KE M PI NSKI De Leidse industrie heeft weinig aantrekkings kracht op niet-Leidenaars Constructief plan van het Hoger Onderwijs Financiële voorstellen onbevredigend voor interne reorganisatie KTEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 29 DECEMBER 1949 Enkele cijfers over onze „immigranten (Van onze medewerker voor statistiek) WELKE ROL IN HET LEIDSE ARBEIDSPROCES vervullen die inwoners van onze stad, die zich pas in de loop van de laatste tien Jaar hier gevestigd hebben? En hoe sterk is de plaats, die zij in de betreffende bedrijfstak innemen? Is er in sommige gevallen sprake van, dat het „vreemde element" wy gebruiken duide lijkheidshalve deze uitdrukking, maar bedoelen er vanzelfsprekend volstrekt niet mee, dat wy onze „immigranten" niet als geheel volwaardige inwoner» van onze stad zouden beschouwen een min of meer overheersende plaats in onze stede lijke gemeenschap inneemt? Recente officiële cijfers stellen ons In staat, hierover een oordeel te vormen. In Leiden wonen 2705 mannen en 3416 vrouwen, die tien jaar geleden wel Zuid-HoÉand doch niet in onze stad woonden. De overgrote meerderheid daarvan, zij het ook niet allen, i Zuid-Holland géboren. Van dit aantal zijn er 2464 zonder beroep (nl. 382 nen en 2082 vrouwen). Uiteraard zijn dit vooral kinderen en geliuwde vrouwen. Van de overigen zijn 557 mannen en 101 vrouwen werkzaam in de nijverheid. "Uit de andere provincies van ons land kwamen in de laatste tien jaar nog 210 mannen en 83 vrouwen, die in de Leidse nijverheid emplooi vonden. Daaronder zijn 123 mannen en 27 vrouwen, die uit Noord-Holland naar hier kwamen. Alle overige provincies „leverden" een kleiner contingent Voorts werken in de Leidse nijverheid 63 mannen en 9 vrouwen, die In de laatste tien jaar uit het buitenland *yn gekomen- Alles bijeen arbeiden in de Leidse nijverheid dus ruim duizend mensen, die zich hier pas in het laatste decen nium gevestigd hebben. Op het eerste gezicht lijkt dit aantal nog al wat, maar een berekening doet zien, dat het toch niet meer Is dan 6.5 pet van alle mannen en 6 pet van alle vrouwen, die in de nijverheid in onze stad een bestaan vinden. Een gering gedeelte dus maar. Bij handel en verkeer in de ruimste zin zijn in Leiden 357 mannen en vrouwen werkzaam, die hier tien jaar geleden nog niet woonden, maar die naar hier zijn gekomen uit andere gemeenten van Zuid-Holland. Voorts 199 manne 83 vrouwen, afkomstig uit andere pro vincies. De grootste groep, na die Zuid-Holland, kwam ook in dit geval uit Noord-Holland, nl. 87 mannen en vrouwen. Uit het buitenland kwamen stad bij handel of verkeer een functie vervullen. Onder hen zijn 22 manne 2 vrouwen, die uit het voormalige Oost- of West-Indië kwamen. „Het nieuwe" element in deze be drijfstak wordt gevormd door 10 pet van alle mannelijke en 11 pet van alle vrouwelijke krachten- Dit per centage ligt dus wel wat hoger dan bij de nijverheid. In de veel kleinere categorie va employé's bij het crediet-, bank- en vei zekeringswezen werken 61 mannen e 14 vrouwen, die hier in het laatste decen nium zijn komen wonen. Van kwamen 37 mannen en 9 vrouwen uit andere Zuidihollandse gemeenten; bul tenlanders zijn er in deze groep slechts 3. Op het tiotaail van de oategorii vormt het „nieuwe" element bij di mannen 15 en bij de vrouwen 13 pet. Onder de 1481 vrouwen, die in onzi woonplaats z.g. huiselijke diensten vev richten, zijn 204 vrouwen, die in di laatsbverlopen tien jaa'r uit andere plaat sen in onze provincie naar hier zijn ge komen Uit de overige provincies van ons land kwamen er 144, waarbij er 48 zijn. die uit Noord-Holland naar Leiden kwamen. Een tiental vrouwen „huiselijke" betrekkingen kwam sedert 1939 uit het buitenland. Uit dit alles volgt, dat in deze groep de „import" de laatste tien jaar 24 pet van het totaal uitmaakt, en dit is een percentage, dat wel gewicht in de schaal legt. Voor het karakter van onze stedelijke gemeenschap is tenslotte de volgende groep wel belangrijker, nl. die van de overheidsdiensten, het onderwijs, de ere dienst en de vrije beroepen. Hierbij zijn 391 i 467 die jaar geleden nog in een andere