Een gezond gestel, een gezonde geest, zij gaan hand in hand Nieuwsflitsen uit de omstreken Katwijks visserij school voor zeelieden van 13 tot 63 jaar NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 2 JANUARI 1950 LEIDSE SCHOOLARTSENDIENST WAAKT OVER DE LEIDSE JEUGD (Van een onzer verslaggevers) IN DE RUIME SPREEKKAMER van de Leidse schoolarts in het gebouw van de Gem. Geneeskundige en Gezondheidsdienst aan de Nieuwe Mare siaat een schriel kereltje van een jaar ot acht met een bleek gezichtje cn verdrietige ogen, die verlegen staren naar de man in de hagelwitte jas. Zyn rechterknuistje omklemt stevig de arm van zün moeder. „Heintje" zo vertelt de vrouw „kan de lessen op school niet volgen, laat zyn dikbesmeerde boterhammen onaangeroerd en is steeds lusteloos en vermoeid." Een jongetje, zoals wij er velen dagelijks zien. Een bleekneus, gewassen in de sombere schaduwen van de hoge stadsmuren en met een gezondheid broos als porcelein. Hij zal wel naar een kinderkoloniehuis worden gezonden. Daar kunnen zijn zwakke longen de frisse buitenbries weer inzuigen. En hü zal na zes weken gesterkt terugkeren en met een liehte blos op de magere wangen in de schoolbank schuiven. Heintje is één van de vijftienduizend schoolkinderen, die onder medisch toe zicht staan van de Leidse Schoolartsen- dienst. Het is ondoenlijk om een juiste taakomschrijving van de twee doktoren en de drie verpleegsters in luttele regels samen te persen. Hun werkzaamheden beperken zich immers niet tot het ge neeskundige, maar bewegen zich onwil lekeurig op sociaal en paedagogisch ter rein. Schier elke organisatie, met de jeugdzorg belast, onderhoudt het contact met de Schoolartsendienst. Naast het periodieke onderzoek naar de lichame lijke gesteldheid van de schoolkinderen zijn zij belast met het hygiënisch toezicht op de onderwijsgebouwen. Reeds de kleuters moeten een dagje hun vlechtdoosjes en kleurige blokken ln de steek laten om zich te onderwerpen aan een grondig onderzoek. Regelmatig, ln de eerste, de derde en de zesde klasse van de Lagere School en nog eenmaal op de Mulo- en Vakscholen, worden zü gecontroleerd. De resultaten van onderzoek worden aangetekend op grote kaarten, waarop ook notities zijn ver zameld over vroegere ziekten, milieu enz En die kinderen, wier lichamelijke con stitutie dit vergt, worden meerdere ma len onder handen genomen. De school arts blijft echter een medisch adviseur en zal mocht hü afwijkingen consta teren slechts de huisarts hierop attent maken en de behandeling aan hem laten. Waar de schoolarts tegen vecht Onder de kwaadaardige ziektever wekkers, die de gezondheid van de stadsjeugd dodelijk bedreigen, neemt de tuberkelbacil een voorname plaats in. Bij de geringste positieve reactie worden de kinderen via het Con sultatiebureau naar de Leidse Bui tenschool in Katwijk gedirigeerd, evenals die kinderen, die in tuber culeuze gezinnen ernstig met besmet ting bedreigd worden. In de wel dadige zeelucht en onder medische controle wordt verder gearbeid aan geestelijke ontwikkeling. Ernstige gevallen vinden gastvrijheid in het internaat. Behalve de blinden en de doofstommen, voor wie de daarvoor in het leven ge roepen instituten het gemis van de tuigen trachten tegemoet te komen, blij ven de lichamelijk gebrekkigen en de achterlijke kinderen de volle aandacht opeisen. Op het ogenblik wordt nagegaan hoe groot het aantal lichamelük onvol maakte kinderen is en of dit aantal de moeite loont om hun afzonderlijk onder was te geven. De zwakbegaafden büna drie procent van de jeugd voor wie het normale onderwys een te zware op gaaf is en die vaak door minderwaardig heidsgevoelens worden gekweld, worden verwezen naar het Medisch Opvoedkun dig Bureau en voor hen wordt dan een plaats ingeruimd bij het Buitengewoon Lager Onderwys. Meer zorgen baren de kinderen, wier intellect niet toereikend is voor de gewone school, maar die be slist niet tot de achterlijken gerekend kunnen worden. En hoeveel kinderen halen zich het ongeduld van de onderwyzer op de hals, omdat zü voor dom of lui worden aan gezien, terwijl achteraf blijkt, dat zy hardhorend zyn of een beperkt gezichts vermogen hebben? Door spraakonderwys worden de stot