LEIDSE STADSWIJKEN VERTONEN SOMS GROTE VERSCHILLEN Opnamen uit de 350-jarige liet Leidse gymnasium geschiedenis van YTIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 25 JANUARI 1950 HET CENTRUM OMVAT 32 PROCENT VAN ONZE BEVOLKING (Van onze medewerker voor Statistiek) Evenals byna elke andere stad is ook Leiden samengesteld uit een aantal afzonder lijke wijken, die alle hun typische eigenschappen hebben en daardoor onderling meer of minder duidelijk verschillen. Sommige van deze verschillen zijn voor leder zichtbaar. Of een bepaald stadskwartier een villawijk of een arbeidersbuurt is, kan ieder wel aan het uiterlijk zien. Maar er zyn ook minder zichtbare verschillen, waarvan sommige ook geenszins gemakkelijk verklaarbaar zyn. Deze andere verschillen maken het de moeite waard, eens na te gaan hoe het nu met de onderscheidene Leidse wijken gesteld is. Onze stad kan gez; worden als zes afzonderlijke wijken, Qïet Centrum, met 32 pet van de totale bevolkdnig; het Stationskwartier, r slechts 3 pet; het Kooiikwartier met pet; het Rodenburgerkwartier met 22 pet: het Morskwartier met 14 pet Boerhaavekwartier met 5 pet aantal ingezetenen. Centrum Het Centrum omvat 32 pet, dus bijna een derde deel van onze plaatselijke be volking. Hier wonen verhoudingsgewijs minder kinderen; daarentegen zeer veel mensen boven de 65 jaar. Dit wordt hoofdzaak, maar niet geheel, vero zaakt door de gestichten en soortgelijke instellingen, die hder aanwezig zijn. Het percentage R ooms-Katholieken is !n deze wijlk hoger dan het Leidse gemid delde; het aantal onkerkelijken daaren tegen lager. Handel en verkeer zijn bestaansmiddel van groot belang (win kels!), maar ook de nijverheid verschaft velen emplooi. In deze wijk wonen dar ook niet alleen veel zelfstandige bedrijfs- hoofden en z.g. kleine zelfstandigen maar het is ook het stadsdeel van de vrouwen en kinderen, die in het bedrijf van echtgenoot of ouders meewerken Overheidspersoneel en beter betaald; employé's wonen hier in betrekkelijk klein aantal; het aantal arbeidersgezin nen wijkt -practisch niet van het Leidse gemiddelde af. Ook het aantal dienst boden, dat in dit stadsdeel wordt ge houden, is noch opvallend groot, noch opvallend gering. Ditzelfde kan ook ge zegd worden van het aantal niet meer leerplichtige jongelui, dat dagonderwijs Alles bijeen genomen, lijkt het Cen trum dus een weinig opvallend stads deel te zijn, maar hierbij moet natuur lijk niet uit het oog worden verloren, dat een wijk met een derde van de to tale bevolking in aanzienlijike mate het (gemiddelde helpt bepalen en daarvan du.- ook niet zo heel sterk kan afwijken. Stationskwartlcr Het Stationskwartier heeft een typisch- oudere bevolking: het aantal kinderen is in deze wijk relatief gering. Daaren tegen is het getal inwoners boven 65 jaar groot, zonder dat gestichten of in stellingen daarop practisch van be:eke- nis zijn. Rooms-Katholieken wonen in deze wijk minder dan in Leiden vei wacht kon worden; Nederlands-Her vormden daarentegen wonen er juist Er worden in deze omgeving iets meet dienstboden gehouden. Aan dit welstands- verschijnsel pleegt parallel te lopen eer- relatief hoog aantal jongemensen, die ofschoon niet meer leerplichtig, toch dagonderwijs genieten. In deze omge ving doet zich dit verschijnsel evenwe: niet voor; echter niet uit hoofde van een mindere welstand, maar als uitvloeise' van het geringer aantal kinderen. Het aantal inwoners in deze omgeving, die een bestaan vinden in de nijverheid is normaal; handel en verkeer, overheids ambten en vrije beroepen zijn van wat minder betekenis. Het percentage ar beidersgezinnen wijikt niet veel van de Leidse normen af. Kooikwartlcr In deze wijk woont bijna één kwari van onze plaatselijke bevolking, een kwart, dat in verschillend opzicht dui delijk van de Leidse gemiddelden af wijkt. Het Kooikwartier heeft namelijk een typisch-jongere bevolking, niet in de eerste plaats door een groot aantal kinderen, want dit wijkt niet zoveel van de norm af maar vooral doordat er relatief weiinig mensen boven 65 jaar Ned. Hervormden en onkerkelijken wo nen hier vrij veel, Rooms-Katholieken daarentegen iets miinder dan voor Lei den regel is. Handel en verkeer zijn voor de bewoners van deze wijk minder van belang als bestaansbron; ook woont er niet veel