Jlicutue fci terlje (üioumut Britse duikboot met 76 man gezonken op bodem van de Tbeems Wist U VRIJDAG 13 JANUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: t 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE; F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvastlclj Is Qfiebfrorti tnqn bert la tegenspeel" Dertigste jaargang No 801$ LEIDEN HAD DE PRIMEUR KUNNEN HEBBEN Zie pap,. 3 Ramp voor Engelse marine In totaal 15 geredden; de „Almdijk" nam 5 opvarenden aan boord DE BRITSE DUIKBOOT „TRUCULENT" is gisteravond, na een aanvaring met het Zweedse motortankschip „Divina", in de monding van de Theems, ten Noorden van Whistable, gezonken. Volgens Reuter waren er 76 man aan boord, namelijk 6 officieren, 52 manschappen en 18 technici van een marinewerf. Tot dusver zijn 15 opvarenden gered onder wie de commandant, luitenant Bowers en de eerste machinist, luitenant Stevenson. Reeds zijn de lijken van drie slachtoffers gevonden. Zestig man bevinden zich waarschijnlijk nog in de gezonken duikboot, die achttien meter diep ligt. Vijf overlevenden werden opgepikt door het vracht schip „Almdijk" van de HollandAmerika-lijn. Het reddingswerk wordt bemoei lijkt door een dichte mist. Men hoopt de duikboot te kunnen lichten voor de zuur- stofvoorraad is opgebruikt. De Britse marine stelt alle pogingen in het werk om de slachtoffers te bevrijden. Een hoge marine-officier heeft verklaard, dat er geen reden tot pessimisme is wat het lot betreft van degenen, die zich nog levend in de duikboot bevinden. Het ongeluk vond plaats bij dichte mist, ongeveer in het midden van de nauwe en drukke vaargeul van de Theemsmon- ding, welke bijna alle schepen, die de haven van Londen binnenvaren, moeten passeren. Aan weerszijden van dit kanaal bevinden zich zand- en modderbanken. Toen de aanvaring plaats vond, was de „Truculent" aan de oppervlakte. Het Zweedse schip „Divina", waarvan de boegplaten met het oog op ijsbreken, extra waren versterkt, liep door de aan varing averij op. Het hees twee rode lichten, ten teken dat het onbestuurbaar was. Het schip liep later aan de grond. De „Almdijk" van New-Orleans op weg naar Rotterdam, nam vijf overlevenden van de geramde duikboot aan boord. Deze vijf geredden bevonden zich op het moment van de aanvaring in de comman do-toren. De duikboot zonk bijna onmid dellijk. Een reddingboot heeft later nog in totaal tien overlevenden aan land ge bracht. Rest der bemanning nog in leven! Hoe de ramp geschiedde? De „Trucu lent" werd aan stuurboordzijde geramd in de torpedokamer. De mandeksels wer den snel gesloten. De duikboot had vol doende reddingsmateriaal aan boord, om de ontsnapping van alle opvarenden naar de oppervlakte mogelijk te maken en is bovendien uitgerust met een „schnorkel- apparaat", hetwelk opneming van lucht ook onder water mogelijk maakt. Het zoe ken naar varmisten, die mogelijk reeds uit de duikboot zijn ontsnapt, wordt door een zware mist bemoeilijkt. Vliegtuigen van de R.A.F. stegen op, voorzien van lichtkogels, rubberboten en parachutes. De geredde commandant, Lt. Bowers, is naar de marinehaven Chatham gegaan om te helpen bij de redding van zijn bemanning. De andere geredde op varenden, hoewel uitgeput, zijn er goed afgekomen en worden in een ziekenhuis verzorgd. Slechts één had een gebroken Volgens een later Reuter-bericht heb ben de reddingsvaartuigen vanochtend een boei gevonden, welke is losgelaten uit de gezonken duikboot, en deze bevat te het bericht, dat de overige opvarenden nog in leven zijn. Men vermoedt, dat de mannen in de „Truculent" met het ge bruik van hun reddingsapparaten wach ten tot het licht is, teneinde sneller te kunnen worden