Jlieutue geihsctfe (ümirunt Effectenschandaal in Belgische Kamer leidt tot fel debat DONDERDAG 12 JANUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. j Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. 'Wartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staat»a«tlcft Is qhfbleoftt myn facrt latcatieaspoct" Dertigste jaargang No 8018 „POLITIE-INSPECTRICE" - niet zo sensationeel Zie pag. 3 Brusselse „politieke munt Socialisten en communisten eisen aftreden van premier Eyskens ONDER ENORME BELANGSTELLING op de publieke en diplomatieke tribunes in de Belgische Kamer, heeft premier Eyskens gisteren zijn verklaring afge legd over de affaire der niet-aangegeven aandelen. De socialistische woordvoerder, Tielemans, verzocht de eerste-minister onmiddellijk af te treden. Hij voegde er aan toe: „Indien U niet vrijwillig aftreedt, zal de Belgische regering over enkele weken gedwongen zyn in haar geheel af te treden, als gevolg van dit financiële schandaal. De Katholieken en Liberalen stelden zich op het standpunt, dat de kwestie geen kabinetscrisis behoefde uit te lokken. Iets anders is. dat zij wel wensten, dat het gerechtelijk onderzoek krachtig zou worden voortgezet en de schuldigen voorbeeldig gestraft. Wij herinneren er nog aan, dat een aantal personen was gearresteerd; welke er in geslaagd waren om effecten, die na de financiële sane ring van October 1944 waren aangegeven, door falsificaties weer vrij te laten circu leren. Er werden na deze arrestaties nog meer aanhoudingen verwacht. Het grote bedrag van ongeveer 10 miHioen Bel gische francs was met deze vervalsing gemoeid. Een heftig offensief van Socialisten en Communisten tegen Gaston Eyskens en de Christelijke Volkspartij was het ge volg van de onthullingen. Men stelde Eyskens verantwoordelijk, omdat deze de portefeuille van Financiën beheerde, toen de vervalsingen plaats vonden Eyskens wil zelf, dat de schuldigen streng worden gestraft, maar volgens hem waren de functionarissen, die de documenten moesten onderzoeken, welke zeer bedriegelijk waren nagebootst, te goeder trouw. Sprekend over de effecten, die door de Belgisch-Amerikaanse Vereniging van de Vrienden der Abdij van Overbode ter legalisering waren aangeboden,, ver klaarde Eyskens, dat deze op normale wijze in Nederland aangegeven waren Later is evenwel gebleken, dat de, bij het ministerie van Financiën ingediende, borderellen vals waren, terwijl verder aan het licht kwam. aldus A.N.P., dat de betreffende vereniging in 1947 spe ciaal gesticht was, met het doel, de te laat aangegeven aandelen toch verhan delbaar te maken. De oprichtingsacte werd te dien einde gedateerd op 1937. Bovengenoemde socialistische afgevaar digde Tielemans, verklaarde nog, dat he'. mogelijk kan zijn, dat gerechtelijke auto- Oud liavenpand in Rotter dam uitgebrand Grote partijen maanzaad en peul vruchten verloren Een van de oudste havenpanden die Rotterdam na het' bombardement van 1940 heeft ovengehouden, is gisteravond gedeeltelijk uitgebrand. Het is een pand aan de Wijnhaven en de Wijnstraat, vlak bij het bekende Witte Huis; de graan handel van de firma J. Bosman is er ge vestigd. Het was een fantastisch gezicht, omdat de beurtelings groene en rode lichtreclame op het Witte Huis de gloed bescheen. Twintig stralen werden in de vuurzee ge worpen, o.m. van de zevende etage van het Witte Huis, vroeger Nederlands hoog ste gebouw. De belendende percelen kon den gespaard blijven. Grote partijen maanzaad en peulvruch ten gingen verloren. De installatie