overheidspersoneel. Het is vooral een wijk met arbeidersgezinnen en dientengevolge wonen er .weinig ge zinnen met een dienstbode en zijn er weinig niet meer leerplichtige jonge mensen, dde dagonderwijs genieten. Zelf standige bedrijfshoofden, directeuren van N.V.'s e.d. wonen er weinig, alsook z.g. kleine zelfstandigen. Rodenburgerkwartier In deze wijk, waarin iets meer dan een vijfde deel van onze plaatselijke be volking woont, vinden wij minder ar beidersgezinnen toch altijd nog wel ettelijke honderdtallen maar er nen veel directeuren, bedrijfsleiders beter gehonoreerde employé's. Ook nen er velen, die in overheidsdienst zijn of die een z.g. vrij beroep uitoefenen Het aantal kinderen in deze wijk, zowel als het aantal mensen boven 65 jaar, stemt practisch geheel met de Leidse gemiddelden overeen. De grotere kerk genootschappen hebben er zich een „normale" aanhang percentage onkerkelyken is Leiden normaal. Er zijn veel gezinnen, die bode houden en zeer veel nie pilchtige jonge mensen, die dagonder wijs genieten. Handel en verkeer zijn ruimere mate, nijvebheid daarentegen iets mindere mate dan normaal de bestaansbron voor de ingezetenen van deze wijk, waar relatief weinig zelfstan dige bedrijfshoofden en kleine zelfstan digen zich hébben neergezet. Morskwartier Een zevende deel van de Leidse in gezetenen woont hier. Het is een kwar- met een jonge bevolking: vrij veel kinderen en minder dan .normaal oudere :en. Hier wonen verhoudingsgewijze minder Rooms-Katholieken en wal Gereformeerden. Het aantal gezin met een dienstbode is „normaal"; het aan-tal niet leerplichtige jonge men- dat dagonderwijs geniet, is zéér Er wonen in dit stadsdeel dan ook minder arbeiders maar heel wat beter gehonoreerde employé's. Ook wonen c: veel mensen, die op enigerlei wijze i dienst zijn van de overheid. Nijverheid handel en verkeer zyn in mindeie mate dan „normaal" de bestaansbron de bewoners van deze wijk. waar slechts weinig zelfstandige bedrijfshoof- en ook weinig z.g. kleine zelfstan digen zich hebben gevestigd. Boerhaavekwartier Als laatste wijk komt het Boerhaave kwartier met slechts 5 pet van de totale bevolking. Hiervan is ongeveer een tien de deel woonachtig in gestichten en in stellingen. Geen wonder dan ook dat het aantal kinderen in deze wijk relatief gering is. Er wonen hier weinig Rooms- Katholieken; iets meer dan normaal Neó. Hervormden maar veel onkerkelijken Veel gezinnen houden een dienstbode en zeer veel niet meer leerplichtige jonge- ensen volgen dagonderwijs. In deze omgeving woont veel over heidspersoneel, alsmede veel beoefenaren van vrije beroepen. Nijverheid en 1 del en verkeer zijn als bestaansbron minder betekenis; zelfstandige drijfshoofden wonen er weinig, kleine- zelfstandigen heel weinig. Arbeiders eveneens; het is de wijk waar veel di recteuren en bedrijfsleiders, maar bo venal ook veel beter gehonoreerde em ployé's hun woning gezocht en gevon den hebben. Deze gegevens over onze verschillen de stadswijken zyn méér dan alleen maar aardig of zelfs eigenaardig, Zij zyn onontbeerlijk voor de beoordeling tal van vraagstukken. By voorbeeld: relatief veel kinderen wonen zyn dan elders lagere scholen, kleuterscho len, speeltuinen en speelweiden nodig. Waar veel oudere mensen won< hoefte aan rustige wandelgelegenheid met zitbanken e.d. De overheid kent deze gegevens natuurlijk, en houdt rekening mee. Maar liet is goed, dat ook het publiek zelf en alle corporaties, die uit het publiek gevormd zyn en worden, er over beschikken. Om er te gelegener tyd een nuttig gebruik van te kunnen Onbekend vliegtuig boven Perzische Golf neergestort Geen K.L.M.-toestel Het bericht, dat een onbekend vlieg tuig brandend in de Perzische Golf zou zijn gestort heeft uiteraard in K.L.M - kringen grote ongerustheid verwekt Het vorig jaar was immers een dergelijk vaag bericht ook de eerste aanduiding van het vergaan van de Roermond bij Bari. Deze ongerustheid was als te groter daar het gisteravond van Schiphol "okken vliegtuig Amsterdam ongeveer boven het gebied had kunnen zijn. van aar het ongeluk werd gemeld. Aan de grote spanning bij de KLM- instanties kwam echter omstreeks kwart een einde, toen de verheugende tijding kwam. dat het verongelukte toe stel geen KLM-machine was. Militaire dienst in oorlog telt dubbel voor pensioen