Jlicume gtihsctye (Courant HEDENMORGEN WERD INDONESIË EEN ZELFSTANDIGE STAAT Koningin droeg souvereiniteit aan Hatta over Wist U Stroomstoring in het Westen legde bedrijfsleven stil DEN'SDAG 27 DECEMBER 1949 BUREAUX: Ilogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 8004 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stostvastfcft fs gfieftfevea tnyn bert in tegfjenspocf Droomwensen en Droomschepen Zie pag. 3 (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam heeft blijder dagen gekend dan deze 27e December 1949, de datum van de souvereiniteitsoverdracht. De stad, vanwaar Hout man naar Indië vertrok en waar de Heren Zeventien van de Oost- Indische Compagnie in het Oost-Indisch huis zetelden, begroette deze dag met de weemoed van laag hangende wolken. Geen vlaggen en geen mensenmassa, dan degenen, die zich na de Kerstdagen haastig naar hun werk begaven. Een onverschillige massa, die het „wel goed vindt". Het paleis op de Dam, uiting van imperiale regentenglorie, werd als vanouds omstuwd door motorgedaver, marsmuziek en bevelen. Weinig belangstelling van ons volk Het scheen alles als vroeger. De marinewacht, die aanrukte, de marine kapel, die volksliederen en marsmuziek speelde en de politie, die de handen vol had met aanrijdende auto's en hoogge- hoede Kamerleden, ministers en gezan ten, die van half negen af begonnen bin nen te komen. Het leek als in de glorie tijd, toen om negen uur H.M. de Ko ningin en Prins Bernhard begroet met het Wilhelmus, het paleis betraden. De standaard steeg in top en even later klonken de eerste regels van het Wièn Neerlands bloed, toen minister Drees ver scheen, op de voet gevolgd door de minis ters Van Maarseveen en Stikker. In snel tempo volgden de andere ministers en Kamerleden. Alles scheen gewoon tot op het ogenblik kwart over negen waarop Hatta's auto de kleine steentjes opzwenkte. Een detachement marechaussee op mo toren ging hem vooraf en een groot aan tal auto's volgde hem. Bevelen schal den en voor het eerst weerklonk daarop over de Dam het volkslied Indo nesia Raja, dat door de Marinekapel pit tig gespeeld werd. Het was een moment, dat ons zeer aan greep, om het onherroepelijke Klein en onbewogen stond de Indone sische premier naast het portier van zijn auto het volkslied aan te horen. Van de Dam klonk het gezang van enige honder den Indonesiërs, die de laatste regel van het lied meezongen, en toen Hatta, bege leid door de commandant van het ma rinedetachement de erewacht inspecteer de, hoorde men zowel gejuich als gefluit. Rustig en zeer zelfbewust liep Hatta langs de matrozen met de zekerheid van de overwinnaar. Rondom hem kolikte het rumoer van de Dam, waar auto's aanre den en motoren daverden. Onverstoor baar speelde de muziek en wandelde de kleine minister-president van Indonesië langs de matrozen, die vorig jaar nog doende waren, zijn activiteit binnen de perken van recht en wet te houden. Nu werden diezelfde wapens gestrekt en ge presenteerd. Na de inspectie begroette de adjudant van H.M. de Koningin, kapitein J. C. Bührmann de premier. Daarop volgde nog een aantal gasten, o.a. oud-minister dr Beel en oud-minister Gerbrandy. Als nieuwe verschijning wa ren daar de ambassadeur van India en de gezant van Israël. De eerste was de enige in nationaal costuum. de gouverneurs en Staten van Suriname en de Nederlandse Antillen. Nadat H.M. de acte getekend had werd de acte van souvereniteitsoverdracht ge tekend. Toen H. M. de acte ondertekend had ïrklaarde