Onzichtbaar in de diepte speelden zich de talrijke processen af HOE IN 1900 IN DUITSLAND NIEUWJAAR WERD GEVIERD VRIJDAG 30 DECEMBER 1949 De wereld in 1949 71LS in Neon-licht verschijnen ons de dagelijkse gebeurtenissen der buitenlandse politiek. Krant, radio en film brengen ons feitelijkheden in i verbijsterende hoeveelheid. Vaak ko- j men ons deze berichten onsamenhan gend en toevallig voor. In werkelijk heid zijn deze gebeurtenissen schakels van één geheel en wat toevallig schijnt, is het resultaat van oorzaak en gevolg. Wij kunnen spreken van het schaakbord der wereldpolitiek, waar op door partijen zetten en tegenzet ten worden gedaan. I Dit alles betreft de zichbare opper vlakte van de gestadige stroom der j gebeurtenissen, maar in de diepte, on- richtbaar, spelen zich de processen af. Deze processen bewegen zich in de diepte als vissen en aan de opper- 5 I vlakte nemen wij slechts even, af en 1 I toe, het bewegen der vinnen waar. 1 Het is het psychische en geestelijke, j dat waarneembaar wordt als politiek en economie. Indien als verliespost uit de tweede wereldoorlog niet chaotische toestan den, de kiemen in zich dragende var nieuwe buitensporigheden, strijd en tyrannie, waren voortgevloeid, zot bijv. devaluatie onnodig zijn geweest. Het zijn achterdocht en wantrouwen, haat en vrees, die de spanningen doen voortduren. Het gevaar ener massale geestelijke devaluatie tracht me bezweren door conferenties „aan de lopende band", politieke en economi sche ordening, Unies en Pacten, waar bij men toch slechts aan de opper vlakte van het vraagstuk blijft. Na 1910 zijn er ongeveer vijf en twintig grote wereldconferenties ge weest en evenmin hebben deze de, schier abstracte creatie van een Hit- Ier kunnen verhinderen. In de landen van Oost-Europa, onder de regie van handige communistische leiders, een geraffineerde propaganda en een pers, die „totalitair" iedere persoonlijke visie onmogelijk maakt, kan men thans een zelfde, schier mythologische ering voor Stalin aantreffen. Achter het IJzeren Gordijn knalt het Russi sche „Befehl ist Befehl"! Niet ieder zal de mening delen de „Manchester Guardian", dat de pracht en praal, waarmede Stalin' Die ons ontvielen In het afgelopen jaar stierven er een aantal bekende persoonlijkheden In binnen- zowel als in buitenland. Hieronder geven we de namen en de data van enkele overledenen. 21 Jan- Dr. Alb. C. Kruyt overleden. 6 April Aaltje Noordewier-Reddingius, zeer bekend zangeres. 7 April Opa Kooy, oudste Nederlander, 104 jaar. IA April W. Strijbis, oud-voorzitter Fabrieks- en Trans- ste verjaardag gevierd werd, de betekenis ervan niet kan verdoezelen, als zou toch de Stalinistische periode in Oost- Europa haar einde naderen. Het zoi in de natuur der dingen liggen, dat Maarschalk Stalin, binnen vijf jaar niet meer in staat zal zijn om Rusland onder zijn controle te houden, even min als de Bolsjewistische partij en d€ Kominfo-rm. Hoe in het Oostelijk kamp de situ atie zal worden als Stalin moet wor den opgevolgd, valt niet te voorspel len, maar wel wijst de zuivering var Tito-istische elementen en de benoe ming van maarschalk Rokossofski ir Polen, op een zekere angst en zwakte in het politiek-economische front de Sowjet-Unie. Scheidsmuur XJET is langzamerhand een gemeen- plaats geworden, dat wij leven ir een gespleten wereld. Voor de vraag, in welke richting deze wereld zich be weegt, zou men kunnen verwijzen naar een staatsman als Macchiavelli, die toch zeker wel met beide benen op de grond stond. Hij zegt ergens: „degenen, die zich bezighouden met het onderzoek, naar wat vroeger ge schied is en thans gebeurt, zullen er varen, dat de