Jlieuwo £ciit<sd)c OTouraitl Peking legt beslag op consulair bezit van Nederland, V.S. en Frankrijk Wist U MAANDAG 16 JANUARI 1950 BUREAUX: Ilogewoerd 103 Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon- nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËNt 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5 toot tas tic!) fs gfjfblmn tngn hert in tcgfjenspoet" Dertigste jaargang No 8021 PRINS BERNHARD LEERT SPAANS Zie pag. 4 Actie van Chinese communisten Amerika neemt deze schending van rechten uiterst ernstig op Nederlandse, Amerikaanse en Franse diplomatieke eigendommen in Peiping (comm. China) zijn in beslag genomen, zo heeft het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken bekend gemaakt. In Londen beschouwt men dit als een teken, dat de rode Chinezen niet bereid zijn neutraal te blijven tegenover landen, die hen tot dusver niet hebben willen erkennen. Volgens het Amerikaanse departe ment is het Oostelijke deel van de oude Nederlandse ambassade te Peiping in be slag genomen. Reeds eerder werden in deze stad Amerikaanse consulaire eigen dommen ingepikt. De actie der rode Chinezen wordt in Londense dipl. kringen beschouwd als 'n directe en krachtige represaille voor het steldi voor het terugroepen van al het officiële Amerikaanse personeel uit het, dor de communisten bezette, China Daarna zullen de officiële Amerikaanse bureau's in het door de Roden bezette gebied gesloten worden. Vermelden wij nog, dat zich in com munistisch China 135 Amerikaanse functionnarissen en ondergeschikten be- wen en echtgenoten van manschappen der Chinese grenspolitie r de naderende communistische troepen en zoeken toevlucht in Frans Indo China. 'nog) niet erkennen van hun regering loor de drie landen, die het meeste be- ang in het Verre Oosten hebben. Zoals men weet, heeft de Nederlandse imhassadeur in China, de heer F. C. ba- ■on van Aerssen Beyeren van Voshol, reeds enige maanden geleden zijn post .erlaten om in Den Haag overleg te ple gen. Een gereduceerde ambassadestaf verhuisde naar Nanking. Men genoot er volledige bescherming, doch niet meer als diplomaten, doch als willekeurige reemdelingen. Baron Van Aerssen gaf vorige week nog als zijn mening te kennen, dat Ne derland te zijner tijd het rode bewind zal erkennèn. Nederland protesteert De Nederlandse regering heeft haar vertegenwoordiger in Nanking, de heer De Voogd, opgedragen te protesteren tegen het requireren van een deel van het gebouwencomplex der ambassade in De gebouwen werden reeds vele jaren niet meer gebruikt; voorheen dienden ze voor de militaire legatiewacht. Het dep. van Buitenl. Zaken vernam het nieuws gisteren van de heer De Voogd. Berichten als zou de Engelse re gering bemiddeling hebben aangeboden, zijn onjuist. Onze regering zou daar ook r iet op ingaan, want haar vertegenwoor diger in Peiping, dr Vixseboxse, wordt niet in zijn werkzaamheden gehinderd. De requisitie werd al een week gele den door de gemeentelijke autoriteiten aangezegd. De regering droeg dr Vixse- te maken. Men heeft er zich blijkbaar boxse op, daartegen ernstige bezwaren te maken. Men heeft er zich blijkbaar niet aan gestoord. Dr Vixseboxse bevindt zich nog steeds in het hoofdgedeelte van het gebouw. Er zijn geen aanwijzingen, dat men ook dit wel zou willen vorderen. De in beslaggenomen complexen zul len vermoedelijk voor huisvesting wor den gebruikt. Acheson kan de schoen aantrekken Reuter en Ass. Press voegen hier nog aan toe. dat de Engelse en Russische eigendommen onaangetast blijven. Van zelfsprekend. neemt de Amerikaanse regering deze kwestie uiterst ernstig op. Het betreft hier een flagrante schending van, bij verdrag vastgelegde, rechten en van de meest elementaire beginselen van internationaal gebruik en verkeer Het State Department heeft voorts mede gedeeld. dat