ITieutue gtihictfeÜümranl Vele Amerikaanse zakenlieden trekken naar Indonesië Belangrijke verklaring voor Nederlandse ondernemingen PAASIKIVI KAN OP 173 VAN DE STEMMEN REKENEN Dakota vliegt over enkele dagen de Prins achterna Wist U WOENSDAG 18 JANUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Dertigste jaargang No 8023 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatfastlcb is ftetlncs oign bert in ttffjeaspMi" LONDEN ONTHULT EEN OVEREENKOMST Zie pag. 3 REEDS 1000 VISA-AANVRAGEN Sinds 3 Januari zyn by dr Sumitro 1000 aanvragen voor visa naar Indonesië binnen gekomen van Amerikaanse zakenlieden, die handelsbetrekkingen wensen aan te knopen, aldus heeft het bureau van Indonesië te New York bekend gemaakt. Het Indonesische ministerie van Welvaart heeft een voor de Nederlandse onderne mingen zeer belangrijke verklaring uitgegeven. Aanknopende aan de slechte eco nomische omstandigheden, waaronder Indonesië begint, wijst het op de noodzaak van een snelle verhoging der productie. Daarom moeten, aldus de verklaring, alle bedrijven aan de eigenaren worden teruggegeven, onverschillig van welke landaard. handelingen over de vrede met Japan en tot de ondertekenaaTs van het vredesver drag zal behoren. Ook wil rij, dat ïndo- zal zitting hebben in de commissie de Verenigde Natiën voor het Verre Oosten. Voorts moet gezorgd worden, dat nog niet teruggegeven bedrijven van vreem delingen met zorg bewaard en intact ge houden,en zij diie goederen dier bedrijven in hun bezit hebben, kunnen deze zonder vrees teruggeven, zo nodig tegen schade loosstelling. De landbouwondernemingen zullen medewerking ontvangen bij de verkrijging van gronden voor exportge wassen. Ook kan men zonder aarzeling bij vreemde bedrijven gaan werken. Mr J. E. van Hoogstraten, algemene ver tegenwoordiger van de Nederlandse indu strie in Indonesië heeft zijn kantoor ge vestigd in Koningsplein 8. Hij zal in de laatste week van Februari naar Neder land gaan en hoopt twee maanden in Ne derland te blijven. Reuter meldt uit Tokoy dat Neder landse officiële vertegenwoordigers daar rurim 100 milliioen yards textiel voor In donesië hebben gekocht met geld van de 16,5 mil'lioen Marshall-dollars voor Indo nesië. Binnenkort za 1de verscheping be ginnen en de Japanse export zal twee of drie maanden geheel door deze verzending in beslag genomen worden. Een hooggeplaatst ambtenaar van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken te Djakarta (Batavia) heeft er vol gens „Merdeka" op aangedrongen, dat Indonesië za Ideelnemcn aan de onder- Ill 1951 telefoon in de trein A'dam-Enschede Spoorwegen denken ook reeds aan radio en film. Op de lijn AmsterdamEnschede zal men volgend jaar vermoedelijk reed» van uit de trein kunnen telefoneren, zo meld de Tel. Behalve aan telefoon denkt men ook aan film en radio voor de nieuwe expressetreinen Amsterdam Maastricht AmsterdamEnschede en die van Rotterdam en Den Haag naar het Noorden (Groningen en Leeuwarden). De proeven met mobilofoons zijn be vredigend verlopen. De gesprekkosten zullen echter belangrijk hoger komen ie liggen dan van de Rijkstelefoon en het is de vraag, hoeveel reizigers bereid zul len zijn, de hoge tarieven te betalen. Er worden hyper-moderne apparaten ge bouwd. waaraan menselijkerwijs gespro ken de eerste 15 of 20 jaar niet meer gedokterd behoeft te worden. In de rijtui gen, die thans bij Beynes in aanbouw zijn volgens een ontwerp van het Amster damse architectenbureau Merkelbach en Elling. worden de telefooncellen reeds aangebracht. Overeenstemming in taxi bedrijf? Ultimatum verlengd tot Zaterdag Het dreigende conflict in het taxibe drijf schijnt