Jlieutue geitextfe (fiiwrant f Amerika erkent nieuwe regering Indonesische Wist U DONDERDAG 29 DECEMBER 1949 BUREAUX: Ilogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 8006 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Staatwasllcft Is gfjrtfwen tnyn hert io tcyljenspotl" Rotterdamse havens pronken weer Zie pag. 5 COCHRAN WERD HET Truman biedt zijn geluk wensen aan m een kleine redevoering De Verenigde Staten hebben gisteren Indonesië formeel erkend en Merle Cochran aangewezen als ambassadeur. Zijn benoeming moet echter nog door de senaat wor den bevestigd. Zijn opvolger als Amerikaans lid van de Unci wordt Edward A. Dow, die in Juni j.I. te Batavia aankwam om op te treden als adviseur van Cochran. Dow was van 1936 tot 1939 assistent en waarnemend handelsgevolmachtigde van de Ver enigde Staten te Batavia. Hy heeft toen veel op Java gereisd en kent de Neder landse taal. Intussen heeft Cochran reeds zyn geloofsbrieven aan Soekarno aangeboden. President Truman verklaarde gisteren, dat hy met vreugde het grote volk van de souvereine Verenigde Staten van In donesië begroette. Hy noemde ir Sukarno een groot leider en wenste hem geluk met de verkrüging der onafhankelyk- heid. „De wereld heeft", aldus de presi dent, „een natie zien ontstaan uit chaos en verscheurdheid". De president prees het staatsmansbeleid der Indonesiërs in Den Haag en zeide, dat Indonesië daar de souvereiniteit had verworven, Nederland daarentegen sympathie en de zekerheid van een rechtvaardige behandeling. Ame rika zou Indonesië welkom heten in de Verenigde Natiën en de president was verheugd, dat het Indonesische volk zijn onafhankelykheid had verworven op ba sis van vredelievendheid en samenwer king met Nederland. Indonesië werd voorts nog erkend door de nationalistische regering van China, Egypte, Portugal, de Philippynen, Zwit serland en België. De president van Ier land zond een gelukwens aan ir Sukarno. Te Jakarta (Batavia) brafeht de buiten gewone ambassadeur de gelukwensen van de Britse koning over aan president Sukarno en de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Spender, die eer daags naar Colombo reist voor bewoning der conferentie zyner collega's van het gemenebest, zal te Batavia een onder houd hebben met ir Sukarno en drs Hatta, die vooral zal lopen over het her stel van de handel tussen Australië en In donesië. Bij zyn ontvangst van de nieuwe Ne derlandse hoge commissaris, dr Hirsch- feld, zeide ir Sukarno: Wy zullen onze beste krachten wüden aan een goede samenwerking binnen het raam der unie in het belang van beide volken. Ik ben er zeker van dat U niets zal nalaten en alles in het werk zal stel len voor de aanknoping van een hechte band tussen het Indonesische en het Ne derlandse volk. U kan op my vertrouwen, dat ik ook het myne zal doen om dit te Het nationale voorbereidingscomité te Jakarta heeft verklaard, dat voorlopig haar verschillende commissies en sub commissies zullen blyven doorwerken, daar de apparatuur van de nieuwe rege ring nog niet volledig aan het werk kan Het eerste overleg Intussen heeft drs Hatta in Den Haag het eerste overleg in Unieverband met de Nederlandse regering gepleegd en wel over de erkenning van de communis tische regering in China en van Israël. De politieke correspondent van ANP, die dit laatste bericht bracht, meldt voorts, dat dit overleg tevoren in Batavia ge pleegd was met de heer Lovink. Neder land heeft ook de goede ontvangst van Indonesië in de volkerenfamilie voorbe reid door tevoren aan alle bevriende mo gendheden mededeling te doen van de op handen zynde souvereiniteitsoverdracht. De uitnodigingen aan de buitenlandse mogendheden om zich daarby te laten Twee trawlers naar zee De IJmuidense trawlers „Limburgia" en „Tubantia" van de rederij M. M Weimar zyn uitgevaren. Nu ook weer naar zee zyn de „Vikingbank" van de rederij Groen, „De Medan" en de „Ba tavia" van de rederij Gouda, alsmede de regeringstrawlers „Tzonne" en „Abra ham", varen thans dus 7 van de 40 IJmuidense trawlers. SCHERMUTSELINGEN IN ALBANIË Volgens de „News Chronicle" zijn in Noord-Albanië gevechten uitgebroken tussen partisanen, die anti-Kominform zijn en Albanese veiligheidsbrigades. Vandaag stellen tvij V voor Korp. P. HAVENAAR, Beelaertspark 41, Benthuizen. Piet Havenaar vertrok op 17 September 1948 met de „Waterman" naar Indonesië en is vandaag 22 jaar geworden. De eerste maanden van zijn tropen-diensttijd ver bleef hij in Batavia; later werd hij over geplaatst naar Medan, waar hij mare chaussee le klasse is. Op de foto staat hij voor de kazernementen van zijn onder deel. Ouders, broers, zusters en verdere familie feliciteren hem hartelijk en ioen- een hem tevens een gelukkig Nieuwjaar. Een nieuwjaar, dat naar we hopen ook zijn thuiskomst zal brengen. lok. Voor het succes, dat Nederlands po gingen by de VN hebben zal, is men ech ter in Den Haag bevreesd, daar men ver wacht, dat Rusland een toetreding van Indonesië door zyn veto onmogelyk zal maken. Diezelfde vrees heerst ook in VN-kringen te Lake Success. President Truman dankt Cochran President Truman heeft Cochran een brief gezonden, waarin hy hem zyn per- soonlyke dank betuigt voor de by zond ere diensten, door hem bewezen als Ameri kaans vertegenwoordiger in de Unci. De president wyst er tevens op, dat Cochran's werk heeft bygedragen tot de eerbied voor de Verenigde Natiën en het aandeel van Amerika in deze organisatie. Koningin stuurde Kerstpakketten naar zeelieden De Zeeland van de Kon. Rott. Lloyd, die thans in de Indische Oceaan vaart, mocht een groot Kerstpakket van H.M. de Koningin ontvangen. De kist bevatte niet alleen pakjes, maar ook een opvouwbare kerstboom met ver sieringen en een kaartje, waarop de Ko ningin persoonlijk een groet had go- schreven. Dit bewijs van medeleven bereikte de Zeeland via het R'damse comité Kerst feest op Zee, dat dit jaar aan bijna 80 sdhepen in totaal 3400 pakjes stuurde. Waterman met 1465 militairen onderweg naar huis Grote Beer vermoedelyk 10 Januari in Amsterdam Aan boord van het troepenschip Wa terman, dat zoals gemeld 24 December uit Tandjong Priok is vertrokken, be vinden zich 1465 passagiers. Het zyn 32 R.I., Staf 3e Inf. Brigade Groep, perso neel tandheelkundige dienst, 21 en 4—1 A.A.T. en de staf van het Bataljon A.A.T. De Grote Beer wordt omstreeks 10 Januari in Amsterdam verwacht. Met dit sohip reist ook „Jan Contact", be kend door zijn reportages voor het Strijdkrachtenprogramma. (Hij maakt een reportage van de Kerstviering aan boord en zal vraaggesprekken over de toe komstplannen van de militairen op de plaat vastleggen. In Meppel is het stoffeiyk overschot opgehaald van de 12-jarige J. van 't Hoge aldaar, die vier weken geleden verdronk Sluier over arrestatie van Nederlandse A.K.U.-agent in Praag Protest van onze gezant tot nog toe tevergeefs Gisteren meldden we reeds in een deel onzer editie, dat een Nederlander op 13 December iri Praag werd gearresteerd en dat sindsdien niets meer van hem is ver nomen. Nader wordt gemeld, dat het de heer J. H. Louwers is, de leider van het verkoopbureau van de A.K.U. in Praag Hij werd door vyf mannen in burger uil zyn auto getrokken en in hun eigen wa gen gesmeten. Dit vernam de directie der A.K.U. van de assistent van de heer Louwers, de heer J. van Doorn, die dezer dagen met de echtgenote en de kinderen van de arrestant veilig dn Nederland aankwam- Dle pas benoemde gezant in Praag, mr W. van Tets, heeft 'bij het aanbieden van zyn geloofsbrieven