Jlicutue (L'ournnl rnr WW.--, AANSCHOUWING VAN DE RODE ZONS ONDERGANG IN CHINA i f Prins Bernliard regent en voogd Wist U DINSDAG 10 JANUARI 1950 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËNt 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stoairastfcfs is gfiefrfeoea myn bert in tegfjenspffet* Dertigste jaargang No 8016 „LEVEND AAL" JUBILEUMVIERING INGEZET Zie paf,. 3 Zoals wfl gisteren reeds hebben gemeld, is de conferentie van het Britse Gemene best te Colombo begonnen. De besprekingen zouden vlot en in uitstekende geest verlopen en de Indiase premier, Pandit Nehroe, en de afgevaardigde van Pakistan, Ghoelan Mohammed, verlieten zelfs arm in arm de vergaderzaal. Een der belang rijkste punten zal de erkenning van het communistische China zijn. Een koud kunstje overigens, aangezien behalve Engeland, reeds India, Pakistan en Ceylon het Rode bewind in China hebben erkend. Het eigenaardige van de situatie is, da' men wel de regering van Peking als eer „fait accompli" heeft aanvaard, maar U gelijkertijd wil het Britse Gemenebest een halt toeroepen aan de uitbreiding van het communisme in Zuid-Oost-Azië In zekere zin getuigt de erkenning van een bescheiden bewondering voor de bloedrode communistische zonsopgang of ondergang in China, maar tegelij kertijd wenst men dit natuurtafereel niet op eigen grond mede te maken. Het grote geheim is nu, hoe het com mumsme uit Azië weg te bezemen ei daarom wordt aan het verhandelde ge tinge openbaarheid gegeven. De confe rentie van Colombo predikt ten aan van China: Samenwerking en geen terventie. Het wegnemen van de slechte economische omstandigheden, wordt de meest doeltreffende bestrijdingswijze het Bolsjewisme geacht Bevin en Pandit Nehroe hebben zich beiden uitgesproken tegen het sluiten een verdrag voor het Stille Oceaan-ge bied, volgens de richtlijnen, die golden voor de sluiting van het Atlantisch Pact. De ervaren Bevin kan soms naief zijn. Hij stelde notabene de vraag: „Waarom eou Rusland pogen, zidh te bemoeien met de gang van zaken in Azië of el ders, waar de betrokken mogendheden haar vraagstukken ieder op eigen wijze trachten op te lossen'' Ons ant woord hierop luidt: Waar ter wereld eindigt de Russische inmenging in ander mans zaken? Dan was de Canadese minister var Buit. Zaken, Lester Pearson, meer tc the point. Hij verklaarde, dat de buiten landse politiek van zijn regering geba seerd is op de erkenning der gevaren, welke voortspruiten uit het „nieuwe Russische imperialisme". Juist 't Noord- Atlantisch Pact moest gesloten worden omdat de Ver. Naties geen kans zagen het vraagstuk van de Russische expansie- zucht op te lossen. En zo is het. Thans nog Pandit Nehroe: Als de Sow- Jet-Unie beweert, de wereld vooruit te kunnen helpen, door haar te laten pro- literen van de zegenrijke Russische er De reis van mr Van Maarseveen Officieel wordt medegedeeld, dat mi nister Van Maarseveen op 14 dezer naar Indonesië zal vertrekken, vergezeld van dr Prinsen, oud-secretaris-generaal van de Ronde Tafel Conferentie en mr Van der Valk, raadsadviseur van het Ministe rie van Uniezaken. De minister zal o.a. besprekingen voe ren over het Uniehof, de werkwijze van het Uniesecretariaat en de eerste minis tersconferentie. Wij kunnen nog melden, dat schout-bij- aacht Moorman meereist. WEER DONKERE WOLKEN BOVEN PLAN-MARSHALL. Het feit, dat Tramans begroting niet in «venwicht is. zal leiden tot een aandrang in het Congres om het mes te zette het plan-Marshall, vooral omdat Engeland het communistische China heeft erkend. Senator Kenneth Wherry, leider der re publikeinen, wil een besnoeiing van anderhalf milliard. