Mcutuc CdJtsdje GTourani Productievermeerdering onverbrekelijk verbonden aan loonsverhoging Wist U VRIJDAG 23 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 4.15 p. kwartaal; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËNf 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatuasticb Is gfcftleoea mgn hert in tegenspeel" Dertigste jaargang No 8002 Ernstig auto-ongeluk te Oegstgeest Zie pagina 2 De vijf procent in de Tweede Kamer Grotere loonsverhoging zoudén wij moeten bezuren met massale werkloosheid (Van onze parlementsredacteur) MEER DAN ZES UREN debatteerde de Tweede Kamer heeft het gisteren' in zijn geheel in de krant gezien i de beschouwingen nog niet had uitgemaakt, of verklaring was geweest, zoals aangekondigd, dan wel nister Joekes vond, dat er een perscommuniqué Wa! geprefereerd „om misverstand te voorkomen." Maar in de Kamer vond het eigenlijk gek was, om te praten over een niet officieel stuk. stuk men aan het eind u wel een regerings perscommuniqué. Mi- hij had die methode dat Hoe dan ook, men werkte er de hele middag aanen een groot deel van avond. Een helder beeld, van wat de gering voor ogen had gestaan, kwam uit vragen J"~' antwoorden wel te voorschijn. e vrees van sommigen, dat de ge- jen maatregel het toestaan van vijf procents loonsverhoging, in strijd zijn met het algemeen belang, acht de regering .ten enenmale ongegrond. Want die vrees speelde met andere /rezen, een grote rol, o.m. bij de heer Stapelkamp (A.R.) en bij mevr. Forta- ier—De Wit (V.V.D.). Begint hier niet, ^3 vroeg deze laatste zich af, de spiraal, die gevormd wordt in de jacht tussen prijzen en lonen? De ministers gaven dit zo maar niet toe. Zü waren, zoals men gisteren kon lezen, drie man sterk: mi nister Joekes van Sociale Zaken, minis ter Van den Brink van Economische Za ken en minister Mansholt van Landbouw, zy stonden sterk en verhelderden vrijwel alle donkere punten. Zü geloofden niet aan een onrust, die dreigde te ontstaan door geruchten over prüsverhogingen. Es wordt zeker in een aantal gevallen prüs- verhoging verwacht, n.l. van goederen vrüe, onvastgestelde prüzen. Daar immers mag men de hogere lonen vrije- ïyk doorberekenen, maar vraag en aan bod zullen hier een nivellerende werking hebben. Dan is er dit: de vastgestelde prqzen zal men stuit voor stuk overcal- culeren ook die van 'de landbouw producten, zei minister Mansholt zonder noodzaak wordt geen enkele prüs veranderd. Bovendien bestaat er, thans wordt onthuld, bereids een werp, waarbü de ondernemingsbelasting wordt afgeschaft en ook dat zal uiter aard helpen de prüzen niet te doen stü- gen, al zal niet overal het gehele ver schil kunnen worden opgevangen. Prijsstijging opgevangeni Met enige trots vertelde minister Joe? kes, dat door de bijslag, veelal bekend als „de Joekes-gulden", volgens cüfers van 15 September de prijssty'gingen den zün opgèvangen. Eeriyk gezegd, lijkt ons dit optimistisch buiten alle grenzen. Welke reden behalve de devaluatie, zou men dan hebben, om thans voor het eerst de lonen te laten stygen? Immers, zo zeide de minister, men kon na die devaluatie wel enige prijsstijging consta teren, maar niet over de hele linie. Wan neer dit juist is wat wy betwyfelen dan moet er thans dus een prijsstijging zyn van vyf procent. Een dergelyk cijfer wordt nergens gemeld, maar toch v gen op die grond de vakcentralen loonsverhoging. Het initiatief lag dus niet by de regering. Ook in deze mede deling is nog een vaagheid. Sprak niel de minister van onderhandelingen sedert Februari 1.1. slechts onderbroken door de devaluatie? Gewaardeerd overleg In elk geval, met waardering van zijden, blykt dat een en ander tot stand kwam