terende en spraakgebrekkige leerlingen weer in,het zadel geholpen, terwyl heil gymnastiek en Mensendieck de vele kin deren met rachitis, rugverkrommingen en verslapte spierenstelsels de helpende hand biedt. Ook hierin heeft de school arts slechts een adviserende taak en blyven de ouders geheel vrij om zyn Het Residentie-Orkest Naar wij vernemen, heeft Willem Otterloo, die het vijfde abonnements concert van het Residentie-Orkest Donderdag 5 Januari a.s. in de Stads gehoorzaal leidt, op veelvuldig ver de „Romantische Suite" van Max Reger op het programma geplaatst, welke positie reeds op twee der Haagse certen van het Residentie-Orkest overweldigend succes werd1 gespeeld. Aan dit kleurrijke en stemmingsvolle opus gaat vooraf de voor het gelijknamige Griekse blijspel van Aristophanes ge schreven Ouverture „De Vogels" van Alphons Diopenbrock. Na de pauze zai men de vermaarde Zwitserse Beethoven- vertolker Paul Baumgartner kunnen be luisteren. die naar wij venvachten, hooggestemde verklanking zal geven één der jeugdwerken ven de „Magiër van Bonn", nl. diens zonnige Eerste Pianoconcert in C gr. t. opus 15. Tot slot van het concert volgt dan nog de Ouver ture Egmonit, eveneens van Ludhvig var Beethoven. Kon. onderscheiding voor de heer J. Guley De heer J. Guley. geboren en thans met verlof te Leiden, die reeds 20 jaar werk zaam is geweest als hoofdmonteur by de Algemene Ned.-Indische Electriciteits- maatschappij op Java, Is bij K. B. van 21 December j.l. benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Bij Konfciklijk Besluit is verleend de ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. in zilver, aan C. J. Smit. te Oegstgeest, opzichter bij de Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij. SPREEKUUR WETH. S. MENKEN De wethouder van sociale zaken, de heer S. Menken, zal op Woensdag 4 Jan. spreekuur houden, 's morgens om 11.30 uur. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Leiden is ver hinderd op Woensdag 4 Januari a.s- spreekuur te houden. raadgevingen voor lief te nemen, uitzondering zal hierop worden ei reeds gemaakt voor de tandverzorging. En dat dit geen overdaad is, bewyzen de verbysterende aantallen verwaarloos- •n bedorven gebitten overduidelijk, nu toe ligt de verzorging van gebit in handen van het Ziekenfonds of de particuliere tandarts, maar er is ge gronde hoop, dat binnen afzienbare tyd Leiden over een eigen schooltandarts zal beschikken. Dan eerst kan het tandbe derf onder de Leidse schooljeugd met kracht bestreden en kunnen alle blyven- de tanden en kiezen onder handen ge en worden. De verwachting is dan ook, dat over een zestal jaren alle ge bitten gesaneerd zullen zijn. Ook ligt het in de bedoeling, dat de schoolarts zich in de toekomst meer zal gaan bezig houden met de beroepskeuze, hoewel hieraan, gezien de leeftyd van de onder zijn hoede staande kinderen, eéh zeker risico verbonden is. Hygiënisch toezicht op schoolgebouiven Rapporten van recente datum spreken van noodtoestanden op de scholen en van overbevolkte klassen en men is geneigd om dit wel eens te ernstig op te vatten. Zeker, de in deze rapporten gemaakte opmerkingen zyn juist, maar het past toch geheel in het raam van de woning- schaarste? Het aantal leerlingen neemt geleidelyk toe, terwyl de beschikbare ruimte dezelfde blijft. Geregelde venti latie van de lokalen en .reinheid in die lokalen kunnen aan deze bezwaren tege moet komen. Door de kinderen wekelyks collectief naar de badhuizen te brengen, leren we hun begrip by te brengen de algemene lichaamshygiëne. Helaas zyn nog niet alle hoofden van scholen van de noodzaak hiervan doordrongen. Nederland heeft een reputatie hoog te houden; de reputatie van een kerngezond volk te zijn. Willen wij dit aanzien niet te grabbelen gooien, dan moeten de belagers van onze volksgezondheid rigoureus worden aangepakt. Ook de ingeteerde Hein tjes en Marietjes uit de enge stegen en de dompige achterbuurten hebben recht op een gezond lijf, op zon en ruimte. Heintje is niet gebaat met een kort verblijf van zés weken in een koloniehuis. Op het verlanglijstje van de schoolarts staat dan ook nog een openluchtschool voor het zwakke kind, waar het In een frisse omge ving permanent onderwijs kan ge nieten. Een gezond lichaam en een gezonde geest, zy gaan hand in hand. Stichting „Ned. Hervormde Jeugdzorg" te Leiden heeft een clubhuis Opening op 9 Jan. a.s. Naar wij vernemen, heeft de stichting .Nederlands-Hervormde Jeugdzorg" te Leiden, die enige maanden geleden in het leven werd geroepen en tot doel heeft de „ongrijpbare" jeugd te bereiken thans de beschikking gekregen over een clubhuis, dat gevestigd is in het Sint Elisabethshof aan de Oude Vest. Op 9 Jan. a.s.. 