„Politie-inspectrice' niet zo'n sensationeel beroep als het lijkt Blijdschap en dankbaarheid in de herdenkings dienst in de Marekerk Realisering van uitbreidingsplan zal Alphen harmonischer vorm geven 3600 nieuwe woningen in het ontsloten gebied NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 12 JANUARI 1950 Mej. mr M. J. Zeelenberg, geboren Leidse, werkt nu al zestien jaar in de Sleutelstad 99'Als u eens wist, hoeveel domme ouders er zijn!*9 (Van een verslaggeefster) Het scheen zo sensationeel in dat nuchtere telefoonboek: „Mej. mr M. J. Zeelen berg, inspectrice van politie". En het bleek zo helemaal gewoon-vrouwelijk in die door planten en vrolijke platen opgefleurde kamer van het Leidse politiebureau. Een eenvoudige jonge vrouw met asblonde haren en lichte, verstandige ogen ge kleed in een grijze wollen blouse en een ruiten rok met gezellige steekzakken. Een vrouw om vertrouwen in te hebben, dacht ik zo, maar ook één, die ontzag in boezemt. Juist het soort vrouw, dat jeugdige kruimeldieven tot bekennen kan krij gen en brutale straatmeiden tot beschaamd zwijgen, het soort vrouw ook, dat onmachtige ouders tot andere maatregelen kan brengen en hen vol begrip de eerste moeilijke stappen helpt zetten op de weg naar een beter gezinsleven. misère van het leven was slechts één nooduitgang: de drank. En deze ve zaakte, van generatie op generatie bruik. een zodanige afstomping, dat Mej. mr M. J. Zeelenberg is al 16 jaar bij de Leidse kinder- en zedenpolitie. Leidse van geboorte en opleiding zij doorliep het Leidse gymnasium en stu deerde reohten aan de Leidse Alma Ma ter voelt zij zich geheel op haar plaats in de Sleutelstad. Toen zij 16 jaar ge leden bij de kinderpolitie kwam, was haar benoeming bij de administratie eleohts een modus: haar werk lag al direct op het terrein van de bescher ming van het a-sociale en misdadige kdnd- Toen er een plaats als zodanig be schikbaar kwam, werd zij ook officieel Inspectrice en thans werkt zij met vier rechercheurs aan een taak, die nog da gelijks groeit. .Niet zozeer door het toenemen van de misdadigheid onder de jeugd", zegt zij rustig, „al is ook dèt een factor, maar door de uitbreiding, die het sociale werk de laatste jaren heeft ondergaan. Men is zich op al lerlei terreinen meer en meer be wust geworden van de persoonlijke verantwoordelijkheid, die men tegen- (Naar een tekening van Han Werz) over de psychisch, sociaal en econo misch zwakkere mens heeft. Met name in socialistische kringen denkt men thans radicaal anders over maat schappelijk werk en ziet men het zeker niet alleen meer als een staats- of overheidstaak. De bijsmaak „lief dadigheid" wordt niet meer geproefd en voor het sociale werk der kerken heeft men wel wat meer respect ge kregen. Dat heeft tot gevolg gehad, dat overal spontaan de drang tot daden ontstond en, waar deze spon tane activiteit met steeds de ge- eigende organen vond, zag een en ender er zo nu en dan nog wel eens geïmproviseerd uit. Wat het wer ken niet gemakkelijker maakt". Leiden geen moeilijke stad „Is Leiden een moeilijke stad? Is veel misdadigheid onder de jeugd, zoals dat in wereldsteden het geval kan zijn?'' „Leiden is in het algemeen geen •tad van de grote misdaad, zegt mej Zeelenberg. Weliswaar is de arbeiders bevolking er zeer talrijk en waren de sociale, economisohe en hygiënische om standigheden er langer beneden peil dan in de grotere industricentra, maar daar stond tegenóver, dat de arbeiders meestal van vader op zoon en moeder op dochter in dezelfde fabriek werkten en in hetzelfde straatje of op hetzelfde graohtje woonden, zodat deze bevolking iets gelatens kreeg. Voor de zeker opzicht van massale debilitas ge waagd kan worden. Van misdadigheid dan ook bijna niet spreken, wel van