1 Mysterie om Stalins verjaardag I 5 WOENSDAG 31 DECEMBER 1949 Drie maal per jaar in de bloemetjes Vandaag 21 December is Stalin jarig. Althans op deze datum wordt zijn verjaardag jin de Sowjet-Unie gevierd. Josef V. Dzugashvili, in de politieke wandeling bekend als Josef Stalin, heeft dus de zeven kruisjes achter de rug. Helemaal juist is zulks want gezien het feit, dat Stalin drie maal per jaar jarig kan zijn, zou hij evengoed 210 jaar oud kunnen wezen! De Britse journalist Chuck Alexander, te Genève gewaagt van „Stalins wan dering birthday". Hij wijst erop, dat Stalins geboortedag gehuld is in een nevel van geheimzinnigheid en er ver warring over heerst. Hoewel zijn ver jaardag is vastgesteld op 21 December, kan men deze ook op 8 December 1949 of op 3 Januari 1950 vieren. In het laat ste geval zou Stalin dus geboren zijn in 1880. De oplossing van het mysterie is als volgt: In 1879 (of was het 1880?), hield men zich in Rusland nog aan de Juliaan- Bombastische luister op Stalins verjaardag En Kostof is de geofferde zondebok De verjaardag van Stalin is niet „on opgemerkt" voorbijgegaanEn hele maal niet overeenkomstig de communis tische rite gevierdDagenlang rolden de treinen uit Oost-Europa naar Moskou om geschenken ter waarde van mil- lioenen guldens aan te voeren. Deze ren, zoals gemeld is, van zelfs tot auto's en zijden sokken tot paarden. In een zee van praal, bombastische luister, grote parades en rode vlaggen is de 70e verjaardag van de „vader der arbeiders", „heerser over bijna een vijfde van de wereld" of wat U maar anders uit de .Prawda" wilt, herdacht. Ook Anna Pauker, de Roemeense minister van buitenlandse Zaken, die naar men voor kort aannam in ongenade was gevallen, heeft meegefeest. En de jarige is nog begiftigd met de „Orde van Lenin" door de „Opperste Sowjet" voor zijn aan den lande bewezen diensten. Reeds gistermorgen zijn bergbeklim- ers er op uitgetrokken om in Siberië op niet minder dan 38 van de hoogste bergtoppen een borstbeeld van Stalin te plaatsen. Urenlang zwoegden zij in de vreselijke koude, maar hun pogingen werden met succes bekroond, meldt het Russische persbureau Tass. Volgens de „Manchester Guardian" vult deze verjaardag in Rusland het hiaat op, dat ontstaan is door het niet voorkomen, van Kerstmis op de Sowjet- kalender. Tevens vormt de dag een tegenwicht tegen het Rooms-Katholieke Heilig Jaar. „Ongetwijfeld heeft Stalin enkele trekken van een god aangeno men," aldus het blad. „Aan zijn verjaar dag is een mensenoffer voorafgegaan: de dood van Kostof, de zondebok. jC. P. /V. constateert toenemende aanhang De C.P.N. heeft vader Stalin, die van daag zeventig jaar geworden is, een uit- 1 voerig telegram gestuurd. Daarin wordt o.m. gezegd, dat steeds meer Nederlan- j ders zich in de rijen scharen van de i.voorstanders van de vrede onder leiding van de grote kameraad en verwezenlijker van alle idealéri 'van „de" arbeiders al ler landen, dat is Stalin. Men belooft verder een vastbesloten strijd tegen de Tito-kliek. Hoe haat het Duitse volk de oorlog! Michel bemint de vrede Te Duisburg vierden metaalarbeiders het einde der ontmanteling. Te dier ge legenheid sprak Adenauer: „Ais alle volken ter wereld de oorlog zo haatten en de vrede zo lief hebben als de Duit sers, dan zou de vrede verzekerd zijn." Hij voegde aan deze verklaring toe: „Het Duitse volk moet in de eerste plaats het vertrouwen van de wereld terug se tijdrekening, hoewel deze in de meeste landen was vervangen door de Grego riaanse. De Juliaanse tijdrekening was 13 dagen achter bij de tijd in de overige wereld. In 1918, na de Bolsjewistische revolutie, ging Rusland echter ook over naar de Gregoriaanse kalender, waardoor dus alle Russische data 13 dagen werden opgeschoven. Volgens de Juliaanse tijdrekening moet Stalin dus op 8 December 1879 zijn ge boren. Was echter zijn verjaardag, vol gens de Juliaanse tijdrekening inderdaad 21 December, dan zou dus „Gregoriaans berekend", Stalin op 3 Januari 1880 zijn geboren. Dit zit 'em dus in de verschui ving van die 13 dagen. De situatie is voor de „ongelukkige maarschalk" nog fataler, want ingewikkelder geworden, omdat in de periode van 1929 en 1940, Rusland een speciale, nieuwe tijdreke ning invoerde, die echter later weer im de Gregoriaanse tijd werd omgezet. Zo bezien, heeft Stalin derhalve het recht drie verschillende geboortedagen te vieren. In dit verband herinneren wij er nog aan, dat bij de Ver. Naties een plan wordt bestudeerd, hetwelk de ver schillen tussen de Juliaanse en de Grego riaanse tijdrekening overbrugt. STALIN Vandaag viert Sovjet-Rusland feest. Men vlagt vrijwillig of... gedwongen, omdat de man, die wordt bezongen, als Sovjet-Ruslands grootste geest zijn zeventigste