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR Dr VAN ROIJEN Dr J. H. van Roijen heeft gisteren te Ottawa uit handen van de gouverneur- generaal de ordetekenen ontvangen van het commandeurschap in de orde van het Britse rijk, daar hij tijdens de Duitse bezetting de Britse en geallieerde missie heeft geholpen uit Nederland te ontsnap pen. Hij was toen verbonden aan het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Den Haagse brandstichter in de Haarlemmermeer gepakt In de Haarlemermeer is de 24-jarige Van der B. aangehouden, die oorspron kelijk uit Den Haag komt. Hij stond op het pum brand te stiohten in een huis. Hij had een bus pretroleum bij zioh. En kele weken geleden pleegde hij een soortgelijk vergrijp en in Den Haag heeft hij acht van dergelijke feiten gepleegd. Hij stichtte deze branden om in de ver warring diefstal te kunnen plegen. Nederland gaat nu ook op Belgische vissers letten De vissersvloot, diie op ijle haring vist, komt thans langzamerhand naar het Zuidelijke gedeelte van de Noordzee af zakken. Ook het visserij-inspectievaartuig der marine, de onderzeebootijager „Queen Wilhelmina", verlegt in verband1 daar mede zijn operatie-terrein en zal tijdens het week-endi niet meer Den Helder, maar Rotterdam of Vlissingen aandoen Uiteraard, zo deelt men ons mede, zal de „Queen Wilbeknnia" nu ook contröle houden op Belgische visserevaartuigen, die eventueel binnen de Nederlandse territoriale wateren worden aangetrof fen Zoals men weet, zijn de laatste tijd heel wat Nederlandse vissersschepen door de Belgen opgebracht wegens vissen in de Belgische territoriale wateren. DEEL VAN BEATRIXOORD VAN APPELSCHA NAAR EELDE? Het hoofdbestuur van het sanatorium Beatrixoord te Appelscha (Fr) zal aan de algemene vergadering van de vereni ging voorstellen, de nieuwe complexen naar Eelde (Dr.) over te brengen. Er is echter nog geen tererin voor aangekocht Men acht het gewenst, het sanatorium te vestigen in de omgeving van Groningen, zodat men kan profiteren van genees kundige hulp van de universiteit. varingen, waarom mengt zij door die zegeningen niet een scheutjemense lijke vrijheid? Van de tactiek van een „koude oorlog" in AZië moest de Indiase premier overigens ook niets hebben. Slechts de min. van Buit. Zaken van Nieuw-Zeeland brak een lans voor het sluiten van een Stille Oceaan Pact Hij raakte des Pudels Kern: Het probleem der veiligheid gaat de gehele wereld aan en het is zinloos, slechts het Noord-Al- lantisch gebied te beveiligen. De bespre kingen worden voortgezet Gedurende 4 sec. trilde de Franse bodem Calais in onrust Gisteravond te 20.43 uur (Ned. tijd) werd in de Franse havenplaats Calais gedurende 4 seconden een hevige aard schok gevoeld. Binnen enkele ogenblik ken waren de straten met angstige men sen bevolkt. Men dacht eerst aan de explosie van een zware zeemijn. Ook in Duinkerken en Boulogne werd een tril ling waargenomen. Noch hier, noch in Galais deden zidh ongelukken voor, ter wijl zelfs de electrisohe lichtleiding 'n tact bleef. Aan de beving ging een ditp gerom mei vooraf Britse Gemenebest te Colombo Bevin wordt naief: Zou Rusland zich wel bemoeien met Azië? Geen accoord over 5 pet voor taxichauffeurs Wel verhoging in de mijnen In het taxi- en huurautobedrijf is mei niet tot overeenstemming kunnen komen over de toekenning van de 5 procent loonsverhoging. Men heeft thans het col lege van rijksbemiddelaars om een be slissing gevraagd. Dit is het eerste bedrijf waarvan ge meld wordt, dat de besprekingen tusser werkgevers en werknemers spaak zijn gelopen. De werkgevers wilden i: geval de 5 procent wel verlenen, dan moest worden teruggekeerd tot de werktijd, die voor 1 Aprli 1948 heeft ge golden. De werknemers konden zich met deze voorwaarde niet verenigen. Beter ging het in de Limburgse mijnen. De mijnwerkers boven de 23 jaar krijgen er de 5 procent en de jongere krijgen een opklimmende verhoging. Er zullen maatregelen worden getroffen om steenkolenproductie nog te verhogen Op de vergadering van de mijn- industrieraad, waar dit besluit genomen werd. nam men afscheid van de secre taris van de raad, mr H C. M M. Tromp. Twee treinen botsten bij Klarenbeek Twee goederentreinen zijn vanmorgen omstreeks kwart oer zes bij Klarenbeek (ApeldoornZutphen) op elkaar gebotst Vier wagons ontspoorden. Het baan vak werd versperd. De weinige reizgers op