„Levendaal" heeft viering van het 75-jarig jubileum ingezet „Die alleen durven staan en werken DrJ.v Breemen, bestrijder van rheumatiek KUNST EN LETTEKEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 10 JANUARI 1850 zijn Gods verkorenen" Het jubileum-nummer van de Chr. wijkvereniging .Levendaal" van wyk 9 der Leidse Hervormde Gemeente biedt een aantal lezenswaardige artikelen, die van zelfsprekend in hoofdzaak de historie van deze 75-jarige vereniging belichten. Het begint al met een bijdrage van ds M. J. Punselie, de man, die lange tyd in het „Levendaal"-stadsgedeelte zUn pastorale arbeid mocht verrichten en als zodanig een stempel op een niet-onbelangrijk deel van de geschiedenis dezer wijkorganisatie heeft gedrukt. De eerste woorden van zijn artikel „Neen om Gods Wil" zijn: ds De Wolff. Hoe kan het ook anders. Hij immers heeft de Chr. wijkvereniging aan het Le vendaal gesticht Wij citeren: Ds De Wolff heeft het lot gedeeld van allen, die geroepen werden tot een reddende taak. Smaad en tegenwerking zijn rijkelijk zijn deel geweest. Maar zijn doorzettend wer ken wordt verklaard uit hetzelfde mo tief, dat eens Nehemia, ook een man, die alleen stond, dreef en sterkte; het ging alles „om der vreze Gods wil" (Neh. 5 15). Dat wil ook zeggen, dat hij steeds onafhankelijk stond tegenover de pu blieke opinie, 't Was hem voor het minst, dat de mensen hem oordeelden. Hij re kende slechts met Eén, Die hem oordeel de, namelijk God. Die alleen durven staan en werken zijn Gods verkorenen. n alle meer gedetailleerd wordt behandeld in het artikel „Driekwart eeuw historie" van de heer H. Gijsman. De mededeling, dat velen buiten Leiden destijds de fi nanciële grond voor het „Levendaal"- Werk mede hebben gelegd, is ongetwijfeld wetenswaardig. Het schetst mede de mate van activiteit van ds De Wolff. De werkzaamheden in het wykgebouw breidden zich gestadig uit. In 1886 en in 1896 moest men dan ook overgaan tot vergroting van het gebouw. Met dank baarheid gewaagt de heer Gijsman ook van het werk van ds Punselie. Oprichters, voorgangers en mede-arbeiders komen en gaan, wijkgebouwen verouderen, maar al wat in deze driekwart eeuw is verricht uit liefde tot Jezus houdt zijn waarde en blijft eeuwig bestaan, zo besluit de heer Güsman. De heer H. Duijker heeft als godsdienst onderwijzer in wijk 9 mogen werken. Hij schrijft: Men hoort wel eens van enige wrijving tussen een predikant en een godsdienstonderwijzer, maar daar heb ik in de 8 jaren, dat ik onder ds Punselie heb mogen werken, niets van gemerkt. Ik wil in dit verband memoreren, dat het spreekuur van de predikant steeds door mij werd bijgewoond. Mede daardoor stond ik ten volle in het werk en dat waardeer ik nu nog. De heer Duijker be gon zijn werk hoofdzakelijk onder de jeugd. Dat was niet licht, maar er was trouwe hulp. Hij denkt aan Leiden terug met een gevoel van waardering ten op zichte van de mensen en met de erken ning, dat hij eigenlijk maar zo weinig heeft kunnen doen en zo heel spaarzaam heeft kunnen helpen. De heer J. M. G. Hakkert kwam op 1 December 1917 als godsdienstonderwy- zer-^vapgelist in dienst der wijkvereni ging „Levendaal". Van alle evangelisten, die in „Levendaal" hebben gewerkt, heeft hij 't langst in haar dienst gestaan. En met vreugde! Het zwerven door de stra ten en stegen wie herinnert zich b.v. de Sliksteeg nog? kwam op 't hoogte punt in December, als de mensen per soonlijk werden uitgenodigd om te ko men op het Kerstfeest voor de oudjes. Gemakkelijk waren die dagen niet, maar de vaak ontroerende dankbaarheid der oudjes was telkens weer een bemoedi ging. Ds Punselie is 32 jaar lang voor zitter der wjjkvereniging geweest en het verheugt ons hem zo telkens nog, ook in het wijkgebouw, te mogen ontmoeten. Ds Vossers aanvaardde in de oorlogsjaren onder buitengewoon moeilijke omstandig heden het werk. Over de eerste tijd van „Levendaal" schrijft de heer J. G. van Dijk, die zich bij het schrijven voor moeilijkheden heeft geplaatst gezien, waarop hij niet had ge rekend. Immers: er zijn zo veel herinne ringen, dat hij maar hier en daar een greep kon doen. En het was bovendien wel zaak nauwkeurig te selecteren, want een