en her interieur van de fa Bosman op alle vier de etages, werden verwoest, maar ver zekering dekt de schade. De andere helft van het dubbele pand. waar de fa Kwint om. 30 000 meter zeildoek had opgeslagen, bleef behouden. Het vuur ontstond in de erwtenschonerij op de derde etage, mogelijk doordat enige zakken tegen de brandende potkachel zijn gevallen. Een kippighaantje Een kdip, die de laatste zomer nog eieren legjde is veranderd in een haan. „Hij" heeft thans een kam, lellen en manieren van het mannelijk dier. De eigenaar, de vermeerderaar B. van Girnkel, Zegheweg 49 te Woudenberg, heeft het dier verkocht aan de vee artsenijkunde voor inwendig onder zoek, aldus meldt het Utrechtsch Nieuwsblad. Zoals te verwachten was heeft de Finse soc.-democratische minderheidsregering, in een speciale parlementszitting, met 97 tegen 90 stemmen een vertrouwensvotum verkregen. Vandaag stellen wij U voor: Sold. H. G. BOOGERD, Oranjestraat 48, Alphen a.d. Rijn. Soldaat Boogerd is op 16 Februari 1949 met de „Waterman" naar Indonesië ver trokken en is thans gelegerd te Mod- jokerto. Hij viert morg~v- tropenverjaardag en heeft het daar best naar z'n zin. Ondanks de mooie klap perbomen verlangt hij echter erg naa: zijn huisgenoten en verloofde. riteiten Eyskens ondervragen. Er stond grote rumoer toen de tische heer Demany. de vraag stelde, of een deel van de illegale winst ten goede was gekomen aan de partijkas van de C.V.P-, hetgeen met nadruk werd ontkend. De C.P.V. liet zich niet onbe tuigd. en er werd terug geroepen: „Heb ben de Belgische communisten nooit gelden van Moskou ontvangen?" Tenslotte werden door de oppositie twee moties ingediend, waarover van daag zou worden gestemd. Het gaat om het eventueel aftreden der regering. De meerderheid der Kamer zal echter wel haar vrtrouwen uitspreken in het kabi net Eyskens. Koning! ;in en drie prinsesjes naar Oostenrijk Vertrek in de tweede helft van Februari Indien de omstandigheden zulks toe laten, hoopt de Koningin haar vacantie dit jaar tydens het winter sportseizoen in de Oostenrijkse Alpen door te brengen. De drie oudste prinsesjes zullen haar Moeder vergezellen. Het buitenlands verblijf zal enige weken duren. Mevrouw Pennink zal in de ochtenduren toe zicht houden op het schoolwerk, dat de prinsesjes meekrijgen. Het ver trek is in de tweede helft van Februari voorzien. De Koningin en haar kinderen zullen zich per trein naar St Anton begeven, vanwaar H.M. het vorige jaar tengevolge der politieke omstandigheden na een zo kortstondig verblijf naar Nederland werd teruggeroepen. Prinses Marijke zal gedurende de afwezigheid van de Koningin bij haar Grootmoeder op het paleis Het Loo logeren. De rechtbank te Amsterdam heefi e vordering van een aantal aandeel houders tot vernietiging van de fusie der Hollandse Hypotheekbank N.V. met de N.V. Nationale Hypotheekbank te vernietigen, afgewezen. Militairen op Asturias kregen thee op bed Ruim 1500 man arriveerde vanmorgen in Rotterdam „De verzorging was prima en iedere morgen kregen de jongens thee op bed," vertelde vanmorgen de commanderend officier van de troepen van de Asturias, waarmee ruim 1600 militairen van de 7 Decamber-divisie uit Indonesië in Rot terdam arriveerden. Op 24 December, even voor Colombo, moest de scheepsarts een van de jongens opereren, die een aanval van acute blindedarmontsteking had. Op Oudejaarsdag moest de Haagse korporaal J. Kooten deze operatie onder- Voorts bracht de „Asturias" 135 vrouwen en 141 kinderen naar Neder land. terwijl er ook 45 