Jlicumc geihsche GToumnt Vliegveld Bombay adviseerde piloot ten onrechte te landen Wist U VRIJDAG 30 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 8007 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NA TIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvastfcft is gitebtoeo myn bert la tegtjeospoet* Oegstgeests burgemeester nam vandaag afscheid Zie pag. 3 RAPPORT FRANEKERRAMP Berekeningsfout v. d. Vaart gevolg van omstandigheden (Van een onzer verslaggevers) Het advies van de contröletoren op het vliegveld Santa Cruz te Bombay aan de gezagvoerder vat» de KLM-machlne Franeker daar ondanks het slechte weer te landen op landingsbaan 28 en het wegbleven van het advies de landing uit te stel len, dan wel een ander vliegveld op te zoeken Is, aldus het rapport over deze vlieg ramp, een der waarschijnlijke oorzaken van dit ongeval. Weliswaar spreekt het rapport ook van een beoordelingsfout, die piloot V. d. Vaart maakte, toen hij dalen wilde in slecht weer, in plaats van nadere in structies af te wachten, doch het rap port concludeert, dat Van der Vaart en zijn mannen onbekend waren op dit vliegveld en dat het landingsadvies geen rekening hield met het feit, dat landings baan f7 door herstellingen niet bereik baar was. Op 12 Juli 1949 verongelukte de Fra neker in de heuvels nabij Santa Cruz. Vier en dertig personen verloren daarbij het leven, waaronder de dertien Ame rikaanse journalisten, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een rond reis door Indonesië gemaakt hadden. Thans is het rapport over deze ramp verschenen, opgesteld door een Indiase commissie van onderzoek. De hierboven genoemde waarschijnlijke oorzaken zijn vastgesteld na een uitvoerig onderzoek, waarbij nog is komen vast te staan, dat er in het vliegtuig weerminima voor Bombay ontbraken (gegevens over uiter ste -weersomstandigheden, waaronder piloot landen mag) terwijl onbekendheid met het terrein er oorzaak van geweest kan zijn, dat de piloot zich niet bewust is geweest van de nabijheid en hoogte der Oostelijk van het vliegveld gelegen heuvels. De K.L.M. geeft toelichting In een gistermiddag gehouden pers conferentie hebben de heren mr J. van der Wiel en de ohef vliegdienst A. D. Snitslaar, namens de KL.M, een toe lichting op het rapport gegeUen. Zij legden er de nadruk op, dat de door de commissie in Bombay genoemde oor zaken „waarschijnlijke oorzaken" zijn- Het staat b.v. geenszins vast, dat dc ge zagvoerder inderdaad wilde landen op baan 23, hogwel er enige aanleiding was te geloven, dat hij wel dit voornemen koesterde. Het in het rapport veroor deelde advies van de corrtróle op baan 23 te landen heeft ongetwijfeld tot het besluit van de piloot bijgedragen. Wat de onbekendheid van de beman ning met het vliegveld betreft: zij was, zowel te Batavia als te New Delhi, de laatste landingsplaats, volledig op de hoogte gesteld van de situatie ter plaatse. Bovendien maakte de K.L.M.-manager voor India en Pakistan, de heer Richard son, een oud-vlieger en goed kenner van de locale situatie in Bombay, de vlucht mee. Evenwel niet als loods, doch als adviseur, van de gezagvoerder. De mogelijkheid, dat de piloot niet op de hoogte is geweest van de aanwe zigheid der heuvels bij het vliegveld, is dus niet groot. Bovendien kwamen deze heuvels voor op het landingskaartje, dat zich aan boord van het vliegtuig bevond. Het ontbreken van landingsminima voor het vliegveld Bombay is te verkla- ïen uit het feit, dat het ondoenlijk