jaar volbracht, tot heil van nu en 't nageslacht. Vandaag viert Sovjet-Rusland feest. Men eert met vuurwerk en parade de man, wiens strijd zonder genade één schokkend drama is geweest. Stalin, gevierd, gevloekt, gevreesd... bleek sterk, naar lichaam en naar geest. Wij zouden méé „verzaligd" zijn door Stalins vreemde zegeningen, indien wij geen herinneringen bezaten aan veel angst en pijn... En deze harde heerschappij is tot vandaag toe niet voorbij... Het is toch geen toevalligheid dat wij van Stalin niet veel weten. Wel wordt zijn roem luid uitgekreten, maar enkel in partijdigheid... Wel houdt men ginds een groots festijn. Maar achter 't ijzeren gordijn... Wie weigert, hoort de zweepslag gieren, die hem straks opjaagt als een beest. Vandaag is Sovjet-Rusland blij... Helaas alleen „in de partij". ROBBIE RADAR EEN ZWARE AANKLACHT Zijn de 374.041 Japanners in Russische handen, omgekomen? Sowjets verlaten de Geallieerde Raad voor Japan Niets wijst er op, dat de tegenstellin gen tussen Oost en West afnemen. Het is uiterst moeilijk met de Sowjets tot samenwerking te komen in de lichamen, waar beide partijen vertegenwoordigd zdjn. Gisteren hebben de Russische afge vaardigden in de Geallieerde Raad voor Japan de zitting onder protest verlaten. Zij beschuldigden er de Ver. Staten van, dat zij de Japanners in een anti-Russi sche „kapitalistische oorlog" als kanon- nenvlees gebruiken. „Ons is niets te dol....!" De gang van zaken was als volgt: Vol gens de Russen had de Amerikaanse voorzitter van de Geallieerde Raad nage laten om een Russisch verzoek ter be spreking van de anti-democratische acties der Japanse regering op de agenda te plaatsen. William Sebald, de voorzit ter, verklaarde dit verzoek als niet ean de orde zijnde. Wel trachtte hij een debat uit te lokken over de repatriëring van Japanse krijgsgevangenen op Sowjet- Russisdh grondgebied. Hij deed de ontstelende mededeling, dat mens bij gebrek aan inlichtingen uit de Sowjet-Unie, wel tot de hartverscheu rende slotsom moest komen, dat de 374.041 Japanners, welke zich voorheen in Russische handen bevonden, dood zijn. Nog meer onderscheidingen voor KNIL-militairen De bronzen leeuw is aan zes militairen van het K.N.I.L. toegekend, o.m. aan de sedert tot generaal-majoor, chef van de generale staf, benoemde kolonel der in fanterie D. R. A. van Langen. Het vliegerkruis is voor de tweede maal posthuum, toegekend aan de res.^ kapt. vlieger-waarnemer der mil. lucht vaart van het K N.I.L., J. L. M. Theu- nissen. Voorts is het vliegerkruis posthuum toegekend aan tien mlitairen van het K.N.I.L.. Ook de res.-kapt.- vlieger-waarnemer H. J. A. C. Arens verwie.ff voor de tweede maal het vlie gerkruis. Het vliegerkruis werd voorts uitgereikt .aan 96 militairen: het bronzen kruis aan 11 en het kruis van verdienste DE GARANTIEWET Regering komt aan enkele bezwaren tegemoet Bescheiden onderstand aan hen, die R.I.S. niet willen dienen De regering is tegemoet gekomen aan verschillende der bezwaren van de Tweede Kamer tegen de Garantiewet ten behoeve van Nederlandse ovrheidsdienaren in Indonesië. In de eerste plaats is er een tegemoetkoming aan het verlangen dat de ambtenaren in staat zullen worden gesteld, in vrijwilligheid te beslissen of zij in dienst zullen treden van de Repoeblik Indonesia Serikat. De regering kan name lijk blijkens de Memorie van Antwoord bij algemene maatregel van bestuur een bescheiden onderstand toekennen aan ambtenaren, die menen, dat zij zonder tussen komst van de in de wet genoemde commissie de dienst moeten verlaten. Van een zelfde regeling profiteren ambtenaren, die op het tijdstip van ont slag nog geen diensttijd van tien jaar zullen hebben. Voorts de ambtenaar, die gebruik maakt van de in artikel 2 lid 2c geboden gelegénheid voor de periode tussen de neerlegging van zijn dienst en de beslissing der c.ommissie. De regering zal echter geen recht op vrije overtocht toekennen aan ambte naren, die daarop, op grond van de thans geldende bepalingen, geen recht hebben. Ambtenaren echter, die op grond van art. 2 lid 2b en c de dienst verlaten en op gronc' van art. 2 en 3 van het buiten lands verlofs-reglement recht op vrije overtocht hebben, zullen daarop aan spraak kunnen maken. Voorts zal bij de opzet van het hoge commissariaat rekening worden gehou den met het verlangen, dat een lichaam zich actief zal bezig houden met de be langen van de Nederlandse ambtenaren in Indonesië. Na-oorlogse gepensionneerden, die bui ten hun wil verhinderd zijn geweest aan de wederopbouw van Indonesië mede te werken, zullen thans onder de garantie vallen. De afvloeiingsvoorwaarden zullen gel den onverschillig de leeftijd van de be trokken ambtenaar. Wat betreft de toegezegde