PROF. OSWALD WENCKEBACH, maker van monumenten Via de schilderkunst, de ets, de houtsnede en de litho Financiële positie Sassenlieim aanmerkelijk verbeterd OTEÜWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 20 JANUARI 1959 Sportief mededinger, ook in de wedstrijd voor het Noordwijkse oorlogsmonument (Van een onzer verslaggevers) SINDS DE NOORDWIJKSE BEELDHOUWER L. Oswald Wenckebach 1935 hoogleraar werd in Delft in het boetseren en de beeldhouwkunst is de naam prof. Wenckebach er een geworden van nationale faam. De laatste tijd is zijn kundigheid weer zeer sterk opgevallen in verband met zijn ontwerpen voor de nieuwe Nederlandse munt, terwijl Noordwijk en omgeving met belangstelling uitziet naar de resultaten van een prijs vraag, uitgeschreven voor een aldaar te plaatsen oorlogsmonument. Zoals men weet, treden hier als mededingers voor de Noórdwykse beeldhouwer de eveneens zeer bekende Voorburgse beeldhouwer Albert Termote en de beeldhouwster mevrouw FranzenHeslenfeld op. Wie van hen de ere palm ook moge wegdrage: Noordwijk zal in elk geval met belangstelling uitzien naar het werk van prof. Wenckebach, die reeds 27 jaar een gei inwoner van de gemeente is. Een geëerd die steeds met plezier heeft gewoond Toen L. Oswald Wenckebach op 28-jarige leef tijd van Schoorl uit naar Noordwijk- Bönnen trok en het huis aan de Gooweg ging bewonen, dat thans zijns buurmans woning is, werd hij sterk aangetrokken door de bosrijke omgeving van restje duinlandschap temidden lenvelden, groentenakkers en bloemen- landjes. De Duitsers hebben oorlog weliswaar erg huis gehouden zo is bijna al het opgaand geboomte van Leeuwenhorst verdwenen maar - dit stukje Gooweg is nog steeds een prettig, ongerept plekje natuur in Noordiwijk- Binnen en prof. Wenckebach tuurt met genoegen door zijn hoge i Oostelijke horizon, waar van typisch Hollandse donpen zich vaag aftekenen tegen een thans blauw-grijze winter-middag-hemel. Prof. Wenckebach houdt nl. heel veel van ruimte. De eerste woning te Noord- wijk-Binnen werd hem dan ook spoedig te eng en, toen de kans kwam om het grotere „Zandhorst" te krijgen, waarbij bovendien de mogelijkheid bestond de stallen tot atelier om te bouwen, heeft prof. Wenckebach geen moment ge aarzeld. Het huis is hoog van vertrekken, zó hoog, dat de levensgrote figuren hal. copieën naar de beelden, die inder tijd moesten dienen bij de restauratie van het stadhuis te Veere. eerder ruimtewerking versterken dan dat zij de bezoeker benauwen. Een enorme getorste cactus voor het venster heeft in dit huis niets monster lijks, integendeel. Er is weinig schilder- aohcigs aan het interieur van „Zand horst", dat met zijn matig brandende centrale verwarming wat de temperatuur betreft, een vroege Aprildag-suggereert, maar er is veel in dit huis van ruimte en vrijheid, van kracht ert eerlijkheid. En wanneer de bezoeker dan de kunstenaar zelf ziet binnenkomen, wanneer hij een kwartier, een half uur met hem heeft gesproken, is „Zandhorst" de perfecte achtergrond geworden var zonder brani, eerlijk en sterk datgene heeft willen zijn, wat hij moest zijn Ontivikkeling van een talent Prof Oswald Wenckebach werd in 1895 te Heerlen geboren. Zijn vader, een uit stekend medicus, later hoogleraar te Groningen, Straatsburg en Wenen, was de eerste dokter, die zich in het toen nog zeer kleine dorp vestigde. Oswald r ook Wenckebach werd echter geen arts, maar ging in de leer bij zijn oom, de bekende schilder Wenckebach, die toen te Haar lem woonde. In die stad bezocht de jonge Oswald ook de kunstnijverheidsschool. De liefde voor het beeldhouwen ont look pas in Straatsburg, waar zijn vader het hoogleraarsambt bekleedde. Oswald was toen 18 jaar. In Wenen werd echter toch nog verder gewerkt in de richting van de schilderkunst. Pas in Schoorl. waar de jonge Wenckebach in de buurt Tentoonstelling Jaap Wijnsouw bij de N. W. B. „In vertrouwen op God gelovend In de oude levensvormen" Met enige plechtigheid heeft de Ned. Wetenschappelijke Boekhandel gister avond zijn derde tentoonstelling voor het publiek opengesteld. Het betreft deze keer