is minima vast te stellen voor alle vlieg velden, die de KL.M. niet geregeld aan doet. De kunde en de vaardigheid van de gezagvoerder Van der Vaart waren zó Ernstige aanvaring in Rotterdamse haven Het Griekse stoomschip Stefanos S heeft gistermiddag in de mond van de Rotterdamse Waalhaven het Ned. Rijn- sleepschip Apollo aangevaren. De Apoilo moest aan de grond worden gezet en ook de Griek liep ernstige averij op. De Apollo (1484 ton) was juist met maïs geladen en zou de Waalhaven bin- nendraaien, toen de uitgaande Griek, vermoedelijk door een verkeerde ma noeuvre, de Apollo midscheeps raakte. Er ontstond een groot gat. Ook de Ste fanos S kon niet verder varen, omdat het een gat in de voorsteven kreeg. groot, dat hy in staat was rekening te houden met alle omstandigheden, die zich in Bombay konden voordoen. Over de tegenspraak in het rapport „berekeningsfout" bij de piloot en het uitgeven van een foutief advies door de contröle-toren wenste men zich niet uit te laten. De K.L.M.-officials lieten haar geheel voor rekening van de opstellers van het rapport. 't Valt nog een klein beetje mee met de koffie Wel minder, maar (nog) niet de helft Thans is officieel meegedeeld, wat reeds verwacht werd: het koffierantsoen wordt nog kleiner. Maar toch niet zo klein als men aanvankelijk gedacht had. De bon die op 26 Januari wordt aangewe zen, zal namelijk recht geven op 125 gr. voor zes weken (thans) 250 gram in acht weken; men had verwacht dat daar van de helft zou overschieten). Men weet hoe het komt: de wéreldprys van de kof fie ligt zeer hoog en de bonen moeten bovendien nog uit gebieden met harde valuta komen. De regering zal deze kopen stop zetten. De rantsoenering kan nog geruime tijd worden voortgezet daarnawie dan leeft wie dan zorgt In elk geval gaat de drastische prijsver hoging niet door. Wel zal de prijs iets kunnen stijgen, naarmate de voorraden uitgeput raken. =r is surrogaat genoeg, van prima kwaliteit. De bakens worden verzet... Omdat de naam „departement van Overzeese Gebiedsdelen" niet meer past bij de huidige verhouding tussen Nederland en Indonesië, heet het nu „Ministerie voor Unie-zaken en overzeese Rijksdelen". De schilder heeft druk werk met het veranderen van de verschillende naam borden Commissie accoord met de vijf procent voor Rijksambtenaren Ministerraad zal er vermoedelijk Maandag over beslissen een loonsverhoging van 5 pet. voor het burgerlijk Rijkspersoneel Is thans overeenstemming bereikt tussen de organisaties van overheidspersoneel, vertegen woordigd in de salariscommissie ad hoe, en een regeringsdelegatie. De voorstellen worden onmiddellijk voorgelegd aan de ministerraad, die waarschijnlijk reeds Maandag een beslissing zal nemen. Behalve een loonsverhoging is ook een ver betering van de kindertoelage aan de orde geweest. De lonen van provinciale en gemeente-ambtenaren worden herzien, nadat het officiële regeringsstandpunt over de salarissen van het Rijkspersoneel is bepaald. In de textielinustrie zijn werkgevers i werknemers het eens geworden. De uurlonen van mannelijke arbeiders bo- 19 jaar geleidelijk oplopend verhoogd, nieuwe basisloon voor een 24-jarige arbeider in de derde gemeenteklasse, •in o.a. Enschedé, Rengelo en Til burg zijn ondergebracht, wordt verhoogd van 80 tot 86 cent. De z.g. Joekesgulden is daarin verwerkt. Ook de tarieven gaan omhoog, voorzover de feitelijke lonen niet uitgaan boven de rechtens geldende. De lonen van vrouwen boven 23 jaar en jeugdige