Het jaar van de Souvereiniteitsoverdracht V VRIJDAG 30 DECEMBER 1949 Ons Koninklijk paar dat zijn koperen bruiloft vierde Indonesië in 1949 Na een pijnlijke operatie blijft Nederland verzwakt achter Wanneer in vroeger dagen tegenwoordig heb je alleen maar goede doktoren een lichaamsdeel volkomen door de behandelende barbiers en chirurgijns verprutst was, dan sneed men het af, in de hoop, dat de rest van het aards omhulsel dan nog wel herstellen zou, en dat het niet te laat zou zijn. Op gelijke wijze wordt thans ons lichaamsdeel Indonesië geamputeerd, omdat men het niet genezen wilde, of zoals dokter Stikker zegt: Omdat men ons verboden had, de medicijnen te gebruiken. Evenals in 1839 is de patiënt Nederland verminkt en zwakjes achter gebleven. Het is echter niet de tijd om te klagen en bij de pakken neer te zitten, maar om te vertrouwen op God van Wie alleen alle ware herstel kan komen. Enig lichtpunt: onze mannen komen terug Denkt men terug aan de toestand van een Jaar geleden, dan zal men achteraf moeten erkennen: Hoe was het anders te verwachten, gezien de opvattingen der doktoren, gezien het dreigende en handtastelijke buitenlandse publiek, het welk zich rondom de operatietafel ver drong. Toch was dit niet voorzien ge weest voor de Nederlander, die niette genstaande alles bleef hopen, zelfs op zijn regering, en meer nog op de kracht van de doodgewone Nederlandse jongen, op de loyaliteit van millioenen Indone siërs, op al die factoren, die steeds weer Indië gered hadden, ondanks de mis slagen van hogerhand. Een Hogere Macht heeft gesproken, een Hogere Wijsheid heeft beslist. Het is thans niet meer de tijd om te beden ken wat had kunnen zijn, aan datgene wat had moeten zijn gedaan. Niet meer dan voor een kort jaaroverzicht be- Toen dit jaar begon, was de beslissing, die het verlies van Indonesië beteken de, reeds gevallen. De handen van gene raal Spoor waren gebonden. Te mid dernacht was door onze troepen het vu ren gestaakt. De tegenstanders kregen weer de kans zich te verzamelen, de wapens bij een te garen. Leiders werden vrijgela ten en konden uit Batavia en Djokja hun ondergrondse actie weer beginnen, zodat het verzet plaatselijk begon op te laaien. Zij, die bereid waren geweest, het wettig gezag te aanvaarden, aarzel den en vielen af. Honderden eenvoudi ge waardigheidsbekleders konden onge straft worden ontvoerd en vermoord. Internationale bemoeienis Internationale steun kwam het verzet aanwakkeren. De druk van de Veilig heidsraad werd zwaarder toen de raad zelf onder druk kwam van de conferen tie van New Delhi. Het initiatief tot de ze conferentiën ging uit van Nehroe en Nehroe op zijn beurt was daartoe bewo gen door de secretaris van de commis sie van Drie, de welbekende Timperley, kort voor dat de tweede politieactie begon (weer een voorbeeld hoe nood lottig een politiek van jarenlang treu zelen en afwachten is). Deze ontwikkeling leidde tot de Vei ligheidsraadsresolutie van 28 Januari J.I., die van een bijzondere uitvoerigheid was en kennelijk geheel van de deskun dige hand van Cochran (met dit doel naar Washington overgekomen). De Ne derlandse regering kreeg daarin het be vel om de republikeinse regering in Djokja en onmiddellijke omgeving te herstellen. 