Jïietttwe geihsche GTourant VOOR WONINGEN GEBOUWD VOOR 1941 15 PCT MEER HUUR Wist U ZATERDAG 21 JANUARI 1950 BUREAUX: Ilogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENTIËN: t 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 8026 ^Stanioastlcfc Is <jf)cb!eoen tnyn bert ia toglienspoct" Een vraag, die beantwoord moet Zie pag. 3 Ontwerp nieuwe huurwet ingediend Nieuwe maatstaven om onredelijke prijzen van onderhuur tegen te gaan Het ontwerp voor een nieuwe huurwet, dat thans by de Tweede Kamer is inge diend, stelt, zoals de berichten reeds deden vermoeden, een huurverhoging voor van 15 procent, doch alleen voor het gebouwd onroerend goed van voor 27 Decem ber 1940. Voor alle overige gebouwde onroerende goederen staat deze wet in be ginsel geen huurverhoging toe, maar het ontwerp wil aan de Kroon de bevoegdheid geven om voor afzonderlylte gevallen afwijkende huurprijzen vast te stellen, wan neer namelijk bijzondere redenen daartoe aanleiding geven. Van het percentage van 15 procent wordt enerzijds gehoopt, dat het niet al te storend zal werken op de loon- prijspolitiek, doch dat het aan de andere kant de huiseigenaren in staat zal stel len om het onderhoud op redelijke wijze te verzorgen en de stijging van andere lasten op te vangen. Met betrekking tot de deelhuren, dus o.a. onderhuren, zal de wet paling van de huur een norm voorschrij ven, welke toegepast zal moeten worden onafhankelijk van de tot dusverre taalde huurprijs. Deze norm houdt dat de prijs van het gehuurde gedeelte proportioneel zal zijn ten opzichte die der gehele woning. Het gebruiks- genot. wordt daarbij de maatstaf. Op deze wijze wordt een poging gedaan waarborgen te scheppen tegen onr< lüke huurprijzen bij deel- of onderhuur. Een afzonderlijke groep vormen d( zgn. gemengde huren, dat zijn de geval len, waarbij in de prijs ook een be drag begrepen is voor de bijkomende prestaties, stoffering, meubilering, leve ring van water, gas, electriciteit enz.. Voorzover de prijs betrekking heeft op het gebruik van de woning als zodanig, zal hij geheel vallen onder de regels, die voor de huurprijzen worden getrof fen. Voorzover hij bijkomende prestaties betreft, geeft de wet voor de berekening ervan enkele normen. Kinderbijslag wordt ver hoogd met 2 of 3 et per kind Thans is een wetsontwerp ingediend om de kinderbijslag in -het kader de 5 pet. loonsverhoging te wijzigen. Om een overeenkomstige aanvulling op zekeren aan loontrekkenden, wier zin een of meer voor kinderbijslag aanmerking komende kinderen t wordt voorgesteld deze bijslag voor eerste kind te stellen op f 0.42 (thans f 0.40), voor het t-weede en derde kind op f 0.46 (f 0.44) en voor het vierde en volgende kind op f 0.57 (f 0.54) per kina Voor overwerk blijft vergunning Hier en daar verkeert men ii ring, dat voortaan zonder vergunning van de arbeidersinspectie overwerk mag worden verricht, nu de regering bij de loonsverhoging heeft aangespoord toi productie-vergroting. Op de gebruikelijke wijze moet echter een vergunning worde; aangevraagd bij het districtshoofd van d- Inspectie. Het drama in Den Helder Man was radeloos over dood van zijn kind De justitie heeft na de sectie de lijken van het gezin J. L. te Den Helder man, vrouw en kind vrijgegeven en bet onderzoek gesloten-. Dr Hulst heeft geconstateerd, dat het dochtertje aan een hersenziekte is overleden. De justitie neemt aan, dat J. L. uit radeloosheid