kostwinsters worden met 5 pet verhoogd. De Scheepvaartvereniging Noord Amsterdam verhoogt de lonen met 5 pet nadat de duurtetoeslag van f 1 per week in is opgenomen. Fabriekmatige bedrijven De bedrijfsunie van de drie samen werkende bonden voor fabriekmatige be drijven heeft de werkgevers verzocht een spoedige conferentie over de 5 procent. Voorgesteld wordt de loonsver hoging m.i.v- de eerste loonweek in 1950 uit te betalen aan arbeiders boven 23 alsmede in die bedrijven, waar Het rode bewind in China door India erkend De Rus Malik poogt Nationalisten uit Veiligheidsraad te verdrijven De regering van India heeft aan Enge land medegedeeld, dat zij heden, 30 Dcc., het communistisch bewind in China zal erkennen. India is derhalve het eerste lid van het Gemenebest, dat tot deze stap overgaat. De geruchten, dat ook de an dere leden van het Gemenebest een zelf de besluit zouden nemen, hebben door de aankondiging der regering van India aan kracht gewonnen. Ook in Londen verluidt, dat minister Bevin, die door het kabinet gemachtigd zou zijn de datum voor erkenning van de Chinese communistische regering vast te stellen, thans definitief besloten heeft, dat zulks in de eerste week van Januari zal plaats vinden. Tegelijkertijd zijn Rusland en de Ontploffing voor Poolse ambassade te Parijs Voor de Poolse Ambassade te Parijs heeft zich vanochtend vroeg een hevige ontploffing voorgedaan. Er wordt geen melding gemaakt van persoonlijke onge> lukken, maar de materiële schade blijkt zeer groot te zijn, zo wordt officieel ver klaard. Volgens een later Reuter-bericht, was er een plastic tijdbom neergelegd op de drempel van het ambassadegebouw te parijs. Het geheel was blijkbaar als een demonstratie bedoeld. Slechts een nacht waker werd door glasscherven licht ge- Oekraine een campagne begonnen om de delegatie van het nationalistische China uit de Veiligheidsraad te zetten. De Rus Jacob Malik drong er op aan, dat de nationalistische delegatie uit de Raad verwijderd moest worden en dr Tsjang niet het recht heeft, namens het Chinese volk te spreken. Begrijpelijk werd dr Tsjang boos en hij wees er de Rus op, dat zulks een schending zou betekenen van de beginselen der Ver. Naties. In China zelf woedt de strijd in alle hevigheid voort. De rode troepen heb ben hun eerste aanvallen ondernomen op het, door de nationalisten bezette, eiland Hainan, voorlopig echter zonder Luchtbescherming'is ook al tegen de vrede Ademt de geest van het Atlantische Pact. De Zaandamse raad keurde gisteren het voorstel goed om f3010 te voteren voor het oprichten van een burgerlijke luchtbeschermingsorganisatie. Zes om liggende gemeenten zijn er mede bij be trokken. De communisten waren tegen. Zij wil den geen geld schenken voor een orga nisatie, die tegen de vrede gericht i. waaruit de geest van het Atlantische Pact ademt 21 jaar reeds het volle loon verdienen. Voor het beroepsvervoer over de weg hoopt men de onderhandelingen op 6 Januari te beëindigen. Bouwvakarbeiders Ten gerieve van onze lezers geven we hier nog de lonen, zoals dfe thans voor de bouwvakken zijn vastgesteld. In de ge meenteklasse I krijgen timmerlieden, metselaars, voegers, betonwerkers en straatmakers, wanneer zij niet. in tarief werken, f 1.01 per uur, anders f 0.97 per uur. Het loon van opperlieden en grond werkers gaat 90 ct per uur bedragen. Bij deze lonen is, zoals gemeld, de Joekes gulden inbegrepen. Echter blijven ge- reedschapsgeld en franchisepercentagë onveranderd. Land- en