor de in richting en verzorging der graven op 23 ere-velden heeft zorggedragen, krijgt de Stichting, na het vertrek der Neder landse militairen, mogelijk ook een taak te verrichten. Aan het slot van zijn overzicht wees spr. nog eens op de noodzaak van de éénmalige inzameling in de gemeenten Waar dit is gebeurd, betekende de op brengst een succes. De prUzenbeschikking pensions 1949 is gewijzigd blijkens de St. Crt. van gis- De heer R. C. Weidenaar. oud-hoofd inspecteur van de technische dienst dei Kon. Rotterdamse Lloyd, is 85 jaar oud in Wassenaar overleden. Chr. Hist. Unie heeft over 1949 niet te klagen Jaarvergadering met verschillende attracties belangstelling voor de vrouwen-, jonge ren- en studiegroep. Spr. schonk ver volgens aandacht aan de moeilijke po sitie, waarin de 9 Chr.-Hist- leden van de Tweede Kamer hebben verkeerd, toen de kwestie Indonesië werd bespro ken. Zij hebben met dit probleem ge worsteld en spr. stond vast op het stand punt. dat zij allen naar eer en geweten hebben gehandeld. Partij-discipline is de C.H.U. nu eenmaal vreemd. In deze geest wordt de democratie 't meest gediend Ook de Prot.-Chr. fractie in de Leidse gemeenteraad heeft het niet gemakkelijk De heer Van der Kwaak wilde er niet veel over zeggen, maar uitte toch zijn dankbaarheid, dat dè fractie-leden tijd noch moeite sparen om de belangen va onze stad te behartigen. In het slot van zfjn betoog liet de heer Van der Kwaak nog het licht vallen op de komende verkiezingen voor de Prov- Staten, die hy zeer belangrijk achtte. Wy mogen van de politiek niet een soort van godsdienst maken, aldus besloot spr., maar wel dienen wy te verstaan, dat wy naast onze taak in het gezin en in de Kerk een plicht in de maatschappy heb ben te vervullen. De heer J. Schinkel, secretaris, gaf vervolgens een uitvoerig overzicht var de in 1949 gedane zaken. Uit zijn bon dige opsomming bleek wel. dat het de afdeling Leiden goed gaat. Maar er als altijd, stevig aangepakt moeten den. Spr. deed dan ook een beroep op de vergadering. De penningmeester, de heer F. Verstegen, meldde een saldo van f 1027.47. In zijn begroting 1950 heeft de propaganda voor de genoemde verkie zingen een belangrijke plaats gekregen. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Verstegen en C. H. v. d. Wijn gaard herkozen. In de vacature van de heer D. Hendriks werd de heer J. Filippo gekozen. Het optreden van de jongerengroep had de volle aandacht. Er zit enthou siasme en weetgierigheid in dit team! Na de pauze werden de p^qdidaten voor de Prov. Staten besproken en de leden, die in 1949 vijf of meer nieuwe leden had den aangebracht, kregen een boekenbon. Natuurlijk viel de spraakwaterval zeer in de smaak. Verder werd een verloting gehouden, waaraan prachtige pryzen waren verbonden. Vermelden wy nog, dat morgenmiddag in Leiden een statenkringvergadering zal worden gehouden. VAKBEDRIJFSVERENIGING VOOR KLEDINGINDUSTRIE. Op een vergadering van de werkgevers- werknemersbonden in de kleding industrie en de bedrijfsunie van handels kantoorbedienden is een vakbedrijfs- vereniging opgericht in de zin van de Werkloosheidswet voor wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. Deze bedrijfs vereniging zal tevens de Ziektewet en Kinderbijslagwet uitvoeren op basis van vrijwillige aansluiting van de werkgevers, in afwachting van de komende verplicht- stelling. i Overal kookt en gist het. De ene vraag na de andere dringt zich aan ons o vraagt om een antwoord. Het leve zo gecompliceerd, de moeilykheden zyn vaak zo groot en de meningen zo schillend, dat men eigenlijk liever alles zonder meer wil accepteren dan de be schikbare krachten bundelen om weer stand te bieden en naar een oplossing Deze woorden werden gisteravond door de heer D. van der Kwaak gesproken op de jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Chr.