door overleg met de Stichting van de Arbeid, waarin werkgevers en werk nemers samen vertegenwoordigd zyn. Daar heeft men dus aangenomen, dat, hoe wankel ook de economische toestand des lands is, de maatregel nodig is en dat de gevolgen niet fataal zyn. Daarvan zei-minister van den Brink: de huidige toestand is zodanig, dat om het levens peil (van thans) te handhaven 8 procent meer moet worden geproduceerd. Zou men op het vooroorlogs peil willen ko men, dan moet er 16 procent meer pro ductie komen. Dat het plaatsen van dit surplus op de wereldmarkt geen sine cure is, is klaar. Trouwens, op die markt speelt prijs al lang een grote rol. Om dit punt nu draait de regeringspolitiek en daarom is productievermeerdering onverbrekelyk verbonden aan de toe stemming tot loonsverhoging. De sleutel tot het probleem is: men verbruikt nog steeds te veel en produ ceert te weinig. Ook voor de export. Als in 1952 de Marshall-hulp ophoudt, moe ten we op eigen benen staan. Dat kan ook en daarom neemt de regering nog geen maatregelen tot versobering nu de tendenz daartoe al blykt te bestaan. Alle zieke militairen krijgen een Kerstpakket De oproep van het Alg. Depot van de 'Landmacht te Schoonhoven om 500 zieke militairen een kerstverrassing te berei den, heeft tot resultaat gehad, dat aan elke patiënt een pakket, bevattende een kerstbrief van gen. Kruis, een map schryf- papier, een boekwerk, een zakagenda, een brochure over de geschiedenis van ons Vorstenhuis, versnaperingen, benevens een prijsvraag, waaraan prijzen zijn ver bonden, kan worden uitgereikt. KERSTBOODSCHAP VAN DE KONINGIN H.M. de Koningin zal hedenavond om 18 15 uur over beide radiozenders een, Kerstboodschap richten tot het Nederlandse volk. Ned. Bank neemt taak van bureau zakenreizen over Aangezien het bureau zakenreizen van het dep. van Economische Zaken m.i.v. 1 Januari a.s. wordt opgeheven, zal de afgifte van deviezen-reisvergunningen ten behoeve van zakenlieden van die datum af geschieden door het kantoor deviezenvergunningen van de Nederland- sche Bank te Amsterdam en Rotterdam, alsmede door haar agentschappen o.a, te 's-Gravenhage. Reeds neemt de (over) consumptie af, per maand zo tussen 1 en 6 procent. De arbqidsvrede veel gehoord geluid speelt mede een rol. Daaraan ook zyn vele kanten. Waarom byv. heeft de re gering de loonsverhoging wel aanbevo len, maar niet dwingend voorgeschre ven? Omdat zy prijs stelt op overleg tussen werknemers en werkgevers. Dit is de geprefereerde middenweg tussen een vrye pryzenmarkt, waarmede men in Engeland geen succes had (omdat de vakbonden niet steeds het advies van de T.U.C. opvolgden), en het systeem van voorgeschreven lonen. Mislukt het over leg, dan komt de Overheid in de vorm de Ryksbemiddelaars met een bin dend advies. (Zie vervolg op pag. 3) Ook aarde uit Indonesië naar de Dam Een urn met aarde va;, elk der 22 velden in Indonesië wordt morgen mét het vliegtuig uit Batavia op -Schiphol verwacht. Deze aarde is bedoeld als symbool van de offers, die burgers militairen in de Oost hebben gebracht in de strijd tegen Japan en voor vrede Eeri comité zal de urn op ochiphol ontvangst nemen en haar tijdelijk doen bewaren in de Haagse St. Jacobskerk. Later gaat de urn naar het nationale nument op de Dam in Amsterdam. (Naar wij vernemen heeft men deze urn niet in de dagen rond de souv niteitsoverdracht in Amsterdam willen bewaren, omdat op de betreffende velden ook dapperen zijn begraven die het slachtoffer zijn geworden van deel 'der zelfde machthebbers die thans de souvereiniteit in de hoofdstad komen Namen- de Koningin zal Haar adju dant, de luit. t. z. der le klasse C. W, Th. n van Boetzelaer, op Schiphol aan