dr Drees, dat de Unie was tot stand gekomen. Vervolgens tekenden: Dr Drees, Mr Vai. Maarseveen en drs Hatta de acte en sprak drs. Hatta zijn rede uit. H. M. de Koningin, tevens Hoofd der Unie, sprak haar rede uit (men zie elders in ons blad). Met het spelen van het Indonesische Raja en het Wilhelmus door het Paleis carillon was deze plechtigheid, die een half uur geduurd had, teneinde. Toen Hatta het paleis verliet bood R. A lesje Soeraghman hem een bos rood-witte tulpen aan. In gezelschap van burge meester d'Ailly begal drs Hatta zich naar de Dam en legde aan de voet van het r de gevallenen een krans witte bloemen, versierd met rood witte linten. Om half een was hij gast van H.M. de Koningin aan een maaltijd op het paleis Drs. Hatta die op Eerste Kerstdag in Nederland kwam hoopt op Oudejaar te vertrekken. In de Burgerzaal Toen het carillon 10 uur speelde kwam de stoet van ministers, de voorzitters van de beide Kamers, mej mr Tellegen en dr Prinsen uit de zijdeur van de Troonzaal de Burgerzaal van het paleis binnen en namen plaats aan de tafel in het midden, met de vertegenwoordigers van de Neder landse Antillen en Suriname. Achter de tafel waren in rijen gezeten de leden van het corps diplomatique, de leden der beide Kamers, de vice-presi dent van de Raad van State, enige leden van het Internationaal Hof van Justitie, van de Nederlandse delegatie ter Ronde Tafel-conferentie en de heren Neher en dr Beel. Hierna werd het protocol ondertekend. Na deze plechtigheid begaven dr Drees er. mr Van Maarseveen zich naar de Troon zaal met de beide Kamervoorzitters. Even later kwam H.M. de Koningin uit de Troonzaal, schrijdend tussen dr Drees en minister Van Maarseveen, gevolgd door de Prins der Nederlanden, die om geven werd door de voorzitters der Beide Kamers. H.M. was gekleed in zwart fluweel. Prins Bernhard in het uniform van luitenant-generaal der cavalerie. Nadat H. M. de Koningin met Haar ge volg had plaats genomen, las de secretaris de door H. M. gegeven acte van bevesti ging voor, die daarna door Haar getekend werd. Deze acte werd in dubbel opge maakt en voorzien van het grootzegel van het Koninkrijk der Nederlanden en mede ondertekend door alle aanwezige minis ters. Een exemplaar zal worden bewaard in het Kabinet van de Koningin en één is ter hand gesteld aan drs Hatta. Authen tieke afschriften worden gezonden aan de beide Kamers, aan de Hoge Raad en aan Landbouworganisaties eens over loonsverhoging De zes centrale werkgevers- en arbei dersorganisaties, die in de Stichting voor de Landbouw aamenwerken, hebben vol ledige overeenstemming bereikt over het advies, dat inzake de uitvoering van de loonsverhoging zal worden gegeven aan de partijen, die zijn betrokken bij de af sluiting van de C.A.O.'s voor land- en tuinbouw. De uitgewerkte tekst wordt direct na Kerstmis bekend gemaakt. Het hoofdbestuur heeft de hoofafdelin- gen akkerbouw, veehouderij en tuinbouw opdracht gegeven de economische con sequenties van een loonsverhoging na te gaan Het plaatste zich nogmaals op het standpunt, dat de kosten zullen moeten worden doorberekend Blijkens de ver klaringen, die in de Tweede Kamer o.a. door minister Mansholt zijn afgelegd, deelt de regering deze zienswijze. In Batavia heerste vanmorgen rust Vanavond heet de stad Jakarta. (Van onze correspondent te Batavia). Na de onrust, die het leven te Batavia en Soerabaja aan de vooravond van de souvereiniteitsoverdracht sterk over heerste, heerst er thans, enkele uren voor