llirume £ri3tërije dTouranl Kapitein Westerling rukt met zijn leger Bandung binnen Wist U MAANDAG 23 JANUARI 1950 BUREAUX: Hoge woerd 103 Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710 Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËNt 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATIOJS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 8027 .Staatoostlct; Is qfieftfeoen tnyn bert in tegtjeaspocf Nieuwjaarsrede van de burgemeester Wil clr Hirschfeld Nederlandse soldaten inzetten? VOLGENS REUTER IS KAPITEIN WESTERLING met zijn leger v an de Ratu Adil hedenmorgen vroeg Bandung binnengerukt. Reuters correspondent seint nog, dat af en toe een geweerschot of het geratel van een machinegeweer de stilte verbrak. Niets wees op enig verzet van de troepen der R.I.S. Enkele voor de aanval vertelde kapitein Westerling hem, dat hy van plan was de T.NJ. van de republiek, in West-Java en Djakarta (Batavia) op te rollen, het kabinet te arresteren en een nieuwe regering te laten vormen. Later werd gemeld, dat Westerling het hoofdkwartier van de T.N.I. te Ba tavia en ook de 'belangrijke garnizoens stad Tjimahi had bezet. Een woordvoerder van de T.N.I. te Djakarta (Batavia) beweerde, dat Ban dung „door 600 man ongeregelde troepen dat deserteurs der Nederlandse strijd krachten deel uitmaken van de troepen van kapitein Westerling. Het hoofd van de Indonesische politie te Buitenzorg meldt, dat de toestand te Buitenzorg, Tjiandjur en Sukabumi vol komen rustig is. ich bevindt In verband met de actie van kapitein Westerling en de nog niet te berekenen kansen, dat deze naar andere delen van Java overslaat, is het van groot be lang te weten, waar de Nederlandse troepen liggen. Dit kaartje geeft de ver spreiding van de Nederlandse troepen aan. uit het Westen en Noorden werd gevallen." Het kabinet van de R.I.S. was in gadering toen de aanval begon. Hatta brak de vergadering af om met dr Hirschfeld overleg te plegen, daarna gaf hy de verklaring uit, dat gezamenlijk worden opgetreden. Een Indonesisch woordvoerder vertel de daarop het verhaal, dat de Neder landse legerautoriteiten zouden pogen, de „Nederlandse deserteurs" in bedwang te houden, die in het leger van Wester ling dienen. Het Nederlandse leger heeft nog divisiehoofdkwartier te Bandung, n alle Nederlandse strijdkrachten zijn daar in kazernes geconsigneerd. Westerlings troepen hebben ook het hoofdbureau van politie te Bandung be zet. Het normale contact met Djakarta (Batavia) werd verbroken, toen eei telefooncentrales in handen der vallers viel. Van de zijde van de Nederlandse troe pen te Bandung is verklaard, dat de strijdkrachten in de kazernes zullen blij ven in afwachting van instructies. Volgens Reuters correspondent ston- den Nederlandse burgers aan het hoofd I van enkele pelotons van Westerling. De aanvallende troepen waren in groene uniformen gekleed, gedeeltelijk gemoto riseerd en hadden de beschikking over ♦voldoende automatische wapen. Zij ver telden aan de correspondent van Reuter, dat kort na het begirt van de aanval de Indonesische strijdkrachten, die de dor- NOG T.NJ. TE BANDUNG? Het basiscommando van de T.N. Bandung meldde vanmorgen 11 uui vatijd, dat de T.N.I. te Bandung en geving tegenmaatregelen heeft getrof fen en dat de gevechten voortduren. De correspondent van Aneta telefoneerde om half twaalf, dat de toestand te Ban dung voorzover viel na te gaan, betrek kelijk rustig was, doch omtrent de wer kelijke toestand viel niets te zeggen. In de omgeving van het Preangerhotel de Grote Postweg was omstreeks 10 nog