jubileum-nummer moet toch altijd „het mooiste" bevatten. Hij vertelt dan o.m., dat ds De Wolff geheelonthouder was. Als zodanig verzamelde hij Zater dagsavonds een 30 tot 40 mannen om zich heen, die zo hun avond op een betere plaats dan in de kroeg doorbrachten. Deze samenkomsten hebben jarenlang bestaan. Natuurlijk mocht een woord over het heden niet ontbreken. Ds D. J. Vossers en de heer J. van Leeuwen beperken zich dan ook tot de tegenwoordige situatie. Ds De Wolff heeft nu 75 jaar geleden in „Levendaal" een geestelijk tehuis ge sticht voor allen, die behoefte hadden aan meer onderlinge gemeenschap, al- I dus ds Vossers. Dit tehuis was allereerst voor de omgeving van het wijkgebouw i bedoeld, maar het is ook een centrum i voor tallozen in andere wijken gewor- I den. Een geestelijk centrum temidden van het koude en stijve kerkelijke leven van zijn tijd. Het kan in een grote stads gemeente koel en massaal toegaan. Het 1 behoeft niet te verwonderen, dat het percentage touiten-kerkelyken in de stad veel hoger is dan op het platteland. Wü hebben vooral in en na de oorlog de betekenis der Kerk beter leren zien. We zullen ons daarom in ons werk meer dan vroeger het geval was op de Kerk moeten oriënteren en naar de Kerk moeten heenwer- ken. „Levendaal" mag nooit een doel in zichzelf worden, maar zij heeft slechts dienend werk te doen. Daar om zie ik in de toekomst een mooie taak voor het werk in ons wijkge bouw. Er bestaat immers grote kans, dat we reeds dit jaar een indeling van onze grote Leidse gemeente in wijkgemeenten krijgen. Onze wijk bezit nog geen kerk, maar we zijn echter dankbaar, dat we een goed wijkcentrum hebben. Daar zal een groot deel van het kerkelijk en ge meentelijk leven in geconcentreerd moeten worden. Ik denk aan wyk- avonden, doopzittingen, vergaderin gen van de wijkkerkeraad, bijeen komsten van stemgerechtigden enz., aldus ds Vossers. De heer Van Leeuwen besluit zyn ar tikel, waarin hy nagaat wat er nu is be reikt en wat er alzo moet veranderen en Een kwaal met fataler sociale gevolgen dan t.b.c. (Van een onzer verslaggevers) De melkboer zegt des morgens, nadat hij aangebeld heeft, dat het een zware dag hem wordt: hij heeft weer zo'n last van rheumatiek. In de tram klaagt een juffrouw haar nood tegen de conducteur: „Altijd die rheumatiek," zegt ze, „ik nou compleet nooit zonder pijn." En op het bureau ontbreekt een steunpilaar het bedrijf. ,HÜ heeft weer zo'n last van z'n rheumatiek," zegt z'n vrouw. Ia, zo is dat: wie er onder lijdt heeft zo „z'n eigen" rheumatiek. Een strikt par ticulier kruis, waarvan het dragen een verschrikking wordt, als de wind guur uit het Noord-Westen blaast en de regen over de straat spettert. „Best weer voor m'n rheumatiek," moppert dan de patiënt. En wie er geen last van heeft, huivert: „Rheumatiekweertje." zegt de dokter zelf. Er waren 6 7 in- ernationale congressen. Na de oorlog :yn er weer twee geweest: een Europees congres in 1947 in Kopenhagen en een 'ereldcongres in New-York in 1949- .Over de vraag in de praktijk: Wat is rheumatiek? was men het in de verschil lende landen wel eens. Meer wetenschap- verbeteren, met de woorden: Voor het heden geldt: de Heer heeft tot hiertoe geholpen. Voor de toekomst is: de Heer Tot slot is er nog een interessante bij drage van zuster M. WilbrinkDe Jonge, secretaresse van de Chr. wijkverpleging „Levendaal". Tot op heden wordt het verplegingswerk nog op de oude voet voortgezet. Hoe lang dit nog zal duren, is niet bekend, want in 1948 werd door de wethouder van sociale zaken en de gemeentelijke gezondheidsdienst meege deeld, dat er op het gebied van Leidse ziekenverpleging ingrijpende anderingen zouden moeten plaats ben. Zuster WilbrinkDe Jonge ho dat de wijkverpleging, eventueel nieuwe vorm, nog vele jaren haar zegen rijke arbeid mag verrichten. De feestelijkheden Gisteravond zijn de feestelijkheden in gezet met een feest voor de kinderen van de Zondagsschool. Leider was de heer J. van Leeuwen. Men had een aantrekkelijk porgramma samengesteld, dat de kinderen in hun herinnering zeker zullen bewaren. Bij het 100-jarig bestaan van „Levendaal" zal misschien één van hen in een jubi leumnummer