voorbij te drijven. De werk gevers hebben zich in principe bereid verklaard, een loonsverhoging van 5 procent toe te passen. Zij hebben hiervoor machtiging nodig van hun leden: de vergadering met deze leden kan echter eerst Vrijdag a s plaats hebben Daarom hebben de werknemers besloten, het ultimatum te verlengen tot Zaterdag. Als men de 5 procent niet toekent, wordt er Zaterdag gestaakt, op advies van de drie bonden, die de Unie Verkeer vormen. Gisteren vergaderden werkgevers en werknemers met het college van rijks bemiddelaars in Den Haag Nog vannacht heeft de Unie Verkeer in Amsterdam met haar leden vergaderd. Daar werd aan de besturen van de organisaties vol ledig vertrouwen geschonken. Het meningsverschil bestond in het al dan niet verlengen van de arbeidstijd. Dr Sudarsono is benoemd tot zaakge lastigde van Indonesië in New Dehli, waar hij reeds twee jaar lang republi keins vertegenwoordiger is geweest. Mr Ah Sasitroamidjojo is benoemd tot eerste Indonesische ambassadeur in de Verenigde Starten. Het is waarschijnlijk, dat het departe ment van Oorlog weer naar Bandung gaat. De sultan van Djokja heeft zich als minister van verdediging gevestigd Lam- mingaweg 17 in afwachting van de ont ruiming van het paleis van de legercom mandant. In Oost-Borneo zijn twee compagnieën van het Kon. Ned. Ind. Leger overgegaan naar de Indonesische strijdkrachten. In zuid-Borneo is de overgang van de K.N.I.L -afdeling nagenoe gvoltooid. In Pontianaik (West-Borneo) zijn thans 200 man van de T.NJ. geland. De gemeenteraad van Padang heeft zich uitgesproken voor aansluiting bij de re publiek. Minister Anak Agung Gde Agung is voornemens een bezoek aan Oost-Sumatra te brengen. Het staatshoofd van Pasundan R. A. A. Wdranata Kusuma voert 'heden besprekin gen met de centrale regering over de positie van zijn staat. Zwaarwaterbom duizend maal erger dan atoombom Amerikanen vrezen productie Wilde geruchten over de atoombom begonnen gisteren opnieuw in de Ame rikaanse pers op te duiken. De „New York Times" schreef, dat er door rege ringspersonen sterke druk wordt uitge oefend op president Truman, om weer eens te proberen met Rusland tot een overeenstemming te komen over de con trole op de atoom-energie, voordat hij er toe besluit opdracht te geven tot de productie van een zwaarwaterbom. Deze bom zou duizendmaal dodelijker zijn in haar uitwerking, dan de atoombom. De Amerikaanse atoomdeskundigen kennen de formule om dit monster te vervaardi gen en er gaan momenteel stemmen op om daartoe over te gaan. In theorie een dergelijke bom in staat zijn alle leven over een gebied van 50 tot 100 vierkante mijl te vernietigen. Men vreest de verantwoordelijkheid om een bom van dit vreselijke kaliber te vervaardigen en daarom wenst men. met de Russen alsnog tot een vergelijk over het toezicht op de atoom-energie te komen. Proces Leemhuis c.s. opnieuw aangehouden Zy willen terug naar de Scheveningse gevangenis Het Bossche „B.Gheeft gisteren de behandeling tegen de vroegere Haagse agenten Leemhuis. Viëtor en Pegels tot een nader te bepalen datum uitgesteld. De verdachten verblijven in het Huis van Bewaring in Den Bosch. Zij verzoch ten de president van de strafkamer, naai de strafgevangenis in Scheveningen te worden teruggebracht, doch hierover moet de Officier van Justitie beslissen. De IJsselbrug bij Zwolle is, na vyf jaar, geheel hersteld van de oorlogswonden. De foto boven laat de brug in nieuwe glorie zien en de foto onder: de brug in April '45, toen de Duitsers haar vernield, hadden. De 79-jarige Paasikivi zal opnieuw in de komende ambtsperiode van zes jaar de president van Finland zijn. Dit kan