Meutue £eiftsdjc Gtimranl Een guirlande van toekomst-rozen voor Huis der Ver. Naties Wist U MAANDAG 2 JANUARI 1950 BUREAUX: Ilogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËNf 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGl Voor Leiden en Omstreken „Stantoasttrt; Is qfieblrvra myn bert la legfjenspocT Dertigste jaargang No 8009 Schoolartsendienst waakt over Leidse jeugd Zie pagina 2 NIEUWJAARSWENSEN 1950 MAAR HOEDT U VOOR DE DISTELS EN DE DOORNEN Grote en kleine leiders van vele landen hebben ter gelegenheid van de jaarwisse ling uiting gegeven aan hun hoop op de toekomst, terwijl tij de belangrijkste ge beurtenissen, vraagstukken en permanente moeilijkheden van het afgelopen jaar de revue liet passeren. Heden ten dage weten de naties ter wereld, dat veiligheid voor één, veiligheid voor allen vereist en deze gebaseerd moet zijn op de vier fun damentele menselijke rechten, waarmede die der grote organisaties der V.N. cor responderen. De Directeur-Generaal van de Unesco noemde als zodanig: recht op leven, gezondheid, arbeid, onderwijs en cultuur. Zeker, deze vertwijfelde wereld heeft In een artikel van het Sowjet-Rus- sische blad „Nieuwe Tijden" wordt met triomf beweerd, dat de Sowjet-Unie 1950 ingaat „sterk genoeg om iedere aanval- neer te slaan". Rusland zal echter rikbaar blijven werken voor de De Aartsbisschop van Canterbury, Geoffrey Fisher, heeft in zijn Nieuw jaarsboodschap het volgende gezegd: „Einstein heeft het bestaan van één en kele wet ontdekt, waardoor alles vanaf het oneindig kleine atoom tot het onein dige heelal wordt bijeengehouden. Doch er bestaat ook één enkele wet, waardoor de eeuwige hemel wordt verbonden met elk huis op aarde en zijn bewoners. Dit is van Gods rechtvaardigheid, goede behoefte aan een geloof, trouwen in de „broederschap van alle mensen. Echter heeft dr Malan, de pre mier der Unie van Zuid-Afrika, er in zijn Nieuwjaarsboodschap nog eens extra op gewezen, dat het communisme en zijn tegenstanders meer dan ooit gewapend tegenover elkaar staan. Volgens hem schijnt de huidige wereldsituatie weinig grond te bieden voor goede hoop. Ieder wenst zich de toekomst volgens xyn systeem: de Britse premier Attlee verwacht alles van de komende verkie- gingen en Engeland kan slechts baat vinden bij een grote overwinning van La bour. Maar wat zegt Ohurchill? De lei der der Conservatieven wekt op ten strij de tegen de „gewetenloze beweringen en leugens", die de Labour-regering in ver band met de verkiezingen aflegt. De Franse premier uitte zich optimis tisch. Niet altijd ontwikkelen zich de din gen van kwaad tot erger. In sommige opzichten is de wereldsituatie slechter, ln andere beter dan in het begin van deze eeuw. Tito verkondigde, dat zijn land een onafhankelijke buitenlandse politiek blijft voeren, de Komlnform zal trotseren, terwijl leningen en handels overeenkomsten met het Westen het le ven van zijn volk iets gemakkelijker zou den maken in 1950. Generaal Franco, de Spaanse politieke toreador, hoopte dat de betrekkingen van Spanje tot de Ver. Staten met de dag rauwer zullen worden. Keizer Hirohito van Japan sprak zijn diepe bezorgdheid uit over het lot van de, zich nog in Rus sische handen bevindende, Japanse krijgsgevangenen. Verbreekt Zuid-Afrika betrekkingen met Rusland? De Britse „Observer" vernam van be trouwbare zijde, dat de Zuid-Afrikaanse minister van Justitie, C. R. Swart, in de eitting van de Zuid-Afrikaanset rege ring, die deze week begint, een voorstel ral indienen tot het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen de Zuid-Afrikaanse Unie en Rusland. De ^Sunday Times" voegt er nog aan toe, dat in Zuid-Afrika de communistische partij waarschijnlijk verboden zal wor- Krasse