plaats in Zuid-Holland woonden. Uit andere pro vincies kwamen voorts 362 mannen en 459 vrouwen, onder wie 120 mannen en 186 vrouwen uit Zuid-Holland. Uit het buitenland kwamen ter vervulling van functies in deze groep 94 mannen en 50 vrouwen, onder wie 74, resp. 38 uit het vroegere Oost- of West-Indië. Een bere kening doet zien, dat hierbij het „nieuwe element" 24 pet van de mannen en 36 pet van de vrouwen vormt. Recapituleren wjj de cijfers, dan blykt in al de genoemde groepen Lezers schrijven ons: Nifet geschikt voor universitaire studie? Een abonné. wiens naam ons bekend is, wil minister Rutten een paar vragen stellen. Ze luiden als volgt: 1. Is het juist, dat sedert September j.l. tot op heden aan de faculteit der ge neeskunde van de R. U: te Leiden aan het examen candidaat 2e gedeelte in totaal 220 medische studenten hebben deelgenomen, waarvan niet minder dan 71% werd afgewezen, een percentage dat voor dit examen beduidend hoger moet liggen dan bij andere universiteiten het geval is? 2. Indien deze vragen bevestigend moeten worden beantwoord, is de Mi nister dan bereid naar de oorzaken hier van een onderzoek te doen instellen door een deskundige commissie? 3- Indien uit dit onderzoek mocht blijken, dat het bedroevend resultaat moet worden toegeschreven standigheid. dat een jongelui niet geschikt versitaire studie, is de Minister dan niet van oordeel, dat dan alleen maar sprake kan zijn van een' ernstige beleidsfout, omdat zulks al dadelijk had kunnen en moeten blijken bij het candidaatsexamen le gedeelte, aan welk examen echter destijds op grote schaal Indische gerepa- trieerden geholpen zijn door middel van spoedcursussen van 3 maanden, terwijl normaal voor dit examen een vol jaar sutdie een eis is van dwingende urgentie? 4. Moet niet worden erkend dat, in dien aan deze normale eis de hand was gehouden, vermeden had kunnen worden dat thans jongelui, die reeds 3 jaar of langer studerende zijn, met de rug tegen de muur komen te staan en wellicht ver geefs moeten door zwoegen om alsnog aan het examen 2e gedeelte te voldoen, op straffe van even zovele verloren ja ren indien zij de studie zouden opgeven? Gisteren is aan de Putselaan in Rot terdam een ongeveer 7-jarig jongeje Onder een stoomtram geraakt en gedood De identiteit van het knaapje is nog niet vastgesteld. tezamen toch slechts 10 a 11 pet de mannen, 20 pet van en ruim 13 pet van het totaal der betrokkenen hier korter dan tien Jaar te wonen. Een bijzondere plaats, buiten het be drijfsleven, neemt de groep irn Leiden in, die enigerlei vorm van dag onderwijs geniet en ouder is dan 14 jaar Hieronder vallen dus ook de in Leiden geboren of hier langer dan tien jaar wonende jongelui, die ulo-onderwijs, middelbaar onderwijs of nijverheids onderwijs genieten, maar evenzeer de studenten. Op een totaal van 3111 .man nen" en 1706 „vrouwen" zijn er 1583, resp. 923, die hier door geboorte of door eerdere vestiging al meer dan tien jaar wonen- In het laatste decennium kwamen in deze categorie naar hier: 692 mannen en 383 vrouwen uit andere Zuidhol landse gemeenten en kleinere aantallen uit andere provincies. Verder ook 217 mannen en 118 vrouwen uit voormaiig Oost- of West-Indië. In deze groep van dagonderwijs-genietenden blijkt dus bijna de helft in de laatste tien jaar „ge ïmmigreerd" te zijn. Dit is inderdaad een zeer groot deel, maar de jongelui, die dagonderwijs genieten, vormen in totaal niet meer dan 7 pet van de mannelijke en 4 pet van de vrouwelijke Leidse in woners. Daardoor blijft hun invloed op het karakter van onze stedelijke gemeen schap toch zeer beperkt. De wekelijkse keuring in Haarlem Sortiment wordt groter (Van een medewerker) Tentoonstelling in Lisse of géén ten toonstelling: in de keuringszaal breidt het sortiment zich voortdurend uit. P. Bakker Enkhuizen, presenteerde een uitgebreide groep tulpen, o.a. de gele Early van dei Hoeff, Preludium, Olga, Pax en de bij zonder mooie gele Christmas Gold. Ver geleken met die tulp is Wintergold toch eiigenlijk maar zo-zo. Pink Glow beste typisch rose triumpJitul-p: stevige lange stengels en een goede substantie Twee