over dit sterven zijn vrouw en daarna zichzelf van het leven heeft beroofd. Woonruimte-vordering voor repatriërenden Op het departement van Binnenlandse Zaken wordt thans gewerkt aan een Noodwet woonruimtevoredering, ten be hoeve van uit Indonesië repatriërenden. De bevoegdheden van de burgemeesters om tot vordering over te gaan worden daarin uitgebreid. Alleen het K.N.I.L. zal al 30.000 gezin nen voor ons land afvoeren. Er is eer speciale commissie aangewezen, die de moeilijkheden, verbonden aan hun repa triëring opvangen moet. Taxichauffeurs staken niet De werkgeversorganisaties in het taxi- en ih-u-urautobedrijif hébben gisteren be sloten het loon van de chauffeurs met twee gulden per week -te verhogen. Dat betekent, dat het dreigende conflict van de baan is. Binnenkort beginnen de be sprekingen over de verhoging van de arbeidsprodiuctiviteit. Een aantal Amsterdamse taxichauffeurs heeft besloten een actie te voeren om meer dan 5 procent verhoging te krijgen Men verlangt minstens f 35 per week. Bemanning van „Tebourba" na uren gered Na uren op een vlot in de Middellandse Zee te hebben rondgedreven, zijn de kapitein en acht leden van de bemanning van het Tunesische schip „Tebourba" ge red. Het Franse schip „Ville Doran" had de 16 andere leden van de bemanning gered, vóór het schip zonk. Er was bijna geen zicht, maar een watervliegtuig en andere vliegtuigen namen deel aan het zoeken naar het vlot. Een passagiers vliegtuig van Algiers naar Parijs kreeg opdracht van zijn route af te wijken en een rubberboot aan een parachute neer te laten op de plaats, waar de „Tebourba" het laatst was gezien. De „Tebourba" kreeg een defect aan de motor bij Kaap Creus voor dc Spaanse kust en het zonk met 1000 ton cement en 200 ton stukgoe deren aan boord. Onder deze wet zal niet vallen de pachtovereenkomst. De wet maakt het mogelijk, dat het Huurbeschermings- besluit 1941 wordt ingetrokken, maar de bepalingen van dit besluit, die ook nu nog moeten worden gehandhaafd, zijn in het ontwerp verwerkt. y Wanbetaling, zo lezen we nog in het ontwerp,-zal geen grond voor ontrui ming opleveren, indien die wanbetaling alleen te wijten is aan een geschil over de betalingsplicht. Wanneer de huurder niet heeft betaald, kan de rechter hem altijd nog een termijn geven om alsnog te betalen. De taak van de pryzenbureaux op het gebied van de vaststelling van huurprij zen zal in de toekomst door do rechter worden uitgeoefend. De practijk zal leren, of de bezetting van de rechterlijke macht moet worden uitgebreid. De 5 pet Regering weet met enkele groepen geen raad Vooral gepensionneerden hebben het moeilijk Uit het tweede radio-praatje taris-generaal Van Rhijn over „de" 5 pro cent, bleek gisteren wel. dat er groepen personen zijn. waarmee de regering eigen lijk geen raad weet. Mr van Rhijn -kwam er open-lijk v-oor uit. Hij sprak over hen, die pensioen krij gen van een bedrijfspensioenfonds oi rechtstreeks van een onderneming. D£ regering heeft over de grootte van die uitkering niets te zeggen. Hier ziet men nu eens. -hoe pijnlijk de gevolgen van een devaluatie kunnen zijn. Het moeilijkst is nog die groep te -helpen, die leeft van een lijfrente of een uitkering kradhtens een particuliere verzekering. Er is geen en kele rechtsgrond om zo'-n pensioentje van regeringswege te suppleren. Over de kleine zelfstandigen zei mi Van Rhijn maar weinig. Ze krijgen een kinderbijslag en de