vermindering van Marshallhulp Verwacht wordt, dat het Amerikaanse congres dit jaar de Marshall-hulp kras ral beperken. Er dreigt namelijk een be grotingstekort van 5 milliard en met het oog op de verkiezingen in November wil len de leden geen belastingverhoging en bezuiniging. Een andere factor is, dat de gezondheid van de invloedrijke senator Vandenberg slecht is. Van de kant van West-Europa daaren tegen worden bemoedigende rapporten ontvangen over de resultaten van het plan-Marshall. Daaruit blijkt, dat de voortbrenging in 1949 alle voorgaande jaren heeft overtroffen. Nederland meldt, dat het 25 procent boven vooroorlogs peil is en dat de laatste maanden 75 pro cent van de invoer door uitvoer gedekt was of evenveel als voor de oorlog. Oorzaak vliegramp Oslo: ^Alleen op contact met de grond gevlogen Volgens een rapport van de officiële Noorse commissie, die belast was met het onderzoek naar de oorzaak van het onge luk met de Dakota van Aero-Holland bij Oslo, waarbij 26 Joodse kinderen het leven verloren, is de oorzaak, dat het vliegtuig op contact met de grond vloog inplaats van op de instrumenten. Dit laatste was volgens de commissie, gezien de mist en het laaghangend wolkendek, de aangewezen weg geweest. De commissie is tot de bevinding ge komen, dat er niets defect kan zijn ge weest aan de motoren en de radio van het vliegtuig. Wakk're mannen redden 93 mensen in één jaar De wakk're mannen van de Kon. Noord- en Zuidhollandse Reddingmaat schappij hebben het afgelopen jaar 93 Schipbreukelingen gered. Het waren 34 Nederlanders, 3 Duitsers, 12 Finnen, 26 Polen en 18 Zweden. Sedert de oprich ting van de maatschappij, 125 jaar ge leden, zijn 7238 mensen aan land ge bracht. In 1948 werd de N.Z.H.R.M. 61 maal gealarmeerd. NOG EENS DE GIL-ZAAK. In het verslag over de behandeling der Gilzaak is abusievelijk de journalist Cageling een der medewerkers genoemd. Betr. was echter alleen getuige ter be vestiging van de illegale infiltratie in „De Gil", namelijk van het feit, dat v. d Hout en een tweetal anderen met zijn medeweten de Duitse propaganda in De Gil lieten verdwijnen. SINDS 1945 GEZOCHTE S.D.-CHEF STROBL GEGREPEN. De chef van de S.D. in Limburg, Strobl, Is in de Engelse bezettingszone van Duits land gearresteerd, aldus de Tel. Tijdens de bevrijding van Maastricht in Septem- 1944 ontsnapte hij en daarna oefende hij zijn terreur uit in de omgeving van Venlo. Ook hier nam hij de benen bij de intocht van de geallieerden. Hij wordt voorlopig niet uitgeleverd. Roerige oudejaarsavond voor Franse regering Bidault vraagt driemaal motie van vertrouwen. Zoals wij Zaterdag reeds hebben ge meld heeft Bidault de .strijd om de be lastingen" gewonnen, maar de kou schijnt nog niet van de Franse politieke lucht te zijn. Tot driemaal toe heeft de Franse premier Zaterdagavond een motie van vertrouwen gevraagd over de voorstellen van zijn kabinet betreffende de begroting voor 1950. De stemmingen hierover zou den vanmiddag om vijf uur worden ge houden. Wel zijn door de Nat. Vergadering aan de regering credieten voor één twaalfde van de uitgaven in 1949 toegewezen, ten einde haar tegemoet te komen, zolang de gehele begroting nog niet is goedgekeurd. Vier dorpen in Italië door aardverschuiving bedreigd In Italië worden vier dorpen door een aardverschuiving, die met een gang van enkele centimeters per uur nadert, be dreigd. De verschuiving begon 20 dagen geleden. Reeds in 1905 werden deze dor pen, die in de nabijheid van Bologna lig gen, door een dergelijk natuurgeweld vernield. STAKING BIJ FIAT TE TURIJN Bij Fiat te Turijn is een staking uit gebroken als protest tegen het ontslag van een aantal employé's. De Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië, dr