KIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 10 JANUAn. xdft De nijverheidsgezindheid van de jeugd betekent industrialisatie in de toekomst Van grondstof tot product is een interessante weg erslaggevers) eerder opmerkten het is een begin. De belangstelling, die opgewekt wordt zal als een sneeuwbal zich vergroten en langzaam een steeds groter oppervlakte beslaan. Een tweede middel o.m. de Nederlandse jeugd vertrouwd te maken met onz dustrie is het houden van excursies naar de bedrijven, doch dit stuit dikwijls op practische bezwaren. Het kost immers veel tijd om naar het bedrijf te komen en weer terug, dikwijls kan het slechts met kleine groepjes, het stoort de ar beid, of dwingt tot extra veiligheids maatregelen. Omgekeerd kan men we in zekere zin de fabriek naar de school toe laten komen in de persoon van eer spreker. Deze vertelt dan, aangepast aar de leeftijd en ontwikkeling van zijn ge hoor van de industrie en verduidelijkt zy'n woorden door platen, monsters, e d De tijd. door de gewijzigde econo mische internationale verhoudingen, ij voorbij, dat de industrie geholpen was met de leus „Gebruikt Nederlands fabri kaat". Doch wel heeft de Nederlandse industrie, en mèt haar geheel Nederland, er belang bij, dat Nederland zijn indu strie ontwikkelt en daarbij beschikt over de mensen, die op de vele plaatsen, zo wel in de fabriek als op de kantoren hun taak kunnen vervullen. Nogmaals or te bereiken dient belangstelling te den gekweekt. Het is verheugend, dat de vereniging Nederlands fabrikaat een goed initiatief heeft genomen en tevens ge hoor heeft gevonden zowel bij vele auto riteiten als bij de mensen van het onder- i (Van een Weet U hoe men onze dagelijkse dingsproducten en gebruiksartikelen fa briceert? Dat de ontbijtkoek een bijna uitsluitend Nederlands artikel is, hoe het behang, als het geschilderd is, gedroogd wordt, dat ergens in Nederland een oude smidse en fabriek voor moderne stalen kantoormeubelen werd. hoe zeep, tapij ten, rijwielen, emaille, glas, gluton, tricot, en stofzuigers gemaakt worden? Tien tegen één, dat men een verwonderd „neen" moet antwoorden. Maar hoe kan men van een volk, waar van het gros niet weet, hoe, waar en waarom de industrie werkt, verwachten, dat het zich industrialiseert. Onze jeugd zal toch opgevoed moeten worden met begrip voor deze dingen, zij moet „nijverheidsgezind" worden De Vereniging „Nederlands Fabricaat" heeft dit ingezien. Het is logisch dat zij, die de belangen van de Nederlandse in dustrie wil behartigen, voor dit probleem een oplossing wil vinden. De weg te bereiken is gevonden, en al zal hei resultaat eerst na jaren te constateren zijn, op deze weg voortgaande mag een gunstig gevolg verwachten. De jeugd bereikt men het volledigst en gemakkelijkst door de school. Dat heeft „Nederland Fabrikaat" begrepen en In de „Onderwijs-centrale" het contact tussen industrie en jeugd gelegd. Deze onderwijs centrale beschikt over een aan tal tentoonstellingsmiddelen, beschik baar gesteld door de industrie, waarbij de weg van grondstof tot product wordt uitgebeeld. Om maar iets te noemen:' van cacaoboon tot chocolade reep, van vezel tot touw, van korenaar tot brood, van tin tot blikje. Anderzijds zijn ongeveer 250 scholen lid van de centrale, deze kunnen dit ma teriaal toegezonden krijgen om het bijv bij het aardrijkskunde-onderwijs te ge bruike* Deze scholen varieren van mid- delbardlambachts- en meisjesnijverheids- gcholeji tot de lagere scholen toe. In aan merking genomen het totaal a&ntal soholen in ons land, dat zo ongev de 10 000 is, wordt nog slechts eei terrein bestreken. Doch, zoals w< Dubbel jubileum van potten bakker Zaalberg De pottenbakker Herman Zaalberg Jr. te Leiderdorp hoopt 16 Jan. zijn 70ste verjaardag te vieren. In de loop van dit jaar is het tevens een halve eeuw, dat hij zijn vak uitoefent. PORTRETWEDSTRIJD