gewone passagiers aan boord waren. Twaalf hiervan zijn Dndonesische studenten, die in ons land gaan studeren. Voor de debarkatie, die werd opge luisterd door muziek van het trompetter- corps der huzaren van Boreel, werden namens de Koningin woorden van welkom gesproken door ritmeester W. F. K- Bischoff van Heemskerck; namens de Regering door de staatssecretaris van Oorlog, mr W. Fockema Andreae en door kolonel C. F. Pahud de Mortanges: namens de inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht, Prins Bernhard. Italiaanse regering afgetreden De Gasperi opnieuw aan bod? Zoals verwacht werd, is de Italiaanse regering afgetreden. Sedert October 1949 bestond er wegens het vertrek van drie rechtse socialistische ministers een kabi netscrisis, welke gisteravond zijn hoogte punt bereikte. De christen-democratische premier de Gasperi zal heden zijn functie neerleggen. Waarschijnlijk zal president Luigi E in audi hem verzoeken opnieuw een kabinet te vormen. Officieel heeft hij het ontslag nog niet aanvaard. Ook op de Goudkust (West-Afrika) il men onafhankelijkheid. In deze En gelse kolonie is men een campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid begonnen, ter ondersteuning van de aanspraken op de status van dominion. Op de Zeeburgerdyk in Amsterdam botste een tram op een vrachtwagen, waardoor 6 personen werden gewond. Het voorbalcon van de tramwagen werd geheel vernield, hetgeen men op bovenstaande foto duidelijk ziet. Teruggekeerd ambassadeur verklaart: Ook Nederland zal eerlang het rode China moeten erkennen Vreemdelingen genoten in eommunistiseh Nanking volle bescherming Men zal er waarschijnlijk rekening mcc I moeten houden, dat Nederland te zijner tijd ook zal overgaan tot erkenning van het communistische regime van China verklaarde onze ambassadeur in dat land, de heer F C. baron van Aerssen Beyeren Voshol, in een onderhoud met het A.N.P. Voordat Engeland overging tot erken- ling van het rode bewind, is in deze aan- [elegenheid ongetwijfeld nauw overleg gepleegd met de partners van het Atlan tisch Pact. aldus de ambassadeur, die op 'het ogenblik in Den Haag vertoeft. was vau mening, dat men de toestand in China zo realistisch mogelijk moet bekijken. Wij hebben grote econo mische belangen in dat land, vooral op scheepvaartgebied. lgens de persoonlijke waarneming •baron Van Aerssen in Nanking en Sjanghai zijn de rode troepen gediscipli neerd en niet vatbaar voor corruptie. Voor de bestudering van de Europese ogelijkheden in China is geduld en voor zichtigheid nodig. Het is een land. waar ,n sommige opzichten (bijvoorbeeld in de landbouw) nog „oudtestamentische" toe standen heersen, zoals de ambassadeur het uitdrukte. Westerse methoden vinden niet gemakkelijk ingang. Men rekent t' veel grotere tijdsruimten dan hier. Daar 'komt bij een gebrek aan begrip voor machinerieën en moderne methoden. Vreemde invloeden hebben in China nooit ingang gewonden. Toch zal de com munistische invloed er niet worden ge- eerd. want het communisme heeft en kele pnactische verbeteringen gebracht. Als het nieuwe regiem tracht in vele wantoestanden verbetering te brengen, is het niet onbegrijpelijk dat het welkom wordt geheten. De regering heeft baron Van Aerssen teruggeroepen, omdat verder aanblijven onder een niet erkend bewind een vreemdsoortige figuur zou scheppen en voorts omdat overleg nodig was omtrent de ontwikkeling in China. Ln Nanking ge noten de diplomatieke vertegenwoordigers als willekeurige vreemdelingen volle be scherming, toen de