iü KE M PI NSKI Zal 1950 voor de Sleutelstad een jaar van „bouwen" betekenen? Antoon Brinks NIEUWE LEIDSCHE COOioiNT 3 WOENSDAG 21 DECEMBER 1949 Het onderwijs in Leiden moet zich meer op de industrie richten Een stichting voor schooltandverzorging is in oprichting De plannen voor de bouw van 18 industrie-hallen vlotten nog niet Langere tyd dan te verwachten viel, hebben de wethouder» nodig gehad om d< negen-en-twintig raadsleden, die Maandagmiddag en -avond deelnamen aan d< „spraakwaters-al", te beantwoorden. Nadat van 8 uur tot half 12 was vergaderd, had de voorzitter nog geen gelegenheid gevonden, als laatste van het college in eerste instantie het woord te voeren. De burgemeester zal dat dus vanmiddag doen, waarna de replieken beginnen. Van de lengto van die replieken zal het af hangen, of de raad vandaag met de behandeling van de gemeentebegroting klaar komt. Naar ons gevoelen hebben enkele raadsleden nog wel iet» op hun hart. Iets, dat hun er Maandag door andere leden of gisteren door de wethouders is opgelegd. SCHOLENBOUW GAAT VEEL GELD KOSTEN De voorzitter gaf, volgens de traditie, het eerst het woord aan de heer V Schaik, wethouder van onderwijs. Weth. Van Schaik (Arb.) heeft ook dit jaar de „spraakwaterval' verrassingen, maar toch ook wel. een beetje mat gevonden. Grote werken vragen thans om uitvoering. De scholen bouw mag daarbij niet worden vergeten. Aan de hand der cijfers is spr. tot de conclusie gekomen, dat het aantal leer lingen van lagere scholen over de pe riode 1949'57 zal stijgen van 10.000 tot rond 14.000. Daarna in 4 jaar een daling tnet 4000. Daarvan uitgaande moet rekenen op de noodzaak om te bou- ln 1949 zéker 2 scholen, in 1950 ook 2, ln 1951 eveneens 2, in 1952: 3, in 1953: waarschijnlijk 4, in 1954: 3, en in 1955: 2. In totaal 18. De scholen kosten thans ongeveer 260.000 per stuk. Bijna kVi mlllioen zal dus moeten worden uitgegeven in 6 7 jaar louter voor de bouw van lagere scho len. Daarbij komen nog de R.K. Am bachtsschool (naar raming minstens 400.000) en eventuele andere scho len, zoals U. L. O.-school Antonie Duyckstraat en middelbare. Op 5',a millioen moet dan zeker worden ge- Mr Woudstra's vragen beantwoordend, de^lt de wethouder mede, dat het uit blijven van de bouw van een Ger. school ln de Rodenburgerpolder voor rekening van het departement en niet van de ge meente komt. Inderdaad hebben de Chr. scholen verreweg de grootste aantallen leerlingen per school, maar dat komt ook, omdat de besturen zelf voor grote Scholen hebben gezorgd. Het kleuteronderwijs komt binnenkort Opnieuw aan de orde in de raad, schien in,Januari. Bijzondere aandacht heeft spr. voor de scholen met eind onderwijs en voor het Montessori-onder- wljs. Spr. voelt voor het voorstel van de heer A. van Dijk (K.V.P.), inzake het vermenigvuldigingsclifer, niet veel. De heer Van Dijk baseerde zijn betoog niet op de juiste cijfers. De heffing van schoolgeld geschiedt volgens billijke normen. Van veel belang acht spr. de arbeid van het Comité Vacantiebezlgheden en het werk onder de massajeugd. Men mist voor het laatste werk vaak de nodige leiders. Dat is erg te betreuren. Ook aan het uitbreiden van het aantal sportvel den wordt gewerkt, terwijl spr. in de toekomst het speeltuinwerk nóg meer hoopt te bevorderen. De jeugd moet warm worden ge maakt voor het vak en het ambacht. De tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid" heeft aan het doel beant woord: de aanmelding voor nijver heidsscholen en -cursussen was gro ter dan vorige jaren. Maar we zijn er nog lang niet: het onderwijs moet worden aangepast. Spr. hoopt het volgend jaar een ü.L.N.O.