zelfde instincten, harts tochten, bewegingen altijd hebben ge heerst in alle landen en bij alle vol keren". Er is, alreeds gezegd, samenhang en geen toeval in de verschijnselen der internationale politiek, die weliswaar beheerst wordt door de machtskwes- tie en twee geheel verschillende ideo logieën, maar waarvan men het resul taat toch niet kan stabiliseren. Het zijn de instincten, hartstochten, bewegin gen, die aan alle Unies en Pacten toch weer een meer relatieve waarde ver lenen. Het principe wil, dat er eer scheidsmuur moet bestaan tussen de mocratie en communisme, tussen Christendom en atheïsme en geen land meer neutraal kan blijven ir deze, voorshands nog „koude oorlog' tussen Oost en West. De belangrijke gebeurtenissen van di" jaar zijn de logische consequenties var deze gigantische strijd. Zeker, ir. Europa moge met de gedeeltelijke op lossing van de Berljjnse kwestie, de spanning iets verminderd zijn, op het andere front, Azië beweegt zich onge hinderd, de communistische Chinese draak. De directe aanleiding tot conflict in Europa werd weliswaar minder, maar concreter voltrok zich de splitsing in een West-Duitse demo--' cratische. en Oost-Duitse communis tische volksrepubliek. Na de jongste conferentie te Parij: werd dit West-Duitsland van Ade nauer zoveel mogelijk ingeschakeld by de West-Europese politiek-econo mische strategie onder supervisie van de Ver. Staten. En ondanks de Franse bezwaren zal op de duur dit Duits land ook militair weer een rol gaan spelen. Het zou onredelijk zijn er dc Ver. Naties, de Assemblée en Veilig heidsraad uitsluitend de schuld van te geven, dat de klove tussen Oost en West niet werd overbrugd en een daadwerkelijke vrede nog steeds niet in het zicht is. De Russen deden de sensationele onthulling, dat ook zij beschikken het atoom-wapen en tussen de Grote Mogendheden werd over het toezicht op de atoom-energie geen overeen stemming bereikt. Na de regeling var de Palestijnse kwestie, is met het be sluit over de internationalisatie var Jeruzalem in het Israëlische kamp op nieuw grote onrust ontstaan. De af wikkeling van het probleem der Ita liaanse koloniën verwekte hevige agitatie in Eritrea. Tegenover de ver mindering van de spanning in Grie kenland, staat de heftige Kominform- actie gericht op Joegoslavië. Een Oostenrijks vredesverdrag is nog steeds niet tot stand gekomen, even- in als een verdrag met Japan. In Oost-Europa, in landen als Polen, Hongarije, Tsjechoslowakije, Roeme nië en Bulgarije heerst een kerk-ver- volgin^, zoals men die slechts kent uit de Middeleeuwen, terwijl politieke zuiveringsprocessen er aan de orde zijn van de dag. Wij noemen slechts als slachtoffers dezer terreur, Kardinaal Mindszenty, Mgr. Beran, alsmede een Rajk en een Kostof. Verschuiving TS het wonder dat Washington, mede in het belang van West-Europa, steeds krachtiger stelling nam tegen over de „rücksichtslose" verwerke lijking der Moskouse ideologie? Naast het Marshall-plan voor het herstel van Europa; werd ter handhaving der de mocratische vrijheid het Atlantisch Pact tot een militaire daad. Naast de afbraak in het wereldorganisme wij tevens een enorme bundeling krachten. Het samengaan der zestien Marshall-landen, regionale groeperin gen van het genre als de Benelux, welke „Finebei" of „Fritatux", als mede „Uniscan" en „Scandanglia" of „Brisk" heten. De geperfectionneerde techniek het luchtverkeer veroorzaakt, dat het begrip „eiland" prae-historisch wordt. De tijd van Albions „splendid isola tion" is nog slechts herinnering. Een heidsbewegingen als die voor eeri „Verenigd Europa" zijn op drift ge komen, Amerika decreteert, steunt financieel-economisch