Hirschfeld, overhandigde aan Soekarno een inleidingsbrief van H.M. Koningin Juliana. De heer Hirsch feld, gekleed ln de tenue van ambassadeur, inspecteert de erewacht voor het paleis Koningsplein. Laatste dag, laatste zitting, laatste B. G. Niet de doodstraf doch 10 jaar voor code-expert Ernst May Silbertanne-moordeiiaars Van Gog en Bernhard 20 jaar in de cel Op de laatste dag van 1949 is de laat ste zitting gehouden van het laatste bij zondere gerechtshof in den lande, name lijk dat te Amsterdam. Het is thans omgezet in een bijzondere strafkamer, zoals elders reeds eerder is gebeurd. Op de Oudejaarsdag werd uitspraak gedaan in enkele belangrijke gevallen: D. Bom hard en L. van Gog, medeplichtigen aan de moord op de schrijver A. M. de Jong, kregen twintig jaar, de Duitse code-expert Ernst May, medewerker Schreieder, 10 jaar en de brigadier- rechercheur M. Veens tra 2 jaar. Het Hof aohtbe bewezen, dat de 35-j. SS-er Daniël Bernhard en de 33-j. SS-er Lambertus van Gog, beiden uit A'dam, aanwezig waren bij de moord op de schrijver A. M. de Jong te Blari- Er was levenslang tegen hen ge- eist. Het beroep van de raadsman van Van Gog, dat zijn cliënt door Spanje voor ander misdrijf is uitgeleverd dan voor h\j is vervolgd, verwierp het Hof. Van Gog is niet uitgeleverd, doch als ongewenst vreemdeling over de grens gezet. Dat bleek uit de verklaringen, die de getuige mr C. H. Plug Zaterdag af legde. Normale uitlevering met Spanje moeilijk. Mr Plug wist te bewerken, dat Van Gog over de Spaanse grens werd gezet omdat hij onder een valse naam leefde. De Franse politie verleende alle medewerking om Van Gog, onder veilig geleide van de Nederlandse recherche, zonder papieren naar Nederland te krij gen. Om moeilijkheden in België te ver mijden, heeft men hem van Parijs naar Nederland laten vliegen. De volgende zaak was die tegen de kort geleden geschorste 56-j. rijks rechercheur le klasse M. Veenstra, die clandestiene slachters heeft gearres teerd en aan de Duitsers overgeleverd. Bovendien zou hy in Bussum de student Fock hebben gearresteerd. Gezien de uit stekende staat van dienst van de recher cheur, voor en na die oorlog, besloot het Hof, conform de eis, tot 2 jaar. Daarna was de 43-jarige Duitser rnst G. May aan de beurt. De dood straf was tegen hem geëist. De uitspraak luidde tien jaar. May is in dienst geweest van een misdadige organisatie, de Gesta po. HU heeft deelgenomen aan de exe cutie van 70 Russische krijgsgevangenen in Amersfoort. Dit geldt onvoorwaarde- lU'k als een oorlogsmisdrüf. May heeft niet getracht er zich aan te onttrekken. Het afslachten van de Russen rechtvaar digt eigenlijk de doodstraf voor iedere medeplichtige, doch er zUn in dit geval belangrijke individuele redenen tot zachting aanwezig. May heeft aai executie deelgenomen, terwUl hij met weerzin tegen het gebeuren en tegen zichzelf vervuld was. Daarom veroor deelde het B.G. hem tot 10 jaar m.a. Er volgden nog enkele kleinere zaken. De 32-j. Amsterdamse hulp-landwachter P. Colly, die arrestaties e.d. verrichtte, kreeg vijf jaar. De zaak tegen de 41-j. Haarlemmer J. vEssen, die artikelen in Duitse bladen schreef, werd uitgesteld om te onderzoeken of en wat de respec tieve redacties in zijn artikelen hebben veranderd. En hiermede eindigde een re.eks van 5500 processen, gevoerd ln 4 'A jaar tijds. Willy Lages in Mei voor de Raad van Cassatie Willy Lages, voormalig Sturmbahnfüh- rer en leider van de Amsterdamse Sipo en S.D., komt in Mei 1950 voor de Raad van Cassatie, zo meldt H.V.V. Op 20 Dec. is Lages door het B. G. in de hoofdstad ter dood veroordeeld. De commissie voor teruggave van muntgoud te Brussel heeft Nederland op 30 December jl. 30.646 kg goud toegewe zen ter waarde van f 