wezig zyn. Ook de Regering zal ver tegenwoordigd zijn. Op het vliegveld zal erewacht van de Kon. Landmacht worden opgesteld. Een escorte van de marechaussee begeleidt de urn naar Den Haag. „Ik wilde hun vader vóór zijn" Waarom Rotterdamse moeder haar kinderen ontvoerde De zaak tegen de 30-jarige Rotter damse serveerster E. de G., die haar beide kinderen uit huize Bergsteyn Hillegersberg ontvoerde, werd gisteren door de rechtbank uitgesteld voor uitbrengen van een psychiatrisch rapport. De taxi-chauffeur die haar en de kin deren vervoerde, hoorde 6 maanden (m a.) tegen zich eisen. Belden werden onmiddellijk in vrijheid gesteld. De vrouw verklaarde, dat zij haar vroegere man voor wilde zyn. Hy gedreigd, de kinderen mee te z\ nemen. Deze man, de Joegoslaaf P.. had tegenover een ambtenaar van de reclas sering verklaard, dat zijn vrouw, van wie hij ntx gescheiden was, in de' oorlog in een kamp toezicht had gehouden op Poolse en Russische vrouwen en dat men haar „grote Germania" noemde, Mr J. E, Rosen Jacobson zei echter in zijn pleidooi, dat P een psychopatische De chauffeur had slechts willen helpen de kinderen uit handen van de vader te houden. Toen hy de eis hoorde, barstte hij in tranen uit- Uitspraak op 5 Januari, Koningin en Prinses bij begrafenis mej. Scboch H.M. de Koningin en H.KH. Prinses WiliheLmina hebben gisteren in Apeldoorn de begrafenis bijgewoond van het stoffe- overschot van mej. A. L. Schoch, directrice van de particuliere zaken van H.M. de Koningin voor Het Loo en omstreken. Vele personen uit hofkringen waren mede aanwezig. Ds J- A. Kwint, Ned, Hervormd predikant te Scheveningen, hield een rouwdienst in het sterfhuis. In de aula sprak ds J. G. U. van Hoog straten uit Harkstede-Soharmer en aan het graf ds J. F. Berkel van Apeldoorn. Houtvesters droegen de kist naar de groeve. Er waren kransen van de Koningin en Prins Bernhard. Enkele weken na de ontzettende ramp van de Aero-Holland-Dakota in Noor wegen, gaat Isaac Allal, de enige overlevende, al weer naar school. Men ziet hem hier in de klas tussen zyn landgenootjes in een kinderkolonie. Nationalistisch China speculeert op „fair play" van Engeland Desondanks zal Londen vermoedelijk met Nieuwjaar communistisch regime erkennen De nationalistische Chinese regering, die het met lede ogen moet aanzien, dat de communistische troepen haar grondgebied steeds verder annexeren, houdt zich de strohalm van een internationaal „fair play". Zy is blykbaar van oordeel, dat zolang de grote mogendheden het communistische Peiping niet hebben erkend, nog niet alles verloren is. En vandaar dat de Chinese nationalistische regering speculeert op de invloed van de Verenigde Naties. Volgens Reuter heeft zij aan Engeland Stalin te Moskou, by woonde en m dit verband,wordt gewag gemaakt over ,een volledige alliantie tussen de Sowjet- Unie en communistisch China. Het Chi nees-Russische verdrag van 1945 is overi gens reeds duidelijk genoeg ten aanzien van de wederzydse bijstand. „Indien een der verdragspartijen het slachtoffer wordt van aggressie, zal de andere par ty militaire hulp verschaffen." Te Moskou zullen de banden tussen Stalin i Mao Tse Toeng nog nauwer -worden ngehaald. doen weten, dat de erkenning van het communistisohe bewind in-strijd is met beslissing van de Assemblee der Ver. Naties. Zoals men weet, was besloten de Chinese klacht tegen de Sowjet Unie naar de z.g. „Kleine Assemblée" te verwijzen. Men neemt aan, dat de Chi nese regering er met deze nota aan spraak op maakt, dat de Ver- Naties de autoriteiten der Kwomintang als de wet tige bestuurders dienen te besehouwen zolang de genoemde „Kleine Assemblée" de klacht in overweging heeft. De