Het jaar 1950 belangrijkste voor Leidse spoorwegwerken Burgemeester Baumannvan Oegstgeest heeft heden zijn ambt neergelegd NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 30 DECEMBER 1949 Een plan van 19 millioen wordt werkelijkheid In Maart komt het eerste viaduct (aan de Broekweg) gereeddaarna worden de andere vijf gebouwd (Van een onzer verslaggevers) NU VAN „ZOMERZORG" DE LAATSTE MUUR IS AFGEBROKEN en sinds enige tjjd de treinen richting Amsterdam over het eerste hulpspoor lopen, verrichten tientallen arbeiders werkzaamheden aan het tweede hulpspoor voor de treinen richting Den Haag, dat in Januari bereden zal worden. Leiden staat thans aan de vooravond van de uitvoering van de spoorweg-bouwplannen en voor het komen de Jaar luidt dan ook het devies: Zes tunnels plus station bouwen en de spoorbaan ophogen. Het jaar 1950 is zondertwijfel het belangrijkste Jaar voor de Leidse spoorwegwerken. Dat de tunnelbouw en het ophogen de spoorbaan heel wat voeten in de aarde zullen hebben, is zonder meer duidelijk, evenals het feit, dat het ver trouwde Leidse stadsbeeld van de spoor brug aan de Vink af tot aan de voor kort onbewaakte spoorwegovergang aan de Broekweg toe, een zeer ingrijpende wijziging ondergaat. Reeds zijn voor bereidende werkzaamheden aan de gang voor de bouw van het eerste viaduct aan de Broekweg. In verband met deze werkzaamheden is nabij deze spoorweg overgang door een kleine wegomlegging een nieuwe, nu bewaakte, overgang aan gelegd. Immers: ongeveer op de plaats van de oude overgang is de tunnel met een lengte van circa 30 meter geprojec teerd. Deze tunnel is reeds in Maart van het komende jaar klaar en zal dan haar diensten aan het hier niet direct zo in tensieve verkeer kunnen bewijzen. Met de aanleg van de verhoogde baan is ook reeds een aanvang ge maakt, e.w. voor het gedeelte ten Noorden van de Haarlemmertrek vaart. Hiertoe is de N.V. Strljland Aannemers Mij met baggeren en graven van sloten begonnen. Het be nodigde zand zal begin Januari door zandauto's uit de duinstreek worden aangevoerd. Zoals wij reeds eerder berichtten, wordt de spoorbaan ongeveer 4 meter 4 km opgehoogd van de spoorbrug Warmonder Leede tot de spoorbrug de Vink. Aan dit ophogen vallen in Terweepark nabij het station een drie tal huizen ten offer. De op een na belangrijkste tunnel ongetwijfeld die aan de Maredijk, vc de bouw waarvan het zelfs nodig blijkt om, met het oog op eventuele grondver schuivingen, de Haarlemmervaart van de spoorbrug af (in de richting Oegst- geest) ongeveer 300 meter te verleggen. De bocht, die de Haarlemmervaart daar thans maakt, wordt drooggelegd en hier over komt de in verband met de tun nelbouw eveneens verlegde Haarlem merweg te lopen. Slechts een klein deel van deze „oude" Haarlemmertrekvaart blijft dan nog water, niet alleen om dc verbinding met de Stinksloot te bewa ren, maar ook om de houthandel van dc firma Gebr. Mulder niet van het water domein af te snijden. Het viaduct zelf, dat een lengte krijgt van 25 meter, wordt gelegd over de Haarlemmerweg, Haar lemmertrekvaart en over de nog door de gemeenteraad te „bespreken" Mare- dijkseweg, die dwars over het Schutters veld zou komen te lopen en de Leidse binnenstad regelrecht met Oegstgeest zou gaan verbinden. De volgende (en belangrijkste) tunnel is die nabij het station en deze omvat, zoals bekend, vier kokers van 64 meter lengte. Een aardige bijzonderheid, die men bij het aanleggen van de reeds in gebruik genomen hulpbaan over het eerste fun- deringsblok heeft toegepast, is de bouw van een tweetal kleine tunnels onder deze hulpbaan, waardoor men eventueel bouwmateriaal, dat nodig is dere kant van de spoorbaan, zijde kan vervoeren zonder het spoor verkeer te hinderen. Zodra In Januari het tweede hulp spoor bereden wordt, verwijdert men rails, kabels, seinen, grint