de Haagse schilder Jaap Wijnsouw, wiens werk wü reeds op de portretten- tentoonstelling van het Leids Kunst Cen trum opmerkten. De daar tentoongestel de stukken zijn thans ook in de Bree- straat te zien: het portret van mej. F. H.. het portret van mevrouw Wijnsouw en Jantje, een kinderkopje, dat onze volle belangstelling had. Het werk van Wijnsouw ls zeer or - gelijk van kwaliteit. Of liever: hij expo seert stukken, die beter op het atelier hadden kunnen blijven, naast uitgespro ken geslaagde schilderijen. Slecht van compositie en tekening vonden wij bijv. nr 1, „Pose". Handen en armen van de geportretteerde zijn mistekend en zon der zin in 'het schilderij gezet. De kleu: is vrij onbelangrijk. Zie daarnaast nu eens het zittend naakt nr 10! Dat is wat anders! De uitstekend getroffen hand en arm steunen hier niet alleen du zittende figuur volkomen aannemelijk, maar zij vormen ook de spil van de com positie. die daardoor levend en toch evenwichtig is geworden. De stofuit drukking is goed, de kleur geraffineerd er is niets teveel in dat schilderij. In dezelfde lijn ligt toet stilleven met stroop kan nr 9. "Niet slecht vonden wij ook de nrs 3 en 4, woonwagens met hun helle kleurer tegen een grijze gevel en de achterzijde van het Seheveningse Veer ir Den Haa? Al is het als geheel wat leeg. Dat Wijnsouw tekenen kan. bewijzen de aanwezige schetsen. Tezamen met Wijnsouw exposeert de bloem-sierkunstenaar C. Kriest. Hij gaf zijn composities in bloemen en planter, deze keer ook namen: „Herfst". „Voor jaar" etc. Het is prachtig uit-gebalan- ceerd werk. smaakvol, kleurgevoelig. Het openingswoord werd gesproken door de schilder-cubist Laurens v. Kink die de kunst zag als een maatschappe lijk verschijnsel. Zoals men maatschen- pelijk niet meer gelooft in het liberalis me en streeft naar geleide economie, aldus deze veteraan, zo kan men het cu- bisme als eenzelfde reactie beschouwen in de kunst. Buiten de maatschappij be staat er geen kunst. En een maatschapp i die haar kunstenaars het leven niet mo gelijk maakt door hun werken te kopen is er een, die zichzelf vernietigt. Spr. zag de kunstenaar van thans als de vrouw uit het gedicht van Verlaine. die met haar kind in een stuurloos boot je op zee ronddobbert. Het \ertrouwet. op God is haar enig houvast. „Zo ook de schilder Wijnsouw". zei de heer v Kuik. Zijn werk is onberoerd gebleven door de rampspoeden en de evolutie v?n zijn tijd. In echt Calvinistisch vertrou wen op God gelooft hij in de oude levens vormen. Daartoe heeft hij he* recht." De'heer v. Kuik droeg tenslotte he- besproken gedicht van Verlaine voor Onder de aanwezigen bevond zich ook de wethouder van onderwijs de heer J C. van Scihaik. C. Th. R. van John Raedecker kwam te zitten, ont plooide hij zich voor het eerst ten vol!» als beeldhouwer. Raedecker gaf hem de spullen zelf in handen, zoals prof- Wenckebach thans nog met voldoening kan vertellen. Vijf jaren Schoorl w voldoende om aan te tonen, dat dit de goede weg was en- in Noordwijk was rust en wijd-te genoeg om zich gestaag ei consciëntieus te ontwikkelen. Nederland heeft prof .Wenckebach le ren kennen uit een hele serie beeldhouw werken, maar ook uit kleinere plastieken, penningen, reliefs etc. Velen hebben zich bovendien door hem laten portretteren. Noemen wij slechts het oorlogsmonu ment te Gouda, een der beelden voor het gebouw van de Hoge Raad te Den Haag, te Alphen aan den Rijn en het oorlogsmonument en de leeuw te Katwijk. Op het ogenblik is onderhan den: een monument voor Haarlems ge- fusilleerden. het standbeeld voor Van Oldenbarneveldt te Den Haag en een standbeeld voor Philips te Eindhoven. Koningin Juliana poseerde persoonlijk voor de beeldhouwer, die opdracht kreeg de beeldenaar en de tegenkant te ver vaardigen van Nederlands nieuwe munt. Veel van prof. Wenckebachs werken worden in Leiden in brons gegoten. Ook te Haarlem gebeurt het wel. Enthousiast is de beeldhouwer over een nieuwe gie terij te Arnhem, waar een jonge kunste naar een cier-perdu-gieterij heeft opge richt, die voorlopig alleen maar klein werk kan afleveren, maar