het grote ogenblik en het uur waarop de naam Batavia weer veranderd zal wor den in Jakarta, een betrekkelijke rust. Slechts in bepaalde wijken, inzonderheid in de omgeving van de republikeinse centra, dromt het volk samen. Het ge draagt zich echter volkomen rustig. TNI en de republikeinse politie patrouilleren geregeld en schenken bijzondere aandacht aan de Europese wijken, maar er valt niets buitengewoons op te merken. Bij een autotocht door de stad werden ner gens obstakels ontmoet. Opvallend was, dat bij bepaalde kampementen, bijvoor beeld bij het Marvahuis, een Nederlandse militair naast een republikeinse op wacht stond. In de stad zijn verschillende ere- bogen opgericht met als opschriften: .Verenigd staan wij, verdeeld vallen wij", ..Weinig praten, hard werken". Uiteraard zijn deze opschriften in de Indonesische taal gesteld. Overal ziet men de rood witte vlaggen wapperen, waarnaast, spe ciaal in de Chinese wijk, de Chinese re- geringsvlag. Vandaag zijn alle kantoren en vitale bedrijven gesloten. Ook het Indonesische huispersoneel heeft vrijaf genomen, zodat de huisvrou wen zelf hun potje moeten koken. De passagierende Nederlandse soldaten zijn uit het stadsbeeld verdwenen. Zij zijn in de kazernes geconsigneerd. De stemming onder hen is goed en verschil lende onderdelen ontvingen dezer dagen onverwachts bericht, dat zij eind Januari begin Februari naar huis zullen vertrek ken. De voetbalwedstrijd tussen de Ne derlandse militairen en de T.N.I, is in de beste verstandhouding, zowel binnen als buiten de krijtlijnen verlopen. De Neder landers wonnen met 13 tegen 2. Vandaag bij de officiële overdracht waren slechts 52 plaatsen beschikbaar voor 125 journalisten. Een Reuterbericht meldt no^ dat he- Voor het aangezicht Gods, Die ziet of wij kunnen dienen Na de souvereiniteitsoverdracht heeft de Koningin de volgende rede gehouden: De aanvaarding van haai- souvereini teit door de jonge staat, de republiek der Verenigde Staten van Indonesië, als mede het afstand doen daarvan doof het Koninkrijk der Nederlanden, en het aangaan van een Unie, is n van de ;t aangrijpende en ingrijpende ge beurtenissen van deze tijd die aan grijpt enerzijds door de onnatuurlijkheid een verloop als dit, en anderzijds doordat nooit duidelijker naar voren is gekomen de diepe sympathie der beide olken voor elkaar. Niet langer staan wij gedeeltelijk ïgenover elkander. Wij zijn nu aast elkaar gaan staan, hoezeer ook geschonden en gescheurd en vol van de littekens van wrok en spijt. Deze documenten vertegenwoordigen :n resultaat, dat in beide landen langs democratische weg tot stand is gekomen. Beide landen voelen zich sterk en veer krachtig genoeg om een nieuw begin te maken, in een samengaan van Oost en West. De verwonderde wereld ziet dit aan, en constateert, dat, hier en thans, door deze beide landen, haar diepste be geren, haar vredeswil wordt verwezen lijkt. Wij vertrouwen voor de toekomst op al die goede en ware elementen van wat overtuiging ook, uit beide volke- zoals die op deze aarde nog steeds de pioniers voor betere tijden gebleken zijn zij het ook dat die soms tijdelijk worden miskend, en zelfs soms elkaar aanvankelijk niet vinden. Onmeetbaar groot is de voldoening van •n volk, dat zijn vrijheid verwezenlijkt ziet hoe immens zwaar de taak ook is, die deze jonge natie zich op de schouders tilt. In Nederland slaat men dat met be zorgdheid gade. Maar op dit ogenblik en op deze plaats wil ik uitdrukkelijk con stateren, dat in