verhoogde duurtetoeslag op de Indische pensioenen, herinnert de regering aan haar verkla ring, dat de bezwaren tegen de ontwerp voorstellen nog niet zijn opgelost. Wat de garantie voor het militair per soneel betreft, heeft de regering de terugkeer van de staatssecretaris Oorlog willen afwachten. Garantie voor niet-Nederlanders acht de regering een oneigenlijke en on vaardbare figuur, daar zij staatsburgers zijn van een andere souvereine mogend heid. De verplichting om zich binnen Neder land te vestigen wil de regering uitbrei den tot Suriname en de Nederlandse Antillen. Objecteve maatstaven voor de in de et genoemde beoordelingscommissie acht de regering ongewenst. de leider der Sowjet- delegatle was slapjes. Hij zeide. het niet mogelijk te achten deze kwesties op de bijeenkomst te bespreken. Daarop verliet de Sowjet-delegatie de vergadering. Vier jaar nodeloos in militaire dienst? Neen, want het was op eigen verzoek In ons blad van 30 November jl. brachten wjj onder "de kop „Vier jaren nodeloos in militaire dienst" en verhaal de 30-jarige J. P. C. M. uit Amster dam, die 4 jaar lang de wapenrok droeg, terwijl hij rustig thuis zou hebben kun nen blijven. Van de zijde van de Legervoorlich- tingsdienst worden wij er echter op ge wezen, dat de betrokken sergeant in No vember 1945 in werkelijke dienst werd opgeroepen op zijn eigen verzoek. Toen heeft hij- nimmer melding gemaakt van het feit, dat hij in 1940 reeds was afge keurd. Uiteraard was in die dagen, kort na de bevrijding, de administratie op dit punt niet voldoende te raadplegen. In 1949 kreeg M. gelegenheid, de dienst te verlaten. Hiervan maakte hij echter geen gebruik. Het tekenen van de verbandakte als oorlogsvrijwilliger was niet „noodge dwongen", aangezien M. hierdoor recht kreeg op een demobilisatie-bonus ruim f750, die hij als dienstplichtig derofficier niet zou hebben gekregen. Wij willen hier zelf aan toevoegen, het uiteraard billijk is, dat iemand, die op eigen verzoek in mil. dienst wordt opge roepen, aan bepaalde regels is gebonden en dat zo iemand niet de dienst kan ver laten op een tijdstip, dat hemzelf wense lijk voorkomt. In het onderhavige geval was dus M. zelf de schuld van wat hij achteraf als narigheid heeft gevoeld. Rijdende studio's De Nederlandse Radio Unie laat op het ogenblik vijf nieuwe reportagewagens bouwen. Een er van is klaar; het is prachtige auto geworden. Alle mogelijke technische snufjes zijn er in verwerkt. De wagen biedt bovendien comfort en is sierlijk. Men zou het een rijdende studio kunnen noemen. Een greep uit de moge lijkheden: gramofoonplaten opnemen, acht microfoons aansluiten, uitzenden over twee eigen zenders, ook als de auto rijdt, praten in een geluiddichte ruimte, met een microfoon langs een ladder op 't dak klimmen, een draagbare zender uit de auto meenemen ende handen was in de met Butagas verwarmde wagen. 40.000 woningen in 1950 zegt minister In 't Veld (Van onze parlementsredacteur) Terwijl de Eerste Kamer de Souvereini- teitskwestie behandelt, knaagt een Tweede Kamer bijna leeg, door de Begroting Wederopbouw. Eén minister aan de regeringstafel, de minister van Wederop- n kalme, vriendelijke man, die rustig luistert naar de sprekers. Dat wa de heer Ten Hagen (Arb.), die een prachtig technisch betoog hield (kern: wel woningnood; doch volgens de statis tiek één kamer per hoofd), de heer Van der Feltz (C.H.) (vraag: waaraan schort materiaal, deviezen, mankracht, energie bij de gemeenten), Stapelkamp (A.R.). die wel woningnood constateerde, Andriessen (K.V.P.) die wees op de rede lijke nood van de jonggehuwden en hen, die dat wensen te worden, Ritmeester (V.V.D.), die de bases van de minister accepteert. Van Vliet K.V.P.)die naast 2-gezinswoningen (duplex) één gezinswoningen wenst, waarin de zich uitbreidende gezinnen kunnen trekken, Gortzak (Comm.), die weer minder geld militaire zaken vroeg en meer voor volkshuisvesting. Eigenlijk veel opmer kingen en weinig critiek. ook minister In 't Veld. Deze minister antwoordde rechtuit, met cijfers geen nonsens. Hij gaat accoord met idee-Ten Hagen, die graag een vaste Commissie voor de Volkshuisvesting zou als „de Kamer maar niet wil mee- regeren". We krijgen minstens 40.000 wo ningen in 1950 en, zei de minister: „mijn ambtenaren zijn zo kwaad niet". De mi nister trekt langzaam zijn bemoeienis terug: per 1 Jan. 1950 geen steun meer bij woningbouw, alle industriële projecten 1 door het departement, enz. enz Ter vergelijking produceerde de minister cijfers uitRusland, ontleend aan een UN O-pub lie at ie. Wij liggen met woning bouw aan de kop van alle landen, die in oorlog waren. Minister In 't Veld voegde zijn betoog een zin toe: de democratie hangt niet af van resultaten