15 Maart een interimregering in te stellen, voor 1 October een con stituerende vergadering te doen kiezen en voor 1 Juli 1950 de souvereiniteit over te dragen. En ander bedenkelijk verschijnsel was de langzaam zich voltrekkende omme keer der federalisten. Deze groep, ver enigd in de Bijeenkomst Federaal Over leg, had vorig jaar getoond voortaan een eigen wil te hebben. Haar zwakte was, dat zjj vogels van tweeërlei plui mage had. Een groep, onder Anak Agoeng Gde Agoeng en Poeradiredja, die een Indonesië onder het presidentschap van Soekarno nastreefde en andere groepen, die voor een nauw samengaan met Nederland voelden. Het was voor beide groepen tegelijk een teken aan de wand, toen ds Nederlandse ministers er niet toe over konden gaan een interim regering in te stellen, doch steeds de voorkeur gaven aan onderhandelingen met de republiek. Het begin der tweede politieactie, zonder dat zij daarin werden gekend, was de tweede slag Toen ten slotte bleek, dat na de politieactie de Nederlandse regering toch weer bereid was. op aandrang van buiten opnieuw de onderhandelingen met de republiek te openen, terwijl de vraag of de B.F.O. Dit accoord is het keerpunt geworden. Voor het eerst moesten onze troepen te rug, en elke chicane, elke latere schen ding der op 7 Mei en daarna gesloten overeenkomsten werd gevolgd door nieuw toegeven, nieuwe terugtocht der troepen om een bloedbad te voorkomen. Direct gevolg van dit alles was, dat de B.F.O. geheel in republikeins vaar water kwam. De Sumatranen, die krach tige pogingen deden om daaruit te blijven en niet mee wilden met de re sultaten der Indonesische conferentie van Augustus, werden in de steek gela ten door onze regering. Intussen was ons generaal Spoor ont vallen, een der grootste veldheren, die Nederland heeft gekend. Kort daarna trof Nederland een nieuwe tegenslag door de ramp van de Franeker en de dood van de Amerikaanse Journalisten, die te laat helaas poogden de wereldopi- beter voor te lichten dan tot dus- e gebeurd was. zou deelnemen van secundair belang scheen te zijn eri de interimregeling na een republikeinse weigering in begin Maart geheel op de lange baan kwam, merkte men al spoedig op, dat de BF.O. naar de republiek verschoof. Het bedenkelijkst van alles was de houding van regering zelve. Haar be vel om het vuren te staken had een wel slagen van het militaire optreden ver ijdeld, haar vrijlaten van de republi keinse leiders verstrekte het vertrou1 wen van de tegenstander, haar toege ven was voor het buitenland aanleiding om nu nog krachtiger te gaan optreden. De poging van dr. Beel om haar te be wegen de vorming ener interim-rege ring zonder republiek te sanctioneren, werd door haar tot mislukking gedoemd. Zij liet minister Sassen vallen. Zij no digde ir. Soekarno uit tot onderhande lingen, hem erkennende als president van de republiek. Zij vond de naam uit „republiek der Verenigde Staten van In donesië". Zij liet de onderhandelingen met de republiek hervatten, zegde toe, dat de unie geen superstaat zou wor- beloofde tenslotte bij het ac coord Van RoyenRoem, dat de repu bliek in de gehele residentie Djokja worden hersteld en bovendien overal in Indonesië, waar haar guerilla-benden heersten, de feitelijke macht zou heb- Belangrijke beslissingen, veel teleurstellingen, dankbaar gedenken Het jaar 1949 zal in de toekomst gekarakteriseerd zijn di"avië onderweg, bracht er het leven af, maar moest i i. j j rvr j maanden lang in een ziekenhuis verpleegd worden. Het als het jaar van de souvereinkeitsoverdracht. Of dat meeste opzien baarde echter de ramp bij Oslo de vorige jaartal dan een blijde klank zal hebben, dan wel een maa"d- Van de vervoerde 29 Joodse kinderen ontsnapte l__„ ,,.u j 1 j i i er slechts één aan de dood, nl. de twaalfjarige Isaac Allal. sombere, valt op deze laatste dag van het voorbij- Allerlei klachten en geruchten deden de ronde, als zou gegane jaar nog niet te zeggen. We zullen dit moeten ^^chappij een allerminst perfecte organisatie heb- afwachten en er het beste van hopen. In elk geval is dit het belangrijkste gebeuren geweest in het jaar 1949. Het heeft de politiek grotendeels be heerst, het heeft de gemoederen bezig gehouden, de kran ten aan stof tot schrijven geholpen, enz. Maar in de grond zaak is heel de Indonesische kwestie aan ons volk ben. De liquidatie van Aero Holland, waartoe in de laatste week besloten werd, maakt verdere discussie hierover overbodig. Bij de militaire luchtvaart was een van de hoogtepun ten de verbetering van het Nederlandse hoogte- en snel heidsrecord met een Gloster Meteor door majoor Flinter man. Het feit, dat hiervoor de Zondag was misbruikt, voorbijgegaan. Het is er als volk met heet of koud onder Sf'jaanleidjng z^ ongenoegen hier- geworden. Vergaderingen van Rijkseenheid met aanplak biljetten en convocaties met rouwrand konden daaraan niets verhelpen. Maar ook aan de andere kant. aan de kant van de voorstanders, was er niet het minste elan. En zo is het kunnen gebeuren dat de 27ste December, die, hoe men de oplossing ook zien wil, toch een van de be langrijkste dagen uit onze historie is, feitelijk stilte verlopen is. Nauw verbonden met de Indonesische kwestie was de repatriëring van de militairen. Na aanvankelijke te leurstelling de meer dan eens gegeven beloften wer den niet vervuld is dan toch eindelijk op ruime schaal met het terugroepen van de troepen een begin gemaakt. In het komende jaar zal dit nog maanden doorgaan. Ge brek aan voldoende scheepsruimte is oorzaak dat de over uit te spreken en nogmaals te beklemtonen, dat de Zondag vrij moet blijven, herdacht. Behalve vliegtuigongevallen waren er dit jaar ook weer een aantal scheepsongevallen. De zee en onze kust eisten wederom hun tol. Tragisch was daarbij, dat in alle de maand December twee opvarenden van de redding boot uit Stellendam omkwamen bij hun pogingen schip- breukelingen te redden. Het reddingswerk werd bij het 125-jarig bestaan der Reddingsmaatschappijen algemeen herdacht. De gemeenteraadsverkiezingen hadden een kalm ver loop. Het meest opmerkelijke daarbij was het grote ver lies voor de communisten en de winst voor rechts en voor de V.V.D. Het feit dat minister Stikker, die onder de leuze patriëring niet nog vlotter verloopt. Met weemoed den- -Het roer moet om" in '48 heel wat stemmen had ver ken we ook op deze Oudejaarsdag aan de velen, die niet worven, een-maal minister zijnde, het roer nog eens om- terug zullen keren, wier jonge leven op Java of Sumatra gooide, heeft deze partij blijkbaar geen kwaad gedaan, een plotseling einde nam en die begraven zijn in de In April werd ons vaderland „vergroot" met enkele bodem van het verre eilandenrijk. We gedenken hen en kleine stukjes Duits gebied. Dat was alles wat van onze hun achtergebleven familie en verloofden. En als in hun annexatiewensen hart de vraag opkomt waarom?, dan doe God hen het antwoord vinden. En naast de gevallenen denken we ook de invaliden, aan hen die fier van lijf en leden gingen ziek of verminkt terugkwamen. Gelukkig wordt er veel gedaan om hen weer een plaats te geven in de maat schappij, zodat ze niet van anderen afhankelijk zijn. En na dit woord over de Indonesische kwestie is eigen- ein(3 gekomen was overgebleven, maar niettemin vonden de Duitsers er aanleiding in zich te gedragen als de Yermoorde onschuld. 