en militair, zij dit tevens uit zelfbehoud, maar daar naast is het een probleem van de eer ste orde, welke staat in West-Europa de leiding moet nemen. Het Engeland van Labour met de genationaliseerde industrieën, de lege schatkist, de devaluatie van Sir Staf ford Cripps en de verplichtingen ten :an de Dominions? Of is Frankrijk met het reeds wankelende kabinet Bidault, voortdurend bedreigd door Gaullisten en communisten, al vertonen Thorez en Duclos ook onrust het Tito-isme in hun geleder Zal Marianne haar begrijpelijke ob sessie voor een herleving van hel Duitse nazi-dom in welke vorm dar ook, ooit kunnen overwinnen? Er voltrekt zich overigens in ver schillende landen der wereld een Nederland (103 jaar).'merkwaardige verschuiving van socia- 80 April Oud-Minister Fiévez, 47 jaar. 1 Mei S. Stemerding, bekende figuur bij het Chr. Onderwijs. £2 Mei Willy Sluiter, kunstschilder. 22 Mei J. Forrestal. oud-minister van Oorlog van de Ver. Staten. 5 Mei Generaal S. H. Spoor. 23 Juni Hans Plesman, gezagvoerder van de „Roermond". 5 Juni Gen. majoor de Ruyter van Ste- veninck. 27 Juni Mr. G. D. J. de Jongh, oud-kin derrechter. 12 Juli M. v. d. Vaart, gezagvoerder van de „Franeker". 27 Juli Dr. J. J. Fockema Andreae, oud burgemeester van Utrecht. 11 Aug. W. Uittenbogaard, bekend figuur in Chr. onderwijskringen. 19 Aug. Mr. J. Kruzeman, oud-presi dent Amsterdams gerechtshof en voor zifter Gezondheidscommissie. 81 Aug. J. H. Crezee, burgemeester van Ridderkerk. 11 Sept. G. W. van Bergen Walraven, directeur H.A.V. Bank. 16 Sept. B. E. Ruys, oud-directeur Kon. Rott. Lloyd. 81 Oct. E. Stettinius, oud-minister van Buitenlandse Zaken in de V. S. 2 Dec. Gerard Zalsman, bariton zanger. 5 Dec. Q. A. de Ridder, oud-red. „De Nederlander". 26 Dec. J. Hofman, oud-tweede voorzitter C.N.V. en voorzitter van de Ned. Chr. Grafische Bond. 27 Dec. M. L. Honnerlage Grete, oud- lisme naar liberalisme en de conser vatieven. Zo kwam dichtbij in België, na een regeringscrisis van vijf en veer tig dagen, een coalitie tot stand van liberalen en katholieken. In enkele Amerikaanse landen toonde men zich afkerig van verder socialistisch geëx- perimenteer. De uitslag der verkiezin gen in de Britse Dominions, Nieuw- Zeeland en Australië, waar de Labour - lieden verslagen werden, moet wel als een waarschuwend teken voor Attlee en Bevin worden beschouwd, terwijl het hart van de 75-jarige Churchill nóg vuriger gaat kloppen! Wij willen tenslotte de vraag stel- lèn: Heeft de devaluatie wel de op lossing gebracht voor het probleem der I Europese valuta's en is de barrière j voor noodzakelijke economische i menwerking wel weggenomen? On danks de gedane verzekeringen, is er in West-Eutopa een aanzienlijke prijs stijging merkbaar en geraken de rege- I ringen straks opnieuw in de vicieuse cirkel van prijsstijging en loonsver- hoging, waarbij het spook der stakin gen reeds om de hoek gluurt. Resumerende: het wereldbeeld biedt I geen reden tot een zorgeloos optimis me. Noch de Ver Naties, noch Pacten kunnen vrede en veiligheid garande ren. Het wezen der dingen zal altijd een mysterie blijven. En slechts de Hogere macht, wijzende naar Christe lijke eenheid en verbondenheid, is veilige kompas der mensheid. (Van onze correspondent in Berlijn) Wanneer de Gardekurassiers by de jaarwisseling in 1900 koralen bliezen van de door schijnwerpers verlichte koepel van het Berlijnse slot, dromden duizenden mensen tezamen in de Lustgarten aan de Spree. Wilhelm n had toch in dit belang rijke uur alle mensen van rang en stand om zich heen verzameld. Prinsen en prin sessen, diplomaten, ministers en andere bevoorrechten, kwamen in equipages