Rijnsburgse bloemenhandel beheerst de gehele Nederlandse markt Jaarlijkse omzet van „Flora" ongeveer vier millioen gulden Illegale organisatie met elandestiene zenders NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 4 JANUARI 1950 Resultaten der trekkerij beter dan in '48 (Van een speciale medewerker) WIE RIJNSBURG ZEGT, DENKT AAN BLOEDIEN- Heel Nederland weet dat. Overal rijden de bloemenauto's heen. Als je op een goeie morgen door Apeldoorn wandelt, zie je ze staan voor de bloemenwinkels. Als je zaken gaat doen in Den Haag en je steekt de straat over, dan weet je nog net op tijd uit de weg te komen voor een auto. 't Is helemaal niet gek, dat je je Rijnsburgse buurman achter 't stuur ziet zitten, die je dan toeroept: ,,'k Had je zowat te pakken". Op een mooie vacantiedag fiets je door het schone Brabantse land. Opeens een roep uit een wagen: „Fiets jij maar, ik rij liever." Weei de Belgische wegen zie je ze ook al. t Dorp, dicht bij de mond van de Oude Rijn. dat Rijnsburg heet. is een echte handelsplaats. Enkele honderden vracht auto's en bestelwagens, die er nacht en dag in de weer zijn. zijn daar een bewijs van. De bloemenhandel voert de boven toon en beheerst de hele Nederlandse bloemenmarkt. De grossiers hebben hun vaste klanten overal in Nederland zit ten. De ene grossier rijdt regelmatig op Twente, de ander op Brabant, weer een ander zoekt zijn geluk over de grens en bouwt in België zijn handel op. Ook zijn er, die hun vrachtje afleveren in de grote steden. De gunstige ligging van Rijnsburg ten opzichte van de grote steden heeft de mogelijkheid geschapen tot de ont wikkeling van de handel. Niet alle han delaars zijn grossiers. Een groot deel van de kooplieden levert rechtstreeks aan de „juffrouw", zoals men wel zegt. Zij zijn het die hun vaste klanten wekelijks be dienen of op de markten staan om de bloemen aan de man te brengen. Ook is er een groep handelaren, die de bloemen als massa-product aflevert aan de straathandel in de grote steden. Goede naam Naast de bloemenhandel kqpt Rijns burg een belangrijke groentenhandel. Grote vrachtwagens met hoog opgesta pelde kisten groenten, die topzwaar lijken,voorzien veel groentenwinkels in de grote steden van alles, wat ze nodig hebben. Voor dag en dauw hoor je ze al door de straten rijden, om de veilingen van het Westland of van West-Friesland of elders te bezoeken of om de produc ten aan de man te brengen. Rijnsburg is een dorp, zoals men geen tweede vindt in Nederland. Een echt handelsdorp met grote mo gelijkheden voor de toekomst. Voor een buitenstaander is het woord handel vaak aan de gedachte gekop peld van: het maken van buiten sporige winst. Zeker komt het in de handel nog al eens voor, dat men voorzichtig moet zijn en zoals het overal is, zo is het in Rijnsburg ook. Maar hiervan afgezien, mag de Rijnsburgse handelaar trots zijn op zijn goede naam als koopman. Dat hij een glad koopman is. dat is zijn goed recht. Vaak is hij z'n collega's net een slag voor. In slappe tijden b.v. neemt hij ook zijn verlies en dat is dan zijn kracht. Welke toekomstmogelijkheden liggen er voor de handel? Zoals men weet, heeft Nederland de laatste jaren geteerd op het Marshall-plan. Aan deze Ameri kaanse hulp-motor komt een eind. Voor dat echter Amerika Europa zijn vrije gang laat gaan, is het zijn grootste ver langen, dat er in Europa vrijhandel komt. En Amerika heeft in de Europese aan gelegenheden een behoorlijke „vinger in de pap", zodat verwacht