Mictuuc £ciiisrt)c IL'cnuuiil Chauffeur bij Berlijn staarde sinds Dinsdag naar „Grote Beer' Wist U VRIJDAG 27 JANUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: t 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvasücfe Is gfjebteven tnyn hert tn Icgfjenspoct" Dertigste jaargang No 803Ï EEN AVOND LEIDSE LEUT De hinder-techniek der Russen Westelijke commandanten protesteren tegen „sluipende blokkade" DE BRITSE, AMERIKAANSE EN FRANSE COMMANDANTEN in Berlijn heb ben opnieuw een krachtig protest by de Russen ingediend over het belem meren van het vrachtautoverkeer tussen Berlyn en West-Duitsland. De wacht posten aan het controlepunt te Helmstedt lieten gisteren niet meer dan 1 vracht auto per kwartier door en reeds voorspelt men, dat straks maximaal dertig auto's in de twaalf uur zullen worden doorgelaten. Zulks wyst ongetwijfeld op het begin van een „sluipende blokkade". De Sowjets pogen blykbaar te voorkomen, dat de Westelijke sector te welvarend wordt. (Russische) Grote Beer staren. De chauf feur, die aan de kop stond van de'Weste- In het protest der Westelijke comman danten wordt geconstateerd, dat de Rus een geen antwoord hebben gegeven op de eerste klacht van 21 Januari. Hierin was reeds geprotesteerd tegen de aanhouding van 11 vrachtauto's aan de Westgrens van Berlijn. En inmiddels is de hinder- techniek der Sowjets nog volmaakter ge worden. De Westelijke Geallieerden ont komen niet aan de indruk, dat de Russen incidenten uitlokken om de normale be weging van personen en goederen te be perken. Het optreden der Russen is zo onge rechtvaardigd en de redenen, die zij voor j hun maatregelen opgeven, zijn zo onbe- j nullig. dat een krachtig protest nood- zakelijk is. De Sowjet-tactiek is geheel I in strijd met een behoorlijke uitvoering van het besluit der ministers van Buit. Zaken, in Juni 1949 genomen. De com- I mandanten verzoeken daarom om onmid dellijke uitvaardiging van Russische orders, teneinde deze hinderlijke, abnor male beperkingen op te heffen. Nog een enkel voorbeeld van hetgeen de Russen te Marienborn eigenlijk uit halen: Toen een Engels automobilist dit punt Donderdagavond passeerde, stonden aan de Westkant bij Marienborn 300 en aan de Oostkant 120 vrachtauto's te wachten. Het was koud en de chauffeurs konden hun pijpje roken en naar de Premies voor vakopleiding uit Marshallhulp ƒ500 voor de baas en ƒ100 voor de leerling gevraagd. De Stichting van de Arbeid heeft minister v. d Brink voorgesteld, voor een vakopleiding aan werkgevers ƒ500 en aan leerlingen 100 uit te keren uit de tegenwaarderekening van de Marshall hulp. Deze premies zouden'pas moeten worden betaald, nadat de leerlingen ge slaagd zijn voor het examen volgens het leerlingenstelsel. Het uitkeren van premies zou dan slechts gelden voor de duur van de Marshallhulp, juist de tijd. waarin de krachten, die nodig zijn voor het industrialisatieprogramma, moeten worden opgeleid In een persoonlijk onderhoud hebben de heren ir M. H. Damme en J. W. Wiïïemsen deze gedach ten bij minister v. d. Brink bepleit. lijke file. verklaarde, dat hij daar nu al vanaf Dinsdagavond op doorlating stond te waohten. Met stoïcijnse kalmte zal hij hebben gedacht ,,'t kan vriezen, 't kan dooien".... ook bij de Russen! IJspret kostte elfjarige jongen het leven De 11-jarige Meindert Baving raakte te Roden (Dr.) op het ijs van het zwem bad in een wak. Hij verdween onder het ijs en enige tijd later werd zijn lijkje opgehaald. De nieuwe 30 meter lange ijsbreker Walvis van de algemene scheepvaartbe- langen maakt morgenochtend onder ka pitein J. Prime van uit Amsterdam een proefvaart over het IJsselmeer. De ijs- breker, die door Verschure en C( de hoofdstad gebouwd is, heeft breedte van 7.60 meter en een diepgang van 2.30 meter. De Rijksveerboot