thans instrucies zijn opge- vinden en wel in Peking Tsientsin, Sjanghai en Nanking. Volgens een later telegram wordt nog eens bevestigd, dat alle Amerikaanse regeringsgebouwen op het vaste land bij het vertrek van het personeel zullen worden gesloten. De reactie is in Amerikaanse kringen nie uitgebleven. Democratische, zowel al: Republikeinse Senatoren zijn uiterst ver ontwaardigd over het optreden van d< communistische heren te Peking. John Kee, voorzitter van de Huiscom missie voor buitenlandse aangelegen heden, verklaarde: „Het enige wat om te doen staat, is alle betrekkingen met communisten te verbreken en onze nsen uit China weg te krijgen. De be kende Republikeinse senator, William Knowland, daarentegen, die steeds hef tige critiek op Washington heeft uitge oefend, eiste aftreden van de Ameri kaanse regeringsfunctionnarissen, die voor deze politiek verantwoordelijk zijn. „Indien de politiek in het Verre Oosten wordt goedgekeurd door de minister van Buit. Zaken, Dean Acheson, kan hij de schoen ook aantrekken", aldus Senator Knowland. Zaken tussen Peking en Moskou Inmiddels is de reizende ambassadeur van Truman, Philip Jessup, te Taipeh op Formosa aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Hij zal in dit -laatste bol werk der Chinese nationalisten een on derhoud hebben met Tsjang Kai Sjek, die nog steeds tot devies heeft „Hoop doet leven". Premier Jen Si Sjan heeft Jessup nog eens op het hart gedrukt, dat de nationalisten alleen het laatste zet bieden tegen het Chinese bolsje wisme- Jessup zal daarna naar Hongkong gaan. Intussen maken de Roden met Moskou goede zaken. Generaal Mao Tse Toeng. hoofd van de Chinese communistische regering, die thans bijna een maand Moskou vertoeft, blijft daar nog enige tijd ter voltooiing van het verdrag sen China en de Sowjet-Umie, waarbij het aankomt op Russische credieten. Echter zullen ook culturele kwesties be sproken worden. Het wachten is nog op een officieel ChineesRussisch niqué over het verhandelde. James Byrnes terug in de politiek James Byrnes, de voormalige Ameri kaanse minister van Buit. Zaken, en vice- president, die zich onlangs uit de politiek heeft teruggetrokken, heeft bekend ge maakt, dat hij zich dit jaar voor de demo cratische partij candidaat zal stellen vooi het gouverneurschap van Zuid-Carolina Dreigende opstand in Bolivia Staat van beleg afgekondigd. Naar Reuter meldt is i.v.m. het ontdek ken van een samenzwering tegen de re gering te La Paz, Cruro en in de mijn- gebieden van Bolivia de staat van beleg afgekondigd. GEDEMOBILISEERDE*! NAAR AUSTRALIë. De Australische minister van immigra tie heeft te Melbourne verklaard, dat Australië gaarne nog meer gedemobili- seerden van de Kon. Landmacht als im migranten zal toelaten dan de 1500, waar over reeds overeenstemming bestaat. Johnny Guthrie iveer thuis: Tk was zo zeeziek dat ik niks kon doen" „Girl Jean" te Aberdeen met sirene- geloei verwelkomd" Johnny Guthrie is weer thuis. Zaterdagavond is de 14-jarige avonturier, die drie dagen met de door hem gestolen vissersboot „Girl Jean" op de Noordzee heeft rondgezwalkt, te Aberdeen aangekomen. De boten toeterden en de sirenes loeidei verwelkoming, terwyl schijnwerpers en het bliksem-licht van camera's he toneel verlichtten. De samengestroomde mensenmassa werd door versperringen op afstand gehouden. Meer dan 100 verslaggevers, fotografen, filmers en BBC- reporters wachtten de jongen op. Onthulling van prof. Schermerhorn Geheimhouding heeft niet langer zin. Prof. Schermerhorn heeft Zond-agmid- .dag in- een rede voor de Partij van de Arbeid te Sliedrecht verklaard, dat de soUiVereiniteitsoverdr-acht onvermijdelijk is geweest; hoogstens had zij wat later kunnen komen, maar dan „wat minder elegant", zeide hij. Volgens spreker lag de overeenkomst Van Roy en—Rum in de lijn