't Leven is duur Veertig jaar Chr. Vakbeweging lijk het voornaamste over 1949 gezegd. Toch wel enkele andere belangrijke dingen. Al denkingen minder dan in het vorige jaar, toch waren twee, die speciaal voor het Christelijk volksdeel, maar daarin ook voor heel ons volk, van betekenis waren. We bedoelen de viering van het veertigjarig bestaan van het C.N.V. met de zeer geslaagde vergadering in Utrecht, waar niet minder dan zes ministers aanwezig waren, en de alles op het gebied van congressen slaande Jubo, de meer dan massale jubileumviering van de Ned. Chr. Radio- vereniging in het park Sonsbeek te Arnhem. Veel hebben verhoging van vijf procent. i tienjarige distributieperiode. Jam- v. UJ1 alleen dat met het vrijkomen der goederen de de her- prijzen over het algemeen stegen, waardoor het toch al niet ruime budget van vele huismoeders extra zwaar werd belast. De roep om een derde loonronde werd daardoor al sterker, maar de regering meende dat haar plannen daardoor zouden worden doorkruist en wees suggesties in deze richting af. Zelfs na de devaluatie in September hield het dit standpunt vol, maar waar het handhaven der prijzen haar te machtig werd, capituleerde zij. ,aan het eind van het jaar en betuigde instemming met een loons- beide verenigingen voor ons volk betekend steeds een goede ingang hebben, blijkt uit het gestaag groeiende ledental. Het C.N.V. passeerde de 150.000 en ide N.C.R.V. liet zelfs de 2OO.OQ0 achter zich. Er was nog een jubileum en wel een zeer belangrijk. Dertig jaar geleden werd de K.L.M. opgericht, een schuch ter begin, maar thans een maatschappij met wereldnaam, gering benoemde echter Rampen bleven de jubilerende maatschappij in het afge- historische huize, nl. Maar dezelfde devaluatie was oorzaak, dat de aan gekondigde huurverhoging en de verlaging van loon- er inkomstenbelasting voorlopig werden uitgesteld. De samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. schijnt niet meer zo hebht als voorheen. Het eerlijk samen delen gaat. Vliegrampen althans waar het burgemeestersbenoemingen betreft niet meer zo vlot. Zo meende de P.v.dA. aanspraak te mogen en te moeten maken op het burgemeesterschap van Den Haag, waar mr. Visser van het toneel verdween. De re- eer een man van christelük- Schokking, burgemeester lopen jaar echter niet bespaard. In Juni verongelukte de Alphen a.d. Rijn. De burgemeester van de hoofdstad „Roermond" bij Bari. 33 doden vielen te betreuren, onder de piloot Hans Plesman, een zoon van de K.L.M. directeur. Nog geen maand later vloog de „Franeker" bij legènhëid Bombay tegen eèn heuvel te pletter. Deze ramp verwekte stroom itsteltenis in heel de wereld, niet alleen om het hoge pnts tigde de aandacht op zich door zijn vele reizen. Wanneer we dan tenslotte nog memoreren, dat ter ge- m"de verjaardag van de Koningin weer eer Mfctjes over ons vaderland werd uitgegoter dat noch die Koninginnedag, noch de Bevrijdingsdag uit het afgelopen jaar wel genoemd. Het afgelopen jaar was een jaar van belangrijke be slissingen, van vele teleurstellingen, maar ook van dank- Twee vliegrampen betroffen toestellen van de Aero baar gedenken. Bij alle onvastheid, bij alle weifelen gehoord. De behoorlijk geprepareer de openingszitting betekende niet het begin der werkzaamheden, die reeds aan de gang waren. De slotzitting werd gehouden toen men reeds begonnen was de nog niet geratificeerde overeenkomst uit te voeren door de ontruiming van grote delen van Java. Terwijl Nederland debatteerde, trof men te Batavia reeds- voorbereidingen om de stad nog voor de beslissing der Eerste Kamer in handen van de T.N.I. te spe len, tegen het verbod van minister Van Maarseveen in. Volgens de verklaring van de minister is hieraan een einde gemaakt, toen er reeds honderden re publikeinen binnengelaten waren. Het einde var pige strijd te bondgenoten in Timor i dit jaar gaf de wanho- zien van onze trouwe de Minahasa, in Am- vrijheid hun lot te mogen bepalen. De Nederlandse regering, welke wapens en oorlogssche pen zal leveren aan hun doodsvijanden, heeft zich echter zo aan handen en voe ten gebonden, dat er weinig hoop meer Dagen van betekenis 4 Jan. Ziekenfondsraad geïnstalleerd. 