OostmahornSchier monnikoog landt nu geregeld aan Westerstrand op Schiermonnikoog, w nog steeds open water is. Zoals meldden kan de boot door de lage terstand en het ijs niet meer volgens dienstregeling varen. Tournooi in de Belgische Kamer Het politiek rumoer om de terugkeer van Koning Leopold Cisteren kwamen socialistische en liberale NA tegenstanders aan het woord A DE STORM IN DE BELGISCHE KAMER over de terugkeer van Koning Leopold, volgde gisteren een zekere stilte. Luw was het politieke klimaat nog niet. Spaak heeft zyn aangekondigde uiteenzetting nog niet gehouden, maar wel heeft hy geantwoord op de brief, welke Pirenne namens de vorst aan premier Eyskens had overhandigd. Hy betwistte, dat de critiek, die hy op het opperbevel had uitgeoefend, de eer van de Koning, van het leger en van het land zou hebben aangetast. Zyn artikelen in „Le Peuple" wyzen echter op een tegenovergestelde leveren dat de Koning de uitoefening van zijn prerogatieven niet zal kunnen her vatten. Hij verzocht de C.V.P. om het standpunt te aanvaarden, dat de Koning de eenvoudige meerderheid moet beha len in elk der taalgebieden van het land en 65 procent van het totaal aantal stem men in het gehele land op zioh moet ver enigen, om te kunnen terugkeren. Aan het slot van zijn betoog riep minis ter Rey het Belgische volk op, zich om een vijfde (nieuwe) Koning der Belgen te scharen. De uitvoerige debatten den nog steeds voortgezet. Spaak vond, dat het absoluut nood zakelijk is, dat de Koning zich de geoefende critiek aantrekt, omdat hij in 1940, zowel op politiek als militair gebied zou hebben gehandeld, zonder zijn ministers te raadplegen. Als eerste spreker tijdens het debat van gisteren was de afgevaardigde de C.V.P., Moyersoen, aan het woord. Hij betoogde, dat het door Koning Leopold in 1940 genomen besluit, om in België te blijven, door vrijwel alle Belgen geest driftig was goedgekeurd- De socialistische volksvertegenwoordiger, Spimoy, trachtte aan te tonen, dat er geen enkel verschil van opinie bestaat tussen Vlaamse Waalse socialisten met betrekking de „volksraadpleging". Dit voorstel be dreigt volgens hem de eenheid België. Vlaanderen zal nimmer zijn wil kunnen opleggen aan Wallonië Koning Leopold als vorst te aanvaarden. De volgende spreker, de liberale minis ter van Wederopbouw, Rey, suggereerde, dat de „volksraadpleging" het bewijs zal Indonesische aanvallen op Nederland duren voort De rust te Djakarta teruggekeerd Berichten uit Batavia melden, dat na de gevechten van gisteren de rust te ruggekeerd is. Zeven man van de Indo nesische troepen zouden gesneuveld zijn Het Indonesische hoofdkwartier is ver sterkt met zandzakken, loopgraven en 3 meter hoog prikkeeldraad, terwijl schijn werpers het gebouw verlichten. Thans wordt bekend, dat Hatta zou spreken in de nabijheid van de politiepost, waarop de overval geschied is. A.P. meldt als bijzonderheid, dat de brenncarriers der Indonesische troepen die tegen de volgelingen van kapitein Westerling optraden, nog met rood-wit- blauwe kentekenen beschilderd waren. Intussen heeft de sultan van Djokja bekend gemaakt, dat het KNIL-persc- neel bij het Indonesische leger met open armen ontvangen zal worden, mits het loyaal is. Hierin is geen wijziging ge bracht door de gebeurtenissen der laat ste dagen. Tegelijkertijd deed de Indonesische ko lonel Simatupang een nieuwe aanval op de Nederlanders. Dezen heboen, volgens hem, lange jaren gebruik gemaakt van de diensten van het Indonesich perso neel van het KNIL en trekken nu de han- an deze mensen af, hetgeen hij ge vaarlijk en immoreel acht. De Nederlan ders hebben, volgens hem, verzuimd, d-t Indonesisch personeel in te lichten over de mogelijkheid om bij het Indonesisch 1 leger in dienst te treden. De bron van de huidige moeilijkheden achtte hij, dat