THéRèSE V. DUYL-SCHWARTZE-STICHTING De jury voor de portretwedstrijd van de Thérèse van Duyl-Schwartze-Stich- ting heeft geen le, 2e en 3e prijs kunnen toekennen en besloot uit de 200 inzen dingen vier gelijkluidende prijzen van f 250 toe te wijzen aan de 4 beste inzen- ders(sters), t.w.: Kees Bol te Eindhoven, mej- P. M. Dogterom te A'dam, mej. H. M. Kluytmans te Maastricht en mevr- Constance Kouwer-Wibout te A'dam. Tot 13 Jan. zijn de inzendingen te zien bij „Arti et Amicitiae" te A'dam. Beeldhouwwerken van Moore in A'dam gearriveerd Twee grote vrachtwagens, met niet minder dan 53 grote beeldhouwwerken, een aantal tekeningen en foto's van wer ken van de Engelse beeldhouwer Henry Moore, zijn gisteren bij het Sted. Mu seum te A'dam aangekomen. De kunst werken waren tijdens de reis verzekerd voor f 153.850. Vrijdagmiddag wordt de expositie in tegenwoordigheid van de beeldhouwer geopend. NIEUWE DISTRICTSINDELING BIJ HET C.N.V. De benoeming van de heer A. C. Ben- sen, districtsbestuurder van het C.N.V. in het Zuiden, tot hoofdbestuurslid, heeft een nieuwe districtsindeling nodig ge maakt. De nieuwe verdeling is: J. Vis- scher te Groningen: de drie Noordelijke provincies: W. v. d. Hof, voorheai te Am sterdam en binnenkort te Arnhem: Over ijssel, O.-Gelderlapd en Limburg; J.. H. Krooshof te Utrecht; W.-Gelderland, Utrecht, O.-Brabant; W. C. van Beek in Den Haag: Noord^ijk Z.-Holland; C. Grashoff te R'dam alleen deze plaats en H. Leusink, voorheen te Utrecht en bin nenkort te R'dam: Z.-Holl. eilanden, W. Brabant en Zeeland. De heer D. de Ridder, voorzitter van de A'damse Chr. Besturenbond, zal voorlo pig het werk in A'dam en de rest van Noord-Holland verrichten. €redietmij voor emigranten naar Canada Met medewerking van de Nederlandse Bank. de centrale stichting landbouw- emigratie. het Canada-instituut en de liquidatoren van de Ver. Transatlan tische Hypotheekbank wordt een Neder landse Crediet- en Trustmij opgericht, die de 3 millioen Canadese dollars van de Transatlantische zal gebruiken voor bevordering der emigratie naar Canada. Credieten worden verleend aan emigran- ten, die een of twee jaar in Canada hun credietwaardigheid hebben getoond, te gen onderpand, terwijl tevens hun bezit tingen in Nederland bij de bank in de posito zullen blijven. Aflossing geschiedt in Canadese dollars. Crediteuren van de Transatlantische worden in Nederland contant betaald. NADER ONDERZOEK TEGEN TRIBUNAAL-LID De Middelburgse rechtbank heeft de zaak tegen de landbouwer G W. uit Axel en de commissionnair L. D. uit Ter- neuzeni voor een- nader onderzoek ver- Wezen naar de reohter-commissaris. Vorige maand stonden zij terecht, daar D. de ander, die lid was van het Terneu- gense tribunaal, zou hebben getracht om te kopen. Tegen W. was vier maanden, tegen. D. twee maanden geëist. Chr. Reisvereniging vol moed over de toekomst Weer vele mogelijkheden voor toerisme in binnen- en buitenland (Van onze correspondent) Er heerste een opgewekte geest op de algemene vergadering, die de Ned. Chr. reisvereniging dezer dagen in Amsterdam hield. Men toonde zich vol moed over de toekomst. Het reisprogrammaboek, dat binnenkort verschijnt, opent weer vele mogelijkheden voor toeristen in binnen- en buitenland. In zijn als steeds hooggestemde ope ningsrede herinnerde de voorzitter, dr A. van Deursen uit Groningen, aan het doel der N.C.R.V.: het schone van Gods Schepping te ontdekken en te genieten Als Christenen leven wij in het geloof, dat de Heiland niet alleen de kerk tot glorie voert, maar ook de kosmos in haar redding betrekt, aldus dr van Deur- De vereniging telde op 30 September eer dan 8300 leden. De secretaris, de heer C. H. Sonneveld uit Den Haag, vestigde de aandacht op het probleem onvoldoende hotel- en pensionruimte op de deviezienmoeilijkheden. Maar ondanks de devaluatie koerste de vereni ging vooruit. Er werd