7 Jan. Centraal Bureau voor de Sta tistiek 50 jaar. 17 Jan. Eerste ramp van Aero-Holland. Cessna in Denemarken neergestort. Beide piloten gedood. Koos Vorrlnk gewond. sterdam. 28 Jan. Nederland erkent Israël de facto. 1 Febr. Opheffing distributie caopoeder. 5 Febr. Indiening plan-Schiphol. Kos ten 95 millioen. 24 Febr. 50.000e woning van ons land gereedgekomen na de bevrijding te Tiel. 28 Febr. Einde van het consumenten- crediet 2 Maart Pools vrachtschip Katowice bij Texel vergaan. 26 opvarenden ge red. 1012 Maart Conferentie van Bene lux-ministers in Den Haag. 17 Maart Schreieder als ongewenste vreemdeling uitgeleid. 26 Maart Hans Albin Rauter geëxe cuteerd. 29 Maart Prinses Beatrix onthult haar wapen in Beatrix-hal op Jaarbeurs. 31 Maart Kroonprins Olaf en kroon prinses Martha van Noorwegen in ons land om „Oslofjord" te water te laten. 4 April Eerste verjaardag van Mars- hall-hulp op Jaarbeurs herdacht in tegenwoordigheid van Averell Harri- i April Faciliteiten van kracht voor het passeren van Ned.-Belgisohe grens April Grensgebieden van Duits land bij Nederland gevoerd. Vpril Beechcraft van Rijkslucht vaartschool te Gilze-Riien bij Schip hol verongelukt. Vijf doden. Vpril Lintjesregen, vlei Thomas Dewey. gouverneur an New-York, dror Koningin Juliana -ntvangen. lei Prins Bernhard metselt laatste teen in gereedgekomen K.L.M.-ge- iouw te Den Haag. funi 25-jarig jubileum van Ned. -•i— tj_j:-mg te Ai 0.000 personen) her- Boter, margarine, vet i de Eens tegenstander, nu Uniegenoot De R.T.C. De Ronde Tafelconferentie bleek niets anders dan een reeks geheime onder- handelingn tussen kleine groepen over belaste staatslieden, terwijl grote aan tallen deelnemers zich overbodig voel- len. Vertegenwoordigers van loyale •olksgroepen kregen tegen het einde an de conferentie gelegenheid om dooi en subcommissie te worden gezeefd of zij waardig bevonden zouden worden na het vallen der beslissingen te worden. Nieuw Guinea, maar reeds vraagt de re gering machtigingen om ook daar bui ten de Kamer om te handelen, daar de Kamer zulk een tijdrovende instelling is. Het jaar 1950 begint zonder hoop op mensen, maar in vertrouwen op God. Temidden van alle leed en teleurstel ling is er de blijdschap dat onze jongens terugkomen. Zij hebben jarenlang trouw gediend. Het einde hunner beproevin gen komt in zicht. Maar vele Neder landers en loyale niet-Nederlanders blijven achter. Wat zal hun lot zijn? Gemeenteraadsverkiezingen Communisten ve>- oren bijna helft der zetels. VVD. en Prot Chr. groepen flink vooruit i Juli Tabaksdistributie opgeheven. 40-jarig bestaar van C.N.V. in Utrecht hei dacht. 7 Juli 100-j. bestaan Maatschappij tot bevordering van de geneeskunst Koningin Juliana en Prins Bern hard vieren hun koperen bruiloft. Tuli De K L M. Constellation Frane ker vliegt bij Bombay (India) te plet ter. De 45 inzittenden, o.w vele Ame- kaanse journalisten, komen om het leven. 14 Juli Kon Mil Academie te Breda heropend. 15 Juli Prinses Wilhelmina opent te Leidschendam de psychiatrische in richting Hulp en Heil Maarschalk Montgomery spreekt in de Ridderzaal te Den Haag 21 Juli Koningin Juliana stelt de nieuwe, korte-golfzender Wereldomroep «i werkjjLg. 