e.d. van de oude baan en wordt in Februari aan de Rynsburgerweg-zUde een aanvang gemaakt met de onder- en bovenbouw van de Westelijke moot van deze tunnel. Ook zal men weer een 500 palen van gewapend beton van gemiddeld 1517 meter lengte de grond in heien. Deze „paaltjes" van prima kwaliteit worden sinds enige tijd door de firma Op de Weegh op het Schuttersveld ge- Aan de bouw van het viaduct aan de Gevangenlaan, dat 66 meter lang wordt, gaat vooraf de afbraak van een zevental huizen aan de Morssingel, tussen Hein- siusstraat en deze laan. terwijl eveneens worden afgebroken de verwoeste huizen deze zijde van de Heinsiusstraat. Door de tunnel gaat het verkeer van de Morssingel naar de Rijksweg Amster damDen Haag via het nieuwe Stations plein en een nieuw aan te leggen weg langs het Legermuseum. Het vijfde viaduct wordt gebouwd nabij de huidige spoorwegovergang aan de Lage Morsweg en is 16 meter lang. Om deze tunnel te kunnen bouwen zul len echter vijf huizen aan de Lage Mors weg en acht huizen in de Herzogstraat moeten worden afgebroken. Later zul len bovendien nog zeven andere wc gen in deze straat worden afgebroken. De bewoners van de huizen, die direct bij de bouw van dit viaduct betrokken zijn, hebben reeds aanzegging gekregen hun woningen voor Maart te ontruimen. Zeer waarschijnlijk zullen de gedupeer den indien niet elders woongelegen heid gevonden wordt montagewonin gen, waarvan er aan de Lage Morsweg (bijna!) gereed gekomen zijn, toegewezen krijgen. Het laatste viaduct komt bij de Her man Costerstraat aan de Hoge Morsweg en wordt gebouwd over de daar gepro jecteerde Gordelweg, die de verbinding wordt tussen het Morskwartier en het ontworpen plan Zuid-West met zijn 4200 woningen. (Ach, wanneer Met al deze bouwwerken wordt vol gend Jaar voorjaar een aanvang ge maakt en men rekent er op, ze tegen Mei 1951 klaar te hebben. Ook de bouw van het nieuwe Leidse station zal volgend jaar Mei beginnen, waartoe in Maart de bagageruimte met het woonhuis er boven van het tegen woordige stationsgebouw zullen worden afgebroken om plaats te maken tunnels, die de nieuwe perrons met elkaar en met de achteruitgang Terweepark verbinden. Wil de bouw van het nieuwe Leidse station een aanvang nemen, dan zal het goederenemplacement op het Stations plein moeten verdwijnen. Het goederen verkeer wordt dan, zoals we reeds meld den. overgebracht naar het grote nieuwe emplacement aan de Haagweg. Tevens zal het tramverkeer, over Stationsweg en -plein, geleidelijk worden verlegd naar de nieuwe weg, die over het terrein van „Zomer- zorg" ligt geprojecteerd. In het ko mende voorjaar is dit alles aangepast aan de toekomstige eindplannen. De toren van de Leidse Duinwater Maatschappij, die ook zal worden af gebroken, heeft echter voorlopig nog „tijd van bestaan". De luchtbrug zal eind Januari geheel verdwijnen, zodra het huidige tweede perron (voor de treinen richting Den Haag) buiten gebruik komt. Het perron richting Woerden blijft in dienst, totdat op de hoge baan voldoende ruimte is verkregen om de lijn daarop over te brengen. Wanneer in Mei 1951 al deze werken zijn uitgevoerd, zullen de treinen na electrificatie e.d. van de lijn, in Januari 1952 over twee sporen op de verhoogde baan rijden. Dan eerst wordt het oude station geheel afgebroken en zullen ook het huidige hulpperron en de hulpbaan verdwijnen. Voor velen en voornamelijk uit Lei den zal er in het komende jaar aan dit werkobject arbeidsgelegenheid zijn, waardoor het wellicht mogelijk zal wor den, dat de aannemers hun vaste ploe gen ook met vakkundige Leidenaars kun nen aanvullen. Mits er natuurlijk vak mensen in Leiden wonen, maar die zyn Kundigheideerlijkheid en overtuigingskracht RELIGIEUZE KUNST uit Leiden en omgeving vraagt de aandacht Nog één week en de tentoonstelling van religieuze kunst door leden 