van de regeringspolitiek sinds 1945. Spreker heeft nu geen reden van geheimhouding 'meer-. Het zou volgens hem aanbeveling verdienen geen smoes jes meer te vertellen, doch tot openbaar making van de echte feiten over te gaan. Na deze onthulling zeide spr., dat wij na de Ronde-Tafel-Conferentie weer meetellen in de rij van fatsoenlijke men- Als reden voor het snelle herstel van Duitsland noemde spreker, dat dit land zijn levensstandaard drukte Hij meende, dat we Duitsland moeten laten concur reren. daar ander het ijzeren gordijn dichterbij komt. Hij achtte de toestand van Nederland niet rooskleurig doch ook niet hopeloos. De souvereiniteitsover- dracht was volgens hem een volstrekte voorwaarde om aen de nationale opbouw te beginnen. De heer L. Vellekoop veilde dezer dagen in Poeldijk de eerste spinazie van onder het glas. De prijs was 60 ct per Het zoeken naar de jongen gedurende twee dagen door vliegtuigen en boten heeft naar schatting 10.000 pond sterling gekost. Zoals bekend is, werd de „Girl Jean" door de Britse treiler „Reptonian' opgepikt. Johnny verklaarde in een inter view met de „Sunday Express", dat hij op weg was om een Noorse vriend op te zoeken, die als kok vaart op een Neder lands schip, dat de haven van zijn woon plaats. Arbroath, had bezocht. Hij maak te hiertoe zijn eenzame reis van 200 mijl over de Noordzee. Uit het verhaal zijn wedervaren blijkt, dat het zeeziekte is geweest, die hem bijna deed veronge lukken. „Ik had helemaal geen moeite om de „Girl Jean" uit de haven te kry- Fouten bij reddingspogingen van de „Truculent'? Waarom geen S.O.S.? Volgens de laatste officiële gege\ as een der leden van de bemanning de „Truculent" met verlof en dus niet op de duikboot aanwezig, toen deze ge ramd werd. Hierdoor is het aantal slacht offers niet 65 maar 64 geworden. Duikers die naar de gezonken duikboot affdaalden, hebben geconstateerd, dat 't, met de machinekamer in verbinding staande sein toestel in de observatie-toren op „halt" stond. Zulks zou er op wijzen, dat de duikboot gepoogd zou kunnen hebben te stoppen, nadat het Zweedse .i „Divina" werd gesignaleerd. Dit schip, dat door de admiraliteit weer werd vrijgegeven, is Zondag naar Ipswich ge- Vandaag zou met de berging van de „Truculent", worden 'begonnen, maar dit werk zal wel maanden duren. De duikboot zal door kracht van andere schepen van de zeebodem worden ge licht en dan langzamerhand in ondiepei water gebracht. Volgens de „Sunday Express" zal van Britse zijde opheldering worden ver strekt omtrent de volgende punten: 1 Waarom heeft de „Divina" geen S.O.S. uitgezonden, nadat zij in botsing was gekomen met de „Truculent"? 2 Hoe is het mogelijk, dat vele mannen, die uit de gezonken duikboot wisten te ontsnap pen, bij gladde zee en op een afstand vaz slechts vijf mijl uit de kust, niet zijn op gepikt? 3 Waarom ontving de Britse a-a- mi ra luteit het 'bericht over de ramp eerst tachtig minuten na de aanvaring? 4 Waar om droegen de overlevenden van de ramp. die erin slaagden uit de onderzee boot te komen, geen rode herkennings- lichten op hun Davis-apparaten, want deze dienen er juist voor, hen in het dui ster te doen opvallen? gen. En toen ik eenmaal buitengaats was, heb ik het roer vastgezet en kompas op een bepaalde koers gesteld. Ik ben toen naar beneden gegaan, orr te gaan eten. Dat eten heeft me de das omgedaan, want ik werd regelrecht ziek en ik ben het gebleven, tot ik hier in Aberdeen aankwam. Ik bleef zolang mogelijk aan dek, maar toen het donker werd, ging er steeds meer deining komen. Die nacht was verschrikkelijk. Ik werd wanhopig en bang en ik probeerde met de radio van de „Girl Jean" noodseinen uit te zenden. Ik dacht, dat ik wel w hoe die radio werkte, maar ik kon niets mee uitrichten. Telkens moest gaanliggen. Eindelijk ben ik maar n beneden