er nog te veel mensen van het KNIL le Djakarta (Batavia) zijn, die nog aan de Nederlanders gehoorzaamheid verschul digd zijn. De Nederlandse dienst van legercon tacten antwoordt hierop met er op te wij len, dat reeds voor de ratificatie van de overeenkomst der Ronde-Tafel Confe- van Nederlandse zijde de hoofd trekken der voorwaarden, waarop hei KNTL-personeel in dienst kan treden van de Indonesische legermacht zijn bekend gemaakt. Het Nederlandse opperbevel had te vens de gelegenheid voor deze overgang opengesteld. Als het KNIL-personeel nog niet geheel op de hoogte is, dan is dit te wijten aan het feit, dat de Indonesiërs de voorwaarden voor de overgang nog niet bekend gemaakt hebben. Terwijl de Indonesische radio onmid dellijk alle beschuldigingen aan het idres van de Nederlanders uitzendt, ve- bood de Indonesische regering echter het antwoord van dr Hirschfeld uit te zen- |fen. Nederlanders waarschuwden de T.N.I. Het Nederlandse leger maakt te Dja karta bekend, dat de Nederlanders in de nacht van Zondag op Maandag om 2 uur de Indonesiërs hebben gewaarschuwd, dat het leger van de Ratu Adil Ban doeng zou aanvallen. De chef-staf van de Siliwangi-divisie werd met dit doel door een Nederlands hoofdofficier persoonlijk De Nederlandse troepen hadden gener lei bevoegdheid tegen kapitein Wester ling op te treden. Herhaalde malen heb ben de Nederlanders voorstellen inge diend om bijstand door Nederlanders bij krijgsoperaties mogelijk te maken, doch de Indonesiërs waren van mening, dat Nederlandse bijstand alleen op regerings- au kan worden gevraagd en niet door lagere organen. De Nederlandse commandant is de op marcherende troepen van kapitein Wes terling persoonlijk tegemoet gegaan' om hen te bewegen de opmars te staken, ver- "d van de drie militaire waarnemers der V.N. Hij constateerde daarbij dat deze mannen dezelfde uniformen droe gen als die welke zowel de Nederlanders, de T.N.I. als de Dar ul Islam dragen. Onderscheidingstekenen ontbraken ge- Van der Meulen geeft zich over. Van der Meulen, die bij Tjiandjoer ge wond werd, heeft zich op de onderne ming Maleber gemeld. Hij is thans aldaar Motie van wantrouwen in Pasudan. Het parlement van Pasundan heeft een motie van wantrouwen in de regering aangenomen. De waarnemend premier Suraduadja heeft verklaard, dat hij zijn portefeuille zal teruggeven. Nieuwe aanval op komst? Reuter meldt, dat het leger van de Ratu Adil en troepen van de Dar ul Islam zich in een halve cirkel ten Noor van Bandoeng verzamelen. Ook Tasikmalaja 100 km ten Zuidoosten van Bandoeng wordt omsingeld, terwijl de Nederlandse troepen ter uitvoering van de overeenkomsten deze stad verlaten. Ook Buitenzorg bestaat niet meer Buitenzorg wordt van nu voortaan officieel Bogor genoemd. BESCHULDIGING TEGEN NEDER LANDER. Volgens een communiqué van de mili taire gouverneur van groot-Djakarta (Batavia) waren de gearresteerde deel- ;rs aan de aanval op het politie bureau aldaar onderdeel van een troep 100 man, die weer de voorhoede was een troep van 2000, welke Djakarta niet heeft kunnen bereiken. De gearres teerden zouden het slachtoffer zijn „van phitsing van Nederlandse leiders", o.a. sergeant-majoor Meyer. De gearresteer- waren allen Indonesiërs. Heden vertrekt een Indonesische handelsdelegatie naar Europa, onder voorzitterschap van mr Asmaun, met mr D. B. A. Wisselink als adviseur. Prins opende op St Maarten Prins Bernhardbrug Onder het gejuich van de bevolkinL die langs de weg van het vliegveld Juliana naar Philipsburg op St- Maarten was saamgestroomd, heeft Prins Bern- hard Woensdagavond op dat eiland met het doorknippen van een lint de nieuv Prins Bernhardbrug geopend. De ho; gast werd ontvangen door de gezagheb ber van de Bovenwindse eilanden, di heer J. C. Paap Namens de bevolkin; werd de