zaailingen, ontstaan uit een krui sing van Allard Pierson en Verm. Bril- lant, zagen er -beide aantrekkelijk uit, al 205/14 frisser rood. P. Nijssen en Zn Santpoort, waren er met hun twee favo rieten: Christmas Gold en Yellow Triumph. Twee tulpen van extra klasse. Formidabel best waren ook de narcissen van deze firma: Golden Harvest en Flower Record konden werkelijk niet beter! R/u-igirok's Broeiproevenbedrijf, Hil- Legom, toonde een kistje met t.t. Overdale, terwijl Gebrs. Neskers, Lisse, een groepje mdt. Cellini voor het voetlicht -brachten. Yellow Sun, een der beste ine. n-arois- in, die de laatste jaren op de markt zijn gebradh't, werd in wonderlijk beste kwa liteit naar voren gebracht door G. Lubbe Zn, Oegstgeest. Naast de verschillende onderscheidingen, die ze al veroverd heeft, kwam er nu nog eentje bij: get. vroeg-bloei. B. Berbée, Lisse. toonde de fraaie ine. Cavaliero, terwijl L. van Grieken, Lisse, de niet minder fraaie ine Buxton presenteerde. Huls' Delight, de nieuwe hyacint van Langelaan en Hulsebosch, Hillegom, is en blijft een mooi ding, evenals de fraaie Anna-Marie van N. C. Berbée, Lisse. Perfection, een fraaie zachtblauwe zaai- van N V. M. Veldhuyzen Van Zanten, Lisse, is een aanwinst van betekenis: gebouwde tros en goede nagel. Vrijdag te Zuidlaren e school ofenen. RIJNSBURG EEN UNICUM IN DE OMSTREKEN Begroting voor 1950 met prachtige reserves aangenomen Het sluitend maken der Rijnsburgse gemeentebegroting 1950, die gisteravond door de gemeenteraad werd vastgesteld, heeft ook dit jaar weer, dank zy de gunstige financiële positie, geen bijzondere moeilijkheden opgeleverd. De begroting sluit op de gewone dienst aan inkomsten en uitgaven op f 390.061,75. De post onvoorzien wordt begroot op f40.019,08. Het waterleidingbedrijf maakt op deze begroting een winst van f 3614.49. Voorschriften inzake lees bibliotheken in Tweede Kamer In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over hei ontwerp van wet. hou dende voorschriften inzake leesbiblio theken. wordt melding gemaakt dat ver schillende leden dit ontwerp in strijd achtten met art. 7 van de Grondwet (vrijheid van drukpersi. Door het voi- gende, aldus wordt voorgesteld, zou een sonstructie-ve oplosing zijn te verkrij gen. die algemeen instemming kan ver werven. 1. Het vergunningstelsel, waarbij eisen aan de exploitant worden gesteld, wordt imperatief voorgeschreven. 2. Opgenomen wordt de verplichting van de vergunninghouder tot catalogi sering van de boeken in zijn bibliotheek Wat opgenomen is in de catalogus, geldt als opgenomen in de bibliotheek. 3- Het opgenomen hebben van eer boek in de bibliotheek geldt als het ver spreiden van dat boek. 4. Voor zover in de bibliotheek eer boek is opgenomen, dat aanstotelijk i: voor de eerbaarheid, valt dit onder ar tikel 240, Wetboek van Strafrecht. Daar naast worde artikel 451bis, Wetboek var Strafrecht, in dier voege gewijzigd, dat verspreiding van voor de zedelijke ge zondheid van de jeugd schadelijke lec tuur strafbaar wordt gesteld. 5. Als conservatoire maatregel krijgen burgemeester en wethouders bij de wet de bevoegdheid, om aan de vergunning te verbinden de plicht, de verspreiding van boeken op te schorten, voorzover deze aanstotelijk voor de eerbaarheid zijn of schadelijk voor de zedelijke gezondheid de jeugd. Burgemeester en wethou ders moeten dit alleen kunnen doen, eer ter hunner voorlichting (door hen) aan gewezen commissie van advies gehoord (hetgeen kan zijn de commissie van arti kel 6 van het ontwerp ofwel een ander commissie, b.v. een gewestelijke commis of misschien ook een plaatselijke com missie). 6. De opschorting van de verspreiding vervalt, indien niet binnen een bepaalde termijn van b.v. een halve maand of maand door burgemeester en wethouders bij de Officier van Justitie een klacht is ingediend tegen de vergunninghouder wegens verspreiding van een geschrift, dat aanstotelijk is voor de eerbaarheid of schadelijk voor de zedelijke gezondheid de jeugd. De algemene reserve van de kapitaal- dienst ad f96.000 is overgebracht naar de dienst 1951, aangezien van dit bedrag in het komende jaar waarschijnlijk geen göbruik zal worden gemaakt. Van deze f96.000 wordt f50.000 geboekt bij de re serve, groot f 100.000, voor de bouw van raadhuis. Totaal is thans voor deze bouw f 150.000 gereserveerd. De netto-winst, verkregen uit de over dracht van de gas- en electriciteits'oe- drijven aan Leiden bedroeg f 180.000. De reserve van het waterleidingbedrijf wordt f 11.520,74. Voor 1950 wordt de vergoeding per leerling aan de schoolbesturen (art. 101 L.O.