gegaan en in het ruim, waar vis wordt bewaard probeerde ik te sla pen. Ik voelde me ellendig en ik dacht, dat het afgelopen was. Ik dacht, dat ik nooit meer thuis zou komen. Toen hoo: de ik voetstappen aan dek Dat waren de mannen van de „Repto nian", die Johnny re,dden. Hij zit n een tehuis van de kinderpolitie te Aber deen. Reeds vandaag zou hij op een ciale zitting van de kinderrechter i verschijnen. Zelfs daar geen meester over de rode haan De brandweer wordt wel eens onnodig gealarmeerd. Zij kent alle mogelyke ver zinsels, waarvan „Brand in de kachel" een van de meest afgezaagde is. Zater dagavond werd de Rotterdamse brand weer gewaarschuwd voor brandin de brandspuitenfabriek. De eerste reactie was „Maak dat de kat wijs", maar de tweede: „Toch maar eens kijken". En niet voor niets, want in de Nijver heidstraat stond een loods van de fa Bik kers in brand. Drie splinternieuwe brandweerauto's, die nog moesten wor den opgetuigd, werden een prooi van de vlammen, die zij later hadden moeten bestrijden. De loods ging geheel ver loren, doch verzekering dekt de schade. Men vraagt zich nog af, hoe de rode haan de loods is binnengedrongen. Minister Van Maarseveen naar Indonesië Accoord over K.N.I.L.-personeel. Zaterdagavond tegen half negen is mi nister Van Maarseveen van Schiphol naar Indonesië vertrokken op uitnodiging van drs. Moh. Hatta en in gezelschap van dr. Prinsen en mr. Van der Valk. Gelijk reeds eerder gemeld is, zal hij besprekingen voeren over het hof, het secretariaat en de ministersconferentie van de Unie. De minister vertelde nog, dat hij 26 dezer te New Deihi hoopt aanwezig te zijn bij de plechtige afkon diging van de grondwet van India. De ministers Schokking en Götzen waren op het vliegveld aanwezig. Te Djakarta (Batavia) is overeenstem ming tot stand gekomen tussen de Ne derlandse en Indonesische militairen over onmiddellijke indiensttreding van K.N.I.L.-personeel bij het Indonesische leger nog voordat de voorwaarden voor overneming van dit personeel' bekend zijn. Zij zullen later 14 dagen bedenktijd krijgen om zich over de voorwaarden te beraden. Mag men het Russische blad „Iswes- tia" geloven dan woedt er thans op Java een hevige strijd tussen de troepen van Indonesië en verzetsstrijders. De Indo- nesiche troepen, zouden in 20 plaatsen geïsoleerd zijn. Aneta seint uit Semarang. dat nabij Brebes 150 mannen van de Dar ul Islam zijn gevangen gemaakt- Het Indonesische ministerie van ver keer en waterstaat zal weer van Dja karta (Batavia) naar zijn eigenlijke plaats, Bandung, terugkeren. Binnenkort kan men de benoeming van Ali Sastroamidjojo tot ambassadeur te Washington verwachten. De minister van Uniezaken en Over zeese Ryksdelen, mr Van Maarse veen, is Zaterdagavond per vlieg tuig naar Indonesië vertrokken, ver gezeld van dr Prinsen en mr Van der Valk. NEDERLANDER NAAR RUINESTAD IN ARABIË Tegelijkertijd met minister Van Maar seveen is Zaterdagavond de geoloog dr J. Heybroek van Sohiphol vertrokken. Hij is "de enige Nederlander, die deelneemt aan een Amerikaanse expeditie naa Zuid-Arabië om een onderzoek in t stellen naaf een ruïnestad. Franse sneltrein met gang van 100 km ontspoord Slechts enige gewonden Gistermorgen vroeg is de sneltreii Straatsburg—Parijs bij de plaats Coolus met een gang van ït)0 km per uur spoord. Hoewel verscheidene wagons kantelden, werden slechts één passagier ernstig en twee licht gewond. Men vermoedt, dat het ongeluk aan sabotage is te wijten. Over een afstand van 24 meter waren de spoorbouten uit de rails verwijderd. Gevaarlijk voor Palestina? Britse wapenlevering aan Arabische landen hervat Acheson tracht bezwaren van de Republikein Javits te ontzenuwen De Amerikaanse minister van Buit. Zaken, Dean Acheson, heeft in een brief aan Jacob Javits, Republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat Engeland de wapenleveranties aan Irak, Transjordanië en Egypte, op grond van de verdragen met die Arabische landen, heeft hervat. Aoheson zeide, dat deze hervatting geen geheim is. Het was, volgens hem, wenselijk, dat deze landen uit betrouw bare, vriendschappelijke bron die wape nen ontvangen, welke z'y nodig kunnen hebben voor hun gerechtvaardigde vei ligheidsbehoeften. Een, door het minis terie van Buit. Zaken gemaakte, analyse niet op ernstige voorbereidingen een hervatting van de strijd in Palestina. Wij herinneren eraan, dat bovenge noemde Republikein Javits er in een schrijven aan Dean Acheson op 28 December, zijn bezorgdheid over uit drukte dat de wapens, die aan de Arabische landen werden gezonden, ge bruikt zouden kunnen worden voor een nieuwe aanval op Israël. Hij schreef toen, dat het communistische gevaar het Nabije Oosten groter zou kun- worden door de verwarring, voort spruitende uit een hernieuwde Arabische verscheping van wapens aan de Ara bische staten en aan Israël blijft beperkt tot die wapens, welke nodig zijn voor het handhaven der binnenlandse orde en alsmede... redelijke eisen voor zelf verdediging! (Een zeer relatief begrip, overigens. Red.) VEEnOUDERIJPRODUCTEN DUUR DER DOOR LOONSVERHOGING? De Veehouderijcommissie heeft zich principieel uitgesproken voor de doorbe rekening van de loonsverhoging in de kostprijzen der verschillende veehoude rijproducten. De brief van Acheson is dus een ant woord. Acheson heeft ook nog te kennen gegeven: „Op het ogenblik, dat de Vei ligheidsraad het embargo ophief, hebben Amerika en Engeland verzekerd, geen behoefte te hebben aan een bewape ningswedloop in het Midden Oosten. De Israëlische missie naar Nederland Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt zal binnen enkele weken een economische missie uit Israël vertrekken welke onder leiding staat van een der hoogste ec mische autoriteiten, dr H. Grünbaum. De missie zou contacten opnemen in West- Europa en een bezoek aan ons land vormt en der programpunten. Enerzijds poogt Israël de export harer specifieke produc. ten (b.v. citroenvruchten) te bevorderen, anderzijds hebben de honderden nieuwe nederzettingen, welke sinds de stichting van de jonge Joodse staat ontstaan zijn, dringend behoefte aan stamboekvee, land bouwmachines e. d. Men hoopt te Je ruzalem dat de erkenning de jure van Israël aan de stimulering van het onder ling handelsverkeer ten zeerste bevorde- lijk zal zijn. Nederland erkent thans Israël de jure Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat Nederland Israël de jure erkent. Door de Nederlandse vertegenwoordiger Jeruzalem werd heden terzake een nota overhandigd aan Mosse Sjaret, de minis ter van Buitenlandse Zaken van Israël. De erkenning was tot dusver slechts de facto. SUKARNO BEZOEKT MARINE ETABLISSEMENT. President Sukarno heeft Zondag een bezoek gebracht aan het Marine-etablis sement te Surabaja. Commandeur Backe- ring Vinckers zeide aan een maaltijd, dat de samenwerking tussen de beide mari nes uitstekend is en bracht een dronk uit op president en mevrouw Sukarno, welke door ir Sukarno werd beantwoord een heildronk op het Koninkrijk der Ne derlanden. DAT vorig jaar ruim 3 millioen passa giers gebruik maakten van de provin ciale veerboten in Zeeland. DAT Gedep. Staten van Zeeland aan de Walcherense gemeentebesturen advies hebben gevraagd over een ontwerp-inde- ling van Walcheren, waardoor er slechts 13 gemeenten zouden overblijven. DAT in Middelburg tegen de 24-j. werkman A. C. S. en de 49-j. rangeerder G. W., die op 1 October in Kruiningen de spoorbomen te vroeg openden, waar van een dodelijke aanrijding het gevolg was, resp. 3 en 1 mnd werd geëist. DAT oud-minister prof dr L J. M. Beel op een conferentie voor R.K. amb tenaren in de volkshogeschool Draken- burgh