alleen. Zij vraagt ook om begrip van elks standpunt inzicht. Nu, als toen hij nog burge- ;ster was (van Zaandam) wil hij de burgerzin aankweken, 's Ministers ant woord omvatte zeer vele punten. Er was :n zeer korte repliek. Het zijn de kleine trekjes, die het parlementaire leven tekenen. Terwijl de sprekers zich bezig hielden met de D.U.W. (Dienst Uitvoering Werken) be studeerden de Communistische afgevaar digden de cijfers van de woningtoestan- de Sowjet-Unié. Die hadden ze geleend van de minister! Voor die D.U.W. kwam de heer Bie- wenga (A.R.). Hij 'bepleitte werknemers- belangen en die van hun gezinnen. De heer Suurhoff (Arb.) noemde de D.U.W. broedplaats van extremisme, de ar beiders zouden plaatsing hier als een de gradatie voelen en het overleg tussen D.U.W. en de minister is niet goed. (Dat had ook al de heer Bieuwenga gezegd). Weer gaf de minister een uitvoerige repliek. Chr. aannemers namen vele problemen bij de kop Nog geen aansluiting bij de middenstandsbond (Van een onzer verslaggevers) De Ned. Chr. aannemers- en bouwvak patroonsbond heeft gisteren in Utrecht op zijn algemene vergadering vele ac tuele problemen besproken. Een voorstel van het bestuur om zich bij de Chr. middenstandsbond aan te sluiten, werd voorlopig teruggenomen. De bond is thans 'bij het verbond van Prot. Chr. werkgevers aangesloten, maar vele leden hébben volgens het bestuur meer belangen gemeen met de midden standers. Het bleek, dat er nogal wat misverstanden bestonden en daarom zal men er eerst nog eens verder over praten Drs G. J, Stapelkamp, de algemeen secretaris, deelde mede, dat het pensioen fonds voor de bouwvakarbeiders nog niet op 1 Jan., maar waarschijnlijk pas over enkele maanden in werking zal treden. De premie zal 6 cent per uur bedragen, tenzij in de opzet nog verandering komt. Het volledige pensioen op 65-jarige leef tijd zal, zoals gemeld, ongeveer f 12 per week bedragen, niet behoud van het recht op uitkeringen krachtens de be staande voorzieningen. Vele tongen kwamen dn beweging over het ontwerp voor een nieuwe B.S.B.- regeling (behartiging samenwerking bouwbedrijf) en over een uitvoerig rap port betreffende de verplichte verzeke ring van zelfstandigen. Het rapport wees de verplichte ver zekering af. De meerderheid der aanwe zigen was het echter ook niet eens met de verplichte oudedag-voorziening, die het rapport wel had aanbevolen. In hel debat werd zelfs de uitlating „God ver biedt het" gehoord. Het rapport werd aangehouden. Booth, een Britse wiskundige, heeft een vertaal- en rekenmachine uitgevonden, die 12 talen kent en zeer zrware wiskun dige vraagstukken kan oplossen. De machine zal 10.000 pond kosten. Op een toetsenbord als van een schrijfmachine nen (bijvoorbeeld) een Engelse tekst kunnen tikken, die na enkele seconden keuze in Russisch, Hongaars of welke andere van de 12 talen die men wil, op een bandje uit de machine In het ziekenhuis van de Canadese stad Toronto heeft men, na jaren van proefnemingen, voor kinderen met een oogziekte een kunstoog vervaardigd, dal als een natuurlijk oog bewegen kan. Het zichtbare gedeelte is van plastic. De basis wordt aan de spieren bevestigd. Rudi Herzberger, de Duitse concurrent van Garry Davis, die zich, evenals hij, wereld burger nr 1 noemt, heeft te München een schoonheidswedstrijd voor kinderen ge organiseerd. Een driejarig meisje werd tot „Prinses-München" en haar vierjarig broertje tot „Prins-München" uitgeroe pen. Rudi gaat dit ook in andere Duitse steden doen en tracht zodoende „Prins Prinses van Duitsland" te vinden. Te Thousand Oaks in Californië is de, in Engeland geboren, 42-jarige leeuwentem- ster May Kovar Schaeffer, voor de ogen n haar zoon en dochter door een leeuw zijn kooi gedood. In Marokko is door i hevige sneeuwval grote schade toe gebracht aan de olijvenoogst. In het Riff gebergte lag de sneeuw 2 meter hoog. Te Newton Abboot (Engeland) heeft men overblijfselen van een fort ontdekt, dat men gelooft bijna 3000 jaren geleden gebouwd is. Het West-Berlijnse blad ,Der Abend" is gespecialiseerd op* mijn rampen in de Russische zone. Thans bracht het een bericht, dat in de uranium- mijn Dietrich te Unterriesdorf in Zuid- Saksen 18 Duitse mijnwerkers om hel i gekomen zijn, toen een gang in stortte. DR H. WATERMAN KRIJGT EERSTE GOUDEN ROTGANS-MEDAILLE Voor het eerst heeft de vereniging Het Nederlands Kankerinstituut de gouden Rotgans-medaille uitgereikt en wel gis teren aan dr H. Waterman, lid van de wetenschappelijke staf van het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam. Dr Waterman is door zijn kankerstudie in ternationaal vermaard. ■GLOBE- SNIPPERS Uan het erf van School en Kerk Beroepingsicerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Deven ter P. J. de Geeter te Zwaagwesteinde: te Nieuwe Tonge J de Lange te Nun- speet; te Zeist (vac.