aan rijden. Voor alle dames waren japonnen met slepen en sluiers een verplichte dracht. Binnen, niet in de hof, maar in de witte zaal van het slot, stond een hele compagnie soldaten opgesteld. En wanneer dan, na 12 uur, de keizèrlyke familie en de gasten in een eindeloze rij aan Zyne Majesteit voorbijtrokken, sprak de keizer perso nen, die by hem in de gunst stonden, welwillend aan. Tenslotte dacht hij ook aan het wachtende volk. Zonder zich te vertonen! geweldige Het proces dat dit jaar de meeste aandacht trok ONWEERSWOLKEN Maar de pers berichtte de volgende dag, „dat hij door het venster een blik geworpen had op de woelige menigte buiten". De volgende morgen verscheen Wilhelm II dan, jammer genoeg, tonele. Officieren van het garnizoen irlijn waren aangetreden en de kei deelde hun mede, dat hij „onversaagd de opbouw van de marine zou voortzetten, opdat door haar het Duitse rijk ook in het Buitenland in de gelegenheid zou zijn, de nog niet bereikte plaats te verwer En hij besloot: „in het vaste vertrouwen op God hoop ik mijn plannen te kunnen volbrengen, wanneer men in de wereld iets wil dicteren, kan de pen het niet doen, wanneer zij niet ondersteund wordt door de kracht van het zwaard". Dat hoorde men in Engeland niet graag. De „Daily Telegraph" schreef: „In Berlijn werd de Nieuwjaarsdag als Ons laatste jaar in de Oost 1 Jan. Klokke middernacht aan de drem pel van het jaar staakte generaal Spoor de strijd op Java. Telok Betong en Pa- dang Sidempoean bezet. 2 Jan. Sawah Loento en Pakoe Baroe 3 Jan. Resolutie partijbestuur P. v. d. A. inzake Indonesië. 4 Jan. Benkoelen bezet. Overgave van 109 republikeinse officieren. 5 Jan. Strijd op Sumatra ten einde. 6 Jan. Radiorede van H. M. de Koningin. Dr. Drees te Batavia, Cochran naar Washington ontboden. 7 Jan. Debat Veiligheidsraad hervat. 8 Jan. Brieven van Soekarno, Salim en Sjahrir over goede behandeling. 14 Jan. Dr. Van Royen belooft in de Vei ligheidsraad: Interim-regering binnen een maand, vrije verkiezingen in ge hele Archipel, souvereiniteitsoverdracht in 1950. Opiumschandaal onthuld. 15 Jan. Commissie van Drie spreekt met Hatta. 17 Jan. Congres P. v. d. A. 18 Jan. Ned. Herv. Kerk verklaart: Door militaire actie werd zware slag aan ver trouwen toegebracht. Onderhoud Dr. DreesSjahrir. 19 Jan. Geïnterneerde republikeinen mo gen naar het buitenland. 2024 Jan. Conferentie te New-Delhi. 28 Jan. Resolutie Veiligheidsraad. Dr. Van Royen noemt onaannemelijk: Herstel republiek in Djokja en de be voegdheden der Unci. 6 Febr. Soekarno op Banka. U/12 Febr. Minster Sassen exit. 14 Febr. Dr. Beel naar Nederland. Voor stel: V.S.I. zullen heten „Republiek V.S.I." souvereiniteitsoverdracht (na uniestatuut) vorming interim-regering i lot t 17 Febr. Kabinetszitting met dr. Beel. 18 Febr. Mr. Van Maarseveen: In interiir regering behoren republikeinen te zi' ten. Publicatie van J. Schouten ovc onderhoud Goedhart en Palar. Motie van wantrouwen ingediend. 22 Febr. Premier van Oost-Indonesië eist vrijlating van republikeinen. 26 Febr. Regering belooft: Bewegings vrijheid van republikeinen, R.T.C. op 12 Maart en vervroegde souvereini teitsoverdracht voor 1 Juli 1950. 28 Febr. Roem weigert invitatie tot be sprekingen. Aanval op Djokja. 3 Maart. Nederland verklaart dat het de resolutie van de Veiligheidsraad niet geheel kan uitvoeren. 7 Maart. Wetsontwerpen interim-rege- regeling Suriname en Antillen. 