baldadigheid, kruimel-dieverij etc" .Heeft de oorlog daar nog merkbare invloed op gehad? En wat zegt u van •adio, bioscoop en beeldroman?" „De normen zijn tengevolge van de oorlog inderdaad nóg wat meer ver zegt mej. Zeelenberg naden kend. „Maar de invloed van de beeld kan ik beslist niet zo hoog aan- ls men wel doet. Een goede boek winkel verkoopt ze niet en op de scholen duit men ze niet". „Met radio en bioscoop is het anders. Fantasie-rijke, nerveuze kin deren kunnen nog wel eens onder de invloed komen van 't geziene of gehoorde. Maar meer dan een wat al te aggressaeve vechtersbaas heb ik er toch ook al weer niet uit zien groeien! D, politie houdt een wa kend oog op de bioscopen en de di recties werken mee, zoveel ze kun nen. De radio is geheel het terrein van de ouders. Ooh, als u wist, hoe veel domme ouders er zijn!" Voorkomen beter dan genezen Natuurlijk komen wij ook op het cha piter tuchtscholen en rijksopvoedings gestichten. Het publiek onderscheidt dat niet zo. maar er is een groot verschil tus sen die twee instellingen. De tuchtschool is een echte jeugdgevangenis. De maxi- mumtijd, daar door te brengen, is voor kinderen onder de 14 jaar zes maanden en boven die leeftijd een jaar. Het rijks opvoedingsgesticht echter is, wat de r.aam aangeeft: een instituut, waar men een kind, dat in eigen milieu dreigde onder te gaan, tot een behoorlijk mens in de maatschappij tracht te maken. Vaak met verbluffend goed resultaat. Maar over het algemeen tracht men het kind juist zolang mogelijk in eigen omgeving te laten. Als een zaak civiel rechtelijk behandeld kan worden, maakt men er geen strafzaak van. Processen- verbaal komen onder de 10 jaar prac- tisch niet meer voor; zelfs heerst de tendens om onder de 14 geen proces verbaal op te maken. Ook de straffe maatregel van ontzetting uit de ouder lijke macht (waarbij tevens het kies recht vervalt!) wordt schaars toegepast. Men gaat liever over tot ontheffing uit die macht (met toestemming van de ouders) of beperking, ook wel onder toezichtstelling genoemd De voogdij raad zorgt dan voor een gezinsvoogd, jeugdverenigingen, speeltuinverenigin gen en padvinderij komen in touw, ker kelijke gezinszorg wordt voor zover gelijk ingeschakeld en de gemeentelijke sociale dienst doe wat hij kan; natuur lijk ook in die gevallen, waar nog geen onder-toeizicht-stellinig is uitgesproken, Voorkomen is altijd beter dan genezen! Mej. Zeelenberg ziet haar ambt ah een mooie taak. niet altijd gemakkelijk, maar soms toch boordevol humor er altijd diep in het hart de voldoening ge vend van een welbesteed leven, wanneei men zich maar met hart en ziel aan di werk geeft „U ziet", zegt zij, „er is niets sensationeels aan!" TER INZAGE. Op ons bureau, Hogewoerd 103, liggen ter inzage: Bericht aan Crediteuren L.V.V.S. (Liquidatie van Verwaltung Sarphatistraat) en Bericht aan Crediteu ren van V.V.R.A. (Vermogensverwal- iungs- und Renten-Anstalt), beide geves tigd: Sarphatistraat 4755 te Amsterdam. De volledige directie der Ned. Spoor wegen bezocht gisteren, zoals reeds gemeld werd, de spoorwegwerken te Leiden. De president-directeur, ir F. Q. den Hollander, poseerde voor onze fotograaf, toen de terugreis per extra- dieseltrein naar Utrecht werd aan vaard. Zou er inderdaad niet gerookt zijn? Foto-N. v. d. Horst. Italiaanse „Vissersjongen" voor de Cefa Morgenavond draait in „Den Burcht" voor de Cefa de film „De Vissersjongen". Deze film, waarin de 15-jarige Bobby Breen de hoofdrol voor ziin rekening nam, speelt op het mooiste plekje va Amerikaanse Westkust, waar Italiaanse vissers hun brood verdienen met de kreeftvangst. De camera volgt het leven van vader Carlo met helper en zoon Tony, die met de geestige huis houdster Angelina (en de tamme zee hond Julius) een gelukkige familie vor