-A. v. d. End) J. W de Bruyn te Sprang: te Oosterland A Baas te Baardwijk; te Bovensmilde E. L Ruitenberg, cand. te Amersfoort; te Apel doorn (Ver. v. Vrijz. Herv.) G. W. B. A Thoden van Velzen. voorganger Ned Prot Bond te Zeist: te Ridderkerk (vac.- J. Ewoldt) H. N. van Hensbergen te Schalkwijk; Jac. Vermaas te Amersfoort bedankte voor dit beroep. Aangenomen: naar Gaast en Ferwoude cand. P. E. van Oijen te Groningen. Bedankt: voor Eist (U.) W. A. S. Lau- rense te Driesum. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroe pen: te Meppel C. v. d. Waal te Sneek. Geref. Gemeenten. Aangenomen: naai Elspeet cand. H. van Gilst te Den Haag: hij bedankte voor Arnhem. Bodegraven Dinteloord, Giessendam. Goudzwaard. Kruiningen, Nieuwerkerk, Oosterland. Oudemirdum, Terneuzen, Tholen, Ttricht, Westzaan, Woerden, Wolphaartsdijk en Yerseke. De moeilijkheden in de Geref. gemeenten Morgen particuliere synode van het Westen Naar wjj vernemen, zal de particuliere synode van het Westen, omvattende de classes Amsterdam, Dordrecht, Middel- harnis en Rotterdam der Geref. gemeen ten, op Donderdag a.s. in het kerkge bouw der Geref. gemeente aan de Boe zemsingel te Rotterdam bijeenkomen. De synode-vergadering zal om 10 u v.m. aanvangen en zich in het bijzonder bezig houden met de moeilijkheden in de gemeente te Veenendaal. Tot afgevaar digden naar deze synode behoort ook ds M. van de Ketterij, te Vlaardingen, die, zoals bekend, voor het uitgetreden deel van de Veenendaalse gemeente is opge treden en deze gemeente heeft geïnsti tueerd. Naar ons van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal de Generale Synode der Geref. gemeenten begin Januari 1950 in buitengewone zitting samenkomen, ter bespreking van de kerkelijke moei lijkheden en geschillen. Deze synode zal vermoedelijk op Woensdag 11 Januari aanvangen. HOE DE SCHEPEN REILEN EN ZEILEN .J ALDERAMIN 22 t te Montevideo. Almkerl He. Alnati p 20 Madeira. Alphi de Janeiro verw. Amsteldioi )t Spain. Amsteldijk p 20 Bishop istelkerk 21 te Hamburg. Ar Rock. A kerk 20 v Antwerpen n Swansea. 20 te Valencia. Audacla 19 te Ha: Atlas 19 te Valencia. Averdijk 20 York n Antwerpen—Rotterdam. CONGOSTROOM 21 v Pt Harcourt tl DELFLAND 21 te IJmuiden. Domb te Casablanca. Drente p 21 Perim ESCAÜT 19 te Parij: GAROET 20 t Malt (thuisreis). Beer 20 op f n Dordrecht, r. Gordias p 21 Ft- mijl ZO v Ceylon HERA 20 t INDRAPOERA p 20 Flnlsterre (uitreis). I Kings Bridge. JAARSTROOM 20 v Grand Bassam n Tat idi. Japara 21 te New Orleans. Java Londen n R'dam. Antwerpen.' Kota Baroe v Makassar n Panaroekan. Kota Inten 20 Finisterre, 23 om 23 uur Hoek van H land verwacht. LAWAK 20 te Tacomen. Lemsterkerk 20 Chittagong n Bombay. Lombok 20 v B timore n N Orleans. Loppersum 20 v Sj zia n Phillppeville, Lucita 20 v de Thee sham. MACUBA 20 v Cl suyeker 20 v Ri te Loanda. Mu- agao n Casabli igoon n Calcu R'dar Maassluis. Muiderkerk rena 21 te Curacao. NEDERLAND 20 nog te Tenerlffe. Nlï Amsterdam 21 te St. Thomas. Nigerstrc 20 v Tacoradi n Accra. ODYSSEUS 19 v IJmuiden n Kopenhaf Ondina 20 te Calcutta. Oranje 20 v lombo n A'dam. Overijssel 20 v Khorr; shar n Bombay. PAPENDRECHT 21 te Curagao. Polyphei 20 v Aarhus n Kopenhagen. Pr. J. W. F: 21 te A'dam. Prins Willem IV 20 te Gi Uem V 20 te Cartagena. Pr. lem RAKI 2 inje 1 te An! York. Rempang 20 van Ba tavia n Semarang. Rijnhaven 17 te Cux- haven. Rijnland 20 te B Aires. SALATIGA 20 te Rangoon. Salawatl 20 te Penang. Schledijk p 20 Malta. Sibajak 22 te Tunis verwacht. Sommelsdijk 20 te Ha lifax verw. Stad Alkmaar 20 te IJmuiden. Stad Arnhem 21 v Brunsbuttel n R'dam. Stad Dordrecht 30 v Danzig n R'dam. Stad Leiden p 21 Finisterre. Stad Maassluis 20 v Savona n Sfax. Stentor p 20 Dov. TAMO 21 te B Aires. Tero p 20 Vllsslrlgen. Tibia 20 In Golf van Aden. Franse regering moet nog meer bezuinigen De „Financiële Commisie" van de Franse Nationale Vergadering heeft gis teren de begrotingsvoorstellen der re gering opnieuw verworpen. Het nieuwe onttverp liet een bezuiniging van 40 pro cent op alle uitgaven zien, terwijl dan de belastingen verlaagd zouden worden tot 121 milliard francs (oorspronkelijk was 191 milliard voorgesteld). Genoemde Financiële Commissie eiste nog een be zuiniging er boven op van 20 milliard, alsmede geen verhoging van de produc tie-belasting en evenmin een nieuw lasting op het wegvervoer. David en Michal RUBY EVANS GRIMES „Men beweert, dat hij van het begin af al gespot had met de Philistijn". „Natuurlijk. Dat is de reden, waarom hij uw zwaard weigerde. Veertig dagen geleden waren onze scherpschutters te bang deze Philistijn tegemoet