te H'sum over beroepsmoraal bij ambtenaren sprak. DAT een aantal DUW-arbeiders nu volledig werkloos is, daar verschillende objecten in West-Brabant zijn gereed ge komen en men nog geen nieuwe werk gelegenheid heeft. DAT het gasdistributiestation te Maas sluis. waar men sedert enkele weken gas uit R'dam heeft. Woensdag officieel wordt DAT het onlangs opgerichte Natuur- fonds, ter bestrijding van natuurontluis- tering, Zaterdag in Haarlem voor het eerst bij het publiek werd geïntrodu ceerd. DAT de Meppeler Natuurbeschermings- wacht i.v.m. het aanvragen van conces sies voor het boren naar aardolie heeft verzocht, aan enkele unieke natuurge bieden geen schade toe te brengen. DAT iedere land- en tuinbouwer vóór 15 Februari bij de P.B. H.'s een bijzondere tuinbouwteeltvergunning kan aanvragen voor de teelt van vroege aardappelen. DAT tydens de herdenking van de ca pitulatie in Hotel „De Wereld" te Wage- ningen op 5 Mei aldaar een speciaal hier voor geschreven openluchtspel wordt op gevoerd. DAT Zaterdag in tien plaatsen kader vergaderingen van het NVV zijn gehou den, waarop in hoofdzaak over de loons verhoging werd gesproken. DAT adjudant Van Hal van de A'damse verkeerspolitie, die steeds op hoogtijda gen het verkeer regelde, met pensioen is gegaan, en commandant wordt van de vrijwillige verkeerspolitie. DAT ook de Western Union Telegraph Cy te A'dam 5 pCt. loonsverhoging uit keert. DAT bij de Westkapelse zeewering een nieuw soort dijkbekleding wordt toege past. DAT mr F. Janssen Zaterdag bij zijn afscheid als voorz. van het burgerlijk armbestuur in Maastricht door mr dr L. Regout werd toegesproken namens de voorzitter der Eerste Kamer, waarvan mr Janssen 24 jaar lid is geweest. DAT Zaterdag te A'dam is overleden de directeur van de Uitgeverij „Metro- Muziek" aldaar, de heer J. L. H. Antom. DAT C. van Schaik, sedert enige maan den stationschef te Bergen op Zoom, be noemd is tot adjunct-hoofdstationschef te AmsterdamRietlanden. DAT de Groningers Stemphers en Zijl stra op hun voetreis naar Rome werpen zijn aangekomen. i Ant- Zaterdagavond laat werden enkele der overlevenden van de ramp met de Engelse duikboot Truculent* aan land gebracht in Chatham en kregen daar op de Marine-basis koffie en warme kleren. Geen Duitsers bij de Javasche Bank? De minister van financiën van Indo nesië heeft tegengesproken, dat de Duit sers Wohltat en Buhler, die tijdens da bezettingsjaren in Nederland berucht zijn geworden, bij de Indonesische circulatie bank worden benoemd. De Indonesische regering staat op het standpunt, dat zij voorshands kan vol staan met Nederlandse deskundigen. Mochten er geen Nederlanders beschik baar zijn zodat men buitenlanders zou nemen, dan zou dit toch niet geschieden zonder grondig onderzoek naar het ver leden der betrokkenen. DOODSTRAF IN PROCES TE SKOPLJE IN 20 JAAR VERANDERD. De doodstraf tegen de voornaamst# aangeklaagde in het proces te Skoplje (Joegoslavië), Sali Lisi, is gewyzigd in 20 jaar dwangarbeid. De straffen van. twee der andere beschuldigden werden even eens verlaagd. Saar(a), je rok zakt af l Adenauer vliegt Schuman bijna in de haren over het Saargebied Zijn bezoek overschaduwd door Duits propa- ganda-spervuur Robert Schmaji, de Franse minister van Buit. Zaken, beleeft niet veel plezier van zyn bezoek aan Duitsland. Van huis gegaan met een „goodwill"-missie, is hU, by besprekingen met de kanselier dr Adenauer, op grote moeilijkheden gestuit. Schuman heeft zich gehaast te verklaren, dat er geen overeenkomsten zijn gesloten. De beide staatslieden spraken te Bonn gedurende twee en een half uur onder vier ogen en in de Duitse taal. Franse politieke waarnemers zijn, al dus Reuter, van mening, dat het bezoek Schuman voortdurend werd schaduwd door een aanhoudend Duits propoganda-spervuur. Het doel hiervan