opgepikt. Naar schatting Markt voor 270 millioen Europeanen Truman wil, dat het ijzer gesmeed wordt President Truman heeft thans aan het Amerikaanse Congres het rapport van de E C A. voorgelegd, waarin deze er op aandringt dat West-Europa één markt Zal vormen voor 270 millioen zielen. De Amerikaanse dollars hebben West- Europa's huishouding zozeer versterkt, dat de 16 Marshall-landen zonder ge vaar deze beslissende stap kunnen doen. Ook al zal een lange weg moeten worden afgelegd om tot dit doel te komen, het begin moet worden gemaakt. Als Europa één markt zou vormen, dan gaat het een bloeitijdperk tegemoet, waardoor de afzet in de dollarlanden „onmetelijk" zou verbeteren. Deze markt mag volgens het rapport dan ook niet beperkt wor den door invoerbeperkingen, douane rechten en moeilijkheden met het geld. Margarineverbruik 2 maal zo groot als in 1939 Regering beweert niet dat fabrikanten ruimschoots genoeg verdienen Minister Mansholt heeft het Tweede- Kamerlid Vondeling (arb.) op diens schriftelijke vragen geantwoord, dat margarine zonder vitamine A wel niet zo goed is als met vitamine, maar dat het zo toah ook een uitstekend voedings middel is. Inderdaad is de regering in het voorjaar van 1949 opgehouden, gra is vitamine aan de fabrikanten te verstrek ken. De regering wil de overheidsbe moeiing beperken en had trouwens geen geld meer voor de gratis verstrekking De fabrikanten stelden inderdaad voor, dat zij zelf vitamine zouden kopen, maar dan moest de consumentenprijs hoger worden; dat weigerde de minister toi- nutoe. Deze weigering houdt echter geen verband met het sterk gestegen verbruik zoals de heer Vondeling veronderstelt. De regering heeft geen fabrikanten- marge vastgesteld. Die marge bedraagt 4,5 cent per halfpondspakje. Het margarineverbruik bedroeg in 1949 ongeveer 220 procent van 1937-1939, tegen 157 procent in 1948. Als opvolger van T. Kralt te Rijns- burg is tot voorzitter van de groep bloe misterij uit de Ned. tuinbouwraad be noemd dr A. J. Verhage. voorz. van het bedrijfschap voor sierteeltproducten. is de hoeveelheid aanwezige zuurstof vol doende voor veertig uur. De „Truculent", die in 1942 te water is gelaten, was op proefvaart, juist na her- Eén der overlevenden van de Br duikboot „Truculent" wordt van Nederlandse schip „Almdgk" aan land gebracht. stelwerkzaamheden op een marinewerf te hebben ondergaan. Vandaar, dat er acht tien man personeel van de werf aan boord was. De boot behoort tot de T-klas- se en heeft een waterverplaatsing van 1.575 ton. Aan een interview met de kapitein van het Zweedse motortankschip „Divina" ontlenen wij nog het volgende: De loods en ik bevonden ons op de brug op het ogenblik der aanvaring. Wij zagen de duikboot en gaven een waarschuwings- sein. Ons schip schudde ontzaggelijk. De duikboot zonk binnen een minuut. Wij wierpen touwen en reddingsgordels uit naar de mensen in het water en zetten onmiddellijk een reddingboot uit. In de loop van de nacht stroomden honderden mensen naar de beide oevers van de Theems. Een enorme reddingvloot neemt aan de actie deel; duikers maken zich ge reed om af te dalen. Men houdt goede moed. Klopsignalen Volgens latere telegrammen zijn van morgen duikers afgedaald naar de 15 meter onder water liggende „Truculent". Daar zouden zich thans nog 58 man ir bevinden. In elke waterdichte ruimte zijn speciale apparaten om te ontsnap pen. Men houdt er echter rekening mede, dat het reeds genoemde „Schnorkel- apparaat" onbruikbaar is geraakt. De weersomstandigheden zijn voor de red dingspogingen veel gunstiger geworden. Wij herinneren er nog aan, dat de vorige ramp in vredestijd met een Britse duik boot plaats vond in Juni 