een korte schietpartij. Het ministerie van Verdediging der R.I.S. meldt, dat „deserteurs" onder be vel van kapitein Westerling uit Tjimahi en Lembang oprukten naar Bandung, gebruik makende van vrachtauto's. Dit optreden begon tussen 5 en 6 uur. Wat hij met „deserteurs" bedoelde, kon de woordvoerder van het ministerie niet zeggen. Later meldde een communiqué, Vandaag stellen tvij U voor: Soldaat DAAN HEYMANS. Medusastraat 7a, Leiden. Soldaat Heymans schrijft ons uit Kaband jahé het volgende: Hoewel ik al eens in de rubriek „Vandaag willen ten plaatsje vader heeft namelijk op 21 Januari {Zater dag j.l.j tegelijk met mij, zijn verjaardag ge vierd. Ik zou het zo aardig vinden, hem van uit deze rubriek te mogen feliciteren te meer daar dit mijn laatste verjaardag in de tropen zal zijn, want over niet al te lange tijd hopen we naar het vaderland Groote Beer" bracht ons in Indonesië (Sumatra), waar we onze diensttijd nog steeds in de bergen doorbrengen. We heb ben hier goede, maar ook minder goede lijden meegemaakt. Thans lig ik met een groot aantal militairen in het dorp Ka- bandjahé, het centrum van de Karovlakte. Binnenkort gaan we echter deze vlakte ver laten in verband met de concentratie der Tegenwoordig ben ik kok en dat is niet slecht. De jongens, die hier gelegerd zijn. maken van de inhoud van de rimboekisten. die u~e .piochten ontvangen, in hun vrije tijd een dankbaar gebruik. Ook de Kerstpak- Wel op z'n plao i de gei lelper leker Bij het grote militaire vliegveld Andir en ook het burgervliegveld is niet ge vochten. Nederlandse militaire trans portvliegtuigen hebben 250 man speciale politie der R.I.S. naar Andir overge bracht om dat te bewaken. Deze man schappen zullen op het vliegveld blijven en niet de stad binnenrukken. Het bur- gervliegverkeer tussen Djakarta (Ba tavia) en Bandung is beperkt, ofschoon er nog twee vliegtuigen vertrokken zijn. Gemeld wordt dat de troepen van ka pitein Westerling (het leger van de Vorstin van het Recht) vanochtend om 3 uur 30 eerst Tjimahi aanvielen en een grote hoeveelheid materiaal buit maak ten. Daarna pas rukten zij op naar Ban- Van Indonesische zijde deelt men mede, dat de troepen van de R I.S. benoorden de spoorlijn stand houden. De stad zelf als uitgestorven. Grepen onze troepen in? Westerling trekt zich terug Een niet geheel duidelijk bericht van Reuters correspondent te Bandung maakt melding van ingrijpen van Nederlandse troepen. Om 16 uur 30 (9 uur 30 Neder landse tijd) beheersten zij een bepaald deel der stad en de strijdkrachten van kapitein Westerling trokken zich blijk baar na informele overeenstemming met de Nederlanders, terug. In de buiten wijken hoorde men af en toe mortier- doch verder was alles rustig, aldus de correspondent. Generaal Van Lapgen, die vanochtend naar Bandung vloog, heeft zich hoofd geplaatst der Nederlandse troepen Gemeld wordt dat een deel speciale corps, dat vroeger onder Wes terling stond, zich bij hem heeft gesloten. Volgens Aneta arresteerden Westerlings troepen burgers, die op vrachtauto's werden weggevoerd. De troepen van kap. Westerling centreren zich volgens Reuter rondom Andir en de troepen van de R.IS. rond om Dembang. De Nederlanders patrouil leren in Bandoeng. Ned. vliegtuigen vliegen boven de stad. Amerikaanse Australische miL waarnemers van UNCI begaven zich onder het vuur sluipschutters naar het Ned. hoofdkwar tier. Reuter berioht. dat troepen van Wes terling gelijktijdig aanvallen moeten hebben uitgevoerd op Indonesische le gerposten op geheel West-Java, som; gesteund door de Darul Islam. Ook