1 het Leids Kunst-Centrum behoort ook al weer tot het verleden. Wie dan niet naar de Vrouwenkerkkoor steeg no 12 is geweest en het aloude poortje van het voormalige Sint-Caecilia-gasthuis niet is binnen gegaan, zal zich hebben af te vragen, of hij iets belangrijks heeft gemist. Lezers schrijven ons: Dr Martyn Lloyd Jones Na lezing van het interessante artikel van ds H. J. Spier in de N.L.C. Dec. jl., getiteld: „Lijdt Engels kerke lijk leven aan slaapziekte' schrijver veel dingen uit het Engelse kerkelijke leven naar voren brengt o.a. ook de naam van dr Martyn Lloyd Jones noemt, is het misschien ook wel interessant iets over deze grote prediker te schrijven. Ik had het genoegen met dr M. L. J- kennis te maken en enige malen in zijn huis te vertoeven, toen hij nog in Port Talbot (South Wales) stond. Inderdaad laat dr M. L. J. een echt Calvinistisch geluid horen. O.m. hoorde ik van hem een preek naar aanleiding van Joh. 15:16: „Gij hebt Mij niet uitverkoren, maar Ik heb u uitverkoren en Ik heb gesteld, dat gij zoudt heengaan, en vrucht dragen en dat uw vrucht blijve". In een gesprek, dat zich na de preek en naar aanleiding daarvan ontwikkelde, zei dr M. J. L. er van overtuigd te zijn. dat de Calvinistische gedachte vooral in South-Wales, maar ook in andere delen van het „Eiland" (vooral ook in Schot land) wel zeer intens leefde. Jammer vond hij het, dat werken van Kuyper en Bavinck zo weinig bekend waren in Engeland. Oa. Kuypers „Gemeene Gr&tie" vond dr M. L. J. zeer belangrijk om door het Engelse (Calvinistisch den kende) volk gekend te worden. Op zijn verzoek hield ik voor de mannelijke lidmaten een inleiding over Kuypers „Gemeene Gratie", welke met belang stelling werd gevolgd. Dr Martyn Lloyd Jones is een rustig prediker. In Port Talbot, waar hij bijna 11 jaar stond, preekte hij 's Zondags twee maal en leidde 's Zondagsmiddags een Bijbel-bespreking voor de manne lijke lidmaten. Dinsdagsavonds een Bij bel-lezing. Woensdagsavonds Evangeli satiesamenkomst. Vrijdagsavonds ..pocrr people service". Al deze samenkomsten werden steeds door hem zelf geleid, op enkele uitzonderingen na Een druk. maar gezegend leven. Het was een lust ©m bij hem thuis te zijn. waar altijd fijne gesprekken werden gevoerd. Zijn huis was een huis voor iedereen Hij heeft ■ijn praktijk als hartspecialist prijsge geven om zich te specialiseren op het „hart" van de mensen- De liefde van Christus dringt hem. Katwjjk aan Zee De vraag naar de belangrijkheid van een tentoonstelling van eigentijdse kunst is altijd moeilijk te beantwoorden. Van Gogh was in zijn tijd alles behalve een geëerd kunstenaar. Beter is het dan ook te vragen naar kundigheid, nog be ter: naar eerlijkheid en overtuigings kracht. Wanneer dit alles gevonden wordt by een groep kunstenaars uit eigen om geving, is er altijd reden hen belangrijk te noemen. De tyd zal leren, of hun zeg gingskracht zó groot was. dat zij voor wijdere kring van betekenis waren. Intussen zijn er onder de leden van het Leids Kunst-Centrum, die hier expose ren. namen, die in ons land geen onbe kende zijn. Lode Sengers beschilderde héél wat kerkwanden in het bisdom Haarlem en Roeland Koning is niet zon der reden één van de weinigen, die door kerkvoogdijen wordt uitgenodigd tot het passend versieren van Protestantse bede huizen. Zo zijn er meer onder hen. Het interessante van deze tentoonstel ling is echter, dat de Protestant hier zijn geloofsovertuiging uitzegt naast de Rooms-Katholiek en dat daarnaast ook de Humanist gelegenheid kreeg van zijn beleven van ziel en universum te spre ken. Zie bijv. de sterk persoonlijke op vatting van Christus' kruisdood in de triptiek en het indertijd fel-omstreden ..Eloi" van de Protestantse kunstenaar Roeland Koning en daarnaast de traditio nele weergave van de wenende vrouwen op de kruisweg, een