22 Juli Laatste K L.M. Wegtuig vliegt Indië-Toufe via Mauritws. Sinds Jan. werden er 139 vluchten via eiland gemaakt. 29 Juli Wereldbank Jeent ons land 15, millioen dollar voor wederopbouw modernisering van fabrieken. 15 Aug. Majoor Flinterman brengt met een Gloster Meteor het Ned. hoogte record op 14.579 m (oud-record 11.354 m). 19 Aug. Dr. L. J. M. Beel. oud-premier, benoemd tot buitengewoon hoogleraar te Nijmegen. 23 Aug. Mevr. N SmittAvis 1 Oct. benoemd tot particulier - taresse van de Koningin Minister Mansholt opent te Eindhoven eerste Benelux-landbou wt?ntoonstelling. Aftredende ambassadeur der V S. dr. H. B. Baruch. door Koningin in afscheidsaudiëntie ontvangen. 28 Aug. Majoor Flinterman vestigt boven Ameland snelheidsrecord met Gloster Meteor-straaljager (953 km per uur). 1 Sept. Iwan Smirnoff neemt ontslag uit dienst van de K.L.M. E Sept. Warmste dag van het jaar (33 gr. C.). 9 Sept. Ned. Fokkerfabriek herdenkt 25-j. bestaan. 13 Sept. - Stichting Nederlands Ge- sprek-Centrum gevormd. 14 Sept. Inventaris van voormalige kamp Vugnt wordt verkocht. 16 Sept. Herdenking 50-j. bestaan van het Centraal Bureau Landbouwcoöpe- noeming tot gouverneur van Suri- 19 Sept. Eerste cyciolron, geplaatst in voormalige gasfabriek te Amsterdam, komt gereed. Prins Bernhard ont hult te Utrecht monument voor geval len «poorwegmannen. >eot Minister Lieftinck maakt be kend, dat de gulden ingaande 22 Sept. met plm. 30 pet. t.o v. de dollar is ge devalueerd. Er wordt een prijsstop van kracht. 2z Sept. Lodewijk van Deyssel i.g.v. 'l* Sept. Burgemeester van Wagenin- gen. mr. J. Klaassesz aanvaardt be- hoofdbestuur van de Niwin. zijn 85e verjaardag in Haarlem ge huldigd. 2K Sept. Kath. Thuisfront treedt uit 1 Oct. Voor-Unie Benelux in werking. 1 Oct. Eerste contingent van 7 Dec.- divisie (2700 man) repatrieert. 7 Oct. K.L.M. htrdenkt 30-j. bestaan E^lm.) Nederlandse I rijdt de tien millioen. Oct Min Lieftinck opent te Rotter dam het nieuwe gebouw van de Rijks belastingacademie Drie Nederland se belastingambtenaren uit Zwitser land gezet. Prinses Wilhelmina opent centrale ere-begraafplaats te Loenen. Oct. Familie de Leeuw (4 pers.) bij brand in Medemblik omgekomen. 7 Nov. Rantsoenering van textiel op geheven. 7 Nov Distributie van vlees, rijst en kaas opgeheven. 9 Nov. Dr Drees kondigt aan dat de huurverhoging wordt uitgesteld. In het afgelopen jaar klonk de roep om eenheid ^ENHEID, eenheid, eenheid, zo klonk ook in 1949 de oproep op kerkelijk terrein. Maar zitten wij eigenlijk niet een beetje verlegen in ons vaderland met de vraag, die in deze oproep tot ons doorklinkt?" Eenheid! Ach, hebben wij onze „heilige huisjes" niet allen zuinig be" waard en laten staan? Het gesprek over de eenheid der kerk bleef voortduren en er mengden zich steeds meer stemmen in, maar de verdeeldheid bleef en ligt nog ver in het verschiet. Zou de eenheid der kerk in Nederland bereikt kunnen worden? Zofang wij niet het juiste antwoord hebben gevonden op de kerk vraag, d.w.z. wat de kerk en haar belijdenis is, zeker niet. En het ziet er ook niet naar uit menselijkerwijs zouden wij zeggen, dat het onmogelijk is, dat de Protestantse christenheid tot een gelijk ge richt antwoord op deze vraag komt. Deze Synode zette verdere stappen op de weg van toenadering tot de Ned. Herv. Kerk door de opdracht van depu- taten, die tot nu toe alleen met een com missie uit de Ned. Herv. Kerk over de nieuwe Kerkorde hadden gesproken, uit te breiden, zodat alle problemen, die er tussen beide kerkverbanden liggen, ter sprake zullen kunnen komen. Het besluit om de Psalmberijming- Hasper te mogen