heet het, dat Westerling commandogroepen liet infiltreren in Djakarta, maar weer terugtrok. Ir Sukarno is naar India vertrokken President Sukarno is heden naar India vertrokken om de viering van de uitroe ping der 'republiek bij te wonen. Hi. wordt vergezeld van de kolonels Nasu- tion en Sunkono. Rij-examinator werd door trein gegrepen, maar bleef kalm De heer Pais uit Emmen reed Zaterdag met zijn auto op een onbewaakte ovei in de bebouwde -kom aldaar tegen personentrein uit Nieuw-Amsterdam. De auto werd door de locomotief vijf meter meegesleurd. De inzittende -redden zijn leven, door snel op de zitplaats naast het stuur te kruipen. De andere zijde auto werd -geheel vernield. De heer Pais is examinator v< vaardigheidsexamens. De voormalige res.-kapitein van het K.NJ.L., Westerling, die hedenmor gen met zijn troepen Bandung is binnengetrokken. Bereidt R.I.S. landing voor op Nw-Guinea? 1 EEN ZONDAG in zijn tijdelijk hoofdkwartier nabij Bandung gegeven pers conferentie heeft kapitein Westerling onthuld, dat de regering der Republik Indonesia Serikat van plan is een inval te doen in Nederlands Nieuw-Guinea, en dat nog wel op een ogenblik, waarin zij alle krachten behoorde in te spannen in eigen land voor orde en rust te zorgen. Ik weet, zeide kapitein Westerling, mensen van het Indonesische leger, dat er landingsdetachementen voorzien landingsvaartuigen, worden opgeleid, zowel openlijk als in het geheim, om deze landing in Nederlands Nieuw-Guinea uit te voeren. Of men de moed bij elkaar kan rapen om tot deze daad over te gaan, is een andere vraag. Wat zijn eigen plannen aangaat, zeide kapitein Westerling, dat hij een goede regering wilde en orde en rust, niet al leen in West-Java, maar in geheel In donesië. In weerwil van de dreigemen ten der R.I.S., dat zij hem zou laten arresteren, bevindt hü zich nog steeds op vrüe voeten, want zün arrestatie zou, naar hü zeide, ernstige gevolgen heb ben, daar hü in staat is een massabe weging te ontketenen onder het volk, welke de regering kan omverwerpen. Kapitein Westerling zeide, niet bang te zün voor het Indonesische leger, ter- wyl de politie met hem bevriend is en ook de bevolking van West-Java weet, dat hü haar vriend is. Enige van de ondercommandanten van de kapitein, die bü het onderhoud tegen woordig waren, zeiden, dat het Indone sische leger slecht wordt aangevoerd. Groninger liep al dagen met moordplannen Had ook de hand aan zichzelf willen De 46-jarige toneelknecht van het Groninger Concerthuis W. Jdie zo als wij reeds meldden Zaterdagmor gen de 24-jarige Lida Kos met een mes heeft 'vermoord, is sinds een jaar ge scheiden van zijn vrouw. Hij zou reeds enkele jaren een verhouding met he: meisje hebben gehad. Zij wenkte in een strijkinrichting naast het Concerthuis moest om half acht met haar arbeid beginnen. De toneelknecht wachtte haar op. Voorbijgangers hoorden om hulp roepen, doch men schonk geen aandacht aan het geval. Men meende dat er ge stoeid werd. Toen het meisje naar de kelder werd gesleurd, hoorde men een hevig gegil en „moord"-geroep. Een glazenwasser schoot toe en vond het meisje, hevig bloedend, op de grond lig gen. Met behulp van een agent kon de toneelknecht, die het meisje nog trachtte te wurgen, worden overmeesterd. He' •as echter voor het slachtoffer te laai. Na zijn arrestatie verklaarde de man, dat zijn wraak gekoeld was. Hij zou reeds een week lang van plan zyn ge- mej. Kos te vermoorden. Ook had hij daarna de hand aan zichzelf willen EEN HALVE TON MINDER VOOR RECLASSERING De nationale reclasseringscollecte 1949 