vraag of Engeland zich dit uitstel kan per- miteren, maar aan de andere kant is Amerika niet zo happig op de erkenning van het rode China. Uit betrouwbare bron te Londen w vernomen, dat Engeland voornemens zijn, de regering van Mao Tsje Toeng omstreeks Nieuwjaar te erkennen De Canadese premier, St. Laurent, heeft echter verklaard, dat Canada geer.'stap- er in dié richting zal doen, vóór de Deferentie der ministers van Buit. Zr- cn van het Gemenebest, welke de vol gende maand te Ceylon wordt gehou den, zal zyn afgelopen. Wij herinneren er aan, dat Mao Tse Toeng de viering van de verjaardag var Morgenochtend stroomt de Kota Inten leeg Het troepenschip Kota Inten wordt deze nacht uit Indonesië in Rotterdam verwacht. Als er niets tussen komt, be gint de 'ontscheping morgenochtend oir negen uur. Het aantal gerepatrieerden sinds 21 November dus binnen een maand zal dan tot 8600 gestegen zyn- GEEN LEVENSGEVAAR VOOR GEWONDE BUSPASSAGIERS De acht gewonden, die gisteren na het busongeluk te Zwollerkerspel in de Zwolse ziekenhuizen zijn opgenomen, verkeren geen van allen in levensgevaar. Mr van Walsum herstellende De toestand van burgemeester mr G. van Walsum van Delft, die geruime tijd ernstig ziek is geweest, is thans zeer bevredigend. Men hoopt op een al gemeen herstel. Het ziet er echter niet naar uit, dat mr Van Walsum zyn werk als burgemeester spoedig zal kunnen hervatten. Amerikaanse bommenwerper verongelukt Gisteren is bü Savannah in de Ame rikaanse staat Georgia een bommenwer per van de Amerikaanse luchtmacht neergestort. Alle elf inzittenden kwamen om het leven. de Ryksweg MeppelZwolle In de gemeente Zwollerkerspel is gisteren n autobus geslipt en tegen een boom gebotst. Er werden 15 personen gewond. Zaak tegen Kamper moorde nares uitgesteld De 40-jarige huishoudster F B. i Kampen, die op 12 September jl. i 60-jarige W. Siebert, bij wie zij in dienst was, met een hamer de schedel heeft ingeslagen, stond gisteren voor Zwolse rechtbank terecht. De zaak werd terugverwezen naar de reebter-com er dient een nieuw onderzoek te worden ingesteld naar de geestvermo gens van verdachte. De huishoudster kwam op 12 Sept< ber bij de politie vertellen, dat zij door Siebert mishandeld werd. De politie wis' de onenigheid te sussen; enkele urer later kwam de vrouw op het politie bureau vertellen-, dat zy de man de hersens had ingeslagen. Een psychia trisch rapport noemde haar niet toe rekeningsvatbaar. Handlanger noemde Nol de Brabander een valse Judas Monsterproces tegen Brabantse gangsterbende begonnen De rechtbank in Den Bosch is gisteren begonnen met het monsterproces tegen de bende van Nol de Brabander: eei veertig verdachten, onder leiding van dertigjarige Iederbereider uit Tilburg, die samen Noord-Brabint hebben geterrori seerd door diefstallen en roofovervallen. De Officier van justitie begon gisteren met drie handlangers. Daarna verhoorde hij twee tipgevers; de eisen tegen hen zal hy op 5 Januari uitspreken, tegelyk met die tegen de andere verdachten; alleen Nol komt pas op 19 Januari voor. H. C. A. B. uit Tilburg bekende als lid an de groep leer en textiel te hebben ^stolen. De eis was 3 jaar (m.a.) De speelgoedfabrikant H. J. S. uit Don- m, een zwager van Nol, mishandelde imen met deze een 70-jarige boer, die ver een partij gouden tientjes beschikte, doch weigerde te vertellen waar ze ver borgen zaten. S. had zijn zwager duide lijk gezegd, dat hij voor deze overval eigenly'k niets voor voelde. „En daar was moed voor nodig", verklaarde hij. Eis: 5 jaar (m.a.). Nummer drie was P. A. van K. uit Tilburg, die aan een mislukte overval op de boerenleenbank te Asten meewerkte. Eis 3% jaar (m.a.). De middag werd