mag worden, dat Amerika zijn zin krijgt. Dan liggen er op het gebied van de bloemenhandel nog grote mogelijkheden. Daarom is het voor de handelaar een belangrijke eis, dat hij kennis van talen en van de algemene handelsaangelegen heden heeft. Hiervoor zijn tijd en studie zin nodig. Nu is dit een zwakke plek voor Rijnsburg. Het leven is zo druk. Van de vroege morgen tot de late avond wordt er gezwoegd en gezweet om te voorzien in de dagelijkse behoeften. De jongelui zitten al heel jong in de handel. De practijk van de handel leren ze zo uitstekend. Maar er is vandaag aan de dag meer nodig dan de practijk. Daarom zou het voor Rjjnsburg lang niet onvoor delig zijn, als hier een handelsavond school was met cursussen in diverse Voorzitter Krolt De handel is in Rijnsburg voortgeko men uit de tuinbouw. Deze tuinbouw is thans ook nog van grote betekenis. Het feit. dat er twee bloemenveilingen en één groentenveiling is, bewijst dit. De grootste van deze veilingen is „Flora", die groot geworden is onder de ener gieke leiding van „voorzitter Kralt". De jaarlijkse omzet bedraagt ongeveer 4 mil lioen gulden. Aan de rand van Rijnsburg, bij de „splitsing" aan de Leidseweg, lig gen de massale gebouwen. De laatste dagen heeft de klok bijna niet stil gestaan wegens de grote aanvoer van bolblocmcn. Het „arme" hoofd van Henk Itcrson, dat op een rekenmachine gelijkt, zou moe wor den van de vele duizenden hoofd rekensommetjes, die lijj regelmatig verwerkt. Er wordt daar hard ge werkt, bij Flora, om de bloemen zo snel mogelijk op de plaats van be stemming te krijgen. Daar klopt 't hart van Rijnsburg. vooral in de maanden JanuariApril. Gedurende die tijd is de veiling Flora de plaats in Nederland, waar een behoor lijk sortiment bolbloemen aangevoerd wordt, waar dus de handelaren vol doende keus hebben om de winkels te kunnen bedienen. De bolbloemen wor den in Rijnsburg gedurende de winter maanden in warme kassen in bloei ge trokken. Er staan meer dan 100 van deze kassen in Rijnsburg. Sommige „trekkers" verwerken per seizoen meer dan 300.000 bollen. Het is lang niet allemaal winst, het bedrag dat de bloem op de veiling opbrengt. De bollen waren de laatste tijd duur, de bedrijfskosten zijn hoog en het uithoudingsvermogen van veel bloemis ten is door de hoge belastingen tot een laag peil gedaald. Tijdens de Kerst is de trekkerij deze keer lonend geweest. Hoe geheel anders was dat in 1948, toen de enorme aanvoer in het binnenland niet verwerkt kon worden en de prijzen snel kelderden. Er is in 1949 voor de bloemisterij wat ver anderd en verbeterd. Het doorzettings vermogen en de energie van enkele kop stukken in de bloemisterij is tot op heden met succes bekroond. Het mag wel eens een keer gezegd worden, dat er achter de schermen heel hard gevochten is voor de belangen van de bloemisterij. De handelsbesprekingen in België, is 'te i Rijnsburgse handelaar. En langs Duitsland en Engeland hebben ge leid tot een grote toeneming van de export van bloemisterij-producten. Voor Rijnsburg mag zeker de naam van de heer Kralt in dit verband niet ontbreken. Wat hij het laatste jaar voor het algemeen belang van de bloemisterij gedaan heeft, kan niet genoeg gewaardeerd worden. De resultaten zijn duidelijk te zien. Naast het trekken van tulpen, hyacinten en narcissen kent Rijnsburg zijn bollen- teelt, groententeelt en de teelt van aller lei bloemisterijproducten. De groenten- teelt is nog steeds grove teelt als tussen- product van bloembollen. Het