communisten er heer sten. Maar bijzondere voorrechten hadoen zij niet meer. Onze ambassadeur verliet op 9 October het land met achtereenvol gens een Frans troepenschip en het Ned. schip Tjibadak. Met een Noors schip reis de hij met zijn gezin van Singapore naar Rotterdam. Een gereduceerde ambassade- is in Nanking achtergebleven. Troep wilde zwijnen stak weer de grens over Een fabrieksarbeider fietste op het donkere bospad tussen Groesbeek e Piasmolen, aan de zoom van het Duitse .Reichswald", toen hij een vreemd geruis ?n een steeds luider geknor hoorde. Hij ontwaarde een stuk of tien wilde zwijnen. van de overzijde van de grens ons land binnenvielen. Gelukkig voor hem kozen ze spoedig het zwijnenpad en v spreidden zich hollend en tuimelend het bos. Langs een omweg zijn de dieren hun Duits domein teruggekeerd. In de bossen bij Groesbeek moet ook no£ troep van meer dan dertig wilde varkens Baby te Alphen aan Jen Rijn in de wieg verbrand Hedenmorgen omstreeks 11 uur is bij een binnenbrand in de woning van de familie Van der Werf in Wijk Hoorn te Alphen aan de Rijn een baby van 5 maanden om het leven gekomen. Bij een kachel hingen kleren te drogen en toen deze door onbekende oorzaak vlam vatten, geraakte het wiegje, waarin de baby lag, ook in brand, met het tra gische gevolg. Twee kinderen, resp. 2 en 3 jaar oud, die in de kamer aan het spelen waren, werden door de rookontwikkeling be dwelmd. maar konden spoedig weer wor den bijgebracht. De brand is door de moeder met behulp van omwonenden ge- bluscht. Zij vertoefde bij het uitbreken buiten het huis. Indonesië doekt de staat Oost-Java op Ook plannen om aan West-Java een einde te maken DE CENTRALE REGERING VAN INDONESIË heeft gisteren bekend gemaakt, dat zij de macht overneemt van de staat Oost-Java. Een officiële woord eerder te Djakarta (Batavia) heeft verklaard, dat de inwendige tweedracht in Oost-Java de centrale regering er toe gebracht heeft, tot deze noodmaatregel over te gaan. Een zeer hoge autoriteit zal worden be noemd om de macht in handen te nemen. Daarna zal een gezamenlijke commissie van centrale en Oost-Javaanse autoritei ten een plan opstellen voor een doeltref fender bestuur van Oost-Java. Nader wordt gemeld, dat het kabinet besloten heeft, dat er wetsontwerpen zul len worden voorbereid om de staten Oost- en West-Java te ontbinden, over eenkomstig artt. 43 en 44 van de grond wet, die een raadpleging der bevolking voorschrijven. Behalve tegen de deelstaten treedt de federale regering, als men het dagblad „Pedoman" geloven mag, ook op tegen de persvrijheid. Naar aanleiding van de felle critiek in de Nederlandse en Indonesische Op 1 Februari worden spoorkaartjes heel wat duurder Enkele reizen met plm. met plir meeste spoo rwegtarieven worden op 1 Februari verhoogd: enkele reizen mei 5 procent, retours over de korte afstan den met meer, evenals de traject-, week- en schoolkaarten. Algemene abonnementen die onlangs op de (hogere) oude prijs zijn teruggebracht en rjjwielkaarten blijven even duur. Ook de goederentarieven zul len stijgen; de prijzen van de wagonladin gen worden wat meer verhoogd dan die der stukgoederen. Minister Spitzen heeft deze tariefs verhoging goedgekeurd. Ze was door de Ned. Spoorwegen als voorwaarde gesteld voor een loonsverhoging van 5 procent. Thans is ook beslist, dat deze doorgaat voor werknemers van 23 jaar en ouder. Voor het jongere personeel is het over leg nog gaande. Dit is weer een belangrijk resultaat van de besprekingen over de nie lonen. In een andere