memoreren, hoe hij in *50 feest heeft gevierd. Hedenavond hebben de beide jongensclubs, de C.J.M.V., K. en G. en het meisjesclubje van mej. Goed hart de bloemetjes buiten gezet. Morgenavond is er een herdenkings bijeenkomst in de Marekerk, Donderdag een dito in het wijkgebouw en Vrijdag een feestelijke bijeenkomst met alle mede werkers. Op Donderdag 19 Jan. komen de oud-leden, de moeder-vereniging en de jonge-vrouwengroep 'bij elkaar. Belangrijke uitspraak over echtscheidingsprocedure Man kan tijdens proces uit woning geweerd worden. De Hoge Raad heeft een zeer belang rijk arrest bewezen. Hij verklaart daarin namelijk, dat het mogelijk is, aan de vrouw gedurende een proces tot echt scheiding de echtelijke woning toe te wijzen ingeval de belangen van de ge meenschap of van de kinderen zulks vei- eisen- Dit betekent dus, dat de man in zo'n geval gedurende het proces uit de woning kan worden geweerd. Over opera, moduleren en zangkunst Leerzame boekjes voor concertbezoekers en musici. Als U eens een opera-uitvoering bij woont, dan vindt U het natuurlijk pret tig vooraf de tekst te hebben gelezen, of alhans een uittreksel van die tekst. Het is voor de meesten onmogelijk alles tij dens de opvoering te verstaan, vooral als er dan ook nog Italiaans. Engels of Dr J. van Breemen, arts in Amsterdam, ereburger van die stad,-vijf en zeventig jaar oud, pientere ogen in een scherp, wijs gezicht, heeft een heel leven besteed achter het geheim van die volksziekte te komen. Hij werkt in zijn met spreu- en wandborden, prenten en platen, boeken en instrumenten behangen, be plakte en bezette kamer en in de Poli kliniek van het Instituut voor Physische Therapie, als geneesheer van het Am sterdamse Centrum voor rheumatiekbe- strijding, dat gevestigd is aan de Keizers gracht 489 in de hoofdstad. Daar, op die plek en in die kamer is hy verantwoordelijk voor de 600.000 zie kenfondspatiënten, die er in Amsterdam ïn die, als ze volgens zichzelf en hun dokter aan rheumatiek lijden, naar hem gezonden worden voor een nader onder zoek. En hij doet dan o a. die speciale geneesmethode op hen toepassen, die men physische therapie noemt en die bestaat uit een aanval op het zieke lichaam met warmte-, water-, lucht-, massage- en heilgymnastiekkuren. Een geneeswijze dus, die zich in de eerste plaats richt op 't beter doen functionne- ren van de huid der patiënten. „Want", zegt dr Van Breemen, „dat is niet maar omhulsel, maar de huid verdedigt tegen de buitenwereld. De Vuurlan- utl) en de bewoners van de eilanden in de Stille Zuidzee wisten dat al veel lan ger dan wij. Die liepen naakt. De beke ring tot het kleed heeft in zekere zin het kwaad van de rheumatiek en de T.B.C. meegebracht". Al zal dr Van Breemen de laatste zijn, die U en mij aanraadt in dit, ons eigen klimaat, als Vuurlanders gekleed te gaan! Er is nl. beslist een geneeswijze voor rheumatiek te vinden. Het is echter moeilijk, omdat men nog te weinig van rheumatiek afweet. Ons land, dat op medisch gebied zeker met achterlijk is, heeft hier toch een achterstand- „Dertig jaar geleden was rheuma aan de Univer siteiten een thema", zo vervolgt de dok ter, „worüber zu sprechen Verlegenheit Het buitenland, en vooral die landen, waar geneeskrachtige bronnen en baden zijn, was ons op dit punt ver vooruit. De boeren in Karinthië wisten de weg naar de modder- en zwavelbaden, waarvoor nimmer reclame gemaakt werd, doch die hen van hun rheuma verlosten. Vandaar, dat de officiële wetenschap daar óók aandacht voor het onderwerp had. Dat is altijd een sociale wisselwerking. Bezit een land geneeskrachtige baden, dan richt de wetenschap in dat land zich op het gebruik er van. Leeft een land van wijn, dan verbieden de dokters uiterst zelden het wijndrinken. Betekent de tabak een belangrijke bron van in komsten, geloof dan maar niet, dat het roken snel als oorzaak van kwalen wordt aangemerkt!" Internationalisering van het onder zoek naar rheumatiek was dan ook no dig. En dr Van Breemen is een van de stuwende krachten geweest der Ligue Internationale contre le rhumatisme. In Amsterdam was het adviesbureau van de Ligue en dr Van Breemen was 25 jaar permanent secretaris. „Het