is daarom heel moeilijk om deze groententeelt om te zetten in glasteelt. Toch zou het voor veel kwekers van belang zijn zich in de groententeelt in de richting van het glas te ontwikkelen. Dat zal niet vlug kun nen gaan, gezien de hoge materiaalkos ten. De teelt van peen is thans ook weer Eendracht Als we Rijnsburg zeggen, mogen we vooral ook met vergeten, dat deze plaats als voorbeeld gesteld kan worden, voor andere plaatsen, wat betreft de belang stelling voor het geestelijke leven. Er is hier gezond Christendom. Het doel wel dadig aan. hoe hier oud en jong getuige nis kan afleggen van zijn geloof in Chris tus. Het verenigingsleven van de jeugd bloeit hier als nergens. Al is het. dat men werkt van vroeg tot laat, de verenigings avond wordt vrij gehouden. Er heerst onder de jeugd een verlangen en lust om God te dienen, Als dit zo mag blijven, als eerst het Koninkrijk Gods gezocht wordt, komt 't andere ook. Natuurlijk door de weg van hard werken; werken wordt in Rijnsburg echter gelukkig niet als een vloek beschouwd, maar als een Als wij deze dingen overdenken, is het goed te wijzen op de grote mogelijk heden van eendracht, die hier liggen. Op velerlei terrein kan men samenwerken: alleen vertrouwen in de leidslieden van ons mooie dorp is nodig. Zonder vertrou wen is er geen gezonde basis voor sa menwerking. Daarom: ons dorp gaat een goede toekomst tegemoet, als God met ons is en wij in vertrouwen op Hem be reid zijn om de handen ineen te slaan. De tuinder heeft de bloemist nodig, de handelaar moet weten, dat het hem goed gaat, als de bloemist wel vaart. Het probleem van de grote jeugd, dat hier is, kan opgelost worden, als ieder zijn plicht verstaat. Misschien ntoet de oplossing mede gezocht worden in de industrie. Het begin is er. De groenten- en fruitver- werkende industrie geeft reeds aan velen een goede bestaansmogelijkheid. Een verdere ontwikkeling zal haar weg wel vinden. Voorshands zal echter het vrije bedrijf van de vrijheidlievende Rijnsbur ger de meeste aantrekkingskracht be zitten. Jeugd van Rijnsburg let op uw De geschiedenis herhaalt zich TVTOG GEEN VIJF JAAR NA HET EINDE VAN WERELDOORLOG H lezen 1 wij opnieuw over verzetsbewegingen, grensoverschrijdingen, koeriersters, ge heime zenders en droppingsEr is niets nieuws onder de zon! Of Uever gezegd, de mensen worden nooit wijzer. Verbazingwekkend is het verslag dat een Zwitserse journalist dezer dagen uitbracht over de toestanden in Tsjechoslowakije. Het ge lukte deze reporter van het bekende, weekblad „Sie und Er" namelijk, om contact op te nemen met de Tsjechische „ondergrondse". En hetgeen hij te weten is ge komen is zo belangwekkend, dat wij, naar hem luisterende, ons terug wanen in tien sfeer van L.K.P. en L.O., tijdens de gruwelijke bezettingsjaren in ons eigen vaderland. Nog geen jaar na de ..machtsovername" bezetting in Nederland gevolgde. Alleen de communist Clement Gottwald Februari 1948, begonnen vaderlandslie vende democratische Tsjechen met het organiseren ener anti-communistische verzetsbeweging Ondanks de activiteit de door Sovjet-Russische geheime agenten gecontroleerde en geleide Tsje chische ..Gestapo", is het hen inderdaad gelukt in Tsjechoslowakije een omvang rijke „ondergrondse" in het leven te Deze ondergrondse bestaat In hoofd zaak uit aanhangers van de vroegere Tsjechische leider Benesj, overtuigde protestanten en katholieken, .maar ook u" principiële sociaal-democraten, „Trotskii ten", ontgoochelde