worden geconcludeerd op grond van de volledige uitslag van de verkiezingen. Daarbij werden immers 300 kiesmannen gekozen, die tot taak hebben om in Fe bruari een president aan te wijzen. Paasi kivi kan rekenen op 173 van deze 300 stemmen, n.l. die van de 84 conservatieve en liberale gekozenen en 66 sociaal-de mocratische en 24 van de Zweedse volks partij. Zelfs indien de volksdemocratische partij met 65 kiesmannen en de boerenpart- met 62 zich zouden ver- Pracht en praal in België Vorstelijk huwelijk in 't dorpje Beloeil Aartshertog van Habsburg trouwde met prinses Yolande de Ligne Het anders zo rustige Belgische dorpje Beloeil, in de Zuidelijke, mijnstreek van Mons, zag gisteren in zün keistenen straatjes een kleurige stoet, die in pracht en praal herinnerde aan de Middeleeuwen, sinds welke tijd de kasteelheren het slot van Beloeil bewonen. Dit was by het huwelijk van de Belgische prinses van den bloede Yolande de Ligne'met aartshertog Charles Louis Marie Francois van Habs burg, de v'yfde zoon van wülen Keizer Karei en Keizerin Zita van Oostenryk. De kleurige stoet werd geopend door een lijfwacht in rood met gouden unifor men en een hoofdbedekking met veder bossen. Vervolgens kwamen de eregas ten: 34 paren uit alle rangen van de Europese adel in" vol ornaat. Vóór de bruid liep de kleine prinses Edwige de Ligne, gekleed in een witsatijnen jurkje De bruid droeg een wit satijnen bruids japon, met kant versierd Vijf pages droegen haar sleep. Zij liep aan de arm van haar vader, prins Eugène de Ligne. de Belgische ambassadeur in India Hoornsignalen kondigden het vertrek van de stoet van het kasteel aan. Lang zaam schreed men naar het kleine ge meentehuis in het centrum van Beloeil. Over de gehele weg was een loper ge legd. De hoofdstraat was versierd met sparren, die speciaal voor de plechtigheid geplant waren, en in het kleine gemeen tehuis sierden rode kleden en gobelins de wanden. Nadat het burgerlijk hu welijk was gesloten vertrok de stoet naar de kapel van het kasteel, waar aarts bisschop kardinaal Van Roey. de primaat van België, de echt kerkelijk inzegende. Op het slot konden de 2500 dorpsbe woners. zoals in de feodale tijd. gratis bier en broodjes krijgen. Het paar is later op de dag per auto naar Parijs vertrokken voor een kort verblijf. De jonggehuwden gaan binnen kort naar New York, waar de 31-jarige aartshertog, die voor een maatschappij in nonferro-metalen werkt, een flat heeft op de Fifth Avenue. De aartshertog ver telde, dat hij bij deze firma onder een andere naam bekend staat. Uit New York zal het bruidspaar drie weken op huwe lijksreis gaan naar Palm Beach in Florida Russische beicaking van spoorweg gebouw gewipt? Volgens A.F.P. zou een détachement van 50 Duitse politiemannen uit de Wes telijke sectoren, gisteravond het, onder Sowjet-Russische controle staande, di rectiegebouw van de spoorwegen hebben bezet. De bewakers, zeven man van de Russische spoorwegpolitie, zouden ont wapend zjjn en naar de sectorgrens ge bracht. tische mogelijkheid, dat enkele sociaal democratische kiesmannen hun steun de huidige president intrekken, omdat deze partij alleen het voornemen te ken- heeft geggven Paasikivi te steunen, doch dit nog niet vast beloofd heeft. Te Tiirkü (Abö), de op één na grootste ad van Finland, die bekend staat als >n communistisch bolwerk, verwierven de rechtse partij en die Paasikivi steunen i 30.000 stemmen, terwijl de rode volksdemocraten 14.000 en de boerenpartij 4000 stemmen behaalden. Ook in aijdere overwegend rode steden werd de volks democratische partij verslagen. SIBAJAK BRENGT AMBTENAREN TERUG De „Sibajak" zal einde Februari as