-wet 1920) berekend op f 18 plus f5,16 in verband met de vijfjaarlijkse afrekening. Aan deze begroting wordt bij de post onvoorzien een wijziging toe gevoegd met het oog op kapitaalsuitga ven voor verbetering van een deel van de Sandtlaan, buiten de bebouwde korn gelegen. Voor aankoop berm. aanleg fietspad en wegverleggin-g geraamd. Eveneens zal •ordi f17.500 deze post worden afgesohrev gedeelte van de kosten voor de aanleg van electrische verlichting vanaf de splitsing Oegstgeesterweg tot de grens van Katwijk, groot f 18.174. Hiertoe be sloot de raad. Het bestuur van de Ohr. Kleuterschool verzocht een subsidieverhoging van f 10 op f20 per leerling. Bij inwilliging en dat deed de raad zal het verhoog de bedrag ad f 1500 eveneens uit onvoor- moeten komen. Het bestuur van do Ver. tot stichting en instandhouding var. scholen met de Bijbel verzocht verbete ring en uitbreiding van de school aan c'e Smidstraat met een leslokaal en een per- soneelskamer. Wanneer deze verbetering in uitbreiding in 1950 wordt uitgevoerd :n tevens gepaard zal gaan met de drin gend nodige verbetering van de open bare lagere school, zal deze post alweer voor een aanzienlijk bedrag moeten wor den aangesproken. Het bouwvolume voor 1950 bedraagt i woningen, waarvan vijf in verband met de industrie. De raad was dankbaar, echter niet voldaan. De heer G. de Heyer kon een stuk bouwgrond naast de gashouder kopen vele discussies over de belangrijkheid deze grond t.b.v. de industrie. Mej Pootjes had haar benoeming tot onder wijzeres per 1 Januari aaijvaara. Tevens bekrachtigde de raad een rege- ng voor vergoeding aan ambtenaren en onderwijzers bij verplaatsing. De nieuwe straat met de 20 huizen Sul .Burgemeester Hermansstraat" heten. De gemeenterekening dienst 1948 slim latig op f697,43 en het Waterleidingbe drijf boekte een winst van f4376,28. Beide rekeningen werden voorlopig asbgesteld'. Bij de behandeling van de gemeente begroting 1950 merkte de heer K. Zand bergen op: „We kunnen tevreden zijn. Rijnsburg is eèn unicum in de omstreken en we hopen, dat het voor do bedrijven in onze gemeente mogelijk zal zijn de lasten op te brengen. (Onderne mersbelasting begroot op f112 500). Var, groot aantal de begrotingscommissie warén enkele opmerkingen binnengekomen. B. en W antwoordden hierop. Wethouder Kralt deelde na het aan nemen van deze begroting nog mede. dat in de Smidstraat binnenkort het trottoir Oranje vaart een dag eerder af Het vertrék van de „Oranje" vai s.m. Nederland uit Amsterdam naar Indo nesië is een dag vervroegd en thans op Donderdag 12 Januari gesteld. Het schip wordt op 4 Januari uit Batavia in Am sterdam verwacht. (Zou men niet op „Vrijdag de 13e" durven vertrekken?) PROF. VAN DEN BAN OVERLEDEN Prof. ir P. A. van den Ban, sinds Oc tober 1948 hoogleraar in de landbouw- werktuigkunde te Wageningen. is gis teren op 52-j. leeftijd plotseling overle den. Zijn publicaties over de landbouw- arbeidsleer zijn bekend. zal liggen. Voorts, dat men niet moesi verwachten volgend jaar met de ver scheidene werkzaamheden klaar te ko men. We hebben nu een-maal een ach terstand in te halen en trachten daarom reserves te vormen o.m. door korte af schrijvingen. „We hebben geboerd, zoals we boeren moesten", aldus spr. De be drijven in het dorp lopen nog goed, maar het zwaard van Damocles hangt boven het hoofd. Duitsland en België gaan over de invoer van bloemen rare dingen zeggen, De voorzitter, burgemeester mr P. N Höweler, dankte de raad, die voor de de openbare bijeenkomst I üng Bezoldiging van weddegenietende militairen in arrest In een brief aan de voorzitter va: Tweede Kamer schrijft de minister Oorlog o.m. het volgende: Krachtens