Jlicuwc £citof()c OToumnl In Nederland is men niet bang om over éen nacht ijs te gaan Prins Bernhard liet zich het zuurzaksap goed smaken Wist U VRIJDAG 20 JAINUARI 1950 BUREAUX: Ilogewoerd 103 Dir en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel 22710- Advertentie- afdeling: Tel 23375 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal, f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoastlcb If gfieötroro myn bert la legljeaspoct" Dertigste jaargang No 8025 KWADE RUSSEN wat de klok slaat Zie pag. 5 Schaatsen uit het vet Het kwik blijft enkele dagen een aardig eind onder het nulpunt Nederland schaatst juicht de een. Nederland bibbert rilt een ander. En bei den hebben gelijk. Het ziet er ook niet naar uit, dat er heel spoedig verandering zal komen. In elk geval zal nien enkele dagen kunnen schaatsen. En bibberen. Sneeuw schijnt ons nog bespaard te blijven, in tegenstelling tot de rest van Europa, waar de (late) winter begonnen is niet een witte vacht. gaat. Daar haalden gisteren al heel wat schaatsenliefhebbers hun hart op nationale sport. Een hoge luchtdruk van Rusland tot Oost- en Noordzee en een lage druk bo ven zee veroorzaakt een flinke Oosten wind, die nog straffer wordt doordat de barometer ook in Scandinavië stijgt en daarentegen in Frankrijk daalt, j De wind en de kou (overal in ons land vroor het vanmorgen wel een graad of 'vijf en vannacht was het nog kouder) verstijfden sloten en vaarten, tot grote vreugde van jong en oud, van alles wat nog schaatsen kon. Geschaatst wordt er overal. Maar wie denkt niet in de eerste plaats aan Fries land? Op de baan te Bolsward komen morgenmiddag de snelste vrouwen van Nederland op de kortebaan aan de start. De wedstrijden worden verreden onder het reglement van de KNSB. En als de vorst het toelaat, volgen Maandagmid dag de langebaan-afstandswedstrijden De Friese korte-baanrijders hebben j plotseling haast gekregen om het reeds lang bestaande conflict uit de wereld te j helpen. Zy hebben zich tot de Friese bond en de Noorder ijsbond gewend met het verzoek nog deze week een bespre king te houden. Het is niet te doen, om op te sommen, welke ijsbanen er in den lande vandaag haar poorten hebben geopend. In de ene plaats zal men wat voorzich tiger zijn dan de andere, en dus nog een dagje wachten. Ook buiten de ijsbanen of wat daartoe omgetoverd wordt (sin- telbanen en tennisbanen) wordt het ijs al geprobeerd. Op menige niet al te brede Sloot danste de schooljeugd op het ijs. In Rotterdam, Haarlem en Santpoort en wellicht nog in andere plaatsen, ons niet bekend, liet men zich weinig ge- legen liggen aan het oer-Hollandse ge- I zegde, dat men niet over één nacht ijs jri- Amerika spreekt niet met Rusland over zwaar- waterhom I President Truman heeft op zijn weke- ilijkse persconferentie verklaard, dat hij niet overwoog om onderhandelingen te openen met de Sowjet-Unie over de zgi'. zwaarwaterbom. Verder sprak de presi dent tegen, dat de binnenkort aftredende voorzitter der Amerikaanse commissie Voor atoomenergie, David Lilienthal, heelt (aangeboden om zelf naar Rusland te gaan en daar te proberen om over de atoom energie met de Sowjets overeenstemming te bereiken. Truman weigerde commen taar te leveren, toen hem gevraagd werd, of hij de productie van een zwaarwater bom zou toestaan. Russen stuurden meer Duit sers terug dan zij hadden De berichten, die het Kremlin lan ceert. zijn wel betrouwbaar. Molotov verklaarde, in 1947, dat er nog slechts 800.000 Duitsers als krijgsgevangenen in .de Sowjet-Unie waren. Maar sindsdien (zijn er meer dan 1.100.000 gerepatrieerd! Volgens een Amerikaans woordvoerder (te Berlijn verblijven nog 400.000 Duitsers als slavenarbeiders in Rusland, hoewel de Russen hardnekkig beweren, dat nu