Voor militair- en reservepersoneel van de landmacht, dat in de oorlog heeft deelgenomen aan krijgsverrichtingen, telt de diensttijd bij de toepassing der pensioenwetten dubbel, voorzover dat personeel niet in ai dan niet feitelijke krijgsgevangenschap is geweest. Dit blijkt uit een K B. van 40ctober 1949 n het Staatsblad van heden. Meer gelukstelegrammen: meer geld voor jeugdwerk „Voor iedere prettige mededeling en elke felicitatie een gelukstelegram". Dit de leus van een actie, die door de Ned. Jeugd-Gemeenschap is ingezet De opbrengst van gelukstelegrammen is voor het vrije jeugdiwerk. De PTT steunt de actie met speciale poststempels, af fiches in de postkantoren, sluitzegels en inlegvelletjes. Naar schatting werden twintigduizend personen dakloos tengevolge van een der ergste branden, die ooit gewoed heeft in de oude ommuurde stad Hongkong. Honderden hutten, houten huizen, een Chinese tempel en een filmstudie werden verwoest. Limburgse mijnwerker geneest (gratis) lammen, blinden en doven Honderden zieken komen naar wonderdokter Harrv Lemmen Limburg wOrdt in opschudding ge bracht door een mijnwerker, die zyn werk heeft verlaten om op te treden wonderdokter. Een bijna geheel verlam- rouw zag men, tjjdens de behande ling, opstaan en lopen. Een man, wien« benen met open zweren overdekt waren •erd volkomen genezen. Een dove hoer- e normaal, na één behandeling. Zelfs en vrouw, die blind geworden kreeg het gezichtsvermogen gedeeltelijk Deze wonderdokter, die gratis werkt, zegt de ziekten te kunnen genezen door ZO OUD EN ZO NIEUW. DE ,E EERSTE JAARCURSUS van het Leids gy :6ste November. Dat betekent, dat Leiden één die de Haagse hervorming van de Latijnse school o De Latijnse school De Latijnse school was in Nederland vele eeuwen lang het opleidingsinsti tuut voor de universiteit. Wanneer het onstaan van de universiteiten tussen 1200 en 1500 plaatsen, kunnen Nederland het begin van een waardige belangstelling voor het hoger onderwijs gerust vaststellen rond het jaar 1474. In dat jaar werd door de fraters van het Geert Groote-genootschap te Utrecht de eerste „geestelijke stads school" gesticht, de Hieronymusschool, die een voortzetting was van de mid deleeuwse dom- en kloosterscholen, met dien verstande, dat er bewust gestreefd werd naar losmaking van de scholastiek, dat de zeven „artes liberales:" het onder wijs in grammatica, dialectica, rhetorica, geometria, arithmetica, musica en astro- nomia, practisch verdween en dat daar voor. in de plaats kwam de studie van het Nieuwe Testament en van Sokrates en Plato. Het Latijn en het Grieks wer- Prof. dr Th. J. G. Locher voor K. en 0. Geesteshouding en nationale ideologie in Rusland "Nadat prof. dr Th. J. G. Locher de vorige week in zijn lezing over Rusland •Voor K. en O. de staatkundige en econo mische ontwikkeling in dat land bespro ken had, bepaalde hij zich gisteravond meer tot de geestelijke zijde. Voor een goed begrip van de geestes houding in Rusland 'is een onderzoek naar de betekenis van het geloof onont beerlijk, aldus spr. Waarin verschilt het Oosterse geloof van het Westerse? Prof. Locher gaf de visie van de Slavophylen; een 19de-eeuwse Russische stroming weer en bracht naar voren, dat zij het Westerse Christendom vastgelopen acht ten, omdat het verstandelijk-beredc- neerde een te grote plaats kreeg inge ruimd. Slechts uiterlijk vertoon, zoals de creatie van de figuur van de Paus, vermocht dat Westerse Christendom te handhaven. Aan deze rationele ontwikkeling van het Christendom in het Westen zou het, aldus de Slavophylen, te wijten zijn, dat nooit het totalitaire „kennen" hoog ste beleven) hun deel zou worden, ter wijl de Oosterse, orthodox-Byzantijnse kerk dit wèl zou bezitten. Alhoewel deze zienswijze onjuist is (ook de Oosterse kerk kende haar dogma- strijd en kerkscheuringen, alleen vol trokken zich die eeuwen eerder!) is zij wel typerend voor de Russische geestes houding. Immers, de middeleeuwen en de vruchten van de Reformatie gingen haar voorbij. Renaissance en Humanisme, de herbeleving van de oude cultuur, be vruchtten Rusland niet. De Russische kerk ontwikkelde zich tot de staatskerk en miste wat de Wes terse kerk kenmerkte, n.l. een sfeer buiten en boven de staat en zo werd de situatie geschapen, dat het geestelijk klimaat, evenmin als