regering weet. dat zij het moeilijk hebben. Sommige bedrijfjes zijn niet door kinderbijslag te helpen, om dat ze geen levensvatbaarheid hebben. Sanering is het enige middel dat baat. En de brandstoffeng-ulden? De regeling niet ideaal, maar anders was de admi nistratieve rompslomp te duur geweest. voqp het jaagsysteem ten slot- Dr E. SCHURINGA MET FIREFLY BIJ VOORSCHOTEN VERONGELUKT Ongeluk gebeurde 800 meter van vliegveld (Van een onzer verslaggevers) In een deel onzer vorige editie hebben wij nog kunnen melden, hoe gistermiddag tussen twee en drie uur een Firefly van de Marineluchtvaartdienst te Valkenburg nabij de Haagse Schouw in de gemeente Voorschoten verongelukte. De bestuurder was de vlieger-arts dr JE. Schuringa uit Den Haag. Deze is belast met de keuring van vliegers op het vliegveld Ypenburg. Om hun werk door en door te kennen vloog hy zelf. Van tyd tot tyd nam hy de gelegenheid te baat op Valkenburg zijn vliegvaardigheid te onderhouden. By een van die oefenvluchten gistermiddag is hij om het leven gekomen. Een andere lezing over de toedracht Wrakstukken en schuim Terstond na het ongeluk waren wij gistërmiddag reeds op dé plaats van hef ongeluk- Wrakstukken van de veronge lukte machine lagen over een grote op pervlakte van het terrein verspreid. Ben zinetanks. vleugelstukken, verwrongen buizen, de bovenkant van een kompas alles overdekt met schuim lagen op het eld, dat, in diepe groeven, de sporen toonde waar deze machine de grond ge raakt had. was op het weiland, toen het onge luk gebeurde een boerenknecht, L. van Leeuwen aan het bagger-rijden. Hij ver telde: „Ik dacht, dat het vliegtuig een noodlanding wilde maken. Met uitgezet landinggestel kwam het, laag over de Haagweg scherend en rakelings de tele- het ongeluk zegt: Na de start zou het toestel een te ge ringe snelheid hebben gehad, waardoor het geen voldoende hoogte kon krijgen. Bij een poging om het op te trekken zou dr Schuringa zijn neergestort. De piloot is spoedig na het ongeluk door de ge neeskundige dienst naar het marine vliegkamp overgebracht. Hij was toen reeds overleden- De commandant van de basis en de burgemeester van Voor schoten, de heer C. J. van den Hoeven verschenen weldra na het gebeurde. Een commissie van onderzoek bestaande uit marine-officieren heeft de foto's in be slag genomen, die een amateur-fotograaf de heer Van den Assum dadelijk na het ongeluk heeft gemaakt. De heer Van den Assum woont in de directe nabijheid Aga Khans juwelen: Zes bandieten gearresteerd Bendeleider en vriendinnetje werden vermoord In verband met de juwelendiefstal in Augustus van het vorig jaar in de villa te Cannes van de Aga Rh an, de rijkste man ter wereld, zijn door de Franse veiligheidspolitie thans 6 arrestaties verricht. Het hoofd van de bende Ro ger Senanedj, bijgenaamd „Big Roger", kon niet worden gevat, aangezien deze met zijn vriendinnetje „Renée Remy". door de bendeleden zelf werden geliqui deerd. Vier bandieten werden in Mar seille en een in Parijs gearresteerd. Een dezer lieden is een zekere Watson, een Brits onderdaan,die in het Vreemde lingenlegioen heeft gediend. Hij werd aangehouden aan de Franse douanepost op de brug bij Kehl, nabij Straatsburg, vanwaar hij zojuist Frankrijk wilde ver laten. De politie deelde verder nog me de. dat de juwelen, ter waarde var. 500.000 dollar, tot ongeveer 5 dagen na de overval in de tuin van een villa van een der bendeleden, in