krachtig op propaganda aan gedrongen. De heer M. W. Schouten uit Den Haag werd geïnstalleerd als direc teur van het bureau. Hij merkte op, dat het ledental binnen drie jaar de 30.000 >u moeten benaderen. De heren H. Alpherts uit Bussum, dr an Deursen en H. v. d. Tol, van Rot terdam, werden in het bestuur herkozen. Onbillijke aanval op de Christelijke kerken In het Chinese blad „Keng Po" te Ba tavia vinden wij de volgende onbillijke inval op de Christelijke kerken: Men heeft in Azië reeds lange tijd ge klaagd over de houding van de Christe lijke kerken, zowel Protestantse als Rooms Katholieke, die meer naar de kant van het kolonialisme en de rijken over hellen, en stelling nemen tegen de na tionale en progressieve stromingen en de arbeidersbeweging. Terwijl honderden nationale strijders en beschermers van ar beiders en armen verbannen of gevan gen zijn, heeft nog nimmer een dominee of pastoor zich offers getroost voor de politieke en economische idealen van het overheerste land of volk. Buiten de cha- ritas reikten hun werkzaamheden niet. Wij hebben vroeger reeds de wenk gege ven, progressieve zendelingen en mission- narissen uit Nederland naar Indonesië te zenden. Doch men heeft steeds xeaction- naire personen gezonden, vooral de Rooms-Katholieke Kerk. Deze politiek was de voornaamste hinderpaal voor de bloei van de Christelijke godsdienst in Azië. Tot op dit ogenblik wordt de pau selijke legatie nog steeds door een Neder lander waargenomen. De Protestantse kerken moeten ook van de Nederlandse organisatie worden losgemaakt De reso lutie van de conferentie van Christelijke kerken in Bangkok doet ons genoegen, omdat daarin stemmen geboord worden, die bewijzen van een nieuw besef en een nieuwe geest. (Men wrijft zich de ogen uit van ver bazing over deze verdraaiing en bewust verkeerde voorstelling van feiten. Het is Schevening6 schip kreeg pech De Sch 24, van de rederij v. d. Zwan, keerde gisteren wegens een defect aan de motor, vroegtijdig in de Scheveningse haven terug. Het vaartuig was pas enige dagen uit, voor de verse visserij. Dalende autoproductie in de V.S. In 1949: 6.200.000 wagens Volgens het Amerikaanse departement van Handel, zullen de auto-verkopen in de Ver. Staten, dit jaar dalen met 10 20 procent. Het productierecord van 6.200.000 auto's zal in de komende jaren niet gehandhaafd worden. Er zullen, naar verhouding, meer personen-auto's worden geproduceerd. De verkopen in 1949 wor den geraamd op 10 milliard dollars. De "GLOBE" .SNIPPERS. Na de oorlog heerst in vele landen een tekort aan huwbare mannen. Israël heeft echter tegengestelde moeilijkheden. Daar zijn 15 tot 20 duizend huwbare vrouwen tekort. Te Parijs waren vier circus leeuwen des snachts in een te kleine ruimte opgesloten geweest en zij geraak ten door gebrek aan zuurstof bewuste loos. Brandweerlieden pasten kunstma tige ademhaling toe en gaven penicilline- injecties. Na geruime tijd kwamen twee leeuwen bij, maar helaas stierven de andere dieren. Filmsterren behoeven niet meer in doodsangst te verkeren de kleur van het landschap, dat tegen woordig „gelaat" heet. De make-up afde ling van de filmmaatschappij „Warner Brothers" beschikt over een zalfje, dat elk spoor van zonnebrand doet verdwij nen. De acteurs en actrices kunnen ni naar het strand of de woestijn gaan, zon der zich er zorgen over te maken, dat zij met een niet-fotogeniek vuurrood ge zicht weer aan het werk moeten. De Ver. Staten hebben met 1781 dagbladen en een totale oplage van 52.300.00 exem plaren de grootste dagblad-verspreiding. Op de tweede plaats komt dan de Sowj et- Unie met 31 millioen exemplaren en ver volgens Engeland met 29.720.000. Het cijfer per aantal inwoners is het hoogste voor Engeland, namelijk 600 exemplaren der duizend inwoners, gevolgd door Lu xemburg met 455 per duizend, Australië 425, Zweden 405 en de Ver. Staten 357 per