dit traject werden via Deventer en van Zutphen en Winterswijk en sengelegen plaatsen vervoerd. Bus met arbeiders reed in Kanaal 10 Passagiers verongelukt Te Münchhouse bij Col (Elzas-Lotha- ringen), reed vanochtend een bus met arbeiders in het Rhone-Rijnkanaal. De reddingsploegen hebben tot nu toe 10 lijken opgehaald. Doordat de bus open scheurde, vonden 25 passagiers een uit weg en konden de oever veilig bereiken. R 3 281 Op de binnenplaats van het hoofdbureau van politie in de Marnixstraat te Amsterdam staat een zware truck, die door de politie in beslag werd genomen, nadat dit voertuig door een ondeugdelijke stuurinrichting een aanrijding had veroorzaakt. De officier van Justitie, mr Wassenbergh, vergezeld van een des kundige, de heer Aberson, kwam zich persoonlijk op de hoogte stellen van de staat, waarin de wagen zich bevond. bij minderjarigheid van troonopvolger Twee wetsontwerpen over erfopvolging ingediend Twee wetsontwerpen over de erfop volging zijn thans bij de Tweede Kamer ingediend. Het ene regelt het regent schap voor het geval van erfopvolging tijdens minderjarigheid van de troonop volger en het andere de voogdij over de minderjarige Koning (in). In beide ge vallen is Prins Bernhard aangewezen als regent. Wanneer de Prins echter een nieuw huwelijk zou aangaan, dan zal. aldus de toelichting, bij wet moeten worden be slist of in het regentschap vervolgens al dan niet op een andere wijze zal wor den voorzien. Behoudens het geval van afwezigheid, vangt de waarneming van het koninklijk gezag door de regent aan op hetzelfde ogenblik, dat de minderjarige koning(in) tot de troon komt- De noodzakelijkheid van regeling van de opvolging in het regentschap doet zich volgens de regering thans niet voor. Evenals de regeling van het regent - Vluchtelingenpartij in West- Duitsland De ongeveer 7,5 millioen vluchtelingen uit Oost-Duitsland vermen een groot pro bleem, zowel voor de West-Duitsers als de bezettingsautoriteiten. Het heeft reeds honderden millioenen marken ge kost, om hen enigermate te helpen. Een uitgeweken Oost-Duitser, Walde- ar Kraft, heeft een Duitse vluchtelin- genpartij opgericht. De bedoeling hiervan dat zij de enige politieke partij voor alle vluchtelingen in West-Duitsland za! worden. Russen laten Japanse krijgs gevangenen los Rusland heeft aangeboden. 2500 Japanse krijgsgevangenen vrij te laten. Dit on verwachte aanbod kwam, nadat de ge allieerde bezettingsautoriteiten er bij de Russen op aan gedrongen hadden, ver antwoording af te leggen over de 376.000 nse krijgsgevangenen, die nog in Russische handen zouden zijn. De Sow- beweerden daarentegen, dat zij slechts 10.000 gevangenen hadden, die. omdat zij oorlogsmisdadigers waren, niet huis zouden worden gezonden. schap is het nu tijd voor de uitvoering van het grondwettelijke voorschrift be treffende de voogdij over de minderja rige koning(in), want de grondwet zegt, dat een dergelijike regeling bij het leve» van de regerende vorst moet worden ge troffen. Overeenkomstig de parlementaire ge schiedenis en het gewone burgerlijke iecht wordt volgens het wetsontwerp tot voogd over de minderjarige koning(in) de dan overlevende ouder aangewezen De wetsontwerpen zijn bij de Tweede Kamer ingediend „ter fine van behande ling in de verenigde vergadering der Staten-Generaal". Er zal een schriftelijk onderzoek aan voorafgaan, waarbij de Kamers zewen afdelingen vormen zo als dat ook het geval was bij de wet op het regentschap van 1947, toen Koningin Wilhelmina rust moest houden en Prin ses Juliana tot regentes werd benoemd. De zeehond Celia uit de Londense dierentuin is nog maar drie maanden oud, doch hij eet al flink. Dagelijks krijgt hij 30 tot 40 haringen Monument van Joodse erkentelijkheid Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zal in Februari as. te Amster dam op het Weesperplein een monument onthuld worden als blijk van erkente lijkheid van Amsterdamse Joden vooi hun niet-Joodse beschermers gedurende de bezettingsjaren. De bekende