de omge ving van de villa van de Aga Khan, begraven lagen, terwijl de politie in alle riohtingen zocht. Onder de tot heden niet opgespoorde sieraden bevinden zien een armband van ongeveer 190.000 doliar en een ring van 75.000 dollar. Op de nog voortvluchtige bandieten heeft de politie een grote drijfjacht ingezet. Prins Bernhard genoot ontspanning en rust Prins Bernhard heeft gisteren de dag doorgebracht met ontspanning en Morgens ging hij in de Piscaderbaai op Curasao zwemmen. Hij vertelde gou- eur Peters nog. dat hij Prinses Mar griet op haar verjaardag heeft opgebeld, om de gelukwensen van de West te brengen. Effecten (18 mille) na jaren teruggevonden Een ondergedoken Gouwenaar gaf in dertijd 'een aantal effecten (f 18.000) collega in bewaring. De papieren men in andere vertrouwde handen terecht, die ze veilig in het Van Iterson- ziekenhuis in Gouda liet opbergen. De laatste man die de effecten bewaarde alleen de schuilplaats wist, overleed. Een werkman vond het pakketje papiergn dezer dagen, toen hij in het ziekenhuis de waterleiding bezig was. eigenaar heeft ze weer terug. In hoger beroep lager boete tegen E.V.C. geëist Wegens voorgenomen devlezenfraude. De voorzitter van de E.V.C., B, Blok zijl, die op 31 Mei 1949 door de Amster damse bijz. politierechter wegens devie- zenfraude tot f 1000 boete was ve deeld, hoorde in hoger beroep vooi A'damse hof f 500 tegen zich eisen. Blokzijl werd destijds op het eerste punt van de ten laste legging ve: deeld. Dit behelsde, dat hij de Franse communistische vakbond had toegezegd, 400.000 francs te betalen voor de sta kende mijnwerkers. Hij betaalde ze niet. want de Ned. Bank weigerde. Voor dit punt werd gisteren vrijspraak geëist. De f 500 boete werd nu gevorderd vooi plan van de E.V.C., om Franse kinderen Nederland te laten komen, wa, (als compensatie voor het uitblijven der 400.000 francs) zouden worden gekleed en gevoed. Hiervan was Blokzijl vrijgespro ken. De verdediger, mr B. Stokvis, legde schrijven over van de Franse bond de E.V.C., waarin de verschuldigde 400.000 francs (die inmiddels aan de kers waren uitbetaald) worden kwijt gescholden. Uitspraak op 3 Februari. foondraden passerend, op het land aan. Het sprong net over de half bevroren sloot, raakte met de propeller eerst de grond, daarna met een vleugeltip, sloeg enige malen over de kop en stond m De piloot werd eruit geslingerd. Hij g, een meter of tien van de machine verwijderd, op het veld". Dr Schuringa was 'n geziene gast op Valkenburg Woensdag heeft in Den Haag de begrafenis plaats Dr JE. Schuringa, die gistermiddag bij de Haagse Schouw met zijin Fire-fly ver ongelukte, was bij alle anarine-menscu geliefd. Hij keurde, als hoofd van het vlieg-medisch centrum, de marine vliegers en maakte var Valkenburg, waar hij een geziene gast was, geregeld vluchten, om zijn vliegvaar digheid te on derhouden. D- Schuringa werd op 23 April 1909 in A'dam gebo ren. Hij studeer de in zijn ge boorteplaats en rSTT'l jarige leeftijd. In 1935 werd dr Schuringa bij de Ma ne officier van gezondheid. In Indië behaalde hij zijn vlieg-brevet en in '37 werd dr Schuringa daar benoemd to'. de Marine-Luchtvaart. In de oorlog was hij op Ceylon chef van de vliegerafdeling Ohina-B. Dr Schuringa kwam in 1946 terug uit Indië. Hij woon de op de Frankenslag 177 in Den Haag was gehuwd 'en had twee kinderen. Lui tenant ter zee eerste klasse, arts JE. Schuringa