alle krijgsgevangenen zijn teruggekeerd ,De actie tegen de terugkeer van Koning Leopold Socialistische motie verworpen. i In de Belgische Kamer werd het debat lover het wetsvoorstel tot het houden van .een volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold voortgezet. De jvraag kwam ter tafel of het voorstel wel !in overeenstemming is met de grondwet. Zowel Collard (socialist), de Schrijver (CVP), als Joris (Lib.) voerden het woord. De door de socialist Fayat inge diende motie, volgens welke de volks raadpleging onverenigbaar is met de con stitutionele monarchie en afbreuk zou 'doen aan de ministeriële verantwoorde lijkheid, werd met 104 tegen 88 stemmen verworpen. Vermoedelijk zullen de de- 1 batten de volgende week beëindigd wor- GEEN STEUN VOOR ZUID-KOREA I Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft een wetsontwerp tot ver- jlening van eoonomische steun aan de iZuidkoreaanse republiek, verworpen Sneeuw Zoals gezegd: vrijwel overal in het buitenland viel sneeuw. Ip Parijs maak ten de vlokken een eind aan het te vroege voorjaar. De Brusselaars gingen voor het eerst in deze winter over (licht) besneeuwde straten naar hun werk. Vrachten sneeuw vielen in de Pyreneeën en in de bergen van Corsica, maar in Italië was de sneeuwval wel het hevigst. Zo werden in de Apenijnen vele passen geblokkeerd en het gewicht van de vacht deed tussen Bologna en Florence de telefoondraden breken. Ook in Londen viel gisteren de eerste natte sneeuw, terwyl elders in Enge land de rozen, goudsbloemen en viooltjes in volle bloei staan. In Berlijn sneeuwde het niet. Het vroor er een graad of twaalf. In Zweden en Polen komen tem peraturen van 10 tot 20 graden voc Rusland is nu eens werkelijk het land van het grootste getal. „Warmer" dan 20 graden onder nul was het er vrijwel nergens. Na overstromingen Elf duizend door de overstromingen van de Mississippi in Ohio (V. St.) uit hun huizen verdreven personen moeten bittere koude trotseren. Het gevaar voor nieuwe overstromingen is nu afgenomen. Bar winterweer heerst van de Noorde lijke vlakten langs de Canadese grens tot aan Texas en van de Grote Meren tot aan de Ohio. In het Noord-Westen van de Verenigde Staten zyn in één week 22 mensen van koude omgekomen. In Glasgow (Montana) daalde de tempe ratuur tot bijna 40 graden onder nul. En tenslotte een goede raad: laat uw kraan niet bevriezen. Aftappen, afdek- en afsluiten, anders levert koning Winter u niets dan narigheid! Schout hij nacht Moorman Maandag naar Indonesië Ir Djuanda bijna onmiddellijk doorgereisd naar Amerika Maandagavond zal de Nederlandse staatssecretaris van Marine, schout by nacht H. C. W. Moorman, naar Indonesië vertrekken, vergezeld van zijn adjudant, luite nant ter zee der 1ste klasse O. J. S. de Jong, en mr L. J. van den Burg van de af deling juridische zaken van het ministerie. Hij zal twee tot drie weken wegblijven en besprekingen voeren over de regelingen, welke voortvloeien uit de besluiten der Ronde Tafel-Conferentie. verstrekking van rijst over de tijd van de staking. Gistermiddag kwam de Indonesische minister van econ. zaten, ir Djuanda, op Schiphol aan om diezelfde avond door te reizen naar Amerika, terwijl hij ii tussentijd slechts een korte bespreking zou hebben met dr J. P. Bannier, gecom mitteerde voor Indonesische zaiken.. De ministers Van den Brink en Götzen ver welkomden hem Belangrijke mededelin gen deed hij niet, doch hdj verklaarde, dat bij zijn terugkeer in Indonesië de puntjes op de i zouden worden gezet ten aanzien van het oontraot-Fox. Mr Moh. Rum, de hoge commissaris van Indonesië in Nederland heeft op een persconferentie te Semarang bevestigd, dart Indonesië de Chinese communistische republiek zal erkennen als deze het In donesië doert. Tevens