Prins een album met foto's vai St. Maartn aangeboden. Spontaan hield de bevolking een fak keloptocht. Een aubade, die voor WoenS' dag op het programma stond, werd gis termorgen gehouden. Na een receptie vertrok de Jacob van Heemskerck met spoed naar Saba. De Prins bracht een klein gevolg de nacht door aa: wal. Het overige gezelschap overnachtte op de Van Speyck- K. L. M. maakte in 1949 per dag 90 vluchten De KLM heeft in 1949 gemiddeld meer dan 90 vluchten per dag uitgevoerd. Er zijn bijna 33.000 commerciële vluchten gemaakt, waarvan 11.500 in Indonesië, 9.600 in Europa, 6.900 in West-Indië en bijna 2500 in Nederland. Op de Noord- Atlantische dienst vloog de KLM rond 900. keer naar New York, Montreal en Curagao- Twee zaken te Martenshoek in de as gelegd In Martenshoek (Gr.) zijn vannacht een grossierderij in tabaksartikelen en een aangrenzende manufacturenzaak uit gebrand. Twaalf stralen water konden niet verhinderen, dat beide panden ge heel in de as werden gelegd. Het vut door onbekende oorzaak ontstaan i de tabakszaak. Tandartsen te Wintersivijk in staking weigeren r •andartsen de school- i groot huis rderd. Een Winterswijkse te werken aa tandartsendienst omdat bij i klein gezin ee bewoont, woonruimte is ge beroep van deze tanaarts op de GeJ Staten van Gelderland is afgewezen. De gemeenteraad heeft nu besloten, dat althans dit jaar mevr. C. Meijer Hannessen uit Gorssel de dienst in Winterswijk zal verzorgen. BEEN VAN MEISJE VERBRIJZELD IN DORSMACHINE. De 16-j. dienstbode M. v. d. V., werk zaam bij de landbouwer D. te Nuenen (N.B.), geraakte met haar linkerbeen in een dorsmachine bekneld, tengevolge waarvan dit lichaamsdeel geamputeerd moest worden. Haar toestand der levensgevaar."' De ministers van Financiën der vyf landen van het Pact van Brussel waren in Parys byeen voor het voeren van besprekingen. V.l.n.r. Pierre Dupong (Luxemburg), Sir Stafford Cripps (Engeland), Piet Lieftinck (Nederland), Maurice Petsche (Frankryk) en Henri Liebaert (België). Verklaring van de loods: „TRUCULENT" HAD VOOR „DIVINA" MOETEN UITWIJKEN „Wij meenden, dat de „Almdijk" de gehele bemanning oppikte ELLISON, DE ENGELSE LOODS van de Zweedse tankboot .JDivina", die op 12 Januari j.l. de Britse duikboot „Truculent" in de Theemsmonding ramde, heeft verklaard, dat de „Divina" voorrang had en dat de onderzeeër had moeten uitwyken. Deze verklaring werd afgelegd tydens een officieel onderzoek door de Zweedse consul-generaal te Londen, Hallenborg. Dit onderzoek heeft slechts ten doel uit te vinden, wat er in die vreselijke nacht, toen 64 mensen het leven verloren, precies gebeurd is. De schuldvraag komt niet ter sprake, terwijl, terwijl het resuL- taat ervan ook niet zal kunnen worden gebruikt, om er eisen tot schadeloosstel ling op te grondvesten. Reeds op een afstand van twee kilo meter werd de oods de stuurboordlich- ten van de „Truculent" gewaar. Toen hij op een kabellengte (ongeveer 200 m) afstand vaststelde, dat de „Truculent" niet van plan bleek te wijken, gaf hij be vel scherp naar stuurboord te koersei De loods verkeerde zelfs tot lang na d botsing in de veronderstelling, dat ee veel kleiner vaartuig dan dat waarop hij loods was, aangevaren was. Het mari tieme recht schrijft voor, dat in drukke en nauwe vaargeulen het kleine schip als regel moet wijken voor een groter. De „Truculent" mat weliswaar 1700 ton, maar zelfs als een onderzeeër aan de oppervlakte vaart, bevindt zich her grootste gedeelte van de romp onder water, zodat het te begrijpen is, dat men op de brug van de „Divina" meende met :n kleiner vaartuig te doen te hebben Ellison verklaarde nog: „Ik wist niet, waarmee de „Divina" in botsing was ge komen. Ik had slechts een donkere om trek en de groene en witte stuurboord- lichten waargenomen. Het was een stik donkere