was de glorietijd van mijn leven Sociale gevolgen van rheumatiek... pelijk noemt men het: „een lichte chro nische ontsteking (die b.v. nooit etterig v/ordt) van bepaalde delen van ons or ganisme, vooral gewrichten, spieren, on derhuidse bindweefsels en zenuwen, die gekenmerkt wordt door een karakte- istieke pijn. Vier factoren spelen bij het entstaan van rheumatiek een rol. En de bestudering daarvan was tot voor kort hoogst gebrekkig. Het ene land legt nl. de bestrijding van de kwaal, meer d«7 nadruk op de ene, dan de andere factor en het is juist de betekenis van het internationaal contact, dat men oog gaat krijgen voor eikaars inzichten". „De Amerikanen en Engelsen zoeken nl. achter rheumatiek veelvuldig een in fectie en een haardproces. Het staat vast, dat opruimen b.v. van een rottend gebit een belangrijke factor kan zijn bij de be strijding van rheumatiek." „Een tweede factor is het gestel van de patiënt. Door elke familie loopt een rode draad, die haar min of meer bevattelijk maakt voor bepaalde ziekten. Bloed onderzoek en het onderzoek van de cel stofwisseling kan hier veel aan het licht brengen. De Fransen hechten aan het on derzoek van het gestel zeer veel waarde." „De huid is een derde factor. De rheu- matiekpatiënten hebben een huid, die sneller afkoelt, vooral bij vochtige koude dan de huid van een normaal mens. Het heus geen inbeelding als een patiënt over klaagt gevoeliger te zijn voor tocht of vocht dan hem zelf of zijn om geving lief is. Ook dit onderdeel van rheumatische ziekten is nog te weinig be studeerd." Dan is er de inwerking van huizen, kli maat en beroep. Het is bekend, dat mijn werkers veelvuldig aan rheumatiek lijden Verandering van beroep is het enige wat opzit in zo'n geval. Ik raad hen altijd ii een filiaal in tabak of sigaren te be heren, dan zyn zy altijd in een warme omgeving. Boven Hoorn is het ook een slecht gebied voor rheumatiek. Wie daar woont, last van rheuma heeft en wég kan, moet het niet laten. Bos- en zand grond zijn beter voor hem. Vochtige hui zijn voorts een ramp." Dr Van Bree men zou ze onbewoonbaar willen verkla- i. En het spijt hem, dat bij de nieuw bouw niet algemeen het systeem van cen traleverwarming is toegepast. Dat zou de bestrijdingskosten der rheumatiek aanzienlijk drukken. Sociale gevolgen Want over de sociale gevolgen van de rheumatiek moet men niet gering den- In Amerika waren er in 1937 6.850.000 rheumatiek-patiënten tegen 680.000 t.b.c.-lijders. De invaliditeit der rheumatieklijders bedroeg 147.000 geval len, die der t.b.c.-patiënten 77.000. En tóch spreekt t.b.c. meer tot de verbeel ding van de mensen, omdat het naar de dood voert. Maar de rheumatiekpatiën- ten vergroeien tot kromgetrokken wrak- i en zy blijven erby leven. Hun lijden de last, die zij op de gemeenschap leggen zyn dus veel groter. dan geen afdoende middel tegen rheumatiek is? „Wij zijn op een goede weg," aldus dr Van Breemen. Op het laatste congres in New-York hebben we kennis kunnen nemen van een nieuw middel, Cortisone, dat vervaardigd wordt n, in rundergal voorkomend, hor- De vinder is dr Hench van de Ma- jokliniek in Rochester. Het was nl. op gevallen, dat a.s. moeders en geelzuchtlij ders plotseling geen last meer hadden van rheumatische aandoeningen, terwijl de klachten na de bevalling of genezing terugkeerden. Dat wees er dus op, dat er zich stoffen in hun lichaam verzamelden, sterk afwerende invloed uit oefenden. Op deze theorie zijn de onder zoekingen gebaseerd geweest, die dr Hench tot zijn resultaat leidden. Laat niemand nu menen, dat we er zyn. Er is in de eerste plaats nog veel te weinig Cortisone en voorts kunnen we pas gen, dat het helpt, als de resultaten het gebruik over de hele wereld bekend zijn. We moeten dus nog even geduld hebben, maar de toestand ziet er hoopvol uit." „En wat de directe bestrijding aan gaat? Ja, er moeten zoveel mogelijk con- sultatiebureaux voor rheumatiekbestry- ding komen. In Amsterdam hebben wt dit nu en het is zeer druk bezocht. In J«'Ut>orJnpOOr\ LüJcnl Twee Hervormde emeritus predikanten overleden Ds N. Klaassen en ds G. van Hoeven Dezer dagen is in Den Haag overleden ds N. Klaassen, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk, die vele jaren in Indië predikant was. Ds Klaassen, die de leef- ran 71 jaar 'bereikte en officier in de orde van O.