geheel besteed aan het K.L.M. vervoerde dit jaar 650.000 passagiers Toestellen vlogend duizend inaal de omtrek van de aarde De K.L.M. schat, dat de toestellen de- ir maatschappy dit jaar 41.500.500 kilo meter (ruim duizend maal de omtrek de aarde) hebben afgelegd in 143.600 vlieguren. Er werden naar schatting 650.000 passagiers, 14 millioen kg. vracht drie en een half millioen kg. post vervoerd. (In deze getallen zyn de vervoers- cüfers van het interinsulair bedrijf Ba tavia begrepen). OPNIEUW EEN VLIEGTUIG BOVEN WEST-JAVA. Van republikeinse zijde wordt gemeld, dat 13 December opnieuw wapenen en muniitie zyn uitgeworpen uit een klein vliegtuig boven Tjiamis in West-Java. onderzoek van de medeplichtigheid der tipgevers J. M. H. en H. B. uit Tilburg. Volgens Nol, die als getuige optrad, heb ben J. en B. het initiatief genomen voor een overval op het postkantoor te Veghel. B. zeide daarop dat Nol een valse Judas was en H. beweerde de man niet eens te kennen. Zo waren er nog drie overvallen, waarbij zij zouden hebben meegewerkt. H. en B. ontkenden echter. Kerstdagen met een sonnetje Volgens het K.N.M.I. te De Bilt ii de kans groot, dait het weer met de Kerstdagen tamelijk rustig zal zyn, met plaatselijk newel of 'mist, nu en dan overdrijvende wolkenvelden, maar ook perioden met zonneschyn en vrijwel geen regen. De temperaturen kunnen tijdens nachtelijke opklaringen hier en daar wel weer tot even onder het vries punt dalen, voornamelijk in het Zui den en Oosten van het land. Beheerders van Haarlemse kliniek vrijgesproken De Haarlemse rechtbank heeft giste ren het echtpaar K.K., dat acht maan den gevangenisstraf tegen zich had ho ren eisen, vrijgesproken. Het werd verdacht van verduistering, gepleegd tydens zyn beheer over een Haarlemse kliniek, die eigendom was van een Duits echtpaar. Strenge straffen voor grootste bonnenfraude De Haarlemse rechtbank deed gisteren uitspraak in de enorme bonnenfraude, die zich eind 1946 by de fa Enschede en Zonen te Haarlem heeft afgespeeld. Zo men weet, werden de bonkaarten daar gedrukt. Twee verificateurs, indienst van de firma, en de P.T.T.-ambtenaar, die blanco vellen verschafte waarop de kaarten werden gedrukt en die de bon nen uit de drukkery smokkelde, kregen 1% jaar gevangenisstraf. Wederverkopers kregen lichtere straf fen. Een meubelmaker kreeg negen maanden, een andere tussenpersoon voorwaardelyke straf. DAT gisteren in Hengelo de nationale tentoonstelling van vrije-tijdsbesteding „Hobby's", georganiseerd door de V.V.V., werd geopend. DAT in de Arnhemse stadsbussen in Januari weer overstapjes worden uitge geven. DAT de A'damse Bank op 1 Januari in Zwolle een kantoor opent in het gebouw van de bank van Doyer.en Kalff. DAT de nieuwe kazerne voor de lucht macht in Appingedam op 15 Februari of ficieel wordt geopend. DAT een der grootste en modernste tankers ter wereld, de World Liberty (28.000 ton), die onder Liberiaanse vlag vaart, op zijn-maidentrip ook R'dam heeft bezocht. DAT bij De Schelde te Vlissingen het 7500 ton metende nis. Kariname voor een Franse maatschappy te water is gelaten. DAT de 31-j. W. T. S. uit Kampen heeft bekend de vorige week de brandkast van de fa Schokbeton aldaar te hebben gefor- DAT een Haagse uitgevery een serie van tien gekleurde prentbriefkaarten met de gala-uniformen van de garde- regimenten in de handel zal brengen. DAT men volgend j-aar begint met cte herbouw van de verwoeste binnenstad van Arnhem. DAT de afd. Eindhoven van de E.V.C. die onlangs deze -organisatie verliet, zich heeft aangesloten by het Onafhankelijk verbond van bedxyfisorganis-aties Rotterdam. DAT van twee sinds enige tyd miste jongens uit Eygelshoven (Limb.) thans één in Brussel is aangehouden. DAT W. M. Scheidemans op zyn ver zoek is ontslagen als postdirecteur t< Breda en wordt opgevolgd dopr ir R Diks, thans adjunct-postdilecteur te Am sterdam. DAT in Den Bosch een confectiefabriek zal worden gebouwd, werk biedend aa 750 arbeiders, alsmede een fabriek va De Gruyter en zes industriehallen. DAT de duimstokkenfabriek van I Schuil te Drachten thans in bedryf g< steld is en 40 personen werk verschaft. DAT J. Eshuis' te Vriezenveen met f 80.985 laagste inschrijver was by de aanbesteding van de bouw van een nieuwe Hervormde kerk in Sibculo-Kloosterhaar. DAT gisteren bij Gouda een auto slipte, enige malen ronddraaide en tegen een hek geheel werd opengereten, doch de bestuurder niets mankeerde. DAT Charles Eyk verschillende ge brandschilderde ramen heeft gemaakt vgor de St. Martinuskerk te Venlo. DAT Diepenheim, met Markelo de enige gemeente zonder waterleiding in Over ijssel, het volgend jaar ook stromend wa ter krijgt. DAT de St.-Crt. van gisteren de ver- vallen-verklaring bevat van enige bezet tingsregelingen betreffende de Ongeval lenwet DAT voor verscheidene gebieden van het Britse gemenebest geen visum meer nodig is. DAT S. G. Nooteboom te R'dam, sinds 1947 directeur van de N.V. Javase par ticuliere landbouwmaatschappijen, per 1 Jan. is benoemd tot directeur van de veiling-vereniging Krabbendyke. DAT in het derde kwartaal van 1949 in 9.233 industriële bedryven 796.000 ar beiders werkten, tegen resp. 9.282 en 784.000 in het '.".veede kwartaal en de om- :et f2.933 millioen (f2.921 millioen) be liep. DAT de tentoonstelling „A.T.H.I.L." te Appingedam in Juni een batig saldo van ruim f 6.000 opleverde en over 5 jaar een nieuwe expositie wordt georgani seerd. DAT wegens diefstal van f2.000 by de N.V. Ned. Bontwevery te Slagharen tegen de Enschedeërs A. G. v. V. en G. H. G. H., van wie de laatste al elf keer is veroor deeld, 4 jaar m.a. is geëist. DAT is opgericht de „Ver. voor bo demgezondheid", die de theorie van lr O. J. Cleveringa uit Zutphen (bemesting met compost i.p.v. kunstmest) aanhangt, burg. d'Ailly van A'dam tot de eerste 200 leden behoort en het adres is: J. R. Koning, Middenweg 12, A'dara. Zullen on-sociale werk gevers loonsverhoging vermijden Het. standpunt der vakcentralen Het Chr. Nat. Vakverbond is van oor deel dat de keuze tussen een bindende beslissing of het verlenen van een ver gunning tot loonsverhoging minder gun stig is uitgevallen. Het nfët bindend verklaren betekent, dat de economisch zwakke bedrijven op de niet sociaal voelende werkgevers zul len traahten een toepassing van de loons verhoging te vermyden, aldus het C.N.V De Christelijke vakbeweging zal er mei alle kracht naar streven, dat de loons verhoging werkelijkheid wordt ook bij d? on-sooiale werkgevers. Wat de econo misoh zwakke bedrijven betreft, zal eersr moeten worden vastgesteld, dat da zwakke positie geen gevolg is van "ver keerd bedryfsbeheer. Het C.N.V. is bereid mee te werker aan een stijging van de productie, zo wordt in een communiqué verklaard. Het C.N.V. pryst de regering om haar ver- antwoordeiykheidsbesef to.v, het gehele Nederlandse volk. Soortgelijke verklaringen hebben ook de beide andere vakcentralen, de KA.B en (zoals we gisteren in een deel onzer edities nog meldden) het N.V.V. bekend gemaakt. Het K.A.B. wijst er nog op. dat het college van rijksbemiddelaars altijd een bindende beslissing kan nemen Ogna nog wel enkele weken vast Het ziet er naar uit, dat het Noorse ss. Ogna, dat Zondag by Breskens is vastgelopen, pas op 7 Januari vlot kar. worden gebracht; dan is nl. het vol gende sprinigty. De 700 ton lading word' tjians overgebracht In