's avonds 8 uur, zal het clubhuis worden geopend. De opening zal geschieden door ds P. W. Spruyt. voorzitter van het college van regenten der stichting. De voorzitter van de raad van leiders, de heer P. A. Harteveld. hoopt een overzicht te geven van de werkzaamheden der stichting. Frits de Ruyter naar Leiden Op uitnodiging van de Leidse athletiek-commissie. De Leidse athletiek-commissie heeft het initiatief genomen de bekende athleet Frits de Ruyter uit te nodigen om 6 Jan. a.s. alhier een van zijn boeiende geestige causerieën te houden o» athletiek. Deze uitnodiging is door hem gunstig ontvangen en hij zal, om 8 uur, in het St. Antonius-clubhuis aan de Mare. spreken over: „Kris-kras door Europa." Ir Tissot van Patot zal het tweede ge deelte van de avond verzorgen. Hij hoopt dan enkele door hem zelf opgenomen athletiek-films te vertonen. Een groepje van de duizenden Leidse schoolkindei schoolartsendienst zijn zorgvolle aandacht richt. C. J. V.„ Prediker 12: la" herdacht de heer P. Masurel DroefKeid-dankbaarheid-blijdschap-bezinning voortdurend vo< De C.J.V „Prediker 12:1a" heeft gistermiddag tijdens haar jaarlykse Nieuwjaarsvergadering haar ere-voorzit- ter. de heer P. Masurel. op eenvoudige wijze herdacht. Uitgaande van Hebr 13:7 merkte heer J. M. E. Masurel. voorzitter C.J.Vop, dot „Prediker" zonder enige fantasie mag zeggen, dat de overleden i-voorzitter een voorganger is geweest, die op bijzondere wijze zijn stempel op haar werk heeft weten te drukken. Overmoed. kradht en onpractisch idealisme waren zijn kenmerken maar zijn geloof, zachtheid, toewijding en trouw hebben „Prediker" een aantal jaren in de beste zin van woord gediend. En zijn dienen was los te zien van zijn wil om God en Jezus Christus boven allen eni alles lief hebben. Het moet ons als Christen-jongeren persoonlijk ernst zijn om tegenover God te staan zoals de heer Masurel tegenover Hem stond; als een kind, dat zich af hankelijk weet van de grote Vader en wil trachten Jezus Christus tot in de kleinste dingen van het leven be volgen aldus spr Het is voor ons geen twijfel achtige zaak welke de uitkomst van hel leven van onze ere-voorzitter nu is. Zijn voortdurend getuigenis cn zijn- verlangen om aan het eind van zijn leven bij Jezus uit te komen, zijn niet alleen een troost, maar meer nog een levensaanwijzing voor allen, die hem hebben gekend. Bij dit verlies past droefheid, doch ook dank baarheid. blijdschap en bezinning Spr besloot zyn herdenkingswoord met de woorden (uit één onzer Gezangen): „Na de nacht van strijd- en zorgen rijst onz' ogen d'eeuw'ge morgen 't waken voor d'onsterflirkheirf. De heer H. van Cittert, sprekende namens de commissie van toezicht, op de waardevolle adviezen, die de heer Masurel „Prediker" zowel als zyn familie steeds heeft gegeven. Hij verzocht de aanwezigen te zingen Psalm 73:12 Df heer Joh. Sierat Sr., die het bouwfond; vertegenwoordigde, zei, dat God het werk van de heer Masurel rijk gezegend heeft En de heer W. v. d. Berg. eveneens oud-lid, beantwoordde de vraag. „Prediker" groot heeft gemaakt, met de woorden: de daad van de liefde Jegens elkaar. En die daad mocht de heer Gouden jubileum Op Zondag 8 Januari a.s. zal mej. J. M Breeveid het feit herdenken, dat zij vóór 50 jaar haar werkzaamheden -bij de firma wed. P. de Wilde en Zonen, Breestraat 93, begon. Ook aan de familie De Wilde is zü ten nauwste verbonden. Ofschoon zij zelf geen ruchtbaarheid aan haar jubileum wilde geven, heeft de fiTma toch gemeend leze dag niet zonder meer te mogen laten oorbijgaan. Zo zal mej. Breeveid op Maandag 9 Januari, 'smiddags van 2 tot r, in de zaak een receptie houden Ongetwijfeld zullen velen haar dan de hand willen