duizend. De geringste oplagen heb ben China en India met respectievelijk 10 en 5 per duizend inwoners. Op 400 km afstand van Bogota heeft in het dorp El Dificil, een hevige brand gewoed, door driehonderd huizen totaal werden vernield en meer dan twee duizend per sonen dakloos werden. Arbeiders te Accra, de hoofdstad van de Goudkust, zijn gisteren een campagne van burger lijke ongehoorzaamheid begonnen, door winkels te sluiten en bussen aan te hou den. Deze campagne, deel uitmakende van een beweging om de dominion-status voor de Goudkust te verkrijgen, wordt ook ondersteund door stakingen, waarbij „thuis blijft zitten" en andere mildere vormen van boycot. Vluchtelingen uit Albanië hebben onthuld, dat de Russen startbanen voor vliegende bommen bases voor vèrdragende artillerie bou wen op de Adriatische Zeekust banië. Uit ver-draagzaam-heid zal dat wel niet zijn! NEEMT AMERIKAANSE GEZANT BIJ VATICAAN ONTSLAG? De persoonlijke gezant van president Truman bij het Vaticaan zal eerlang de V.S. terugkeren en dit geeft aanlei ding tot allerlei geruchten, als in plan zijn ontslag te nemen. Glenn Archer, directeur van de „Bond der Protestante andere Amerikanen'" heeft Truman doen weten, dat de missie bij het Vaticaan een belediging is, vooi niet-Katholieke Amerikanen. Het slui- Taylor's bureaux, nadat hij Rome heeft verlaten, zal door de 75 millioen protestante Amerikanen ten zeerste op prijs gesteld worden. TOESTAND INDISCHE CULTURES De heer R. Hoegen, directeur op cul tuurondernemingen op Java, deelde me de, dat men nog steeds niet heeft kun- doordringen tot Kali Bakar, de twee rubberondernemingen van tri Planstations zijn in productie, de koffieplantage op Midden-Java zal den bezichtigd, de twee ondernemingen het Blitarse zijn nog te onveilig. Tji- bantjet moest verlaten worden moord op de administrateur en twee employé's, in Februari of Maart zal mer met de exploitatie beginnen. Agra- binta van de Zuid Preanger Rubbermij is sinds Juli 1948 In productie, Tendjo Rasmi bereikte de vooroorlogse stan daardproductie, Pasir Badak in Bantam produceert weer normaal, Tjikareo zal de productie in Januari of Februari her vatten. aanplant en fabriek zijn onbe schadigd, Djollong bij Semarang komt exploitatie, de aanplant de helft zwaar beschadigd, Bantaran in het Blitarse is onbereikbaar. NIEUWE STAD IN AANBOUW BIJ BATAVIA De bouw van de voorstad Kemajoran, 8 km ten Zuidoosten van Batavia, maakt snelle vorderingen, een grote autostrada daarheen is in aanaleg. Ruim 100 km weg aarden baan zijn in deze voorstad ge reed gekomen en 18 km zijn geasfalteerd. Van de 2100 huizen in aanbouw, zijn nu 200 gereed en 600 "bijna. In het eerste kwartaal hoopt men 600 woningen per maand af te leveren. Acht scholen wor den gebouwd, een drinkwaterleiding en riolering zijn in aanleg. Een noodcentrale is opgericht welke in het midden dezer maand stroom kan leveren. OPENGESTELDE LANDGOEDEREN De volgende landgoederen of gedeelte daarvan zijn volgens de wet als zodanig erkend en zijn voor het publiek open gesteld: Vlierbelten te Ommen, Schelver en de Vinkenborg te Doetinchem, de IQencke te Oosterhesselen, Heerenbeek te Oirschot, de Pannenhoef te Etten, de heerlijkheid Loenen te Valburg en Beyls- hof te Haelen. K.A.B. KWAM BIJEEN AAN VOOR AVOND VAN JUBILEUMVIERING. De Kath. Arbeiders Beweging hield gisteren, aan de vooravond van de vie ring van het zilveren jubileum, in het jaarbeursrestaurant te Utrecht een ver- bondsvergadering o.l-v. de heer A. C. de Bruyn. Na een rede van prof. mr. C. P. M. Romme over de P.B.O. werd resolutie aangenomen, waarin men uitsprak, dat de instelling van be- drijfslichamen onverwijld ter hand moet worden genomen. Pater Jac. Jacobs sprak over de zedelijke taak van de K.A.B. en de heer J. W. v. d. Akker het afdelingswerk. IR. LAOH VRAAGT OM AMERIKANEN Ir. Laoh verklaart dat Indonesië voor de