beeldhouwer Job Wert- heim uit Laren, die zelf drie concentra tiekampen overleefde, heeft het m ment vervaardigd. Het oud-Gemeenteraadslid dr M Hartogh zal namens het comité het nument aan mr A. J. d'Ailly, burgemees ter van Amsterdam, aanbieden, die daar na de onthulling zal verrichten. Kruideniers herhalen verzoek ora minimumprijzen Suiker en margarine zullen echter niet duurder worden Het bedrijfsleven heeft opnieuw bij de regering aangedrongen op een gunstige en spoedige beslissing op het verzoek van de vaikgroep detailhandel in kruide nierswaren, om minimumprijzen vast stellen voor margarine en suiker. De vakgroep wijst er op, dat dit v* zoek niet beoogt de thans geldende prij zen te verhogen. De bedrijven kunnen bij de thans geldende inkoopsprij; niet verkopen beneden de prijs van cent per kg suiker en 34 cent per pakje margarine. Er bestaat echter altijd de mogelijkheid, dat sommige kruidenier- gaan knoeien met de prijzen. Men noem: dit een destructieve concurrentie, d:.- economisch en sociaal funeste gevolgen hebben. 50.000 Amerikaanse mijnwerkers in staking In de V-S. zijn 50.000 mijnwerkers in staking gegaan, als protest tegen dt weigering der mijneigenaren, de arbei ders te latenmeedelen in de grotere winst, die thans wordt gemaakt door de verhoogde steenkoolprijs. Bij de staking zijn tevens een zestal maatschappijen voor de staalverwerking betrokken. Engeland werkt meer en drinkt minder De Britse minister van financiën, sii Stafford Cripps heeft bekend gemaakt, dat de productie van de arbeider d« laatste jaren met 5 procent 's jaars ge stegen is. Er werd minder uitgegeven voor drank, tabak en amusement. De in dustriële voortbrenging in 1949 wordt 30 procent hoger geraamd dan voo oorlog. Het nationale inkomen w procent hoger dan in 1948. Men hoopt begrotingsoverschot van 449 mil lioen ponden sterling te halen. De kosten van levensonderhoud zijn yg met 1 procent gestegen. Vrije invoer van textiel Op 16 dezer wordt de invoer van een deel der textielproducten uit Groot-Brit- tannië, Ierland, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Portugal, IJsland, Turkije, Oostenrijk en Griekenland benevens hun Overzeese Gebiedsdelen vrij. Voorts op beperkte schaal de invoer van textiel producten, met name wollen garens, uit Frankrijk, Italië, Triest en O. G. Op 16 dezer zal België de volgende textielgoederen e.d. vrij in Nederland mogen invoeren: Garens, wol, haar en haarafval, ruwe katoen en katoenafval, gezuiverde katoen, vlas, hennep, lompen vodden, lint, fluweel en pluche, tulle- en filetweefsels, katoenen weef- ilt, wollen boven- en onderkle- ding (voorzover deze niet vallen onder de op 1 April a.s. vrij te laten artikelen), shawls en handdoeken. Tapijten en brei goederen zijn niet vrij. Ook courantenpapier uit België en Luxemburg komt vrij. Kapitein Westerling vraagt erkennin van zijn leger Dr Sumitro doet een poging voor een lening in Amerika De bekende kapitein Westerling, die de laatste jaren nogal sterk de aandacht heeft getrokken door de wijze, waarop hü Zuid-Celebes en de omgeving van Tasik- malaja zuiverde, heeft thans zowel aan de regering van Indonesië als aan die van Pasundan (West-Java) een brief gezonden, waarin hy om erkenning zijner troe pen vraagt als officiële strijdkrachten van Pasundan, aldns meldt het dagblad „Pedoman". Zijn organisatie draagt de naam Angkatan Ratu Adil, (strijdkrachten de Ratu Adil, de legendarische verlosser, die eens Java zal bevrijden). De schattin gen over de sterkte dezer troepen lopen uiteen. De een spreekt van 4000, de ander van 16.000 en sommigen zelfs van 30.000 man. Kapitein Westerling verklaart, dat zijn organisatie accoord gaat met de sultaten van de R.T.C., doch niet met mogelijke ontbinding van Pasundan. Ook acht zijn organisatie het verkeerd, dat de T.N.I. verantwoordelijk zal worden rust en orde in de staat Pasundan, gezien dit leger te jong en niet voldoende De brief werd door een Nederlands of ficier bezorgd en men vraagt zich ir