zeide hij, dat de be trekkingen tussen Nederland en Indonesië over het algemeen dezelfde zijn als die tussen Indonesië en andere landen. Zij hebben echter een bijzonder karakter met het oog op de grote Nederlandse belangen in Indonesië. Wegens de onveiligheid in Surabaj zullen voortaan alle auto's der gemeente door militaire chauffeurs worden be stuurd, omdat reeds 9 gemeente-anti met chauffeurs verdwenen zijn. Thans wel komen vast te staan, dat minstens van de vele personen, die verleden jaar werden ontvoerd, vermoord zijn. Van de bij een politierazzia gearresteerde 15C personen bekenden namelijk 9. dart zij be hulpzaam zijn geweesrt bij het begraven van de lijken. Te Salatiiga is een stationcar, die door de politie achtervolgd werd, tegen boom gebotst, waardoor drie inzittenden zwaar gewond werden. Zij waren gewa pend met revolvers en handgranaten. Uit Medam wordt gemeld, dat de be kende blokkadebreker John Lie, die een speedboat in de straat van Malakka smokkelhandel dreef, bevorderd i majoor van de Indonesische marine. Et is nog geen overeenstemming kregen inzake de staking te Belawan. De arbeiders eisen een 42 urige werkweek met f 5.dagloon, de werkgevers bieden een 48 urige week met f4,75 dagloon Beide geboeide vluchte lingen weer gearresteerd Kluisters braken, toen zij langs een paal renden De twee gevangenen, die aan el kaar geboeid Dinsdag op het Utrecht se perron wisten te ontsnappen, zijn gis teren in Zwolle gearresteerd. De een meldde zich bij de politie, omdat hij nog maar .drie cent op zak had en de ander werd het slachtoffer van zijn loslippig heid. Toen zij Dinsdag over de volle perrons stormden, passeerden zij onverwachts, ieder aan een kant een paal. De ketting van de polsboeen brak! Bij een boer leenden zij volgens de Tel. een vijl, waarmee zij zich van de boeien ontdeden. Liftend en per trein bereikten zij Woensdagmorgen Zwolle. Zij tracht ten een auto te huren, doch hun geld was op. Een van de ex-gevangenen, de 21-jarige N. uit Utrecht, meldde zich op het politiebureau. De ander wilde trach ten naar Duitsland uit te wijken. Hij stapte gistermiddag een winkel in Zwolle binnen en vroeg of hij even mocht tele foneren. Hij draaide een nummer in Hil versum en gaf de boodschap door, dat zijn broer hem moest terugbellen. Hij vertelde de winkelier, dat hij een van de ontsnapte gevangenen was. Hij deed omstandig het verhaal van de vlucht. De winkeliersvrouw glipte inmiddels de deur uit en belde de politie- Toen de broer uit Hilversum opbelde, liep de vluchte ling onder begeleiding van drie agenten naar het bureau. De vlucht zou met medewerking van buitenaf zijn voorbereid. De gevangenen schijnen een perronkaartje te hebben ge had. WILLEM VAN DER ZAAN KOMT ZONDAG AAN De mijnenlegger Willem van der Zaan komt Zondagavond uit Curacao in Den Helder aan, doch eerst de volgende dag zal het schip aan de kade te Nieuwediep meren. De torpedobootjager Van Galen wordt de Zondag daarop verwacht ei pas des Maandags meren. Uit Zuid-Borneo wordt gemeld, dat de zogenaamde witte doodskopdivisie die tot het proletarische volksleger (de strijd krachten van Tan Malaikka» behoort, zich heefrt aangesloten bij de T.N.I. Het Indonesische ministerie van voor lichting heeft bekend gemaakt, dat de Indo-Chinezen en Indo-Arabieren behalve het rood-wit geen eigen nationale vlag mogen uitsteken. Het drama in Den Helder Man doodde zijn vrouw en zette gaskraan open Achtergelaten brief onthult de toedracht Een brief, geschreven in een haastig bevend handschrift, welke de man heeft achtergelaten, licht een deel sluier van het drama in Den Helder op Uit deze brief valt op te maken, dat de 22-j. Han L. op Nieuwjaarsavond eerst zijn 28-j. vrouw heeft geworgd daarna door gasverstikking het