te treden. Abners lippen werden onheilspellend smal. Dit voorspelde niet veel goeds voor de scherpschutters. „Een of twee duimen naar links of rechts zou de overwinning nog even zeker hebben doen zijn", constateerde Saul, terwijl hij met zijn voet beweging pro beerde te krijgen in het lichaam van dc reus, Hij trapte tevergeefs. Zelfs zonder hoofd was de reus langer dan drie meter. David zat met gekruiste benen in de opening van de tent van Eliab en keek naar de twee mannen en vroeg zich af op welke termijn de koning zijn beloften zou inlossen. dicht bij de grond; hij was een en al ver bijstering. Voor de duizendste keer be keek hij met bewondering het enorme zwaard, waarvoor hij beide handen no dig had om het aan te pakken. Hij ver baasde zich er over in staat te zijn ge weest dit wapen te hanteren. Maar het knellende gewicht op zijn been bewees duidelijk de werkelijkheid er van. Op de punt van het zwaard had iemand een vuile voetstap gezet, die de schitte ring van het fraai bewerkte zwaard ont luisterde. Deze veeg was evenwel voor Israël de roemrijkste tropee sinds de tijd van Kalebs overwinning op de Enaks kinderen te Hebron. Reuzenbloed. Dat was het. Weinig zwaarden hadden zulk bloed geproefd Het paste daarom heel goed bij dit naar bloed dorstende metaal, dat de schrik was geweest voor al zijn landgenoten. Dank zij dit monster van reuzenbloed kon het zwaard van elke lafaard in ko ning Sauls leger druipen van het bloed der Philistijnen. Hij vroeg zich af, wat zijn vader en moeder wel zouden zeggen; Zeruja zou hem ongetwijfeld prijzen. Meer dan de lof van een familielid zou hij evenwel de toejuiching op prijs stellen van een prinses met zwarte ogenMichal, de dochter van koning Saul. Terwijl David in stilte zat te medite ren over het wonder, dat hij gewrocht hadi en hem nu bijna onmogelijk leek. kwam zijn oudste broer Eliab, terug van het slagveld, de tent binnen, „Haal dat bloederige ding van die de ken weg!" tierde hij tegen de jongen. Dawids ogen volgden de richting van het gebaar van zijn broer; hij wees naar een steeds witter wordende cirkel, die de wrede gelaatstrekken van Goliath vertoonde- De kaak zakte en de grote beestachtige gele tanden werden van el kaar gescheiden, evenals toen diezelfde mond lasterlijke taal tot hem richtte. Het ruiwe zwarte haar en de baard vormden een kleverige massa. De glazige ogen joegen vrees aan. Het was een bang ge zicht. Abinadab schoot voorbij Eliab naar binnen nieuwsgierig om te weten waar over de twist ging. „Neem het mee en ga naar je schapen!" bulderde Eliab. „Hij heeft het recht hier te blijven", bracht Abinadab in het midden, voor de eerste keer de partij van zijn jongste broer kiezend. „Zeker. Laat hem alleen. Zelfs de leger leiders zullen hem gaarne ontmoeten en spreken. Het was knap werk", zeide Shammah moedig. „Nu, ik wens n-iet, dat het mijn bed bevuilt. Zeker niet op de dag, waarop ik tien Philistijnen dooddel" schreeuwde ELiab. „Hoeveel heb jij er gedood?" „Aoht", antwoordde Abinadab prompt. „Zeven en een half", lachte Shammah „Eén was er half dood, toen ik hem'voor mijn rekening nam." Eliab's blik vestigde zich nu weer oo David, die vol ergernis was over de laatste opmerking van zijn oudere broer „Ik héb er twee dozijn voor mijn reke ning genomenbijna zoveel als Joab", riep Abishai buiten adem, daarmede de anderen de loef afstekend. „Doe niet zo flauw met David naar huis te sturen. Hij is nota bene onze eigen broer. Er is niet één dappere man in het leger, die ons vanavond niet benijd." Eliab hoorde maar half wat er gezegd werd; hij dacht er over na, hoe hij David op zijn nummer kon zetten. „Zeg broertje, hoeveel van die Filistij nen heb jij voor je rekening genomen?'" vroeg hij scherp. Allen keken afwachtend naar beneden naar David, die nog steeds in de ope ning van de tent zat; ogenschijnlijk on verstoord. Rustig wachtte hij eerst even om dan vervolgens zijn antwoord: „Eén", met meer nadruk te doen uitkomen, „Je doodde slechts die ene, die al onze zwaarden Ln de schede hield en ons bloed deed stollen. Sleohts één. wiens zwaard reikte tot aan de schouder van om mannen en wiens arm de zwaarttlengi bijna overtrof. Sleohts één, wiens harnas geen pijl kon doordringen en wion geen vijandelijk ziwaard zo dicht kon naderen, dat hij een slag had te duchten. Slechts die ene, die onze knieën deed doorknik ken en ons deed klappertanden van aingst Hij sloeg er maar één dood!" her haalde Abiéhai niet zonder enige ironie in zijn stem. (Wordt vervolgd.) ii prot. dr B. Mendel te Toronto. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, 20 Dec. (Gem. Univ.) Geslaagd: cand geschiedenis mej J A Putto, sterdam en de heer U D Hannema. Am- dam; cand economie me) L Polak. Am- dam en de heren A Mak. Beverwijk en J J Hamminga, Amsterdam; cand socio- fie B J Waarmer, Alkmaar, e heer H v/d Merwe Scholtz verkreeg b(j zijn doet examen Nederlands op 29 Novem- er j.I. het praedicaat „cum laude Tolk-vertaler Spaans:' F Bogaerdt, Den aag en J C Arends. Rotterdam. LEIDEN. 21 Dec. Gesl doet ex Nederl. J Cot H Minderop te R'dam; H van Heusden te Rot- iam en A v d Ende te Schiedam; cand- klassieke taal en letterkunde: mej A K Buck te Leiden (cum laudet; en de he- C J C Rietman te Den Haag en P J M gevaare te Den Haag: doet ex wis- en uurkunde (chemie): S J Roorda te Voor- it; idem (pharmacie): mei I Tjerkstra te Leiden; cand-ex wis4 en natuurkunde (F): H E Humme te Oegstgeest; A L Koevoets te Leiden en J H Lupinski te Den Haag; idem (E): M S de Groot te Leiden: idem (L): A M G Rutten te Voorburg en Lien Oey Jam Dj in te Leiden: idem (K): P Rooth te Lei den; idem (J): mej D Bruynzeel te Leiden. NIJMEGEN. 20 Dec. Geslaagd* cand psychologie H J P Def mej H J M er, Schei M Sr lngen Wassi ilie, St Oedei H J Di ide, J A TILBURG. 21 Dec. Geslaagd: doet econ wetensch: P Emondts, Terwinselen. F Ver beek, Enschede, J de Leeuw. Utrecht. W Bogers. (cum laude). Venlo. W Verhoeven, Nijmegen. A Merk. Geertruldenberg. A van Arendonck, Tilburg. Pater Ludovicus. Til burg en J Meulenberg, Utrecht. Cand econ wetensch: C Sars. Haps, me) H Meijei inlnger UTRECHT, 21 Dec. Geslaagd: cand rechten: jhr J J Smits van Oyen. Eindho ven; doet rechten: Jhr Th G M Smits van Oyen. Eindhoven; cand sociale geografie: mej L Patje, Utrecht, A Wentholt. Utrecht; cand wis- en natuurkunde (A): G J Lep pink. Nijmegen. J W W A Wit. Middelburg, J J A Mooy, Utrecht; cand wis- en natuur kunde (D.) J KorUandt. Utrecht: cand wis- en natuurkunde (J): Q A Palm (cum laude) Utrecht: cand wis- en natuurkunde (L.I me] M J F J Turlings, Utrecht. A J H Schotman. Utrecht; doet pharmacie: me) A R Wooldrlk, Utrecht, H Wuite. Zwolle. J M Lodder. Goe dereede; doet natuurkunde: J H G v/d Bgrk, Weert; doet geologie: W E van Loon. Utr.; apothekers-ex 2e ged: NAM va Utrecht, H J M van Zijl. Utrecht. i Spanje. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN IJMUIDEN. 21 Dec. Stoomtrawler IJl 183 £26.300, motorlogger KW 125 1 4380, mo torlogger met verse haring IJM 283 f 4420. Ook emigranten naar Australië met de Oranje De Stoomvaart Mij Nederland deelt mede, dat zij voor emigranten, die op reisgelegenheid naar Australië wachten, in beperkte omvang de gelegenheid open stelt passage tweede of derde klasse te boeken op de Oranje. Het schip vertrekt 13 Januari a.s. van Amsterdam. In sluiting op de aankomst vaö de Oranje te Singapore op 31 Januari kunnen de emigranten met vliegtuigen vai BOAC of de Quantas Airlines hun vervolgen. Zoals gemeld kunnen op zelfde wijze ook emigranten met de Wil lem Ruys mee. Sibajak 30 December thuis, Grote Beer iets later Het troepenschip Sibajak wordt oi streeks 30 December in Rotterdam ve wacht. De Grote Beer komt enkele weken later; het schip is Zaterdag j.I. uit Tand jong Priok vertrokken met 955 mai boord, o.m. van het bataljon 311 R.I. Op beide schepen bevinden zich ook militairen van de 3e 'hulpverbandplaats- afdeling. Post voor de Grote Beer. Post voor de militairen aan 'boord van de Grote Beer moet uiterlijk op 22 De cember op de bus gaan om nog in een tussenhaven te worden uitgereikt. Het adres dient behalve de gebruikelijke ge gevens de vermelding te bevatten: „A/b het troepenschip Grote Beer, thuisreis naar Nederland". ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kern zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indo nesië: m.s. Willem Ruys (4 Jan.); An tillen: s.s. Stuyvesant (28 Dec.); Suri name: s.s. Cottica (4 Jan.). WILLEM RUYS VOOR DE KERSTDAGEN THUIS. Nog juist vór de Kerstdagen. n.L a.s Vrijdag, wordt de Willem Ruys met on geveer 1000 passagiers, van wie er ruim 100 de dag tevoren in Southampton de- barkeren, uit Batavia in Rotterdam terug verwacht. Het debarkement zal om 8 u. v.m. een aanvang nemen. Onder de pas sagiers bevinden zich 200 kinderen en 270 evacué's, benevens een vrij groot aan tal K.N.I.L.