litieke kringen af, welke maatregelen de hoge commissaris van Nederland met be trekking tot deze aangelegenheid zal Volgens een Reuterbericht uit Washing ton heeft de Indonesische zaakgelastigde, dr Sumitro, zijn geloofsbrieven aan minister van buitenlandse zaken Acheson overhandigd en daarna bekend gemaakt, dat Indonesië aan de Export- en Import- bank een lening heeft gevraagd. Nog deze maand zal de Indonesische minister van economische zaken Djuan- da in Washington aankomen. De lening wordt bestemd voor herstel van de voedselproducten, electriciteit, in dustrie en verkeer. Dr Sumitro deelde nog mede, dat Indonesië niet voornemens was militaire steun te vragen tegen de communisten. Uit Djakarta (Batavia) wordt gemeld, dat de sultan van Djokja nog steeds on gesteld is. Deze ongesteldheid is begon nen bij het conflict in het kabinet over de benoeming van de stafofficieren. Hij wordt nu vervangen door zijn secretaris generaal, mr Ali Budiardjo. Fox is niet de enige zakenman, die In donesië bezoekt. Ook Thomas Bata, het Canadese hoofd der Batafabrieken, maakt nu een reis naar het Verre Oosten en zal niet alleen Indonesië aandoen, maar ook Malakka, Nieuw-Zeeland, Australië, India enz., evenals vele jaren geleden zijn vader heeft gedaan. Mag ik Uw pomp... Douglas Wilkie van de „Melbourne Sun" waarschuwt, dat Australiës hou ding jegens Indonesië er niet één m zijn van halen wat er van te halen Grote belangstelling voor Nieuw-Guinea Een tjalk, Aussies en een monopolie Nieuw-Guinea staat in het brandpunt van de aandacht. Niet alleen is er in Surabaja met de „Riouw" een Zuider- zeetjalk van 150 ton aangebracht, die op eigen kracht de lange reis van 2000 mijl naar Nieuw-Guinea zal ondernemen daar dienst te doen voor de missie, rr ook de Australische pers kan Nieuw- Guinea niet loslaten. De „Melbourne Herald" schrijft, dat de aangelegenhe den van Nederlands Nieuw-Guinea, Australië ten nauwste raken en dat men verzekerd moet zijn van een vriend schappelijk, krachtig en progressief be wind in het enige land, dat door een landgrens van Australië gescheiden is Australië moet een stem hebben bij de beschikking over dit grondgebied, aldus dit blad. „De Melbourne Argus" (socia listisch) schrijft, dat Indonesië zyr aanspraken inkleedt in termen van eer opgewonden nationalisme, dat maar al te bekend is. Het blad wil, dat Australië zijn ogen ver genoeg over zijn kusten laat gaan om die eilanden te bereiken, welke in het jongste verleden de ware frontlinie van Australië vormden. De Nederlandse regering heeft aan de directie van de handelmij Hagemeyer en Co N.V. te Amsterdam opdracht gegeven zich voorlopig als enige im- en exporteur Nieuw-Guinea te vestigen. Hiervoor zal de Nieuw-Guinea lm- en Exportmij N.V. worden opgericht, die een dochter maatschappij van Hagemeyer zal zijn- Intussen meldt Aneta uit Surabaja dat alle uitvoer naar Nieuw-Guinea ver boden is. Moeilijkheden in W.-Borneo Hatta zal naar West-Borneo reizen omdat er moeilijkheden zijn gerezen over de toelating van de T.N I. De regering van West-Borneo verzet zich daartegen omdat de T.NJ. niet het leger van In donesië is. DAT uit een perceel aan het Frede- riksplein te A'dam Perzische kleden voor een waarde van 6750 rijn ontvreemd. DAT enkele Belgen dezer dagen hun auto, die zij in A'diam hadden gepar keerd, niet meer terug konden vinden en de wagen gisteren in Delft werd aangetroffen. DAT de welbekende nieuwslezer van de B B.C., Frank Philips, opnieuw in ons land is aangekomen om de Eng. tekst uit te spreken bij een fikn van de R.V.D. DAT de vice-consul te Glasgow, D. L. Kennedy, is bevorderd tot consul. DAT mr A. C. M. v d. Ven, chef afd. sociale verzekering van het dep van Sociale Zaken, en mr G. A A. M. Boot, zijn plaatsvervanger, t.g.v het onder tekenen van het Frans-Ned verdrag over de sociale verzekering, zijn benoemd resp. tot commandeur en officier in de orde van sociale verdienste in Frankryk DAT in Vlissingen zekere K. is aan gehouden. die een gloednieuwe