nacht. Ik zag gen hand voor ogen. Het rode bakboordlicht van de ..Truculent" heb ik in het geheel niet kunnen waarnemen". Het logboek van kapitein Carl Hom- Uniebonden staan buiten de textielstaking De Uniebonden staan geheel buiten de staking, welke door textielarbeidsters in Twentse fabrieken Roombeek en Tetem is ontketend naar aanleiding van het feit, dat de 5 pet. loonsverhoging niet geldt voor het personeel, dat boven maximum wordt beloond. Het zijn de communisten en de E.V.C., die het stakingsvuurtje opstoken. Liever ten JFesten dan ten Oosten van het IJzeren Gordijn De Hongaarse en Poolse gezanten in Stockholm hebben geen gehoor gegeven aan de oproep van hun regeringen, naar hun land terug te keren. Ned. motorschip Delta na aanvaring in Theems gezonken Zeskoppige bemanning opgepikt en behouden aan wal gekomen Het Nederlandse motorschip „Delta" (200 ton) is gisterochtend vroeg in de Theems bij Tower Bridge gezonken, na een aanvaring met een Britse kolenboot. Het in 1934 gebouwde schip is eigendom van de rederij Davids te Delfzijl. Het kolenschip draagt de naam Colo nel Crompton (1500 ton) en is eigendom het Britse staatselectriciteitsbedrijf DAT de Eerste Kamer Dinsdagmiddag n half twee bijeenkomt ter behande ling van het ontwerp tijdelijke wet monumentenzorg. DAT ook Ierseke en 'sHeer Arends- kerke resp. 50 en 40 goedkope woningen gaan bouwen, waarvoor een rijksbijdrage van pijn. ƒ109 nodig zal zijn. DAT de sectie confectie van het Rijks bureau voor textiel per 30 Januari wordt overgebracht naar het pand van de sectie Distex, Seinpostduin 1820, Schevenin- gen DAT Nederland op een kunsttentoon stelling in Rome t.g.v. het „Heilig jaar" als enig land uitkomt met edelsmeed- en borduurwerk. DAT Nederlandse officieren van de luchtbasis Woensdrecht gisteren het op leidingscentrum te St. Niklaas (België) bezochten en aldaar op het stadhuis wer- DAT in Amsterdam een comité is op gericht om dc bijdragen wegens verple ging van familieleden in gemeentelijke, provinciale en Rijks verzorgingstehuizen verlichten DAT het bestuur van De Ned, Dagblad pers (voorzitter J. v. d. Kieft) is her kozen. DAT in Den Bosch is opgericht de Kath. vereniging van ondernemers in de chemische industrie (voorl. secretariaat Raamweg 32, Den Haag). DAT B. en W van Middelburg protes teren tegen de door Ged. Staten voorge stelde regeling, waarbij het salaris van wethouders in Middelburg en Vlissingen zou worden verlaagd van ƒ2700 tot 1700. DAT A. Hoorweg, maj.-tit. der infan terie van het K.N.I.L., en oud-hoofd der algemene politie in NOL, op 78-j. leef tijd in Den Haag is overleden. DAT een electrisohe schoenmakerij in het perceel Lutkenieuwst'raat 53 te Gro ningen is uitgebrand, daar leerafval bij de fel gestookte kachel is gaan smeulen. DAT de 71-j. kleermaker J. A. Middel- weerd uit Maarssen, die Woensdag in ziekelijke toestand het huis verliet, ver mist wordt en de Rijkspolitie, tel. K 3408. 382, inlichtingen verzoekt. DAT kol. C. M. Donck van 1925 tot 1931 commandant van de school voor verlofs officieren te Kampen, op 76-j. leeftyd in Hilversum is overleden en de crematie Maandag op Westerveld plaats heeft. DAT aan de in Australië vertoevende Venlonaar L. W. P. Nold-us, die op 17-jar. leeftijd tijdens de oorlog in Amerika bij de luabtmacht werd opgeleid en deelnam aan bombardementen in hét Vere Oosten, het vüiegenkruis is toegekend. De aanvaring gebeurde toen het nog donker was. Politieboten en sleepboten, uitgerust met zoeklichten, pikten de zes- koppige bemanning van de Delta op en brachten ze behouden aan wal. Een man, die de wacht had op een na bijgelegen motorschip, verklaarde, dat hij mensen hoorde roepen in het Neder lands, ook hoorde hij fluiten. Toen zag hij het rode licht van de Delta overhel len en onder water