leven heeft benomen. Het kind zou volgens deze sohriftelijke verklaring voor dien een natuurlijke dood zijn gestorven. Het jonge gezin had pas op 27 Dec. de nieuwe woning betrokken, waar het vijf dagen later tragische wijze de dood vond. Kieren van deuren en vensters waren toegestopt met kranten en lap pen om het gas niet uit de woning te la ten ontsnappen. Zoals gemeld, heeft het jonge echtpaar nimmer een ruzie van enige betekenis gehad. Volgens de Tel heeft de man een week voor het drama echter ontslag bij het loodswezen moe ten nemen en daarvoor leek hij zich to schamen, want noch tegen zijn vrouw, noch tegen haar familie heeft hij daar iets over gezegd. Men opert nt onderstelling, dat deze man, die zeker geen doorzetter was, tegen dit ontslag en de gevolgen heeft opgezien, dood voor zich en de zijnen als enige uitweg zag. John Haigh bekent posthuum nog vier moorden In een brief verklaart hy bloed te hebben gedronken De Londense bladen brachten posthume verklaring van de „vampier van Londen", John Haigh. de zoutzuur- badmoordenaar, waarin deze bekent viei moorden te hebben gepleegd, die hein tijdens het proces niet ten laste waren gelegd, n.l. op Henderson en diens vrouw, op William MacSwan en diens zoon Do nald. In dit document bevestigt de intus- terechtgestelde. dat hij van ieder slachtoffer een glas bloed heeft gedron ken alvorens de lijken in het zoutzuurbad te dompelen. Haigh's verklaring werd openbaar gemaakt, opdat de erfgenamen Henderson en MacSwan de nalaten schap kunnen opeisen, daar dezen volgens de wet nog als vermisten werden be schouwd. NIEUWE REGERING "IN BULGARIJE Het Bulgaarse „parlement" heeft een lieuwe regering gekozen. Van de vier ice-premiers zijn er drie communist. Heden wordt Suriname zelfstandig Thans moet men zich ook één volk voelen Heden treedt de interimregeling voor Suriname in werking. „Zy maakt een einde aan het kolonialisme," aldus verklaarde de voorzitter van het college van algemeen bestuur, dr J. C. de Miranda, gisteren in een radiorede te Paramaribo. „Naar geen woord buiten Suriname zal meer behoeven te worden geluisterd. Geen macht zal buiten u om uw zaken kunnen regelen." hunner uit zijn De interimregeling bepaalt in beginsel, aldus spreker, dat Suriname in het ko ninkrijk een zelfstandige plaats inneemt en dat men met de twee andere deelge noten zal samengaan op voet van volko men vrijheid en zelfstandigheid. „Suriname is tevens erkend als Suri naams volk. Men ziet dus niet meer naar veelheid van afstamming". De vrijheid legt volgens spr. tevens grote verplich tingen op en hij verzoekt, alle twisten te laten varen. Spreker besloot met de hoop uit te spreken, dat de in het volks lied van Suriname voorkomende bede aan de Almachtige „in daden zou worden omgezet". Op^ een persconferentie deed dr De Miranda nog mededelingen over zijn be sprekingen in Nederland. Zo zullen de heren Broerse, directeur van het Am sterdams marktbedrijf, en H. van Dam. van het bedrijfschap voor zuivel in Ne derland, voor een jaar naar Suriname komen, de laatste voor oprichting van een melkcentrale en zuivelfabrieken. In Nederland is een bevredigende be talingsregeling getroffen voor de handel op West-Duitsland (klappers, rijst en citrus). Er is een plan voor een grote reclamecampagne ten behoeve van Suri naams fruit. Met de Ned. Handelmij zijn landbouwplannen besproken voor Suri name en de stichting Mechanische Land bouw in Nickerie, die een millioenenka- pitaal van de regering heeft geleend, zal binnenkort met het werk beginnen. Dr De Miranda had ook gesproken met een bouwmaatschappij over een nieuw pro cédé om in een wonderlijk korte tijd woningen te bouwen. Op de plantages Belwaarde, Voorburg en Suzannadaal zijn 300 arbeiders in sta king gegaan, omdat