voor gezamenlijke rekening van de „Ne- deriancT en de Kon. Rott. Lloyd van Priok vertrekken ten behoeve van amb tenaren en particuliere passagiers. LIJK OP SPOORBAAN GEVONDEN Op de spoorbaan Haarlem-Amsterdam, ter hoogte van de molen aan de Haarlem merstraatweg. is gisteren het deerlijk verminkte lijk van een Amsterdammer gevonden. De politie vermoedt, dat de man door een trein is overreden. Aan elkaar geboeide ge vangenen ontvlucht Maakten gebruik van drukte op station in Utrecht Twee gevangenen, die met handboeien aan elkaar gekoppeld waren, zijn gisteren op het centraal station in Utrecht ont vlucht. Zij zouden van het Huis van Bewaring naar de strafgevangenis in Alkmaar wor den" gebracht. Op het perron werden zy bewaakt door twee parketwachten. Ter wijl zij op de trein wachtten, gingen de arrestanten in de drukte aan de haal. De parketwachten zetten de achtervolging in, maar er waren juist vier treinen bin nengekomen en in het reizigersgewoel raakten de agenten het spoor bijster. Het station werd afgezet, maar de vogels waren gevlogen. De vluchtelingen zijn uit Utrecht af komstig. Zij hebben nog een jaar ge vangenisstraf tegoed. Autobestuurder was zijn deurknop kwijt Vond hem terug in de heup van een dame Op Sint-Nicolaasavond werd in Gro ningen een juffrouw door een auto gereden. Op advies van haar huisarts liet zij in het ziekenhuis een voetwond behandelen. Thuisgekomen ontdekte zij ook een wond aan haar linker heup. De volgende dag kon men in het ziekenhuis niets bijzonders ontdekken. Later begon de wond weer pijn te doen; hij was niet geheel dicht. De huisarts bekeek het ge val en ontdekte iets glimmends. Hij pakte het glimmende beet en trok het er uit. Het was het afgebroken grootste deel van een vernikkelde deurknop van een auto. Het ding was zeven centimeter lang. De verkeerspolitie deed een oproep en dezer dagen heeft de autobestuurder zich gemeld. „Ik wilde ze niet oplichten" „Professor" sprak 43 talen en verdiende daar dik aan VOORDRACHT OVER RUSSISCHE SCHRIJVERS, DIE NIET EENS BESTONDEN Het leven van de kleine gebogen man, die gisteren voor de Arnhemse rechtbank terecht stond, heeft voornamelijk bestaan uit oplichtingen en bedriegerijen. Een aartsfantast, die de rol speelde van de onbegrepen geleerde, die alles deed om zUn medemensen te helpen. Het was „professor doctor" Roskam, zoals hy zich noemde en die zoals we in een deel onzer edities nog meldden drie jaar tegen zich hoorde eisen, medewerker van de Caritasmissie. De thans 54-jarige H. S. L. R. begon als makelaar in effecten, werd reiziger in bonbons, mislukte en liet de titel dr op zijn kaartjes drukken. Daarmee begon de ellende, voor de man zelf en voor zijn slachtoffers. Hij jbazuinde rond, dat hij voor de regering naar Perzië moest, dat hij tolk zou worden bij de K. L. M., dat hij professor in Nijmegen was geworden. Hij ging ook in die stad wonen en hing er bij voorkeur met de baret op uit het Gisteren verklaarde hij, dat hij in de vaste mening had verkeerd als hoog leraar aan de universiteit te Nijmegen te zijn benoemd. Door de komst van ae Duitsers kon zijn inaugurale rede niet doorgaan. (Aan de R.K. universiteit is hierover natuurlijk niets bekend). Na de oorlog opende hij in Arnhem een taleninstituut. Hij zelf sprak 43 talen (beweerde hij). Hij was handig genoeg. Als er iemand Arabisch wilde leren, zorgde professor Roskam, dat hij steeds een of twee lessen in zijn lesboek vóór Een zo beroemde persoonlijkheid wordt uitgenodigd voor spreekbeurten Het overkwam ook deze professor. En hy nam het aan. Op de bewuste avond (hij zou over de .psyche van de Russische mens spreken) steeg voor