was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau en- drager van het Bron- Kruis. Woensdag om half drie heeft op Oud Eik en Duinen de begrafenis van het terrein. Hij was een der oog- Het onderzoek is zeer moeilijk. De brand heeft de restanten van de romp geheel vernield. Marechaussee en mari niers bewaakten de restanten van het vliegtuig. De plaats van de ramp trok veel be langstelling. De rijksweg was een half uur lang geblokkeerd door stilstaande auto's. De Wassenaarse politie maakte na haar aankomst ter plaatse spoedig een einde aan deze verkeersopstopping. Het wrak van de Firefly van het marinevliegveld Valkenburg, die gistermiddag bij de Haagse Schouw tussen Leiden en Wassenaar, is neergestort. De piloot, It.-vlieger le klas Schuringa, verloor het leven. Onderaan: de heer H. van Leeuwen, die in de buurt aan het baggeren was en het ongeluk zag gebeuren. •VAREL LWVS So Stalin: „Géén kruip-door, sluip-door spelletjes meer!" „Bankier" lichtte families van gearresteerde verzetslieden op voor 4 ton Internationaal oplichter voor de A'damse rechtbank Siegfried Wreszynskl, een Pool die voor de oorlog al bekend stond als een Inter nationaal oplichter, de „bankier", zoals hy zich noemde, die het verhaal ophing dat hy voor de Secret Service Hitier had moeten vermoorden, dat hy talloze malen Churchill had ontmoet, dat hy wel eens een bal by de Engelse koning bezocht, etc., stond gisteren voor de Amsterdamse rechtbank terecht, omdat hy in oorlogstyd vele goedgelovige, vaak radeloze, mensen ongeveer 400.000 gulden lichter heeft ge- Voor de oorlog werd deze thans 56-. ge man tot twee jaar veroordeeld. Na de oorlog kreeg 'hij in België, eveneens wegens oplichting, nogmaals twee jaar. Nu is hij aan ons land uitgeleverd. Hem is het volgende ten laste gelegd: Van September 1944 tot' in 1945 toe nam hy grote geldbedragen en kostbaarheden waarmee hij volgens zijn zeggen ge arresteerde illegale werkers kon loskopen. Hij bood de zakenman Schaeffer aa illegale groep-Jonkhairt Jonkhart Schaeffers schoonzoon) vrij te maken, voor in totaal f 190.000. Schaeffer geloof de Wreszynskl en vroeg, of deze ook groep gevangenen kon loskopen, waa oon van de scheepsbouwer Goedkoop behoorde. Ook hiervoor werd f 50.000 per persoon gestort. Daarna vroeg Schaeffer -bemiddeling om de zoon van de Am sterdamse predikant ds J. C. Koningsber ger vrij te krijgen. Ds Koningsberger was een van de weinige mensen, die W. niet ver trouwden. Maar vrienden brachten f50.000 bijeen en ds Koningsberger meende niet te mogen weigeren. Zijn zoon werd later gefusilleerd. Het geld is daarna terugbetaald. Verder was ten lastegelegd, dat W zich heeft uitgegeven voor millionnair, bankier en ere-burger van Dantzig. Voorts beloofde hij enkele kooplieden, dat hij „zwart" geld „wit" kon maken. Ook dat leverde hem vele tienduizenden guldens op. Wreszynski vertelde, dat hij een mach tige Duitse relatie had, die hem hielp. Dat was de Kriminalrat Wensky. Maar die verklaarde gisteren als getuige, dat Meisje te Groningen uit minnenijd vermoord Passerende agent zag dader zyn mes trekken. Vermoedelijk uit minnenijd heeft zekere W. J. vanmorgen omstreeks 8 uur in de Poelestraat te Groningen het 24-j. meisje A. K. vermoord. De man trok het e het Concerthuis in en stk haar :en mes. Juist op dat ogenblik scheen een politie-agent, die J. onmid dellijk arresteerde. Het meisje werd door de G G D. naar het ziekenhuis