specifieke „kruis wegstatie" van de R.K. kerkschilder Wij- nand Geraedts. Beide kunstenaars zijn „knap", maar hoe verschillend is hun „zeggen". Lode Sengers accentueert het verschil met een op paneel geschilderde „kruiswegstatie", die, minder romantisch van opvatting dan Geraedts. spreekt van de mogelijkheden, die de R.K. kunstenaar ook binnen de tradities van de kerk wor den geboden. Zijn wandkruis op zilver en madonna op goud vertellen boekdelen van de grote kundigheid van deze Leide- naar, die meer dan één enkele techniek onder de knie heeft. Van de Noordwijkse schilder H. A. Bal is deze keer een aantal prenten in meng techniek aanwezig: Bijbelse onderwer pen, die door een uitstekend gebruik van kleuren treffen, „modern" van lijn en compositie. J v. d. Berg toont zich een knap tekenaar van de school van Toorop, wat nog niet wil zeggen, dat hij „schools" is. Peter Wynsouw zond tekeningen en De heer J. Hofman ter aarde besteld Gisteren werd te Amsterdam ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer J. Hofman, een der oudste leiders van de Chr. Soc. beweging. In de aula sprak mr dr A. A. van Rhijn namens de regering haar erkentelijkheid uit voor het vele mooie werk dat de overledene had verricht. Ook aLs vriend had spr vele herinneringen aan de overledene. Namens de Chr. Grafische Bond, waar van de heer Hofman 30 jaar voorzitter is geweest, voerde het woord de heer Coujong; en de heer H. Diemer sprak namens de Grafische Bedrijfsgemeen- schap. waarvan de overledene een der oudste pioniers is geweest. De heer Hofman was een man met een gaaf karakter, van innerlijke beschaving een onkreukbaar bedrijfsrechter. Tenslotte voerden het woord de heer M. Ritter namens het Chr. Nat. Vakv bond en de heer C. M. Langbroek namens de Ver Tot Heil des Volks De plechtigheid in de aula werd beëindigd door ds J C Knrn«b?--?" me* Schrift lezing uit Luc. 2. Een fpmilKid dankt: C. de Jager aan de groeve voor de belangstelling. een maquette in voor een Protestantse kerk volgens zijn (vrijz.) opvattingen. Zijn ontwerp voor Avondmaalzilver zal zeker aandacht trekken. Een opval lend groot doek is de kruisafname var Theodoor Heynes, een krachtige kleu- rencompositie in rood en zwart. De ge kruiste Christus van L. van Gisteren kon ik minder bewonderen. Van Gisteren streeft naar een eigen stijl, hij beleeft zijn onderwerpen met heel zyn w maar hij doet als allen, die een bepaalde kunst nog niet meester zijn: hij schreeuwt zichzelf. De „Humanist" van de tentoonstelling is Henk van der Vet, waarmee natuurlijk niets gezegd wordt van zijn belijdenis. De lijnencomposities van Van der Vet verdragen niet anders dan algemene be namingen, als zij ze al verdragen. Wij bespraken zijn opvattingen uitvoerig bij gelegenheid van de laatste tentoonstelling bij de N.WJ3 en kunnen dus volstaan :t de opmerking, dat Van der Vet zich zyn „geboorte van het licht" bijv. nie minder toont dan in zijn werk in d< Breestraat. Als geheel is de tentoonstelling mindei harmonisch van opbouw dan de hieraan vooraf gegane portrettenexpositie Mi dat ligt ongetwijfeld aan de grotere v scheidenheid van de inzendingen. Interes- is zy in elk geval wel. C. Th. R. Door eendrachtige samenwerking mocht veel worden bereikt Warm pleidooi voor gemeentelijke autonomie IN EEN BUITENGEWONE GEMEENTERAADSVERGADERING t© Oegstgeest heeft de heer J. C. Baumann hedenmiddag wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid genomen als burgemeester van deze plaats. Burge meester Baumann heeft hierby een rede uitgesproken, aan het eind waarvan hij «Van al de Ingezetenen van deze gemeente neem ik ln grote dankbaarheid afscheid en van U allen neem ik de meest aangename herinneringen mee. Mijn gedachten zullen nog menigmaal in deze raadzaal vertoeven." Hierna gaf burge meester Baumann aan de waarnemend burgemeester, de