-N. was, werd in 1903 predi kant te Meeuwen. Hij stond daarna ach tereenvolgens te Dussen en Hoogmade en vertrok in 1910 als predikant der Indische kerk naar Medan, later naar Kediri. In 1920 kwam hij met verlof en diende de Herv. Gemeente te Hoenderloo. Het jaar daarop ging ds Klaassen weer naar Indië diende de gemeenten te Ma-lang, Ban doeng en Soekaboemi. In 1934 ging hij emeritaat. De laatste jaren diende hij nog als hulpprediker te Scheveningen. De begrafenis vindt Woensdagmorgen L uur plaats op Oud Eik en Duinen. Eveneens is in Den Haag in de ouder dom van 68 jaar overleden ds G. van Hoeven, ook emeritus-predikant der Ned Herv. Kerk. Ds Van Hoeven was van 1907 tot zijn emeritaat in 1947 resp. predikant te Oude en Nieuwe Wetering, Blokzijl, Longerhouw en Wons. Laatstelijk was hij werkzaam als ziekenhuispredikant in de Residentie. Paul Kiès houdt 20 jaar Wegens ronselen en pro-Duitse propaganda De Raad van Cassatie verwierp van morgen het beroep van Paul C. J. Kiès, de voormalige leider van de „Troelstra- beweging". Hij houdt dus de 20 Jaar. aartoe hij in Leeuwarden veroordeeld. wel zonder aftrek van voorarrest. De Raad was van oordeel, dat Kiès door zijn geschriften en redevoeringen propaganda heeft gemaakt voor de aan sluiting van Nederland bij Duitsland Deze aansluiting heeft Kiès door „land- verraderlijke" middelen proberen te ver wezenlijken (ronselen). De raad ver wierp het verweer als zou Kiès onder het van pro-Duitse propaganda Neder landse belangen hebben willen bevor deren. Kabelbaan in Italiaanse Alpen stagneerde Skiërs sprongen in paniek op de rotsen Tijdens het stijgen langs een 2 kilo meter lange kabel op de Monti Delia Luna in de Italiaanse Alpen, sprongen vele skiërs in paniek uit hun stoeltje, op de met sneeuw bedekte rotsen toen zich storing in de voortbeweging voordeed Twee personen kwamen om het leven, terwijl vier ernstig werden gewond. Leiden is het consultatiebureau van dr Goslings, Groningen heeft er een en Utrecht, terwjjl Rotterdam een uitste kende inrichting heeft voor phychische therapie en een even goed consultatie bureau voor rheumatiek. Maar Den Haag is wat de rheumatiek- bestryding betreft buitengewoon achter lijk. Daar werd 25 jaar geleden al ge vraagd om een consultatiebureau voor de rheumatiekbestryding op te richten, •r zeer nodig is. Tot nu toe bleef het uit. Hóe nodig deze Instellingen zjjn blykt uit de volgende Amsterdamse cijfers. Per dag komen er, voor onderzoek en behan deling, 800 1000 patiënten. Het Insti tuut voor Physische therapie behandelt per week 5000 mensen, terwijl er jaar lijks 7 8000 patiënten bij komen! „U moet niet vergeten, dat ieder zie kenfondslid recht heeft op eèn physisch- therapeutische behandeling. En dat is in vele gevallen dé geneesmethode voor rheumatiek," besluit de dokter. Dr Van Breemen, 75 jaar oud, zet zich ïg aan dag achter zijn tafel om deze problemen en deze mogelijkheden te be studeren. Hij moge een bevorderaar zyn van de physische geneeswijze, die zich dus op het lichaam richt, de psychische therapie, die zich richt op een genezing uit de geest van de mensen, krijgt even grote kans. Want daar, by de deur hangt dr Van Breemen's levensdevies, door niemand minder dan Henriëtte Ro land Holst op versvoeten gezet: „Make Uw hulp den mensch nooit machteloos zichzelf te helpen. Stuw door zyn leden de kracht, die zelf doet hem stormen weerstaan." Een humanistisch motief' Goed, maar hoe zeiden de Geuzen het' Help u zelf, zo helpt u God! De wekelijkse keuring in Haarlem (Van onze medewerker) Overweldigend was het aantal inzen dingen dit keer niet. De tafels bogen niet, zoals vorige week, door onder de tulpen en de narcissen. Maar wat de kwaliteit betreft: men kon de inzendin- ;n der „N.V. Verzamelde Kwekers" eer bekijken. P. Hopman en Zn, Hillegom, exposeer de Ohieftain. een purperblauwe aan- t, die in dat genre een welkome aanvulling is. De Comm. v. d. Liehttech- niek by het broeien, Hoorn, liet een tweetal vazen zien met mdt. Krelage's Triumph. Eén getrokken onder TE.