fiets had gestolen en in het water gegooid, daar hij geen kopers kon vinden. DAT het nieuwe demobilisatiecentrum in Amersfoort niet officieel zal worden geopend, hoewel minister Schokking en andere autoriteiten het wel dezer dagen zullen bezoeken. DAT gisteren in Zierikzee de opslag plaats van de fa. Timmerman en beek, in landbouwmachines, afbrandde en er voor 10 000 gedeeltelijk pas ge- importeerde onderdelen verloren gingen. DAT de uitgestelde zaak tegen de bendeleider Nol de Brabander op 2 Febr. voor de Bossche rechtbank zal worden behandeld. DAT gisteravond door oververhitting van d!e schoorsteen het dak vlam vatte van de Galak, gecondenseerde melk-mij, aan de Piekstraat te R'dam, doch het vuur spoedig bedwongen was. DAT de raad voor de luchtvaart op 30 Jan de ongelukken zal behandelen, waarbij op 3 Juni jl. in Born een foto vliegtuig van de K L M. werd beschadigd en op 30 Juli in Otterlo een zweef vliegtuig. DAT de ver. voor Geref. ziekenverple ging haar eerder afgewezen verzoek heeft herhaald om het stadsziekenhuis van Kampen, de Engelenbergstichting. DAT de Maastrichste politie urenlang vergeefs heeft gedregd naar een geld kistje met ƒ6000, hetwelk door een ge arresteerde dief in de Maas zou zijn ge worpen DAT bij de R'damse Bank te Maastricht opnieuw drie valse honderdjes werden aangeboden, die van de Luikse drukkerij afkomstig zijn. DAT voor de herbouw van de ver woeste stadskern van Rotterdam geduren de 10 jaar f 20 millioen per jaar verwerkt moet worden. DAT J. A. Buitelaar te Antwerpen, dir. van de scheepsagentuur Gustave E. v. d. Broek, is benoemd tot ridder in de orde van O.N. DAT mevr. J. M. van Reeuwijk-van Walsum is benoemd tot president-direc trice van de Mij. voor woninginrichting P. van Reeuwijk te R'dam. DAT kol. b. d. I. J. Froger in Gronin gen is overleden. DAT de begroting-1949 van het drost ambt Elten een tekort van een ton heeft, hetwelk door het rijk gedekt wordt. DAT J. Vlielander, oud-burg. van Zuid- land en Oudenhoorn en oud-lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, 79 j. oud overleden. DAT de voorm. Britse luchtvaartatta- lé in Den Haag, kapt John Heber Percy, April in het huwelyk treedt met Marie Teixeira de Mattos. DAT de veerboot Kon. Juliana (Vlis singen—Breskens) na maandenlange reparatie weer in de vaart is. DAT de 29-j. metselaar V. d. K.. die zich in Haarlem met een rurie bemoeide, door de 20-j. dronken soldaat V. met een mes in de rug gestoken werd en in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Als je een nieuwe buurman krijgt kan je misschien wel op listige wijze pro beren zijn grasmachine (wij zouden zeg gen fietspomp) te lenen, maar het is tactvoller om daarmede nog een paar dagen te wachten en eerst eens te praten over het weer, of zelf eens met sherry en sigaren te komen. VERKLARING VAN Dr HIRSCHFELD Dr Hirschfeld heeft verklaard, dat ka pitein Westerling in 1948 bij het Kon. Ned.-Ind. Leger ontslagen werd en sinds dien in geen enkele verhouding tot de Nederlandse regering staat. Hij keurt het optreden van kapitein Westerling af als een illegale en verwerpelijke inmenging in binnenlandse aangelegenheden van In donesië. Als een Nederlands officier de brief van kapitein Westerling over bracht, zal deze worden gestraft, aldus dr Hirschfeld. Hirschfeld heeft Hatta be zocht r-> over het geval gesproken. Militair amper aan de wal en ernstig gewond Vrachtauto reed in Amsterdam op soldaten in. Een kapitein van het leger, die juist van de Groote Beer debarkeerde, werd gisteren op de kade door een vrachtauto aangereden en levensgevaarlijk gewond. De auto werd bestuurd door een 19-jarige jongen, die geen rijbewijs heeft en voor zijn vader, die chauffeur is, de wagen een eindje verder moest rijden. Toen er een groep militairen passeerde, weigerde de voetrem en de auto reed op de soldaten in- De wagen is in beslag genomen en de jongen is gearresteerd. De Berkel niet geborgen voor de lente Er is weinig kans, dat het Ned. motor schip Berkel zal kunnen