Nederland iedereen met het beginsel van overdracht der sou vereiniteit instemt. En ik doe een beroep op allen loyaal in het nieuwe bestel mee te werken. Nederland staat tot helpen klaar, zo- ■a en wanneer Indonesië daarom vraagt. Er spruit hier hulpvaardigheid voort uit een diepgewortelde verbonden heid. Het is een voorrecht, deze daad van overdracht der souvereiniteit te verrich ten, tegenover de geschiedenis, of beter gezegd voor het aangezicht Gods, Die weet, waarom dit samengaan in vrijheid De rede van drs Hatta De minister-president van Indonesië, leider der Indonesische delegatie bij de souvereiniteitsoverdracht in Nederland, drs Hatta, sprak bij deze gelegenheid de volgende woorden: „Uwe Majesteit, het is mij als leider der delegatie van de republiek der Ver. Staten van Indonesië een grote eer en een waar genoegen, .hierbij namens de republiek der Verenigde Staten van In donesië, de souvereiniteit over Indonesië te aanvaarden, op de voet van de zoeven door de secretaris der Nederlandse dele gatie voorgelezen acte van souvereini teitsoverdracht. Ik koester de hoop, dat de betrekkingen tussen beide landen, welke hierdoor, in de Unie verbonden, op een voet van volkomen gelijkheid, vrijheid en vrijwilligheid zijn komen te staan, zich zullen ontwikkelen in die zin, welke zal leiden tot de welvaart en het geluk van onze beide volkeren." Overdracht in Batavia voor de radio De K.R.O. zendt vanavond om kwaï over zeven via Hilversum II de souvere niteitsoverdracht in Indonesië onverkort uit en om half elf verkort. niet eerder en ook niet later werd be reikt, en die het falen kent der genera ties, maar die ook ziet, of wij kunnen dienen in het plan voor de gang mensheid. Moge dit thans zo zijn. Indonesië krijgt Marshall hulp Volgens een Reuterbericht uit Wash ington is men er in geslaagd op het laatste nippertje goederen ter waarde van 37% millioen dollar als Marshall-hulp naar Indonesië te verschepen. Daar Indonesië heden onafhankelijk is geworden moest de verzending voor die tijd geschieden, daar dit land na zijn onafhankelijkheid geen recht meer kon doen gelden op Marshall-hulp. Daarom zijn er de laatste zes weken in Japan en Amerika schepen geladen met rijst, textiel en andere goe deren. Gelijk men weet, was na de tweede politie-actie de machtiging voor deze goe deren ingetrokken, doch zij werd na het einde van de Ronde-Tafel-Conferentie weer verleend. De heer Verstraeten, Bel gisch ambassadeur in Australië, was aan gewezen om België te vertegenwoordigen. Dr Hirschfeld naar Batavia Zaterdagavond over achten is de ieuwe Hoge Commissaris in Indonesië, dr. H. M. Hirschfeld, met de KLM Schiphol naar Batavia vertrokken, uit geleid door de ministers Van Maarse-. Schokking, Stikker, Götzen Van den Brink. Hij verklaarde, met goed vertrouwen naar Indonesië te gaan. Zijn taak was kies en moeilijk, maar hij ge loofde, dat er een goede economische samenwerking mogelijk was tussen Ne derland en Indonesië. Hij vertelde ook, dat hem een ambtswoning aan het Ko- ngsplein was toegewezen. De vlag ging neer te Batavia Hedenmiddag om 5 over half zes (vijf minuten over half elf Nederlandse tijd. dus vijf minuten na de plechtigheid der souvereiniteitsoverdracht te Amsterdam) te Batavia op het Paleis aan het Ko ningsplein de bewindsoverdracht gete kend. Zestien minuten later werd het rood-wit en blauw op het Paleis neerge haald onder het spelen van het Wilhel mus en het rood-wit gehesen onder het spelen van het Indonesia Raja. Dr