-bui- en nummer twee was acht uur per dag belicht met lampen van 100 watt. Het verschil? Om dat te zien. moest men waarschijnlijk Radar-ogen hebben Prima was Christmas Bartignon van L Schoorl, Lisse. Jac. Tol. St. Pancras was er met de wonder-mooie gele Limosa, de exbra beste fel-rode Royal Present, die nóg beter lijikt dan de hooggeprezen Most Miles, de stevige Summa id, de rose Fondant en de aparte lichtbronze Bron- Queen. Rose King Copland is de naam a een soort uit Rose Copland, die in gezonden was door K. Schuurman, Bo- venkarspel. P. Bakker, Enkibuizen, pre senteerde een aantal zaailingen onder ■ner. waarvan vooral 380/114 Due de Berlin (Panorama) opviel door haar frisse rode kleur met brede gele rand. Peking is en blijft een machtige mooie trompetnarcis. Inzender: G. Lubbe en Zn. Oegstgeest. Ryrweld, Hillegom, was present met de machtig mooie ine. Cavaliero, de extra beste trompet Phyl lis Miller en inc. Hillinen. Warnaar en Co, Sassenheim, bracht het eigenaardige narcisje Hollandiia weer voor het voet- Licht: geel deikiblad met gevuld oranje cupje. Apart! Spring Beauty, van de zelfde firma, zag er best uit, maar als U nagaat wat Bermuda vorige weent was.... Silver Standard, een kloeke, kortkronige» aamwinst van G. C. van Tu- bergen, Haarlem, is zeer opvallend: wit dekblad met grote roomgele cup. Dan was er nog inc. Queen of spring van Gebrs. Lefeber. Lisse, de beste trompet Willem de Zwijger, Queen of the bico- lors en inc. California van G. Enthoven, Nw. Vennep, terwijl Zandbergen Ter wegen, Sassenheim. California present 1 HM. de Koningin was gistermorgen aanwezig by de debarkatie van de „Grote Beer". HJVf. is hier in ge sprek met een gewond meisje van het V.H.K. Zijn laatste lift was in een jeep van de politie De 17-jarige Nederlander W. G., die verklaarde na een ruzie van huis te zijn weggelopen en naar Amerika wilde, hield er een eigenaardige manier van liften op na, waardoor hij nu door de Franse politie is gearresteerd. De jeug dige avonturier stal eerst in La Fère een auto. welke hij in Laon in de steek liet, om hier weer een andere wagen in bezit te nemen. In Troyes was hij aan zijn derde toe, maar hier mocht hij in een jeep van de gendarmerie meeliften. Frans wordt gezongen. En toch moet U het verhaal kennen om alles te begrij pen, ook muzikaal. Van onschatbaar be lang is het daarom, dat Joop Weijand bij Brusse te R'dam een boekje heeft uitgegeven onder de titel: .Jn het wi der'.and van de opera" en waarin libretto van 77 opera's door de schrij' is naverteld, voorzien van een zeer structieve geschiedenis van de opera. Dit in handig formaat uitgegeven boekje moet U beslist aanschaffen. Ook al zoi U niet zoveel opera-opvoeringen bijwo- dan is het toch nog waardevol, want het verrijkt Uw kennis en U kunt dan ook eens meepraten als het gaat over Hans Sachs uit Wagners „Meistersinger" iver Blondchen uit Mozarts „Ent- führung". Al was het alleen maar voor de hersengymnastiek door de radio. Voor hen. die zich specialiseren op muziekgebied heeft Klaas van Oostveen een waardevol werk geschreven „Prac- tische modulatieleer", uitgegeven bij H J. Paris te A'dam Het is een modulatie- in voorbeelden en speciaal bestemd hen, die zich voorbereiden op de Staatsexamens L.O., M.O. en Conserva torium, maar ook voor in functie zynde organisten is het van veel belang Voor de koorzanger, de dirigent, de zangsolist, de zangpaedagoog en voor allen, die van zingen houden, is by Joh de Heer te R'dam een populair boekje over de Woordkunstzang van Cornelie van Zanten verschenen onder de titel „Het gulden ABC" en geschreven door Ary Schipper. Er staat veel waardevols en leerzaams in dit boekje en te" geeft de schrijver nog een overzicht de Ned. zangkunst in de loop der tyden. Er zijn ook ontzettend veel namen ,var belangrijke en onbelangrijke zangkunste naars in Nederland genoemd, maar ei zijn ook nog wat drukfoutjes. Zo meldt pag. 61: Annie van Wickevoort Crom- melin in plaats van Ankie; op pag. 77 staat Julie de Stuer in plaats van Stuers; op pag. 78 mevr. Struycken van den Andel in plaats van Maria Struycken-v d. Adel, enz. Maar het ergste is wel, dat onze alt-zangeres