daarin dan ook uitstekend is. „Vroeger liet ik alles in België en Frankrijk doenzucht prof. Wencke bach. „Daar hadden ze eigenlijk toch wel meer ervaring en betere outillage". Zo vader zo zoon Prof. Oswald Wenckebach heeft drie dochters en een zoontje. Dat zoontje, Willem Oswald, is pas acht jaar. „Maar hij is ontzettend handig met zijn handen, zegt voorzichtig de vader. En hij tekent wel aardig, heeft kleurgevoelToch wil ik hem niet dwingen in een bepaalde richting." Dat gebeurt dan ook niet. Maar Wil lem Oswald heeft een hele serie vrind jes. En met die vrindjes scharrelt hij gestoken in een blauwe overall door huis en atelier, prutst met klei en kijkt de groten de kunst af. Tweede avond van K. en O., gewijd aan Terpsichore Aangemoedigd door de grote belang stelling voor de avond, door het „Ballet der Lage Landen" in November gege- werd door K. en O. gisteren een tweede avond georganiseerd. Ook nu was de zaal uitverkocht. Terwille van hen. beide avonden wilden gaan, was het programma enigszins gewijzigd. „Les petits riens" en de „Straat der Verbeel- waren vervangen door „Cascade", een gegeven met muziek van Raoul Stucky en de „Notenkraker Suite" van Tsjaikowsky. Dat elke verandering nog verbetering behoeft te zijn, werd nu bewezen. Na de pauze was er élan en bezieling. Costumes en décor waren keurig verzorgd. Bn. Toenemende belangstelling voor film studiekring van K. en 0. HET WERK VAN JEAN RENOIR De filmstudiekring van K. en O. was gisteravond in Casino weer bijeen om nu nader kennis te maken met het werk van Jean Renoir, zoon van de bekende Franse schilder. De jonge Renoir, ge boren in 1894, kreeg reeds vroeg belang stelling voor 'het phenomeen film. want vader Renoir was in het bezit van een projectieapparaat, waarop hij zo na en dan films van Chaplin draaide. Ror.d toen de avant-garde opgang maakte sloot Jean zich hierbij aan en in 1920 vervaardigde hij zijn eerste experimen tele film „La fille de L'eau" Het nieuwe in deze film was, dat er veel natuuropnamen in waren. In 1927 volgde dan „La petite marchande d'allu- mettes", welke film in Casino draaide, evenals de in 1933 gemaakte rolprent „Boudu sauvé des -Eaux". In deze f.lm toont Renoir zich een meester van het 'Vruchtbare gedachten- wisseling leiders festivals Verhoogde waardering voor de Europese culturen In een sfeer van volledige overeen stemming en wederzijds begrip werd de conferentie van de drie Festivals, Edin burgh, Holland en Salzburg, na een bij eenkomst van drie dagen Woensdag in Den Haag gesloten met een geanimeer de cocktail-partij in het Kurhaus. De drie Festivals werden als volgt vertegenwoordigd: Het Edinburgh Fes tival door de Lord Provost van Edin burgh, the Rt. Hen. Sir Andrew Mur ray, mr Ian Hunter en mr John Reid. De Salzburger Festspiele door dr Ro bert Friedinger Pranter, gezant van Oostenrijk in Nederland en de heer A. Hradecsky, vice-consul. Het Holland Festival door dr H. J. Reinink en de heer Peter Diamand. Dr H. J. Reinink, secretaris-generaal in het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, trad als voor zitter op. Het hoofddoel van de conferentie was in basis te leggen voor wederzijds con- ct en samenwerking, zonder het in dividueel karakter van ieder Festival te tasten, teneinde een verhoogde waardering voor de Europese cultuur in gehele wereld te bevorderen. Ter zake van gemeenschappelijke ad ministratieve en artistieke aangelegen heden vond een vruchtbare gedachten- isseling plaats. De resultaten van dit overleg beloven van onschatbare waar zijn, niet alleen voor de direct hier bij betrokken organisaties, doch even eens voor alle kunstminnaars in de we reld. In het bijzonder werden vorde ringen gemaakt op het gebied van we derzijdse publiciteit, touristische aange legenheden, radio-uitzendingen en pro gramma-samenstelling. Het resultaat van de conferentie werd algemeen zo stimulerend en nuttig ge acht, dat men besloot met regelmatige tussenpozen wederom bijeen te komen; op voorstel van Sir Andrew Murray, Lord Provost van Edinburgh, werd be sloten de volgende conferentie in Edin burgh te houden