-Hist. Unie. Maar na zijn gedachte, dat men in ons volk da gelijks moeheid en matheid kan consta teren, kwam een woord van hoop, ver wachting en uitzicht- Wij willen geens zins beweren, dat de Chr.-Hist. Unie het weet. Wel zijn wij er van overtuigd, aldus de heer Van der Kwaak, dat wij op de basis van het Woord van God en het Leidsman-willen-zijn van Jezus Christus kunnen doorwerken. Achtei ons werk hier staat toch de zekerheid, dat wij de nieuwe Dag tegemoet treden. De zaak is dus niet hopeloos. Ook in het leven van de politiek willen wij ons richten om de overste Leidsman. Omdat wij Hem belijden, willen wij, ook in dit jaar. op staatkundig erf vorm geven aan ize belijdenis. Verder heeft de afdeling niet te klagen .•er de resultaten van het afgelopen jaar. Haar arbeid is rijk gezegend. De voor zitter wees in dit verband op de uitslag de gemeenteraadsverkiezingen, op de stijging van het ledental en op de van verd notie van afkeuring aan te neme het beleid van het Dcpartemer met algemene stemmen tanvaard Een uur lang hanaelae de raad ver volgens achter gesloten deuren over de aankoop van een motorgra^niaaimachine Met 8 tegen 3 stemmen besloot de raau tot aankoop. De heren Nijman. Van Rijn en Vergeer stemden tegen. Op voorstel van B en W besloot de raad. met klem te protestereu tegen de vaststelling van de vergoeding der houders op f450. Uitvoerig werd nog ge sproken over de levering van graszaaa. Volgens de heer Van Rijn had dit dienen te geschieden door een inwoner va» dt gemeente. De gemeenterekening 1947 werd voor lopig vastgesteld. Een gedeelte van he: bouwterrein in het Overbrs werd tot 15 Augustus as. verhuurd aan dhr C Wassenaar. Het vermenigvuldigingscijf--r de heffing van schoolgeld voor ge- en voortgezet lager onderwijs wer het jaar 1950'51 vastgesteld op 2 De woningbouwvereniging „WarmundV kreeg een aanvüDend voorschot om de lieden oorlogsschade te dekken. In de rondvraag werd nog geinfo: meerd. of het de bedoeling is. in War mond permanent treinen 'p laten stap pen. De voorzitter was hiervan niets be kend Commandant van „Truculent" voor krijgsraad De commandant van de Britse duik boot ..Truculent", die onlangs door Zweedse tanker werd geramd, zal de krijgsraad moeten verschijnen. Hij wordt beschuldigd van „plichtsverzuim, subsidiair het verliezen van zijn schip door ntlatigheid". Het verloren gaan een schip heeft dikwijls tengevolge, dat de commandant voor de krijgsraad er verantwoording wordt geroepen, laar zulks moet met worden beschouwd ls een aanduiding, dat hij voor de ramp erantwoordelijk is. Oneerlijke verzekeringsagent zat onder de vloer Onder de vloer van zijn woning heeft de Nijmeegse recherche dezer dagen een bijna 60-j. verzekeringsagent gearres teerd, die al enige maanden 2oek was. Hij wordt verdacht van vervalsing van polissen, waarop stortingen ineens wa in geschied. Engels in India nog 15 jaar officiële taal In alle steden van India heerste uit bundige feestvreugde op de dag. dat de Republiek officieel werd uitgeroepen. Vóór hy officieel in functie trad, ver bleef President Prazad met zijn echtge note een kwartier by de plaats, waar vader van de natie", Mahatma Gandhi is gecremeerd. Zij legden bloe neer en wandelden driemaal om de heilige plek met de handen in gebed ge en. Een 92-jaar oude band met de Britse kroon is nu verbroken. Nog 15 jaar zal Engels de officiële taal blijven, wordt dan later vervangen door ..Hindoestani" De nieuwe republiek telt 320 millioen inwoners en omvat o.a. 28 staten. Uit vele delen der wereld wer den gelukwensen ontvangen. Te Bombay moest worden opgetreden tegen een communistische demonstratie, waarbij de politie het vuur opende. Toen de Nizam Haiderabad, genaamd Osman Ali Khan na zyn eedsaflegging als staats hoofd op grond van de Indiase grondwet zijn paleis