drukken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johanna E d v B H Jan- n en G H Broek; Josephina J A d v v d Krogt en A M Kaskes; Anna M C v J A'Verbeek en A A van Polanen; Johnny R J z v T J Out en L G J Dul; Hendrika en Wilhelmina drs v W Wind J Veerman: Christina J M d v A van Dam en F M Otte; Willem z v P Getjte- en K Schuitemaker; Willem A P F L W F H v d Born en A den Braven; Cornelis J J z v H van Rossum en J H Springer. OVERLEDEN: A S Rademaker huisvr. m K Jongejan 63 jr; S J van der Zon, 63 jr. Masurel houden. Vanmiddag heeft op „Rhijnhof" onder grote belangstelling de teraardebestel ling plaats gevonden Wij hopen hierop morgen nader terug te komen delslnfor Uitgesproken: 22 Dec. Fa H. H Sa\ Handel N.V., Afd. Hai ilkoul. destijds g vestigd en kantoor houdende te Oegstgee; thans te Leiden. Tieboel Siegenbeekstra 21. en haar firmant H H. Savelkoul. te Lc den. Tieboel Siegenbeekstraat 21 R C. n J J M Braun. Cur. mr M. C. de Gra« Rapenburg 36. Leiden. Opgeheven: 22 Dec. A. J. Slingerland, schilder, Mar dijk 167, Leiden. Opdrachten en prijs aan Neder landse componisten De minister van O. K. en W., heeft als blijk van waardering voor algemene ver diensten als componist aan Henn Zagwijn een prijs verleend. Aan de componisten H. Andriessen, Joh. Bordewijk-Roepman, H. Bosmens, R. Escher, M. Flothuis jr, H. Gordron, O. van Hemel, P. Ketting, A. de Klerk, J Masseus, J. Mul en L. Ponse is opdracht verleend voor het componeren van een kamermuziekwerk voor twee instru menten of enige liederen. Antillen worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, is 14 Januari as INDISCHE GEPENSIONNEERDEN IN DIENST VAN HET RIJK De ministerraad besloot te bevorderen, dat het besluit tot het treffen van een regeling voor de salriëring van Indische gepensionneerden in dienst van het Rijk, alleen van toepossing is op hen, die de inwerkingtreding van dit besluit (28 Oct. 1948) zijn tewerkgesteld. WAARDEPAKKETTEN NAAR OOSTENRIJK EN HET SAARGEBIED Miv. 1 Januari ai. wordt in het we derzijds verkeer met Oostenryk en het Saargebied de dienst der postpakketten met aangegeven waarde hervat. Alphen aan den Rijn Pleidooi voor de boer In de Vrijdagavond gehouden verga dering van Alphens raad. waarvan we reeds een uitvoerig verslag gaven, kwa men nog enkele belangrijke zaken aan de orde. De heer Ruyssenaars ging graag ac- coord met het voorstel een bedrag van f 1200 uit te trekken voor een proeffil- ter Waterleiding. De zienswijze van spr. in 1941 is juist gebleken. De filters heb ben sinds dat jaar de gemeente méér ge kost dan een modern pompstation zou hebben gedaan. Over het volgende punt, een crediet van f 12.000 voor het aanschaffen van een automatisch bedieningsapparaat, maakte een R-K. afgevaardigde een soortgelijke opmerking. Dit voorstel is economisch verantwoord, maar de gang van zaken bevredigt niet. Telkens weer is men de laatste jaren op onderdelen voor verrassingen geplaatst, die minder prettig waren De voorz. gaf de verzekering, dat dit niet meer zal voorkomen. De directeur W. en L.-bedrijven heeft een program ma opgesteld, waardoor een totaal-over zicht is verkregen. Het afwijzend voorstel van B. en W. op het verzoek van de bewoners Kromme Aarweg om aansluiting op het electrici- teits- en waterleidingnet werd door ver scheidene sprekers pijnlijk genoemd om over te beslissen. Het was met name de heer Verduyn (A.R-), die als veehouder goed begreep welk een gemis het voor de betrokkenen is. Terwijl de industrie-productie nog slechts op 82% staat van die van voor de oorlog, staat de landbouw op 108%. Is het dan niet volkomen rechtmatig een tegemoetkomende houding voor de boer te vragen? Wanneer het gaat om een auto-ver goeding voor twee ambtenaren, springt met gemakkelijk met dui zenden guldens om, terwijl het hier om enkele honderden gaat. De raad ging tenslotte voor een jaar accoord met het voorstel van B. en W. Men hoopt, dat het in aansluiting op het nieuwe accoord voor de electriciteitsle- vering te vormen reserve-fonds voor on productieve aansluitingen ook voor deze aanvragers mogelijkheden zal bieden. De aanvraag om een duurtetoeslag voor het personeel in gemeentedienst werd door de recente overheidsmaatrege len achterhaald De heer Ruyssenaars moest toch nog even opmerken, dat de Kath. en Chr. bonden van overheidsper soneel meer vertrouwen in de regering blijken te hebben dan de Ned. Bond. De reeds genoemde auto-vergoeding voor de directeuren Gemeentewerken W.