opbouw Amerikaanse deskundigen zal laten overkomen, daar het Ameri kaanse systeem het beste is. (Het is trouwens ook voorgeschreven in het Fox. contract dat door Laoh getekend ALBERTA (Canada) vraagt Nederlandse bietenbouwers Post brengt honderden brieven op Chr. Emigratiecentrale (Van een onzer verslaggevers) Helt emi'ge dagen geleden verspreide bericht, dat de Canadese regering (niet die der Ver. Stoten, zoals abusievelijk n de radio werd gezegd), toestemming had gegeven tot het emigreren van tweehonderd Nederlandse families naar South Alberta, heeft een geweldige be langstelling in het land; ontketend. Op het bureau van de Ohr. Emigratie- centrale aan de Raamweg 28 in Den Haag brengt de post iedere morgen hon derden brieven van gegadigden. eisen zijn evenwel nogal streng. Zuid Alberta en vooral de omgeving van Lethbridge, is een irrigatdegebied. Er worden veel bieten verbouwd en men heeft er behoefte aan gezinnen, die veel arbeidskracht kunnen opbrengen. De mededeling „Mijn gezin is geschikt voor deze emigratie" is dus niet voldoende noet nauwkeurig meegedeeld wor den, hoeveel werkkrachten er in de ge- Voorts wordt voor deze emigratie géén subsdd'ie gegeven. Men moet rekenen op kastenbedirag van f1200 voor ieder volwassen gezinslid. Verder dient men er rekening mee te houden, dat de behuizing primitiever is, dan wij het in Nederland gewend zijn Het werk bestaat uit het uitzaaieu uitdunnen, schoonhouden en rooien van bieten, atom ede het bevloeien van de landerijen. Het is acooondiwerk, dat al leen voor het bietenseizoen geldt, maar afloop is er gelegenheid op de ge mengde bedrijven in de omgeving of bij de veeboeren werk te vinden. Het is dus wel zaak, dat de toekom stige emigranten op de hoogte zijn, van het werk in de bietenverbouw. Malariamuggen en 100 flessen wijn In 1946 was de strijd tegen de malaria mug in het Middellandse Zeegebied in volle gang. De gouverneur van Cypres wedde met de toenmalige hoge commis- van Sardinië, Pietro Pinna, dat zijn eiland de strijd het eerst zou win- i. De inzet was 100 flessen Cyprische wijn tegen 100 flessen Sardinische. Zaterdag nu, kwam op Sardinië een telegram uit Cypres binnen, met de vol gende inhoud: „Geen malariamug meer op Cypres te bekennen. De geweldige taak is voltooid. Is het nu niet de tijd Thans zijn 100 flessen van de beste „Vernaccia" op weg naar Cypres' gou- *t Kan verkeren „Geld of je leven" zeiden twee ge maskerde bandieten (in het Italiaans) te»en een reiziger in de buurt van Milaan. En zij richtten hun revolvers zo vervaarlijk en dreigend op de arge loze wandelaar, dat deze in plaats van timide te worden en al zijn bezittin gen aan de boeven over te geven, ge weldige inspiratie kreeg. De man diste een dermate hartroerend ver haal over zijn „miserabele omstandig heden" op, dat de bandieten hem niet alleen lieten gaan, maar hem zelfs een zakcentje van 1000 Lire toe stopten Katwijk Aanbesteding. Hedenmorgen werd op het gemeente huis aanbesteed het beplanten met helm het bouwterrein langs de boulevard het afzetten met prikkeldraad van diit terrein. Er waren 5 inschrijvingen Hoogse itnischrijver P. Ouwehand ƒ600 per hectare helm en ƒ0 20 per meter af zetten met prikkeldraad. De laagste in schrijver is J. Vooys voor ƒ294 per hectare helim en ƒ0 21 per meter afzet ten met prikkeldraad. Bij een gunstig seizoen en met een gunstig gezin, verduent men daar meer dan elders bij een boer. De mogelijkheid bestaat dan ook, en dat zijn de gunstige vooruitzichten in deze emigratie, om vrij spoedig een be drijf over te nemen, dan wel te pachten. Een spaarzaam gezin is daartoe reeds na drie jaren in staat. Bovendien koestert de Canadese Re gering plannen voor nieuwe projecten in dit imgatiegebied en de Nederlandse boer met, zijn waterbouwkundig verle is, meer dan de, de droge landbouw prefererende Canadees, geschikt om hier boerderij te