terugkeerde, wierp men handgranaat naar zijn auto. maar de granaat ontplofte niet. De dader werd gearresteerd. het land is de grond er iets beter aan toe. Ook in Rijnsburg er verre omgeving is de grond zo dood als een pier. Dat is aan de kleur al te zien Gezonde, levende grond heeft een donkere tot bruin-zwarte kleur. Bovendien mag zelfs de zwaarste klei ook bij regenachtig weer! niet kleven. De grond mag niet aan de schoenen blijven hangen en na een dag werken in zulke grond moeten de handen practisch nog schoon zijn!.... Zulke grond is poreus en blijft poreus. Hy kan niet dioht slaan, omdat hij de constructie Van een spons heeft: ruimte voor water en lucht! Door een goede bewerking alléén is de grond niet goed te krygen en ook niet door het gebruik van kalk. Kalk in de hand van een boer geeft hetzelfde resul taat als in de hand van een metselaar: 't wordt een harde plaat. De werking van kalk is deze: in zure grond leven geen bacteriën; door het geven van kalk wordt de zuurgraad minder en dan komen de bacteriën wel. Maar kalk alleen brengt geen leven in de grond- ln West- Brabant by voorbeeld is de grond zeer kalkrijk. In de zomer echter is hij zo hard als beton door het ontbreken van organische stoffen. Levende grond heeft een kruimellaag van 14 cm in weiland en van 18 cm in bouwland als uiterste punten. Dieper wordt de kruimel veel minder, omdat daar geen zuurstof meer aanwezig is. En dat is één van de punten: door het ge brek aan zuurstof verstikken de wortels. Dat was volgens de heer Cleveringa ook de reden van het van de wortel gaan van narebssen. de kwade grond. de mindere houdbaarheid van bloemen en zelfs van waterstelen! Ziekelyke angst. De grote fout van de wetenschap is. dat ze doodsbang is van alle parasieten, bacteriën, enz. Punt één is: die moeten dood. Vooral in de bollenstreek is dat op de spits gedreven. Die angst is zieke- ijk! Want wanneer een plant door vol doende organisch voedsel voldoende af- zioh heeft, kèn die plant niet ziek worden. Al die parasieten ten spijt! En de mensen en dieren, die voedsel souperen, dat verbouwd is in levende grond, kunnen ook niet ziek worden Als voorbeeld werd aangehaald de stam der Hunza's. die ver van de be- oonde wereld ergens-in-het-Himalaya- gebergte wonen. Die sterven niet van de of andere ziekte, maar gaan ..fat- iiyk" dood Maar hier sterft prac tisch niemand dan door de een of andere ziekte. En dat komt door on-harmonisch voedsel, gegroeid in een grond, die geen schimmels bevat. Hoewel men hier in Hollend op het gebied van ziektertbestrijding bij mens, plant over prachtige instellingen beschikt, met laboratoria, vele geleerden :-al-niet. groeien de kwalen met de dag. Eigenlijk moesten er practisch geen ziekten meer zyn. Mear men heeft de zaak niet begrepen De grond is onder ize voeten dood gegaan. Maar inmiddels is de geneeskunde toch op het 9chimmelgebied aangeland Eén der voornaamste voorbeelden is penicil- Verder schynt er nu eer. schimmel te zyn tegen t.bc., waardoor 41 mensen. die opgegeven waren, binnen drie weken J radicaal genezen waren. Bovendien is er schimmel tegen kanker. De laatste twee verkeren echter nog in het perimen t atiesta (üum. Over kanker gesproken: het feit. dat in Rynsburg veel mensen aan kanker sterven, schreef ir Cleveringa toe aan de omstandigheid, dat de bevolking groen- rdappelen consumeert van dode grond, melk drinkt en boter, kaas en lees eet van koeien, die op dode grond Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een zeer druk gebruik werd gemaakt. Richt niet Uw rijwiellicht, Op een andermans gezicht! VEILIG VERKEER Leden van Noordwijks raad hebben heel wat verlangens In twee afdelingen is de begroting voor 1950 onderzocht Verschenen is het verslag van het on derzoek van de gemeentebegroting 1950 Noordwyk. Het onderzoek geschied de niet zoals