de politieke en eco nomische ontwikkelingsgang, een per soonlijk-vrije vorming ook al niet in de hand werkte. Na eeuwen van afsluiting gooide Peter de Grote het venster naar het Westen open en dit leidde tot europeanisatie in de hoogste Russische kringen. In plaats dat dit proces zich echter geleidelijk voltrok over al de bevolkingsgroepen, leidde het tot een kloof tussen geëuro- peaniseerden en niet-geëuropeaniseerden. Het Pruisisch-aandoende politieregiem van Nicolaas vermeerderde de verdeeld- Eerst in de 19de eeuw met de opkomst van de Slavophylen, die het Westen niet gunstig gezind waren, en de Westerlin gen zij, die met het Westen sympa thiseerden kwam er meer tekening ir. de strijd der geesten. Beperkten de Slavophylen zich aanvankelijk alleen tot geestelijk imperialisme, volgende genera ties vervingen dit al gauw voor het ordinaire nationalisme, weliswaar met de oude vrome geestelijke doelstelling tot dekmantel- Het Russische politiek mozaïek vindt uiterst reactionnair en tenslotte uiterst revolutionnair in alle bonte schakeringen vertegenwoordigd. Lenin, de leider van de Marxistische meerderheidspartij, de Bolsjewiki, paste voor het eerst het systeem toe, dat niet zijn doel tracht te bereiken door getalsvermeerdering, maar door krachtsontplooiing. Eerst wanneer duidelijk is geworden, dat de wereldre volutie mislukt, det het Russisch nationale sentiment weer opgeld en keert ook de beslotenheid, die de Slavophylen van voorheen voorstonden, terug. Toch mag men de huidige afsluiting niet vergelijken met die van eeuwen her. Het huidige regiem heeft met deze beslotenheid zuiver aardse, materialis tische doelstellingen, terwijl de vroegere afzondering zich tot het geestelijke ter rein beperkte. den van voertaal tot de taal der geleer den. de betreffende cultuur werd stu die-object. Zo is het in grote trekken gebleven tot het eerste Kon. Besluit op dit gebied: dat van 2 Augustus 1815. Men stuurde zijn zoon naar de Latijnse school, opdat hij daar vaardig zou worden in het ge bruik van de taal der wetenschap en de universiteit de colleges zou kunnen volgen. Men verlièt de school, wan men dacht vaardig genoeg te zijn. Zo deed Rembrandt Harmenszoon van Rhijn, die in 1619 als leerling van de Latijnse school in Leiden werd opge geven, maar zich reeds het volgend jaar, op veertienjarige leeftijd, liet inschrij ven als student aan Leidens hogeschool. Burgerschool Van oorsprong is de Latijnse school, is het gymnasium een echte „burger school." Immers bij de oude Grieken het woord gymnasium is Grieks was het de plaats, waar men zich de be kwaamheden van een vrij burger eigen maakte. En zo dachten ook de Romeinen ver. Het Kon. Besluit van 1815 begin van aanpassing aan de eisen van ieuwe tijd toont aan, dat de La tijnse school een anachronisme dreigde Torden. De voorgeschreven uitbrei ding van het leerprogramma kon niet verhinderen, dat "in 1830 de Latijnse scholen in Nederland gemiddeld niet dan 20 leerlingen per school telden at voor de lessen niet meer dan 2 a 3 leraren per school beschikbaar wa ren. De Leidse burgers, die in 1838 het Haagse voorbeeld volgden en van de Latijnse sohool een gymnasium maakten, waaraan nu ook een afdeling werd ver bonden voor hen, die géén universiteit zouden bezoeken, hebben een vooruit ziende blik gehad. Zo en zo alleen kon het gymnasium weer worden, wat het oorspronkelijk geweest was. Weliswaar heeft men ook te Leiden lang geworsteld met organisatorische moeilijkheden. Vele leerlingen verlieten dé school voortijdig om op eigen houtje toelatingsexamen voor de universiteit te doen. terwijl de in 1864 opgerichte H.B.S. de instelling eveneens afbreuk deed, voor wat de z.g tweede afdeling betreft. De hoger-onderwijswet van 1876 bracht echter definitief uitkomst. Een aantal kwijnende Latijnse scholen werd opge heven, de overige werden omgevormd tot de thans wettelijk erkende instel ling van het gymnasium. Het juspromo- vendi van curatoren het recht om leerlingen te bevorderen tot de univer siteit werd opgeheven en daarvoor in de plaats kwam het thans nog in zwang zijnde Staatsexamen. De school kreeg de finitief twee afdelingen en zes cursus jaren. Maar nu? Met dat al kunnen we het gymnasium nog geen „burgerschool" noemen in mo- „Het Ned. gymnasium is ook in de 20ste eeuw nog steeds