heer L. de Neef, de ambts keten terug, met de woorden: „Geef deze aan myn opvolger als symbool van de waardigheid, verbonden aan het burgemeestersambt." Ik heb in de loop der jaren als bur-' gemeester aan de behartiging van de belangen van vier gemeenten mogen medewerken, aldus begon burgemeester Baumann zijn rede. Een groot aantal on derwerpen in bonte verscheidenheid is door mij behandeld en verdedigd, honder. den ingezetenen hebben zich met hun bezwaren en moeilijkheden tot mij ge wend. tal van politiezaken gingen door mijn handen, terwijl het plaatselijk enigingsleven zo veel als maar mogelijk was door mij werd gesteund. Tot al deze zaken roept het burge meesterschap, een ambt, dat steeds mijn volle belangstelling had en waarvoc gaarne al mijn krachten inspande. Zich tot de raadsleden richtend, zei de heer Baumann: Toen ik op 1 Augustus 1946 in uw midden kwam, had ik m meer een gevoel van beklemming. Ik was bang. dat men in mij zou zien een kapitein, die zijn schip verlor*Mlhad en feitelijk alle rechten op he^raatsing. Hieromtrent had ik niet helemaal onge lijk, want iemand gaf mij terstond de titel van liquidatie-burgemeester. Maar wat ik van de raad van deze gemeente medio October jl aan de Com missaris der Koningin schreef in ver band met het openvallen van het burge meestersambt. is u by de opening var het raadhuis op 1 December bekend ge worden. Al zou ik het u waarschijnlijk niet hebben gezegd, inderdaad heb ik geschreven, da>t het een voorrecht van zulk een raad voorzitter te zijn. En nu deze zin eenmaal openbaar is gewor den, zal het u allerminst verwonderen, dat mijn afscheidswoord tot u een dank woord is voor uw krachtige s>ïeun en medewerking in tal van zaken, waarin wij de behartiging van een gemeentelijk belang zagen, en voor het vertrou dat u in de prae-adviezen van het college van B. en W. en in de leiding va: burgemeester stelde. Ongetwijfeld mogen wij zeggen: „Door eendrachtige samen werking is iedere verbetering bereikt." BelangTyk achtte burgemeester Bau mann het, enkele woorden te wijden aar de plannen, die in de eerstvolgende jaren de aandacht van de raad in hoge zullen vragen. Mijn werk is niet af, aldus spreker. De woningbouw, het uitbrei dingsplan, de rioolbemaling, het zijn slechts enkele onderwerpen, stille getui gen van een niet volbrachte taak. HIER IS DAN DE LEIDSE DRIELING, thans 54 week oud. Nadat zoontje Tonny reeds na 14 dagen uit het ziekenhuis was thuisgekomen, zyn nu ook de beide meisjes in de Hansenstraat gearriveerd. Op de foto ziet men v.l.n.r. vader en moeder Slingerland en de assistente van mej. Dorst mej. Postma. In het ledi- kantje v.l.n.r. Tonny 64 pond), Erna (6 pond) en Loesje (5,8 pond). Ik heb de tyd gekend, dat de ge meentelijke autonomie onaantastbaar was en dat de regering zich wel twee maal bedacht, alvorens van het haar toekomend vernietigingsrecht gebruik te maken. Deze autonomie heeft ge leid tot een ontwikkeling, van het gemeentelijk bestel, die bewondering afdwong. Toegegeven wordt, dat in de huidige samenwerking, waarin steeds nieuwe problemen om een oplossing vragen, een ingrijpen of leiding geven door de centrale overheid in de maat schappelijke verhoudingen niet zon der meer mag worden afgewezen. Het komt echter aan op de wyze, waarop een eertijds gemeentelijke taak naar het ryk overgaat en welke mate van medebestuur tenslotte van een der gemeentelijke bestuursorganen wordt verlangd. Werd aanvankelijk de ge meentelijke autonomie met grote voorzichtigheid en met beleid aange tast, tijdens de bezetting is er een ambtenarenfurie losgebroken, wier enig doel was invoering van een alles dodend centraliserend staatsgezag. Met de resten van dit nog niet geheel uitgeroeide stelsel zult u in de ko mende jaren in aanraking komen. Dit beroert mij. dit maakt mij benauwd, omdat ik