ex-communisten e vanzelfsprekend uit een groot aantal ontslagen en „onteigende" oud-officieren, onderofficieren, grondbezitters, ambtena ren en andere aan het' Gottwald-regime omvelvallige lieden.. Wat de zaak voor de Tsjechische „ge- heime-dienst" dubbel onaangenaam maakt is het feit. dat honderden, ondergrondse strijd tegen het regime geharde verzetslieden, deel uit maken van de anti-communistische be weging. Deze mannen kennen immers het klappen van de verzetszweep maar al te goed en het zijn vooral deze „vak lieden", die in de pas opgerichte „knok ploegen" uitnemende diensten verrichten! Grensoverschrijdingen vinden niet meer zoals voor enkele maanden, „in 't wilde weg" plaats. Dit kostte te veel slacht offers. Men is er thans in geslaagd vrijwel onfeilbare „crossline"-organisatie te scheppen, die op verschillende punten aan de Beierse en Oostenrijkse grenzen van Tsjechoslowakije doorlaatposten heeft. Ook komt tegenwoordig niet ieder een meer in aanmerking voor grensover schrijding. Wie niet door de verzetsbewe- ging is aangewezen moet op eigen risicc gaan, hetwelk gezien de buitengewoon scherpe controle der geheime politie a^n gevaarlijke onderneming is, die in de meeste gevallen met de dood of lang durige gevangenisstraf eindigt. Reeds honderden patriotten, wier leven of vrij heid ernstig gevaar liep, zijn door de ver zetsbeweging over de gr?ns geholpen. Vfijwel zonder uitzondering arbeiden deze vluchtelingen in het gastvrije buiten land op een of andere wijze aan de be vrijding van hun vaderland „Ergens" in West-Europa oefent ^inds enige tijd een „Vrije Nationale Tsjechi sche Regering" haar werkzaamheden uit Van deze, voorlopig geheim gehouden plaats uit, coördineren bekwame officie ambtenaren de verzetsstrijd in het land zelf en voorzien hun dappere vnen- van het nodige propagandamateriaal radiozenders. Draagbare kortegolfzen- ders functionneren reeds lang in de Wes telijke grensgebieden. Reeds enkele malen vonden „droppings" plaats boven de Tsjechische provinciesKoeriersters onderhouden de verbindingen tussen de soms ver uit elkaar ligger.de verzetsceh- trales. Er is niets nieuws onder de zon Maar ook vèr buiten het oude Europa werken democratische Tsjechen voor de oevrijding van nur, lana Zo werd op de 25e Febrüari «,an dit jaar de verjaardag van de communistische putch in Praag - n Washington de „Vrije Tsjecho-Slowaak- <e Raad" opgericht, bestaande uit dertig vooraanstaande vluchtelingen. Het „Uit voerend Comité" bestaat uit twaalf leden er. staat onder leiding van Dr Peter Zenkl, de voormalige Vice-Minister-Presid-ent en eerste burgemeester van de stad Praag, een man, die van 1938 tot 1945 door de Duitsers in het beruchte concentratie kamp Buchenwalde gevangen werd ge houden! Onder auspiciën van deze Raad keren geregeld geheime agenten naar het va derland terug, gecamoufleerd als eenvou dige landlieden of onschuldige fabrieksar beiders. Men wil in Washington van dag tot dag op de hoogte blijven van de wer kelijke toestanden in Tsjechoslowakije. Het zijn de hierboven bedoelde geheime agenten, die de levensgevaarlijke taak hebben de Raad in te lichten. Dat zulks niet eenvoudig is. behoeft geen be toog. Het ganse systeem gelijkt als twee druppels water op het tijdens de Duitse zijn de Tsjechische verzetslieden gelukkig gespeend van een „Englandspiel"! Dat de M W D.. de vroegere N.K.V.D. Gepeoe of Tscheka, samen met de ge heime politie van Clement Gottwald. al' les in 't werk steil om de