was, de regering van de Saar te intimi deren en druk uit te oefenen op Schu man, om het Franse plan voor het pach ten der Saarmijnen te laten varen. Deze campagne zou indruk gemaakt hebben op het hoofd van de Saar-regering, Josef Hoffmann. Deze laatste zou zelfs in du- bio staan of hij de onderhandelingen met Frankrijk, die de volgende maand in Parijs zouden worden gehouden, zal voortzetten. Voorts verluidt, dat de anti-Franse stemming in de Saar sinds het einde van de oorlog een ongekende hoogte heeft bereikt en de Fransen zouden in Saar- ECONOMISCHE FUSIE SAARGEBIED-FRANKRIJK zyn, al- hoofd heen, een beroep op de publieke opinie in Duitslande de Saar en de bui tenwereld. Dr Adenauer gaf aan de per# te kennen, dat Frankrijk niet het recht had rechtstreeks met de regering van de Saar te onderhandelen en de toekom stige betrekkingen tussen Frankrijk en Duitsland daardoor zouden kunnen wor den geschaad. Schuman, van zijn kant, verklaarde, dat de Duitse regering niet gerechtigd is. om te protesteren over en:g Frans optreden in de kwestie van het Saargebied. Het vredesverdrag zal de uiteindelijke status van de Saar natuurlijk vaststellen en eventueel een wijziging brengen in de huidige positie. De Duitse regering heeft geen zeggenschap over deze zaak. De Saar behoort niet tot de West-Duitse federale republiek in de huidige positie. De Duitse regering heeft geen zeggen schap over dze zaak. De Saar behoort niet tot de West-Duitse federale repu bliek en hetgeen Frankrijk in het Saar gebied doet, past, volgense Schuman, in het kader der bestaande overeenkom sten met de Geallieerden en de wens der bevolking van de Saar. Intenationale reacties blijven intussen niet uit. De „Observer" merkt op, dat de standpunten van Frankrijk en Duitsland ten aanzien van het Saargebied dermate uiteenlopen, dat het hopeloos lijkt tot een compromis te komen. De „New York TLmes" oefent critiek uit op de eenzijdige manier, waarop Frankrijk de kwestie van de Saar behandeld heeft. Deze is niet een speciaal Frans-Duitse aangelegenheid, maar een van Europees belang en de basis-overeenkomst over het Saargebied, dateert van de Viermogendheden-confe- rentie te Moskou in April 1947. Schuman, die ook ee bespreking had met de Bondspresident, dr Heuss, is gis teravond naar Berlijn vertrokken. Van morgen werd hij daar welkom geheten door Jean Garneval, de Franse comman- dat te Berlijn en de plv. West-Berlijnse bugemeester, dr Friedensburg. brueken met de dag meer bloot staan aan manifestaties van een vijandige stemming. Schuman heeft echter nadrukkelijk verklaard, dat er geen verandering is ge komen in de Franse plannen en de voor stellen naar Saarbrueken zullen worden gezonden. Op een desbetreffende vraag of de voorgestelde pachting van de Saar mijnen voor een periode van vijftig jaar door een vredesverdrag ongeldig zou kunnen worden gemaakt, antwoordde de premier, dat het vredesverdrag opper machtig was. Ook verklaarde Schuman. dat de constitutie van het Saargebied niet in een volksstemming voorziet en de bevolking ook geen plebisciet wenst- Voor de beslissende bespreking van gisteren, deed Adenauer over Schuman# WEERBERICHTJ Wisselend beivolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Voor de kustpro vincies: Wisselende bewol king met plaatselijk enkele buien. Matige, later tijdelijk krachtige Noordwestelijke wind. Iets kouder. Voor het binnenland: vannacht zwak ke wind. Temperatuur plaat selijk iets beneden het vriespunt en hier en daar mist. Morgen overdag meest ma tige wind tussen west en Noordwest Wisselende bewolking met enkele ver spreide buien. Iets kouder dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur ZON EN MAAN Dinsdag 17 Jan. zon op 8.40, onder 17.00; maan op 8.49, onder 15.29. 18 Jan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1