in uw vergadering geen waarschuwend woord meer zal kun nen spreken. Steunt te allen tijde op uw ""eigen me zorg gekozen deskundigen en behartigt de belangen der gemeente zoals gij en waarvan de fundamenten weten schappelijk zijn gelegd, aangepast de plaatselijke toestanden en behoeften, die niemand beter kent dan het plaatse lijk gezag zelf. Laat u niet in de war brengen door een nationaal plan, door streekplannen, e.a. Handhaaft onder alle omstandigheden de aan de gemeente besturen toegekende rechten en be voegdheden. Voorts dankte de heer Baumann in he' bijzonder de wethouders, die hem steeds hebben gesteund. „U beiden heb ik leren kennen als mannen, die slechts één doel nastreefden, namelijk de behartiging de belangen van uw gemeente. Aan nwerking ontbrak niets. Een openhartige uitwisseling van gedachten vond steeds plaats. Naast onze ambte lijke verhoudingen is een hechte vriend schap ontstaan". Hierna werden hartelijke woorden ge richt tot de gemeente-secretaris, de di recteur van gemeentewerken, de ambte naren, de werklieden bij gemeentewer ken en de heer Driessen, de brandweer lieden, de trouwe gemeentebode Jacob van der Luit en het politiecorps van Oegstgeest, voortreffelijk geleid door adj. Koerten. Over dit laatste zei spreker: „De ingezetenen van Oegstgeest zijn trots op de politie. Jullie hebt ten minste begrepen wat bestuurlijke politie is". Tot adj. Koerten zei de burgemeester: „Ik hoop, dat de tijd niet ver meer is, dat ik u de hand kan drukken als in specteur van de gemeente-politie". Rede van de nestor Als eerste in de rij van sprekers trad de heer C. Oosterom, de nestor van de raad, naar voren. Hij wees er op, dat de raad in dit uur behoefte heeft met na druk zijn waardering voor het werk van burgemeester Baumann te uiten. Onze hoop bij uw installatie, dat van u een krachtige leiding zou uitgaan, is niet be schaamd, aldus de heer Oosterom. Mis schien was u volgens sommigen wel eens te fors en hield u ook in onze vergade ringen de teugels wel eens wat te strak maar dit heeft zeker ook z'n waarde ge had. Bij uw leiding mochten wij steeds een volkomen onpartijdige en tegemoet komende houding constateren. De taak van burgemeester Baumann is niet gemakkelijk geweest. Toen hü in Oegstgeest kwam. leefde men nog onder de directe gevolgen van de oorlog en Oegstgeest was een nood lijdende gemeente. Het voorzichtige en weldoordachte beleid van de bur gemeester bracht Oegstgeest echter tot een sluitende begroting, een fac tor, die zeker van groot belang is voor de herwinning van de gemeen telijke autonomie. Drie dingen, die onder de leiding var burgemeester Baumann tot stand zijn gekomen, trekken speciaal de aandacht De heer Oosterom dacht aan het Bos van Wijkersloot. de verbetering der verlich ting en de verbouwing en uitbreiding van het gemeentehuis. Spr. bood de bur gemeester aan het boekwerk „Constitu tioneel Recht van Nederland", een studie van burgemeester Oud van Rotterdam Moge ook jegens u het Bijbel-woord in vervulling gaan: „En het zal zyn ten tijde des avonds, dat het licht zal we zen", aldus besloot de heer Oosterom. Omzet Westlandse veilingen dit jaar f 53 millioen Met bijna f 4 millioen gedaald De twaalf groenteveilingen, aangeslo- •n bij de Bond Westland. hebben het afgelopen jaar voor rond f 53 millioen omgezet, tegen f 56 8 millioen in 1948. In het recordjaar 1947 was dit cijfer f 573 millicen. Ook dit jaar had de veiling „Westerlee" in De Lier met f 8.860.000 de grootste omzet. De veiling Poeldijk, die en met 1946 de grootste was. be reikte nu f 8 057.000. Het totale omzet cijfer valt niet tegen. BOLLENEXPORT NAAR ZWEDEN VRIJ De bloembollenexport naar Zweden zal binnenkort vrij komen. Leiden I speelt morgen om half drie op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel een vriendschappelijke wedstrijd