president Gottwali en minister dementis om inlichtingen ge vraagd. Men maakte zioh van Tsjechische zyde echter met enige algemeenheden van de zaak af. Mr Van Tets verklaarde, dat de heer Louwers de eerste Nederlander is, die op deze wijze in Tsjeohoslowakije ver- dwynt. De directeur van de A KU, de heer Daniels, verklaarde dat contact met ae heer Louwers nog niet mogelyk is ge- Zwitser redde 200.000 Joden Uit een bekendmaking van de „Ameri can Joint Distribution Committee", de voornaamste organisatie voor hulp aan Joden in nood, blijkt, dat Saly Mayer, voorheen directeur van de Zwitserse af deling, in 1944 en 1945 door stoutmoedig optreden het leven van meer dan 200.000 Joden gered of draaglijker heeft ge maakt. Door een handig voorstel over reedde hy de nazi's van deportaties van Joden af te zien en hun verzorging te verbeteren. Arbeider door vallende boom De arbeider H. J. Veldman uit Den Ham is dezer dagen bij het kappen van bomen te Ommen getroffen door een vallende boom. Aan de verwondingen is hij in het ziekenhuis te Almelo overleden. Kantoorbedienden vragen: Ook bij periodieke ver hoging de vijf procent Accoord in textielindustrie wordt spoedig verwacht. De samenwerkende organisaties van handels- en kantoorbedienden/ verzoe ken de werkgevers in een telegram, de loonsverhoging van 5 pet loyaal toe te passen. Men vreest, d«t sommige werk gevers de verhoging zullen verrekenen met de periodieke verhoging op 1 Januari. De organisaties vragen) de werkgevers, op 1 Januari aan de werk- nieuwe salaris is en op 31 Januari het nieuwe salaris plus 5 pet uit te beta! De textielindustrie zal vermoedelijk binnen enkele dagen, na de grote metaalnijverheid en de bouwbedryvi tot een accoord te komen. Mijnindustrie, spoorwegen en KJL.M. zullen ook niet lang op zich laten wachten. De loonsverhoging in de bouwvakken geldt voor allen behalve schilders, stuoadoors en steenhouwers. Voor hen hoopt men spoedig het zelfde te berei ken. De Rijksbemiddelaars zyn ook accoord' gegaan met de instelling van he' bedrijfspensioenfonds voor de bouwvak ken- Dit kan nu spoedigworden door gevoerd. Ook over de loonsverhoging der Belgi sche grensarbeiders is principiële een/stemming bereikt. Het loon wordt per 1 Jan. verhoogd met 10%. maar de Belgisohe werknemers zullen dan 10^5 van hun loon in ons land moeten be steden. De Regering moet deze regeling nog goedkeuren en van Belgische zyde heeft men 'het voorbehoud gemaakt, dat eventueel binnen een half jaar opnieuw kan worgen onderhandeld. Hoofdinspecteur J. de la Sablonière van Eeldë, hoofd1 van de Inspectie der Belastingen eerste afdeling, te Leiden, is in gelykwaardige functie overgeplaatst naar Den Haag. De bankbiljettenomloop van de Ned. Bank is in de week -tot 27 dezer met 76 milldoen tot ƒ3035 millioen gestegen. weest. De Tsjedhisahe regering heeft de A.K.U. niets over de arrestatie meege deeld. „Op deze wijze kunnen we in dat land natuurlyk geen zaken doen", aldus le heer Daniels. Rode wimpels betekenen: de weg is glad! Door rode wimpels met het opschrift ,Glad!" aan bomen en palen te bevesti- jen zullen de A.N.W.B.-wegenwachten- het verkeer langs hun routes in de ko mende wintermaanden "waarschuwen tegen plotselinge gladheid van de wegen. Wanneer het gevaar voorby is, worden de wimpels weer ingehaald. Er worden zoveel mogelyk weggedeelten in dit systeem opgenomen, maar ook een weg zonder wimpels kan glad zyn. Daar de dienst van de gele rijders 's avonds 6 uur eindigt worden de wimpels wanneer de gladheid op dat uur nog voortduurt, pas VERLAAT W. VOGT DE A.V.R.O.? Sinds 1923 aan omroep verbonden Het Algemeen Dagblad bracht heden morgen het bericht, dat de heer W. Vogt, een der pioniers van het radiowezen Nederland, ontslag