woning is gezet. Wegens de suikerschaarste heeft het gouvernement 500 ton ingevoerd en 500 ton zijn op komst. Over een week wordt de gemachtigde van de Missions Anstalt, Labruyère, verwacht om de aandelen van de firma C. Kersten in bezit te nemen. Deze firma, welke aan de Evangelische Broederge meente behoort, is „ontvijand". Als onderdeel van zyn reis naar de „West" bracht Z.KJH. Prins Bernhard een bezoek aan Porto Rico. De Prins dineerde by de gouverneur, Munoz Marin in San Juan. Z.K.H. met de gouverneur en diens echtgenote. Nederland wil de West met een blijvend aandenken eren Prins Bernhard heeft een drukke dag achter de rug. Gisteren heeft hjj op Cura cao de ene instelling na de andere bezocht. Hy werd vele malen toegejuicht, toe gezongen, toegesproken en hy moest talryke geschenken in ontvangst nemen. On dubbelzinnig is gebleken, dat het Curacaose volk het Oranjehuis trouw is. stil by het monument, dat ter gelegen heid van het regeringsjubileum van Ko ningin Wilhelmina werd opgericht. Wij meldden in een deel onzer edities giste ren reeds, dat de Prins in de buitenwijk Steenrijk een „Margrietboom" plantte. Schoolkinderen zongen en een muziek korps speelde. Vrijheidsstrijder Het gouvernement bood de Prins gisteravond een groot diner aan, Gouver neur Peters vertolkte opnieuw de dank baarheid voor dit bezoek, memoreerde de verjaardag van Prinses Margriet en besloot met de woorden: „Door uw vast beradenheid en uw beginselvast volhou den in de moeilijkste oorlogsjaren hebt gij uw plaats veroverd in de historische rij der Nederlandse vrijheidsstrijders.". Een dronk op Koningin Juliana besloot deze toespraak. De Dakota van de Prins ls gisteren voorlopig hersteld op het vliegveld Hato bU Willemstad. De volledige reparatie zal omstreeks een week vergen. Nederlandse dank De Nederlandse regering overweegt in erleg niet de regering en volksver tegenwoordiging van de Ned. Antillen door een blijvend aandenken uiting te geven aan de erkentelijkheid van het Ne derlandse volk voor de steun, die de West in en na de oorlog heeft verleend. Dit deelde de Prins, na het ANP eerst thans uit Willemstad seint, mede in een rede, waarin hij Woensdagavond de voor- zitter der Staten, J. Yrauskin, ant woordde. „Het Nederlandse volk verblijdt zich over uw voorspoed. Wees er echter van verzekerd, dat het eveneens zal tonen, dat de verbondenheid in het Konink rijk diep wordt beleefd, mocht dit onver hoopt nodig zyn. Op staatkundig terrein gaat gü een nieuwe toekomst tegemoet. Moge dit zijn voor het welzijn van de Ne derlandse Antillen en Nederland beide. God zegfene u allen en uw land," aldus de Prins. Gistermorgen vroeg bood een deputa- van de koopvaardij de Prins een mand seringen en rozen aan, met de geluk- sen voor de verjaardag van Prin- Margriet, het petekind der koop vaarders. Op het Gouvernementsplein woonde de Prins het loslaten van 150 postduiven bij. Onder een gestadige regen maakte hij gedurende de ochtend een tocht langs de verschillende instellingen. Het eerste bezoek gold het museum. Dr C. J. H. En gels, de voorzitter der regenten, bood boekwerken aan. Na het genot van glas zuurzaksap een gebruikelijke drank op het eiland maakte de Prins rondwandeling door het leprozen- gesticht. Hy bezocht Welgelegen, een te huis voor ouden van dagen en lichame lijk gebrekkige kinderen. Oude dames zongen het Wilhelmus en het Curacaose volkslied en schonken een foto-album. Een gebrekkig Jongetje sprak de Prins toe, feliciteerde hem met de vérjaardag zijn dochter en bood een groeps foto van de kinderen aan. In het Elisabethgasthuis en het s torium van het Groene Kruis bezocht de Prins belangstellend alle inrichtingen. En overal werd hij toegejuicht door per soneel, verpleegden en publiek. De Prins