1939. Toen zonk de „Thetis" in de baai van Liverpool en van de bemanning, 99 per sonen, werden er slechts vier gerei. Heel Engeland ziet met spanning naar de verdere berichten uit. Om half één kon Reuter melden: „Duikers, die klopsignalen gaven op do wand van de gezonken duikboot, heb ben van de ingeslotenen antwoord-seinen ontvangen." De spanning stijgt met hec Bemanning van reddings vliegtuig omgekomen De bemanning van vijf van een Lan caster^-bommenwerper, die tegen midder nacht van 'het luohtmachtvliegveld Kin- loss was opgestegen om duikers op te halen uit Rosyth, die zouden gaan zoe ken naar overlevenden van de „Trucu lent", is omgekomen doordat het vlieg tuig vlak na de start verongelukte. Men hoopt, dat de duikers via het beschadigd gedeelte van de duikboot naar binnen zuljen kunnen komen. Grote pliilatelistische schat in KLM-gebouw Nationale prijsvraag leverde 40.000 antwoorden op (Van een onzer verslaggevers) Veertig duizend brieven uit heel de wereld zijn binnengekomen op de prijs vraag die de K.L.M., Philips en de Ne derlandse PCJ zender dit winterseizoen hebben georganiseerd. „Aanleiding tot die prijsvraag was het feit, dat het afgelopen jaar voor Neder land in menig opzicht niet zo'n best jaar geweest is. Er was veel critiek op in de wereld". Dit zeide de heer Vogels, perschef van de K-L.M. ons gisteren een persconferentie. De genoemde grote Nederlandse be drijven, die, hetzij met een luchtnet de wereld omspannen, hetzij met hun uit zendingen haar omschallen, hebben in November een klankbeeld uitgezonden, dat tot onderwerp had het dertig jarig bestaan van de K.L.M. Aan het einde van het programma zijn een aantal vragen gesteld, die luisteraars moesten beantwoorden, wil den zij mededingen naar de hoofdprijs: de trip van hun dromen, een reis per K.L.M. van waar ook ter wereld naar Amsterdam en een verblijf in Nederland voor rekening van K-L.M., Philips, en Radio Nederland, alles in de mooiste tijd die Nederland kent, de tulpentijd. Van daar, dat ook de bloembollenkwekers en de Vereniging voor Vreemdelingenver keer A.N.V.V. aan deze prijsvraag mee- Het resultaat is een berg brieven ge weest. Hij is vooral belangwekkend, om de fraaie collectie postzegels, die op de enveloppen zijn geplakt. Voor philatelisten om te watertanden Wat er met die postzegels geschiedt? Zij zullen door deskundigen worden ge taxeerd en dan bij opbod worden ver kocht. De opbrengst is bestemd voor een liefdadig Nederlands doel. De prijswinnaar, en zij die een der an dere prijzen: een radiogramofon, een ra diotoestel, dan wel een der duizend troostprijzen winnen, zullen dezer dagen worden bekend gemaakt. Een der vragen heeft betrekking op Kabelleggen kan machinaal vijf maal zo vlug Zelfs stenen worden automatisch uit dc straat gehaald en er weer ingelegd Kabelleggen is een kostbare, moei lijke en tijdrovende geschiedenis. Daar om is de machine, die de 22-jarige R Bijkerk uit Kampen heeft uitgevonden, misschien van grote betekenis. Want die maohine (een gevaarte van 20 meter lengte) kan automatisch een sleuf gra ven, de kabels leggen en de sleuf weer dicht maken. Met een ploeg arbeiders kan per dag een kilometer kabel gelegd worden, de machine presteert vijf maal zoveel. In Ens (N.O.P.) wordt de nieuwe vinding thans gebruikt. Een soort ploegschaar snijdt de zoden aan één kant af en legt die scharniervormig aan de rechterkant van de machine neer. De volgende ploeg schaar graaft in één keer een geul, 70 cm diep. Dan wordt de kabel in de geul getrokken; de machine stort de sleuf weer dioht en legt de zoden er boven op. Er is ook een machine ontworpen, die automatisch stenen en tegels uit de straat haalt en ze