heeft in totaal opgebracht netto f218.660 (in 1948i f274.577). Het is slecht gedisciplineerd en niet in staat orde en rust te handhaven. Ver schillende afdelingen van de T.N.I. oefe nen in West-Java een terreur uit. Daar om verwacht de bevolking, dat het leger van de Ratu Adil de orde en de rust zal herstellen. Kapitein Westerling voegde hieraan toe, dat zün leger die rust wel kan brengen en handhaven, niet alleen in West-Java, maar binnenkort ook in Oost- Java. In Oost-Indonesië verlangt men naar een nieuw bewind. Voorts zeide de kapitein, dat Sukarno geen bezoek durft te brengen aan Bandung, waarop een Engels sprekend Indonesische officier de kapitein opmerkte: „Neen, hü ?r niet meer vandaan komen." Wes terling zeide tenslotte, dat zijn leger op elk ogenblik in staat is Djakarta (Ba tavia) binnen te trekken. De regering van de R.I.S. is in werkelükheid de oude republikeinse regering en vertegenwoor digt Indonesië niet. Verklaring Nederlandse Regering Actie van Westerling funest voor Indonesië Minister Götzen, de minister zonder portefeuille, die tevens optreedt als waar nemend minister van Uniezaken en Over zeese Rüksdelen, heeft ons medegedeeld) dat nog geen bevestiging van de hoge commissaris binnen is van de berichten, welke hedenmorgen door de persbureaux werden gegeven. Met grote bezorgdheid heeft de minis ter deze berichten door de radio aan gehoord. „Ik moet," zo zeide hü, „een dergelük optreden ten sterkste veroordelen, om dat ik voorzie, dat de'consequenties daar van niet anders dan funest voor Indo- kunnen zün." Houdt moed, schaatsers, de vorst keert weer IJspret fcal nu wellicht wat langer duren De kans op een echte schaatsperiode is tog niet verkeken! Zaterdagmiddag •ooral Zondag steeg het kwik enkele graden boven het nulpunt. Maar vandaag trok de lucht weer strak en dat deed, met de Oostenwind en de temperatuur, al moeden wat De Bilt thans bevestigt: komt weer een flinke vorst, misschien De dooi was een gevolg van de zachte :n zeer vochtige lucht, die via Zuid- Zweden en Denemarken land doordrong (merkwaardigerwijze dus Noor^bostenwirld!). Maar Rusland is zou gauw uitgeput. Een nieuwe, uiterst koude luchtmassa is daar in be weging gekomen. In Duitsland vroor het vanochtend al weer een graad of tien. Vandaag passeerde de kou onze grenzen dat betekent minstens twee dagen fikse vorst. Boven de Oceaan is het nog rustig, maar deze depressie-activiteit zal zich wel in de riohting van Spanje Portugal ontwikkelen. Als dat inderdaad iebeurt, zit Nederland voorlopig in de Goed nieuws voor de schaatsers dus. Er gingen dit weekeinde heel wat wed strijden niet door. In Bolsward ging het Zaterdag nog net. Ook Abe Lenstra scheen met zijn vrouw op de baan. Zuid- Limburg merkte niets van de dooi. Op de verlichte vijvers 'krioelde het er van die bij een temperatuur van vyf graden vorst ijspret hadden. En Zondagmorgen had het (weinige) verkeer last' van gladde wegen. Gletscher schoof over Perzisch dorp Reeds 55 doden geborgen Het dorp Tangesar, in Perzisch Koer- distan, is geheel door het ys van een losgeraakte grote gletscher bedolven Er worden 44 gezinnen vermist. Reddings ploegen hebben tot nu toe de bevroren lichamen van 55 mensen gevonden. Men vreest, dat er in het geheel geen over levenden zijn. Perzisch Koerdistan is een bergachtig gebied op de grens van Turkye en Perzië. VAKCEXTRALEN PROTESTEREN TEGEN SPOORWEGTARIEVEN De drie grote vakcentralen hebben by Tijdens het bezoek van Z.K.H. Prins Bemhard aan de West boden enkele welpen de hoge bezoeker een geschenk aan op het Fortplein in Willemstad. Links de gouverneur ir Peters. Iedereen die maar wilde, kon aan de Prins worden voorgesteld Picnic op Curasao met geroosterde geiten en varkens Prins Bernhard heeft Zaterdag in het militaire kamp Suffisant op Curasao de landmacht der Nederlandse Antillen een vaandel uitgereikt. Het was een punt van een weer overvol programma, nadat de Prins Vrydag een „vrije dag" heeft Deze „vrije dag" heeft Z.KJH. (zoals Zaterdag gemeld) zwemmend er send doorgebracht aan de Vaersenbaai. 