verdwijnen. Als ge volg van mist was het zicht op het ogen blik van de aanvaring slechts 10 tot 15 meter. Er is een wrakbeei gelegd op de plaats waar het schip zonk. De Delta was geladen met macadam en op weg van Newburgh naar Wands worth boven Londen. FINS EN BRITS SCHIP GEZONKEN Ten gevolge van een lek bevindt zich het Finse schip „Margareta" op de Oost zee voor de Zweedse kust in zinkende toestand. De bemanning Is door he Zweedse schip „Tyresoe" aan boord ge Gisteravond is in de Noordzee de 242 ton metende Britse treiler „Kubera" ge zonken. Alle twaalf leden van de be manning zijn gered. Vijftien mijnuerkers gedood bij mijnexplosie in Frankrijk Vijftien mijnwerkers zijn ten gevolge van een mynontploffing te Saint-Eloy- les-Mines in Midden-Frankryk om het leven gekomen. Men schat, dat 30 ande ren ernstig zijn gewond. Ongeveer CO mijnwerkers waren aan het werk, toen door de explosie de mynstuLen in een nieuwe gang op een diepte van 300 m werden opgeblazen. merberg van de „Divina", dat werd gelezen, wees uit, dat twee roergangers met vereende krachten geprobeerd heb ben om de botsing te vermijden. Hom- merberg ging onmiddellijk naar de brug. Alle hens kwamen aan dek. De red> aingsboot werd uitgezet. Toen kwam de Nederlandse „Almdijk" en pikte enige mannen op. „Wij meenden, dat de hele bemanning door het Nederlandse schip aan boord was genomen, maar ongeveer een uur later later hoorden wij water geschreeuw en de reddingsboot werd opnieuw neergelaten. Deze keer pikten wij vier mannen op", aldus het logboek. Op de vraag of de overlevenden geen Davis-apparaten droegen, wat er op wij zen moest, dat zij uit een onderzeeër kwamen, zeide de kapitein, dat zij wel een toestel droegen, maar niemand her kende de aard er van en in de drukte werden de apparaten als een overtollige ballast in een hoek op hetdek gesmeten. Er was ook geen tijd om de overleven den te ondervragen. De radiotelefoon deugde niet. Hommerberg had al enige tijd tevoren opgegeven er contact mee te maken met de kust. Het nieuwe Italiaanse kabinet Het zesde coalitie-kabinet van De Gasperi zal bestaan uit 13 Christen democraten, 3 Saragat-sociaiisten en 2 republikeinen. Voor de eerste maai na de oorlog nemen geen liberalen aan de regering deel. In het nieuwe kabinet is De Gasperi (Chr. Dem.) minister-president. Graaf Sforza (Rep.) heeft Buit. Zaken, Scelba (Ohr. Dem.) Binnenlandse Zaken terwijl de socialist Lombardo Bult. Handel is. Botsing tussen personentreinen in Frankrijk: 9 slachtoffers Bij een botsing tussen twee personen treinen nabij Moncey in Frankryk kwa men 9 mensen om het leven, terwijl on geveer 15 anderen zware verwondingen opliepen. Men verwacht, dat er nog meer slachtoffers zijn. Nieutve prijzen voor haarknippen In verband met de loonsverhoging van 5 pet. in de kappersbedrijven zijn de onlangs door de regering vrijgelaten prijzen voor haarknippen door de kap persorganisaties thans als volgt vastge steld: prijsklasse 2: 55 cent; prijsklasse 3: 65 cent; prijsklasse 4: 80 cent; prijsklasse tenminste f 1. Vacantie moet nog meer worden uitgesmeerd In 1949 hebben de gemeente-ambte- iren voor 84.2 pet en de Ryksambte- aren voor 39 pet gebruik gemaakt van de drukste vier vacantieweken. Bij het bedrijfsleven, waarbij de ondernemingen bedrijfstakken, die een week of langer sloten niet zijn inbegrepen, wes dit 63 pet. Het bureau vacantiespreiding wijt dit hoge percentage aan het feit, dat het verzoek tot verdeling van de vacantie meer maanden pas in Maart tot het bedrijfsleven werd gericht. Men ver wacht, dat het dit jaar beter zal gaan. VROUW VAN SUIKERMAGNAAT VOOR 1200.000 AAN JUWELEN BESTOLEN. Een hoeveelheid juwelen ter waarde van f 200.000 is ontvreemd uit de suite van mevr. Vernon Tate in het P. ;hotel te Londen, de echtgenote van eei. Iritse