beginnen, wonen in deze omgeving reeds veel Nederlanders. In Iron Springs bijv., waar in 1947 nog niemand woonde, is men thans druk doende een kerk voor 200 gezinnen te bouwen. Deze kerkbouw wordt door de emigranten zelf betaald. Wel een bewijs, dat er toekomst in dit De 28-j. E. A. de L. uit Soest, die (zoals gemeld) op de Muiderstraatweg te A'dam door een aanrijding werd ge wond toen hij zijn weggewaaide hoed wilde vangen, is aan z(jn verwondingen overleden. Lezers schrijven ons: Soldaten-pakketten DpL sold. J. Houtman schrijft ons uit Soerabaja: Een dezer dagen heb ik iets beleefd, hetgeen volgens mij de spuigaten uit- Ik ontvang hier vrij geregeld pakketten, enige dagen geleden ontving ik er echter een, die door de douane was geopend. Ut dit in Nederland of in Indonesië geoeurd is, weet ik met Dat de douane de pakketten aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpt, vind ik volkomen logisch. Er zat o.a. een gewoon blikje in gevuld met sigaretten en was in Holland goed gesloten 't kwam hier echter aan, los. De sigaretten waren begrijpelijkerwijze beschimmeld en dus kon ik ze direct weggooien. Vervolgens hadden ze een blikje inhoudende 3 filmrolletjes (speciale tropenverpakking) geopend en een film rolletje algerold. Dat ze blikjes, die, zoals op de etiket vermeld stond, tropisch ver pakt waren gaan openmaken vind ik verregaand. Vertrouwen ze soms de fabri kanten in Holland niet meer? Of 't film rolletje nog goed is weet ik met. Dat zal binnenkort wel blijken. Van de blikken, die er verder nog in zaten waren de etiketten verwijderd. Daar kon wel eens een Hollands tientje achter zitten. Ik zeg nogmaals: Ik vind 't logisch dat de pakketten geopend worden, maar laten zij ze precies zo doorsturen, zoals zij ze ook aangetroffen hebben. Nogmaals liet eerlijke ambacht Een lezer, wiens naam wij niet zullen noeimen, staat sceptisch tegenover onze beschouwingen over het ambacht en wij moeten toegeven, men heeft het er naar gemaakt. Hil had wijze, vooruitziende ouders en deze lieten hem opleiden tot chauffeur- monteur in de tijd, waarin de auto's nog niet zo lang bekend waren Hij heeft een leertijd gehad van 5 jaar en is niet met zachte handschoenen aan gepakt. Hij heeft vele jaren in binnen- en buitenland gereden zonder een onge lukje. Na 35 jaar werk ls deze 52-jarige vakman overal te „oud" en kan geen werk meer krijgen. Scholing lukt ook niet meer. Financiële berichten NIEUW-OPGERICHTE MAAT SCHAPPIJEN Opgericht is de Rubber Octrooi-Ex- ploitatiemü N.V. te Rotterdam, kapitaal f5000, volgestort door de Iniro en de „Rubber stichting" te Amsterdam, wel ke laatste de directie voert; de N.V. Ee- geer, Van Kempen en Vos (BKV) Fa bricage-, Import- en Groothandelsbedrijf te 's-Gravenhage, kap. f150.000, gepl. en volg. f30.000, directeur D. Vos; de N.V. Nederlandse Steenwolfalbrlek te Rotter dam, kap. f 500.000, gepl. en volg. f 150.000, directie De Pelt en Hooykaas N.V.; Muys en De Winters Bouw- en Aannemingsbedrijf N.V. te Rotterdam, kap. f 400.000, gepl. en volg. door inbreng van de gelijknamige firma f135.000, di recteuren D. de Winter en D. Muys. De departementen van Laindbouw c a. en Financiën voeren besprekingen om te komen tot een gunstiger regelin; van de oorlogsschadevergoeding voor d> visserij. Amsterdams Beursoverzicht Amsterdam, 9 Januari De eerste dag van de nieuwe beursweek verschilde in zoverre sterk van vorige Maandag, dat de Amerikaanse waarden minder prominent zijn gewor den. Over de gehele markt is de belang stelling trouwens verkleind en het ver loop van vandaag was ongeanimeerd. Er was overwegend aanbod van de zijde der arbitrage, hetgeen in bijna alle hoeken tot vrij gevoelige koersverlie zen leidde. Kon. Olie ging daarbij voor met een daling van 4 pet tot 290. De an dere internationale waarden volgden spoedig. AKU bereikte het laagste punt op 181 (min 4Unilever