's Avonds nam hij een grootse, fantasti sche fakkeloptocht in ogenschouw bezooht hij het tweede deel van gala-avond. Deze was door de afdeling van „Onze Vloot" aangeboden aan offi cieren en manschappen van het smaldeel. Zaterdagmorgen bezocht de Prins e de marinebasis Parera. In het kamp Suffisant reikte hij mens de Koningin het vaandel uit. Hij hield een korte toespraak. De vaandel- wacht trad aan en de vaandelmars ^verd geblazen. Luit.-kolonel Leezer zei, da het ontvangen van een vaandel uit han den van een Prins enig is in de geschie denis van het rijk buiten Europa. Prins Bernhard gebruikte de lunch het kamp- 's Middags maakte hij tournee langs het meisjespensionaat, het Santa Rosa-gestioht. het St Vincentlus- gesticht voor voogdijkinderen, het Kon. Wilhelmdnatehuis voor ouden van dagen, de zeemanshuizen van het Leger des Heils en de R.K. kerk. De Prins geschenken voor de Prinsesjes in Zaterdagavond was èr op het plein fort Amsterdam een grote receptie, v ieder, die dit wenste aan de Prins kon worden voorgesteld. Gisteren woonde Z.K.H. een dienst bij de Fortkerk van de Verenigde Prot. Gemeente. Ds C. C Pijpers preekte n.< Joh. 11 vs 28 „De Meester is daar en reept u". Aan het einde van de dienst zong ,,Myn schild ende betrouwen". Na kerktijd maakte de Prins met de gouverneur, mevr. Peters, schout-by- nacht Willinge en het gevolg een auto tocht door het derde district. De gehele dag scheen de zon en de Prins had dan ook volop de gelegenheid tot filmen. Herhaaldelijk liet hij stoppen om op- In het dorp Barber was er een zang- hulde van kinderen en een demonstratie met typisch Curagaose muziekinstrumen- Tussen Harderwyk en NUkerk heeft zich reeds een strook ys gevormd van ongeveer een kilometer breedte. Zaterdagmiddag krabbelden daar al kinderen op de schaats rond. DAT de Limburgse tramwegmij. een tariefsverhoging heeft aangekondigd, daar het vervoer steeds minder wordt en de exploitatiekost-en stijgen. DAT de Niwin van morgen af elke 14 dagen een- luisterwedstrijd organiseert in het strijdkrachtenprogramma van de Wereldomroep en (Donderdags) in Ned. programma. DAT het ingenieursbureau voor bouw nijverheid te Oegstgeest voor ƒ245 900 laagste inschryver was voor de beton- fundatie en het skelet voor de nieuwe zeevaartschool en M.T.S. in Vlissingen (hoogste: Dura te R'dam voor 273.000) DAT het vice-consulaat te Emden is verheven tot consulaat. DAT de trein 1213 uit Enkhuizen Zaterdag twee uur te laat in Zaandam arriveerde, daar bij Oostzaan een kop pelstang van- de locomotief brak DAT op 21 en 22 Juni te R'dam het 15e binnenscheepvaartcongres wordt ge houden. DAT het percentage van de omzetbe lasting voor boomkwekerijproducten waarschijnlyk op 1zal worden ge bracht. DAT de Stichting voor de Landbouw :n ranglijst laat samenstellen van boeren, d'ie door stadsuitbreiding e.d. uit hun bedryf worden gestoten en in de N'.O. polder nieuw land.' willen pachten. DAT de federatie van landelijke ry- verenigingen momenteel 4719 leden telt met 261 rijverenigingen. DAT de opbrengst van de visafslag te Makkum (IJsselmeervangst) in 1949 slechts de helft bedroeg van die in 1948. DAT het Ned. ms. Casana. hetwelk in de herfst bij het Deense eiland Samsoe op een mijn liep. thans is vlot gekomen en naar Odense-fjord gesleept DAT in- en doorvoer van Belgisch pluimvee en producten daarvan verboden is, daar in dat land vogelpest heerst. DAT in de Avrostudio de première draaide van de film „Hier is Hilversum, de Avro." DAT een groep officieren van de lucht machtbasis te Woensdrecht Donderdag het Belgische opleidingscentrum bij St. Niklaas zal bezoeken. DAT de opsporing is verzocht van de 10-j. Gerard Koster uit Beverwyk, die sinds Zaterdag spoorloos is. DAT de bekende R.K. Begynhofkerk te Amsterdam na een restauratie is her- DAT op de Israëlietische begraafplaats te Tiel een oorlogsmonument is onthuld. DAT B. en W. van Goes een crediet van ruim 107.000 vragen voor hel bouw rijp maken van een industrieterrein. DAT thans nog 9 van de 96 Friesche melkfabrieken niet geheel t.b.g.-vry zijn, doch vermoedelijk na 1 Mei wel. DAT Ged. Staten van Friesland een verordening voor het verwijderen van koeien met t.b.c. voorstellen. DAT dit voorjaar bij de Bredase vei ling een koelhuis wordt gebouwd. DAT gisteravond aan de Jan van Goyenkade te A'dam bij een inbraak een aantal juwelen en andere sieraden van aanzienHjke wagrde zijn ontvreemd. DAT aan de Utrechtse raad een lening van een millioen is voorgesteld tegen 3 pet voor de eerste tien jaai* en 3V2 pet daarna. DAT de t.b.c.-vereniging van de Ned. Spoorwegen in Utrecht het 40-j. bestaan vierde, dr P. Muntendam de gelukwen sen van minister Joekes overbracht en de eveneens jubilerende voorz. Pyl een radio kreeg. DAT H. Ebeling te Den Bosch op 27 Jan. zyn 40-j. jubileum als stads-archi- varis hoopt te herdenken. DAT een commissie van deskundigen zal worden ingesteld om advies uit te brengen over de verplaatsing van het sanatorium Beatrixoord te Appelscha naar Eelde. DAT J. C. v. Dyke van de rijksbelas tingacademie te R'dam benoemd is tot belastingontvanger te Emmen. DAT de politie waarschuwt tegen de praktijken van Kerst de Weerd te Hauler. ijk (Fr.), die per advertentie hypo theken aanbiedt, doch alleen administra tiekosten opstrijkt. i. het Kai-orgel en de Wiri. Met een klein gezelschap begaf de Prins zich naar de Boca Tabla, een kleine baai met een grot aan de Noordkust. Op het landgoed Knip van de heer R. R. Muskus wepd gepicnict. In de open lucht roosterde men jonge geiten en varkens. Het Koeboekoe-orkestje speelde het Wil helmus en Curagaose wijsjes. Op de terugweg werd wederom een zanghuldè gebracht. Vanavond zal de Prins deputaties van verenigingen ontvangen en morgen brengt hy zijn eerste bezoek aan Aruba.' Rode haan nóg brutaler: Brand bij de brandweer Vorige week meldden wij een brand in een Rotterdamse brandspu.lenfabriek. Maar Luiksgestel maakte het nog bon ter. Daar werd .de brandweer Zaterdag gewaarschuwd voor een orand in de boerderij van de familie T. Teen men he-, hlusmateriaal ophaalde, is men vermoe delijk onvoorzichtig geweest met vuur In elk geval: in de "brar a w eer-garage vatten olie en benzine vlam' en al gauw stond de garage in lichterlaaie. Het ge bouwtje brandde totaal uit. Met moe.ue wist men de auto met de brandspuit en enig materiaal te redden. Toen ging het in vliegende vaart naar de boerdery. Do stal en de schuur waren al geheel ver woest, maar het woonhuis ken nog wor den behouden. Een simpele vraag Er wordt in ons land weer druk ge discussieerd, dat vinden wij een geluk kig verschijnsel. Er is weer discussie mogelijk. Er is nog discussie