worden gebor gen, in ieder geval niet voor de lente. Vrijwel de gehele kiel zit vast op de rotsen van de Zweedse kust. De berging zal moeilijk zijn Wellicht is het schip voor de lente geheel stuk geslagen. Er vertrekt binnenkort een des kundige uit ons land om het schip te onderzoeken. ITALIAANS SCHIP BRENGT NEDERLANDERS THUIS. Het Italiaanse si. Surriento, dat met pl-m 1000 Nederlandse ambtenaren hun familieleden aan boord uit Tandjong Priok naar Rotterdam is vertrokken, is gisteren in Napels aangekomen. Vier Amsterdamse jongemannen roofden auto's leeg Vier jongelieden, die een complot had den gevormd voor het stelen van goede ren uit auto's, zijn in Amsterdam ge arresteerd. Drie van hen pleegden de diefstallen, de vierde was heler. Het zijn allen jongelieden van 19 a 20 jaar, twee fabrieksarbeiders, een schilder en een expeditieknecht. Hun buit bestond uit lijfgoederen, fototoestellen, soheerappa- raten etc. Wellicht zullen nog meer arrestaties volgën. Een der dieven, de schilder, ontsnapte Vrijdagmiddag uit de handen van de politie, doch werd Zondag in Rhenen weer aangehouden. De kortingen Naar aanleiding van het hoofdartl- kei in ons blad van 5 dezer over van leveranciers afgedwongen kortingen, deelt het hoofd van de persdienst der K-L.M. ons mede, dat de directie der K.L-M. het uitoefenen van druk op le veranciers om goederen tegen bepaalde korting aan het personeel te leveren, on gewenst acht. In dit schrijven neemt de perschef het ons in alle vriendelijkheid een beetje kwalijk, dat wij het zouden hebben doen voorkomen, alsof de K-L.M. een eigen inkooporganisatie had opgericht. Zo heb ben we het niet direct gezegd. We hebben wel dadelijk uiting gegeven aan de mogelijkheid, dat de K-L.M. als zodanig met een inkoopvereniging, waar van velen van haar personeel lid zyn, weinig te maken had. Inderdaad, willen de mensen zulk een vereniging oprich ten, dan kan de directie hun dit moei lijk verbieden. Wat wij intussen noodzakelijk noem den, is dat de scheiding tussen K.L.M. als zodanig aan de ene kant en de in koopvereniging aan de andere kant vol komen zou zijn. En wij moeten hieraan toevoegen, dat dit thans niet het geval scheen te zijn. In het schrijven van de perschef vindt dit bevestiging. „Helaas", zo erkent hij. „heeft een der K.L.M-employeés, die lid is van het be stuur van bovengenoemde inkooporgani satie, in een circulaire als corresponden tie-adres zijn K.L.M.-adres opgegeven. Dit is zeer te betreuren, omdat hieruit gemakkelijk de gevolgtrekking kan wor den gemaakt, dat onze maatschappij in welke vorm dan ook bij deze in kooporganisatie is betrokken Met nadruk willen wij dan ook verklaren, dat dit geenszins het geval is". Het spreekt vanzelf, dat wij deze vec- klaring gaarne doorgeven. Er moge uit blijken, dat wy grond hadden voor ons artikel. Er kan ook uit blijken, dat de K.L.M. zelf de scheiding consequent wil doortrekken. En dét verheugt ons- Regentschap De beide wetsontwerpen, welke thans bij de verenigde vergadering der Staten-Generaal zijn ingediend en welke de benoeming beogen van Prins Bern hard tot regent en voogd, voor het geval de troonopvolger, tot de troon geroepen, nog minderjarig zou zijn. zullen de in stemming hebben van het gehele Neder landse volk. Al mogen wij van harte hopen, dat onze geliefde Vorstin nog heel lang haar wijs bewind over ons volk zal uitoefenen, de Grondwet schrijft voor. dat zulke wets ontwerpen als thans by de volksverte genwoordiging aanhangig zijn gemaakt, behoren te worden ingediend, terwijl de regerende Vorst nog leeft. Ook in dit opzicht spreekt de Grondwet verstan dige taal. In de geschiedenis der volken zijn er over de benoeming van een re gent na de dood van de Vorst steeds vele onaangename twisten gweest. Maar over de benoeming, welke de regering thans voorstelt, zal onder ons volk een eensgezinde mening bestaan, een eensgezindheid die ons welhaast van. zelfsprekend toeschijnt, maar die dat toch alleen kan doen omdat zij op zulke gelukkige