tuinbouw In het advies, dat zoals gemeld door de hoofdafdeling, sociale zaken van de Stichting voor de Landbouw is uitge bracht aan de centrale organisaties, wordt voorgesteld, de basisuurlonen voor arbei ders boven 22 jaar in land- en tuinbouw te verhogen met 6 cent per uur. Voor mannelijke arbeiders van 1823 jaar wordt een geleidelijk oplopende nieuwe schaal voorgesteld. Men adviseert de weeklonen, die in de C.A.O.'s zijn bepaald op f 40.25, te verhogen met f 3. De lonen van Belgische girensarbei- ders woren niet, zoals gemeld, verhoogd 10 pet. De bonificatie voor koersver schillen wordt gebracht van 17.5 op 10 pet, dat in ons land besteed moet worden. Wie eertijds f 47 verdiende krijgt thans f 46-20. Van Ned. zijde is het voorbehoud gemaakt, dat de regeling eventueel bi-n een half jaar opnieuw kan worden behandeld. Hoe lustig dobbert ons bootje.,. Het lijkt ons een vreemde gewaar wording, om, als je rustig in een zeil bootje op de kabbelende golven dob bert, een haai op visite te krijgen. Toch overkwam dit twee mannen en een vrouw, die zich in de nabijheid van de kust van de Australische staat Victoria, door het zachte zomerwindje, dat momenteel op het Zuidelijk half rond waait, vergenoegd lieten voort drijven. Plotseling sprong een 2\me ter lange en ruim 200 kg wegende haai aan boord, die de inzittenden, onder wie één zeezieke, met bek en staart belaagde. De drie leverden 10 minuten een gevecht op leven en dood. Eén i i de visser. Deze had wel eens gehoord^ dat een tik op de neus een probaat mid del is om een haai te verdoven. Hij bracht dit in toepassing en de haai bond in, waarna een slag met de pen hem defitinief buiten gevecht stelde. Uiteindelijk hadden de zeilers nog voordeel van de haaienvisite. Aan land gekomen verkochten zij hun buit aan een handelaar in vis. Ned. luchtstrijdkrachten gaan Indonesische vliegers opleiden Naar de Nieuwe Leidsche Cr verneemt, is de samenwerking tussen de Nederlandse troepen en de TNI in schillende delen van Java beter, dan had verwacht. In Oost Java zijn, althans op dit ogenblik,, geen moeilijkheden be kend, terwijl in West-Java slechts lichte wrijving in enkele gevallen gemeld werd. Van ong meer belang schijnt ons de ens tot samenwerking, die blijkt te be staan bij vooraanstaande mannen van de TNT. Naar men ons verzekerde, is bij een deel der TNI-hoofdofficieren de bewonde ring voor de KX. zeer groot en zou men redenen van veiligheid, zelfs prijs op stellen, wanneer de repatriëring niet al te snel plaats vond. Als voorbeeld daar- werd ons gezegd, dat de Nederlandse autoriteiten 24 Fokker lesvliegtuigen heb ben besteld of zullen bestellen, welke doorverkocht zullen worden aan de TNI. De opleiding van vliegend en grondper soneel zou door Nederlanders van de LSK ter hand worden genomen. Margarine niet duurder De regering is niet voornemens de margarineprijs op 1 Januari te verhogen, zo verneemt het A.NP. Melk uit modelbedrijf te Naarden met t.b.c. besmet Er is een onderzoek gelast tegen een modelbedrjjf in Naarden, in verband met het afleveren van besmette melk. Vele kinderen in het stadje zijn met tubercu lose besmet na het drinken van melk uit dat bedrijf. Deze melk is in September en October gebruikt. Eerst thans is de besmetting aan het licht getreden omdat de kinderen nu zijn reageren. Twee kinderen moesten in »n inrichting worden opgenomen. Dit deelde de burgemeester gisteren in de raadsvergadering mee. Een der raads leden betoogde dat de schuld van