ondergrondse beweging de kop in te drukken, zal ieder begrijpelijk voorkomen. Maar ook op dit gebied is niets nieuws onder de zon Pre cies op dezelfde manier als de ..heren' Schreieder en Giskes. probeert de con traspionnagedienst van Sovjets ei Tsjechische communisten, bepaalde lieden te infiltreren in de verzetsbeweging Voor 'n half jaar gelukte het hen inderdaao om af en toe eens een vluchteling over de grens te krijgen. Tegenwoordig is dit moeilijker, daar. zoals wij hierboven reeds schreven, de clandestiene grens overschrijdingen slechts plaats vinden ns goedkeuring en met medeweten van de verzetsleiders. Wanneer het thans iemanc felukt om zonder medewerking der on- ergrondse uit Tsjechoslowakije te vluchten, dan valt hij onherroepelijk ïr handen van de Britse, Franse of Ame rikaanse militaire politie Tenzij de man geholpen wordt door communis tische geheime spionnage-acties in Beie ren en Oostenrijk maar dat is eèr verhaal op zichzelf! Maar ook op normale wijze zenden de communisten hun spionnen naar het bui tenland. Niets is eenvoudiger om bepaal de „handelsvertegenwoordigers" af U vaardigen, die plotseling buiten de lands grenzen gekomen zijnde, het Gottwald- regime op hartstochtelijke wijze afzwe ren en „alles willen doen" om het be narde vaderland te bevrijden In feite zijn zij zorgvuldig opgeleide super spionnen, die het vertrouwen van de bo nafide Tsjechen moeten zien te wi en de op deze manier verkregen geheime inlichtingen door moeten geven aan de agenten van de Sovjet-vertegenwoordi gers in het land waar zij moeten ope- En déze lieden zorgen er op hun beurt wel voor, dat de informaties het hoofd kwartier van Clement Gottwalds geheime politie in Praag bereiken. Het is een groots doch allergevaarlijkst spel wat door de Tsjechische verzetslie den zowel in als buiten hun vaderland gespeeld wordt. Een der belangrijkste taken is nog steeds om het kaf van het Zuiderkruis bijna leeg naar Indonesië Het troepenschip Zuiderkruis is vandaag uit de haven van Rotterdam naar Indonesië vertrokken, ent einde aldaar repatriërende troepen aan boord te Het schip, dat normaal 1500 personen kan vervoeren, is op de uitgaande reis slechts zeer ten dele bezet. Enkele kleine detachementen zullen de reis naar Indo nesië meemaken, namelijk een detache ment van de Koninklijke Marine be stemd voor normale aflossingsdoeleinden, en een groep specialisten en individuele gevallen der Koninklijke Landmacht. Sanatorium De Klokkenberg over drie jaar klaar Kosten acht millioen gulden. Breda heeft voor het vestigen van het Sanatorium De Klokkenberg ongeveer 45 ha. grond vol natuurschoon beschik baar gesteld. Hierop bevinden zich 2 boerderijen, die intact gelaten zullen worden. Naar men schat zal het nieuwe Sanato rium over ongeveer 3 jaar gereed zijn. Er is ongeveer 8 millioen mee gemoeid. Ar chitecten zijn de heren van Moorsel uit Den Haag en de Bever uit Eindhoven. Het aantal bedden zal 500 bedragen en er zal ongeveer 250 man personeel nodig blijken. Intern, jongerenconferentie te Wassenaar De Ned. Volksbeweging organiseert op 21 en 22 Jan, in „De Haven" te Wassenaar een studieweekend op personalistisch- federalistisohe grondslag voor jongeren uit de Benelux-landen en Duitsland. Het programma omvat inleidin gen van prof. dr G. v. d. Leeuw en mr J. A. J. Meyer. Deze conferentie is een eerste poging om jongeren uit de Bj nelux-landen en Duitse jongeren met el kaar in contact te brengen en uitwisse ling van gedachten