131.042.000. (Het goud is hetzij in Duitsland teruggevon den, hetzij in andere landen achter haald). Amerikaanse vliegtuigmotoren voor Tito In aansluiting op een verzoek van de Joegoslavische regering, hebben de V.S. thans Joegoslavië toegestaan, motoren en andere onderdelen voor burgervliegtui gen in Amerika te kopen. Dit besluit is in overeenstemming met de Amerikaanse politiek, om Tito uitsluitend op niet mili tair gebied in beperkte mate hulp te ver- nenen. Dit wil echter niet zeggen, dat Amerika aggressie tegen enig ander land. Ook met Frankrijk en Engeland schünt Tito besprekingen te willen voeren voor aanvulling van zUn tekort aan onderde len. Mogelijk zal Joegoslavië zUn lucht lijnen tot Amsterdam en o.a. Scandivna- vië uitbreiden. „Jeugd van Nederland" heeft enorm tekort Garantiebedragen nog te klein? Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, is de tentoonstelling „Jeugd Nederland", die vorig jaar geduren de de zomermaanden in het RAI-gebouw te Amsterdam gehouden is, ondanks het drukke bezoek, verre van een financieel succes geworden. Het tekort blijkt zo aanzienlijk te zijn, dat het zeer de vraag is of het zelfs met het volledig aanspreken der financiële garantiebedragen-van de gemeente Am sterdam en verschillende andere Over heidsinstanties gedekt zou kunnen wor den. Violist eindigde hongerstaking Op Oudejaarsavond heeft de Hilver- uanse violist J. Louis Grooters zijn hon gerstaking geëindigd. Precies een week heeft de heer Grooters zijn actie voor de bestaanszekerheid van de gebrekkig en volgehouden. Oudejaadsdag kwam er een brief van minister Joekes, waarin wordt verklaard, dat nog meer maatregelen ten behove van de minder-validen een onder werp van studie vormen. De heer Grooters zal nu een ondehhoud iet minister Joekes aanvragen en van het resultaat daarvan za Ihet afhangen of de protest-actie wordt voortgezet. Burgemeester Van Walsum uit het ziekenhuis Burgemeester ,mr G- E. van Walsum van Delft heeft Zaterdag het ziekenhuis verlaten. Hij was voor een maagaandoe ning opgenomen. Zijn ambtsbezigheden zal hij voorlopig niet hervatten. Ledental V.P.R.O. in 3 maanden bijna verdubbeld Het ledental van de V.P.R.O. is de laat ste drie maanden met ruim 40.000 geste gen tot 85.000, aldus dr N. A. Bruining, voorzitter, in een Nieuwjaarstoespraak. 't Begon al goed in Friesland Het nieuwe jaaT was nog slechts twee en een half uur oud, toen een groot deel van Friesland in het duister kwam door een storing in de eleetneiteits-centrale. Na een half uurtje kwam er weer licht, maar de technische dienst van de cen trale heeft een groot deel van de Nieuw jaarsdag extra moeten werken. KNAAPJE VIEL UIT DE TREIN BIJ DE HEMBRUG De vijfjarige Peter Kemper uit Hoorn viel Zaterdagmorgen bij de Hembrug uit de trein EnkhuizenAmsterdam. Peter speelde in de coupé waar zijn moeder en heeft waarschijnlijk de kruk van deur aangeraakt. Hij rolde naar buiten en kwam op de spoordijk terecht. Hij kreeg een hersenschudding en een hoofd, wond. Kinderen kregen kokende olie over zich heen Terwijil hun moeder oliebollen bakte, vielen een twee- en een vierjarig kind van de familie Bos te Aalsmeer Zater dagavond van de stoel, waaroip ze samen zaten. Ze kwamen tegen de kachel aan In de val greep een der kinderen een op de kachel staande schaal beet, die ge vuld was met kokende olie. De olie vloeide over die kinderen heen. Ze kre gen ernstige brandwonden. De ouden renden zonder aarzelen naar de Ring vaart langs het huis en dompelden er de kinderen in. Ze zijn in het zieken huis opgenomen; direct levensgevaar is geweken. Kind in schip verbrand Gisteravond woedde een brand Ln het vooronder van een sleepschip te Sa# van Gent. Een zevenjarig kind, dat er te ruste