op 235% (min 4), Philips op £26% (min 5). De cultures vielen aanvankelijk mee en openden goed prijshoudend, maar konden later niet aan de flauwe stemming ont komen, al bleven de verliezen hier toch zeer beperkt. Amsterdam Rubber was zelfs nog hoger genoteerd dan Vrijdag verband met de goede rubberprijaen noteerde voor het eerst boven Deli maatschappij, die met 149 3 pet verloren. De aandelen van de Goudmijn maat schappij „Simau" vertonen een opmerke lijke koersstijging, gestimuleerd door het recente bericht omtrent de tot de directie gerichte uitnodiging om de mijn te be zoeken. Van enig herstel van betekenis wi. het verdere verloop geen sprake. Vele koersen sloten op het laagste peil van de dag. De bankaandelen waren goed prijs houdend, speciaal voor Rotterdamsche bank en Twentsehe bank. De scheep vaartmarkt lag gedrukt. De Amerikanen, waarin Vrijdag Jl. circa 1003 certificaten zijn omgezet, no teerden iets beter dan Vrijdag. Het agio bedroeg gemiddeld 10 tot 12 pet. boven New Yorkse pariteit. De staatsfondsenimarkt had een rustig verloop en was voor de toonaangevende soorten eerder iets luier. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN SCHEVENINGEN, 10 Jan. Besommin# trawUoggers van 9 Januari: SCH 24 f 1.200.— (onderbroken reis). LEIDEN, 10 Jan. Vette varkans: aan voer 78, zware 164—172, lichte 150—160, zeu gen 150 cent per kg levend gewicht: ha»- del vlug. BODEGRAVEN. 10 Jan. Kaasmarkt. 13$ partijen, le soort 2.30—2.40, 2e soort 2.24— 2.29, zware tot 2.44. Handel flauw. ROTTERDAM, 10 Jan. Veemarkt. Aan voer: vette koeien en ossen 875, gebruiksvea 1149, graskalveren 829, nuchtere kalveren 200, varkens 185, biggen 466, paarden 262, veulens 17. schapen of lammeren 527, bok ken of geiten 96. Prijzen: Vette koeien per kg 1.90-2.10. 1.90, 1.601.70, slachtpaarden per kg eren per kg 1.90, 1.70, 1.25, 1.—, lar graskalver tere kalveren 48—43—38. biggen 40—35 —30, kalfkoeien 900—800, 675, melkkoeien 900—800—675, vare koeien 560—460—385. vaar- :n 600—500—400. pinken 500-400—325. LEIDEN. 9 Jan. Groentenveiling: Rode kool 5.90—12.30, groene kool 7—22, savoye kool 9.30—12 90, boerenkool 3—18, rapen 12 !i 1940, kroten 6—7, kroten (ge kookt) 6—16, uien 3—31, peen 6—30, spruiten 12—47, andijvie 45—89, schorseneren 10—21, witlof 13—43, sla 8—11, knolselderij 3.70—23, peterselie 2—6.40, selderij 2.40-8.60. KATWIJK A/D RIJN, 9 Jan. Groen tenveiling: Waspeen I 11—31, idem II 8—17, breekpeen 5—9, groene kool 7—22, rode kool 6—9, gele kool 6.40—9.50, boerenkool 5—17, andijvie 35—50, kroten 5—5, uien 19—27, spruiten 33—33, bladkool 8—11. alles per 100 kg; knolselderie 6—17 per 100 stuks. RIJNSBURG. 9 Jan. Groentenveiling: Kroten 8—9, rode kool 6—9.40, groene kool 9 30—21.10, gele kool 8 10—9.30, waspeen I 20 —31, II 8—19, boerenkool 14—15, uien 24—27 per 100 kg, knolselderij 12—20. bloemkool 20 per 100 stuks, peterselie 3.50—5.60 per 100 bos. ROELOFARENDSVEEN, 9 Jan. Bloe menveiling: Rose Copland 0.70—0.90, V. d. Eerden 0 60—0.75, White Sail 0.48—0.64, Early 0 59—0.66. Krelage 0.38—0.57. Delicate 0.480.54. Crown Imperial 0.470.65. Hille- garda 0.40—046, Scarlet Wonder 0.42—0.49, 0.59—0.75, Amidoneth 0.54—0.70. -0.71, Pierson 0.52—0.57, Tulpen gemengd 0 57—0 60. L'Innoncense 0.51—0.57, Early Glory 0.51—0.58, Magnificence 0.40— 47. Helios 0.38—0.48 per bos. Hyacinten 1* •16. Tulpen met bol 2.70-4 70 per 100. De bond van zeelieden voor geheel Indonesië heeft bij de K-P.M. eisen tot loonsverhoging ingediend. Het weekend van het Filmcentrum der Ned. Hervormde Kerk. hetwelk in het Eykmanhuis te Driebergen zal wor den gehouden, is uitgesteld tot 11 en 12 Februari. De Ned. Brand- en Zee-assurante- .y. van 1842 declareert 14 procent divi dend over verplicht gestort kapitaal Sukarno zal 15 dezer Surabaja be zoeken en het marine-etablissement en de overgenomen korvetten bekijken. BEURS VAN AMSTERDAM Stork en Co. Pr. 144 Ver. Blik '49 199/ Ver. Pharmac. .