zou hebben gevraagd als directeur van de AVRO. De oorzaak zou gelegen zijn in een con- flict tussen de heer Vogt en de voorzit ter van de AVRO, de 'heer J. de Clercq, over. de verantwoordelijkheid voor d« omroepprogramma's. Desgevraagd deelde de heer Vogt ons hedenochtend telefonisch mede, dat hy niet ontkent, dat er spanningen bestaan- Hij wenste zich evenwel niet verder over de zaak uit te laten, omdat heden middag het algemeen bestuur van de AVRO byeenkomV om over de kwestie te beraadslagen. De heer Vogt is sinds 1923 aai Omroep verbonden. Het A.NP. verneemt nog, dat ei laatste tijd steeds meer punten vanwry- ving waren. De druppel die de emmer deed c lopen schijnt geweest te zyn een 'kw over de schoolradio. De 'heer Vogt stelde zich achter een voorstel van de Vara, om samen een dergelyke rufbriek te verzor gen, maar het bestuur wilde er niets van Politie schoot op jongens, die Kerstbomen roofden Tientallen jeugdige Amsterdammers op de bon De week tussen Kerstmis en Nieuwjaar is van ouds voor de politie byzonder dlruk. Dan pleegt de lieve jeugd der grote steden zioh namelijk te vermaken met het verbranden' van Kerstbomen. Men kan er de resten van een folklore-gebruik in menen te zien, of alleen maar al dan niet gepaste gelegenheid om de Kerst- vacantie te vullen. In elk geval houden de jongens hardnekkig vast aan de tra ditie. De politie dioet wel eens een oogje toe, wanneer de branden op open terrein gebeuren. Maar wanneer er gevaar is voor huizen wbrdt streng opgetreden- Dat wa9 gisteren heb geval aan de over kant van het Y in Amsterdam. Tachtig knapen deden een aanval op grote hoeveelheden Kerstbomen, die op schepen by de stadsreiniging lagen Gummiknuppel en sabel kwamen er aan te pas om de bende uiteen te dryven. Zelfs moest een waarschuwingsschot wor den gelost. Tientallen jongens kregen proces-verbaal. Reeds 100 leidinggevende gedeinobiliseerden geplaatst VoO/gens het Plaatsiingsbureau voor ge demobiliseerd leidinggevend personeel zijn ruim 100leidinggevende krachten, die öl's soldaat in Indonesië hebben ge diend, na 'bun terugkeer aan een positie geholpen, zowel -by de Overheid als in het bedrijfsleven en ook in /het buiten land. Er staan gemiddeld 50 gedemobi- liseerden ingeschreven, o.w. meesters in de rechten, economen en MTS-ers. Het duurt ongeveer 6 weken voor men de ingeschrevene heeft kunnen plaatsen. Als men president van de Verenigde Staten is, behoren niet alleen belangryke conferenties tut de geregelde werkzaamheden. Want byna dagelijks wordt de president verzocht om een handtekening en de president zou in Amerika im populair worden, als hy zo'n vriendelijk verzoek steeds zou weigeren. De kleine Shirley hier is in de wolken, want de president schrijft er nog een nieuwjaars- groetje by. „Best wishes to Shirley, Harry S. Truman" Jacobson vertelt: Hoe door spionnagevrees bezeten Hongaren omsprongen met Amerikaan „Ik was nog nooit in mijn leven zó bang geweest De Amerikaan Jacobson, die, zoals wy hebben bericht, verdacht van spionnage in Hongarye werd gearresteerd en daarna het land uitgezet, heeft vele moeiiykheden ondervonden, eer hij de democratische vryheid had teruggekregen. Vergezeld van officier van de st-aatsveiligheds-polltie en geëscorteerd door een auto met vyf ar gewapende politieagenten, bereikt© hy de grens, waar hy echter door Rus sische soldaten werd opgepikt, omdat zyn pas voor de Russische zone was afge lopen. Later mocht hy echter weer vertrekken. Vanzelfsprekend had hy heel wat te vertellen over zijn ervaringen. Tegenover verslaggevers op het Ameri kaanse hoofdkwartier te Wenen vertelde hij, dat hy Dinsdag bevel kreeg om zich gereed te maken Hongarije te verlaten. werd verplicht verschillende docu menten in het Hongaars