de pauze de verbazing van het besbuur over de uit gekraamde kolder zodanig, dat men hem na afloop op de proef stelde. Men vroeg hem, na de pauze over enkele Russisch# schrijvers te spreken Hij deed het. Maar het bestuur had gefingeerde namen op gegeven Hij vond deze oplichterij nog niet vol doende. Hij deed zich bij Duitsers, die in ons land geïnterneerd waren, voor «ls Gesneuveld in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklyke Landmacht Overleden 6 Januari in het militair hospitaal in Den Haag ten gevolge van een op 1 Juli 1949 bekomen ver wonding in Indonesië H. W A. Broekaart. uit Venlo (Blerick). Kon. Ned. Ind. Leger. Gesneuveld 12 Dec. 1949 Tim. soldi 2e kl. infie D- Deo, uit Indonesië. Vermist sedert 14 Dec. 1949 stoffe lijk overschot gevonden: Laridst. soldt infie J. F. H. Beer, uit Indonesië. Gesneuveld 23 Dec. 1948: sedert ge noemde datum niet van een verken ningsvlucht teruggekeerd: kapt. vlie ger, waarnemer M. L. F- Stumpff. afkomstig uit Amsterdam. Hij kon wel wat voor hun vrijlating doen, vertelde hij. Dat leverde hem f 18.000 op. Hij deed er natuurlijk niets De professor ontdekte nog een ander winstobject: emigratie. Een landbouwer uit Eibergen zou hij met zyn plannen helpen, tegen betaling natuurlijk. Onno dig te zeggen, dat er niets van terecht kwam. De Haagse pensionhoudster mej K. had er f 1000 voor over om haar vriend uit een interneringskamp vrij te krijgen. De laatste twee feiten werden R- gisteren ten laste gelegd. Gisteren zei de „hoogleraar", dat hy maar met kon begrijpen, dat hij al deze feiten vroeger zo vlot heeft bekend. En het was heus zijn bedoeling niet geweest, mensen op te lichten. Uitspraak 24 Januari. MORGEN BEN IK 7 JAAR! Toespraak in het Spaans maakte een prettige indruk De pers van San Juan is enthousiast over de Prins. Een bijzonder prettige in druk heeft gemaakt, dat hij door een mi crofoon een toespraak in het Spaans hield. In de straten van de stad werd Z.K.H. hartelijk begroet door de velen, die zich langs de weg hadden opgesteld en die zich het bezoek van de Koningin, toen nog Prinses Juliana (tijdens de oor log) nog goed herinnerden. Van het oude fort, waar nu de Ame rikaanse gouverneur van Porto Rico re sideert, woei de Nederlandse vlag, toen de Prins er aan een diner deelnam. Naar verluidt heeft de Prins ongeveer 50 costuums meegenomen. Tijdens het di ner droeg hij een witte uniform mei zwarte pantalon. Het reisprogramma ondervindt nog steeds wijzigingen en aanvullingen. Zo zal het bezoek aan de Bovenwindse Pijnlijke zaak voor Bidault Frankrijk windt zich op over een „Generaals-schandaal" De Franse premier, Bidault, heeft ingestemd met een communistische eis tot instel- van een officieel onderzoek naar het „Generaals-schandaal", dat de gehele Franse pers in rep en roer heeft gebracht. De twee generaals zyn de 59-jarige Re- ers, die in December ontheven werd van zyn functie als chef van de Generale taf en Charles Mast, ex-generaal en voormalig resident van Tunis. Voorts is daar- iy betrokken een geheim agent, een zekere Roger Peyre, die vóór de oorlog twee jaar in de gevangenis zat en in 1948 het legioen van Eer kreeg'. Deze man wordt ervan beschuldigd, geheimen betreffende Indo-China te hebben verkocht. In de Nationale Vergadering heeft Bidault gisteren verklaard, dat e toe geen doorslaggevende bewijzen tegen de beide generaals gevonden zijn. De zaak vond haar oorsprong in het uitlek ken van een zeer geheim rapport generaal Revers over Indo-China. Hier bij was diefstal of verlies in het spel De Franse politie stelde een onderzoek in, nadat bij een ruzie in een autobus, een Vietnamees die er bij