verkeerstak gaat het minder vlot. Wij meldden reeds, dat de werknemers in het taxi- en huurauto- bedrijf het college van rijksbemiddelaars hebben ingesohakeld, daar men niet tot overeenstemming kon komen. De werknemers hebben thans bekend Tram boorde zich in tankauto: zes gewonden Een tram botste gistermiddag op de Zeeburgerdijk te Amsterdam op een tank auto. De trambestuurder, vier passagiers en een jongetje, dat in de auto zat, wer den min of meer ernstig gewond. De auto stond sil op de trambaan, ge reed om over te steken. Toen 'kwam lijn 10 onder een viaduct vandaan. De be stuurder kon niet meer op tijd remmen en met een geweldige klap kwam de bot sing. De auto werd vijftien meter weg gedrukt. Ook het voorbalcon van de tram werd geheel vernield. De rijsttoevoer van Oost-Sumatra is thans onmogelijk geworden doordat de losse arbeiders, die daarvoor te Belawan in dienst genomen waren, nu ook staken. 5 petsommige retours 15 pet gemaakt, dat zij de rust ln de bedrijven niet langer kunnen garanderen, als niet voor Woensdag 18 Jan. a-s. een accoord bereikt is. Dit is het eerste ultimatum, dat de vakbeweging heeft gesteld Het bracht echter geen verandering in het standpunt van de werkgevers. Het wach ten is nu op de rijksbemiddelaars. GRENSARBEIDERS BLEVEN THUIS- De Belgische grensarbeiders, die werkten op de K.V. W-sigarenfabrieken in Roosendaal, zijn deze week niet meer op het werk verschenen. Zij wisten, dat de koersbonificatie niet langer zou wor den uitbetaald, die na de devaluatie enige tijd gebruikelijk was. De directie acht de betrokkenen ontslagen. Oudewater aanvaardt voorstel Amsterdamsche Bank Een vergadering van gedupeerden van de Oudewaterse bank heeft een nieuw voorstel van de Amsterdamsche Bank aangenomen. Deze heeft zioh namelijk bereid verklaard, f 25.000 pondsponds gewijze te verdelen tussen de crediteu ren. Tevens garandeert zij over 3 jaren 50 procent van de winst tot een minimum van f25 000 en is bereid, de faillisse- mentskosten te dragen. Daar de gearresteerde directeur be roep heeft aangetekend tegen het fail lissement, dooh curatoren, rechter-com- missaris en officier van justitie hand having van het faillissement beter ach ten voor de crediteuren, hebben deze Laatste besloten op instandhouding het faillissement aan te dringen. Tevens wordt aan de overheid een zoek gericht om schappelijk te zijn ren aanzien van de preferentiële belasting vorderingen en de aanspraken var. rechtsherstel, die samen 6 ton moeten bedragen. De Amsterdamsche Bank heeft toege zegd de kleine spaarders te zullen hel pen, terwijl het bongstellingsfonds voor Gouda en omstreken directe hulp heelt toegezegd. Wist L DAT de R v C. de straf tegen de 25-J Jacoba Roelofs uit Utrecht, ex-kamp bewaakster te Vught en Birkenau. ver laagde van 11 tot 10 jaar. DAT de A'damse journalist B. Stroman de R'damse Nutsprijs 1949 ontving voor zijn roman „Kleine diefjes worden groot" DAT de omzet van de Nijmeegse vei ling in 1949 ruim f 5 millioen beliep en die van de Tielse veiling plm. f 11.5 mil lioen. DAT in de zomermaanden extra-non stop-treinen van A'dam naar Zandvoort vv zullen rijden, die de afstand in 20 minuten afleggen, zes minuten korter dan de gewone treinen. DAT twee inwoners van Leeuwarden, J. G. P. en J. D., zijn gearresteerd, die bij P. v- d. Z. onder St. Jacobi Parochie, niet medewerking van de huishoudster een inbraak hebben gepleegd. DAT van 20 Febr tot 1 April op het vormingscentrum De Vonk in Noord- wijkerhout weer een cursus „Tussen school en leven" wordt