- en L.-bedrijven kwam als punt 13 ter spraken. Enkele spreken achten de bedragen hoog en voor herziening vat baar. De voorzitter zei, dat het A.N W.B.-calculatie betreft; in de bedra gen is een afschrijvingsvergoeding opge nomen. Aanschaffing van een nieuwe auto is dus voor rekening van de ge noemde heren. In de commissie van toezicht op het M.O werd in de vacature van mr J. A. de Jong met algemene stemmen gekozen de heer A. J. v. d. Veen Meerstadt Rijnlandse Courant exit. Van het weekblad de Rijnlandse Cou rant, gedurende een periode van byna 50 jaar een spreektrompet voor het Prot.- Chr. volksdeel van Alphen en omliggen de gemèenten, verscheen vorige week het laatste nummer. Vóór de oorlog had het blad een specifiek A.R. geluid, maai de vijf jaren bezetting werd de ber gave ter hand genomen door een mengde commissie van vooraanstaande personen uit A.R.P. en C.H.U. Namens deze commissie wordt meegedeeld, dat financiële redenen de oorzaak zijn, dat de verschijning is gestaakt. Intussen kondigt drukkerij Rijnland (waar het blad de laatste 17 jaar is ge drukt) aan, dat in de a.s. week een nieuw weekblad het licht zal zien onder de naam „Rijnbaken". Dit zal een nieuw ge luid brengen met dezelfde ondertoon. Benoeming ambtsdragers. De volgende personen hebben een be noeming tot ouderling by de Ned. Herv. Kerk Julianastraat a anvaard: wijk ds Stehouder: de heer A. Groeneveld, dr W P. Keijzer, R. Kuiper en C. Voets; wyk ds C. J Lambour: C. Goebel, J. v. d Oever, G. Maaskant en S. v. d. Zwaay; wijk ds Lefeber de heer C. v. d. Laken. Wielerwedstrijd „Ronde van Alphen". Dit jaar zal de wielerwedstrijd ds „Ronde van Alphen" weer worden gehou den Vorig jaar werd aan het comité geen licentie verleend. Het is de bedoeling, dat ook een 100 km-race voor profs wordt gereden. Over de datum wordt nog on derhandeld. Hazersivoude Geref. meisjesclub. De Geref. meisjesclub hield haar jaar vergadering, die onder leiding stond van de dames G. v. d. Bosch en M. Wind- horst. Het programma vóór de pauze wat. gewijd aan Kerstmis, terwijl na de pauzt enige samenspraken werden gehouden Ook heeft men gezongen. Ds J. Oussoren verzorgde de sluiting. Na behouden teelt vraagt het onderwijs de aandacht Plannen voor het nieuwe schoolgebouw in een vergevorderd stadium KATWIJK EN DE VISSERIJ. Het zijn twee begrippen, die eigenlijk één zijn. En dan moet men niet denken, dat Katwijk alleen voor de visserij met de Rat- wykse vloot zorgt. Het is een gunstig feit, dat ook schepen uit de andere plaatsei -orden bemand. In het afgelopen i geheel en aJ bezet door Katwijkers. Er is nog iets. waaraan men in Kat- wyk onmiddellük denkt, als heeft over de visserü en dit niet het geval? Het is de vissery- school, die al een lange geschiedenis heeft. De stoot tót de oprichting geven door wijlen de heer K. Boorsma, bij de oudere Katwijkers welbekend, in 1861 hoofd van de openbare school. Het onderwijs, dat de heer Boorsma aan jonge Katwykse stuurlieden ter koop- vaardü gaf. omvatte wiskunde en zee vaartkunde voor de grote zeilvaart. Voordien gaven oud-kapiteins van de zeilvaart onderricht aan de bomschip- pers. De heer Boorsma beviel dit onder wys en al spoedig ging hü het uit breiden. Hy kreeg er een groep bij: stuurlieden en schippers van de vis serij. Later werd een commissie van reders en gepenslonneerde kapiteins gevormd, welke de gegadigden voor een diploma testte. Het diploma voor stuurlieden en kapiteins van de koopvaardij was omstreeks 1880 ver plicht gesteld. Wijlen de heren D. Meerburg en kap. Zwanenburg heb ben o.a. zitting gehad in deze com missie. Bü oudere Katwijkers kun nen we dit diploma nog we! eens vinden, soms heel aardig in een lijstje Rondom het jaar 1900 kwamen overal den lande vakscholen, met rijkssub sidie in stand gehouden. In 1901 kreeg ook Katwijk aan Zee een gereglemen teerde visserüschool. Tegelijk ongeveer met de officiële stichting werd door het bestuur der school