er weer in legt, als de kabels gelegd zijn. Ten slotte is er ook een machine in de maak, die bij het leggen van buizen gebruikt kan worden en een geul graaft van 1.30 meter. Er is octrooi aangevraagd. De eerste orders zg al binnen, en de ontwerper denkt aan grote mogelijkheden, ook in het bui tenland. het aantal passagiers, dat de K.L.M. in November vervoerde. Het cijfer van vorig jaar is in die vraag gemeld. Wie het juiste aantal het dichtst benaderde Bovendien moeten nog slagzinnen wor den bijgevoegd. Er zijn oplossingen uit Roemenië (de enige van achter het ijzeren gordijn) en ook uit Japan. Wel een bewijs hoe ver de stem van Radio Nederland doordringt Deze hele actie, die heel wat werk kostte (er werden 350.000 deelnemers- formulieren door de K.L.M. verzonden had niet ten doel de aandacht te ves tigen op bepaalde Nederlandse produc ten. maar op de Nederlandse zaak. Het klankbeeld, waarin de prijsvraag was opgenomen, werd in het Engels, het Spaans, het Prtugees en het Nederlands uitgezonden. De goodwill van Nederland in de we reld is er zeer mee gediend. Zakenlieden denken nog te weinig aan Amerika Vele Nederlanders zien de noodzaak om naar Amerika te exporteren nog niet zo goed in. Het gemak waarmee zij za ken kunnen doen op de Nederlandse markt, op het vaste land en in het verre Oosten, heeft hen er van afgehouden vol doende aandacht te schenken aan de ex port naar de Ver. Staten. Dit zeide de heer Arthur C. Kaufmann, leider van het Gimbelbrothers concern in de Verenigde Staten, gisteren aan een diner op Oud-Wassenaar, waar vele re geringsautoriteiten aanzaten. De heer Kaufmann is hier, zoals men weet, om onze regering en onze zakenlieden van advies te dienen. Aan zijn rede" ging een toespraak van minister Van den Brink vooraf. Na de misere op de Surriento ook nog een nare treinreis Vele passagiers eisen deel van de passageprijs terug (Van ee GISTERAVOND zgn de ongevi gename reis met het Italiaai in Nederland aangekomen. Ze wa nzer verslaggevers) 800 passagiers uit Indonesië, na een onaan- sehip „Surriento", per boottrein uit Marseille verbitterd over de ergerlijke behandeling aan treinreis boord. Van de als pleister op de wonde in uitzicht gestelde aangena is evenmin iets terecht gekomen. Ook dat slotdeel van de reis werd schakeling van narigheden. Enige honderden passagiers hebben dan ook besloten een protest in te dienen bij de scheepsagenten van de Rotterdam se firma Müller en Co. Ze verlangen een deel van hun passageprijs (f 950) terug. „Deze reis zal me nog lang heugen, het is een drama geworden", zo vertelde ons op het perron van het Haagse sta tion H. S. een der passagiers, de heer P. C. Hessing. De rumoerige inscheping was het be gin van een zeer onprettige zeereis, tweede-klas passagiers werden allen dergebracht in de derde klasse van het emigrantenschip. Er was niet eens allen slaapgelegenheid en de ligstoelen kwamen toen zeer van pas. aldus de heer Hessing. Over de bemanning is hij goed te spreken, over de dokter minder Deze Italiaan sprak alleen zijn moeder taal en verstond dus de Nederlanders niet. De zieken werden verzorgd door Hollandse zusters, die toevallig ook thuisvoeren. Ook het voedsel was dik wijls slecht Een grote opluchting was het ons, toen we eindelijk in Marseille ren. We hadden gedacht, dat het laatste traject naar Nederland door h5t reis bureau wel goed georganiseerd zou zijn als kleine vergoeding. Maar in tegen deel. in dc Franse havenstad hebben we nogmaals moeten lijden. Twee dagen hebben we warm eten moeten ontberen. De Hollandse consul in Marseille zorgde er tenslotte voor we tenminste wat Frans brood ontvin gen. Groot was de ergernis toen bleek