in de herfst van dit jaar. George Stam organist te A'dam De vroegere Leeuwarder organist George Stam, die korte tijd geleden be noemd werd tot directeur van het Con servatorium te Utrecht, heeft thans tevens de functie aanvaard van organist van de Ned. Herv. Koepelkerk te A'dam. De hen: Stam zal alleen gedurende de ochtend diensten spelen. beeld. Hoe bijzonder weet hij bijv. een bepaalde humoristische situatie uit te buiten. Bovendien maken sfeer en milieu een voornaam onderdeel uit in zijn films. Beide realiseert hij volkomen, het geen natuurlijk zijn producten zeer ten goede komt. Thans filmt Renoir reeds enige tijd in'Amerika en van al zijn bui tenlandse collega's is hij een der wei nigen, die zijn oorspronkelijkheid het beste heeft bewaard. De heer P. J. van Mullem gaf vooraf een korte inleiding, waarin hij mede deelde, dat de belangstelling voor deze studiekring toeneemt. Voor Februari en Maart staan enkele bijzondere films op het programma. JEHUDI MENUHIN NAAR ZUID- AFRIKA Jehudi Menuhin wordt 8 Februari te Johannesburg verwacht voor een tournée door de Unie." Hij wordt vergezeld door zijn begeleider Marcel Gazelle. FLOR PEETERS WEER NAAR DE VER.STATEN De bekende Mechelse organist en com ponist Flor Peeters zal begin September voor de derde keer een tournée door de Ver. Staten maken. Gedurende drie maan den geeft hij concerten in verschillende steden. Voor duizenden guldens gestolen bij juwelier te Tiel Inbrekers gingen zeer brutaal te werk Bij de juwelierszaak Van Soelen aan de Weerstraat te Tiel is Dinsdagnacht voor duizenden guldens aan gouden armbanden, ringen en kasgeld gestolen- De inbrekers zijn aan de achterzijde het pand binnengedrongen. In de gang zagen ze de toegang tot de winkel ver sperd door een deur. Ze hebben eerst geprobeerd deze te forceren, maar toen dat niet lukte, haalden ze de deur uit de scharnieren en sloegen hun slag in de goed gesorteerde winkel. De inwoners hebben van de inbraak niets gehoord, maar ontdekten pas 's ochtends het mis drijf. Prof. N. P. van Wijk Louw benoemd te Amsterdam Voor de leerstoel in het Zuid-Afrikaans Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, is tot hoogleraar aan de Am sterdamse universiteit benoemd voor de, aldaar onlangs gestichte leerstoel in de Zuid-Afrikaanse cultuur en letterkunde, prof. N. P. van Wijk Louw. In de eerste helft van Februari zal hij zijn colleges beginnen. Nicolaas Petrus van Wijk Louw werd in 1906 te Sutterland, waar zijn vader procureur was, geboren. Hij verwierf tweemaal de Herzogprljs, de hoogste litteraire onderscheiding in Zuid-Afrika. Zijn eerste dichtbundel was „Alleenspraak", later verschenen nog „Die halwe kring", Die dieper reg", j.Raka" en „Gestalten en dieren". Hq is gehuwd met de bekende toneelregi- seuse Truida Pohl. Charmante Marokkaan zat dik in de liefdesbrieven Huwelijkszwendelaar kan het maar niet De Franse Marokkaan Bergtaché is weer eens een keer in Amsterdam aan gehouden. Hij is reeds twee keer ons land uitgewezen. De man tracht contact te krijgen met allerlei meisjes, die hij dan het hoofd op hol brengt en huwe lijksbeloften doet. Het eind van het liedje steeds, dat meisjes geld kwijt raken de charmante Marokkaan met de Noorderzon vertrekt. Bij zijn laatste arrestatie werden op hem enkele roe rende liefdesbrieven en een lijstje met adressen gevonden. Het ligt in de bedoe ling hem wederom het land uit te wijzen met een bevel tot uitzetting. Mocht hij opnieuw in Nederland komen, dan be gaat hij een strafbaar feit. Het spook is gevangen Het spook, dat lange tijd enkele be woners van het Olympiaplein en de Stadionweg in Amsterdam sensaties bezorgde, is gisteren gevangen en naar Artis gebracht. Het was inder daad een uil, zoals men reeds ver moedde. Het dier had zich in het uur vergist en werd aangetroffen op de waranda van een huis in de Anihonie vah Dijckstraat. De politie werd ge waarschuwd en weldra was de uil in veilige handen. Het beest kan nu in Artis spoken of uiltjes knappen zoveel het wil. En hiermee is dan tevens een schoon griezelverhaal ten Regeringsopdracht voor Sierk