dezerzijdse beschikking staat van Juni 1949 af de mogelijkheid open in daarvoor in aanmerking ko mende gevallen aan of ten behoeve de gezinnen van weddegenietende mili tairen, die arrest of een vrijheidsstraf mdergaan en deswege geen bezoldi ging genieten een redelijk deel der bezoldiging uit te betalen. Daarbij wordt als gezin van een weddegenietende mede aangemerkt het gezin of de personen, waarvoor een militair, indien hij onge huwd is, als kostwinner moet worden beschouwd. Eveneens wordt sinds Juni van jaar van geval tot geval overwogen, hoeverre er termen bestaan de kostwin- goeding in deze omstandigheden door te betalen en dienovereenkomstig gehandeld. De inmiddels met de opgestelde rege- haar uitvoeringsbepalingen in de kor.e geheime zitting had, voor i practijk opgedane ervaring wettigt het de prettige samenwerking in het afJf- vertrouwen, dat deze ook in de toekomst tot bevredigende uitkomsten zullen lei- i deze begroting. Een glas goede wijn verhoogt de (eeststemming! HET VEILIG SEIN VOOR GOEDE WIJN! In LEIDEN verkrijgbaar bij Firma W. ROODENBURG Korevaarstraat, hoek Steenschuur Telefoon 21888 Grenadiers uit alle oorden van ons land kwamen naar Oegstgeest HARTELIJKE WOORDEN OVER EN WEER Grenadiers van hoog tot laag kwamen gistermiddag uit alle oorden van ons land naar Oegstgeest. Daar bevolkten ze tegen half twee de grote zaal van het Patronaatsgebouw, met als doel de Inwoners van Oegstgeest te bedanken voor hun goede zorgen tydens hun verbiyf onder de tropenzon'. Immers, onder leiding van het adoptiecomité had de burgery de correspondentie onderhouden met de mannen van het HIe bataljon van het garde-regiment grenadiers en hen boven dien op hoogtydagen bedacht met een pakje. van twaalf en geeft links het wapen der grenadiers en rechts dat van Oegstgeest te zien. Deze twee vor men één geheel met de woorden: „In qprecht medeleven hecht ver bonden 1946—1949." Hartelijke woorden van dank en waar dering werden vervolgens door burge meester Baumann gesproken. „Niet alleen omdat U zich de moeite wilt getroosten te defileren, maar de inspectie door mij is de grootste eer, die militairen aan de burger-bevolking kunnen bewijzen." Spr. memoreerde de spontane oprichting van het adoptiecomité en schetste de werk zaamheden in de afgelopen jaren. De burgemeester hoopte, dat door de zen ding van geschenken, die niets zijn ver geleken -bij wat deze grenadiers in Indië gaven, het devies bewaarheid moge wor- Leger en volk één". Spr. gaf de :n de verzekering, dat het tegel-. Een tegeltableau aangeboden Onder de aanwezigen bevonden zich in de eerste plaats de commandant van dit garde-regiment, de luit.-kol. R. A. van Holthcorn en de commandant van het Ille bataljon, de luit.-kol. J. J. C. Taeïs van Amerongen; voorts burgemees ter J. C. Baumann, wethouder L. de Neef. gemeente-secretaris Jac. de V.'sser en vele raadsleden. De Kon. vereniging van grenadiers en jagers „De Garde" was vertegenwoordigd door haar tweede oorzitter, de luit.-kol. b.d. H. G. Hom n de gepens. adj.onder-off. der mil. ad ministratie J. H. van Seben. t was half drie, toen het bataljon, zich op het kerkplein formeerde. Voor afgegaan door de Kon. Mil. Kapel o.l.v de kapt. Roous van Yperen werd een door de gemeente gemaakt. De troep, die onder command? stond van ste Taets van Amerongen, hield voor het gemeentehuis, in het W-ilhelmina- park, halt en werd daar gepresenteerd de regimentscommandant en de bur gemeester. Het commando „in orde van nspectie" weerklonk, waarna onder de tonen van de K.M.K. burgemeester en regimentscommandant de troep inspec- Overste Taets van Amerongen bracht hierna de dank van zijn bataljon over. Dank voor de steun, die zijn mannen in Indonesië van de gemeentenaren van Oegstgeest hadden ondervonden. „Myn bataljon heeft gemeend, aldus spr., niet te mogen terugkeren, zonder de ge meente Oegstgeest een blijvende herinne ring te hebben aangeboden. Spr. over handigde de burgemeester een tegel tableau met het verzoek, dit wel als dank te willen aanvaarden. Dit tegeltableau, ontwerp van do eerste luit. J. W. Wognum van het Ille bat. grenadiers en vervaardigd door de firma Westraven te Utrecht, bestaat uit zes tegels met een rand (III slot) (Van onze speciale medewerker) Ook de problemen rondom de interne organisatie van de universiteit heeft de staatscommissie in haar rapport voor een nieuwe H.O.