was gelegd, kwam in de vlam- De brand ontstond door het omvallen van een petroleumlamp in het vooronder van het schip, de „Dina", bewoond door een schippersknecht met zijn gezin. De vrouw en het 8-jarige dochtertje wisten zich met moeite in veiligheid te brengen. B •3t Jfein./ii <£t- .wze; - «r- -ïtUeZU- Va»»— «i. U /m, r - Vóór zijn vertrek naar de „West" heeft Z.K.H. Prins Bernhard bovenstaande boodschap gericht tot het Nederlandse volk. Rum wordt hoge commissaris, aldus meent sultan Hamid Hij zelf wordt reizend ambassadeur van Indonesië Sultan Hamid II heeft bU zijn vertrek van Schiphol naar Indonesië, Oudejaars avond 8 uur, medegedeeld, dat hy niet hoge commissaris in Nederland zal worden, maar dat naar zyn persoonlijk inzicht mr Moh. Rum voor die post zal worden aan gewezen. Wanneer die beslissing inderdaad zo valt, voegde de sultan er aan toe, dan kan ik daarmede èn Nederland èn Indonesië van harte feliciteren. Ook de beweringen, dat hij een aanstaande plaats in het leger zou vullen, ontkende hij. Op de vraag of Amerika niet Neder lands economische betrekkingen met Indonesië zou overnemen „omdat Ne derland onmogelijk de dringende be hoeften van Indonesië kan dekken", ant woordde de sultan dat Nederland kracht moet putten uit de Benelux. Moh. Hatta ontkende, dat hij naar Zürich was gereisd om zijn ogen te laten onderzoeken of om een lening te sluiten. Hij wilde alleen graag wat sneeuw zien De ministers Drees, Stikker, en Van Maarseveen waren aanwezig evenals de heer Lovink en prof. Schermerhorn. Bij aankomst te Karatsji op Niéuws- jaarsdag was sultan Hamid meedeelzamer en vertelde dat hij reizend ambassadeui van Indonesië zou worden, wiens werk zou bestaan uit vestiging van diploma tieke missies. Hij zou minister blijven. Hatta werd daar begroet door juichende studenten, die hem bloemkransen om hingen. Hatta vertelde dat er een goede verstandhouding tussen Nederland en Indonesië heerst. Hij verwacht misschien in Maart een ministersconferentie over Nieuw Guinea. Indonesië zou de communistische re gering te Peking erkennen als deze het Indonesië ook deed. Op de vraag of Indonesië een wereld- groepering van Islamietische staten De Aziatische puzzle Amerika aarzelt, maar Engeland wil per se Mao Tse Toeng erkennen Washington jegens China een „Huis vol Verwarring" Zoals wij in ons artikel van Zaterdag reeds lieten doorschemeren, wordt de Ameri kaanse politiek jegens China het beste gekarakteriseerd als een „Huis vol Verwar ring". Het staat nog geenszins vast, welke gedragslijn Washington zal volgen en volgens de „New York Times" bestaan er meningsverschillen in de boezem der regering en het Congres. Volgens Reuter, zouden er niet direct verrassende ont wikkelingen of een diepgaande wijziging in de Amerikaanse politiek ten opzichte China en Formosa te verwachten zijn. De tegenspraak wordt herhaald, dat door Truman geen besluiten tot het lenen van hulp en het zenden van een militaire missie waren genomen. Er is dus geen sprake van een bezetting door Amerikaanse troepen van het bedreigde Formosa. De erkenning van de rode re- DAT het Amerikaanse kerkhof in graten, na een onderbreking van een jaar, opnieuw is opengesteld. DAT de door het A'damse B. G. ter dood veroordeelde H. C. Saatrübe uit A'dam, lid van de Kolonne Henneicke, op 25 Jan. voor de R. v. C. zal verschijnen DAT jhr mr G. W. v. Vierssen Trip te R'dam een bekende figuur bij de rechter lijke macht. Zaterdag 65 jaar werd. DAT volgens H.V.V. het dagblad „De Waarheid" voor zijn felicitatiekrant aan Stalin, alleen in A'dam binnen 14 dagen 400 abonné's verloor. DAT die lederwa renf aibriek van A. van Rijswijk te Waalwijk gedeeltelijk uit brandde en er voor f 30.000 aan leer ver loren