lichters. Democratische methode Gisteren is dan ten slotte de beslissing gevallen over de door de Raad van Vak centralen gevraagde verhoging van lonen, kinderbijslag en uitkeringen krachtens allerlei sociale verzekerings wetten De Regering gaf toestemming om de lonen en andere uitkeringen met vijf procent te verhogen en voor de loon- en salaristrekkers zullen zodra zy hat verhoogde inkomen ontvangen de prijsstijgingen, die een gevolg wareD van de devaluatie, zo ongeveer zyn ge compenseerd. Toch zal het officiële communiqué van het ministerie van Sociale Zaken bij velen wel wat verrassing hebben gewekt. Immers, algemeen werd verwacht, dat de loonsverhoging zou worden ingevoerd bij een beschikking van het College van Ryksbemiddelaars. Zo is het immers ook gegaan met de zgn. „gulden van Joekes" Het College legde de loonbijslag tóen eenvoudig aan het bedryfsleven op en daarmee uit De werknemersvertegenwoordigers In de Stichting van de Arbeid waren er voor om nu op dezelfde wyze te werk te gaan. maar de werkgevers hebben zich tot het laatst hiertegen verzet. Blijkens de beslissing van de Regering wenst zij dit keer niet opnieuw de loneD te verhogen buiten het overleg in de be drijfstakken en de afgesloten collectieve arbeidsovereenkomsten om. Zelfs de „gulden van Joekes" zal nu tegelykertyd in de loonbepalingen worden verwerkt Wy zijn van mening, dat deze handel- wyze beter en democratischer is dan de in November 1948 gevolgde. Wy moeten hier echter bijvoegen, dat men ook in vakbewegingskringen hier zo over denkt. Van het Chr. Nationaal Vakverbond b.v. is dit ons met zekerheid bekend. Het was-dan ook op zuiver practische gron den, det ook de vertegenwoordigers van het C.NV. zich uitspraken voor een bin dende regeling van Rijksbemid-delaars. In de eerste plaats geldt tegen de nu gevolgde handelwijze natuurlyk het be zwaar, dat door het overleg in alle be drijfstakken het tijdstip, waarop de ver hoogde lonen worden uitgekeerd, aan zienlijk z-al worden verlegd, wellicht zelfs tot Februari of Maart 1950 Nu zal de verhoging .wel uitgekeerd moeten worden met terugwerkende kracht vanaf 1 Jan., maar al die tyd moet moeder de vrouw maar zien met het oude loon rond te komen. Veel ernstiger is echter de mogelyk- heid. dat tydens het massale overleg in sommige bedryfstakken hogere loon eisen gesteld zullen worden, dan waar over dit overleg op grond van de nu gegeven algemene vergunning wordt ge-, opend. Dat zou kunnen leiden tot onrust en wry-ving, dingen, waar we in het huidige Nederland allerminst om ver legen zitten. De bonafide Nederlandse vakbeweging heeft in de na-oorlogse jaren bewezen, dat zy wel zoveel invloed op haar leden had. dat de arbeidsvrede gehandhaafd bleef. Meermalen is zy hiervoor ge prezen. Zij wordt nu voor een nieuwe krachtproef gesteld én wij hebben de indruk, dat zij het ditmaal niet nodig Wy spreken de wens uit, dat de werk nemers ook ditmaal voldoende beheer sing zullen tonen en zich achter hun leiders zullen blyven scharen, zodat de nu gevolgde meer democratische en juiste methode achteraf niet door de regering, die haar koos, betreurd behoeft te worden. Wat de Belgen verdeeld houdt „Le Soir" publiceert document van Koning George VI aan Koning Leopold III De volksraadpleging over zijn terugkeer wordt J in Maart gehouden Het rumoer om de Belgische Konings kwestie is nog geenszins verstild. Vóór en tegenstanders betreffende de terug keer van Leopold III bekogelen elkaar nog steeds met „bewüzen". Zo publiceert het Belgische blad „Le Soir" een op 25 Mei 1940 gedateerde brief, welke Koning George van Engeland aan Leopold, hebben geschreven. Die correspondentie moet dan aantonen, dat de Koning, danks