gebruiken in de ere diensten, werd algemeen toegejuicht en :al van vérstrekkende "betekenis blijken e zijn voor het kerkelijk leven. De zendingsarbeid kwam door de ïieuwe samenwerking met de Indone- :ische kerken op een andere basis te staan en de Synode handhaafde haar af wijzing tot aansluiting bij de Wereldraad van Kerken, doch besloot ook, overeen komstig de besluiten van de Geref. Oe cumenische Synode, nog niet tot een an dere oecumenische organisatie toe te treden. Grote activiteit werd ontplooid op het terrein der Evangelisatie, getuige de Zaaiweken, welke in tal van plaatsen werden gehouden. Problemen Waardering, maar ook critiek Toch beheerst de vraag naar het we zen der kerk het gehele gesprek- inzake de eenheid. Wij stuiten er telkens weer op. wanneer dit gesprek wordt gevoerd. In de Ned. Herv. Kerk. zo zouden wij mogen zeggen, heeft men de vraag trach ten te beantwoorden in het ontwerp Nieuwe Kerkorde, welk ontwerp de Ge nerale Synode thans met alle ordinan tiën heeft aanvaard. Dagenlang, ja we kenlang heeft de Synodegediscussieerd over de inhoud van kerkorde en ordi nantiën. En is de eenheid bereikt? De lezer van de kerkelijke pers weet wel beter en vroegen-nog niet onlangs enige predikanten aan de Synode, om deze voor de Ned. Herv. Kerk zo uiterst gewich tige kwestie eerst nog eens rustig doen bespreken in de gemeenten om klaarheid te komen? Bezwaren blijven bü „links" en bij „rechts". Met span ning wordt uitgezien naar de behande ling van het ontwerp in de classicale gaderingen, waarna de Synode eerst tot definitieve beslissing zal kunnen ko- Over de kanselboodschappen, b.^ zake Indonesië en de collecte vo< kerkewerk in zijn geheel, werden eens verschillende stemmen gehoord. Het „Indonesische beleid" der Synode herinneren hierbij aan de reis van ds I F. Wesseldijk, praeses. en dr. E. Em- men. secretaris der Synode naar Amerika ter voorlichting van de Federal Council had, naast grote waardering e itemming, ook critiek te verduren. Wij memoreren hier verder nog het ?ontact der Synode met de Geref. Kcr- cen over de nieuwe Psalmberijming, dat helaas niet het gewenste resultaat op leverde, het besluit tot stichting van een Seminarie voor de practische vorming der theologische studenten, met de be- :ming van dr. H. Berkhof, te Zeist, rector van deze instelling, en de uit breiding van „Kerk en Wereld" te Drie bergen. welke inrichting een steeds bre dere plaats in het Hervormd kerkelijk leven gaat innemen, waardoor haar ar beid steeds meer zijn invloed doet gel den. Geref. Kerken 'N de Geref. Kerken en waar- lijk niet alleen in de kring van deze kerken werd uitgezien naar de Gene rale Synode, die in het najaar negen we ken bijeen is geweest. Langdurig en breedvoerig heeft deze Synode zich bezig gehouden met het raagstuk van de kerkelijke eenheid, met iame inzake de verhouding tot de Ge ref. Kerken (art. 31 K.O.). Zorg en vrees of het nieuwe verzoek om „samen - spreking" zal worden aanvaard, welke tot uiting komen in de kerkelijke bladen. De besluiten der Synode met betrekking tot de beslissingen van vorige Synodes ondervonden allerwege instemming. Het orgaan van de bezwaarden in deze ker ken, „Waarheid en Eenheid" sprak van winst- en lichtpunten, al bleef ook cri tiek niet geheel uit. Luchtvaartdienst, waarbij zowel man nen als vrouwen zullen worden inge deeld Spitfire op vliegveld Twenthe tegen gebouw gebotst vier doden. Nov. Dakota van Aero-Holland bij Oslo neergestort 35 Personen omge komen, ow 28 Joodse kinderen. Slechts één inzittende, de 12-j. Isaac Allal overleefde de ramp. 24 Nov Tot particulier secretaris van de Koningin benoemd W. J. Daron van Heeckeren van Molecaten. 