te tekenen, waar hij geen sikkepit begreep. Jacobson nog nooit in zijn leven zo 'bang ge weest. Bovendien had de arrestatie hem vol-komen verrast, aangezien hy het vo rige jaar zelfs een 'hoge Hongaarse on derscheiding 'had ontvangen, voor het geen hij voor Hongaarse Joden had ge- De arrestatie geschiedde op sensationele wyze. Toen hij op 13 December naar Boedapest terug reed, werd hem op en kele kilometers van de grens de weg Nieuwe oudste inwoner niet 101, maar 103 jaar De oudste inwoner van ons land is na het overlyden van de heer Honnerlage Grete te Breda de heer J. Reiling in de buurtschap Drouwenermond, gemeente Borger (Dr.) Op 20 December vierde hy in goede gezondheid feestelijk zijn 103e verjaardag, zo deelt men ons mee. Gis teren meldden we, dat de oudste vrou- welyke inwoner thans vermoedelyk is Geesje Ub els-Kemp uit Dokkum, die 101 jaar is. WEER EEN PROCES ACHTER HET IJZEREN GORDIJN Te Rzeszow in Oost-Polen is een pro ces begonnen tegen 3 Rooms-Katholieke priesters en 3 andere geestelyken, die ervan beschuldigd worden te hebben samen/gewerkt met een „terroristische bende" door o.m. een parochiekerk als wapenopslagplaats ter beschikking te stellen. versperd door vier auto's. Gewapende men namen hem al zyn papieren al vervolgens werd hy in een andere auto naar Boedapest „overgeladen". Op het hoofdkwartier van de geheime po litie, werd hij in een kamertje opgesloten, hy gefouilleerd werd en urenlang verhoord. Er kwam ook een tolk as pas die, ald/us Reuter, hem „als een wild beest toeschreeuwde" en hem duidelyk poogde te maken, dat zyn arrestatie nood- zakelyk was, omdat de Ver. Staten eer oorlog van aggressie tegen de Komin- fonm-landen voorbereidden. Ook Ass. Press wyst er op, dat Jacob- n onder de neus werd gewreven, als >u de „Intelligence Service" het Ameri kaanse verlangen stimuleren om een aan valsoorlog tegen de volksdemocratieën te beginnen. Commentaar overbodig! Het niet gelukt, Jacobson tot een bekent e- s te dwingen. Zoals reeds gemeld, werd hij door Amerikaanse tussenkomst vry- gelaten en onder geleide naar Wenen gebracht. Zweeds zakenman moet zich verantwoorden voor de Heren van Praag Buitenlandse pers moest voor de deur blijven staan De jonge Zweedse zakenman Holger Hjelm, die, zoals wy meldden, te Praag werd gearresteerd, is gisteren tot 3 jaar dwangarbeid, een boete van 10.000 Kronen en confiscatie van zyn bezittingen in Tsjechoslowakye veroordeeld. DAT de ver. voor alcoholbestrijding by het snelverkeer, in samenwerking o.a. >et de politie, in A'dam propagandada- gen houdt op 31 Dec. en 2 Januari. DAT mr A. W. Haan te Leeuwarden /.m. zijn benoeming tot kantonrechter aldaar zijn functie van (A.R.) gedepu teerde van Friesland zal neerleggen. DAT de 9 ton zware kraanwagen, die naar het vliegkampschip Karei Door man is gesleept, niet voor dit schip zelf doch voor een der vliegvelden in W.- Indië bestemd is. DAT de Griekse kolonie in Nederland i.v.m. de nationale rouwdag voor de kinderroof in Griekenland, die vandaag herdacht, wordt, telegrammen heeft ge zonden aan minister Stikker, de voorzit ters der beide Kamers e.a. DAT in Maastricht o.m. de funderin gen werden gevonden van een in 1475 gebouwde vestingtoren, van waar Parma in 1579 zyn hoofdaanval op de stad richtte. DAT de 61 Zuidafrikaanse studenten, die in het raam van hun Europese tour nee deze week in A'dam verblyven, gisteren op de Zuidafrikaanse legatie door dr D. B. Bosman werden ontvan gen. DAT in A'dam een al eerder veroor deelde Chinees werd aangehouden, ver dacht van het smokkelen van opium. DAT burgemeester G. H. P. Bloemen, van Oldenzaal die met pensioen gaat gis teren afscheid nam van de raad en tol ereburger werd benoemd. DAT alle vuilniswagens van Zaandam op 