mogelijk. Onder de bezetting was het koekoek een-zang. waarboven het stilzwijgen verre te verkiezen was. En ook onder het communisme is het koekoek-een- zang- De glorie van de commiinastische staat en de communistische dictatuur. Onlangs hebben we ons enkele kant tekeningen veroorloofd bij een interes sante discussie tussen prof. T. Romme en ..De Linie". Vandaag willen we het eens hebben over een andere interessante discussie, die zich ook al tot enkele kant tekeningen leent. We bedoelen een dis cussie tussen „De Gids", het blad van net C.N.V. en ds J. J. Busies, de be kende doorbraak-dominee. Ds Buskes zegt, er prys op te stellen, dat van zijn bedoelingen op politiek en maatschappelijk gebied geen caricatuur wordt gemaakt. Hij had geschreven, dat alleen het socialisme Europa redden kan. En in „De Gids" was geantwoord, dat iemand, die zegt, het van het socialisme te verwachten, bezig is met gebroken bakken uit te houwen, die geen water kunnen houden. Ds Buskes is daar verdrietig over, om dat in de Bijbel van dat uithouwen van gebroken bakken gesproken wordt in hetzelfde verband als waarin de Bijbel spreekt van het verlaten van „de Spring ader des Levenden Waters". Die Spring ader des Levenden Waters is nog alles voor hem, ook nu hy socialist is gewor den. Ja. het socialisme is voor hem „de door God gewilde maatschappelijke or dening". Is het ons toegestaan, in deze stand van het geding enkele opmerkingen te maken? Dan moet de eerste zyn, dat in deze beschouwing van ds Buskes -het socialisme aanvankelijk als het ware wordt versmald tot een bepaalde maat schappijbeschouwing. Dat doet hij niet alleen. Dat doen verscheidene doorbraak mensen met hem. Wij denken aan een artikel uit „Tijd en Taak" van de laatste weken, waarin gezegd werd. dat socia- listisch-eigene „alleen ligt in" onze maatschappijbeschouwing, welke gedra- en is door dezelfde beginselen". Met het oude historisch materialisme wil dit socialisme blijkbaar niet meer van doen hebben. Dat historisch mate rialisme was toch eigenlijk niets anders niets minder dan een levens- en we reldbeschouwing. Neen, het is juist de van de doorbraak, dat men het so cialisme kan aanvaarden met handha ving van ae onderscheidene levensover tuigingen Ja. voor de doorbraakmen sen bestaat er wel degelijk een innig verband tussen hun eigen levensovertui ging en het socialisme, dit laatste is blijkbaar niet meer in de zin van levens beschouwing. maar van maatschappij beschouwing. Die maatschappijbeschou wing is dan wellicht een deel van de levensbeschouwing, ja iets. dat aan ver scheidene levensbeschouwingen gemeen- schappelyk is. (Zie vervolg op pag. S) Churchill in het strijdperk Geen almachtige staat, die het bestaan van het individu door ambtenaren bepaalt Met Gods zegen zal opnieuw een strijd op leven en dood worden gewonnen WINSTON CHURCHILL, de leider der Conservatieven, heeft Zaterdagavond zyn lang verbelde radiorede gehouden. Van de uitslag der komende ver kiezingen, aldus „good old Winnie", hangt Engelands toekomst als leidende natie if en de mogelykheid voor dit land, om een behoorlyk levenspeil te handhaven :onder buitenlandse liefdadigheid. De keuze is tussen een nieuwe onderdompeling in socialistische reglementering en herwinning van vryheid, initiatief, het enige middel om voedsel, huizen en arbeid voor allen mogelijk te maken. Churchill hield zyn rede vanuit zijn eigen landhuis in Kent en het gebeurt ar zelden, dat de B.B.C. een spreker diens woning opzoeki. Het is feitelyk privilege, hetwelk is voorbehouden de Koninklijke familie, de