tussen hen mogelijk te maken. Leider van de conferentie is dr V. A M. Beermann, secretaris van de Coördi natie-Commissie voor Culturele Betrek kingen met Duitsland. ONDERSCHEIDINGEN Benoemd tot officier O N. mr S. H. van Groningen, directeur van de Sal- landse bank te Deventer en J. B. de Wilde, hoofd-ambtenaar ter beschikking van de directeur van het kabinet van de H.V.K. in Indonesië; tot ridder Ned. Leeuw B. S. van Deinse. secretaris van staat voor scheepvaart in Indonesië, en J J. Mendelaar, gedelegeerde van de H.V.K. in Indonesië te Makassar. NOORS SS OGNA VLOT GEKOMEN Het Noorse ss Ogna. dat op 20 December op de Hoge Plaat tussen Breskens en Ooltgensplaat in de Westerschelde aan de grond is gelopen, is gisteren met be hulp van 8 sleepboten vlot gekomen. Het schip zal de haven van Vliss-ingen worden binnengebracht. koren wat betreft de zich bij honder den bij de „ondergrondse" aanmeldende vluchtelingen te scheiden. Maar ook in dit onderdeel van het macabere be drijf heeft men zich weten te verzekeren van de medewerking van „insiders". Ver trouwenslieden, op hun beurt door de ondergrondse geïnfiltreerd in officiële functies, manhen. die door de communis tische leiders volkomen vertrouwd wor den. verstrekken aan het verzet de „tips" over lieden, die niet te vertrouwen zijn. Zoals Engeland tot Juli 1944 toe. beschik- over een Generaal-Majoor Hans Oster de top der Duitse militaire geheime dienst en over een Arthur Nebe in de opperste leiding der Gestapo zo beschikt momenteel de Tsjechische verzetsbewe ging over dergelijke hoogst nuttige infoi- matie-bronnen in het Clement Gottwald- gezagsapparaat De tijd voor een gewapend verzet is nog niet rijp. Wel probeert men in alle steden, dorpen en gehuchten de arbeiders op te zetten tot sabotage-acties. Reeds verneemt men in Praag tandenknarsend van een toenemend passief verzet, vanuit Moskou komt een zee van klachten over het immer toenemende percentage on deugdelijke exportwaren! Tot een explosie kwam het echter toen bepaalde hoge ambtenaren, die ogen schijnlijk communistisch waren, doch in feite als geheim agent voor de onder grondse werkten, de volledige plannen naar het buitenland wisten te smokkelen over de geheime „luchtbrug"-Tsjecho- slowakije-Palestina. Voor honderdduizen den dollars smokkelden de Sowjets via een Tsjechisch vliegveld, wapens en mu nitie en ook gevechtsvliegtuigen naar Pa lestina Met groot levensgevaar werden de bewijzen voor deze super-ge heime Sovjet-actie over de Tsjechische grens gebracht. Onomstotelijk werd aan de hand hiervan vastgesteld, dat het be kende vliegveld Zlin in de nabijheid der Bata-stad de plaats was waar de oorlogsmaterialen werden ingeladen. En dit alles is nog maar het begin van de 'strijd tussen de Tsjechische onder grondse en de geheime Moskou-Praag- politie. Maar aan de hand van- hetgeen thans reeds bekend is menen wij een tref fende gelijkenis op te merken met de ons Nederlanders zo vertrouwde L.K.P. en L.O„l'Histore se repète tou- jours"! AAN DE INGANG.... (Stift Sankt Florlan - Oostenrijk.) „Onbeperkte bevissing kan op de duur niet winstgevend blijven" Hoe cle Engelsman Michael Graham er over denkt Heeft een agent de plicht proces-verbaal op te maken? Advocaat-generaal bü Hoge Raad meent Bij de uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. te Amsterdam is een boek verschenen van de Engelsman Michael Graham, dat onder de titel „De Vispoort" is vertaald door dr G. P. Baerends. hoogleraar aan de