tegen Rijnsb. Boys I. Vervolgens spraken de voorzitters de verschillende fracties en de heer Jac. de Visser als gemeente-secretaris. Mor gen hopen wy op een en ander terug Enkele plaatsen, waar volgend jaar de tunnels worden gebouwd, die het Leidse stadsbeeld zo grondig zullen wijzigen; vXn.r.r: Gevan genlaan, Poortje aan de Maredijk, spoorwegovergang Lage Morsweg, Haarlemmerweg en Broekweg, (Foto's N. d. Horst) VISSERIJGOLFJES Wat er In Campbel-town. een West- Schotse haven, plaats vond. is sinds men senheugenis niet gebeurd. Een school ha ringen zwom de haven binnen, waardoor een vangst kon worden gemaakt voor meer dan f 15.000. Een boot behoefde men niet eens van de kade los te gooien en een andere boot moest een eindje van de kade varen om de haringen, die zich onder bevonden, te kunnen vangen. Klokken van Straatsburg door de radio De klokken van de Straatburgse kathe draal zullen op Oudejaarsavond te mid dernacht via Hilversum I te horen zijn- Het gelui zal gevolgd worden door de uitzending van vredesboodschappen van het Europese parlement, door de heren Paul-Henri Spaak en Gustav Rasmussen, resp. voorzitter van de Europese consulta tieve vergadering en voorzitter van het comité van ministers. Nieuws van en voor Katwijk Katwijk HET JAAR 1949 IN VOGELVLUCHT JANUARI: Bezoek minister van we deropbouw i.v.m. trage gang van de wederopbouw; de heer A. de Best 25 jaar diaken te Katwijk aan Zee; lustrum 5- cents-actie. FEBRUARI: Gouden jubileum van de gasfabriek: 15-jarig bestaan Katwijkse damclub K.DC.; ingebruikneming nieuw Kerkorgel in Nieuwe Kerk; onthulling monument op Isr. begraafplaats; over lijden van hoofd der Otto Baron van Wassenaer van Catwijckschool te Kat wijk aan den Rijn, de heer D. Blansjaar; 350-jarig bestaan der Ned. Herv. Ge meente te Katwijk aan Zee. MAART: Zware Noordwesterstorm; Quick Boys kampioen 3e klas KNVB Zaterdagmiddagvoetbal; 30-jarig bestaan Chr. Middenstandsvereniging. APRIL: De heer Volbeda neemt af scheid als directeur van ambachtsteken- school; ds H. A. Jellema vertrekt naar Balk; pastoor J. Hesp viert zijn 124- jarig pastoraat in Katwijk; rederij Meerburg bestaat 125 jaar. MEI: 25-Jarig jubileum van de direc trice van de Chr. Huishoudschool, mej. H. Z. van der Weerd; de boulevard-ver lichting officieel ontstoken: de vissers vertrekken naar zee. uitgeleide gedaan door een grote menigte; de Karei Door man wint de haringspurt en brengt de eerste nieuwe aan wal; van de eerste haring wordt een vaatje aan de Konin gin te Soestdijk aangeboden; opening nieuw koelhuis. JUNI: Een vliegtuig van Valkenburg stort in de duinen omlaag, geen doden; grote gewestelijke brandweeroefeningen bij de boulevard; de grote ophaalbrug te Katwijk aan den Rijn breekt, verkeer over land en via water gestremd; Kat wijk aan den Rijn krijgt een nieuwe luidklok. JULI: Nieuw brandweeralarmsignaal in werking; commandant en ondercom mandant jubileren. AUGUSTUS: Knaapje in bunker dood gedrukt; voor K.R.B.-prestatietocht zijn 256 deelnemers. SEPTEMBER: Jubileum van Geref. school te Katwijk aan den Rijn, alsmede het hoofd der school en een onder wijzer; de Rehobothschool wordt in ge bruik genomen. OCTOBER: De heer J. P M. Korving. directeur van het P.T.T-kantoor, gaat met pensioen. NOVEMBER: 24 November, historische raadszitting, waarin het havenplan openbare vergadering wordt behandeld en aangenomen. DECEMBER: De Katwijkse veiling pas seerde in het begin van deze maand hei omzetcijfer van 't vorige jaar (f 1.700.000) Oud- en Nieuwjaar Vraagt Uw winkelier onze verschillende soorten Zandkoekjes 20 ct per Bitterkoekjes, Palelsban- ket, Hernhutters 25 ct per Spaar moeite. W(j bakken Uw oliebollen 10 ct. per stuk. 11 stuks voor f 1. Goed gevuld met krenten, rozijnen sucade. Op algemeen verzoek Fa H. van TONGEREN Tel. 2304 C. BERGMAN E. A. Borgerstraat 