dat velen hun bagage kwijt waren. Veel lof hadden de reizigers voor de ontvangst in Roosendaal. Mensen van de Gaston Eyskens kreeg zijn motie van vertrouwen Politieke hetze mislukt- Zoals wij gisteren reeds als onze ver wachting uitspraken, heeft de Belgische Kamer de motie van vertrouwen voor Gaston Eyskens, de Christen-socialisti sche premier, goedgekeurd. De uitslag de stemming was 125 stemmen i 74 tegen en 1 onthouding. Uit het geruchtmakende effectenschan daal heeft de linkse oppositie, die de regering-Eyskens wilde laten struikelen, dus geen politieke munt kunnen slaan. Gisteren arriveerde veldmaarschalk Montgomery voor een kort bezoek aan Nederland op het vliegveld Valkenburg. De veldmaarschalk inspecteert de ere-wacht, bestaande uit mariniers. stiahting „Nederland helpt Indië" wa- op de perrons aanwezig om assistenue en zo nodig onderdak te verlenen. Zo waren er onder de 800 meest Indische- Nederlanders, ongeveer dertig, die in een doorgangstehuis in Rottedam onderge bracht werden. Twee uur te laat arri veerde de boottrein in Den Haag. On geveer een etmaal had men in een vol gepropte trein doorgebracht. Ondergedoken uit minnenijd In Hoogerheide werd sedert Zaterdag een 26-jarige vrggezel vermist. De ge hele buurt werd vergeefs afgezocht, maar gisteren werd hg gevonden in de schuur bU een der buren, waar hij de nacht had doorgebracht. Zijn jongere broer zou Dinsdag trouwen met een meisje, dat de liefde van de 26-jarige had versmaad. Deze zou daarbg getuige zjjn, maar heeft door zijn onderduiken het huwelijk uitgesteld. Het huwelijk gaat toch door. Ook beurtvaart verhoogt tarieven De regering heeft goedgevonden, dat de tarieven in de beurtvaart worden verheugd. Met het oog op deze toezeg ging wordt aan werknemers 5 procent loonsverhoging uitgekeerd. Hoe word ik een goed raadslid? Burgemeester De Boer van Har- dinxveld heeft zijn dertien raadsleden aangeraden een boekje te kopen van P. Sikkes, getiteld „Het lidmaatschap van de gemeenteraad." Alle raads leden hebben dit advies opgevolgd. Maar de burgervader was nog niet tevreden. Hij stelde voor, dat het boekje besproken zou worden in en kele (niet officiële) vergaderingen. En alle raadsleden hebben besloten de colleges van burgemeester De Boer te volgen. Tonnen schade bij brand in leerlooierij Een brand heeft gisteren een groot deel van de leerlooierij en -spuiterij van de gebr. Rompa in Dongen verwoest. De schade bedraagt enkele honderdduizen den guldens, doch wordt door verzeke ring gedekt. Zee veel brandbare verf stoffen en chemicaliën gingen verloren Omvang der productie stijgt met de maand De omvang van de nationale productie neemt van maand tot maand toe. Het indexcijfer over November bedroeg 140 (basis 1938 100): het was in October 136 in September 132, in 1948 113 en in 1947 94. Minder medicijnen voor vrijwillig verzekerden? Dan geen premieverhoging. De landelijke organisatie van zieken fondsen zal volgens de V-crt. de overheid toestemming vragen om de verstrekking van verband- en eenvoudige geneesmid delen aan de vrijwillig verzekerden te beperken. De ziekenfondsen achten dit de enige oplossing om de verzekering voort te zetten zonder verhoging premies. Op de vrijwillige verzekering wordt dit jaar 16 millioen gulden toe-' gelegd. Brand te Davenport door patiënte gesticht? Tegen de 22-jarige patiente, Elnora Epperly, is een aanklacht wegens moora Ingediend, daar zij bekend zou hebben, de brand in de krankzinnigen-inrichting te Davenport, gesticht te hebben. De officier van Justitie, Moran, deelde mee, dat het de vraag is. of er geloof aan haar bekentenis gehecht kan den, daar de vrouw aan schirophreme lijdt en zich verantwoordelijk