in de eerste plaats een historisch verschijnsel. Juist zijn ge schiedenis is van buitengewoon belang een zuiver begrip van zijn beteke- nis. daardoor dat deze onderwijsinrich ting, samen met de universiteit, spiegel is van het verleden der West-Europese cultuur, doch meer dan de universiteit voor grotere groepen der bevolking de continuïteit van deze cultuur heeft be lichaamd en heeft gewaarborgd." Maar wat moet er gebeuren om deze continuïteit te kunnen blijven waarbor gen? Leiden als vooruitstevende onder- wijsstad en het Leids gymnasium, dat eenmaal een rector Bake had. geve daar op antwoord. WAT GEBEURDE IN DE CELLEN BARAKKEN? Het Eerste Kamerlid Reijers (C.H.) heeft minister Wijers gevraagd of hel waar is, dat op 10 dezer een aantal poli tieke delinquenten in de cellenbarakken te Schevemngen des' morgens zes uur zonder voorafgaande waarschuwing na gefouilleerd te zijn. met achterlating van kleding en papieren, in nachtgewaad naar het huis van bewaring is overge bracht en daar geïsoleerd opgesloten Tevens vraagt hij of zich onder hen per il bevonden, die werkzaamheden verrichtten voor de parlementaire en quêtecommissie in verband met haar on derzoek naar de toestanden in de kam pen. Ook vraagt hij. welk gebruik er is gemaakt van de achtergelaten papieren lichaamsuitstraling, aldus De Volkskrant. Vrijdag en Zaterdag zijn honderden pa tiënten uit alle delen van het land, uit België en uit Duitsland, naar Susteren. Maasniel en Echt gekomen, waar de wonderdokter, de 32-jarige Harry Lem men, zijn praktijk uitoefent. In café „Op den Hoek" te Susteren verdrongen zich 's morgens om zeven uur reeds tientallen patiënten voor de deur. Tot 's avonds laat was het café, dat als wachtkamer dienst doet, druk bezet. In een kamer daarnaast oefende de „wonderdokter" zijn praktijk uit. Har- rie Lemmen behandelt thans vijftig tot' zestig patiënten per dag. Wegens de grote toeloop moest hij honderden af- Medische deskundigen zijn het nog niet eens over de vraag, of aan deze mijnwerker inderdaad een buitengewone genezende macht moet worden toe geschreven. Zijn behandeling bestaat in „magnetische massage", zegt Lemmen: bewegingen met de handen op enige af stand van het lichaam van de patiënt. „Maar ik beoefen geen geneeskunde", verklaart hij. „Ik stel geen diagnose en schrijf geen recepten voor. Ik vermijd hynose of suggestie door de patiënt zo weinig mogelijk aan te kijken". Harrie Lemmen schijnt wel eens te verkeren in kringen van supra-norma- len, onder wie telepathen, wichelroede lopers en magnetiseurs. Op advies van dr Tenhaef, docent in de parapsycholo gie aan de Utrechtse universiteit, hebben parapsychologen hem onderzocht. Nader wordt gemeld, dat tegen Lem men een strafvervolging zal worden in gesteld wegens overtreding van de Wet op de uitoefening van de geneeskunst De Rijkspolitie te Susteren heeft zi,i> praktijken onderzocht. Verscheidene oa- tiënten hebben ten overstaan van de >o- Htie verklaard, dat zij door een behan deling van Harry genezen zyn. Hij voelt zich moreel verplicht zijn werk voort te zetten. Eén dag bezoekt hij d; patiënten, die niet by hem kunnen ko- Uit vrijwillige giften van patiën- heeft hij een auto gekocht en een chauffeur in dienst genomen. Veien hebben reeds aangeboden, gezamenlijk ae kosten van een eventuele boete te dragen en enige mijnwerkers hebben zich spontaan bereid verklaard, voor hem te gaan „zitten". MAC ARTHUR: 70 JAAR Een vitale, eenzame en hoge figuur MACARTHUR. de Amerikaanse bevelhebber in Japan, heeft de leeftijd der sterken bereikt. Op 26 Januari wordt hy 70 jaar. Zijn naam is nauw ver bonden met de ontwikkeling van de toestanden in Japan na de oorlog, de „demo cratisering", zoals Washington die voorstaat. Juist de laatste weken vestigde hij de i Ver. Staten, is gehuwd en heeft een aandacht op zich, door taai vast te hou- zoontje. Dat legendarische dat hem het principe Formosa, dat deel uitmaakt van de belangrijke verdedi gingsgordel vanaf de Philippijnen in Noordelijke richting gaande over de Rioekioe-Archipel, het bolwerk Oki nawa, de Aleoeten, en eindigende in Alaska niet prijs te geven. Philip Jessup was bij hem op bezoek In Tokio en sindsièn heeft het State De partment anders beschikt. Er gaan geen troepen noch een Amerikaanse militaire missie naar Formosa. Als