2 Jan. zullen defileren voor de direc teur van de Gem. Reinigingsdienst, J Grays, die dan zyn 40-jarig dienstju- bileum viert. DAT by het passeren van een auto een lijkwagen op de brug over het Kardin- germaar in Groningen van de berm af het water in kantelde, doch er geen per- soonlyke ongelukken voorkwamen. DAT minister Drees en de Kamerleden Van der Goes van Naters en Scheps, als mede een lid van de Indonesische dele gatie, morgenavond voor de P. v. d. A. in A'dam over de souvereiniteitsoverdracht zullen spreken. DAT op 6 Januari de aansluiting van de gem. Oudenbosch met het myngasnet voltooid zal zyn. DAT de liquidatie van de Aero Holland geen verandering in de kwestie Ypen- burgSchieveen zal brengen. DAT het Centraal Stembureau ontwerp voor een nieuwe kieswet heeft ingediend, om o.a. alle kiesrechfbepalin- gen uit gemeente- en provinciale wet te laten vervallen en in de kieswet zelf op DAT te Breda, 69 jaar oud, is c leden gen.-maj. b.d. A. Numans. DAT de tandarts F. H. Deys, Oost- Indisch ambtenaar, te Utrecht is c leden. DAT 77 jaaroud, te Burgh (Z.i overleden W. G. Boot Wzn., oud-burge meester en secretaris van deze plaats. DAT in de St. crt. van gisteren zyn opgenomen beschikkingen effectenregis tratie Duitsland, vrylating van de pry* zen van huurautovervoer en idem die voor -bewaring van inboedels. DAT gisteren te Goes werd besloten tn stichting voor school-tandverzorging >or Noord- en Zuid-Beveland op te richten. DAT de heer Th. W. J. Simons, restau rateur op Schiphol en een van de oudste KX.M.-ers, te A'dam is overleden. DAT de twee door de Duitsers by hun vlucht in brand gestoken Infanterieka- ïs te Ede byna zyn herbouwd begin 1950 in gebruik genomen zullen worden. DAT de Haagse liederencomponist P. >nker, die vooral bekendheid kreeg door zyn pianobegeleidingen voor de liedexen- bundel „Kun je nog zingen, zing dan ee", plotseling te Leersum is overleden. DAT by de Henriëtte Roland Holst- herdenking in Den Haag een batig saldo werd genoteerd van f 500, welk bedrag afgedragen aan de Henriëtte Roland Holst-stichting. DAT de boerenzoon Jan Lamers uit Groesbeek, die, zoals gemeld de zorg krygt over een boerdery van een ir Nederland gesneuvelde Canadese mili tair, in Maart naar zyn nieuwe vader land hoopt te vertrekken. DAT by de Tweede Kamer is ingediend ;n ontwerp van wet tot overbrenging van de buitenhaven van Makkum in be heer by de gemeente Wonseradeel. DAT dr P. Wellner, legatieraad cz geruime tyd zaakgelastigde van de Tsjechische legatie, naar zyn land is te ruggekeerd en is opgevolgd door mevr ing. Magdaleine Ludvova. DAT F. Poulie, pres.-dir. van De Fyn- houthandel te A'dam, benoemd is to: officier in de orde van O. N. Het particuliere vliegtuig van J. T. Giles kreeg moeilijkheden even vóór het zou landen op het vliegveld Grif fin (Georgia-V.S.). Het toestel stortte neer op een woonhuis en bleef in deze merk waardige toestand hangen. Dr Giles werd gewond, doch van de huis bewoners heeft niemand letsel gekregen. Beroep en waarschuwing Vandaag rouwt een volk om zijn verloren jeugd. Een koningin doet en oproep tot de wereld om het leed 'an 30.000 ontvoerde kinderen en hun ouders te 'begrijpen en zo mogelyk te ver zachten, om met haar te bidden voor het lot dezer kinderen. Kerkklokken luiden, uit elk Godshuis sty gen de gebeden. Des morgens stond het verkeer een half uur stil, ramen en deuren bleven gesloten. Tc midden van zyn volk presideerde de koning een plech tige rouwby eenkomst. Vandaag rouwt Griekenland, want nim- er keerden de 30.000 door de rebllen ontvoerde kinderen terug. Wie van hen no.g leeft, en men veronderstelt, dat de meesten dat doen, verblijft achter het 'Tzeren Gordyn in kampen. Gezond, gevoed en onderwezen. Van dag tot