lunchte ten huize van H. J. van Drimmelen, de directeur va CPIM-CSM, de Curacaose oliemaat schappij. Jhr mr J. H. Loudon, de direc teur van de Koninklijke, sprak de Prins toe en Z.K.H. antwoordde met een korte speech. Middags was de regen opgehouden. De Prins maakte een rondrit over de terreinen van het bedrijf, die 388 ha atten. Hij kwam ook in de woonwijken, Suffisantdorp en Rio Canario, en stond By aankomst te San Juan, de hoofdstad van Porto Rico, wuifden de leden van de bemanning van de „Karei Doorman" vrolijk naar de belangstellenden, die op de wal het vliegdekschip verwelkomden. Op de voorgrond: Prins Bernhard. DAT in Amsterdam samenwerkende organisaties voor het vraagstuk der arbeidscontractanten is in gesteld en dit vermoedelijk in andere plaatsen wordt nagevolgd. DAT het motortankschip „Duiven- drecht", door de R'damse Droogdok Mij gebouwd voor Van Ommeren's Scheep vaartbedrijf N.V. te R'dam, gisteren na een proeftocht zijn eerste reis naar Good - Hope (New Orleans) begon. DAT blijkens de St. Crt. van gisteren de toeslag op varkensvlees m i.v. 16 Jan. op 6 cent per kilo is vastgesteld. DAT dr Ph. C. Visser, tot 15 April nog Ned. ambassadeur te Moskou, m.i.v. 1 Mei is benoemd tot onze vertegen woordiger in de Balkan-commissie der V.N. DAT „Ome Keesje" als radiofiguur heeft afgedaan, daar Willem van Capel- len, die hem al die jaren heeft uitgebeeld, de tijd gekomen acht de oude baas nu rust te gunnen. DAT volgens de KNAC wèl invoer recht voor de reservebenzine, bij zaken reizen op weekends naar Duitsland, moet worden betaald (18 Pf. per liter). DAT de Britse onderzeebootjagers Bi cester en Cowdray van 24 tot 26 Jan een niet-officieel bezoek aan Den Helder zul len brengen DAT zich thans 20.245 personen voor de nat. reserve hebben aangemeld. DAT de fa Proper te Oegstgeest met f 316.700 laagste inschrijfster was het bouwen van een electronische m; werkplaats aldaar en de fa Van der Velde te Gouda hoogste met f 470.000. DAT van 20 tot 22 Febr. in Helden- Panningen de 21ste Lihate, de jaarlijkse Limburgse industrie- en handelstentoon stelling, wordt gehouden. DAT de kustvaarder Reiger uit Zuid broek (vroeger Wim) opnieuw is omge doopt, nu tot Norma, en R'dam als thuis haven krijgt. DAT de veerdienst Terneuzen-Hoede- kenskerke gisteren wegens een motorde fect is gestaakt. DAT ir Th. M. B. van Marle afscheid heeft genomen als voorzitter van de Spoorwegraad. DAT de gemoderniseerde officierscan- tine op Kranenburg-Noord te Harderwijk gisteren is geopend. DAT de Duitse K. v. K.-leden, die ons land bezoeken, gisteren het eerste na oorlogse Duitse contact legden met Am sterdamse zakenlieden. DAT aan de prijsdaling van eieren in Barneveld een eind kwam en er zelfs een lichte stijging viel te bespeuren (deze week f 10.50 a f 11.50 per 100 st.) DAT in Makkum de grootste visafslag aan het IJsselmeer wordt gebouwd. DAT de Hr Hs Vulkaan, die wij inder tijd van de Britse marine leenden, op 31 Jan in Chatham weer wordt overgedra- DAT gisteren een houten loods met hout en fineer, eigendom van belmaker A. Eggink, aan de Jacomine- straat te R'dam afbrandde. DAT de bootdienst VlissingenFolk- stone deze zomer een sterk afwijkende dienstregeling zal hebben (afvaarten op Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag: DAT in Breda 10 mnd werd geëist te gen de CCD-controleur en kommies der invoerrechten P. v. d. L. uit Hoeven, die volgens 12 getuigen smokkelwaar ver voerden. DAT blykens een recent onderzoek vrijwel alle geboren Giethoorners de burenplicht bij begrafenissen willen handhaven. DAT de stafmuziek van het eerste reg. infanterie te Assen op 25 Jan. 75 jaar be staat. DAT de 32-j. waterbouwkundige Th. Z. Buursma uit A'dam, die lid was van de Norger bloedploeg in Assen tot 