acht, vc alle ellende op de wereld. Mr Maitland onderdirecteur van de Jaarbeurs Tot onder directeur van de Jaarbeurs is benoemd mr W. F. Maitland. se cretaris van de bedrijfsgroepen machinebouw en staalbouw, thans overge gaan in de ver eniging van me taalindustriëlen te 's-Graven- hage.. Mr Maitland werd in 1915 te Soerabaja ge boren en be haalde in 1939 aan de gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam zijn meestertiteL Op 1 April a.s. zal hij zijn nieuw functie aanvaarden. Automatische piloot weer in gebruik Voorlopig alleen bij DC 6-toestellen, straks ook bg de rest De automatisohe piloot in de DC b'- vliegtuigen van de K.L.M. is weer in ge bruik genomen. Er zijn enkele verbete ringen in de apparaten aangebracht. Binnenkort zullen ook de automaten in de Constellations en de Convairs. welke van een ander type zijn, weer in dienst worden gesteld; het wachten onderdelen, die uit Amerika moeten ko men. Men zal zich herinneren, dat de automaten in September 1949, geluk bij Bari, buiten gebruik werden gesteld. Over de automaten van het type A-12, die in de DC 6 waren gemonteerd, wa ren nimmer klachten gerezen, doch de K.L.M. wenste geen heeft van de gelegenheid gebruik ge maakt, nog enkele verbeteringen brengen. Het weer in gebruik betekent een grote verlichting bestuurders. De E.C.A. heeft Nederland 6,8 mil lioen dollars aangewezen voor transport materiaal in het eerste kwartaal Amsterdams juwelier voor de tweede maal neergeslagen Maar ook ditmaal mislukte de roofoverval De juwelier uit de Pleter de Hoogh- straat in Amsterdam, die op 3 December werd overvallen, is gisteravond laat op nieuw neergeslagen. Ook ditmaal mis lukte de roofoverval. De juwelier kwam gisteravond om goed elf uur thuis en opende zijn zaak ®r zijn fiets neer te zetten. Toen hij de winkel weer uitkwam om naar zijn woning boven de winkel te gaan, kreeg DAT het bedrijfschap Vlas en Hennep iet minister Mansholt zal onderhande- ;n over de verwachte moeilijkheden Dor de Zeeuwsch-Vlaamse vlassers, ni iw vlas op de vrije Beneluxlijst is ge- plaatst DAT de samenwerking op de luchtlijn aar Milaan, tussen K.L.MSabena Alitalia, niet met de Italiaanse Fiat vliegtuigen tot stand wordt gebracht, daar deze niet geschikt zijn voor de DAT in Maastricht op 84-j. leeftijd is overleden de archaeoloog dr H. J. Beckers, arts te Beek. DAT de hoofdsbationsohaf te Zwolle, H. St. Nicolaas, met pensioen gaat en wordt opgevolgd door J. Kaat, thans adjunct te Amsterdam. DAT op de puinhopen- van de papier fabriek Maasmond te Dussen (N.-Br.) een nieuwe constructiah-al van de Hol- land-ia-machinefabriek uit Krimpen a. d. IJssel is geopend. DAT men is begonnen de stoffelijke resten van de in de Langstraat gesneu velde Duitsers over fe brengen naar het soldatenkerkhof iri IJsselsteyn (L.). DAT H. G. Kemps te Helmond be noemd is tot Statenlid van N.-Brabant. DAT voor het Arnhemse gerechtshof bevestiging werd geëist van het vonnis, waarbij de vroegere bewakers van het kamp Avegoor, W. M. J. uit Arnhem en A. S. uit Dedemsvaa-rt, tot 1% jaar waren veroordeeld wegens het laten ontvluch ten van twee pol. delinquenten. DAT men in Uden bezig is met de bouw van vier grote industriehallen, waar 800 arbeiders werk zullen vinden. DAT het telefoonnet voor Wanssum, Blitterswijck en Geysteren (L.) is ge automatiseerd (04784). DAT een commissie heeft geadviseerd, op 1 Juni ook in Leeuwarden een t.b.c.