-school in Leiden te hebben (voor Uitgebreid Lager Nijverheids-Onderwijs). De in dustrie schreeuwt om dergelijke scholen. Plannen voor een sociaal opvangcentrum Als wethouder voor sociale aangele genheden beantwoordt weth. Menken (K.V.P.) vragen en opmerkingen betref fende beroepskeuze, kruisverenigingen, geneeskundig schooltoezicht, medezeg genschap en andere zaken. Met de wjjkindeling voor de midden stand wil spr. uitermate voorzichtig zijn, ook al omdat de band tussen winkelier en klant terdege meespreekt. Dwang is hier stellig uit den boze. Als „zeer ongelukkig" typeert spreker hetgeen bij het kleuterdagverblijf „Mar griet" is gebeurd. De houding van het bestuur is niet in elk opzicht goed te keuren. Daar staat tegenover, dat „Mar griet" prachtig werk verricht en dat thans de moeilijkheden zijn overwonnen. De gemeente Is niet van plan vol- 1 ed i g-gepensionneerden in dienst te nemen, aldus de wethouder tot mevrouw Braggaar. B. en W. vergeten de plannen inzake een kinderbewaarplaats piet. We moeten in Leiden komen tot het stichten van een tehuis voor ouden van dagen. Dat dan tevens moet dienen als „op vangcentrum", bijv. voor uit-elkaar-ge- slagen gezinnen. Er is echter nog steeds niet een geschikt pand gevonden. In de loop van 1950 hoopt spr. met een voor lopig voorstel te komen, tenminste als deze zaak niet tegenloopt. De sociograaf zal moeten beoordelen, of het stichten van een badhuis in de Tuinstadwljk ver antwoord is. „Spreiding" in de badhuizen is niet goed mogelijk. Het vraagstuk van de werkclasslficatie is niet een probleem van Leiden alléén, zegt spr. tot de heer Knetsch. Bovendien is de invoering er van lang niet gemak kelijk en brengt deze kosten mee. Voor «en deel is Leiden er evenwel al mee begonnen in verband met de bedrijfs organisatie. In de gemeentelijke werk plaats wordt prachtig werk verricht, waarvan de middenstand overigens geen nadelen behoeft te duchten. Spr. kan nog steeds niet inzien, dat het personeel van de winstgevende bedrijven moet meedelen in de winst. De lonen en salarissen zijn behoor lijk en vergelijking met de particu liere bedrijven gaat niet op. De winst van de electriciteitsfabriek bijvoor beeld, hangt af van de tarieven, die door de burgers moeten worden be taald. Hoe kan het personeel dan ln die winst meedelen? En trouwens, hoe moet het dan met het personeel van die takken van dienst, die alleen maarverlies opleveren? Voor problemen staat de gemeente in derdaad, wat de ouden van dagen en de ziekenhuisruimte aangaat. Beide zaken hebben de aandacht van B. en W., even als de suggestie, om het Acad. Zieken huis gedeeltelijk onder het stadsbestuur te brengen. In dit verband adviseert spr. dr Goslings, nog geen motie in te dienen. De gezinsverzorgsters doen in onze stad uitstekend werk, maar er moet uit breiding van het aantal komen, ook door aanmelding van meisjes uit onze stad zelf. Spr. deelt mede, dat B. en W. van daag met een voorstel zullen komen, om in principe te besluiten tot een „Stichting Schooltandverzorging", waarin dan tevens zullen zyn ver tegenwoordigd: de kruisverenigin gen, de centrale ouderraad, de zie kenfondsen, de tandartsen en de schoolbesturen. De Leidse middenstand slaat een zéér goed figuur wat de prjjsbeheersing be treft; daardoor heeft de commissie steeds weinig werk gehad: er is weinig te „vangen". Spr. besluit met drie zaken aan de raad voor te leggen: 1. B. en W. zullen alles doen, om de werkloosheid te be strijden; 2. op medisch gebied is nog veel te doen, maar met het werk der kruisverenigingen is men op het goede pad, o.a. door grotere centralisatie; 3. de belangen van het gemeentepersoneel zullen steeds warme harten by B. en W. vinden. „Bouwvertraging voldoende bekendP' De wethouder van openbare werken, de heer Jongeleen (Arb.) komt, na enkele kleinere zaken, al spoedig tot de woningbouw. De woningen, die over en kele jaren met het oog op de spoorweg plannen moeten verdwijnen, hebben ook de aandacht van B. en W. Getracht zal worden een extra-toewijzing hiervoor te verkrijgen. Over de vragen van de heer Wilmer is spr. wat ontstemd. Het moet toch als voldoende bekend worden geacht, waarom de woningbouw te Leiden zo ernstig vertraagd werd, aldus spr. De gang van zaken Is in de raad reeds voldoende besproken. Spreker heeft géén bezwaar tegen een onder zoek naar de schuldvraag (de heer Wilmer sprak van de „oorzaak"). B. en W. hebben geijverd voor extra