Hirschfeld, die om half één (half zes Nederlandse tijd) te Batavia was aan gekomen, woonde de plechtigheid bij. Buitenlandse felicitaties Bij de eerste radio-uitzending van de Voice of America in het Indonesisch heb ben verschillende Amerikanen hun ge lukwensen doen horen, o.a. Warren Austin vertegenwoordigen bij de Ver. Natiën, mevr. Eleanor Roosevelt, Foy D Kohier, leider van de Voice of Amerika. Uit New Delhi zond Pandit Nehroe een boodschap aan Hatta. In Djokja maakte de Ind. minister van gezondheid, n Rajkuntari Amrit Kaur haar opwachting bij president Soekarno. Malcolm Mac Do nald en vertegenwoordigers van Paki stan, Birma, Siam, Afghanistan, Egypte en de Philippijnen woonden eveneens de souvereiniteitsoverdracht bij. met aarde van 22 Indonesische erevelden, waar onze gesneuvelde mili tairen begraven liggen, is Zaterdag op Schiphol aangekomen. Hy zal op het nationale monument in Amsterdam worden bijgezet, maar is voorlopig in het koor van de Grote Kerk te Den Haag geplaatst. Militairen betrokken de dodenwacht. Lovink keert terug naar Nederland De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, de heer Lovink heeft heden nog de radio een afscheidswoord ge sproken tot de Nederlanders, waarin hij p wees, dat zij terecht trots zijn op hun Nederlanderschap. Hij wees er o-p, dat de kleuren van de vlag getuigen van moed vroomheid en trouw, deugden, die land1 hebben groot gemaakt. Hij was overtuigd, dat ook rij, die Indonesisch staatsburger zullen worden, het Neder landerschap spreekwoordelijk zullen ma ken door deze deugden. Direct na de plechtige neerlating van de Nederlandse vlag vertrok hij met zijn echtgenote en adjudant Ra-vesteyn naar het vliegveld Kemajoran om zich naar Nederland te begeven. MARINECOMMANDANT NIEUW- GUINEA Met ingang van 23 dezer is ingesteld de functie van Commandant der Marine op Nieuw-Guinea, met standplaats Hul- landia. Onder-luitenant, een nieuwe rang De laatste dagen doen geruchten de ronde als zou bij de Kon. Landmacht de we rang van onderluitenant als hoogste onderofficiersrang worden inge steld. Hierover is echter nog geen beslis sing genomen. Reeds vóór 1940 overwoog men de in stelling van deze rang. De kwestie is acuut geworden door - de samenvoeging van de K L. en het K-N.I.L. Dit laatste kent de rang namelijk reeds. Indien de K.L. de rang niet overneemt, zouden de Indische onderluitenants in feite gede gradeerd worden. Urn met gewijde aarde in ons land Het KLM-vliegtuig PH-TDK bracht Zaterdagmiddag een urn op Schiphol met de aarde van de 22 erevelden in Indo- i, welke urn in de Grote Kerk in Den Haag wordt bewaard tot zjj bij de andere op het nationale monument in Amsterdam zal worden bijgezet. Een erewacht van de infanterie stond aangetreden, terwijl majoor H. de Fré- mery de sleutel van de kist waarin de is verpakt, in ontvangst nam. auto ging de urn naar Den Haag. Maré- chaussées begeleidden de wagen. De adjudant van H.M. de Koningin, luit. C. W. Th. baron van Boetzelaer, de staatssecretarissen Moorman en Focke- Andreae en de secretaris-generaal O.G., J. M. Kiveron, waren mede op Schiphol aanwezig. oAkte van Souvereiniteits overdracht Wy Juliana, bij de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje- Nassau, enz., enz., enz. Op heden, de 27ste December 1949, in plechtige bijeenkomst op het Koninklijk Paleis te Amsterdam, gelet op artikel 211 der Grondwet en op de inhoud van het op heden gedag tekende, in deze plechtige bijeenkomst door onze minister-president, minister