2 Dec. IJmuider reders leggen traw lers op wégens onbevredigende ex ploitatie-uitkomsten. 4 Dec. Ned. kustvaarder Sandbergen bij IJmuiden in de storm vergaan. Eén matroos verdronken. 6 Dec Laatste greppel in Noordoost- polder getrokken. 12 Dec. Ned kustvaarder Toornvliet in de golven van het Kanaal verdwenen. Zes opvarenden vonden graf. 12 Dec. Ned. motorschip Doros Florida in de lucht gevlogen. 20 Dec. Schipper Blok en opstapper Grootenboer van de reddingboot „Koningin Wilhelmina" kwamen 22 Dec. Regering staat 5 pet. loons verhoging toe. 27 Dec Souvereiniteitsoverdracht ge- YYAT de Geref. Kerken (art. 31 K. O.) betreft, brengen wij in herinnering het besluit van de kerkeraad te Kampen, die als roepende kerk voor de volgende Generale Synode dezer kerken, besloot het verzoek tot samenwerking voor te leggen aan de Synode, welke eerst in 1951 bijeenkomt. Een besluit, dat niet alleen in de Geref Kerken, doch ook in het bijzonder bij hen, die zich scharen rond om het weekblad „De Roeper". In de bladen, die in deze kerken ver schijnen, werden heftige discussies ge voerd over tal van problemen, zo over het kerkvraagstuk en interconfessionele samenwerking, waardoor spanningen zijn ontstaan, die steeds meer van invloed blijken te zijn op de houding van vele kerkleden ten aanzien van het medewer ken aan politieke en andere christelijke organisaties. De zendingsactie leidde tot de oprich ting van een landelijke vereniging tot steun aan 't werk op de zendingsvelden. Andere kerken Ï^E Chr. Geref. Kerken ontvingen in dr. B. J. Oosterhoff, te Utrecht, haar eerste predikant, die de doctorstitel in de godgeleerdheid verwierf. Dat het oecu- nisch besef in deze kerken groeiende bleek wel uit de deelneming, zij het i in het zenden van waarnemers, aan de Geref. Oecumenische Synode te Am sterdam. Of de Psalmberijming-Hasper ook door de Chr. Geref. Kerken in haar Synode, 1950 te 's-Gravenhage zal bijeen komen, zal worden aanvaard, valt te be twijfelen, wanneer men de artikelen hierover in de bladen en dan met name in het leidinggevende weekblad „De Wek ker". leest. Deze kerken gaan een zeer belangrijk jaar tegemoet. Door het overlijden van ds. J. Fraanje ontviel aan de Geref. Gemeenten in ons land een van haar meest bekende en vooraanstaande predikanten. dit kerkverband dreigen ern- plaats. De Generale Synode, ke binnenkort speciaal hiervoor wordt samengeroepen, ziet zich hierdoor voor een bijzondere beslissing geplaatst, welke beslissing wel eens tot voor deze kerken invloedrijke gebeurtenissen zou kunnen leiden. De Evang. Luth. Synode zette haar be- iprekingen met de Herst. Evang. Luth. Kerk voort. Een nieuw Luthers week blad ging verschijnen, als officiële uit gave der Synode, in welk orgaan ook ruimte aan de Herst. Evang. Luth. Kerk wordt afgestaan. De Lutherse Jeugdbond deed haar maandblad „Sola Fide" het licht zien. welk blad onder de jeugdbla- eervolle plaats inneemt. Met het kerkgebouw te Rotterdam werd dit kerkverband een prachtig bedehuis rjjker. Aangaande andere kerkformaties her inneren wij aan het feit, dat de hoog leraar van de Remonstrantse Broeder schap, prof. dr. G. J Heering, zijn ambt neerlegde. Hij werd opgevolgd door ds. G J. Sirks, te Amsterdam. Het bestuur van de Doopsgezinde So ciëteit besloot geen verdere medewer king te verlenen aan de radio-kerkdienst uitzendingen door middel van de te Londen. J Allan, bet in commandante M. J. van der Wer- een van zijn toegewydste officieren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 6