„106 Vlisslngen KatoAi 240 Werkspoor 142% ÏNederl. 1948 3!!» 100^, 100% Belegglngscer. 3% 99^ 99Lj Albatros208% 207% GederL '47 3-3 98'|t 98%* Alg. Norit A. -.312% 313 Nederl. 1896-'Q5 3 97% 97fg Allan Sc Co. 76% 76% Nederland '37 97% 97% A'dam Ballast -.164154 poUarlenlng '47 3 98%f 97 f§ Bergb Papier198S 198t ilnvesterings C. 93jig* 98% Breda Mach-fabr 134 133 Ned. 1962/64 -. 3 99 99% Bronswerk -.127 127r N.W.S. f 1000 2% 80% 80% Buhrman 131 132% £paarb. f 100 2% 100%* 100%» Dikkers en Co—183 Denemarken 103% 104 Fund. Loan 102 Loan 1932 3% 91 90% idoerffe 69 Batevla72%5 76% .-rland '49 3 101'% 100% Den Haag 3% 102% 102% D. R. O. 138 139* Electro Zuurfabr 216% 215t Electr. Dordt -140% 138%t EmbalL Houth. —128 128% loli 2e '38 3101 Gruyter P. A. Heemaf 177 175 Hetneken192 188 Hero 179f 179 Hoek's Mach. —250 Holland meel —113% 113% HolL Beton —267% 268 Ho 11. Draad 250 253! HoU. Kunstzijde 212% 212% Int. Gew Beton 140% 143$ Hyp. B. 3% 100 100%* int Kunstat —124 246 IWestl. serie NO 3*100% 100% viscose Comp. 153 173% IBergh Jurg. 3% 103% 104 Klinker ls 46% 128% Kondor A. —.284% Kon. Ned. Zout 347% Bethl Steel C. 106 Chrysler 78: Douglas Aire. 78 Gen. Electric 49' Gfen. Motors C— 81: Int Nickel C. 33' Kennecott C. C. 58 St Brandts C. - 6 U. S. Steel C. - 89 A-N.1JS MIJ N'ed.-lnd Gas 90 Am. T. Sc T. tr. k.168% Cities Service C. 79%' Borsum MIJ 146% Cur. Handel My 283 Houth. W. Pont 155 -184 -146% 81% Stokvis3% 110', Cockeril4105%* 105% Soc de la Cere 41101% Bataafsche 3% 103% 103% Kon. Ketje Kon. Petr. 3%104ft 104% Comp. W. L. '38 4 100% Dell Spoor 3% 86 N.-l. Spoor '37 3% 63* Sam Joana 4 42 Ad. Olymp. 3128% 128% Chem. A'dam '47 3—3% 101 100% Vredesteln Auto 128% Lever Br3%105t$ 105^ N._L Portland - 74% 283t Philips dollar 3% 106% 106%t Nedap -102% 342% Ver TapUt233/ ery257% Br. 4 CP 104% Lyempt 163 310 Lijm Delft C. - 143 self. N. B. O. 245% 124 Naard. 173% AANDELEN Amst. Bank 173% 173% HoU Bank Unie C217 215% Java Bank C. —160% Nat. Herstel#7 9T Ned.-Ind. Esc. 78% N. Bk Zuid-Afr. 175 175 iRott Bank —179% 180 i Twentsehe Bk C 183' R. Beleg. -193 193 Ned. Gist en Spix. 330 Ned. Scheepsb 138% 179 Nyma 249 255 Rommenll. kooiz. 163/ 104fj Rott. Droogdok -.312 Rouppe v. V. 133% 1323 Vredesteln rubb. 165 183 De Schelde (N.b.) 117% Voorlopig genoteerd Scholtens aard_m 199% 195/ Alweco ree. 73 Stokvis 500 162% 162% Ned. Fitting fabr. 85%* 86 Linde Te\ Mol. Hand. Ver. 119 Tels Sc Co. 119 SheU C. 41% HoU. Stmb. My. 116 Arendsburg 172 Besoekl i—159 Sedep Cult My 138/ Michlels-Arnold 108 N gom bezl 292 Alb. Heyn A. ...202% Blaauw Vriessev. 125 Walvlschvaart ree 111% Thomsens Havent 141 Montg. Ward63! Sears Roebuck C. 200! Dell Spoorweg - 53% Ned. Ind Spoor- 28*-% Atch. Topeka C....115% N. V. Centr. C— 13% Pennsylv. C. 19% S. Pac. C58% Canada Paclflo C 164j Sem ACTIEVE AANDELEN BankeD Kolon Bank 74 N.-ln. Handelsb. 103 N. Hand. My CvA 163 Alg Kunstz. Unie Bergh en Jurgens Berkels Patent Calv. Dellt C. v. A Centr. Suiker My Fokker N. liegt Gelder eD Zonen Kabelfabriek Lever Br. C. v. A Ned Ford Autom PhtUps Gem. Bezil PhlUps Gem B. Pr Dordtsche Petrol Kon. Petr Kon, Petr. onder A. (Moeara Enim 181%*-2 307% U«% Amst Rubber 149% Bandar Rubber 142'% DeU-Bat Rubber 116% Serb. Sum. Rubber 60 8cheepvaart HolL-Am er LJJn 161% Java-Chlna-Jap UJn 141 Kon. Ned. St N3. 129% Kon. P&ketvaart 148 143 142* Ned. Sch Unie 153 190* Van Ommeren 170 129 Rotterd. Lloyd 139% 153%* St My Nederland 148* 197 197t Snlke, 282 238 236%-% R*1*1- v Adam 163% 283 Javasche Cultuur 77 230 227%-% N-"L SuUtei Unie 92 jgQjj Ver Vorst Cult - 407 149 Tabak Dell-Batavla127f Deli-'My Cert I52t 268 266% Senembah My 134% 293-2 290i-i Diversen 290% B1111 ton 2e rubriek 280 fill Muller en Co, 163 129 127%-% 147% j 153% 151H 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4