voerd. Bij aankomst bleek zij te zijn overleden. Het stoffelijk overschot is door de politie in beslag genomen. Mevrouw Josephine MacNeil, de langs benoemde vrouwelijke gezant Ierland (de eerste Ierse gezant in land), is gisteren op Schiphol a: gekomen. DAT de sluisbrug in het Twente-Rijn- kanaal te Eefde is opengesteld. DAT het oud-Tweede Kamerlid H. J. van Braambeek te Goor morgen zijn 70ste verjaardag viert. DAT de NIWIN reeds 16 rimboekisten. en voorts filmprojectoren en radio's naar Nieuw-Guinea zond. DAT de eendenkooikers hebben ver zocht, aan een uitbreiding van de aard olie-concessie Giethoorn voorwaarden voor rust in deze gebieden te verbinden. DAT de commissie uit de Stichting van de Arbeid, die het vraagstuk van de beunhazerij onder de amusementsartis- ten bestudeert, binenkort zal rapporteren. DAT de kelders van het groothandels gebouw. hetwelk bij het D.P. station te R'dam verrijst, in Mei in gebruik worden genomen. DAT de burg. van Den Bosch de na- triumverlichting op de nieuwe weg tus sen de Utrechtse en de Nymeegseweg officieel ontstak. DAT F. Appels te Driebergen met bijna f 200.000 laagste inschrijver was voor de herbouw van de in 1948 verbrande schouwburg Junushof te Wageningen en J. Seysener te Hillegom hoogste met f 325.000. DAT de rijksluchtvaartdienst de pilo ten heeft verzocht boven steden niet on nodig laag te vliegen. DAT de hoorspel-actrice Eva Janssen (vooral bekend als Ina, de vrouw van Paul Vlaanderen) dezer dagen haar dui- zendse radiorol vervult. DAT in H.sum een „heer" en een „dame" werden gearresteerd, die een vriend, waarmee ze de bloemetjes had den buiten gezet, van f 3800 hadden be roofd. DAT J. G. A. Orbaan te Den Haag is benoemd tot dir. van het bedrijfschap voor sierteeltproducten en H. A. Vermeer te Wassenaar tot secretaris. DAT de weg SteenwijkN.O. Polde. binnenkort onofficieel wordt openge steld, en in het voorjaar officieel. DAT de woning van P. van Leyen Hensbroek afbrandde door het onklaar raken van een petroleumstel. DAT de DUW dit jaar in De Peel plm. 750 ha zal ontginnen. DAT de Limburgse mijnen reeds dit jaar niet meer genoeg electriciteit zullen kunnen leveren. DAT definitief is afgezien van plan dit voorjaar in Maastricht een Bene- lux-tentoonstelling te houden. DAT de bedrijfsgebouwen van Overijsselse autobusdiensten in Holte zijn geopend DAT Woensdag in Bergen op Zoom 12 officieren van de landmacht worden beëdigd. DAT gisteren in Marknesse (N.O.P.J de eerste twee winkels werden geopend. DAT een politiehond in Wieringer- waard plm. f 4000 vond, die van een melkrijder waren gestolen, doch de da der nog niet heeft gevat. DAT de Ned. Ver. tot opleiding van gezinshulpen volgens he'. leerlingenstel sel op 28 Januari haar jaarvergadering Rotterdam zal houden. hij nooit geld had ontvangen. Hij kende de verdachte wel, want Wensky was be last met de zaken van statenlozen. Dat was verdachte ook. Hij vertelde verder, dat Wreszynski (die Jood is) naar Wes- terbork werd gestuurd Om onverklaar bare reden wist hij vrij te komen, waar na hij naarhotel Des Indes in Den Haag verhuisde. Daar zette hij zijn duis tere praktijken voort. Het is niet duide lijk. waar al het geld gebleven is. Gisteren werd een aantal getuigen ge hoord. Vrijdag as. gaat defVechtbank ver der. Huurverhoging O O Eindelijk is het er dan. het wets- ontwerp dat de huurprijzen van ge bouwd onroerend goed, in het bij zonder dus