ging. DAT jhr mr W. W. Feitih, vice-pres. van de Groninger rechtbank, tot presi dent is benoemd en wordt opgevolgd van Groeningen, DAT H. G. J. de Monchy Zaterdag werd gehuldigd, daar hij 40 jaar direc teur is van Pakhuismeesteren te R'dam DAT vorig jaar in totaal 11.488 sche pen Rotterdam zijn binnengekomen (3000 meer dan in 1948), en de goede ren-tonnage met f5 millioen is toege- DAT achter de splnihulzenfabriek Van Katwijk te Aalten urnachtige potten werden gevonden, gevuld met aaTdnoten en fossiele dieren. DAT te Fryske Akademy het aantal werkverbanden zal uitbreiden me: een sociaal-economische groep, die op 17 Jan in Leeuwarden wordt geïnstalleerd. DAT het dep. van Sociale Zaken thans onderzoekt ln hoeverre het mogelijk is de aanleg van onrendabele drinkwater voorzieningen te subsidiëren ook bui'en de door de oorlog getroffen gebieden DAT de unie van waterschapsbonden en de stichting voor de landbouw op 26 Januari in Kras te A'dam een con gres beleggen over de onrustbarende stijging der waterschapslasten. gering in China zou moeten worden uit gesteld. Merkwaardig is, dat ter zelfder tijd van gezaghebbende zijde te Londen wordt verklaard, dat Engeland bljjft bij het plan tot erkenning van het commu nistisch régime in China, vermoedelijk nog deze week. Zulks onverschillig, welke veranderingen er komen in de politiek der Ver. Staten jegens het Verre Oosten. In dit verband wijzen wij nog op het standpunt van de premier van India, Pandit Nehroe. Hjj meent, dat het ver standig is, om die elementen van het Chinese communistische regime aan te moedigen, welke een meer onafhanke lijke Chinese politiek voorstaan. Deze is dan niet slechts gebaseerd op vriend schap met Moskou, maar ook op goede relaties met het Westen. Inmiddels voert Mao Tse Toeng, de Chinese communistische leider, te Mos kou besprekingen over versterking van het „vriendschapsverdrag" van 1945 en :n handelsverdrag annex lening. BETAAL DE JUISTE PRIJS VOOR BAK- EN BRAADVET Het departement van landbouw c.a- raadt het publiek aan toe te zien dat het voor bak- en braadvet de juiste prijs betaalt. Gesmolten dierlijk vet mag tegen vrije prijzen worden verkocht, maar bak en braadvet kost nog steeds maximaal 41 cent per half pond. Prijsaanduiding is echter op de verpakking niet verplicht en er blijkt enig misverstand over deze prijzen te bestaan. Steunen, zeide* Halta: In Indonesië zijn Mohammedanen. Christenen en beleiders van de Shiwagodsdienst, en als staat kan U ons niet Islamietisch noemen. Voor alles vormen wij een nationale en Azia tische staat. Te Djakarta (Batavia) heeft ir Sukarno een radiorede gehouden in het Indo nesisch, Engels en Nederlands, waarin hij zeide, dat buitenlandse beleggingen met .-eugde begroet zullen worden, de beleggers en handelsondernemingen de regeringsmaatregelen ten behoeve de sociale welvaart en de verbétering de arbeidstoestanden in acht ner Tevens beloofde hij vrijheid van gods dienst. Dr Hirschfeld ontving op Nieuwjaars dag gasten in zijn ambtswoning in de ruime voorgalerij en de binnenzaal, waar de portretten hangen van Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina. Nog net voor het einde van het oude jaar heeft Syrië Indonesië erkend. Pasoendan begon het jaar met de benoe ming van drie kabinetsformateurs n.l Kusna Poeradiredja, Djuarsa en Suara- diredja. Moeder van drie kinderen door gas gedood Onvoorzichtigheid met verwarming in slaapkamer. Mevr. v. d. H. te Laren, een invalide moeder van 3 kinderen, lag Zondagmid dag te bed in een kamer, grenzende aan de keuken. Ter verwarming had men daar een gaskomfoortje met een slang aan het gasstel uit de keuken verbonden. De inwonende schoonmoeder heeft, toen het gas op een gegeven moment uitging, een nieuwe munt in de meter gedaan, maar vergeten het komfoortje in de slaap kamer opnieuw aan te steken. Het gas stroomde hier dus vrijelijk uit, hetgeen pas een uur later ontdekt werd. Een ge neesheer kon slechts de dood constateren. Sjah van Perzië stuurde K.L.M.