14 Maart. Dr. Van Royen: Nederland be reid tot inleidende conferentie republiek. BELANGRIJKE GEBEURTENISSEN IN 1949 In sneltreinvaart door de wereld van 1949 Januari: Chinese communisten zetten de aan val op Nanking (hoofdstad nationa listen) en Sjanghai in: begin van de volkomen ineenstorting van het regiem van Tsjang Kai Sjek. Marshall en Lovett gaan heen resp. als minister en onderminister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten; zij werden vervangen door Acheson en Webb. Joden brengen het Midden-Oosten ln opschudding door vijf Britse jagers neer te schieten: de Britten willen geen schuld erkennen, maar toch wordt het conflict bijgelegd. Scheuring in het communistisch ge worden Wereldvakverbond: plannen om vrij verbond op te richten. Regering van China wijkt uit naar Kanton. Tsjang Kai Sjek treedt af als presi dent van China en wordt vervangen door Li Tsoeng Yen. Peiping, de vroegere keizerlijke hoofdstad- van China, door commu nisten bezet. De Duitse oorlogsmisdadiger Von Pa- oen vrijgesproken. Februari: Amerika deelt mede dat het een super- atoombom heeft. Joden verklaren Jeruzalem tot hoofd stad van Israël. Proces tegen Hon gaarse kardinaal Mindszenty begon- Churchill ontvangt Grotius-medallle. Doodstraf geëist tegen kardinaal Mindszenty, Markos, de Griekse rebel len-leider, door Moskou aan de kant Kardinaal Mindszenty tot levenslang veroordeeld. Zweden zal zich niet aansluiten bij het Atlantisch pact. Chaim Weizmann doet als president van Israël zijn Intocht in Jeruzalem. Noorwegen besluit toe te treden tot Atlantisch pact; Denemarken volgt. James Forrestal afgetreden als Ame rikaans minister van Defensie. Molotof als Russisch minister van Buitenlandse Zaken vervangen door Wysjinsky. Levenslang geëist tegen de vijftien Bulgaarse predikanten. Joden hijsen de vlag aan de Rode Zee. Tekst Atlantisch pact gepubliceerd. Duitsers mogen fabrieken behouden en schepen bouwen. Hoesni Zaim in Syrië aan het bewind, na staatsgreep. April: New Foundland wordt Canadees. Kravchenko wint proces, Atlantisch pact ondertekend. Glorierijke tocht van Leopold's doch ter door België. Kirk benoemd Amerik. ambassadeur in Moskou. Ierland wordt republiek. Chinese communisten bezetten Nan king en rukken op naar Kanton. Moskou toont bereidheid, de Berlijnse blokkade op te heffen. Malan, minister-president van Zuid- Afrika, in Nederland. Mei: Clay gaat heen als Amerikaans gou verneur in Duitsland. Handvest van Europa ondertekend. Feeststemming in Berlijn; blokkade opgeheven. Nieuwe moeilijkheden in Berlijn lei den tot spoorwegstaking. Forrestal (4 Maart afgetreden als Amerik. min. van Defensie), pleegt zelfmoord. Conferentie der „Grote Vier" in Parijs begonnen. Westduitse grondwet van kracht. Sjanghai in communistische handen. Einde Berlijnse spoorwegstaking. Belgische katholieken boeken grote verkiezingsoverwinning. Paul van Zeeland wordt kabinetsfor mateur. Juli: DImitrof, Bulgaarse resident, te Mos kou overleden. Engeland neemt versoberingsmaat regelen. Eyskens Belgisch kabinetsformateur. Truman vraagt 1450 millioen dollar wapenhulp voor Europa. Volksraadpleging voorgesteld in Belg. Amerikaanse opperbevelhebbers naar Europa. Brits oorlogsschip „Amethyst" aan Chinese communisten ontsnapt. Rooms-liberaal kabinet in België. Europese landen te Straatsburg bijeen. Westduitse Chr. democraten winnen van de socialisten. Hoesni Zaim (Syri sche president) vermoord. Churchill ereburger van Straatsburg. Heuss president van West-Duitsland. Proces tegen de Hongaarse commu nistenleider Rajk begonnen. Devaluatie van pond sterling sleept vele lander, mee. Nederlandse gulden gedevalueerd. Volksrepubliek uitgeroepen in China Rusland heeft volgens president Tru man de atoombom. Operatie „Bulldog" boven Engeland begonnen. Amerikaans Congres keurt militaire hulp goed. October: Moskou erkent Chinese communisti sche regering. Kabinetscrisis in Frankrijk. Oost-Duitsland wordt volksrepubliek. 