van woningen, nader wil regelen. Men kan niet zeggen, dat het ontwerp op-stel-en-sprong gekomen is. In 1948 verzekerde minister In t Veld, dat het vraagstuk van de huren in de loop van 1949 tot oplossing zou worden gebracht. Maar het is inmiddels 1950 ge worden en ook nu zal het nog wel even duren, voordat dc wet begint te werken. Er zal in de komende weken in alle huizen en gezinnen van Nederland over dit wetsontwerp wel het nodige worden Het is dan ook een onderwerp, waar mede de grote meerderheid van ons volk te maken heeft hetzij als verhuurder, hetzij als huurder. Zal dit betekenen, dat ons volk in twee partijen wordt gesplitst? Wij nemen aan, dat dit niet het geval is. Want het is toch wel het besef van heel velen geworden, ook buiten de krin gen der verhuurders, dat er een regeling komen moest Huizenbezit was een heel moeilijk bezit geworden en de mogelijk heden voor een behoorlijk onderhoud werden almaar geringer. Daarbij mogen wij ook wel eens wij zen op de omstandigheid, dat tal van woningen in deze tijd het eigendom van woningbouwverenigingen zijn. van ge meenten. van sociale instellingen, die de huuropbrengst al evenmin kunnen mis sen als met de particuliere eigenaars het Zal het percentage van 15 pet de ver huurders voldoen? Wij vermoeden zo, dat dit niet het geval zal zijn. Men heeft daar als regel gesteld, dat het percentage zeker in de buurt van de 25 behoorde te liggen. Zal er onder de verhuurders dus nog wel wat te wensen overblijven, aan de andere kant zal het in hun kring genoe gen geven, dat de Regering blijkbaar is afgestapt van haar voornemen, om de huurverhoging met een huurbelasting gepaard te doen gaan. Van zulk een be lasting lezen we ten minste niets meer, maar wel lezen we. dat de hogere huur prijs zoveel mogelijk moet worden ge bruikt voor het onderhoud. Van haar kant zal de Regering staande willen houden, dat een percentage van 15 percent het maximum is, waartoe zij gaan kon, in aanmerking genomen de algemene loon- en prijspolitiek, welke zij volgt. Inderdaad, ook die 15 procent zullen er straks moeten komen. En waar van? Dat zal In vele gezinnen vooral een onderwerp uitmaken van een zorgelijk gesprek. Wijzen wij thans nog op twee goede zijden van dit wetsontwerp, dan is de eerste wel. dat er nu een wettelijke re geling komt voor velerlei dat tot nu toe onderlinge afspraak moest worden ge regeld. We denken aan de vele gevallen van onderhuur, waarbij talrijken tot dus verre waren overgeleverd aan de gril der omstandigheden, ongeacht de zorgen der prijzenbureaux. En het tweede goede ding, waarop wij willen wijzen, is, dat de taak van de prijzenbureaux op het gebied van de vaststelling der huurprijzen weer door de rechter zal worden uitgeoefend. De prijzenbureaux hebben goed werk ge daan, maar deze materie, die immers be trekking heeft op een rechtsverhouding tussen burgers, hoort nu eenmaal bij de rechter thuis. 