- vliegtuig zelf Vertoefde korte tyd op Schiphol De Sjah van Perzië heeft op weg v Schiphol naar Rome de K-L.M.-machine zelf gestuurd, gezeten naast de comman dant Viruly. Van Schiphol af tot Luxem burg vloog de vorst op een hoogte var 2000 voet- Ook de Alpenroute nam hy De Sjah bezit het brevet voor bommen werper-vlieger. Zjjne Majesteit vertoefde korte tijd op Schiphol; hij kwam uit New York. Over de reis per K.L.M. was hij vol lof. Ter verwelkoming waren vertegenwoordigers namens H.M. de Koningin en de regering aanwezig, als mede dr A. Plesman en ir F. J. Philips, die de Sjah een radio aanbood. Visserslatijn. Een nieuw jaar, een nieuw geluid! Binnenkort zullen geleerden in de Afrikaanse wateren een vis trachten te vangen, behorende tol een vissensoort, welke m de aanvallige leeftijd van niet minder dan 50.000.000 jaar moet verkeren De soort dan. Men meende dat deze vis, „Lotimeria" geheten, was uitgestorven, totdat in 1938 visser een levend exemplaar ving. De was ongeveer meter lang, maar waarschijnlijk niet geheel volwassen De weke delen en graten van het dier werden bij ongeluk weggegooid e: bewaarde alleen het veJ, dat zich Londens museum bevindt. George Marshall 69 jaar Generaal George Marshall, oud-minister van Buut. Zaken der V.S., vierde zijn 69e verjaardag. Het andere venster Ons blad is gewoon, in het begin van elk nieuw jaar een artikel te wijden aan taak en roeping van de pers, vooral van die pers die graag een Christelijk karak ter wil dragen. Straks stromen de be richten weer binnen uit alle hoeken der aarde en haasten de kranten zich die be richten te groeperen en van commentaar te voorzien. Kortom, straks komt door de krant het wereldnieuws weer op onze huistafel en maken de lezers onder het lezen van hun krantje de wonder lijkste reizen over zee en land. Maar we hebben de jaarwisseling ge vierd. en als goede Hollanders zullen we dat gedaan hebben in de huiselijkheid van onze intieme kring. En om die hui selijkheid nog eens opzettelijk te onder strepen, zyn onze gedachten vol mede gevoel uitgegaan naar wie ook op deze avond niet thuis konden zyn: de zee varenden, de verpleegsters in de zieken huizen. de politiemannen die dienst had den, het personeel van trein, tram en bus, en natuurlijk heel speciaal naar onze mannen en kinderen in Indonesië. En ook de Nieuwjaarsdag is voor de Hollander een dag van huiselijkheid. Maar de huiselijkheid breekt dan al uit naar familie en kennissen. De vensters, die op de Oudejaarsavond gesloten wer den, omdat we ons, mede na de kerk dienst, nog eens wilden bezinnen op wat ging, zijn op de Nieuwjaarsdag weer opengestoten, zij het voorlopig nog voor familie en kennissen en wellicht ook al een beetje voor „de huisgenoten des geloofs". Echter, toen is de week voortgegaan, vanmorgen riep ons werk ons weer naar kantoor of fabriek, er was het werk in huis, en nu is daar ook die krant weer. De wereld draait blijkbaar nog, ook bui ten de engere kring van ons bestaan. Daarvan vertelt de krant weer en zij zal dit in het komende jaar blijven doen. Want dat is haar taak. Is het wonder, dat de krantenman ook even wil blijven stilstaan en een ogen blikje tijd wil nemen voor een op-de- plaats-rust? Het moderne leven wordt zo spoedig een obsessie. Het beheerst ons zo gemakkelijk. Men zou kan kun nen spreken van de demonie van het moderne leven, dat ons altyd weer wil oproepen in zijn dienst en ons dan niet meer wil loslaten. Dat moderne leven is een