14 Moch minister-president van Frank rijk zonder kabinet. 15 Kanton in rode handen. 19 Koning, Leopold neemt genoegen met 55 28 Bidault minister-president van Frank rijk, nadat Moch en Mayer niet wa- Heuss, president van West-Duitsland. brengt bezoek aan Berlijn. Ernstige vliegramp boven Washing- tons luchthaven; 55 doden. Atoom-explosie in de Sowjet-Unie zou in verband staan met het vrucht baar maken van gedeelten v. Siberië. Rokossofsky (Russische generaal) be noemd tot minister van Defensie in Polen. Conferentie van de „Grote Drie" (Amerika, Engeland en Frankrijk) betreffende Duitsland, te Parijs be- Acheson brengt beleefdheidsbezoek aan Bonn, de Westduitse hoofdstad. Acheson in Berlijn. Duitsland mag schepen voor de grote vaart bouwen. Franse president kondigt aan. dat hij in Maart koning George van Engeland zal bezoeken West-Duitsland treedt toe tot het ge zagsorgaan voor de Ruhr. Schumacher, leider der Duitse socia listen, wegens belediging aan het adres van Adenauer geschorst als parlementslid. Nederland stelt „Finebei" voor. in- plaats van „Fritalux", naam voor een economische unie tussen Frankrijk, Italië en de Benelux-groep. Churchill 75 jaar. 17 Maart. Verkiezingen in de Antillen. 23 Maart. Canadese resolutie. 26 Maart. Unci nodigt Nederland en r publiek uit tot besprekingen. 29 Maart Dr. Van Royen delegatievoo 12 April. Sultan van Djokja te Bate Alg. Vergadering der V. N. plaatst In donesië op de agenda. 14 April. Besprekingen met republikei nen begonnen. 1 April. Nederland bereid de rep. rege ring naar Djokja te laten terugkeren mits het vuren wordt gestaakt en over eenstemming wordt verkregen over de R.T.C. '.4 April. Hatta te Batavia. Mei. Unci verklaart: Nederlanders be- stedei 7 Mei. Accoord-Van Royen-Roem: Her stel der republikeinse regering te Djok ja op voorwaarde dat gestreefd zal worden naar afkondiging der order tot staking van het vuren. 9 Mei. Ontslag dr. Beel. 10 Mei. Kabinet voor de Antillen. 14 Mei. Sumatraanse delegaties proteste ren tegen het accoord. 24 Mei. Het staatkundig comité Minahasa treedt op. Mr. Felderhoff gaat heen als procu reur-generaal. 2830 Mei. Tweede Sumatraanse confe- 7 Juni. Oost-Sumatra keert zich tegen besluiten der Sumatraanse conferentie. 8 Juni. Eerste gedemobiliseerden komen Telegram van Johan Ariks. 2 Juni. Bestuursoverdracht van dr. Beel aan de heer Lovink. 12 Juni. Partai Moerba verwerpt het ac- 20 Juni. Minister Van Maarseveen te Ba- 22 Juni. Accoord «taking van het labour-regering naar huis. Atlantische mogendheden accoord over defensieplan. Etna spuwt opnieuw grote massa's Engeland stelt economische unie met Scandinavië voor. UNO besluit tot internationalisatie van Jeruzalem, tot grote ergernis van Joden en Transjordaniërs. Ook Australië stuurt de labour-re gering naar huis. Joden geven Jeruzalem niet prijs. Zuivering Franse communistisch partij aangezegd. „Ik heb nooit....", laatste woordei van Kostof, vroeger Bulgaars com munisten-leider no. 2. Het Westen ter receptie bij Wysjinski Voortrekkersmonument ingewijd, Kostof opgehangen. Mao Tse-toeng. leider Chinese co munisten, op bezoek bij Stalin. Von Manstein, vroeger Duits veld maarschalk, tot 18 jaar gevangenis straf veroordeeld. Nieuwe staatsgreep in Syrië. Stalin 70 jaar. Russen verlaten Geallieerde voor Japan. Franse kabinet nauwelijks aan >nder-1 gang ontsnapt 24 Juni. Terugtocht Nederlandse troepen begint. 29 Juni. Djokja ontruimd. 6 Juli. Soekarno te Djokja. 14 Juli. Tweede Kamer in comité-gene raal. 12 Juli. Ongeluk van de „Franeker". 20 Juli. Indonesische conferentie te Djokja. 