dag volgepompt met de commu nistische leuzen. Naar het lichaam verzoigd, naar de geest vergiftigd- Wie beseft dit leed der ouders, ce vreeseiyke ïoekamst dei kin deren? Moge iets van wat heden daar ginds doorleefd wordt begrepen worden. Het is een beroep op het hart en het ge weten der mensheid. Het is ook een bit tere waarschuwing hiertegen, dat het communisme geea middelen vreest. Dit moge ons voor ogen blijven staan, wan neer we de neiging gevoelen minder waakzaam op hun woorden en daden acht te geven. Hjelm werd. op 28 September j.L,in hechtenis genomen, toen hij op het punt stond per vliegtuig naar Stockholm terug te keren. Pas eergisteren werd hem be kend gemaakt, dat er een proces zou worden gevoerd. Hy werd ervan beschul digd industriële sabotage te hebben ge pleegd en de deviezen/bepalingen te heb ben overschreden. Voorts had hy een aantal Tsjechen het land uitgeholpen. Hoewel een woordvoerder van het Ge rechtshof hardnekkig beweerde, dat de zitting openbaar zou zyn en de pers vrye toegang tot de rechtszaal had, mochten alleen een verslaggever van het officiële Tsjechoslowaakse nieuwsbureau en een Hevige aardbeving bij Manilla Huizen schudden en scheurden Te San Francisco is langs draadloze weg uit Manilla vernomen, dat aldaar om 11,10 uur (hedenochtend 4.10 Ned. tyd) een .hevige" aardbeving is begon nen- Een Reuiterberiohit meldt, dat de buizen schudden en scheurden. Vele mensen geraakten in paniek. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. AMERIKA STAAT ACHTER TITO George Venable Allen, de nieuwbe noemde Amerikaanse ambassadeur te Belgrado, is uit New York per schip naar zijn post vertrokken. Hy verklaarde er Tito van op de hoogte te zullen stel len, dat Amerika tegen iedere vorm van aggressie is, waar ook. „De speerpunt van de Russische aggressie was nu tegen Joegoslavië gericht". Kardinaal Mindszenty in Russische gevangenis? Volgens het niet-officiële Katholieke nieuwsagentschap A.R.I., is kardinaal Mindszenty uit de gevangenis in Boeda pest naar elders, waarschynlijk naar Rus land overgebracht Het agentschap zoi dit nieuws vernomen hebben van leden van het gevangenis-personeel. De moeder van kardinaal Mindszenty mocht deze de laatste twee maanden niet meer bezoeken. Zweedse (communistische) journalist de tting bijwonen Achteraf verklaarde de president dat er geen plaats meer was voor de Weste lijke per®, daar alle kaarten reeds wa- uitgereikt, „toen iedereen wist, dat het proces zou worden gehouden". Van de Zweedse legatie waren de ge- int en de consul-generaal aanwezig. Deze deelden mede, dat Hjelm het me dewerken aan de ontvluchting van Tsje chen en smokkel van juweliersinstru menten, hetgeen hem ook ten laste werd gelegd, heeft ontkend. Philippijnen erkennen de V.S.L De consul-generaal van de Philippynen de heer Pastrane, heeft heden de mede deling van de jure-erkenning van d® V.S.I. door de Philippynse regering ten paleize aan de wnd. minister van Buitenl. Zaken, Mohammed Roem, in Batavia overhandigd. De minister van Buitenl. Zaken van Australië, Spender, zal op doorreis naar Colombo Batavia aandoen om Sukarno Hatta te ontmoeten. De buitenlandse ambassadeur van Gr.- Brittannië, Malcolm MacDonald, is door president Sukarno ontvangen. De heer MacDonald bracht de gelukwensen over de Engelse koning. WEERBERICHT Iets kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt; Zwaar bewolkt met plaatse» lij'k opklaringen, op vel® plaatsen nevel en hier en daar mist. Overwegend droog weer. Zwakke, later matige wind tussen Zuid en Oost. Iets kouder. Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 30 December: Zon op 8.48. on der 16.37; maan op 13.07, onder 4.00 uur. 4 Januari V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1