8 jaar werd veroordeeld. DAT de werkgevers en de werkne mers in het taxibedrijf maatregelen in studie zullen nemen tot verhoging der arbeidsproductiviteit, waarbij dus ook de kwestie van de rijtijden wordt be sproken. DAT het melkverbruik eind 1949 is gedaald tot een lager peil dan in 1947 (in 1948 werd 33 millioen liter per week verbruikt, thans 27^ millioen). DAT de jaarwedden van Ged. Starten in Utrecht zyn verhoogd van f5.500 tot i 6.500. REPORTAGES OVER REIS VAN PRINS BERNHARD. In het strijdikrachteruprogr am-ma v 21 en 22 Januari (van 18.3019.00 uur) zullen reportages te horen zijn oefenreis van het Nederlandse smaldeel naar de West. Prinses Margriet ging gewoon naar school Vader stuurde een telegram uit Willemstad De zevende verjaardag van Prinses Margriet is op het paleis Soestdijk in tiem gevierd. De jarige is als alle dagen naar school gegaan. Prins Bernhard zond een telegrafische gelukwens. Wij meldden al, dat namens het Mar grietfonds een grote taart werd aange boden. Dat geschiedde door pen jongen, die gisteren ook jarig was en wiens va der. bootsman ter koopvaardij, in de oor log is omgekomen. Het huiselijk verjaarspartijtje voor genodigden, speelkameraadjes e.d. 's vastgesteld op Zaterdagmiddag. Den Haag eerder televisie dan Amsterdam? Zender wellicht niet in Het Gooi, maar in Lopik De uitvoering van de plannen voor de bouw van een televisiezender in Het Gooi ondervindt moeilijkheden. Een 200 hoge zendmast zou namelijk eon groot gevaar betekenen voor de luch;- tart op Schiphol. Deze moeilijkheden zullen vermoede lijk drastische wijzigingen van de plan nen ten gevolge hebben. Dan zou niet Het Gooi met Amsterdam en Utrecht ar de gemeenten rond Lopik. tot en t Den Haag, Leiden. Utrecht. Gouda omgeving de bevoorrechten zijn, die eerst van de televisie zouden kunner. genieten. Men overweegt twee mogelijkheden: de bouw van een mast van slechts 75 op de Gooise heide, of verplaat sing van de toren naar Lopik. De studio komt'in ieder geval in Hilversum. Zij ~>u met een kabel of een „link-zender" et de toren in Ix>pik verbonden kun- ïn worden. Woensdag a.s. komen de ministers van Financiën van de vijf landen van het Brusselse pact. Engeland. Frankrijk en de Benelux-landen, in Parijs bijeen. „Vrijheid" Moesten we gisteren melding ma- ken van het feit, dat het weekblad „De Zwerver" zijn verschijnen heeft ge staakt, vandaag willen wy de aandacht vragen voor een nieuw weekblad, dat men de naam van „Vrijheid" heeft ge geven. Er is tussen het verdwijnen van het ene blad en' het verschijnen van het an dere in zoverre verband, dat aan het blad „Vrijheid" verscheidenen medewer ken, die ook aan „De Zwerver" hun krachten gaven. Dat belooft dus een goed en vertrouwd geluid te worden. En ook voor het overige zal veel van hetgeen „Vrijheid" ons wil brengen, ons goed en vertrouwd in de oren klinken. Aangezien het nieuwe blad tevens be doeld is als een voortzetting van het weekblad „Trouw". De eerste nummers van het blad „Vrijheid" doen al evenzeer voor het vervolg alle goeds verwachten. Het is opmerkelijk, dat in deze tijd een perio diek, dat behoorlijk wat leesstof wil brengen, onder onze mensen niet die in gang vindt, welke het behoort te heb ben. Er wordt ook onder ons geducht gegrepen naar bladen van buiten onze kring, iets wat op het gebied van de dagbladpers gelukkig heel wat minder het geval is. Toch schijnt het ons toe, dat het ook bij de periodieken anders zou kunnen. Dit is al een 'eerste reden om van het genoegen van de verschijning van het blad „Vrijheid" te gewagen. De tweede reden ligt in de naam. De keuze van die naam vinden wij gelukkig. Want de vrij heid is in alle tijden en in de onze in het bijzonder wel een heel belangrijk ding. Zij is dat ook omdat zy' ook