41. Telefoon 2086. Katwijk aan den Rijn Predikbeurten Ned. Herv. Gemeente, Oudejaarsavond 7 uur ds Go verts. Nieuwjaarsdag 10 u ds Goverts, 5.30 u ds v. d. Krift van Kat wijk aan Zee; Geref. Kerk, Oudejaars avond 7 u ds De Valk, Nieuwjaarsdag ds De Valk, 5 u ds Bouma van Noordwijk aan Zee. Katwijk aan Zee Feestavond Chr. fabrieks- en transport- arbeiders In de kapel werd gisteravond de feest- vergadering gehouden van de afdeling Katwijk van de Ned. Bond van Chr. fabrieks- en transportarbeiders. De lei ding berustte bij het hoofdbestuurslid, d® heer C. v. d. Wal. die in zijn openings woord o.a. de hoofdbestuursleden C. v. d. Steen en J. van Beelen begroette, als mede de vertegenwoordigers uit Scbeve- ningen en Vlaardingen. Na het openingswoord sprak de heer d. Wal over het 30-jarig bestaan van de afdeling Katwijk aan Zee en het 40-j. bestaan van het Chr. Nationaal Vakver bond. In de 40-jarige gecentraliseerd© sociale strijd heeft Katwijk 30 jaren mee gestreden. aldus spr. In de begintijd be leefde men een strijd van grote omvang. Toen heerste het liberalisme, dat als uit gangspunt had: de mens is goed. De individuele arbeider stond tegen- rer een georganiseerde macht. Hier heerste niet het gebod Gods. Er was geen iale bescherming. Vele mogelijkheden moesten gerealiseerd worden. onze dagen gaat de strijd om verbe tering van het reeds tot stand gekomene. Wy moeten er voor zorgen, dat de econo mische nood van onze dagen niet wordt afgewenteld op de ruggen van de arbei ders. Daarom is doorstrijden geboden. Wy hebben ons als Christenen te scharen de rijen van het C N V., waar werk gever en werknemer samengaan. De strijd de Nederlandse geest is in ons land enig geweest. We plukken nog de vruch- »n van wat een kleine kern in de tijd an de Reformatie heeft bereikt, nami- ijk een stempel te leggen op een heel olk. Ernstig waarschuwde spr. tegen en kern, die nu even hartstochtelijk ar beidt, t.w. de communistische. Spr be sloot met mee te delen, dat de afdeling Katwijk sedert vorig jaar December met 50 leden was gegroeid. Hierna richtte de heer v. d. Wal zich tot vier leden, die 25 jaar of langer in de afdeling Katwijk hadden gewerkt. Zij kregen uit handen van de heer v. d. Steen het gouden insigne met bijbeho rende oorkonde. De gedecoreerden wa ren hiervoor zeer erkentelijk. Voor d© plaatselijke commissie voor de t.b.c.-be- strijding sprak de heer B. v. d. Bent een propagandistisch woord. De heer v. d. Steen sprak vervolgens over het werk in Dieppe. Dit heeft dit jaar zeer sterk in de belangstelling ge staan. Gewezen werd ook op de grote waarde van het hospitaal-kerkschip „D® Hoop". Na de pauze voerde de Chr. reci- teerclub „Ora et Labora" het karakter stuk „Vrouwe Regina" op. De heer J. v. d. Boon zong en de heer J Sosef Jr be speelde het orgel. Predikbeurten Ned. Herv. Gemeente, Oudejaarsavond. Nieuwe Kerk. 7 30 u ds Van Iepersw, Oude Kerk. 7.30 u ds v. d Krift. Nieuw jaarsdag. Nieuwe Kerk. 10 u ds Bouman. 6 u ds Broeyer van Den Haag. Oud© Kerk. 10 u ds Pras. 630 u ds Van Iepe ren. kapel, 10 u ds Broeyer. 6 u da Knottnerus van Hillegom <in de avond diensten van Nieuwjaarsdag dankstond voor visserij en gewas»; Geref Kerk. Oudejaarsavond 7.30 u ds Van Boeyen. Nieuwjaarsdag 10 u ds Pijlman. 5 u da Van Boeyen; Chr. Geref. Gemeente. Oudejaarsavond 7.30 u ds v. d B.jl, Nieuwjaarsdag 10 en 5 u idem; Geref. Gemeente. Oudejaarsavond 730 u lees- dienst. Nieuwjaarsdag 10 en 5 u cand. Vergun* van Leiden; Geref. Kerk (art. 31). Oudejaarsavond 5 u ds Boersema, Nieuwjaarsdag 1030 en 5 u idem. Hoog en laag water Zaterdag 31 Dec hoog water 0 20 en 12.45. laag water 813 en 20 33 Zondag 1 Jan hoog water 1.13 en 13 30. laag water 9 08 en 21.24. Maandag 2 Jan: hoog water 1.56 en 14.10, laag water 9 57 en 22.12 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5