een zogenaamde brei- school ingesteld. Deze voorbereidings afdeling bevat jongens, die overdag het breien en boeten leren. In 1906 ging de centrale examencommissie voor stuur lieden in Den Haag ook examens af nemen voor de visserij. Dit betekende het einde van de werkzaamheden van de reeds genoemde commissie. Zo langzamerhand kreeg de mechani satie in de visserüschool de volle aan dacht. In de twintiger jaren werd een nieuwe cursus aan de Katwükse school begonnen, namelük die voor motor- drüvers. Dit gebeurde in 1929 Enkele jaren later, namelijk in 1933, volgden weer twee nieuwe cursussen Eén daarvan be trof de opleiding voor het certificaat van radiotelefonist. Radio Holland verleende hierin haar medewerking. Toen in 1933 het schepenbesluit van kracht werd, dat bepaalt, dat ieder, die zelfstandig wacht moet doen, bekend moet zijn met de internationale uitwyk- bepalingen, gaf de Katwijkse visserü school terstond gelegenheid, ter beha ling van het bewys, deze zaken in te studeren. Alle andere diploma's werden i 1947 verplicht gesteld, Daar de Kat- ijkse vloot slechts enkele stoomtraw lers bezat, was het niet nodig een aparte js voor machinisten in te stellen In de dertiger jaren waren er telkens enkele leerlingen voor machinist, die èn bij de leerlingen voor motordrüver èn bij de opleiding voor het stuurmans diploma het nodige opstaken om voor ?t examen te kunnen slagen. Het verplicht stellen van alle diplo ma's had tot gevolg, dat vele oudere leerlingen op de schoolbanken te recht kwamen, vooral om de uitwijk- bepallngen en het kaartpassen nog te bestuderen. De oudste leerling, die deze diploma's via de visserü school behaalde, was de schipper van de KW 144, de 63-jarige A. N(jgh. Zo is de visserijschool in de loop dei jaren uitgegroeid tot een instelling, waai de verschillende onderdelen van het be roep op veelzijdige manier worden be licht. Deze verbreding heeft haar nade lige gevolgen, en wel in verband met de schoolruimte. De eerste jaren na 1901 was directeui van de school de heer Boorsma. Deze onderwees zyn leerlingen ln de open bare school, waarvan hy immers hoofd was. Toen in 1911 een nieuwe directeur moest komen, werd de school onderge bracht ln de voormalige zogenaamde Franse school aan de Sluisweg Directeur was toen de heer K. Schuring, die dit bieef tot 1929. Veertien jaren lang werd les gegeven in dit schoolgebouw, want in 1926 werd verhuisd naar de school in de Burgersdijkstraat. In dit gebouw, waar de huidige direc teur, de heer C. Varkevisser, sedert 1 Dec. 1929 de schepter zwaait, wordt nog steeds les gegeven. Het onderwijs vindt zowel 's avonds als overdag plaats Tijdens de oorlog werd voor het dag- onderwüs school gehouden in een groot lokaal van de ambachtsschool. Een klas van 75 leerlingen was daar veelal bezig. De bekrompen en gebrekkige school ruimte is oorzaak, dat het bestuur van de school plannen heeft beraamd een nieuwe school te doen bouwen. Het be stuur heeft daartoe het oog geslagen op een terrein langs het Wantveld. Dit heeft het voordeel, dat direct buiten het ge bouw de toekomstige zeelieden geoefend kunnen worden in de roeikunst. De school bezit reeds één sloep voor dit werk. Reeds nu kan men in het kanaal de jongens bezig zien. De inrichting der school denkt men zich als volgt in: twee grote lokalen één van deze wordt dan gebruikt voor het lesgeven in visbehandeling en nog twee theorielokalen De grote lokalen zullen zo ingericht zijn, dat door een rollende wand deze snel kunnen worden veranderd in kleine theorielokalen. De teelt 1949 is nu weer tien einde. Vele loggers hebben ligplaats gekozen in het Prins Hendrik-kanaal De bemanningen zullen bot half Mei thuis zyn- Het is dan nu weer de tyd, dat de visserü school haar poorten wyd open zet om de leerlingen in giroten getale te ontvangen. Katwijk Burgeriyke stand. GEBOREN: Adrianus, z. van M. van Duijvenvoorde en G J van Beelen; Hen drik C, z. van E Noordhuis en A. Zweepe; Neeltje, d. van H Guijt en M Haasnoot; Antje, d. van W de Mooy en D v Duyn ONDERTROUWD: J Donkervoort en H Haasnoot, C Sneyders en P Haasnoot, J Plug en T van der Plas, J v d Plas en T Remmelzwaal. J Plug en W de Jong, H Schaap en D de Jong, J