- vrije markt in te stellen. DAT in de kop van Overijssel begin Februari wordt herdacht, hoe 125 jaar geleden 305 mensen verdronken, toen de dijk van de Zuiderzee in een stormvloed bezweek. DAT de exportslagerij van Wolvega, die in de oorlogsjaren verdiween, weer in gebruik genomen is. DAT met de hulp van een waakhond in Beek en Donk een Helmonder werd gearresteerd, die trachtte in de R.K. kerk in te breken, doch zjjn maat wist te ontsnappen. DAT de twee Groningers op hun voet reis naar Rome 30 40 km per dag vor deren en gisteren in Den Bosch aan kwamen. DAT het inwonertal van R'dam vorig jaar met 9500 personen is toegenomen tot 676.740, terwijl een dalende tendenz bij het geboorte-overschot is waa DAT de R'da-mse haven met een zet in 1949 van 50 pet van 1938 nog zienlijk achterstaat bij andere Benelux- havens (Amsterdam en Antwerpen 85 pet). DAT de eierprijs in Barneveld giste ren daalde tot f 10.25—11.25 per 100 st. DAT mr T. B. Hooghoudt uit A'dam per 1 Febr. benoemd is tot adj.-dir. van het registratiebureau der Ver. van Ned. gemeenten in Den Haag. DAT gisteren aan de Schiekade te Rot terdam het nieuwe gebouw van J. P. Wyers' industrie en handelsonderneming is geopend. DAT het vorig jaar in A'dam 57 per sonen bij verkeersongelukken werden gedood (in '48 70). DAT J. C. H. Velemans te Goirle be noemd is tot ridder O. N. DAT het dubbelspoor van de nieuwe IJselbrug bij Zwolle vandaag in gebruik werd genomen. hij met een ijzeren voorwerp een klap op het hoofd. Maar de juwelier kon nog luidkeels om hulp roepen. Onmiddellijk schoten mensen toe en twee mannen vluchtten. Een van de omstanders schjjnt de da ders met een motorrijwiel achterna te zijn gegaan, doch de politie heeft ei niets meer over vernomen. De juwelier liep een ernstige hoofd wond op, maar kon. na in het Wilhel- mina Gasthuis te zijn verbonden, door de politie worden gehoord. Zjjn toestand is niet levensgevaarlijk. Men zal zich herinneren, dat dezelfde persoon op 3 December in zijn winkel door twee (dezelfde?) mannen was over- door twee mannen was overvallen. Ook toen werd hij neergeslagen, doch de overval mislukte, doordat er een klant binnenkwam. De juwelier moest toen in het ziekenhuis worden opgenomen. De daders van de eerste overval wer den later gearresteerd. Zij zjjn thans op gesloten. zodat de overval gisteravond door anderen moet zjjn geplee^i. In één maand 15.000 radio's moer In December nam het aantal aangege- >n radio's toe met ruim 15.500 tot ruim 1.337.000. Het aantal aansluitingen op het radiodistributienet nam in November echter af met 5.700 tot ruim 504.500. MATROOS VAN AKKRUMDIJK GEDOOD Een matroos van het Nederlandse vrachtschip Akkrumdijk werd gisteren gedood, toen een handvat van de ka trollen van een reddingboot doorschoot tegen zijn hoofd kwam, zo meldt A. uit Zuid-Carolina. i zware ramp trof de Britse ti De „Truculent werd geramd door het Zweedse motortankschip £)ivinain de monding van de Theems. De duikboot zonk onmid dellijk. Tot nog toe werden 15 op varenden gered en een enorme r dingsvloot neemt aan de actie deel. De vraag is of de hoeveelheid zuurstof toereikend zal zijn. <- Terugkeer moeilijk Over enige tijd zal de Tweede Karna: tot een uitspraak moeten komen over de radiodistributie. Er is een wetsontwerp, dat op dit onderwerp betrekking heeft, maar de behandeling hiervan werd in November 1948 op verzoek van de re gering geschorst. Het had er namelijk alle schijn van, dat dit wetsontwerp de vereiste meerderheid niet halen zou. Wat is er met de radioddstribuUe aan de hand? Zo omstreeks 1940 was de radiodis tributie geheel in gemeentelijke of par ticuliere handen. Er waren ruim 800 cen trales. De Duitsers hebben die centra les overgebracht naar de PTT. De eige naars kregen in 1942 een schadevergoe ding van 22 millioen gulden, in 1943 volgde een uitkering van 3.6 millioen en in 1948 een slotuitkerinig van 2.2 mii- lioen. Mét de centrales gingen