gehouden voor meisjes van 1416 jaar. DAT Teylers tweede genootschap te Haarlem een prijsvraag heeft uitge schreven, waarbij een overzicht van de Ned. penningkunst in de 16e eeuw wordt verlangd. DAT op het landgoed Colenso in Soest, waar DUW-arbeiders geruime tijd heb ben gewerkt, grote hoeveelheden Duits oorlogstuig en munitie zijn gevonden. DAT de reparatiewenkplaats voor lo comotieven, de ketelwasserij en de ko- lenopslagplaatsen van de Spoorwegen te Leeuwarden wegens bezuiniging worden opgeheven. DAT binnenkort in Nijmegen een ont vangstation voor mijngas wordt ge bouwd. DAT 23 Duitse vertegenwoordigers van de Ned. K.v.K. voor Duitsland volgende eek ons land bezoeken. DAT de culturele attaché bij de am bassade van India, dr B. Ch. Chhabra, vandaag weer naar zijn land vertrok. DAT het hotel Beekhuizen te Velp, hetwelk in de oorlog ernstig werd be schadigd, nog voor Pasen wordt her opend. DAT ir W. IJbema, dir. van de dienst der was-, schoonmaak-, bad- en zwem inrichtingen te A'dam, is benoemd tot directeur van de Stadsreiniging aldaar. DAT de rijkscontroleur van het ver keer te Utrecht, D. H, Meijer, is over geplaatst naar het bevrachtingscommis sariaat Maastricht. DAT men in Nijmegen het nijpend te kort aan woonruimte (2000 kleine ge zinnen wachten op een woning) de grootste oorzaak noemt van de geringe bevolkingsaanwas (1590) in het vorige jaar. DAT Nijmegen een vlottende schuld heeft van meer dan ƒ7 millioen. DAT de A'damse raad ongeveer 9 millioen voteerde voor de ontgraving van polders en het bouwrijp maken van terreinen. DAT in Wijdenes op 73-jarige leeftijd is overleden de bekende Westfriese speelman Bas Roemer. DAT de raad van de Friese beweging de prov. afdelingen van de politieke partijen o.m. heeft verzocht de gelijk stelling van het Fries en Nederlands over de gehele linie in hun verkiezings programs voor de statenverkiezingen op te nemen. DAT de bondsdag van de Bond Geref. vrouwenverenigingen op 24 Mei in drie R'damse kerken zal worden ge houden. DAT de R. v. C. de straf tegen de koopman E. Spiker uit Meppel, groeps commandant van de landwacht aldaar, verlaagde van 15 tot 13 jaar en de op gelegde boete van f 50.000 niet hand haafde. DAT de hotelhouder S. v. d. Werff *e Schiermonnikoog op 28 Jan. zijn 80e jaardag hoopt te vieren. DAT de Bossche adivocaat en procu reur mr G. M. J. Kolfschoten Zondag 75 jaar wordt. DAT S. C. Trewhitt op zijn verzc eervol is ontslagen als Ned. consul Winnipeg. DAT aan jhr G. L. van der Maesen de Sombreff voor de duur van zijn op treden als tijdelijk zaakgelastigde U Luxemburg de pers. titel van gevolmach tigd minister is verleend- DAT A. Verwey. procuratiehouder wnd aar. van het Deventer Dagblad, tot directeur is benoemd. pers over de samenstelling van de hoge legerstaven is de centrale regering name lijk thans bezig maatregelen te bedenken de pers en de journalisten te schiften. In de eerste plaats zal worden nagegaan of de uitgevers van tijdschriften en dag bladen wel staatsburgers zijn. Onder de bevolking van Cheribon, Ku- ningan, Kadipaten, Indramaju en Sume- dang heerst toenemende spanning. Op vele plaatsen zijn reeds drie besturen, namelijk van Pasundan, van de republiek an de Dar ul Islam. Velen zijn weg getrokken naar Bandung, omdat men bevreesd is voor geweld. Bij Garut, Pa- meungpeuk, Djatibarang en Sumedang zijn gevechten tussen de T.N.I. en de Dar ul Islam, welke laatste bjj Tjiandjur een Rode Kruisauto beschoot Een bende heeft een overval gepleegd op een onder neming bij