Barnhoorn en Kr van Ryn. J van Duijn en C de Jong. P van der Boon en L Kuyt. GETROUWD: P Guijt en J van Duyn. J Kuijt en D Hartevelt, M Ouwehand en A E van Beelen, A de Jong en J C Haas noot, P Muilwijk en P Hogewoning, P Sip en M van Duijn, A van der Marei en H J van der Plas, W C Jonker en H J v d Plas, A Hoek en W Guyt. OVERLEDEN: K F J Schwartz, 54 j., echtgenoot van G. B. Bey. Katwijk aan den Rijn Donderdag zullen de paters Fran ciscanen, die tydens de oorlog uit Missie-college werden verdreven, i gebouwen terugkeren. Er zal veel aan de gebouwen veranderd moeten worden. Katwijk aan Zee Suriname-avond De bekende neger-zendeling de heer Polanen en de voorzitter van het Zen dingsgenootschap van de Evangelische Broedergemeente, ds Legêne, zullen op hun rondireis door ons land spreken over de Zending in Suriname Op Woensdag 4 Jan. a.s., 'half 8, komen ze in de kapel. De heer Polanen spreekt over „Suriname in de 'branding" en ds Legêne over „De reddingsboot vaart uit". Ds Bouman zal openen en ds Pijl man sluiten. Het Ned. Herv. kerkkoor verleent medewerking. Verkiezingen Ned. Herv. Gemeente Als ouderling bij de Ned. Herv. Ge meente werden herkozen de heren J. Vooys, G. Vooys, W. van der Oever, Jac. van der Plas, H. Flinterman en D. Klee.n. Gekozen werden tot ouderling de heren C. van Rooyen, A. Brouwer, J. A. Blom en M. Kuyt. Als diaken zijn herkozen de heren J. van der Oever. D. Gesink, J. Meijvogel, H. Houwaard. E. de Jong en J. de Best. Gekozen werd tot diaken de heer W. AandewieL Bevorderd. De heer G. J Klinkenberg, hoofd-agent bü de politie alhier, werd m.i.v. 1 Jan. bevorderd tot brigadier. Hoog en laag water. Dinsdag 3 Januari: hoog water 2.37 en 14.49; laag water 10.41 en 22.56. Leiderdorp Verkenners-troephuls geopend. Het was Zaterdag voor de verkenners van de Van der Does-Liethorp-groep eer blijde dag, omdat zy, integenwoordig heid van velen, o.w. de burgemeester, de heer K. van Diepeningen, ds J P. Honnef, Ned. Herv predikant, en ds J. J. Dyk, Geref. predikant, hun troephuis, gelegen op een van de mooiste plekjes van dorp, in gebruik mochten nemen. De heer A. Kruidenier sprak als zitter van het groepscomité woorden dank tot de burgemeester en tot de heer Samson, door wier medewerking dit mogelijk was geworden. Nadat de burg meester gewezen had op de betekenis van deze tak van jeugdwerk, werd door hein het troephuis officieel geopend Enige verkenners gaven in de vorm van een lied een verslag van de verrichtingen in het afgelopen jaar. Aan allen werd ee echte oudejaarslractatie aangeboden. Mi het zingen van „Hoort, zegt het voort!" werd deze zeer geslaagde middag ge sloten. Lisse Bezoek Kersttenloonstelling. De Keisttentoonstelling van „Bloem- lust" ïrd bezt Tot adjunct-coinmies bij het gas- waterbedryf alhier is benoemd de heer P. S. van Waveren alhier. Ned. Herv. Zending. De najaarscollecte ten bate van Zending heeft in de Ned. Herv. Gemeente alhier f 650 25 opgebracht. Schoolartsenspreekuur. De schoolarts houdt in Jan. spreekuui op de le en 3e Maandag van 1.30 tot 2 uur in h«t gebouw van het „Groene Kruis". Voor de bewoners van de Engel en omgeving op de 2e en 4e Woensdag in het lokaal van de Geref. kerk te Sas- Oegstgeest MEISJES en JONGENS Morgenochtend om 10 uur komen GERTJAN en MAARTJE met TANTE NEEL en LORRE GEBOUW „I R E N E" KAARTJES verkrijgbaar bü Boekhandel v. d. Veen, Geversstraat 59; Mauritsl. 16, Javastraat 6, en zover voorradig aai BESTEED VW GELD GOED! Ons lichaam heeft voedsel nodig om in stand te blijven en wel voedsel, dat uit verschillende stoffen bestaat. Brood en groente byvoorfoeeld mogen kostelijke voedingsmiddelen zün; van brood of van groenten alléén kunnen wij niet leven. Daarvoor zijn ook stoffen nodig, die in verschillende andere voedingsmiddelen voorkomen. Iedere voedingsstof heeft in het menselijk lichaam nu eenmaal zijn eigen taak De bouwstoffen bijv. zorgen voor de instandhouding van het lichaam, dat ge heel uit diezelfde stoffen is opgebouwd. Daar onze spieren, organen, beenderen, ed. voortdurend sly ten zolang wij leven, cnoet onze voeding de nodige stoffen aanvoeren om die schade steeds weer te herstellen. Verder heeft het lichaam nog brand stoffen nodig