suikermagnaat. De dieven maaku zich van hun bezit meester, terwijl mevi fate zich in de eetzaal bevond. De eerste voetgangers tussen Mar ken en Monnikendam waren de postbestellers, die met een slee de post van het eilandnaar het vaste land brachten. De tocht duurde HUISWERK Het is weer zover, dat ons uit de lezerskring klachten bereiken over het veie huiswerk, dat aan kinde ren. leerlingen van het middelbaar en voorbereidend-hoger en zelfs van de hoogste klassen der lagere school, wordt meegegeven. Het zijn ouders, die ons dit schrijven, en als we het wel hebben, komt er ook een beetje eigenbelang bij. Want er zijn er onder de briefschrijvers, die eerlijk opbiechten, dat zij in bepaal de gevallen zelf voor het huiswerk moe ten opdraaien. Er schijnt in de avond uren tussen bepaalde vaders en moe ders een druk verkeer te bestaan ter uitwisseling van de resultaten van het huiswerk. We hopen, dat dit niet zulke vormen aanneemt, dat de leerlingen zelf „vrijuit" gaan. Maar aan de andere kant zullen de ouders ook niet bijspringen wanneer 't niet hard nodig is. En daarom is hier sprake van een verschijnsel, dat m be paalde. blijkbaar tamelijk vaak voorko mende gevallen de omvang aanneemt van een bedenkelijk euveL We willen graag de klachten nog eens doorgeven, in de overtuiging ook dat die klachten heel dikwijls gegrond zijn. Maar helpt het? Het heeft tot nu toe blijkbaar niet geholpen. Waarom helpt het niet? Omdat het on derwerp maar een onderdeel is van een veel groter onderwerp, het onderwerp van het onderwijs in het algemeen. Daarover worden boeken en tijdschrif ten volgesohreven. Het onderwijs is in belangrijke mate verintellectualiseerd en alle schrijven en spreken over onderwijs vernieuwing heeft daarin over de brede lijn nog weinig verandering kunnen brengen. Dat komt misschien, omdat het tot dusverre eigenlijk bij schrijven en spreken over onderwijsvernieuwing is ge bleven. Men kan zich wel eens afvra gen, wat de wereld aan al dat intellect heeft en of de opvoeding en het onder wijs niet wat meer op de karaktervor ming gericht zouden kunnen worden. Ergens zal de zaak toch aangepakt moeten worden. Of beter gezegd: juist niet ergens, maar tegelijk over de hele linie van het onderwijs. Want alles grijpt hier in elkaar. En het onderwijs is weer niet los te denken uit het leven. De leerlingen, die opgeleid worden voor het middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs. zitten (met hun ouders) te zwoe gen,omdat de eisen van dat hogere on derwijs zwaar zyn. En die eisen van dat onderwijs zijn zwaar, omdat het leven zelf zo gecompliceerd is en de jongen en het meisje straks van allerlei markten thuis moeten zijn. Maar voor verscheidenen blijft er onder de bedrijven door niet heel veel meer over van de zonnige tijd, waarin de kiel nog om de schouders glijdt. Om van een onbezorgde jeugd maar niet te spreken. Die jeugd behoeft niet versuikerd te worden, want het leven is ook geen suikerwinkel. Maar er is toch wel reden voor enig medegevoel, met de kinderen enmet hun ouders. Moge er ook re den zijn voor hoop, dat het nog eens anders en beter wordt. Hirohitos dochter gaat zich verloven Keizer Hirohito van Japan heeft de ■erloving bekend gemaakt van zijn twee de dochter, prinses Kazoeko, met de voormalige prins Tadamitsji Takatsoe- WEERBERICHT Het blijft winter Tot morgenavond verwaoht De Bilt: Droog weer met «w plaatselijk veel bewolking Jr MfVjrfl en hier en daar mist- Zwak- LrirMMr ke- af en toe maliSe wind overwegend tussen Oost en Zuid. Vannacht en morgen ochtend op de meeste plaat- ;en matige vorst en morgen overdag bijna overal temperaturen om het vries» ZON EN MAAN. Zaterdag 28 Jan. Zon op 8.28. on dec 17.19. Maan op 11.57, onder 4.12. Op 2 Febr. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1