betrokken was. gearresteerd zijnde, een excerpt het rapport by zich bleek te hebben. Tijdens de vergadering protesteerde de communist. Duclos tegen de toekenning van het Legioen van Eer aan de reeds genoemde Peyre, die thans in Argentinië vertoeft en van wie de gearresteerde Vietnamees» het rapport zou hebben ontvangen. Generaal Revers had Peyre als candidaat voor het Legioen van voorgedragen. Deze man was chef een pro-Duitse organisatie vóór en tijdens de oorlog. De Nationale Vergadering nam slotte een regerings-motie aan, die DAT E. G. M. Kollberg op zyn ver zoek eervol is ontslagen als vice-consul in Halmstad (Zweden) en C. Aslund de post waarneemt. DAT een 20-j. lichtmatroos zich bij ae A'damse politie meldde na een groot deel van de inventaris van de kustvaarder, waarop hij voer. te hebben gestolen. DAT vertegenwoordigers van de Ned K. v. K. in Hamburg en Stuttgart giste ren R'dam hebben bezocht. DAT de Maastrichteer L. J. L. K. is gearresteerd, dat hij plm. f 18.000, die een Duitser uit Keulen hem in de oorlog in bewaring had gegeven, niet teruggaf. DAT in Groningen 7 jaar werd geëist tegen de 38-j. N.S.B.-burgemeester van Haren, mr F. P. H. de Waard, die arres taties bewerkstelligde. DAT als opvolger van J C. Vogelaar (CHU), W. Sanderse te Vlissingen zitting heeft genomen «ls Statenlid van Zee- DAT op de Waterberg te Arnhem een monument zal verrijzen voor de 19 arbei ders. die tydens de Meistaking van 1943 in Arnhem werden gefusilleerd. DAT de Utrechtse staten zich verenig den met een plan tot het aanleggen van een nieuwe prov. weg Woerden—Mij drecht (kosten f 6 millioen.) DAT het Amsterdamse politiecorps in het kader der algemene inkrimping ver minderd zal worden van 2400 tot 2230 man (vooroorlogse sterkte 2300 man). DAT de „ondergrondse vakscholieren" van de Limburgse mijnen Laura en Ver eniging een nieuw opleidingscentrum kregen. DAT in Heerlen een nieuw marktter rein voor groenten en fruit werd ge opend. DAT de verenigingen voor vreemdelin genverkeer tussen Zwolle—Apeldoorn— minister Spitzen hebben verzocht geen beslissing te nemen over de opheffing van de spoorlijn Zwolle—Apeldoorn— Arnhem voor hij een rapport van de K. v. K. te Zutphen heeft ontvangen. DAT de Kon. harmonie Excelsior te Wormerveer (dir. Jb. Stolp) deze z een week in Wenkizon (Zwitserland) zal DAT het uitzicht op het gevaarlijke kruispunt bij Wagenberg (de weg uit Geertruidienberg en de rijksweg Dor- drecht-Breda) door het slopen van een boerderij verbeterd zal worden. DAT mr M. Franken afsoheid heeft ge nomen als vice-president bij de R'damse rechtbank, daar hij raadsheer bij het A'damse hof wordt DAT de 60 leden der Enka-harmonie van de A K U te Arnhem in het kader ven een uitwisseling in Juli naar Dene marken gaan DAT in Heerenveen en in Grouw oud heidskamers zullen worden gesticht. DAT gisteravond het pakhuis van de Maasdekenfabriek te Maassluis in vlam men opging. DAT vele Eeuropese spoorwegmaat- schappijen een gezamenlijk bureau voor wetenschappeiyk onderzoek en een voor. lichtingsdienst zullen exploiteren, resp. te Utrecht en Rome gevestigd. in onderzoek wil samenstel len uit 4 leden van de „juridische com missie" der Assemblée; 4 leden van dt „commissie voor Overzeese gebiedsdelen' en 4 van de „commissie voor Nationale Defensie." Vermoedelijk zullen er geen communisten in zitting hebben. Bidaul: maakte zich kwaad, dat de communisten deze pijnlijke zaak trachtten uit te bui ten. eilanden enige dagen later plaats hebben dan oorspronkelijk was vastgesteld. Op 28 Januari gaat de Prins naar Bonaire en vermoedelijk zal hy de dag daarna met de Jacob van Heemskerck naar Laguaria (Venezuela) varen. Vaandel uitreiking In Curacao De Prins zal op 21 Januari in het kamp Suffisant (Curacao) namens de Koningin een vaandel uitreiken aan de landmacht. Hij zal een toespraak houden en o a. her inneringen aan luitenant George Maduro, de enige Curagaose drager van de Mili taire Willemsorde. Jhr mr J. H. Loudon, directeur van de B.P.M., is in Willemstad aangekomen om tezamen met de directie van de Cu- ragaose Petroleum Industrie Mij. de Kon. Shell te vertegenwoordigen fc'j de ont vangst van de Prins. Ter gelegenheid van het hoog bezoek heeft de gouverneur der Ned. Antillen bij wijze van gratie de gevangenisstraf fen met een zesde verminderd, tot een maximum van 4 maanden. In Venezuela zal de tournee o.m. het volgende omvatten: een receptie voor de Nederlandse kolonie (ruim 1000 perso nen) in Caracas en in het oliegebied in Noord-West-Venezuela. Voorts een be zoek aan een der voornaamste families van het land. de familie Herrera Uslar in Caracas. Jorge Herrera Uslar heeft de Prins in ons land reeds leren kennen. In Las Piedras, op het eiland Paraguana, zal de Prins de trots der Nederlandse oliebelangen aanschouwen: de grote cardon-raffinaderij, de oliehavens en een stad van 12.000 inwoners, alles de laatste vier jaar door de Shell gebouwd voor een bedrag van meer dan 135 millioen dollar. Slagschip Missourivast op modderbank Het reusachtige Amerikaanse slagschip „Missouri", waarop de Japanse capitu latie plaats vond, is in de Chesapeake Baai (Virginia) op een modderbank ge lopen. Twaalf sleepboten hebben tever geefs getracht het schip vlot te trekken. Er dreigen plaatselijke tekorten aan aardappelen Aaardappelmeel in brood remde productie Naar de Nieuwe Leldsche verneemt dreigt er in verschillende plaatsen een. overigens niet verontrus tend tekort aan consumptieaardappelen. Dit tekort wordt veroorzaakt door het feit dat de export, de veevoedervoorzie ning en de industrie meer aardappelen gevergd hebben in 1949 dan men vankelijk schatte. Bovendien was de aardappeloogst dit jaar geringer daar ongeveer 30.0(K minder aardappelen beteeld is dan ii Vorig jaar bedroeg de aardappeloogst 4.1 millioen ton consumptieaardappelen en 1.7 millioen ton fabrieksaardappelen. Voor" dit jaar werd de oogst geraamd op resp. 3 millioen en llfc millioen ton. In 1948 werd in totaal 749.069 ton uitge. voerd. De eerste tien maanden van 1949 iven een uitvoer te zien van 410.515 ton. Het minder betelen met aardappelen Amsterdamse recherche zit achter opium aan De Amsterdamse recherche stelt een diepgaand onderzoek in naar een vrij grote handel in ruwe opium, die door enkele Chinezen zou worden bedreven Onlangs werd r^n Chinees aangehouden, die op een zandterrein 3 pond van het goedje wilde begraven. Op hetzelfde ter rein is dezer dagen opnieuw een Chinees aangehouden. Ook hy had opium by zich (150 gram). van 30.000 ha. ligt in het feit dat d» boeren in 1948 minder voor de aardap pelen ontvingen daar een groot percen tage tot meel ten behoeve van de brood voorziening werd verwerkt BERLIJN IS BANG VOOR ONZE MARGARINE De distributiedienst van West-Ben ij o heeft maatregelen voorgesteld tegen overstroming van de markt met goed kope Nederlandse, Belgische, Noorse en Tsjeohoslowaakse margarine. WEERBERICHT Lichte vorst Tot morgenavond verwacht K De Bilt: Droog weer met enkele overdrijvende wol kenvelden. Vannacht licht» vorst behalve vlak bij de kust en plaatselijk mist Morgen overdag temperatuur om het vriespunt. Weinig wind. (Opgemaakt te 10 uurj ZON EN MAAN Donderdag 19 Jan. zon op 8 39. on er 17.04; maan op 9.51, onder 18.16. 20

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1