-militairen met hun gezin. VIJF SLEEPBOTEN TROKKEN TEVERGEEFS Het Noorse ss Ogna, dat Zondag bij Breskens aan de grond liep. zi steeds muurvast. Vijf sleepboten kwamen er gisteren aan te pas, maar tevergeefs. Vandaag begon men de lading in lichters over te brengen. Vanmiddag zou eer nieuwe- poging worden ondernomen. DWANGARBEID VOOR FRANSMAN SCAPINI Georges Scapini, eertijds ambasadeur der regering van Vichy voor aangele genheden beteeffende krijgsgevangenen, is gisteren bij verstek to: 5 jaar dwang arbeid en verbeurdverklaring van zijn bezit, alsmede nationale onwaardigheid, veroordeeld .Reeds voor de oorlog stond Scapini bekend als pro-Duits. Men weel nieC waar hij zich momenteel ophoudt INTERNATIONAAL RODE KRUIS SLUIT ZIJN KANTOREN IN POLEN „Als gevolg van de maatregelen var de Poolse autoriteiten" heef: het Inter nationale comité van het Rode Kruis, zijn kantoren in Polen gesloten. Het Poolse Rode Kruis heeft zich bereid klaard de verzorging van de krijgsge vangenen over te nemen, totdat zij zijn gerepatrieerd. Op de schuldbekentenissen der 2 Vi pet staatslening 1943 in Surinaamse cou rant wordt op 5 Januari a.s. f 400.000 uit geloot. Tot Abrahamse), mej F W veld (tijd.) Berliku Brandsma), N Spoelstra Meppel Harpen te Barne- i (Fr.) (hoofd M te Leeuwarden. loofd B Joh Bergink). P J Wls- Steenwijk. Garijp (hoofd H Mulder). J Steenstra te Meppel. Schcve- ningen (Buitengewoon L. O., hoofd J L de Wit), mej H J Faas te Den Haag Utrecht (Laan v. N. Guinea 20). J v Deldan te We- zep (Geld.) Utrecht (Domplei" D D~'- Zuilei SANAPIRIN TABLETTEN •ren een opkomende kou if griep. Koker 75 en 40 ct. Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM L 5.30 Orgelspel. 6.00 Nieuws. 6.15 VARA- Varia. 6.20 Populaire muziek. 6.30 Voor de strijdkrachten. 7.00 „Onze culturele taak", causerie. 7.15 Kwartet. 7.30 Voor de Jeugd 8.00 Nieuws. 8.05 Actualiteiten. 8.15 Socialis tisch nieuws. 8.20 Dansmuziek. 8.55 ..Kleine annonces", hoorspel. 9.45 Gram. 10.20 Popul. wetenschappelijke causerie. 10.35 Uitzen ding t.g.v. het Chanoekah-feest. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 „De Nachtschuit". HILVERSUM H. 7.30 Planoduo. 5.45 Regeringsuitzending. 6 00 Orkestconcert. 6 30 Radio volksuniversi teit 7,00 Nieuws. 7.15 Regeringsuitzending 730 Sportcommentaar en gram. 7.40 Radio- krant. 8.00 Nieuws. 8.05 Commentaar familie- competitie. 8.15 Reportage. 8.45 Omroepork. en soliste. 9.45 „Verwere Mjking in onze le venspraktijk". causerie. 10.15 Koor, Bachork. en solisten. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram. Wat de radio Donderdag brengt HILVERSUM I (301.5 m). 7.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.40 Radio Ochtendblad. 9.00 Weer berichten. 9.03 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Popu lair concert. 10.50 Voor de kinderen. 11.00 Or gelspel. 11.30 Gram. 11.45 „Dierenvervoer door de lucht", causerie. 12.00 Semi-klassieke muziek. 12.30 Mededelingen. 12.33 „In het Spionnetje". 12.38 Pianospel. 1.00 Nieuws 1.15 Zuid-Amerikaans orkest. 1.45 Gram. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianoconcert. 3.00 Voor de zieken. 4.00 Cabaret. 4.30 Sluiting. 5.30 Kaleidoscoop. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport- praatje, 6.30 Voor de strijdkrachten. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Radio Volksmuziek school. 7.35 Gram. 7.45 Regeringsuitzending. 8.00 Nieuws. 8.05 Actualiteiten. 8.15 Radlo- philh. orkest en soliste. 9.15 „Paul Vlas ren en het Sullivan-mysterl Orkestconcert. 10.30 „Ik dat 10 45 Zsngdeclamatle. 11.00 portage. 11.30—12.00 Gram. HILVERSUM I (416 m>. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7 15 Morgengebed en lit. kal. 7.30 Sluiting. 8.30 Nieuws. 8.40 Gram. 9 00 Weerberichten. 9.03 Gram. 9.30 Waterstanden. 9 35 Gram. 10.15 Morgendienst 10.45 Orgel concert. 11.00 Voor de zieken. 1145 Gram. 12 00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Me dedelingen. 12.33 Dansorkcst. 12.55 Zonnewij zer. 1.00 Nieuws en katholiek nieuws. 120 Zang en plano. 1.45 Gram. 2.00 Promenade orkest en soliste. 2 45 Voor de vrouw. 3.30 Kerstwijding. 430 Sluiting. 5.30 Gewijde muziek. 5.50 Regeringsuitzen ding. 6.00 Gram. 6.15 Land- en tulnbouw- praatje. 6.30 Voor de Jeugd. 6.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 7.00 Nieuws. 7.15 Muziek voor de jeugd. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8 05 Adventsmeeting van het Leger des Hells. 9.00 Familiecompetitie. 9 35 Kamerorkest. 10.15 Buitenlands overzicht. 10 35 Gram. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gramofoonmuzlek. RADIO-CENTRALES. Programma 3. 7 05 Gram.muziek. 11.00 Jack Nathan en or kest. 12.00 Zangvarla. 1.15 Orgel met zang- Intermezzi (gr.). 3.00 BBC Northern orkest. 6 00 Jodellledjes. 730 Vlaamse liederen (gr.). 9-20 Symph. v. Schumann (gr.) 10.15 Opera muziek van Verdi (gr.) 1130 Victor Silvester en dansorkest. repel. 950 11.15 Re- I ..Bonjour le monde". 8.30 Ochtendcon- (gr.) 10.00 Sopraan en altviool. 10 30 Ian art en orkest. 11.1$ Morgenwijding. 12 00 Militair orkest. 1.00 Hawaiian Serenaders. 2.00 BBC Midland licht orkest. 5.30 Ens Joe Hey- f-30 Omroeporkest. 6 45 Harry Roy en orkest. 9.00 Vcrzoekprogr. 10.30 Musette- en dansmuziek. 11.30 Concerts varléa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5