in onze dagen op zo velerlei wijze wordt belaagd en bedreigd. Die bedreiging geschiedt niet altijd openlijk. Was dat maar waar, zo zouden we bijna zeggen, want dan was men ook openlijk gewaarschuwd. Het is zoals iemand eens gezegd heeft, dat de vrij heid in de regel niet op een bepaald moment verloren gaat, maar dat zij stukje voor stukje terrein gaat verlie zen, totdat men tot zijn verontrusting bemerkt, hoe weinig er nog van de vrij heid is overgebleven. Over die vrijheid heeft het reformato rische Christendom belangrijke dingen te zeggen. Bijvoorbeeld dit, dat de vrijheid en hiermede bedoelen wy voor het ogenblik vooral de politieke en maat schappelijke vrijheid ook wel op zich zelf grote waarde heeft, maar dat die waarde toch bij uitstek dient te worden benut, opdat elk levensverband zich kan ontwikkelen en ontplooien overeenkom stig de door God daarvoor gestelde nor men en wetten. Hier ook ligt, dunkt ons, de waarborg tegen dictatuur enerzijds en bandeloosheid anderzijds. Deze gedachte van de „Vrijheid" die een by uitstek Christelijke is, te maken tot een motief van een weekblad, oor delen wjj een gelukkige vondst te zijn. Reorganisatie Van de reorganisatie op het minis terie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren een mededeling bereikt Zij komt hierop neer. dat de verschillende directies op dit departement niet meer worden onderscheiden naar de soorten van onderwerpen, welke behandeld wor den (politieke zaken, economische zaken verkeer en grote rivieren), maar dat daarvoor in de plaats is gekomen een regionale indeling van de directies (naast de directie internationale organisatie de directies Europa, Oosten, Afrika en Mid den-Oosten, en het Westelijk halfrond). Deze organisatie lijkt ons juist te zijn. Want by de vroegere toestand het gevaar niet denkbeeldig dat alle onderdelen van een bepaald onderwerp te snel over één kam worden geschoren doordat men onvoldoende oog had voor de regionale verscheidenheid. De poli tieke zaken zijn nu eenmaal niet gelijk als het betreft laat ons zeggen Ame- het Oosten en de economische zaken zijn voor Afrika weer anders dan lor Europa. De reorganisatie komt dus tegemoet n de eis tot specialisatie. Maar daar mede is tevens aangegeven, waarop bij het totstandbrengen van deze reorgani satie dient te worden gelet Dat zijn twee dingen. In de eerste plaats mag voor onze buitenlandse politiek de wereld niet in een serie van gebieden uiteenvallen. Er dient dus een behoorlijk sterk coördi nerend element te zijn, dat oog heeft zo wel voor de verscheidenheid als voor de eenheid. de tweede plaats dient bedacht te worden, dat er in de vroegere inde ling der directies niet naar gebieden maar naar soorten van onderwerpen, ook allerlei mogelijkheden van coördinatie scholen, welke bij de nieuwe situatie niet verloren mogen gaan. Gesteld, dat we straks een stel onder ling tamelijk zelfstandige regionale di recties hebben, waarbij de zelfstandig- hed zover is doorgevoerd, dat ieder haar eigen bureaux heeft voor een zelfstan dige behartiging van alles wat vroeger zeker niet uitsluitend winst Maar wij vertrouwen, dat het gedetal- leerd rapport, dat ons in het uitzicht is geseld, over al deze dingen wel een beter licht zal doen schynen. WEERBERICHT Aanhoudende vorst Tot morgenavond verwacht De Balt. Droog weer met enkele overdrijvende wol kenvelden. Meest matige wind tussen Noord en Oost In de naaht en ochtend op de meeste plaatsen matige vorst overdag overwegend lichte vorst. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN ,~™terdag 21 Jan* 2on °P 836' ader 107; maan op 10.21, onder 20.55 uur 28 Jan E.K. ZUIVER WOLLEN Leidsche Dekens <®U47 „HET LEIDSCHE WOLLEN DEKENHU IS"

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1