het be drijf niet vast staat W. Vogt neemt geen ontslag Na 6 uur praten: Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. heeft in een vergadering van gisteren het verzoek om ontslag van de directeur, de heer W. Vogt, niet aanvaard. De met het dagelijks bestuur gerezen verschillen zijn bijgelegd. Het algemeen bestuur heeft volledig vertrouwen uitgesproken in het beleid van de directeur en hem verzocht aan te blijven. De heer Vogt heeft aan dit verzoek voldaan. Zonder onderbreken onderhandelde ien van 1 tot 7 uur. Na afloop zei de heer Vogt in de hall van de studio op de waag, of alles weer in orde was: „Wij gaan het weer proberen". Het ziet er niet naar uit, dat er een wijziging komt in de samenstelling van het dagelijks bestuur. Weer eens een staking in Amsterdam Bouwvakarbeiders stuurden een delegatie naar het stadhuis Naar schatting vijfhonderd' bouwvak arbeiders hebben gisteren in* Amsterdam gestaakt en gedemonstreerd uit solidari teit met collega's, die staakten omdat zij een hoger loon eisen dan door de rijks bemiddelaars is toegestaan. Een onderaannemer van een werk ln het Noorden van de stad ging onlangs failliet. De hoofdaannemer wilde de ge dupeerde metselaars wel in dienst ne- i. doch niet tegen de te hoge lonen, die de failliet uitbetaalde. De metselaars weigerden en een aantal timmerlieden verklaarde zioh solidair. De aannemer arbeiders van 'buiten de stad in dienst. Gisteren trachtten de stakers hen te halen 'het werk eveneens neer te leggen. Anderen sloten zich bij de sta kers aan. Hier en daar werd gedemon streerd. Zo werd een delegatie door de gemeente-secretaris ontvangen. De Uniebonden steunen de actie niet Men verwachtte, dat de stakers vandaag hun werk zouden hervatten. Tegen Van der Kooy drie maanden (m. a.) geëist wegens deviezensmokkel Alsjeblieft geen geheimzinnigheid in deze zaak" (Van een onzer verslaggevers) 1 Drie maanden (m.a.) eiste gistermiddag a een kort requisitor de Officier van Justitie, mr Lulofs, tegpn de beklaagde J. van der Kooy uit Rotterdam wegens deviezensmokkel. Hiermede werd wederom een hoofdstuk besloten van de geruchtmakende zaak: drs BosVisserVan der Kooy. De zaak Van der Kooy werd, zoals men zich zal herinneren aangehouden tot na de behandeling met gesloten deuren van de zaak Bos. Tijdens deze behandeling, waarbij verscheiden getuigen gehoord werden o.m. de nu verdachte Van der Kooy en oud-burgemeester Visser, was, aldus het requisitoir, wel komen vast te staan, dat verdachte contaoten had met ir Polak, mr Visser en drs Bos. Er 'bleven voor de Officier echter nog enige duistere zaken o.a. waarom Van der Kooy het nodig had geoordeeld om onder de naam van een vriend te loge- in een hotel te Amsterdam en waar hij $2000 voor andermans zaken ge bruikte. Bezwarend achtte hij het, dat Van der Kooy wist, dat het geld eigenlijk Bonté toebehoorde. Van der K. stond by zyn werkgeven Wolf en diens overige personeel bekend onder de naam „De Boekanier". Wat volgens de Officier ook al minder gunstig was. De verdediger mr De Haan wees er echter op, dat oor spronkelijk een „boekanier" iemand was een vrijbrief van zyn regering, welk argument zulk een homerisch gelach deed losbreken, dat de rest van de zitting, on danks de felle strijd tussen verdediger en pfficier, nogal mild verliep. Verdachte en verdediger bezworen de Politierechter, mr Rinkel en de Officier toch alsjeblieft deze zaak niet in de geheimzinnigheid te trekken van het geval Bos en Visser. Ver dachte