An nie Woud in 't geheel niet genoemd terwijl wel Jan van Mantgem maar r diens echtgenote Gré Brouwenstijn is vermeld. Daarbij: het boekje is volgens het voorwoord in 1949 geschreven, waarom is dan van de reeds lang leden of uit de zangwereld getreden zangers (we noemen slechts Bram Stap en Evert Miedema) alles nog in de tegenwoordige tijd gemeld? Corn. Basoski. Rafael Kubelik voor hel Concertgebouworkest Een zoon van de vermaarde Tsjechi sche violist Jan Kubelik zal enige tijd de concerten van het Concertgebouw orkest in A'dam en Den Haag dirigeren Deze nog jonge orkestleider, Rafael Kubelik, toonde reeds jong grote kwa liteiten als zodanig en in 1937 wilde Bruno Walter hem als zijn assistent er tweede dirigent naar de Weense Staats- opera halen. De Duitse invasie hield Kubelik in Praag, maar na de oorlog verlegde hy toch zijn werkterrein naar Australië, Amerika en West-Europa. Eerst ontwikkelde Rafael Kubelik zich echter als violist en nog thans speelt hij alle vioolconcerten van het standaard rep oire uit het hoofd. Zijn eerste werkzaamheden als dirigent verrichtte hij in zijn functie als koorepetitor bij de opera. Zijn naam werd met één slag ge maakt toen hij eens voor een plotseling ziek geworden dirigent m een Italiaanse opera moest invallen en hel werk geheel uit het hoofd dirigeerde. Nadien heefi Kubelik nooit meer tijdens eei de partituur voor rich gehad. In 19(5 was hij nog enige tijd le dirigent de Tsjedhisohe Fhilharmonie. Reeds rig jaar heeft Kubeldk een groot su gehad bij de onder zijn leiding staande C.N.V, over de 5 procent t Loonsverhoging ook bij 't verkeer noodzakelijk In een aantal bedrijven <wy denken in het bijzonder aan het verkeer) is men nog niet tot een resultaat gekomen be treffende de loonsverhoging van 5 procent Het CN V. deelde ons vanmid dag mede. dat het op het standpunt staat, dat ook in deze bedrijven langs de weg van besprekingen en overleg de nood- z a k e 1 ij k e verhoging moet worden toegepast. De aangesloten organisaties hebben in het bijzonder de taak om elk in eigen bedrijf de verhoging tot stand te bren gen. BU kenneiyke onwil van de werk gevers om tot overleg te komen. Is het C.N.V. uiteraard genoodzaakt haar actie in scherpere vorm te voeren. De heer Vermeulen van het N.V.V. heeft, zoals wij Zaterdag in een deel onzer edities meldden, verklaard. dat deze vakcentrale een ultimatum aan alle onwillige werkgevers zal zenden De K.A.B. heeft medegedeed. dat zU haar instemming zal betuigen met elk ultimatum, dat een bij haar aangesloten vakbond zal stellen. Het stellen van een ultimatum betekent niet. dat direct ge staakt zal worden. Het college van rijks bemiddelaars kan immers een bindend besluit nemen. Het C.N.V. deelde ons nog mede, dat de actie voor de 5 pet over het algemeen goede resultaten heeft gehad. Ook voor de D U.W.-arbeiders is een verhoging tot stand gebracht. Het accoord in de land- bouwbedryven is zodanig, dat goedkeu ring van de rijksbemiddelaars vry zeker verwacht kan worden. Het college heeft reeds de regelingen goedgekeurd in de groot- en klein-metaalbedrijven. grafi sche vakken, hout- en emballage-indu strie, textielindustrie en bakkersbedrij ven, alsmede, zoals gemeld, in de bouw en neverobedryven. Overeenstemming is ook nog bereikt voor de goud- en zilversmeden. Het beroep van de voormalige staf chef van de landwacht K. A Enklaar te Doorn, vroeger kapitein by het 6e Reg. Veld-artillerie te Leiden, die tot 10 jaar m.a. was veroordeeld, werd door de Bijz. Raad van Cassatie verworpen. concerten van het Concertgebouworkest. Thans is hy voor langere tyd geënga geerd en zal hy ook Tsjechische muziek brengen, o.a. een integrale uitvoering van Smetana's „Mé Vlast", de „Feeste lijke Mis" van Janaoek, een symphonie van Franticik Mica en een van Bohuslav Marbinu. Ook Dvorak wordt niet verge en en van hem gaat de 2e symphonie. GEBRUIK VAN UITSLUITEND KUNST- MEST LEIDT TOT CATASTROFE Prof. Hudig: „Organische vruchtbaarheid „Ik ben altyd een sterk voorstander geweest van een ruim gebruik van kunst mest. Door de regen is echter veel grond weggespoeld en in droge perioden waaide veel weg. In Amerika heeft dit reeds tot een ramp