bouwvolume en niet zonder resultaat. Voldaan over de gang van zaken is mand. Voor nood-voorzieningen voelt spr. niets (landhuisjes, tramwagons e.d.) De bezwaren zijn te groot: technisch, hygiënisch en sociaal. En het zet geen zoden aan de dijk, terwijl het bouw volume er door vermindert. Het plan inzake de bouw van 18 industriehallen, verloopt Inderdaad niet vlot. Van de betrokken depar tementen is nog niet voldoende me dewerking te verkrijgen, terwijl de kosten te hoog worden geacht. Eer lang hopen B. en W. een goedkoper ontwerp aan de raad aan te bieden. Ook is het gevaar niet denkbeeldig, dat de verhuur van de hallen zal tegenvallen. Voorzichtigheid is dus geboden. Er is nog steeds een tekort aan huis vuilemmers. Bij overwegende moeilijk heden kan men om een emmer vragen. Spr. gelooft niet, dat het gemeenteper soneel gebrek heeft aan werktuigen, als de heer Knetsch heeft beweerd. De ivethouder weet het anders te vertellen Wethouder Jongeleen behandelt hierna de bezwaren van de heer Van Iterson. Spr. kan het met het oog op hel; woning tekort niet erg vinden, dat er mensen elders vertrekken. Evenmin dat de 90.000ste inwoner er nog niet is. Dat de bouw van montagewoningen in Katwijk Vlaardingen vlotter verloopt dan in Leiden, moet spr. toegeven. Maar het ge hele betoog van de heer Van Iterson maakt op spr. niet de minste indruk. Zal dat ook in de toekomst niet doen. Omdat spr. het wel anders kan vertellen: Leiden beschikte niet over de benodigde (bouwrijpe) grond en er waren andere moeilijkheden. Toch ligt Leiden in tempo by Vlaardingen en Katwijk. Spr. toont dit aan, aan de hand van een door de ambtenaren uitgebracht rapport. De opmerking van de heer Vpn Iterson acht t. in strijd met de waarheid. De heer Van Iterson: We zullen eens kijken Weth. Jongeleen: Dan moet U dat maar aantonen. De wethouder noemt ook de voorstel- ig van de heer Van Iterson inzake het woonwagenplan onjuirt. De particuliere bouw in Rotterdam berust op het veel grotere bouwvolume. Op de opmerkingen van de heer Van Iterson inzake de spoorwegplannen wil spr. niet ingaan. „Wees een kerel neem je verlies," zegt spr. tot de heer Van Iterson. De wethouder behandelt dan de op merkingen over de huisvesting der stu denten, de Langebrug en de Hinderwet. De huisvesting van gerepatrieerden is een zeer moeilijk vraagstuk. Een zekere soepelheid is hier stellig nodig, waar het immers „oorlogsslachtoffers" betreft. Veel toezegging kan spr. echter niet doen. Met het „uitkammen" van woningen willen B. en W. de nodige voorzichtigheid betrachten, ook omdat er dan plotseling zoveel mensen „ziek" wordenook volgens de artsen! De huisvestingscom missie is zeer actief. Tenslotte beant woordt spr. enkele kleinere vragen er opmerkingen. De wethouder rekent er op, dat eind 1950 in totaal 600 woningen zyn af gebouwd sinds de bevrijding. Spr. is wat de bouw ln 1950 betreft op timistisch gestemd. Wethouder Van der Kwaak: „Vele onzekere factoren nopen tot nauwlettendheid Drie-jaren-plan om de gaslantaarns op te doeken „Verschil van partij behoeft geenszins verschil in liefde voor onze stad te betekenen Weth Van der Kwaak, Leddens ..minister van financiën", kan spreken van grotere belangstelling voor zijn be leid dan voorgaande jaren. Vele raads leden hebben onzekere factoren naar voren gebracht, maar spr. kan er nog wel wat toevoegenMen mene niet. dat de financiële positie der gemeente aan alle kanten is veilig gesteld. Er zijn te veel factoren in het spel om niet nauwlettend toe te zien op wat men gaat doen en op men in het verleden gedaan heeft Vooral ook dit laatste maakt, dat Leiden behoorlijk is achterop geraakt bij andere gemeenten en men nu nog voor tal van jaren voor zware aflossingen zit. Hierbij wil spr. er nog op wijzen, dat Leiden zo lang mogelijk financieel zelfstandig heeft willen zijn en dat ook heeft uitgehouden 1944, waardoor echter de reserves ingeteerd, de vernieuwingsfondsen niert op peil zijn gebleven en het stichten van een fonds voor achterstallig onderhoud achterwege