Formosa valt, zal ondanks de waarschuwing van Mac- Arthur, aan de Amerikaanse verdedi gingsgordel in de Stille Oceaan een ster ke schakel ontbreken. De beginselen van MacArthur's poli tiek in Japan zijn als volgt samen te vat ten: het vormen van een machtig steun punt tegenover communistisch China; de „democratisering" van Japan en trach ten het industrieel weer op de been te helpen, zodat het self-supporting wordt. Het is zeker aan zijn bijzonder stimu lerende invloed te danken, dat de situa tie in Japan, gezien de spanningen in het Verre Oosten vrij rustig is, waarbij wij aanstippen, dat juist de laatste tijd ook weer meer haast gemaakt wordt met een vredesverdrag voor Japan, dat er nog steeds niet is, en waardoor ook de Geal lieerde bezetting gebleven is. Generaal Douglas MacArthur is in het Oosten een legendarische figuur gewor den. Men zegt wel van hem. dat hij over meer macht beschikt dan de Keizer. Hij resideert te Tokio in de ambassade der zweeft, spruit voort uit het feit, dat hij ondanks zijn betrekkelijk hoge leeftijd over een enorme vitaliteit en werkkracht beschikt, zelden vacantie neemt, zich bij hoge uitzondering aan het publiek ver toont en dol is op filmvoorstellingen. „Op de hoogte is het eenzaam" dit komt tot uiting in deze figuur, die voor de pacificatie van Japan zijn gehele per soonlijkheid heeft ingezet. Eens was de zelfde machtige Douglas MacArthur een baby, geboren in 1880, in Litte Rock een legerpost in de staat Arkansas. Toen hij de vereiste leeftijd had bereikt werd hij leerling op de militaire academie in Westpoint, waar hij al dadelijk opviel door zijn capaciteiten. Als adjudant van zijn vader Gouverneur-Generaal van de Phlippijnen ging hij naar Tokio waar hij verschillende opdrachten in het Verre Oosten vervulde. In 1917 diende hij in Frankrijk als chef van de staf ener divisie en ontving er het „Distinguished Service Cross" voor bijzondere moed. In 1935 wordt hij veldmaarschalk van de Philippijnen. Toen Japan aanviel, had MacArthur de taak op zich genomen een Philippijns leger te vormen van 400.000 man, zulks tegen de tijd, dat de Philippijnen onaf hankelijk zouden worden in 1946. Op heldhaftige wijze verdedigde hij het schiereiland Bataan in een overigens hopeloze strijd. Op 16 Maart 1942 werd hij genoodzaakt de verdediging over te dragen aan Generaal Wainwright. en vertrok naar Australië, waar hy Geal- WONINGTEKORT OOK DE GROOTSTE ZORG VAN NOORDWIJKERHOUT Nieuwjaarsrede van burgemeester Van Iersel In zijn Nieuwjaarsrede, die burge meester Van Iersel gisteren in de raad van Noordwykerhout hield, wierp spr. een terugblik op 1949. Indonesië, aldus spr., is van ons los gescheurd. Velen hebben hun offer gebracht. Gelukkig in dat jaar geen der Noordwykerhoutse militairen gevallen. Velen van hen zyn reeds gerepatrieerd, maar 88 vertoeven nog overzee. In 1949 is het met de bloembollenteelt nogal meegevallen. Er is voor f 10.842 aan credieten verstrekt, waarvan helft voor rekening van de gemeente komt. Men moet er echter niet op kenen, dat in 1950 een herhaling zal volgen, omdat: 1. de resultaten va cultuur niet onbevredigend zijn. vooruitzichten als gunstig worden gemerkt, 3. de vrijwillige inkrimp dwijnt en de kortingen daardoor be duidend lager zullen zijn, en 4. binnen kort kindertoeslag zal worden ingevoerd. De laatste mag dan al bescheiden zijn. de toeslag zal toch in vele huishoudens verlichting brengen. De bevolking nam in 1949 toe me zielen, hoofdzakelijk door geboorte-i schot. Er vestigden zich 28 personen meer dan er vertrokken; 1 Januari j.l. w er 9S15 inwoners. Er werden in 1949 50 huwelijken gesloten en 21 woningen ge bouwd. Voor 1950 werden zps woningen toe gewezen. Deze zullen in De Zilk worden gebouwd. Met dat al is het woningtekort de grootste zorg voor B. en W. Er bestaat een kleine kans. dat nog enkele huizen worden toege wezen. Die kans Is echter gering. Gelukkiger was de gemeente met d scholenbouw. B. en W. zijn er in ge slaagd, een z.g.n. Oostenrijkse school t /V oordivijkerhoul Jaarvergadering van de Chr. Landarbeidersbond De afdeling Noordwykerhout van de Chr. Landarbeidersbond vergaderde :n de gemeentewoning. Voorzitter P. Barn- hoorn hield een nieuwjaarsspeech, waar in hij het afgelopen jaar als niet slecht typeerde, althans voor wat de bond be