-wet onder de loupe genomen en zy is er in geslaagd met een constructief plan, resultaat van een synthese van traditie en moderne-tyd-eisen, naar voren te treden. De financiële-regelingsplannen de daarmee in verband staande toelatingscriteria laten daarentegen nogal het i en ander te wensen over. Het komt ons voor, dat aan het intellect uit de lagere milieu's nog steeds te weinig gelegenheid wordt geboden zyn gaven door middel academische studie te ontplooien. Nog steeds staat de academiepoort niet wagemvyd open Interen subfaculteiten Reeds geruime tijd wordt door velen het huidige interne organisatiestèlsel van de universiteit sterk gecritiseerd. Jaren lang heeft men het heilige tradi tiehuisje van de aloude faculteitsindeling willen sparen en de enige concessie, die men voor de moderne-tijd-eisen wilde geven, was de creatie van de verenigde faculteiten (b.v. ter wille van de oplei dingen voor Indonesië). De verenigde faculteiten zijn echter altijd min of meer het vijfde rad aan de academische praalwagen geweest en voerden een uiterst afhankelijk bestaan. Naast continuering van de bestaande vijf faculteiten adviseert de staatscom missie de zogenaamde inter-facultèitén in het leven te roepen, die belast zullen zijn met de behartiging van de studie- belangen en het afnemen van de examens in die studierichtingen of gedeelten daarvan, die de grenzen van een facul teit overschrijden. Een centrale inter faculteit wordt gewenst geacht voor de studie van enige vakken, die een cen trale betekenis hebben, bijvoorbeeld filosofie en anthropologie. De zogenaamde sub-faculteiten zullen belast worden met de behartiging van de studie en examens in een of meer studierichtingen binnen een faculteit of eventueel binnen een inter-faculteit. Deze coördinerende respectievelijk spe cialiserende organen zullen dezelfde be voegdheden krijgen als de faculteiten (ten aanzien van de promotie liepen echter de meningen der rapporteurs uit- Geen hooggeleerdeparasieten Ook de academische titulatuur laat nogal een en ander te wensen over. Ju risten, ingenieurs en doctoren verkeer den alleen in de bevoorrechte positie, een titel voor hun naam te kunnen plaatsen. Een deel van de commissie verklaarde zich voor de officiële invoe ring van de reeds officieuze „drs"-titel, terwijl anderen, aansluiting zoekend bij de Angelsaksische gebieden, „mg" (ma gister) voor de titellozen prefereerden. Ook werd aangedrongen op wettelijke bescherming van „prof.", zodat clair voyants, circus-athleten e.d. een donkere toekomst tegemoet gaan. Niet progressief Alhoewel de staatscommissie kwalita tieve en kwantitatieve ontwikkeling van het H.O. o.a. ook afhankelijk stelt van de mate, waarin aan minvermogenden met intellectuele aanleg en goede karak tereigenschappen gelegenheid wordt ge boden zich te ontplooien, en zelfs uit gaat van het beginsel, dat alle intellect in academisch verband tot zijn recht be hoort te komen, ziet men dit laatste toch niet in haar suggesties tot uiting komen. Organisatorisch brengt ze weliswaar ver betering aan door overheids- en parti culiere studietoelagen coördinerend bij het Research Bureau van de Hoge Academische Raad te willen onderbren gen. De huidige college geldregelimg wil de staatscommissie echter gehandhaafd zien. Een eventuele progressieve college geldheffing zou, volgens de rapporteurs, tal van ontduikingen in de hand werken, doordat vele ouders er toe zouden o gaan hun studerende kinderen zelf „inkomen" toe te kennen. Men zou wachten, dat de commissie bij het af snijden van deze mogelijkheid een ander perspectief voor de oplossing van deze kwestie zou geven. Over een revolu- tionnaire uitbreiding van het aantal stu dietoelagen van rijkswege wordt echter in het hele rapport geen woord gerept. Dit betekent dus, dat de huidige situa tie blijft voortduren. Momenteel wordt aan 3330 studenten een