rijks-universiteit te Groningen en dat verlucht is met tal van foto's, o.m. van de Katwijkse fotograaf D. Kruyt. Terwijl we later op deze uitgave hopen terug te ko men, volgt thans reeds een fragment er uit, waarin de Engelse auteur zijn me ning ten beste geeft over het actuele „probleem" van winst (of geen winst) in de visserij. Wel schijnt in alle visserijen de rela tie tussen de hoeveelheid, die gevist wordt, en de grootte van de visstapel rechtlijnig: hoe meer er gevist wordt, des te kleiner wordt de visstapel. Maar de relatie tussen bevissing en totale vangst heeft een bocht: eerst maakt ster kere bevissing een grotere opbrengst van de visstapel mogelijk, zoals we bij de kleine visserijen zagen, maar dan komt een punt. waarbij geen verdere toene ming van de opbrengst optreedt, ook al gaat het bedrijf door met uitbreiden om In het afwisselende dorpsbeeld van Rijnsburg neemt de rustige Vliet een niet-onbelangrijke plaats in. Weliswaar klopt hier niet het hart van de handel, maar welke Rijns- burger beschouwt juist de Vliet niet als een onmisbaar dorps- element? (Foto N. v. d. Horst) de teruggelopen vangst per eenheid goed maken. iVe zagen dit gevolg al door het werk n de accountants van de commissie Duncan en er is niets verrassends in hun vondst, dat de boeken geen winst aan tonen. Tenzij iets anders het stop zet is de voortuitgang van de visserij een voor uitgang met voortdurend afnemende in komsten bij stijgende onkosten. Wel wor den deze eerst gecompenseerd door een grotere omzet, die misschien lang genoeg duurt om de mensen wijs te maken, dat de zaken beter gaan. maar die tenslotte leidt tot een kleinere opbrengst. 1 zou lang niet zo slecht zijn als de visserij regelrecht een niet lonend peil bereikte en daarop bleef staan, maar dat gebeurt niet. Alle visserijen fluctueren de goede jaren maken, dat de m in zaken blijven, lang nadat eigenlijk volgens de normale begrippen hadden moeten opgeven. Een schipper vindt schelvis in lonende hoeveelheid op de rand van Fladen Ground, hij vult zijn ruim er brengt- ze thuis. De schelvis, wordt op de kt gezien, er wordt over gepraat de vishal en in de kroegjes. Waar zouden anders over praten? Iedereen vraagt is er nieuwsgierig naar waai daan komt en iemand van de bemanning ertelt het misschien, of misschien ook niet. Maar of de plek nu precies verteld wordt of niet, alle schippers kijken uit feoede schelvfs en een aantal za! kunnen raden waar ze heen moeten: ze zullen dat uit allerlei kunnen opmaketi. uit het uiterlijk van de vis of uit de aanwezigheid van een paar ongewone vissoorten in de vangst om omdat gewoonte van de schipper kennen, die de schelvis vond. uit een wenk hier knik daar. Een derde van de schippers vindt de schelvis. Veertien dagen later hoort bankier er van en vraagt de heer die en die te spreken. De ..Bergen" opgelegd in de haven en de bank sloot eer. zware lening op het schip af Kan hij nu niet naar zee. achter de schelvis De machinist denkt, dat hjj in een vaarklaar te maken is en hij gaat zee en anderen met hem. Een naburige haven hoorde ook de schelvis op de dag nadat ze a bracht was en schepen verlaten de plaats waar ze waren opgelegd. Zo lang de markt voor verse zeevis onbeperkt dat is gewoonlijk het geval en zolang de mensen zich de dagen heugen schepen rendeerden en vrij zijn deze te handelen zoals ze wilen. is iedere verleidelijke verbetering in de visstap. gedoemd om weer tot de bodem uitgeput te worden. Het enige wat een