men. De harmonie in het gezin van Car lo wordt evenwel verstoord door... enfin, u moet zelf maar eens gaan zien, door wie! En ook waarom en hoe alles op z'n pootjes terecht komt. In deze film komen enkele bekende Italiaanse liederen voor, o.a. „Santa Lucia" voorts Handels Largo. Het 75-jarig bestaan van „Levendaal" Transparante levens - wervende Christenen Onder de puinhopen van het Poolse Ghetto liggen nog 12.000 lijken Iedereen die naar Polen gaat spreekt over Warschau en ledereen, die naar Warschau gaat spreekt over de werkelijk fantastische wederopbouw van deze stad die door de Duitsers bijna totaal werd verwoest. In het centrum der stad. op de plaats waar éénB het prachtige Poolse Ministerie van Buitenlandse Zaken stond, ziet men een geweldige hoop puin, brokken steen en stukken verwrongen jjzer. Maar vlak er vóór staan de stenen voor de wederopbouw er van reeds opge tast. Wanneer er in Warschau een sterke wind staat, is de bezoeker af en toe geneigd te geloven dat hü in de Sahara is; wolken rood steenstof, ééns de huizen der inwoners van Warschau, dwarrelen door de lucht. „Have you a cigarette for me?" was Het gevolg was, dat 25.000 boekjes werden vernietigd... (Van een onzer verslaggevers). Met een oplage van 25.000 stuks wer den indertijd in samenwerking met Ca nadese autoriteiten en Volksherstel boek jes gedrukt, welke voor f5 per stuk ten bate van Volksherstel zouden worden verkocht. De boekjes werd keurig uitge voerd in tien kleuren. Edoch, toen de boekjes gereed waren en door een com missie gecontroleerd, bleek een predi kant bezwaar te hebben tegen een plaatje in dat boekje. Daarop stond een meisje afgebeeld, dat aan een Canadese soldaat vroeg: „Have you a cigarette for me?" „En is de plaat er toen uitgehaald?" informeerde gisteren de Haagse Politie rechter voor wie deze geschiedenis werd verhaald. „Neen," zo werd medegedeeld, „de ge hele oplage is vernietigd...." Voor het plaatsen van de drukorder was iemand als intermediar opgetreden; het leverde hem een flink bedrag op. Deze geschiedenis is aanleiding geweest voor de Prijsbeheersing bij de drukker van het boekje, L. M. S. te Wassenaar, een onderzoek in te stellen. Diverse ©vertredingen werden ggconstateerd. De Tuchtrechter voor de Prijzen legde f 60.000 boete op, van welke beslissing S. IN DE MAREKERK is gisteravond een herdenkingsdienst gehouden ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de Chr; Wvjkverenlging „Levendaal". Helaas viel het aantal bezoekers tegen, maar de tonen van blijdschap en dankbaarheid, die in deze dienst 't best te horen waren, werden er gelukkig niet vals door. I moest de Kerk naar de mensen gaan. I Hij heeft zich aan het wegdwalende schaap gegeven. In verband met de geschiedenis merkte ds Punselie op, dat de weg van de Heer altijd is in wervelwinden en stormen. God heeft zich aan ons in „Levendaal" geopenbaard in het suizen van een zach te stilte. Er is eigenlijk maar één ont roerend feit te noemen: de stichting van de wijkarbeid aan het „Levendaal". Velen, die het gebouw zijn in- en uitgegaan, leerden ook zingende door de zuchtende wereld te gaan. omdat zij er iets van begrepen, hoe Gods genade beloften in zich draagt voor dit en voor het toekomende leven. Wij dragen een Goddelijk kleinood in de plooien van ons reiskleed mee. En dit maakt ons rijk en gelukkig. Wil men God danken en verheerlijken, durf het dan aan om te leven uit Zijn beloften. Bergen mogen wijken en heu- elen wankelen, maar Zijn trouw zal niet vergaan. Laat Hij ons naar de feestzaal het Vaderhuis leiden. Als de verloren >n thuis komt, wordt het huis, dat zo somber en stil was, levend en vol. In het slot van zijn toespraak zei ds Punselie, dat wij, die God aanroepen, ook moeten uitroepen. En dat niet alleen