bedrag van 2.706.000 (feitelijke kosten 1.318.000) aan beurzen en renteloze voorschotten door het Rijk, gemeente en particulieren verstrekt (cijfermateriaal ontleend aan het rapport der afdeling Utrecht van het Verbond voor Wetenschappelijke Onder zoekers „Sociale aspecten van de recru- tering der studenten"). Minder dan 3 procent van de studenten heeft een beurs, ruim 14 procent een voorschot. Gemiddeld wordt per bursaal jaarlijks 810 uitgekeerd. Het feit, dat de arbei ders- en lagere milieu's resp. 43.4 en 20,1 procent van onze bevolking uitma ken en dat uit deze groepen resp. slechts 1 en 6 procent een academische opleiding geniet, bewijst wel duidelijk, dat het huidige studietoelagenstelsel totaal on toereikend is. Wellicht ware een toekenning van een studieloon 12001500 per jaar) aan iedere student (dat door velen wordt voorgestaan) de oplossing van dit pro bleem. De benodigde gelden (ƒ39.000.000) zouden door middel van een progres sieve belastingheffing verkregen kunnen worden. Uiteraard moet bij dit systeem voor-selectie toegepast worden. Bij deze spreiding van de recrutering van stu denten over alle milieu's zou het intel lect uit de lagere kringen beter tot zijn recht kunnen komen dan tot nu toe. Dit laatste zou ongetwijfeld ons nationaal bestel ten goede komen. Slotconclusies Resumerende moeten we erkennen, dat de staatscommissie veel waardevolle sug gesties over de vele H.O.-perikelen heeft gegeven. Al dit materiaal zal ongetwij feld van belang zijn voor de universiteit van de toekomst. Het is te hopen, dat gezonde financiële-regelingsvoorstellen (een conditio sine qua non voor het floreren van het H.O.) niet lang op zich zullen laten wachten. Het Ille bataljon Garde-regiment Grenadiers verstevigde gisteren de band met Oegstgeest. Onder de pit tige tonen van de Kon. Militaire Kapel werd gedefileerd voor l gemeester J. C. Baumann en overste J. J. C. Taets van Amerongen. (Foto N. v. d. Horst) Einstein van plagiaat beschuldigd De „Daily Herald" bericht, dat profes sor Albert Einstein, binnen 24 uur na d® aankondiging van zijn nieuwe zwaarte krachttheorie. beschuldigd is van plagiaat. De beschuldiger is William Graves, lec tor in de Engelse taal aan het Worcester Junior College te Marlborough, in Massa chusetts, die beweert, dat hij als eerste d® nieuwe theorie ontwikkeld heeft. Aanvankelijk was bericht, dat Graves slechts mededeling van zijn ontdekkirfg had gedaan (zie pag. 5) en dat hij zyn vindingen met die van Einstein wild® uitwisselen. Aan H. Gebbing is eervol ontslag verleend als burgemeester van Appeltem. Tot zijn opvolger is benoemd A. J. A. Baltussen. tableau een ereplaats m het raadhuis zal krijgen. Tot slot van de plechtigheden defi leerde het bataljon voor de burgemees ter onder de pittige tonen van de K.M.K In het Patronaatsgebouw maakten velen bij een kopje thee kennis met hun cor respondentievrienden. terwijl de K M K. nog enkele nummers ten beste gaf vóór het raadhuis. Ons volkslied was het slot van dit korte, maar door een talrijk pu bliek zeer gewaardeerd openluchtconcert. Het competitie-rad van de L.S.B. draait lustig door Hoe de standen er thans uitzien De competitie van de Leidse schaakbond verloopt zeer vlot. Byna de helft van het aantal te spelen wed.stryden zit er op. Opmerkelyk is, dat er tot dusverre maar reinig afgebroken partyen waren, in totaal 26, Vermoedelyk speelt hierin de fi- anciële regeling, die op de laatstgehouden jaarvergadering is getroffen, een grot® rol. Door byzondere omstandigheden moesten enkele wedstryden worden uitgesteld. Zo is het te verklaren, dat in de klasse Noordwijk I en Hazerswoude I slechts één wedstrijd hebben gespeeld Vooral Noordwijk is heel Op 9 Januari as., wanneer deze club tegen Philidor I zal uitkomen, zal blij ken, of Leenheer c.s. inderdaad candidaten voor de titel zijn. Hazers woude is uitstekend gestart, nl. met eer overwinning op het sterke LSG II. Maai daarna is het tiental, door het overlijden van een uitstekend speler en het vertrek van N. Cok naar Boskoop, ernstig ver zwakt. Het zou ons zeer verwonderen, als Hazerswoude in de bovenste helft zou