treft. Hierna Drachten de heren D. Haas noot en J. Plug. resp. secretaris en per- ngmeester, hun jaarverslag uit. Dc aftredende bestuursleden, P. Barnhoorn D. Haasnoot, werden met meerderheid van stemmen herkozen. Onder het genoi van koffie, koek en sigaren verliep pauze snel. Had de afdeling in het vel leden wel eens moeite, een hoofdbestuur- iaar Noordwijkerhout te krijgen voor het vervullen van een spreekbeurt, thans :n er door een misverstand zelfs aanwezig! De heer Stokman sprak ;erste optredend, over het nieuwe arbeidscontract, de heer Rikkert over de prijzenpolitiek. Een korte gedachten- wisseling volgde Aan het einde van de vergadering sprak de heer Stokman de voorzitter toe in verband met zijn 25- jarig lidmaatschap van de organisatie Tuinders hebben goede verwachtingen Uit het jaarverslag, dat de heer Van der Ploeg, secretaris van de tuindersver- endging „De Eendracht", tijdens de jaar vergadering van deze vereniging gaf, bleek, dat de resultaten over het afgelo pen jaar teleurstellend zijn geweest De omzet bedroeg in totaal f 80.000 (f 30.000 minder dan in 1948). Men heeft echter goede verwachtingen de handel met Duitsland is toegenomen en die met Engeland zal worden verruimd. De pen-; ningmeester. de heer Heemskerk, deelde og mee, dat de omzet van de aardbeien el de voornaamste was. Er werden 11.900 sloffen aangevoerd, dat is 7000 dan in 1948. De teelt van bonen gaf de grootste klap. Restauratie van het veilinggebouw is hard nodig. Het bestuur had het voorstel, de houten buitenwand door een stenen te vervangen. De kosten werden geraamd op f 3500. Het voorstel werd aangenomen. Het consultatiebureau voor kleo- :rs, gebouw Wit-Gele Kruis, is geopend elke tweede en vierde Dinsdag van de maand, van 2-4 uur. Morgenavond. 8 uur, houden de jong- Hervormden een bijeenkomst in de pas- lieerd bevelhebber werd in de Stille Zuidzee. Maar hij nam revanche, want het was het resultaat van zijn campagne en ma noeuvres, dat op 1 Februari 1945 de krijgen, waardoor althans in het dorp in de schoolruimte voor een reeks B. en W. gaan 1950 met vertrouwen in. Spr- wenste de raad en de bevolking een voorspoedig jaar toe. De heer C. J. Ruigrok dankte namens de raad en de bevolking de voorzitter voor diens woorden en voor wat hij in 1949 in het belang van Noordwijkerhout heeft verricht. Agendapunten B- en W. stelden de raad een geld lening voor ad f 40.000 tegen 3tj% tot dekking der kosten van de bouw van zeven middenstandswoningen en de 16 woningen in het St Antoniushofje. De raad ging hiermede accoord. Evenals met het voorstel tot het splitsen van het bedrag per leerling, bedoeld in art. 101 der l.o-wet 1920, voor 1950. De voor zitter zette uiteen, dat dit besluit voor het eerst genomen moest worden, omdat het onderhoud der Ned. Herv. school aan het gemeentebestuur is overgedragen. Andere schoolbesturen dragen de onder houdskosten van hun school zelf. Aanvaard werden ook de voorstellen van B. en W-, om aan W. Th. v. d. Slot. Kerkstraat, een perceeltje grond te ver huren ad f 10 per jaar, en tot aankoop van verschillende bermstroken langs de Delfweg, zulks in verband met de ver breding van deze weg. De voorzitter deelde nog mede, dat niet over de gehele lengte van de Delfweg een gesloten weg dek zal komen, omdat er èas- en water leidingbuizen liggen. Als deze verlegd moeten worden, komen de kosten te hoog. Daarom zal men van af de Zilker- duinweg tot aan de Zilkerbinnenweg met klinkers bestraten. De politieverordening werd aangevuld met een verordening ter voorkoming van brandgevaar in belangrijke gebou wen. Ook de bouwverordening onder ging een wijziging, namelijk ten aan zien van wandgedierte. In de practijk had het oude artikel moeilijkheden op geleverd. In verband met enkele kleine verbouwingen aan de lagere school van .De Voorzienigheid" werd het bestuur :en vergoeding toegewezen. Hieraa ging de raad over in geheime zitting. Noordwijk Filmavond In de Geref. Kerk aan de Vinkenlaan wordt morgenavond een film vertoond vege de bekende Rekkense inrichtin gen. De film is getiteld: „Terug op de hoofdweg". Ned. Chr. Bond v. Overheidspersoneel Morgenavond vergadert in het Ver.