premier de leider der oppositie- Ook Churchill behoefde dus niet naar de studio va te gaan. De rede was. als het ware, het startschot voor de slag deze 75-jarige krijgsman, teneinde regering, die hij in de oorlog geleid heeft, weer in handen te krygen. Churchill veroordeelt het socialisme, omdat het gebaseerd is op de idee van een almachtige staat, die alles bezit, alles beraamt, alles verdeelt en zodoende het dagelijks leven van het individu door middel van zijn politici en ambtenaren bepaalt. Gelukkig was in geheel Europa het socialisme op de terugweg, behalve Scandinacië en de landen achter het „IJzeren Gordyn". Attlee stond thans het hoofd van de enige, socialistische regering in de gehele Engels sprekende Met kracht pfotesteerde hy tegen de, reeds door Labour verworven, staats eigendom en het gevaar van ni( nationalisatie-experimenten. Geen enkel land van gelijke omvang, geen n schappy van gelyke beschaving, heeft n vredestijd in dusdanige economi sche moeilykheden verkeerd, als wy Huizen, arbeid, brood of werkloosheid? Kort samengevat, wees Churchill op de volgende punten van de politiek der Conservatieven: 1. Het tot stand komen '.nstandhouden van een standaard rust en arbeid, waaronder niemand mag dalen. 2. Het land ten spoedigste vrymaken van de vele controles en restricties, welke thans het dagelijks bemoeilyken. 3. Een stabiele gelds waarde. Immers de socialistische uitga- i-politiek heeft de koopkracht van het pond verlaagd en de consequenties der devaluatie overvallen ons nog steeds. In het binnenland dient de voelsel- productie verhoogd en in het Imperium overeenkomsten op lange termijn geslo ten te worden voor de wederzijdse han del. 5 Massale werkloosheid moet krach tig bestreden worden. 6. Meer huizen. Vóór de oorlog onder een conservatieve regering, werden bij het normale proces van vraag en aanbod, duizend woningen per dag gebouwd. Thans, nu er zoveel behoefte aan is. worden er bij een zelfde aantal arbeidskrachten slechts half iveel woningen gebouwd en ieder huis driemaal zo duur. Churchill voorspelde in Engeland de grootste moeilykheden als er geen einde kwam aan de gevolgen der devaluatie,! terwijl tegelijkertyd de Amerikaanse hulp ophield. Zonder de Amerikaanse steun zouden er in de afgelopen jaren 1-500.000 tot 2.000.000 werklozen zyn ge- Hij hoopte met Gods zegen de moeilijk heden te zullen overwinnen en zeide hy: „Hat is niet de eerste keer. dat wij samen een strijd op leven en dood doorstaan hebben." Er zijn nog steeds krachten op ons eiland, die ons volk opnieuw kunnen opheffen naar de voorhoede der Christe lijke beschaving, tot herstel en redding van de wereld. TWEE SLACHTOFFERTJES VAN HET IJS. Het. zesjarige zoontje van de fam. Harmens uit Olst is Zaterdag door het ijs gezakt en verdronken. Zün zevenjarig broertje, dat ook te water was geraakt, wist zich nog aan het ijs vast te klemmen en werd door zijn moeder gered. De kinderen waren met een derde jongen bezig, het ys op zyn sterkte te be proeven. In Grathen bij Roermond zakte ;en 6-jarig meisje door het ys. Ook zij /erdronk. WEERBERICHT Toenemende en aanhoudende vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel- j»,den. Meest matige wind MV iwl tussen °ost en Zuid-Oost. In nacht en ochtend by- V, na overal matige vorst, mid- n den op de dag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. DONSDAG 24 JAN. Zon op 8.38, onder 17.12; maan op 10.49. onder 24.21 Jan. E.K. ZUIVER WOLLEN leidsche Dekens ..HET LEIDSCHE WOLLEN DEKEN HU IS"

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1