woorden. Het zou zo goedkoop zijn. Maar onze levens dienen te zijn trans paranten, waardoor de veelkleurige wijs heid Gods aan de wereld kan worden getoond. Onze rust zal het rhythme zijn in het eeuwig Halleluja! Ds Vossers legde er de nadruk op, dat de kracht van de Gemeente blijkt uit haar wjjkwerk. Het voornaamste is, dat erk activiteit wordt ontplooid. Er zjjn gemeenten, waar de kerken stamp- •ol zijn op de Zondag, maar waar men in de week, als de kerkdeuren gesloten zijn, haast niets van de Kerk merkt. Wee deze gemeenten, als het proces ontkerstening er begint. Spr. wekte de aanwezigen op om mee te doen. Het gaat de zaak van „Levendaal' van Jezus Christus, de Koning der Kerk. Er moet een wervende en win nende kracht van de Christenen uitgaan, besloot ds Vossers. De dienst werd besloten met het zin- ïn van Gezang 121. werk van de stichter, ds De Wolff. W\j danken God, dat Hij hem in het hart heeft gegeven dit werk te beginnen. Ds Punselie heeft het steeds als een voor recht beschouwd het werk van ds De Wolff te mogen voortzetten en ds Vos sers doet dit ook. Nadat het Ned. Herv. kerkkoor enige verzen van Gezang 293 ten gehore had gebracht, sprak ds M. J. Punselie, die ruim 30 jaren in de omgeving van het Levendaal heeft gearbeid, een herden kingsrede uit. Hij begon met er op te wijzen, dat men in de Kerk van 75 jaar geleden massaal leefde. De mensen be leden hun belijdenis in de eerste persoon meervoud. Het grote gevaar was, dat in het massale de persoon verloren ging. Men vergat, dat in het Nieuwe Testa ment is gezegd, dat de gelovigen als levende stenen in het Godsgebouw moe ten worden ingevoegd. De Gemeente moet bestaan uit per sonen, die persoonlijk moeten door leven wat In de Gemeente wordt be leden en gepredikt. Het gemis aan persoonlijk contact werkte de vervreemding van de Kerk in de hand en hieruit vloeide de verwil dering voort. Men had weinig meedogen en verantwoordelijkheidsgevoel voor de velen, die dreigden onder te gaan in de grauwe werkelijkheid van alle dag. Ds De Wolff was een man met een priesterlijk hart en hij voelde, dat er een centrale plek moest komen, waar hij de mensen wat intiem kon ontmoe ten. Kwamen zij niet naar de Kerk, dan kostbare vraag Soldaat stal relief uit Utrechts museum Omstreeks de jaarwisseling is uit het •artsbisschoppelijk museum te Utrecht een eikenhouten zestiende eeuwse relief (waarde f2.000), voorstellende de kruis afneming van Christus, gestolen. Als de dader is thans gearresteerd de ïl-j. soldaat A. N., een employé vai militair hospitaal aldaar. vanmorgen in hoger beroep terecht stond voor de Haagse Politierechter. Verd. had ernstige bezwaren tegen de wijze, waarop de controle plaats vond en de wijze, waarop was berekend, ook in verband met klasse-werk. Om een en ander nader te onderzoeken, werd na het horen van enkele getuigen de zaak voor onbepaalde tijd aangehouden. Anderen gingen met erfenis van 22.000 strijken Overkwikkeljjke zaak in Rotterdam In Rotterdam is een zwendel ontdekt met een erfenis van f 22.000 die de koop man C. de V. uit de Tochtstraat aldaa' beeft nagelaten. Het geld kwam aan zur vier kinderen toe, aar ze kregen niets Een broer van de overledene was tol toeziend voogd over de drie minderjarige kinderen benoemd. Zijn schoonzuster was nl. gescheiden. De kinderen werden na de scheiding door een huishoudster verzorgd, maar gingen na het overlijden naar hun moeder terug. Het vierde kind. een militair, kwam onlangs uit Indonesië terug en bracht de zaak aan het rollen Het bleek, dat ook zijn spaarpot met 1300 aan zilvergeld verdwenen was. Thans zijn de voogd en de huishoud ster van De V gearresteeerd. Het blijkt, dat zij er, met een aantal vrienden, mei het geld vandoor zijn gegaan. Verschil lende bedragen zijn