geleid en ook in ons land is er iets mis". Aldus prof. ir J. Hudig uit Wageningen, die dezer dagen in Stads Doelen te Delft op de algemene vergade ring van de vereniging voor bedryfs- voorlichting Delfland sprak over „Nieuwe inzichten in de bemesting van bouw- en grasland". In zyn practijk heeft spr. het verstui ven steeds erger zien worden. Het is thans zo erg. dat er een einde aan moet worden gemaakt om een catastrofe te ontkomen. Door kunstmest wordt aan de grond te eenzydig terug gegeven wat de plant er uit heeft gehaald. Weliswaar is Europa door kunstmest uit de impasse geraakt, maar toch hapert er iets. De grond blijft niet constant vruchtbaar. Op ieder ogenblik, zo zei spr. moeten in de grond de voedingsstoffen in juiste ver houdingen aanwezig zyn, want anders zal het ene element de functie van het andere tegenwerken. Het is een ontdek king van de laatste jaren, dat steeds ver geten is aan de grond organische stoffen toe te voegen, welke nodig zyn voor een harmonische vruchtbaarheid, waarin het bacteriënleven zijn werk kan verrichten. Door een goede bemesting en dientenge volge een rijk micro-leven in de grond be- bereikt meen niet alleen een stabiele vruchtbaarheid, maar gaat men tevens het verstuiven en wegspoelen tegen. In aansluiting hierop brak spr een lans voor het maken van composthopen. Door toepassing van de nieuwe be mestingsmethode gaat ook de gezondheid van het vee belangrijk vooruit. Ook ten aanzien van de gezondheid van de men sen zyn de resultaten verbluffend. Daar om is het nuttig deze factoren niet naast zich neer te leggen, maar proeven te nemen. De zaak zal echter nuchter en GODS BODE Zoekt Mij en leeft.' Amos 5 :4 Pijn. Trouwe gezel van mijn zijn. Wie is bij tn\j Zoals gij? Uw liefde wou nimmer versagen; In het denken der dagen, In het dromen der nachten, In hun klagen en smachten Zijt gij bij my. Gij, trouwe gezel van mijn lot, Gij zyt de bode van God. Door geen twijfel verstoord Zegt gij Zijn woord: „In wanhoop beef, Zoek Mij en leef!" mest vereist voor blijvende van de bodem" Beruchte juwelendief eindelijk gevat De 31-jarige F. G. uit Borculo, die in één jaar tijds voor 40 a 50.000 gulden aan gouden sieraden buit maakte by juwe liers in Gelderland en Overijssel, is dezer dagen gearresteerd. De politie zocht hem reeds lang. Hy werd onlange opgeroepen om voor de Verzoen kam er te Zwolle te verschynen, i.v.m. een echt scheidingskwestie. Toen hy er aankwam, zaten twee rechercheurs hem op te wachten. Tot nu toe heeft hij slechts één inbraak bekend, gepleegd in Olst. Maar in vete andere plaatsen moet hy even eens hebben gestolen. In 1947 ontsnapte hy uit de cel in Twello. Dezer dagen ontkwam hy bijna uit de cel in Olst- Nu is hy in Zwolle opgesloten. HAAGSE POLITIERECHTER Over de brug Een rare boel was het daar in Koude kerk waar men elkanders bruggen ging slopen. Er was een conflict omtrent een overpad, waarna de landbouwer D. R. de bruggen weghaalde in dat overpad. Prompt sloopte daarop de landbouwer C. N. van W. diens bruggen en daarvoor stond hy terecht. ..Twee honderd jaar heeft zyn femilie toegelaten dat men van dat overpad ge bruik maakte, nu koop ik het land en verbiedt hy het", zo beklaagde verdachte zich. De rechter kon rich de ergernis be grijpen, maar bruggen slopen, neen, dat gaat niet. „Langs gerechtelijke weg moet iat uitgezocht worden", stelde de rechter vast. Daar was verdachte het mee eens. doch dat duurt lang en intussen kan hy niet jver het pad. „Dan moet je de burgemeester vragen of die bemiddelen wil", adviseerde de rechter. Ook dat was al gebeurd volgens verdachte, doch had geen succes opge- gen niet vernielen", decideerde de rech ter en daar w-as verdachte het mee eens. De Officier wilde met de omstandig heden rekening houden en eiste f20 boete of 4 dagen hechtenis, waartoe de rechter veroordeelde. „En ik hoop dat je spoedig het proces zal wmnen", gaf hij als wens mee. Sera de Croon kreeg gratie Aan de 33-j. Amsterdamse kantoorbe diende Sera de Croon, tot de doodstraf veroordeeld door het B.G. aldaar, U ratie verleend. De doodstraf ls veranderd ln leven», lange gevangenisstraf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3