van Algemene Zaken en de minister-pre sident, minister van Buitenlandse Zaken a.i. van de republiek der Verenigde Staten van Indonesië, leider van de delegatie der vertegenwoordiging van de republiek der V.S.I. bij de souvereiniteitsoverdracht dertekende protocol, gelet voorts op onze bevestiging in deze plechtige bijeenkomst van de nieuwe rechtsorde, zoals deze is vervat in de door de algemene vergadering van Ronde Tafel Conferentie te 's-Gtavenhage op 2 November 1949 aangenomen mantelreso lutie met ontwerp-overeenkomsten en briefwisseling, VERSTAAN Dat mitsdien op heden, de 27ste De cember 1949: De souvereiniteitsoverdracht overeen komstig het aan voormelde mantelreso lutie gehechte charter van souvereini teitsoverdracht rechtskracht verkrijgt, De Nederlands-Indonesische Unie, welks hoofd staan Wij, en bij opvolging onze wettige opvolgers in de Kroon der Nederlanden, tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek der Ver enigde Staten van Indonesië is tot stand gekomen. Alle bijkomende resultaten van Ronde Tafef Conferentie, vervat ii bij voormelde mantelresolutie behorende bescheiden, krachtens het onder V die mantelresólutie bepaalde in werking zijn getreden, BEVELEN Dat van deze akte vier exemplaren den opgemaakt, waarvan twee in de Ne derlandse en twee in de Indonesische taal, met Onze handtekening bekrachtigd, en mede-ondertekend door alle onze mi- Marinesleepboot bij Norderney gezonken Bemanning verliet het schip De sleepboot R. S. 21 van de Konink lijke Marine is dezer dagen in een dikke mist ter hoogte van Norderney (een der Oostfriese Waddeneilanden) aan d< grond gelopen. De bemanning van 16 per sonen is Zondagnacht door een reddings ploeg aan land gebracht. Door de hevige stormen mislukte het tot nog toe de sleepboot vlot te krijgen. Zaterdag is de plietanker Shell V bij Vlissingen aan de grond gevaren. Een ander schip nam een gedeelte van de lading over. Zondag kwam de Shell V op eigen kracht los. Nader wordt gemeld, dat de sleepboot in de golven is verdwenen en als ver loren moet worden beschouwd. De RS 21 werd in 1916 gebouwd en was 238 ton groot. Het schip was op uitheis uit Den Helder. MILITAIRE RETOURBILJETTEN LANGER GELDIG. De militaire retourbiljetten van de spoorwegen zijn f.g.v. Kerst- en Nieuw jaarsverlof ditmaal geldig tot en 3 Januari. DAT mr F. C. A. van Pallandt, tol jor kort gezant in Argentinië en on langs benoemd tot ambassadeur te Mos kou, thans voor een paar maanden verlof i hotel Des Indes te Den Haag vertoeft. DAT p.-v- is opgemaak tegen de hande- ar in manufacturen J. S. uit Heeren— veen, die bij zijn klanten op het platte land prijzen berekende, die vaak het dubbele bedroegen van de maxima. DAT de ver. Nederland-USSR Stalins verjaardag gisteren in Kras te A'dam vierde en men drie geschenken aan de Russische zaakgelastigde overhandigde. DAT de AVRO volgend jaar een reeks ronde-tafel-gesprekken organiseert over actuele onderwerpen, door prof. den Hol lander uit A'dam, mr E. E. Menten uit Den Haag. prof. mr B. C. Slotenmaker de Bruïne en H. Ch. G. J. v. d. Mandere. DAT het Zeeuws econ. techn. instituut een rapport zal uitbrengen over de ves tiging van industrieën in Vlissingen. DAT de gemeenteraad van Brunssum (L.) zich heeft verenigd met het voor stel om de grond van het Britse mil. kerkhof te verkopen aan de regering, die hem weer aan de Engelse regering zal schenken. DAT het echtpaar C. H. Gaasbeek Groenhuizen te Borne morgen 60 jaar is getrouwd. DAT