- gebouw bovengenoemde bond afd. Noord- wijk. Als spreker treedt op de heer H v. d. Weide. Hij spreekt over: „de bonds- arbeid". Nfd. Chr. Vrouwenbond Voor de afd. Noordwijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond spreekt Vrijdagavond a.s. in de Chr. kleuterschool de heer v. Riessen. geestelijk verzorger in gevange nissen. over het onderwerp: „Achter d« Arjos Voor de A.-R. studieclub „Groen van rinsterer" spreekt Vrijdagavond a.s. de heer J. G. Lamers uit Leiden over: „Het federalisme". De vergadering wordt ge houden in de zaal van de Geref. Kerk te Noordwijk-Bmnen. „Duiveluitdrijver" gisteren uitgedreven Indiër op de boot naar Engeland gezet Gisteren is door de politie de „duivel uitdrijver" Jeeveratnam. die in Rotter dam, zoals gisteren gemeld werd. op vreemdsoortige wyze „genezingen ver richtte" het land uitgezet, omdat hij zich onder valse voorwendselen een visum voor Nederland heeft verschaft Hij kwam naar Nederland uitsluitend om te preken, doch dit gaf hem geen recht tot het houden van dergelijke aanstootge vende bijeenkomsten. In een onderhoud met Jeeveratnam verklaarde deze aan een onzer verslag gevers: „Als de mensen in Holland mijn geneeswijze niet aanvaarden, dan doen Engeland ook niet." zo zeide de Indiër mistroostig. „Ik word nu op de boot gezet naar Engeland. De reis wordt betaald met de opbrengst van de gisteravond gehouden collecte. Ik zal nooit meer in Holland terugkomen." Geen slachtoffers onder Nederlandse militairen Naar wij vernemen zijn bU de inciden- PLAATIJZER 10 PCT DUURDER De prijs van dunne ijzeren platen i6 door de Hoogovens en de Demka te Utrecht met gemiddeld tien pet ver hooga. De oorzaak grondstoffenprijs Amerikanen zegevierend Manilla kon den binnen rukken. Men kent het dere verloop van de strijd, want de „Jappen" capituleerden in het zicht de „D-day", die hun nederlaag nog r vergroot zou hebben. De eerste landin gen in Japan in die spannende Septem berdagen van 1945 waren een enorm waagstuk. Met taaie energie en door niets uit zijn evenwicht te brengen, vervult de thans 70-jarige Generaal zijn taak, om van Japan een sterke voordost van Amerika te maken in het Verie Oosten, hetwelk ernstig bedreigd wordt door de commu nistische penetratie via het Rode China- Een legendarische figuur, die tijdens de eerste wereldoorlog, toen hij in Frank rijk deel uitmaakte van een verkennings patrouille eigenmachtig een Duits kolo nel gevangen nam. die hij met een rot tinkje voor zich uitdreef. Hij houdt vast aan de Bijbel en heeft :n voorkeur voor de liberale beginselen in de „Vader der Staathuishoudkunde", Adam Smith, voor George Washington, Lincoln en Churchill. Het is nu ruim twaalf jaar geleden, dat MacArthur voor het laatst in Amerka was en eens zal ook de tijd komen, dat hij naar rust verlangt. Deze sterke figuur, beschikken de over een enorme ervaring in de om gang met Oosterlingen en geldende als Aziatisch expert, is van grote invloed geweest op de ontwikkeling in het Stille Oceaan-gebied. de stijging van de uuaivuvupup lia de devaluatie, de pet loonsverhoging en de verhoging de kolenprijs. 300 Boete voor Chinees die ds Bik bedreigde Er was een jaar gevangenisstraf geëist De Chinees Hsien Shang Lin, die op 14 Dec. 1948 in de Barndesteeg te Am sterdam onder de woorden „Jij kapoet" de bekende predikant ds B. E. J. Bik aldaar een mes op de keel zette, is gis teren door de A'damse rechtbank ver oordeeld tot een boete van f 300. De rechtbank achtte poging tot moord en bedreiging met doodslag niet bewezen, maar wel bedreiging met enig misdrijf. De eis luidde een jaar gevangenisstraf. N.J.V. TEGEN NUTTELOOS BLOED- VERGIETEN. Het gewest Utrecht van het Nationaal Jongerenverbond heeft in verband met het optreden van kapitein Westerling cn de besprekingen tussen Hatta en Hirsch- feld een motie aangenomen, tegen node loos bloedvergieten voor een verloren zaak en aan het hoofdbestuur te verzoe ken er bij de regering op aan te dringen, dat de Nederlanders niet gemengd zullen worden in een strijd tussen de Indonesi sche belangengroepen onderling. Tienduizend Nederlanders naar Australië De Australische minister van immigra tie, Harold Holtz, heeft te Canberra ver klaard. dat dit jaar 50.000 Europese land verhuizers. onder wie 10.000 Nederlan ders. worden verwacht. De Nederlanders zijn volgens hem uitstekende kolonisten gebleken en Australië zou gaarne er nog meer opnemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3