Schroder Het ligt in de bedoeling de Wassenaarse Jcunstschilder Sierk Schroder een rege- ingsopdracht te geven voor het maken an een schilderij van de Souvereiniteits- overdracht in de Burgerzaal te A'dam. De heer Schroder neeft nog in overwe ging of hij deze belangrijke opdracht zal aanvaarden, gezien de moeilijkheden die Charles Eyck met zijn Inhuldigingsschil derij heeft ondervonden. Regelingscommissie Staats examens muziek 1950 Minister Rutten heeft zijn goedkeuring gehecht aan de instelling van de „Rege- lingscommi&ie voor de Staatsexamens ar muziek 1950" en aan de benoeming deze commissie: van dr C. L. Walther Boer, Hendrik Andriessen, Willem An- driessen, Sem Dresden, prof. dr A Smijers en Everhard van Beijnum. Victoria und Ihr Husar burg met „Victoria und Ihr Husar". De Bussumse musicus Joh. A. Kar- semeyer, vader van de componisten, zan gers en koordirigenten Rudolf en Lex Karsemeyer, hoopt 4 Febr. zijn 75ste ver- jaadag te vieren. Belangrijke instelling voor land- en tuinbouw Over de betekenis van het Instituut voor Plantenziektenkundig Onderzoek (Van onze landbouwmedewerker) ER IS WEER EEN NIEUW INSTITUUT op landbouwkundig gebied bijgekomen: de I.P.O. Iedere boer zal weten te vertellen wat „Wageningen" betekent. Hij behoeft ook niet meer te worden ingelicht over de betekenis van het I.P.V. of het CJ.L.O. (namelijk het Instituut voor Plantenveredeling en het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek). Het I.P.O. is nieuw en het is dus niet onnuttig hier even te wijzen op de betekenis ervan. De werkzaamheden van het Instituut zijn hoofdzakelijk gericht op de coördi natie van het landbouwkundig onder zoek op lange termijn, dat op verschil lende plaatsen in ons land wordt ver richt. ziekten en plagen van akker-, weide- en tuinbouwgewassen, waarvan men voldoende afweet om reeds tot ef fectieve bestrijding te kunnen over gaan. De taak van het I.P.O. kan daar om worden beschouwd als een voorbe reiding tot de voorlichting, die zowel de Plantenziektenkundige Dienst als de Rijksland- en tuinbouwconsulenten ge ven over de bestrijding van planten ziekten. De taak van het I.P.O. is dus anders dan die van de Plantenziektenkundige Dienst. Deze houdt zich vooral bezig met het onderzoek op korte termijn, zoals het vaststellen van de aard van ziekten en plagen en het bepalen van de deug delijkheid van bestrijdingsmiddelen of het nemen van quarantaine-maatregelen bij im- en export. Het I.P.O. zal zich wel bezighouden met het onderzoek van het meest econo mische gebruik van ziektenbestrljdings- middelen en de meest efficiente wijze van toepassing, waarbij naast de moderne vernevelaars ook de mogelijkheden van helicopters en vleugelvliegtuigen in studie zijn genomen. Dr C. J. Brièjer. directeur van de Plantenziektenkundige Dienst, is voor zitter van het bestuur van het I. P. O. Ir D. Ir A. W. van de Plassche. directeur van de Tuinbouw te 's-Gravenhage, is secre taris. Ir H. T. Tjallema, directeur van Akker- en Weidebouw, te 's-Gravenhage, maakt eveneens deel van het bestuur uit. Als deskundigen voor de Landbouw hogeschool zijn in het bestuur opgeno men prof. dr A. J. P. Ort en prof. dr W. K. J. Roepke. Ir M. Mansholt e W. Stolp nemen als deskundigen akker- en weidebouw deel in het be stuur. Twee deskundigen voor de tuin bouw zullen nog worden aangewezen. Als adviserend lid heeft Ir W. B. L. Verhoeven naast anderen zitting in het bestuur. Aan het Instituut is een uitgebreide staf van onderzoekers verbonden o.a. te Wageningen Mej. Ir M. Bakker voor bacterie- en schimmelziekten van groen te-gewassen, dr J. Grosjean. loodglans ziekte van vruchtbomen, Mej. dr C. H. Klinkenberg voor schimmelziekten van aardbeien, Mej. J. M. Krythe voor virus- en bacterieziekten van steenvruchten. Ir A. P. Kole, poederschurft bij aardappe len, dr J. C. Mooi, droogrot van aard appelen. Ir J. W. Seinhorst, aaltjesziekten van land- en tuinbouwgewassen, Ir J. P. H. van der Want voor virusziekten van bonen, R. E. Labruyère, voor schimmel en bacterieziekten van peulvruchtgewas- Tot de onderzoekers elders behoren dr