eindigen. Philidor I doet het weer goed en voer" de ranglijst aan. Ongetwijfeld- is zij weei van plan kampioen te worden en daar door in aanmerking te komen voor eer nog te creëren overgangsklasse van de KNSB. Philidor II fungeert als hekken sluiter. maar staat er toch relaüef betL. dan Katwijk I. dat weliswaar tegen LSG II gelijk speelde, maar er nog niet zeker van kan zijn, dat dit zo blijft. De Leidenaars zijn het n.l. niet eens met de arbitrage van de partij Poot—Modder man en overwegen in hoger beroep gaan Alphen I staat, zoals steeds, in middenmoot. De stand is: Philidor I LSG II Hazerswoude I Noordwijk I. 3 36 194—104 3 1 1 1 3 17 —13 112 54— 44 1 1 Alphen I 3 1 2 2 164—134 Katwijk I 3 1 2 1 9 —21 dor II 2 2 0 64—134 n wel zeer spannend verloop heeft ompetitie van de overgangsklasse. Boskoop I, Vriendenschaar I. Bodegra ven I en zeifs Zwart Pion I. dat is gepro moveerd, geven elkaar mets toe. Alle wonnen twee wedstrijden en verloren er één. Maar ook LSG III behoort nog tot de „kanspaarden". Caïssa I stelt teleur. Vorig jaar deed het stukken beter. Zoeterwoude I dreigt het kind van de rekening te wor den. Met 0 uit 3 staat ze stevig onderaan. Bodegraven I zal alle moeite hebben om het verloren terrein te herwinnen. De stand is hier: Boskoop I.3 2 1 4 18 —12 Vriendensch. I 3 2 1 4 16 —14 Bodegraven I 3 2 1 4 15 —15 Zwarte Pion I 3 2 1 4 15 —15 LSG III 2 1 1 2 104194 Caïssa I 3 1 2 2 15 —15 Zoeterwoude 133 0 1041914 Leithen I voert de 2e kl. A aan. on danks het feit, dat Jerry Bey met meer oor dit tiental uitkomt Schaakgenoe-i gen I en VTL I liggen hier op de loer om :en eventuele misstap van de men- /an Clos en Leembruggen de leiding over te nemen. Leiderdorp I. dat uit de Overgangsklasse is gedegradeerd, ver speelde reeds 3 punten. Boakoop II schijnt hier het zwakke zusje te zijn. Leithen I2 24 11 9 Schaakgen. I 3 2 1 4 18 —12 VTL I 3 1 2 4 174—1214 Leiderdorp I 3 1 1 1 3 16 —14 Alphen II .,21—12 94—104 Roel.'veen I 2—111 8 —12 Boskoop n 33 0 10 —20 In 2B leidt Voorschoten I. De strijd om het kampioenschap zal gaan tussen dit tiental en Phihdor III, dat tegen Sas- senheim I een fout maakte. SPWI doet het ook aardig, terwijl NZH I beter voor de dag komt dan vorig jaar. Kat wijk II beleeft weinig pleizier van haar promotie naar de tweede klasse. Vier wedstrijden werden gespeeld en even veel gingen verloren. Dat loopt stellig op het spelen van degradatie-wedstrU- den uit Voorschoten 13 3 Philidor III3 2 1 Sassenheim 13 111 SPW I 2 1 1 Noordwijk II 2 1 1 NZH I 3 1 2 Katwijk II 44 19 —11 214— 84 15 —15 13—7 7 —13 134—164 11 —29 PTT I werpt in 3A reeds een begerige blik op de titel. Met twee gewonnen wedstrijden waarvan één. tegen On® Genoegen, helaas reglementair staan de Postmensen er best voor Niettemin zijn Lisse I. Philidor IV en Vrienden schaar II nog ernstige concurrenten On® Genoegen I doet het bar slecht. Men zi® sleeht6 de stand: PTT I 2 24 16 4 Lisse I 3 2— 1 4 22 8 Philidor IV.. 3 2— 1 4 21 9 Vriend sch. II 3 2 1 Zw. Pion II 2 1 1 Noordwijk III 22 O. Genoegen I 33 Bodegraven II troont met 6 uit 3 op de ere-plaats in 3B. doch mogelijk voelt Boskoop III. dat slechts één wedstrijd speelde en won. er veel voor dit tiental dwars te zitten. Aarlanderveen I telt ook iog mee. terwijl Leiderdorp IT en VT L II in de benauwde hoek zitten. Bodegraven H 3 3 6 194—104 Alphen III.. 3 2 1 4 134—164 Boskoop III. .112 6—4 Aarl.veen I 2 1—1 Philidor V 2 1 1 Leiderdorp II 22 VTL II 33 Katwijk III en SPW II geven de toon aan in 4A. Beide tientallen hebben 4 uit 1 en zullen met elkaar uitmaken, wie r.r 1 wordt. KatwijkPTT. dat voor het eerst in de competitie speelt, staat on deraan. al is haar positie stellig nog nte« hopeloos. Katwijk IH.. 2 24 13 —7 SPW II 2 2 4 124— 74 Lisse II 3 1 1 1 3 164—134 NZH n 3 1 2 2 134—164 Schaakger. II 3 1—22 12 —18 Katwijk-PTT 3—121 124—174 In 4B komen maar vier club® uit Er in deze klasse nog weinig gespeeld en larom volstaan we met de stand. Leithen II 2 1 1—3 104—94 Wetering 1 1 2 74— 24 74—124 44— 54 15 —15 8 —12 74—124 4-294 94—104 84—114 94—204

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3