ook de meeste exploitanten en het personeel over naar de PTT. Het wetsontwerp, waarop wij hierboven doeldeir. heeft de bedoeling om aanleg er. exploitatie definitief bij de PTT te laten blijven. Het wil dus de bestaande toestand bestendigen. De bezwaren te gen dit wetsontwerp waren van tweeër lei aard- Er was bezwaar tegen staats exploitatie. Het andere bezwaar was ge grond op de opvatting, dat de exploitan- n 1940 op reohtsherstel aanspraak mogen maken. Wat zou eenvoudiger zijn, dan alles terug te brengen in de toestand van 1940? Maar het leven is nu eenmaal niet eenvoudig en terugkeer naar 1940 zou voor vreemde situaties plaatsen. Dat blijkt voor wat de radiodistributie be treft nog een ten overvloede uit een rap port, dat een commissie van deskun digen voor de regering heeft opgesteld. Ook dit rapport stelt de vraag, of de radiocentraies opnieuw aan gemeenten particulieren kunnen worden overge geven. De commissie was behoorlijk veelzijdig samengesteld. Des te belang rijker is de conslusie waartoe zij komt Hoe luidt die conclussie? In de eerste plaats, dat de technische ontwikkeling inmiddels niet heeft stilgestaan en dat het omroepbestel wijziging is ge komen door de invoering van de luister bijdrage. Wil men nog ruimte laten aan het particulier initiatief in dezen, dan kan dat alleen door een centraal lichaam stichten met belangrijke bevoegdhe den, ook met betrekking tot de deelne- Een andere conclusie luidt, dat de overheid mag vergen, dat de technische verzorging niet mag achter komen te staan bij de verzorging zoals deze bij exploitatie door de ovenheid gewaar- torgd wondt. De luisteraar mag er niet op achteruit gaan dus. Maakt dit voor exploitatie in gemeen- elijke of particuliere haMjr ai niet eenvoudiger, daarbij komt dat verandering in de exploitatie deze stel lig veel duurder zal maken. Thans kost abonnement op de radiodistributie f 24 per jaar. Maar de commissie s vertuigd, dat bij particuliere exploita- e dit bedrag f 36 zal moeten bedragen. Daarbij moet men dan uiteraard nog tel- bedrag van f 12 aan venpliehte luis terbijdrage alsmede als het goed is de contributie aan een omroepvereni ging. Natuurlijk zijn ook wij van oordeel, dat op zichzelf particulier initiatief de voorkeur verdient. Maar afgezien van het feit, dat particulier initiatief hier vrijwel concentratie in handen van en kelen zou betekenen, heeft het er alle schijn van, dat bij de radiodistrilbutie in de huidige situatie van deze gunstige re gel wordt afgeweken. Het algemeen be lang schijnt dit te eisen. En dan heb ben wjj niet eens genoemd de belangen de 1400 man personeel, die thans bij de PTT in dienst zijn, al moet ook deze zaak uiteraard zwaar worden ge- Wij hebben zo het gevoel, dat het rap port van deze veelzijdige commissie wel indruk heeft gemaakt. De voorzitter van de NORV, mr A. B. Roosjen, heeft uit het rapport reeds de conclusie getrok ken. dat terugkeer naar de toestand van 1940 geen aanbeveling verdient Deze terugtred naar 1940, zo verklaarde hij onomwonden, zou niets minder beteke- dan de opoffering van het gemeen schapsbelang aan het persoonlijk belang der particuliere ondernemers. Dit zijn krasse klanken uit deze mond. Men neme ze dan ook ernstig WEERBERICHT Zachtervooral des nachts Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen. Morgen enkele opklaringen. Zach ter vooral des nachts. Langs de Waddenkust tijdelijk krachtige, overigens matig» tot zwakken wind uit Weste lijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur. ZON EN MAAN Zaterdag 14 Januari: Zon op 8.43, onder 16.56; maan op 5.12, onder 12.44 uur. 18 Januari: N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1