vrije serij doet voortbes'aan is een hoeveelheid opgelegde schepen in de haven, een tal, werklozen op de hoek van de straat en rode cijfers in de bankboeken. Dat is het evenwicht dat onbeperkte visserij bereikt. De visserij op de kabeljauw IJszee is door de markt geen onbeperkte visserij; de haringvisserij is door zijn afzetmogelijkheid gedwongen binnen bepaalde perken te blijven Degenen, die werken om de afzetgebii den van deze vissoorten te vergroten hebben gelijk, omdat er geen tekenen zijn dat de natuurlijke opbrengst haar Erens bereikt heeft. Maar als de reclamemaker te veel en de uitbreiding te lang voort van wel De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, prof. mr Langemeyer, heeft gisteren ge concludeerd tot verwerping van het be roep in de zaak van de Amsterdamse politieagent P., die door de Amsterdamse rechtbank is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf wegens het feit, dat hij 1947 in een broodjes-winkel, waar in strijd met de toen geldende bepalingen broodjes met vlees werden verkocht, geen proces-verbaal heeft opgemaakt en f 200 als steekpenning heeft aangenomen. Het Hof te Amsterdam heeft dit vonnis be vestigd. Voor de Hoge Raad was de vraag gesteld of een agent van politie bij het ateren van een overtreding de plicht heeft proces-verbaal op te maken. Prof. Langemeyer zeide hierover o.m., it onze wetgeving zulk een plicht niet et zoveel woorden noemt, maar hem in beginsel wel schijnt te veronderstellen. In tussen is het wel overal gewoonte dat po- litie-ambtenaren soms een feit ..pardon neren". Dit betekent echter geenszins, dat het aan de willekeur van de politie zou staan, wanneer zij wel of niet proces-ver baal zou opmaken Aan de instructies daaromtrent van het openbaar ministerie zij gebonden. NED. CONSUL-GENERAAL TE LONDEN GAAT HF.EN. Aan Th. H. de Meester, ambtenaar van de Buitenlandse dienst der derde klasse, consul-generaal der Nederlanden te Lon den, is de persoonlijke titel van gevol machtigd minister verleend en hem is op zijn verzoek, m.i.v. 1 Jan. j.l. eervol ontslag uit de buitenlandse dienst ver- Mejuffrouw dr S. Ferwerda is toe gelaten als privaat-docent aan de RU. to Utrecht om onderwijs te geven in ae Deense taal-letterkunde. gaat. zal er ook een tijd komen dat de onontkoombare natuurwet zijn macht laat gelden in deze situatie en op de be drijfstakken eveneens zijn stempel drukt van deze droevige voortdurende aepres- Gemiddelde opbrengst Nihil. Dan nemen zelfs de takken van vis serij die nooit zorgen hebben gekend door „uitputting" hun plaats in naast takken, waarin overbevissing heerst; ze worden nu slechts beschermd door de be perkte afzet, die vrij vissen voorkomt en de visserij dus beschermt door een grens aan zijn activiteit te stellen. Zo zouden de overbeviste visstapels ook beschermd kunnen worden wanneer er van over heidswege slechts in beperkte mate ge vist mocht worden. Wanneer er geen andere grens is zal de natuur er een opleggen: de grens waarbij het niet meer ionend is. De fundamentele wet voor de bevis sing kan in een paar woorden worden neergeschreven: onbeperkte beviwing kan op de duur niet winstgevend blijven. We zouden ook kunnen zeggen: onbe perkte bevissing blijft niet effectief, maar ik zal het woord „winst" blijven gebruiken, nadat ik er bij heb aange tekend. dat ik het in mijn betoog slechts bedoel als een maatstaf voor de efficiency, beoordeeld r ichtsir be-

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3