bood aan een stapel gunstige ge tuigenissen over zijn persoon bijeen te zoeken, hij was een verdienstelijk ille gaal werker geweest en interesseerde zich nog slechts voor zaken. Mr. Rinkel maakte echter een eind aan al deze we derzijdse verklaringen en betogen, door mede te delen, dat hij Woensdag 4 Jan. des ochtends om half tien schriftelijk vonnis zal wijzen. Eis tegen ex-burg. Visser blijft 6 maanden Vanmorgen werd de zaak tegen dc Haagse ex-burgemeester mr W. A. J. Visser met gesloten deuren behandeld. Eerst om 12 urn- werd de eerste getuige k décharge, mevr. Visser—de Geer bin nengeroepen. Ook nu weer moesten zelfs de parketwachters en de deurwaarder de zaal verlaten. Toen de deuren open gingen persisteerde de Officier van Jus titie bij de eis van 6 maanden. DOODSTRAF GEëlST TEGEN VOORT VLUCHTIG URENTS TERRORIST. Te Assen werd gisteren bij verstek de doodstraf geëist tegen de ex-opperstorm- leider J. P. Philippa uit Assen. Hij had Zweedse represaille tegen Hongarije Ook Amerika neemt krachtiger maatregelen. Zweden heeft zijn handels- en beta lingsovereenkomst met Hongarije buiten werking gesteld, als protest tegen de nationalisatie van alle Zweedse onderne mingen. waarin meer dan tien personen werkzaam zijn. Ook de Ver. Staten uiten hun verontwaardiging over de handelin gen der Hongaarse regering. Vermoe delijk zullen spoedig „verdere stappen" volgen, tenzij Hongarije de Amerikaanse burger Robert Vogeler, van wiens arrestatie wij melding hebben gemaakt, op vrije voeten stelt. Hongarije, aldus een woordvoerder van het min. van Buit. Zaken, past de beruchte methode toe van de politie-staat, een schending zijnde van de menselijke rechten. Ge-, heel de wereld stelt de Hongaarse rege ring volledig verantwoordelijk voor de rechtsschending, welke zij door haar op treden tegen Jacobson en Vogeler (de Amerik. functionaris van de Steun-Orga- nisatie voor Joden) heeft begaan. In dit verband vermelden wij nog, dat Ame rika opnieuw krachtig geprotesteerd heeft bij de Tsjechoslowaakse en Poolse regeringen, in verband met het verdwij nen van enige Amerikaanse burgers. De Ver. Staten overwegen thans een verbod uit te vaardigen voor het reizen van Amerikaanse burgers naar Polen en Tsjecholslowakije. DAT de sjah van Perzië en zijn gema lin morgen op doorreis naar Romg per KLM uit Amerika op Schiphol zullen DAT te Elburg na een wilde achter volging een Duitser, die zich zeer ver dacht gedroeg, werd aangehouden. DAT in Groningen de Statenverkie zing, evenals in Noord- en Zuid-Holland en Friesland, op 26 April gehouden DAT de 71-j. glassnijder Reinier de Goede, na 57 jaar bij de fa Vabdis in Haarlem te hebben gewerkt, het nieuwe jaar als rentenier ingaat DAT de Rotterdamse havenloods D. Kroon, nestor uit het havenbedrijf van deze stad, met pensioen gaat. DAT de directie van Werkspoor te A'dam is uitgebreid met ir W. H. van Zoest. DAT de ambassadeur van India, dr Mohan Sinha Mehta, gisteren het Indisch instituut te A'dam heeft bezocht. DAT de Amerik. ambassadeur, de heer Selden Chapin, gisteren een informeel bezoek aan R'dam bracht. DAT op 7 Januari in Blydorp te R'dam voor het eerst na de bevrijding weer de Cypria zal worden gehouden, een tentoonstelling van pluimvee, duiven, watervogels en konijnen. DAT het eerste grote, na de oorlog gebouwde hotel in Nijmegen in gebruik genomen is, n.l. Esplanada met 54 bed den, waardoor deze stad thans 200 hotel gasten kan herbergen. DAT ln Druten het eerste van tien schepen te