Tjimahi. Intussen zal volgens een officiële be kendmaking het federale parlement op 1 Februari a.s. bijeen komen. Een telegram uit Bogota meldt, dat Co lumbia Indonesië erkend heeft De West-Borneoraad heeft Masjur-Ri- fai aangewezen als waarnemend staats hoofd in plaats van sultan Hamid II, die onlangs aftrad. Het Indonesische ministerie van dediging maakt bekend, dat er met de Nederlanders overeenstemming, is kregen óver de wijze, waarop de Indo nesische leden van het Kon. Ned. Ind. Leger zich kunnen melden voor de In donesische krijgsdienst. Er zou volgens dit ministerie hiervoor groot verlangen bestaan. Het Chinese blad „Sin Po" doet aanval op dr Hirsehfeld en schrijft, dat de organisatie van kapitein Westerling reeds voor de souvereiniteitsoverdracht sterk bewapend Was, zodat dr Hirseh feld de verantwoordelijkheid der Neder landse regering niet kan ontkennen. Het blad raamt de sterkte der troepen kapitein Westerling op 30.000 tot 60.000 man. die hun hoofdkwartier hebben op de Poentjak (een 1450 meter hoge berg pas op de hellingen van de Gedeh, de Grote Postweg). SCHIPPERSKIND DOOR DRAAIENDE AS GEGREPEN EN GEDOOD. Het vierjarig dochtertje van schipper, die op een beurtschip in het Singel te Amsterdam met een laadboom beizig was, werd gegrepen door de draaiende as van deze machine. Ze werd rondgesleurd en doodgedrukt. Schilderij van Djakarta De Koninklijke Paketvaart Maat schappij gaf aan de Nederlandse kunstschilder VV. G. Hofker opdracht een schildery te vervaardigen van H.M. de Koningin, tijdens de inhuldi gingsplechtigheden. Het schilderstuk, dat een plaats zal krijgen in het hoofdkantoor van de K.P.M. te Dja karta, wordt op het ogenblik geëxpo seerd bij de kunsthandel Bernard Houthakker te Amsterdam. j 'tH"* Tot morgenavond verwacht De Bilt: Komende nacht kouder, met hier en daar fckw temperaturen even onder het vriespunt en plaatselijk k |M nevel of mist. Morgen overdag geleidelijk tc mende bewolking, maar overwegend droog Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid en iets lagere tem peraturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). Duizenden Egyptenaren trokken dezer dagen naar het strand bij Suez, om een groot, onbekend z monster te zien, dat daar was a gespoeld. Zoölogen houden zich nog steeds bezig met de vraag, welk soort zeedier het toch wel mag zijn. Het monster heeft iets van een wal rus, maar als men naar de gewel dige slagtanden kijkt, denkt m« toch aan een soort zee-olifant.... Voor- en nadelen Van het voorstel, dat het centraal stembureau heeft ingediend, willen wij nu een voordeel en twee nadelen vermel den. Er zou van dit voorstel zeker meer gezegd kunnen worden. Maar dat kaa wachten, totdat het voorstel in uitge werkte vorm is gepubliceerd. In elk ge val raken, dunkt ons, dit voordeel en deze nadelen het hart van de zaak. Het voordeel is, dat dit voorstel ertoe kan bijdragen om het persoonlijk ele ment bij de verkiezingen enigermate naar voren te brengen. Men moet het betreuren, maar de partijen omvatten in haar organisatievormen nu eenmaal slechts een deel van het volk. En bin nen de partijen is het leven nu niet altijd even fleurig en opgewekt. Daar door is verstarring mogelijk. Hierin wil het voorstel van het centraal stembureau verandering brengen door het stelsel van de enkelvoudige voorkeur te vervangen door het voorstel van de facultatieve meervoudige voorkeur. Het wil, met an dere woorden, enig leven brengen ia de brouwerij, in datgene wat de actieve partijmensen hebben gebrouwen. Het bestaande