22 Juli. Amendement De Kort. 29 Juli. Overeenstemming te Djokja over voorwaarden van staking van het vu- 3 Aug. Order tot staking van het vu ren afgekondigd. 11 Aug. „Staakt het vuren", einde van de strijd te Solo. 16 Aug. Kamerdebat over Indonesië. 23 Aug. Begin der Ronde-Tafelconferen tie. 1 Sept. Staking van het vuren in Zuid- Borneo. 7 Sept. Nederlandse ontruimingsplannen van Midden-Java tegengesproken. 8 Sept. Gemeenschappelijk bestuur te Solo. 14 Sept. Machtiging tot intrekking van de interim-regeling voor Suriname. 12 Sept. Mac Arthur wil Japanse immi gratie op Nieuw-Guinea. 18 Sept. Ch&teau de Namur. 20 Sept. Geen devaluatie in Suriname en Curacao. 1 Oct. Hooge Vuursche. Mr. J. Klaassesz gouverneur van Su- 13 Oct. Ontruiming van Midden-Java be gonnen. 16 Oct. Dreigende rede van sultan van Djokja. 10 Nov. Hatta te Cairo: Unie is opzeg- 7 Nov. Zevenduizend soldaten per 31 Nov. Satsroamidjojo meldt, dat Aus traliërs de Nederlanders als onder wijzers zullen vervangen. 22 Nov. Wetsontwerp overdracht van souvereiniteit. 23 Nov. Herverkiezing in Minahasa. Kediri en Blitar ontruimd. 6 Dec. Amerikaanse ambassadeur ont kent. dat Amerika heeft gedreigd met intrekking van de Marshall-hulp. Begin der Tweede Kamerdebatten. 9 Dec. Tweede Kamer keurt R.T.C.- overeenkomsten goed. Dec. Garantiewet ingediend. 27 Dec. Plechtige souvereiniteitsover dracht in Amsterdam en Batavia (dat voortaan Djakarta heet). fan Rojren-onderluindelaar. de opkomst van een eeuw v expansies aangekondigd, waarin het mo derne Duitsland onder alle omstandighe den de commerciële superioriteit en de wereldheerschappij wil bereiken". Julsl toen had Groot-Brittannië met ernstige moeilijkheden te kampen. Alle kracht van het land was nodig voor de Boeren oorlog. Op de eerste dag van het nieuwe jaar ontving de grijze Koningin Victoria vrouwen en kinderen van soldaten, dif ver van hun vaderland in Zuid-Afrikr. vochten. De gasten waren overweldigd niet alleen in een gevoel van devotie voor deze eerbiedwaardige heerseres, die meer dan 60 jaren haar grote rijk in wijs heid en gerechtigheid regeerde, doch ook zoals de kranten opmerkten „onder de indruk van de ongewone electrische lampen, die in de zaal en in de kerstboom straalden". Op 1 Januari zag het er in Parijs heel wat vrediger uit. Men was bezig met de voorbereidingen van de wereldtentoon stelling en president Loubet zei bij het begin van het nieuwe jaar: „Wij zullen in onze hoofdstad een grootscheepse demonstratie beleven van de ontwikke ling van kunsten, wetenschappen en in dustrieën. Macht en grootheid worden op net ogenblik verworven door vreedzame werklust". De Duitse Rijkscommissaris voor de wereldtentoonstelling begaf zich in het begin van het jaar 1900 naar Parijs, en in Berlijn besloot men talrijke extra treinen uit alle grote Duitse steden te laten rijden, om het de vele Duitse bur gers mogelijk te maken dit grootse Europese evenement te beleven. Aan de techniek en de vooruitgang hechte men. nternationaal, de grootste waarde. Diende .iet verdrag, dat de directeur van de Duitse Bank, Georg v. Siemens, diezelfde Constantinopel afsloot, niet ook de economische ontsluiting van de achter lijke gebieden? Binnen acht jaar zou de spoorweg van Bagdad, die het Berlijnse Instituut voor Financiën door een Turkse dochteronderneming liet aanleggen, tot de Perzische golf worden doorgetrokken. Londen zag daarin een politiek gevaar. Een Engelse krant schreef: ..Het verdrag ipent voor de sterkste militaire macht ran de wereld de directe weg naar India". En de Duitse Bank dacht toch alleen r aan de handel! Maar in samenhang de keizerlijke vlootpolitiek en vooral met de provocerende