machtig ding. En in dat moderne leven is de pers ook weer een machtig ding. De pers zelf spreekt daar niet zoveel van. Het kan zijn, dat ze dit zichzelf ook maar onvoldoend^ realiseert. Het kan ook zijn, dat ze het maar veiliger vind over haar macht niet al te veel te praien. Maar daarom is ze het nog wel. De pers is machtig, omdat zij een venster is, dat uitziet op hetgeen op allerlei gebieden des levens voor -alt. Zy is een venster op het leven der politiek, op het parlement, op de gemeen.eraad, op het sociale leven, op het internatio nale leven en op alle landen der wereld. En door dat venster glijdt dat alles ons huis binnen. Maar de krant is toch nog iets meer dan een venster. Want een venster heeft alleen maar een functie. Het venster is er ook wanneer het nacht en donker is en er niets door te zien valt De krant echter is actief. Zy vanigt het nieuws op en geeft dat door Opvangen en doorgeven zijn beide toch wel bij uitstek actieve bezigheden- Door de ogen van zijn krant ziet de lezer wat er op de wereld gebeurt. Hij ziet alleen wat de krant hem laat zien en hy ziet alles wat de krant hem laat zien. Niet meer en niet minder. En wat hij ziet ziet hij zoals de krant het hem iaat zien. Niet anders. Is er meer vor nodig om te doen uitkomen dat de pers een machtig ding is en dat het werk aan en van de krant een bij uitstek verantwoordelijk werk is? Straks gaat het leven weer in een roes voort komt van de krant het ene num. mer na het andere en moet het volgend# nummer reeds weer ontworpen worden nadat de vorige nauwelijks gereed is. Dan blijft er voor bezinning op die ver antwoordelijk weinig gelegenheid over. We weten niet wat ons meer kan be nauwen: óf de verantwoordelijkheid, van het werk aan de krant óf het gebrek aan mogelijikheid om ons op die verantwoor delijkheid altyd weer te bezinnen. De krant: een ding dat altijd weer opvangt en doorgeeft. De krant: een ven ster op de wereld. Maar er is gelukkig in het bestaan van de krant, in het kran tengebouw. in het leven van de werk kamer van de journalist nog de moge lijkheid van nog een ander venster. Dat ia het venster van het geloof, het ven ster op de eeuwigheid- En door het licht, dat door dat venster naar binnen glijdt, komt alles wat waar ook ter we reld gebeurt in een bepaald licht t« Een Christelijke krant wil ln haar dagelijkse en alledaagse werk dat ven ster naar Boven wyd opengegooid heb- hen- Zij eist niet het alleenbezit van dat Venster, maar zij moet wel zeggen, dat dat venster voor haar het voornaamst# is. Want door dat venster glijdt het licht van de eeuwigheid over de tijd. Door dat venster kan de krant een der trefpunten zijn, waar tijd en eeuwigheid elkander ontmoeten. Geve de Here ons Zijn genade om ln dit nieuwe jaar ons werk in deze geest t# doen. Dan wordt de verantwoordelijkheid zo mogelijk nog zwaarder. Maar dan wordt dat werk tevens wonderlijk mooL HONDERDJARIGE TE DORDRECHT OVERLEDEN. De oudste inwoner van Dordrecht, N. P. van Stokrom, die in Februari 101 jaar zou zijn geworden, is op 30 Dec. over leden. Ruim 40 jaien was hij controleur n hoofd controleur van „Kunstmin". De 12-jarige jongen Hairn Snijder t# Rotterdam is dezer dagen aldaar door een vrachtauto aangereden en gedood. WEERBERICHT Overwegend zwaar bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met plaatsel. enige lichte regen of motregen en hier en daar mist Later enkele versprei de opklaringen. Meest ma tige Westelijke wind. langs de Waddenkust tijdelijk wei nig wind. Iets zachter, vooral in het Zui den van het land. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 3 Januari: aon op 8.48. onder 16.41; maan op 15.15, onder 8.47 uuft

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1