S. Leefmans voor galmuggen bij fruit en groentegewassen en de heer D. J. de Jong voor bladrollers van fruitgewassen. BEGROTING VOOR DIT JAAR AANGENOMEN Gistermiddag is de gemeenteraad van Sassenheim bijeen geweest, zoals altijd onder presidium van de burgemeester, jhr mr R. Sandberg van Boelens. Met kennisgeving waren afwezig de heren Bergman, Van der Geest en Verdegaal. De burgemeester begon met enige woorden te wijden aan het Kon. Huis in verband met de verjaardag van Prin ses Margriet. Vervolgens heette hij in het bijzonder de heer Beye welkom, die na een ernstige ziekte nu weer aanwezig kon zijn. De heer Beye bracht een woord van hartelijke dank aan de voorzitter, de wethouders en- de raadsleden voor hun belangstelling en medeleven. De voorzitter hield vervolgens zijn nieuwjaarsrede. Spr. betreurde het heen gaan van twee vooraanstaande figuren uit de gemeente, tw. de heren H. van Zonneveld en J- P. Oudshoorn. Van hen, die in verre landen hun militaire dienst hebben moeten vervullen, zullen de mi litairen Van Zelm en Plagmeyer helaas nooit terugkeren. Mogen de betrokken families troost vinden in de wetenschap, dat God regeert. In het afgelopen jaar werd opnieuw door allen, die in dienst der gemeente zijn, met ijver en opgewektheid gewerkt. Gaarne noemde spr. de rijkspolitie, die op uitnemende wijze haar taak verricht te. De bevolking van Sassenheim nam toe van 7483 tot 7833 zielen. 1 Maart 1949 is een zwarte bladzijde in de gemeente lijke geschiedenis. In een uiterst gevaar lijke omgeving ontstond, door kinder spel, brand. De voortreffelijke brand weer van Sassenheim, gesteund door de Leidse mannen, wist zelfs onder de wind gelegen woningen te redden. En toen op de eerste Paasdag de boerderij van de heer D. v. d. Vis door brand in de hooi berg en ongunstige wind ten dode op geschreven leek, wist men ook deze met inspanning van alle krachten te behou den. 54 Bouwvergunningen werden ver leend; de totale bouwsom hiervan' be liep f 1631 678. 81 Woningen kwamen gereed. In 1949 werd aan 92 gezinnen woonruimte toegewezen. De industrie werd versterkt met een tricotage- en metaalwarenfabriek. Het aantal licht punten van de straatverlichting werd een 40-tal uitgebreid. Zeer belang rijk noemde de burgemeester ook de vol tooiing van het complex sportterreinen Van de drie voetbalvelden wordt het hoofdveld reeds bespeeld. Een kleedge bouw verrees en vier tennisbanen zijn zo goed als klaar. De burgemeester herinnerde voorts aan het jubileum van de heer Van Breda. Het gasdebiet nam ook in het afgelopen jaar belangrijk toe, zodat men dit jaar de millioen kubieke meter hoopt te be reiken. Op 3 October werd de gashou der buiten werking gesteld, ten einde deze grondig te repareren. De directie van de lichtfabrieken verleent in de re paratiekwestie alle medewerking. Min der enthousiast kon spr. zijn over de waterdruk, die volstrekt onvoldoende is, vooral op "warme dagen. De bezwaren, vooral van de industrie, moeten verhol pen worden. De financiële toestand van de ge meente vormt zeker niet het minst belangrijke onderwerp. De begro ting is voor het eerst na de oorlog sluitend, ja, zelfs kan een bedrag van f 20.000 worden afgezonderd tot dekking van tekorten van vorige dienstjaren. De financiële toestand is dus belangrijk verbeterd, maar de burgemeester was niet voldaan. Be ziet men de veel hogere opbrengst van de ondernemingsbelasting, dan dient men daarbij wel te bedenken, dat er generlei waarborg voor de toekomst is gegeven. Zelfs gaan er stemmen op deze belasting geheel af te schaffen. Wat daarvoor even tueel in de plaats zou komen, ls ge heel onbekend. Zo zal dus ook nu een sober beheer moeten worden De heer Van Breda dankte de voorzit ter voor zijn goede wensen en hoopte, dat Gods zegen ook op zijn werk zal In de vacatures J. O. Matze en G. Philippo in het burgerlijk armbestuur „De Hoop" in het droogdok Na een drukke vaartijd heeft het hos pitaal-kerkschip „De Hoop", het moeder schip van de Nederlandse vissersvloot zijn zeereizen thans beëindigd en gaat nu voor het vierjaarlijks onderzoek bij het Droogdok. Zoals