in Goirle op 70-J. leeftijd is ov leden G. H. M. J. Majoie, oprichter mede-dir. van de Gulden-Vlies-sigaren- fabrieken te Tilburg. DAT alle bouwvakarbeiders deze week een inlichtingenformulier ontvan gen i.v.m. het oprichten van een bedrijfs pensioenfonds voor de bouwbedrijven. DAT de Stichting voor de Landbouw ook in Almelo een laboratorium zal op richten. nisters, zullende van deze akte een En gelse vertaling in tweevoud worden vervaardigd, Dat één exemplaar in de Nederlandse x één exemplaar in de Indonesische taal alsmede één vertaling in het Engels zul len worden bewaard in ons kabinet, en gelijke exemplaren in handen zullen wor de gesteld van de door de President van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië naar deze plechtige bijeen komst afgevaardigde delegatie, ter over handiging aan genoemde president. En dat door onze minister van Justitie gewaarmerkte afschriften van deze akte in de Nederlandse en in de Indonesische taal zullen worden verzonden aan beide Kamers der Staten-Generaal, de Hoge Raad der Nederlanden, aai gouverneur en de Staten van Suriname alsmede aan de gouverneur en de Staten van de Nederlandse Antillen. Gedaan te Amsterdam, de 27ste Decem ber 1949". „Als het kindje binnenkomt Bij de geboorte van de Repoeblik Indonesia Serikat werd premier Hatta, die de souvereiniteit in ont vangst nam, vanmorgen met ge juich begroet door Indonesiërs on der het publiek voor het paleis te Amsterdam, ,,'s werelds achtste wonder" Politie schoot op baldadige jongens in Aalsmeer Een van hen in ziekenhuis opgenomen. Een politieagent te Aalsmeer heeft Zaterdagavond van zijn vuurwapen ge bruik moeten maken om vier opgescho ten jongens, die een steen door een ruit hadden gegooid, te arresteren. Door een der waarschuwingsschoten werd een jon gen in zijn dij getroffen. Hij is in een ziekenhuis opgenomen. De anderen wer den aangehouden. Het waren knapen van 18 tot 20 jaar, die bekend stonden om hun baldadig heid. Zij hadden het vooral gemunt op een bepaalde inwoner, die zij de vonge week ook reeds lastig waren gevallen. In Nijkerk werd hét driejarig doch tertje van E. P. Slaa door een auto oven- reden en gedood. Op enkele kantoren werkte men bij kaarslicht (Van een onzer verslaggevers) Vanmorgen om ongeveer kwart over acht viel in Den Haag, Leiden, Wasse- Delft en Voorburg de electrici- teitsvoorziening uit tengevolge van een technische storing in de verbinding tus sen de Zuid-Hollandse koppellijn en het Haagse productiebedrijf. Dit betekende vele bedrijven een ernstige stag natie. Overal ging het licht uit, fabrieks- motoren stonden stil, de treinen tussen Den Haag en Voorburg en tussen Den Haag en Voorschoten konden niet der, het tramverkeer was lamgeslagen, kortom het hele bedijfsleven was in de Op deze eerste werkdag na de Kerst was de storing dubbel ernstig. Want de bakkerijen, die van electrisohe oven: bruik maken, werden zeer gehandicapt en het verse brood kwam natuurlijk hier en daar veel te laat klaar. Op de electriciteitsfabriek te Leiden werd met man en macht gewerkt, weer stroom te leveren en reeds na kwartiertje was in het verzorgingsgebied van de sleutelstad de electriciteitsvoor- ziening hervat. Maar in Den Haag was het euvel niet zo snel verholpen. De hele technische staf kwam in de fabriek in het geweer, om de motoren weer op gang te brengen. Worstelaar na val overleden De 23-jarige Amsterdamse worstelaar C. Stolp viel Zaterdag bij een wedstrijd in een café te Krommenie buiten de ma