achterhaald en ir een pakhuis werden goederen aangetrof fen, van het geld gekocht Thans zal de fiscus ziah nog met de zaak bemoeien en ook zal worden uitge zocht, hoe de erflater aan zoveel geld kwam. De kinderen zullen dus nog wel even moeten wachten, voor zij eventueel iets krijgen. Nijmeegs meisje boetseerde kopje van prinses Marijke De 12-jarige Jofientje Gerritsen uit Nij megen is dezer dagen anderhalf uur in het paleis Soestdijk op bezoek geweest, ;en kopje in klei te boetseren naar het levende model van prinses Marijke Dit kopje zal in het nieuwe Nijmeegse kleuterdagverblijf „Maria Christina" worden geplaatst. De Koningin schonk zelf thee en presenteerde koekjes. Beatrix en Irene woonden dezer dagen bijna Onopgemerkt in de Stadsschouw burg te Amsterdam, onder geleide van twee hofdames, een opvoering bij Van Mozart's opera „Die Entführung aus dem Serail". Wegens ziekte van een der ac teurs ging de uitvoering van Strauss' „Die Fledermaus", waarvoor de Prinsesjes ge komen waren, niet door. Mr. A. A da ma ZUlstra heeft ontslag verzocht als lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. B. W. stellen de raad voor dit eervol en t dank te verlenen. Ik heb reeds veel door de oorlog ver woeste steden gezien, Keulen en Berlijn waren héél erg, maar het was alles niets in vergelijking met de verwoesting van Warschau. Meer dan zestig procent van de voor-oorlogse bewoners van War schau zijn dood. Alleen in Warschau gingen meer mensenlevens verloren dan het totale aantal gesneuvelden van het Amerikaanse. Canadese en Engelse leger tezamen. Meer dan vijf-en-tachtig procent der huizen is onbewoonbaar er een huis moet in Polen wel in een aller treurigste toestand verkeren wil mer het als onbewoonbaar beschouwen. Het meest vreselijke echter wpt ik in mijn leven gezien heb zijn de ruïnes va Joodse Ghetto. Het beslaat 20.000 kante Meter en toen de 40.000 a 50.000 Joden die er nog in leefden in 1943 een gewapend verzet overgingen omdat ze hadden besloten liever vechtende "te sterven dan naar een vernietigingslager gestuurd te worden, omsingelden de Duitsers het Ghetto en vernietigden het, met behulp van dynamiet, zodanig dat de ruïnes ervan nóóit meer weggeruimd konden worden. Men neemt aa nog ongeveer 12 000 lijken onder de puinhopen liggen. Thans is men bezig, met behulp bulldozers, van het geheel een soort plateau te maken, dat ongeveer twee meter hoger zal komen te liggen dan de rest van de stad. Het was Bismarck die, In 1862, de vol gende instructies gaf: „Onderdruk de Polen totdat er geen energie hen over is. Alles wat we kunnen doen is hen uitroeien". En Hans Frank de Goeverneur van het „Protectoraat Polen" zei gedurende deze laatste oorlog: „De Polen moet de volkomen hopeloosheid van hun natio naal bestaan bijgebracht worden. We kennen het resultaat. Duizenden en duizenden Polen werden in fabrie ken, in de mijnen en in de landbouw als slaven te werk gesteld. Poolse ker ken en musea werden als pakhuizen en garages gebruikt. Poolse boeken werden in het opénbaar verbrand en de Poolse intellectuelen werden naar de vernieti gingskampen gezonden. Wat de Poolse Joden betreft, voor hun exterminati hadden de Duitsers een dubbele reden en van de voor-oorlogse Joodse bevol king van 3.600.000 zielen bleven er min der dan 90.000 gespaard. In het meest beruchte vernietigingslager, Auschwitz, vonden in 1944 24.000 mensen per dag de dood. Het is, onder deze omstandigheden, niet verwonderlijk dat de Russen de bitterheid der Polen ten opzichte Duitsers uitbuiten. Indien men, door de ruïnes der oude stad dwalend, over de puinhopen klau tert, op de plaatsen waar de huizen de straat gevallen zijn, ziet men zelden een rokende kachelpijp tussen het puin. Een Poolse familie heeft schuilplaats met een dak