's Werelds grootste troepensehip brengt 4000 Ned. militairen terug Steeds meer schepen om de repatriëring te bespoedigen Nederland is er in geslaagd het Franse passagiersschip Pasteur, het grootste thans bestaande troepenschip, te charte ren voor een reis van Indonesië Nederland. Dit schip heeft een capaciteit van 4000 man cn kan de afstand Tandjong PriokNederland in 18 dagen afleggen. Dit betekent derhalve een record, zowel wat betreft capaciteit als snelheid- Reeds eerder werd medegedeelde, dat terstond na de inscheping van de laatste onderdelen der 7-December divisie de repatriëring der overige zich in Indo nesië bevindende Nederlandse troepen, met onverminderde snelheid zou worden voortgezet Teneinde de repatriëring dezer troepen zoveel mogelijk te bespoedigen is het directoraat-generaal van scheepvaart ei op uit. naast de reeds eerder aangetrok ken Britse schepen nog meer buiten landse scheepsruimte te charteren. Die pogingen zijn thans geslaagd met het Franse schip Pasteur. Behalve op dit schip heeft men vooi een of meer reizen beslag kunnen leggen op de volgende schepen van de IRO (In ternational Refugee Organization), de in ternationale vluchtelingen-organisatie, die het vervoer van verplaatste personen „Ik treed niet af", zegt dr Plesman De president-directeur van de K.LM. dr A. Plesman, deelde het A.NP. mee, dat geruchten en berichten, als zou hij zijn functie neerleggen, onjuist zijn. ..Ik treed niet af", aldus dr Plesman. „Dergelijke verhalen zijn volkomen uit de lucht gegrepen". Hulp aan gedupeerden van Oudewatcrsche Bank Het borgstellingsfon^ voor de midden stand te Gouda, zal middenstanders, die hun geld verloren bij de Oudewatersche Bank tegen 3.5 pet crediet op lange ter mijn verstrekken met afwijking van nor male eisen van credietwaardigheid. Mr J. L. van Doornick heeft namens gedupeerden het faillissement aange vraagd van de in bewaring gestelde di- ur G. H. V., wiens advocaat de machtiging van de vertegenwoordiger der gedupeerden aanvecht. Massagraf in Oostenrijk ontdekt Volgens het blad „Neues Oesterreich" in de Sowjet-zone van Oostenrijk een massagraf ontdekt De meesten van de slachtoffers zouden Griekse krijgsge vangenen zijn, die op 6 Maart 1945 door terugtrekkende S.S.-eenheden werden STAKING TE BELAWAN AFGELOPEN. De staking te Belawan is afgelopen. Het werk zal Zondagochtend worden hervat. verzorgt: de. Goya, Skaugum, Castel Bianco. Nelly en Fairsea. Deze schepen vervoeren de verplaatste personen o.a. naar Australië, op de terug reis zullen zij te Tandjong Priok Neder landse troepen aan boord nemen met bestemming Nederland. Zoals bekend zijn ook de Britse sche pen Asturias, Cameronia, Empire Brent, Atlantis. Georgic en Cheshire reeds voor de repatriëring gecharterd. Zesmaal per week Schiphol Djakarta De frequentie van de K.L.M.-lijn SchipholDjakarta (Batavia) is ver hoogd van vijf tot zes maal per week. De nieuwe dienst wordt op Vrijdag uit gevoerd, van 10 Februari af. Dan zal ook New Delhi in India weer worden aan gedaan. Ijs in het IJsselmeer Bij de Zuidwal van het IJsselmeer, bij de Eemmonding en by Harderwijik, heeft zich een strook ijs gevormd van ca een kilometer breedte. De scheepvaart on dervindt vertraging. Ook by de hoek van het IJ (bij Durgerdam) vormt zich grondijs. WEERBERICHT Afnemende vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking met plaatse lijk enige lichte sneeuw en en hier en daar tijdelijk nevel of mist Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en Oost Op do Waddeneilanden en in de van Noord-Holland temperatuur boven het vriespunt, elders in het land temperatuur om het vriespunt, het Zuiden vannacht nog lichte vorst (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag 22 Jan. Zon op 8.35. onder 17.09; maan op 10.31, onder 22.06 uur. 26 Jan. EX. ZUIVER WOLLEN Leidsche Dekens „HET LEIDSCHE WOLLEN DEKEN HU IS"

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1