gemeld werd, is het de bedoeling over enige jaren een meer modern en beter ingericht schip aan te schaffen. Tijdens de zgn. „Dieppe- campagne" heeft de dokter ruim 300 patiënten kunnen behandelen. Dit was dus tjjdens de Kanaalvisserij. In 1949 heeft men het grootste aantal vissers mogen helpen. Zo werden er 1000 land genoten op de één of andere wqze ge holpen. werden resp. gekozen de heren Th. A. J. Matze en J. G. Langendonk. Besloten werd over te gaan tot onteigening van grond van de gebr. Schinck in het be lang van de volkshuisvesting. Bij de voorl. vaststelling exploitatierekening gemeentebedrijven 1948 vroeg de heer Van Breda naar de oorzaak van de lage inkomsten in 1948. De voorzitter ant woordde hierop, dat deze in verband staan met de gewone zomer in dat jaar. Na enige discussie werd besloten de bond tegen het vloeken f 10 subsidi verlenen. De heer Schrama zag hier geen taak voor de overheid, maar voo Kerk. De heer Verschoor merkte echter op, dat. als de overheid de lichamelijke zorg wel ter hand neemt, de geestelijke verzorging niet mag worden verzuimd. Het bedrag per leerling voor het ge woon lager onderwijs werd vastgesteld op f 23 en voor het uitgebreid lager on derwijs op f 34.50- Het voorstel om d» subsidie voor het kleuteronderwijs var f 8 op f 14 per leerling te brengen on dervond geen tegenkanting. Vervolgens ging men over tot de alge mene beschouwingen. De heer Van Breda greep terug op de laatstgehouden ge meenteraadsverkiezingen. Hij hoopte, dat de samenwerking in de raad besten digd zal blijven. Waarderend sprak de heer Van Breda over het werk van wet houders en raadsleden. De volkshuisves ting staat er gunstig voor vergeleken met de omliggende gemeenten. Hij sprak de wens uit, dat de begroting voor 1951 dit Een foto van het Pongola-gebied in Zuid-Afrika. De regering van de Unie van Zuid-Afrika zoekt mensen, die hier een suikerfabriek willen op zetten en exploiteren. Het Pongola- gebied ligt ongeveer 100 km ten Zuid- Oosten van de stad Piet Retief en 30 km ten Oosten van de Gollel, het meest nabije spoorwegstation. De op brengst schat men op 300.000 ton suiker per jaar. De benodipde som voor deze onderneming bedraagt ongeveer f 10.000,plus f 100.000. garantie. Voor ondernemende zaken mensen ligt hier ongetwijfeld een mogelijkheid om iets te presteren. Het Gezantschap voor Zuid-Afrika in Den Haag verstrekt verdere gegevens. jaar nog zal kunnen worden behandeld. Verder bepleitte spr. uitbreiding van in dustrie. De heer Kortekaas verheugde zich eveneens in de sluitende begroting. De uitgaven voor Woningbouw en volks huisvesting zijn volkomen verantwoord. Nogmaals gaf spr. het systeem van de duplexwoningen in overweging. De heer Beye stelde nogmaals voor een commis sie voor openbare werken te benoemen en drong er bij B. en W. op aan, dat de deurwaarder uit Leiden met meer cle mentie zijn werk in het vervolg zal ver richten. De heer Schrama vroeg aandacht voor de laagst-gesalarieerden in gemeen tedienst. Een weekloon van f 38 per week is te laag voor deze tijd. De bur gemeester beantwoordde de sprekers, waarna de begroting werd aangenomen. STUDENTENGEVECHTEN IN MEXICO Te Guadelajara, de tweede stad van Mexico, is het gisteren tot een waar ge vecht gekomen tussen studenten van tegenovergestelde politieke richting. Vijf en veertig studenten werden gewond, van wie verscheidene ernstig. V.V.S.L. vierde het 50-jarig bestaan met 1100 huisvrouwen Taille hoogtaille laag, rokzoom op en neer De feestelijkheden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de V.V-S L. wer den gisteravond ingezet met een gezellige bijeenkomst in de grote stadsgehoorzaal van 1100 huisvrouwen uit Leiden en om geving met de jubelende leden van de jubilerende vereniging. De ziich buiten gewoon op hun gemak voelende huis vrouwen werden \ve)kom geheten door de praeses van de V V.S.L.. mej. H. G. Blom. die haar inleidend woord echter maar heel kort hield en haar plaatsje spoedig inruimde voor de conferencière, mej Nederburgh, die zioh vlot van haar taak kweet. Om in de stemming te komen werd er eerst muziek gemaakt door een bandje van H.B.S.