gevonden er, zo goed en zo kwaad het ging. woning van gemaakt. Volgens een Pools priester, met wie ik deze toestand be sprak, wonen er in Warschau ongeveer 3500 families onder dergelijke bele omstandigheden. En toch, niette genstaande dat, zijn bijna alle 40.000 arbeiders die in de wederopbouw werk zaam zijn, bezig om, steen voor steen, de prachtige kerken en paleizen vroeger op te bouwen. Ondanks het feit dat Polen ongeveer 1000 vierkante Kilometer in het Wes- n aan zijn grondgebied toegevoegd kreeg ten koste van Duitsland is het echter 45.000 vierkante Kilometer klei- dan voor de oorlog, daar het aan de Sovjet Unie ruim 95.000 vierkante Kilometer moest afstaan Maar deze geografische reductie is in feite een groot voordeel voor Polen. Het land heeft nu vrijwel geen minderheden, daar Duitsers die m de westelijke gebie- a woonden, geëvacueerd zijn naar wat de Republiek Oost-Duitsland is. Ook dit gebied vruchtbaarder dan de aan Sovjet Unie afgestane gebieden en t is tevens een van de belangrijkste industriecentra van het voormalige „Derde Rijk". De mijnen en industrieën Silezië geven nu werk aan duizen- Polen voor wie vroeger geen em plooi was. Daarbij komt nog dat de be volking, door oorlogsgeweld, met ruiir vierde deel verminderd is. Verder zijn nog duizenden Polen om politieke redenen, niet naar hun land terugge keerd en leven in de kampen plaatste personen in West Europa. Nog een voordeel voor Polen is dat de kust strook van ongeveer 60 K.M. tot 600 K M. erlengd is en dat de Pools-Duitse grens an 1700 tot 600 1LM. teruggebracht de bedoeling de oorspronkelijk# bevolking van het nieuwe West-Pools# gebied te vervangen door Polen uit het de Sovjet Unie toegewezene gebied, was vrij verbaasd tussen de ruïnea Wroclav het vroegere Breslau aantal standbeelden te vinden d:e, en miraculeuze manier, aan de ver woesting ontsnapt schenen. Maar het bleek mij al spoedig dat die standbeelden stonden ten tijde der Duitse ca pitulatie. Zij kwamen, evenals het me rendeel der inwoners, uit de stad Lvov, n de Sovjet Unie ligt. Maar, zelfs met al deze nieuwkomelingen ziin de nieuwe gebieden nog onderbevolkt en de reden is niet alléén dat de steden en dorpen nog niet voldoende zijn op gebouwd. De Polen zijn nog niet erg zeker van de duurzaamheid der nieuwe grenzen. Wel heeft Wilhelm Pieck ze, namens de nieuwe republiek Oost-Duits- land gegarandeerd, doch de Westelijke geallieerden deden dat nog niet. En het komt mij voor dat, hoe treurig het ook is dat deze boeren een communistische regering hebben, zij toch zeker het recht hebben te weten waar de grenzen van hun land lopen. En indien de Westerse mogendheden de moed op kunnen brengen te verkla ren dat, wat hen betreft, de grenzen zo kunnen blijven als ze nu zijn, dan zou den ze de Sovjet Unie een geweldig propaganda- en agitatie-middel uit de handen nemen. Nog een enkel woord omtrent de Poolse landarbeiders. Het collectiviseren gaat in Polen, tot nu toe, veel langzamer dan in de andere Oost-Europese lan den De Westerse diplomatieke vertegen woordigers hebben tot zo ver slechts één collectieve boerderij kunnen ont dekken- Een der redenen ls dat Engeland, Frankrijk en Noorwegen de beste cliën ten van Polen zijn voor agrarische producten en het uitoefenen van druk op de boeren zou vanzelfsprekend een daling der voedselproductie, dus export, i. betekenen. Wie er met de „Cameronia" thuis varen Aankomst vermoedelijk 24 Januari te Amsterdam ALPHEN AAN DEN RIJN Met het troepentransportschip „Came ronia", welk schip op 29 December uit de haven van Tandjong Priok vertrok en vermoedelijk op 24 Januari a s. te Am sterdam zal arriveren, komen de volgen de militairen (en gezinnen) uit Leiden en omgeving naar huis: LEIDEN Sergt H Labordus, Lindenstraaf 16; Sergt B B