de aansporingen van zyn regering en in weerwil van de wUze adviezen Churchill en Koning George, in zün fou ten zou hebben volhard- Commentaar op deze brief uit het andere kamp zal stellig niet uitblüven. In zyn schryven, aldus bovengenoemd „Softuiting" voor Stalin Het dagblad van de Belgische com munistische party „Drapeau Rouge" heeft alle eer bewezen aan de 70-j. Stalin door een speciaal nummer voor die gelegenheid uit te geven. Daarih verklaarde Edgard Lalniand, de secre taris van de party: „In Rusland is er géén blfvende vrede, er is géén hoop voor de arbeiders." Gisteren maakte de redactie haar verontschul diging voor deze zetfout. Inplaats van „Dans" (in), had er „Sans" (zonder) moeten staan. Dus: Zonder Rusland, enz. De rectificatie vermeldde niet, of de „kwaadwillige" zetter zyn ont slag al gekregen heeft Accoord tussen K.L.M. en R.I.S. Oprichting van gemengde maatschappij. De K.L.M. is met de Repoeblik Indo- ïsia Serikat tot overeenstemming ge komen over de stichting van een mengd bedrijf voor de burgerluchtvaart Indonesië en op de omliggende lan den Hiertoe wordt een N.V. opgericht, de „Garuda Indonesian Airways", met zetel te Batavia, welke het eilanden- bedrijf der K.L.M. zal overnemen met jaar concessie, terwyi R.I.S. en K.L.M. in het kapitaal deelnemen. De KL.M. zal desverlangd voor 10 jaar verzekeren, dat de R.I.S. de meerderheid der aandelen heeft. Tevens garandeert de KLM. voor 10 jaar het beheer over de „Garuda Indo nesian Airways" Beide partyen benoe men de raad van commissarissen en de R IS wijst de voorzitter aan. De K.L.M. stelt haar personeel beschikbaar en be gint een krachtige opleiding van Indo ter bevordering van een geleide lijke overneming van het bedryf. Binnen maanden zal de nieuwe N.V. het werk beginnen. blad, neemt de Britse Koning er nota van, dat Koning Leopold het als zyn plicht beschouwt bij het leger 'in België te blyven. En het heet dan verder: „By het nemen van dit besluit, zal Uwe Ma jesteit niet hebben nagelaten, het grote belang in te zien, van de vestiging van een vounacht hebbende regering buiten hei bezette gebied. Wy zyn echter ge noopt. onze ernstige bezorgdheid te uiten ten aanzien van Uwe beslissing. In dien de mogelykheid bestond, dat U in België kon blyven, dan zou dit wellicht van groot belang zün geweest. Maar Uwe Majesteit dient er rekening mede te houden, dat zy zal worden gevangen ge nomen en missohien naar Duitsland worden overgebracht. In deze omstan- digheren zou Uw volk zün hoofd moe ten missen, zonder dat het daarvoor enig voordeel in ruil zou verkrygen". Aldus de brief in „Le Soir", welke wy hier verkort hebben weergegeven. Inmiddels heeft de Belgische Kamer besloten, om in haar zitting van 10 Jan. a.s. een aanvang te maken met de be sprekingen over het wetsontwerp tot hel houden van de „volksraadpleging" Deze besprekingen zullen ongeveer drie we ken in beslag nemen en in Maart zal het Belgische volk zich dan kunnen uit spreken over dit belangrijke politieke vraagstuk. Dr HIRSCHFELD MORGEN NAAR INDONESIË Gistermorgen is dr H. M. HirschfeM door H.M. de Koningin beëdigd. Morgen hoopt hy naar Idonesië te vertrekken. New York beleefde de warmst* winterdag In New York was de 22e December de warmste sinds 1875. De thermometers registreerden een temperatuur van 59 graden. WEERBERICHT Nevel of mist -ot morgenavond verwacht De Bilts Mistig of nevelig. Overwegend droog weer 7 met weinig wind en later enkele verspreide opklarin- gen. Iets kouder. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 24 December: Zon op 8.47, onder 16.32; maan op 12.03, onder 22.01 uuk 37 December EX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1