-ers en gymnasiasten uit Breda, o.l.v. van mej. Butner. Zij waren in kleurige fantasiecostuums uitgedost en brachten de vrolijkheid er direct Ln Bijzonder gewaardeerd werd het optre den van de goochelaar, dokter J. Koop man uit Rotterdam. Hij wist de juiste toon te vinden en had al spoedig de lachers op zijn hand. De wedstrijd van het zoeken naar het sleutelwoord in een serie liedjes veroorzaakte een zaal vol fluisterende, van geheimzinnigheid kleu rende vrouwen, die het druk hadden met het invullen van hun formulieren en afkijken. In de pauze werd chocolademelk geser veerd en musiceerde de band uit Breda. Bijzonder veel succes had de mode-show over de jaren 19001950. De bijpassende liedjes werden met animo en vrolijkheid meegezongen: „Taille hoog. taille laag.." Het optreden van de „huisman" door een der leden op humoristische wijze ge bracht. veroorzaakte lach-9alvo's. Ten slotte werden de prijswinnaars van de wedstrijd bekend gemaakt. De N.Z.H.V.M. droeg belangeloos zorg voor vervoer, terwijl menige moeder de-vrouw door man of opgroeiend kroost werd afgehaald. HIJ KREEG HET HEEN EN WEER OP RIJKSKOSTEN Het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Buiten landse Zaken geeft een merkwaardig voorbeeld van de wijze, waarop hoge verhuis- en reiskosten van diplomaten ontstaan. Enige tijd geleden nèmelijk werd een diplomatiek ambtenaar na terugkeer uit Berlijn geplaatst te New York. Nauwelijks aangekomen werd hij naar Den Haag ontboden om weer een functie te Berlijn te bekleden. Dit bleek echter niet nodig en hij werd naar Washington uitgezonden. Woningen voor Lb.c.-patiënten Enige leden der Eerste Kamer spraken blijkens het voorlopig verslag over de begroting van Binnenlandse Zaken de wens uit. dat bij woningaanvragen voor rang zal worden gegeven aan gezinnen, waarvan een lid als tb.c.-patiënt thuis verpleegd wordt. Zij wilden tevens toe wijzing van extra-bouwvolume voor ge meenten, die bereid zijn, een bijzondere regeling voor huisvesting van tb.c-- patiënten te treffen. Grote vliegtuigmotor in het trawlnet Schevenin- n bijzonder De tagrijnhandel Jenezon t gen had gistermorgen ee vrachtje te vervoeren. Het v vliegtuigmotor, waarschijnlijk Amerikaans „Vliegend Fort". De grote stermotor, waarvan de meterslange schroefbladen nog beweegbaar waren, was geheel met zeeanemonen en schelpdieren begroeid. Het zware geval werd gisteren door schipper Hoefnagel van de Sch. 1 opgehaald. De schipper had het trawlnet in de Noordzee uitstaan; maar het is niet alles vis wat er blinkt in de netten! Dat ondervond hij toen na een zware hijs het ..zeemonster" boven water kwam. Een wonder, dat de petten het hielden, al was het touwwerk vanzelfsprekend deerlijk gehavend. Gistermorgen werd het exem plaar op een vrachtauto van de firma Jenezon getakeld. De stermotor zal in de smeltkroes verdwijnen. Onfrisse geuren om het „Generaais-schandaal" „Ik ben onschuldig" zegt Mast. De affaire van de Franse Generaals, waarvan wij Woensdag meld.rg maakten houdt de gemoederen nog steeds bezig. Zoals men weet, I betrokken ge- 1 neraals Mast en deze heeft Franse blad „Le Monde" I verklaard, dat I hij het slacht- offer is gewor- Peyre, die een I agent-provoca- Ide dienst voor documentatie en contra- spionnage. De premier Bidault had het zo voorgesteld, alsof hij de vriend was van een minder waardig mens. maar zeide generaal Mast, in feite ben ik het slachtoffer geweest van die Peyre. Iedere aantijging, dat hij of generaal Revers, (de andere beschul digde) het geheime rapport over Indo- China aan de agent Peyre zouden heb ben gegeven, was onwaar. Kon hij het helpen, aldus Mast, dat Peyre bij hem geïntroduceerd was door personen, „aan wier eer niet kon worden getwijfeld". Het laatste woord in deze onverkwik kelijke aangelegenheid is voorlopig nog niet gesproken en een commissie zal het schuldig of onschuldig moeten uitspreken. Het geheel wordt omzweefd door de verre geuren van de Dreyfus-affair^ welke indertijd zoveel stof deed op waaien!

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3