ave laar en gezin. Utrechtse Jaagpad 74; Sergt B M Kuivenhoven en echtgenote, Stieltjesstraat 39; Ltz J A van Duren en gezin, Terweepark 8. Voor 't eerst hoogbouw geprojecteerd verslaggevers) (Van de oorzaken van het enige weken geleden door de gemeenteraad van an den Rijn besproken en aangenomen uitbreidingsplan is de industrie. een industrieplaats en als haar ontwikkeling het huidige tempo weet lisschien over een klein aantal jaren hier en daar de vraag n nog wel kan spreken van Alphen als met de bouw van welke laatste hoogst- -aarschijnljjk dit jaar zal worden be gonnen. Om de grond zo productief mo gelijk te gebruiken, zal zowel in West n Oost de hoogbouw meer-gezins- woningen) worden toegeuast (voor het eerst in Alphen). Al deze gegevens werden ons gister morgen op een ten gemeentehuize van Alphen gehouden persconferentie door de heer W. Brouwer, loco-burgemeester, J. Snijder, directeur van gemeente- Alphen Alphen vast te houden, zal worden gesteld, of n de Rijn. In Alphen werken verschillende fac toren mee om het ontwikkelingsproces in goede banen te leiden. Ten eerste ziin er expansie-mogelijkheden. Industrie terrein heeft men in ruime mate. In het geprojecteerde uitbreidingsplan, dat thans bij Ged. Staten in behandeling is, heeft men een respectabele oppervlakte voor industrie gereserveerd. Blijkt later echter, dat dit aantal hectaren niet vol doende is, dan kan men gevoeglijk aan grenzende percelen ontsluiten. Kortom: Alphen kan zijn vleugels uitslaan. De werkkracht der Alphenaren kun nen wij als tweede gunstige factor be- Nog een foto van het zendingsschip „Sarohan", dat, zoals wij gisteren uitvoerig meldden, Dinsdagmorgen op de scheepswerf van de Gebr» Akerboom N.V. te Oegstgeest-Voorschoten t« water werd gelaten. Foto N. v. d. Horst. •en van de dorpen a schouwen. In 1947 waren 46 procent de werkende bevolking in de industrie ingeschakeld (52 pet. van de werkende mannen), 14 pet. vonden een bestaan in de agrarische sector, 9 pet. in de handel en 5 pet. in het verkeer. Dus staat vast, dat de industrie in Alphen het hoofd middel van bestaan is en dat daarnaast de land- en tuinbouw voorname staansbronnen zijn. Over de resultaten van de industrie, die voor een belangrijk deel bouwmaterialen-industrie is, heeft men niet te klagen. Gewichtige orders zijn geen zeldzaamheid. Het plan Het uitbreidingsplan (265 ha) va 6024 ha tellende gemeente is te splitsen in een plan West (ten Westen van d Rijn) en een plan Oost (ten Oosten Wie beide plannen op een kaart vei enigd ziet, zal onmiddellijk toegeven, da de toekomstige vorm van Alphen har monischer is dan die van de tegenw dige lintbebouwing. Het gehele project is berekend op een gemeente van 40.000 inwoners (thans zijn er 21.500) en heeft een looptijd van 30 jaar. In plan West ziin 2500 nieuwe ningen opgenomen en in plan Oost 1100. Het plan Oost II, dat niet in het aange nomen project is vervat, zou 3000 wo ningen kunnen tellen. Dit laatste is echter nog heel verre toekomstmuziek. Ten Westen van de Rijn heeft men 30 ha industrieterrein gereserveerd, ter wijl men, wat de gebouwen betreft, heeft gedacht aan een school voor mid delbaar hoger onderwijs, één voor mid delbaar onderwijs, een nijverheidsschool, een schouwburg, een hotel en badhuis, enige kerken, een overdekt zwembad, een zakencentrum, een ziekenhuis en een tehuis voor ouden van dagen. Dit is al wel bekend. Ten Oosten van de Rijn is geen industrieterrein ontworpen. Wel is er plaats voor ev. kerken, scholen en een verenigingsgebouw, terwijl men ook, evenals in plan West, aan sportterreinen heeft gedacht. Men zou zelfs een voet balveld willen hebben, waarop zonder bezwaar een Interlandwedstrijd zou kun nen worden gespeeld. De verbinding tus sen West en Oost zal in de