om arbeid te verrichten en op temperatuur te blyven en bescher mende stoffen o m. om voldoende weer stand te houden tegen ziekten. Van de bouwstoffen zijn wel het be langrijkst de eiwitten. Deze groep van stoffen, die in samenstelling lyken op het kippen-eiwit (dat er zelf ook toe be hoort) komt voornamelijk voor in onze duurste levensmiddelen. Nu het voor velen een dringende noodzaak is om ook op de voeding te bezuinigen, willen wij de waarde van enkele eiwitrijke voe dingsmiddelen van verschillende prijs eens met elkaar vergelijken. Men rekent, dat een volwassen mens 25 a 35 g dierlijk eiwit per dag nodig heeft. Voor het overige kan het plant aardig eiwit dat bijv. in aardappelen, erwten en bonen en graanproducten voorkomt in onze eiwitbehoefte wel Dierlijk eiwit nu komt voor in melk, (ook in karnemelk en yoghurt, maar niet in boter), kaas, ei, vlees (niet in spek) en vis- Deze levensmiddelen kunnen dus elkaar vervangen in ons dagelijks menu- Welk daarvan is het voordeligst? Om dit te kunnen zien, moeten we eerst weten, hoeveel eiwit in elk van deze vijf artikelen voorkomt. Gemaks halve gaan we uit van vlees: in 100 g vlees komt ongeveer 20 g eiwit voor. Wij hebben nu onder elkaar gezet, in welke hoeveelheid van de andere vier voedings middelen eveneens 20 g eiwit voorkomt en wat die hoeveelffeid gemiddeld kost: 100 g vlees f 0.35: 200 g magere vis (niet schoongemaakt» f 0.18; 200 g vette vis (panharing) f 0.10; 3 eieren f 0 48; 77 g kaas 40 f 0 24'A; 6 2 dl (rum 4 kopjes) melk f 0.13. Na de haring (die we waarschynlijlc niet iedere dag zullen eten) blükt dus melk het goedkoopste dierlijke eiwit op te leveren. Daarop volgt de vis, dan de Kaas, vervolgens het vlees en het duurst Wie dus geregeld veel melk gebruikt (bijv. in de vorm van pap of verwerkt in stampot, soep of purée) kan toe met minder vlees, eieren, enz, zonder zijn gezondheid tekort te doen- En ook de vis kan ons helpen om op een verant woorde manier te bezuinigen. Nu hebben we met één punt nog geen rekening gehouden: behalve het eiwit bevatten al deze levensmiddelen nog an dere stoffen, die voor onze gezondheid van belang zijn. Dit zyn: verschillende vitamines en voedingszouten, koolhydra ten en vet. Maar ook in dit opzicht slaan melk en vis een goed figuur al blyft variatie altyd gewenst Tot slot nog enkele wenken. Inplaats van kippeneieren'kunt U even goed eendeneieren gebruiken mits ze 10 minuten gekookt of dubbel gebakken zijn. Goedkope vissoorten doen in voe dingswaarde voor de duurdere niet on der. En de melk kan af en toe eens ver vangen worden door de even eiwitryke (maar vetarme) karnemelk. Wij hopen U met deze cijfers en feiten wat te kunnen helpen in Uw strijd tegen de duurte! Roelof arendsveen Vcilingkassier nam afscheid Op officiële wijze nam de scheidende kassier der veiling, de heer J. van der Meer Cz, die zoals wy reeds meldden per 1 Jan. met pensioen ging, in café Wage naar afscheid van allen, waarmede hij aan de veiling verbonden was Namens het bestuur sprak voorzitter L. W. Schra- ma en bood hem als dank een rookstoel aan. Voorts werd nog het woord gevoerd door de heer C. Huigsloot, namens de raad van toezicht, de heer Jac. de Jong Ezrn als oudste bestuurslid, de heer W. Turk als directeur en de heer Jac. van Berkel, als oudste ambtenaar namens het kantoorpersoneel. Allen spraken hun waardering uit voor het werk van de scheidende functionaris en boden hun beste wensen aan voor zijn verdere le vensdagen. Tenslotte sprak de heer Van der Meer een dankwoord. Rijnsburg De „Jonge Kerk" der Ned. Herv. Ge meente zal niet vanavond, maar op Maandag 9 Jan. a.s. vergaderen, daar ds Bonting enige dagen afwezig is. Ds E. J Beker van Voorhout zal vertellen over zijn belevenissen in Indonesië. Donderdag as. hoopt in de kerk aan het Rapenburg te spreken dr Berkhou wer over: „Rome en wij." Dit op uitno diging van het Geref. jeugdverband. Leerlingen van alle leeftyden krygen les in het kaartpassen. Tussen de leer lingen kykt de directeur, de heer O. Varkevisser, nauwkeurig toe. Rechts op d« foto een der leraren, tw. oud-gezagvoerder ter koopvaardij dhr L. v. d. Plas. Foto D. Kruyt

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 2