trassen. Zijn nekwervel werd ernstig be schadigd. Zondagavond is hij in het ge meenteziekenhuis te Zaandam overleden. Moeder van twee kinderen gedood Het echtpaar Van Baar uit Koedijk wilde gisteravond van een familiebezoek te Ouddorp huiswaarts keren en reed per fiets van het erf de weg op. De jonge vrouw, moeder van twee kinderen, werd door een haar achterop komende auto aangereden en tegen de weg geworpen. Tijdens het vervoer naar het Ziekenhuis overleed zij. MIST SPEELDE SCHIPHOL WEER PARTEN Zaterdagmiddag heeft Schiphol pot dicht gezeten. Het lijntoestel uit Cu racao was om 2 uur het laatste, dat de mist trotseerde. De andere lijnvliegtui- gen kregen instructie terug te keren. De- veerboten tussen Vlissingen en Breskens waren uren lang gedwongen stil te liggen. PRIJS VAN RIJST EN RIJSTEBLOEM VRIJ De prijzen voor rijst en rijstebloem zijn op 25 December vrij gekomen. ..MOEDER DER DOVEN" OVERLEDEN Mejuffrouw Tine Marcus, wier leven in dienst stond van haar lotgenoten, de slechthorenden, is Zondag op 88-j. leef tijd in Lunteren overleden. Zij was rid der in de orde van Oranje Nassau. Ondertussen werd het bedrijf bedolven onder boze telefoontjes Opgewonden directeuren en bedrijfs leiders kwamen persoonlijk vragen wat er toch wel aan de hand was. De direc teur van Willems-Simons bakkerijen ver telde, dat het brood in de ovens ver brandde en dat het nog niet gebruikt» deeg stond te bederven Waarschijnlijk zal deze fabriek daardoor wel enkele honderden guldens schade moeten note ren. Sommige gedupeerden werden on hebbelijk. alsof het electriciteilsbedrijf er op uit was, juist hen dwars te ritten. Er waren kantoren, waar kaarsjes ontsto ken werden om althans enig licht te hebben. De Haagse trams stonden sal om één minuut voor half negen en be- begonnen om drie minuten over half -Jea weer te rijden. Ook de blauwe tram on dervond stagnatie. Om tien minuten voor half tien kwam er meer beweging in d» centrale van Den Haag. De motoren be gonnen langzaam maar zeker te draaien en tegelijkertijd werden verschillend» stadswijken weer ingeschakeld. Aan een directeur van een bierbrouwerij, die juist verstoord opbelde, kon toen meege deeld worden, dat er wel spoedig weer leven in zijn brouwerij zou komen. Om tien uur was vrijwel overal in Den Haag stroom. De treinen reden toen ook weer. Ook een gedeelte van Noord-Holland is geruime tijdw stroomloos geweest ten gevolge van storingen in de centrales van Bloemendaal en Velsen-Noord. Ook Zeeland een half uur in het donker Niet alleen Den Haag e.o., ook Zeeland heeft de laatste dagen last van electrici- teitsstoringen gehad. Zondagavond heeft heel deze provincie van zeven uur tot half acht zonder stroom gezeten. In d» centrale van de prov. Zeeuwse electrici- teitsmy was een generator defect ge raakt. Ook Guatemala City zonder licht De arbeiders in het electriciteitsbedryf te Guatemale City hebben het werk neer gelegd- De hoofdistad en andere plaatsen zijn van licht verstoken. Ook waterge brek heerst, daar de pompen stilstaan. WEERBERICHT Aanhoudend zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met in het Noorden van het land plaatselijk enige lichte regen, elders overwegend droog weer. In het binnenland meest mati ge. aan de kust vrij krach tige wind tussen Zuid-West en West. Aanhoudend zacht veer. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag 28 December zon op 8 48. nder 16 35; maan op 12.43, onder 137

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1