water is gelaten, die Tsjecho- slowakije indertijd in ons land bestelde. DAT het centraal bureau vergoeding militaire vorderingen op 1 Januari wordt opgeheven en het resterende werk wordt verricht op het bureau miL vor deringen van het commissariaat voor oorlogsschade in Den Haag. DAT de tentoonstelling Groningen 1948, op het gebied van de landbouw coöperatie, ruim f 150.000 heeft opge bracht, welk bedrag aan culturele stellingen van de stad en provincie ten goede komt. DAT de Ned. missionaris pater G. Boots te Reykjavik die een Frans-IJs- lands woordenboek en grammatica sa menstelde benoemd is tot officier de l'académie frangaise. DAT de raad van Vorden thans toe stemming gaf tot het bouwen van een R.K.-kapel nu de bouwplannen gewij zigd zijn. DAT in Rinsumageest (Fr.) vermoe delijk de resten gevonden zijn van het klooster Klaarkamp hetwelk in de 16e eeuw werd gesloopt. DAT ook Nederland zal deelnemen aan de vijfjaarlijkse Gentse bloementen toonstelling Floralien die van 22 April tot 2 Mei een hal van ruim 3 ha zal beslaan. DAT gedep. staten van Noord-Hol land voorlopig 6 millioen gld willen uittrekken voor een verdere uitbreiding van de electriciteitscentrale te Velsen. DAT J. M. van Bommel van Vloten te Goes, voorzitter van de Ver. Coöp. Suikerfabrieken, tot lid van de hoofd commissie voor de industrialisatie is be- Prins Bemhard is op het ogenblik in training voor zijn reis naar de West en naar Zuid-Amerika. Z.K.H. zit hier in een zg. „linktrainer". Zijn instructeur geven hem aan wijzingen. Dader van roofoverval kreeg 12 jaar De 28-jardge landarbeider G. uit Haar lemmermeer, die op 5 Sept. ji. een roof overval pleegde op de bejaarde bewoners café aldaar, waarbij de 78-jarig# P. Haan en diens 81-jarige zuster levens gevaarlijk werden gewond, werd door d# Haarlemse rechtbank conform de eis tot 12 jaar gevstraf veroordeeld. Verd. toon de geen enkel gevoel van spijt. TELEGRAM AAN PRINSES WILHELMEVA President Sukawati van Oost-Indonesië heeft telegrafisch H-K.H. Prinses Wilhel- mina zyn dankbaarheid betuigd, omdat de door Haar 7 jaar geleden gesproken woorden volledig in vervulling zyn ge gaan. PROJECTIELEN IN OUD IJZER EN LANDMIJNEN LANGS DE WEG In een partij oud ijzer die een firma aan de Cruquiusweg te Amsterdam heeft opgeslagen, werden een aantal projectie len ontdekt. Na Nieuwjaar zal de hulp verleningsdienst een nauwkeurig onder zoek instellen. Twaalf onontplofte landmijnen zijn Zal de zaak tegen drs Bos nog een staartje liebben De opmerking van de Officier van Justitie inzake verhouding Bos-Visser wordt hoog opgenomen (Van een onzer verslaggevers). De slotopmerking van de Officier van Justitie na zijn requisitoir in de zaak tegen drs Bos, die zoals gemeld gisteren middag terecht stond en bij zijn eis bleef van 5Vz maand m.a., heeft, in tegenstel ling tot wat er mede bedoeld werd, nieuw gerucht veroorzaakt Mr Lulofs herinnerde n.l. aan zijn Uit lating omtrent de onzuivere verhouding, welke tussen mr Visser en drs Bos zou hebben moeten bestaan. Nader deze uit drukking preciserend verklaarde de offi cier, dat hy hiermede doelde op de woor den van Van der Kooy, dat in Maart 1947 Bos aan Marcel Wolf werd voorgesteld als: de a.s. secretaris van de a^. burge meester van Den Haag. Deze laatste opmerking beschouwde de verdediger, jhr mr Beelaerts van Blok- Souvereiniteitsoverdracht II Venlo wend Woensdag door de jeugd geregeerd. Honderden kinderen, veelal uitgedost in Opa's jacquet, compleet met hoge