stelsel van de enkel voudige voorkeur was reeds bedoeld alj een correctie op het systeem, waarin de samenstelling van de lijsten geheel in handen ligt van de partijen. En die cor rectie wil men nu in deze zin uitbreiden, dat de kiezer wel gebonden is aan de lijst van zijn keuze, maar dat hij in de volgorde ingrijpende veranderingen kan aanbrengen. Dat het persoonlijk element nog wat naar voren wordt gehaald achten wij geen bezwaar. Men kan hiertegen in elk geval geen principiële bezwaren hebben. Want van alle personen op een bepaalde lijst moet men aannemen, dat zij begin seldragers zijn. Anders zouden ze niet op die lijst zijn gekomen. Maar de vermelding van dit voordeel brengt ons tevens op de beide nadelen, welke wij willen noemen. Het voorge stelde systeem kan toch leiden tot ver zwakking van de principiële partijkeuze. En tot vertroebeling van de principiële sfeer, waarin naar onze overtuiging de verkiezingen behoren te worden ge houden. Men neme als voorbeeld een zgn. ge mengde lijst laat ons zeggen een lijst van een doorbraakpartij. Hierop kan men aantreffen mensen van verschillende schakeringen. Nu veronderstellen wij dat de kiezer straks niet alleen zal moe ten kunnen aangeven in welke volgorde hij de candidaten van zijn lijst gekozen wil zien, maar dat hij ook kan aangeven welke candidaten op die lijst hij be paald niet wenst. Die zou hij dus kunnen doorschrappen. Deze mogelijkheid nu zal dan in het bijzonder worden aangegrepen bij d® zgn. doorbraaklijsten. Dan kan het voor komen, dat bijv. een Protestantse kiezer een fel humanist op „zijn" lijst onder geen beding in de Kamer of in de Raad wil zien. Dan schrapt hij die naam en hij leeft misschien voort in de verkeerde veronderstelling, dat hij aan de verkie zing van deze man part noch deel heeft gehad. Het is duidelijk, dat de deur dan open gaat voor waanvoorstellingen, want dan is de kiezer maar al te snel geneigd om voorbij te zien. dat de candidaten op wie hij met graagte zijn stem uitbrengt, cr geen bezwaar in zagen, om samen met die felle man van andere levensrichting op n lijst te gaan staan. En dit is het wat wij noemen vertroebeling van de principiële sfeer. Ernstiger nog wordt dit bezwaar wan neer men let op hetgeen wordt voorge steld voor de kleine gemeenten. Hier wil men voor de gemeenteraden de kie zer niet binden aan een bepaalde lijst, maar hier wil men hem in de keuze vaa zijn candidaten vrij laten, op welke lijst Dit noemen wjj kortweg een beden kelijk systeem. Dit is geen correctie meer op een bepaalde situatie in het partijenstelsel, maar hier wordt het par tijenstelsel voor een belangrijk deel weggewerkt. Dit is vertroebeling en meer dan dat. Hiermede hebben wij in het kort een voordeel en twee nadelen van het door het centraal stembureau op tafel ge brachte voorstel aangegeven. Dat voor deel en die nadelen houden verband met elkaar. Want het systeem van de ver kiezingen moet blijven een systeem van de principiële keuze. Kan dit gepaard gaan met versterking van het persoon lijk element, dan gaarne. Maar daarmede is tevens de grens van het voordeel aan gegeven. en is ook aangegeven waar het voordeel in nadelen overgaat. En voor zover het voorstel van het centraal stem bureau thans aan de openbaarheid is prijsgegeven, kan het juist, wat betreft het aangeven van die grens, zelf nog wel enige correctie ondergaan. ZON EN MAAN. VRIJDAG 13 JANUARI Zon op 8 44, onder 16 54; maan op 3.41, onder 12.19 u. 18 Jan. NJi

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1