vorige jaren door een com missie uit de raad, maar door de raad in tijn geheel, daartoe verdeeld in twee af delingen. Deze manier van onderzoek beeft het voordeel, dat alle raadsleden grondig kennis nemen van de begroting tn hun opmerkingen en wensen reeds evoren aan B. en W. kunnen kenbaar Overigens doen de „Kamer"-stijl en termen nog wat komisoh aan, maar dat zal wel wennen, vermoeden we. Het is een goede greep geweest, om voor beide afdelingen een „oude rot" in het vak als rapporteur te kiezen. Het 21 pa gina's tellende verslag geeft een bonte staalkaart van opmerkingen, wensen en erlangens. Allereerst maakite een aantal leden op merkingen over de drinkwatervoorzie ning en de rioolwaterzuivering, kwesties die uiteraard niet met een handomdraai kunnen worden opgelost. Reeds lange tyd wordt hieraan gedokterd. Industrialisatie. Van belang was ook het volgend punt. de bestaansbronnen der gemeentenaren. De ^eide pijlers van de welvaart van Noordwijk zijn: de badplaats en de cul tuur van bloembollen. Gevraagd werd. of hiernaast geen pogingen moeten wor den gedaan, om tot industrialisatie te komen, zulks met het oog op meerdere werkgelegenheid. Uitvoerige discussies werden hier over gevoerd in afdeling 1 en vele leden waren van mening, dat de vestiging van nieuwe industrieën dient te worden bevorderd, met dien verstande dat de belangen van de badplaats niet mogen worden ge schaad cn het landelijk karakter der gemeente niet verloren mag gaan. In dezelfde afdeling ontstond een dis- ïssie over het vraagstuk van de recrea tiemogelijkheden voor personen met een smalle beurs Enige leden meenden, dat de gelegenheid tot goedkope recreatie t worden gestimuleerd. De gedachte werd geopperd de kampeergelegenheden het Noordelyk deel der gemeente uit te breiden, mits in geordende bedrijven. Ook in de 2e afdeling werd hierover ge sproken en daar werd de mogelijkheid van stichting van vacantiehuizen naar voren gebracht, In de 2e afdeling betreurden enkele leden het. dat B. en W. in de inleiding verzuimd hadden hun afhankelijkheid van God te betuigen. Sommige leden der 2e afdeling zouden willen overwegen het vastrecht bij het woonhuistarief voor de electriciteitsleve- ring te herzien door invoering van an dere grondslagen, bijv. een z.g.n. opper vlaktetarief. Geïnformeerd werd ook naar de oorzaak van de lage gasdruk- In de tweede afdeling is voorts uitvoerig ge sproken over het waterleidingbedrijf. Gevraagd werd of het niet aanbevelens waardig zou zijn in alle percelen water meters te plaatsen. Nieuw raadhuis? De eerste afdeling verzocht B. en W. een commissie te willen instellen, die de bouw van een nieuw raadhuis zal over wegen .Spoedige voorzieningen moeten worden getroffen i.v.m. de slechte huis vesting van verschillende diensten. De 2e afdeling maakte opmerkin gen over belangstelling van het ge meentebestuur t.a.v- ingezetenen die 50 jaar getrouwd zyn e.d. De le af deling reikte nog hoger en vroeg naar de mogelykheid van het instel len van het ereburgerschap. Zy ver zocht ook invoering van een legpen ning of medaille, als erkenning voor verdienstelyk burgerschap. Zeer uitvoerig werd in de 2e afdeling stil. gestaan bij het venten op de boulevards en het strand. Gewezen werd voorts op de onhoudbare toestand, die tijdens het seizoen heerst bij de Ned. Herv. Kerk. Aan B. en W werd gevraagd, maatrege len te treffen tijdens dc godsdienst oefeningen. Ook de straatverlichting werd weer genoemd. Gehoopt werd op nieuwe activiteit^ Gewezen werd verder op het belang van het kleuteronderwijs en gevraagd werd om verhoging van de gemeente lijke subsidie. Verscheidene leden van afdeling I verzochten B. en Wvoor de kunsttentoonstelling, die in het seizoen 1950 zal worden gehouden, een bepaald bedrag ter begroting te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3