zije en zwaluwstaarten, ofwel in Oma's beste stukken, trokken door de straten. De verkleedpartij was een sym bool van d« „macht", die voor één dag aan de jeugd was overgedragen. Het was een vrolijke souvereiniteitsoverdraoht. Zij culmineerde in een défilé voor het stad huis, waar de burgmeester de nieuwe heersers inspecteerde. In het Bondsge- bouw werd de jeugd ten 6lotte op een vrolijke middag onthaald. De herleving van dit oude gebruik is het resultaat van een comité voor kin derfeesten, dat allerlei tradities in ere wil herstellen, zoals Sint Maarten, Palm- houtjesoptocht op Palmzondag en deze dag, die herinnert aan de kindermoord te Bethlehem: „Onnozele Kinderen". De heer Lovink teruggekeerd Gistermiddag 2 uur is de heer Lovink op Schiphol aangekomen, vergezeld van zijn vrouw en zijn particulier secretaris, jhr mr Teixeira de Mattos. De ministers Van Maarseveen, Van Schaik en Götzen verwelkomden hem, benevens staats secretaris mr W. H. Fockema Andreae. Na de inspectie van de erewacht speelde het muziekcorps het Wilhelmus. De heer Lovink gaf uitdrukking aan zijn vertrouwen in de toek(*nst van In donesië en de samenwerking met Neder land, daar de Nederlanders in hun hart slechts het geluk en de voorspoed van Indonesië wensen en de Indonesiërs zich daarvan ter dege bewust zijn. Het is na tuurlijk, dat er nog enige onrust merk baar is, doch woldra zal de orde volko men zijn hersteld, aldus de heer Lovink. land als de zwaarste tot nu toe geuite be schuldiging. „Ik ontzeg." aldus de verde diger, „met de bescheidenheid, die mij hier past, de Officier het recht om op zo danige aanwijzing een dergelijke beschul diging te niten. Op een andere plaats kan dit echter nog beoordeeld worden." Voor het overige wees pleiter op de specificatie van de uitgaven door drs Bos voor de inlichtingendienst gedaan. Het zal wel een noodzakelijk geheim blijven welke inlichtingendienst dit was. Tijdens het getuigenverhoor in de eerste zitting hoorden wij, dat het niet een van de twee offciële diensten was Later werd verklaard, dat het Bureau Einthoven er meer van wist. Blijft nog de vraag of het dan de officiële of officieuse „Einthoven- dienst" was. Doch laten we hopen, dat achter de gesloten deuren gistermorgen toen zelfs de parketwachters en de deur waarder de zaal moesten verlaten, hier over een helder licht is geworpen. Vrouwe Justitia moge geblinddoekt oor delen, onze rechters zullen toch niet in het duister willen tasten. Tweede na-oorlogse baan op Schiphol gereed De luchthaven ls nu tien maal zo groot als 33 jaar geleden Gisteren is weer een nieuwe baan op Schiphol in gebruik genomen, de tweede sedert de bevrijding. Deze Noord-Zuid- baan, genummerd 01-19, is vandaag open gesteld. Ze is geheel gelijk aan de baan, die in October 1948 werd geopend. Ze is 1800 meter lang en 60 meter breed. Vlieg tuigen tot een gewicht van 150 duizend kg kunnen haar gebruiken. Het totale oppervlak van Schiphol be draagt thans 600 ha: het tienvoudige van 33 jaar geleden. WEERBERICHT Oostelijke tvind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Op vele plaatsen mist. overigens enkele wol- j kenvelden. Overwegend jyl - droog weer Zwakke tot matige Oostelijke wind. Van nacht temperatuur plaatselijk iets bene den het vriespunt, morgen overdag de zelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 31 December Zon op 8 41 onder 16.38 uur; Maan op 13.24, onder 5.15 uur. 4 Jan. V. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1