omstandigheden is gegrond. Die omstandigheden, welke kunnen zij anders zijn, dan dat. zoals de Regering het in haar toelichting zegt, Prins Bern hard deelt in de trouw en gehechtheid, door ons volk steeds aan het Vorstelijk geslacht betoond Thans is de Prins op reis naar Amerika en ook hierover zal geen verschil van gevoelens bestaan, dat hij als weinigen de aangewezene is om aldaar de sym pathie voor ons volk te wekken en t« verstevigen. Van de beide thans ingediende wets ontwerpen geldt tweeërlei. Wy achten ze gelukkig, maar wij hopen, dat ze nimmer tot uitvoering behoeven te ko- Onrust in Italië Bloedige botsing tussen stakers en politie in Modena Vijf doden, 90 gewonden; communisten proclameren massa-staking De arbeiders der staalfabrieken in de Noord-Italiaanse provincie Modena, procla meerden een acht-uursstaking, nadat de onderhandelingen met de directie over de lonen mislukt waren. Onder leiding van extremistische elementen kwam het hiei* by tot demonstraties en botsingen met de politie, tengevolge waarvan vijf arbeiders werden gedood, dertig anderen zeer ernstig en ongeveer zestig licht gewond. Aaa de zyde der politie waren er slechts drie gewonden. De aanvallers maakten gebruik vuurwapenen, handgranaten, hamers, stenen en knuppels. Aan de desbetreffende berichten Reuter en Ass. Press ontlenen wij nog de volgende bijzonderheden: De bloedige botsing vond plaats, toen. naar schatting, 10.000 stakers een aanval deden op de politie, die genoodzaakt was de staalfa brieken van Maserati. Zanasi en andere te bezetten. Volgens de lezing der politie schoten de stakers het eerst en slechts :e voorkomen, dat zij onder de voet zouden worden gelopen, moest de politie an de vuurwapens gebruik maken. Van arbeiderszijde wordt echter be- eerd. dat de politie zonder waarschu wing de eerste schoten loste en bij de eerste charge drie personen werden ge dood. Na de alarmerende berichten over dit bloedig treffen, werden de telefoon- verbindgen tussen Modena en de rest Italië verbroken, omdat ook het per- De onwettige effectenhandel in België Nieuwe arrestaties. In de zaak van de onwettige hendel in effecten in België zijn opnieuw twee arrestaties verricht. Reeds waren, zoals wij meldden, in hechtenis genomen Jules Cardyn. een hoogleraar van de Katho lieke universiteit van Leuven, Mallien, directeur van een grote bank te Brussel, en een Antwerps zakenman. Seghers, die er tezamen in geslaagd waren, effec ten ter waarde van 15 mill, francs op onwettige wijze te verhandelen. In België heeft de zaak nogal opschud ding verwekt. Twee der gearresteerden, Mallie en Cardyn. zijn nl nauw verbon den aan de Kath. Partij. De premier heeft in het openbaar verklaard. dat streng zal worden opgetreden tegen ben die schuldig worden bevonden. soneel van de telefoondienst in staking was gegaan. Maar vijf uur later waren de verbindingen weer hersteld. Inmiddels hebben de. door de commu nisten geleide vakverenigingen in Italië, door het gehele land stakingen afgekon digd als protest tegen het feit, dat een aantal arbeiders bij de botsing werd ge dood. Op «en spoedvergadering van he* algemeen vakverbond werd een staking van 24 uur bevolen voor het Noordelijke industriegebied. Dit wordt wel de „rod« gordel" genoemd en in dit gebied lig gen de belangrijke industrie-centra als Turijn en Bologna. De min. van Buit Zaken, Mario Scel- ba, heeft bevolen, dat zo streng mogelijk tegen demonstraties moet worden opge treden. Pantserwagens en jeeps met po litie houden strategische punten bezet. In het Noorden des lands is de toestand gespannen. WEERBERICHT Plaatselijk mist Tot morgenavond verwacht ti.De Bilt: Plaatselijk nevet of mist, overigens droog - wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Vannacht iets minder koud. vooral in het Westen van het land. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. WOENSDAG, 11 JANUARI Zon op 8 45. onder 16.51 uur; maan op 0.45, onder 11.47 uur. L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1