rede van Wilhelm vas deze economische expansie zeer ge- ■aarlijk. De Duitse werven, die vrachtschepen bouwden, kregen het druk, in het begin 1900 maakten zij bekend, dat de Russische Oost-Siberië-Spoorweg vijf grote emigratie- en passagiersschepen had besteld. Bij de werven van andere landen had men noch gunstige levertij den, noch coulante prijzen aangeboden. En de regering van de Tsaar had drin gend behoefte aan vervoermiddelen voor de troepen en aan koelies voor het be ëindigen van de aanleg van de spoorweg het Verre Oosten. Een gewapend conflict werd aangekondigd. Aan beide kanten ging men zich bewapenen. En Duitsland was hier, zowel als in Afrika de leverancier. De Kruppfabrieken in Essen hadden de balans zo gunstig afge sloten, dat de eigenaar bij de jaarwisse- millioen Mark stortte in het welvaartsfonds van de arbeiders. De Duitse arbeiders wilden echter geen 'eldadigheid, doch sociale verbetering recht. Met het einde van het jaar 1899 'aren de arbeiders ontgroeid aan het patriarchale systeem. Reeds waren er vakbonden gesticht en onder hun leiding verbeterde de levensstandaard van de grote massa. Langzaam stegen de lonen. Op 1 Januari 1900 werd een besluit var. de Kamer van Koophandel in Hamburg bekendgemaakt, dat verlangde, dat „eindelijk de winkelsluiting om 9 uur by de wet zou worden ingesteld". Tot nu toc- hielden n.l. de winkeliers hun personeel tot 10 uur 's avonds in dienste In advertenties werd huishoudelijk perso neel gevraagd voor een salaris van 12 Mark per maand, een naaister voor 1 Mark per dag, pianoleraressen vroegen 4( Pfennig per uur. Een cursus voor steno grafie kost vier Mark en voor dubbelc- boekhouding 15 Mark. De beroepsmoge lijkheden voor een ongehuwd meisje wa in die tijd zeer moeilijk. Wie had er schrijfmachine? En een meisje, dat de universiteit bezocht, was een wonder k wezen. Liberalen en socialisten stre- ;n voor nieuwe banen in de toekomst. Aan het eind van 1899 werd bekend gemaakt, dat in het afgelopen jaar 315 personen waren berecht wegens „majesteitsschennis". Maar de oude machthebbers werden meer en meer overtroefd door de ontwikkeling van de techniek. De motor, die de massa vrij maakte, was reeds uitgevonden en stond op het punt op grote schaal in gebruik te worden genomen. In de nacht, waarin we jaar werd ingeluid, reden de welgestelde lieden nog niet met een auto naar het Berlijnse slot. Wie voor elegant aangezien wilde worden, liet zich „landauer" rijden. In Hamburg een opeenhoping van mensen, vooral in St. Pauli. waar wegens ge brek aan electrische verlichting de theaters en oorden van vermaakt verlicht werden met Bengaals vuur. Confetti vloog handen vol door de lucht, vuurwerk werd afgestoken en de sirenen van de ichepen loeiden. De grote sensatie was ■oor alle steden en dorpen in het Duitse Rijk, om de speciale briefkaarten, die door de posterijen werden verkochte pre- klokslag twaalf te laten afstem pelen met: „1.1.00". De pers vond de „00" smakeloos en de posterijen plaatste er het cijfer 19 voor. Het publiek stoorde r zich niet aan. De post stempelde op en dag meer kaarten, dan anders in een De vooruitgang regeerde de wereld. Men had het al zo ver gebracht! Waarom het niet met enorme sprongen zo blyven gaan? Er waren maar weinig men sen bij wie het opkwam, dat achter alle echnische ontwikeling donkere krachten «pdoemden. die onheil voorspelden. Mis- chien was het wel goed. dat bij het ge- ieier van de Nieuwjaarsklokken niemand rg had in de onweerswolken die zich imenpakten om uiteindelijk los te bar en en talrijke steden, ja, hele cultuur- sta ten te vernietigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3