toekomst worden onderhouden door de Alphense brug en de nieuwe brug over de Rijn, werken, verstrekt. Het ligt in de bedoe ling van het college van B. en W., de pers en daardoor het publiek re gelmatig op deze wijze voor te lichten. Hiermee is een wens van burgemeester Schokking in vervulling gegaan. Hetgeen wij in hoge mate toejuichen! WEEKSTAAT NED. BANK Blijkens de weekstaat der Nederland- sche Bank van 9 dezer is de bankbiljet- tenomloop met f54 millioen tot f3012,5 millioen gedaald. De totale vorderingen op het buitenland verbeterden met f 10 millioen. Brand nabij Hongkong maakt 60.000 Chinezen dakloos In de achterbuurten van Kowloon nabij Hongkong heeft een brand gewoed, waardoor 60.000 Chinezen dakloos zijn geworden. BEHARTIGING BELANGEN NED. AMBTENAREN IN INDONESIË De vertegenwoordiging der samenwer kende vakorganisaties van overheids personeel in Indonesië blijft na het ver trek van de delegatie-Lichtveld geves tigd Statenlaan 57, tel 557604, Den BEVIN WEER LABOUR-CANDID AAI In verband met de berichten over zijn gezondheidstoestand, heeft Bevin te Co lombo verklaard, dat hij zich bij de ver kiezingen in Engeland opnieuw candi- daat stelt. Marn II z m. J H van Ofwegen. Grij- pensteins:raat 35. BODEGRAVEN Sergt T C Arends en gezin. Willem straat 31; Mar Verpl G Koning, Goudse- •traatweg C 147. HILLEGOM Korp L W Sijzenaar en gezin. Meer straat 164; SMI P Schreuder en gezin, Jhr Mockkade 7. KATWIJK AAN DEN RIJN Mevr C A Drukker-Burroughs en E A Drukker, Sandtlaan 18. KATWIJK AAN ZEE Sergt P Haasnoot. Van der Vegtstr. 3; Wmr T Plokker, Jan Tooropstraat 58; Korp M Hoek, Remisestraat 17. LISSE Sold S L Roes. Zwanendreef 26. NIEUWKOOP E J Gruis. Nieuwveenaeweg 16; Wmr A. Stevens en echtgenote. Dorps straat 329A. OEGSTGEEST SM J H M van Zoelen en gezin, Louise de Colignylaan 24. VOORSCHOTEN le Lult J R Schulting, Narcisstraat 12. WARMOND Marn II H. H. J. Juffermans. Dorps straat 102. Mevr JAM Veenkamp-van Bruggen en J Veenkamp. Storm van 's-Gravesande- eg 7; Res 2e Lt F van Bartheld en ge- ji, Schouwweg 18A. „Ex Animo"-familie was op gezellige avond bijeen Het jeugdkoor verdient veel lof De grote „Ex Animo"-familie was gis teravond in „Den Burcht" gezellig bijeen. Het programma werd verzorgd door het jeugdkoor „Ex Animo", met medewerking van een „Ex Animo"-dubbelmannen4twar- tet en het Leids Kamerorkest. De voorzitter van de vereniging, de heer Th. Brand. wee« er in zijn openings woord op. dat dit de eerste grote uitvoe ring van he< jeugdkoor was Hij stelde het genomen initiatief van de jongeren zeer op prijs. Natuurlijk werd er deize avond naar hartelust en uitstekend gezongen. De uitvoering, die het jeugdkoor gaf van „Diederik en Hildegondeeen zangspel in drie bedrijven van de directeur. Her man de Wolf. viel zeer t« roemen. Vooral Suusje Beurze en Teuni Visser onder scheidden zich. In samenwerking met het dubbelmannen-kwartet zong het jeugd koor vervolgens „Am der schone, blauen Donau" van Joh. Strauss. Op dit nummer volgde een daverend applaus. Na een pauze, vol met attracties, deed het jeugdkoor zich voor het laatst op deze avond horen met „De molen in het bos" van R. Eilenberg. Een woord van hulde aan de directeur, die het koor zo goed laat zingen, is hier zeker op zijn plaat». „Motorpech", een humoristisch zangspel in één bedrijf van Herman de Wolf. bracht de lachspieren danig in werking. Naast allerlei zotte voorvallen zongea de heren aardige nummertjes. De gehouden verloting werd een groot succes, dat het jeugdkoor dubbel en dwars verdiende. ZIJ SLAAGDE VOOR „INSTRUCTRICE" Mevrouw S. v d Mey, MarediJk 159 slaagde voor het examen B B N -autorij school-instructeur, afgenomen door da bond van bedryftautoverkeer in Neder land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3