bleef. BU deze zaken van het verleden gekomen de ruim 3 millioen achter stand ln de jaren 1945/*47. Ziet Leiden geen kans om uit de even tuele overschotten van de dienst jaren na 1947 deze tekorten weg te werken (wat voorschrift is), dan zal er gedurende 30 jaar een bedrag van ruim 182.000 op de gewone dienst drukken. Denkt men dan nog aan de spoorweg plannen, de investeringen bij de electri- citeótsfabriek en de derde loonronde, dan zal het duidelijk zijn, dat spr. heus niet in een hoera-stemming verkeert, omdat deze begroting sluit'. Spr. voorziet nog tal van moeilijkheden. Reservepolitiek Over de afschrijvings- en reserve- politiek werden vragen gesteld door de heren Knol, Stolp, Ven Stralen en Vos. In heit algemeen kan spr. zeggen, dat dieze politiek de laatste jaren, wel zeer veranderd1 is Vroeger was de afschrij ving als regel over 40 jaar verdeeld. Thans wordt ernstig rekening gehouden met de economische levensduur. Spr. meent, dat de reservepolitiek eerst dan actueel wordt «Is de oude tekorten zijn geliquideerd. Het streven moet er op gericht zijn, om de oude tekorten zo spoedig mogelijk weg te werken, opdat daardoor de rentelast worde vrijgemaakt. Niettemin zijn er reeds de laatste jaren besluiten genomen, die een stap in de goede richting betekenen. Spr. noemt daarvan enkele voorbeelden en gaat dan in op de gestelde vragen. Over de verhoogde ondernemingsbelas ting bestaat nogal misverstand, maar het rijk zal toch steeds voor inkomsten, die de gemeente uit de belastingen toe vloeden. moeten zorgen. Acht procent van de opbrengst van vrijwel alle belas tingen konvt thans in het gemeentefonds. Men zij niet al te 9omfoer! De post „onvoorzien" moet zoveel mogelijk ge reserveerd blijven Met de conjunctuur- politiek. die de regering wil beoefenen, zullen B. en W. ernstig rekening houden. Het voorstel-A. van Dyk inzake het vermenigvuldigingscyfer lager onder wal noemt spr. onaanvaardbaar, ja onsympathiek. Men kan wel steeds met dergelijke voorstellen komen. maar ze moeten ook uitvoerbaar zijn. De door mr dr Knol gevraagde ge meente-balans moet er ook volgens spr. zo spoedig mogelijk komen. Spr. is blij, dat zijn „petekind'", de accountants dienst. door de raad zo goed ontvangen is. De bruggen blijven in Leiden moeilijke gevallen. Alles wordt gedaan, om grote verkeersstagnatie te voor komen, maar men kan geen sluiting op spitsuren verlangen. Optimistischer klanken kan spr. laten horen over de straatverlichting. Er zijn thans 2300 electrische lantaarns, meest buiten de singels, en 871 gas lantaarns, waarvan er 520 kunnen branden. Maar deze zyn oud en leveren tal van moeilijkheden op. B. en W. zullen binnenkort met een „drie-jaren-plan" komen, om de ge hele gasverlichting op te doeken- Voor de 871 gaslantaarns komen dan niet minder dan 1200 electrische ln de plaats. De onderhouds- en brand- kosten zullen dan tevens aanzienlijk dalen- „Hij komt zo...." De heer Lombert heeft gezegd, dat het invoeren van het „molentje" ten stad- huize (bij de loketdienst) langer wachten voor het publialk zou betekenen. De wet houder heeft zelf inderdaad een opeen hoping van publiek meegemaakt. Spr. heeft toen gevraagd: „Op wie wacht u allemaal'?" Het antwoord luidde in spreekkoor: „Op meneer Lombeft, u weet wel, van „De Goede Woniing", die zulke mooie verhaaltjes kan vertellen, hij komt zóSpr. heeft toen het (denkbeel dige) publiek aangeraden, allemaal raadslid te worden, omdat de heer Lom- bert in de raad altijd in topvorm is In ernst antwoordt spr. de 'heer Lombert: het „molentje" geeft besparing van werkkrachten. Eén molentje tegen twee ambtenaren. Is dat niet wat? Tot slot bracht wetih. Van der Kwaak een woord van jvarme hulde aan de ambtenaren. Voor het nieuwe jaar zal het nodig zijn, dat raad en college van B. en W. beizield zyn van de wil om door gezamenlijke arbeid de moeilijk heden het hoofd te bieden. Eindigde weth. Menken met een woord van dr Schaepman, spr. wil dat doen met een variant op een gezegde van Groen van Prinsterer: „Verschil van partij behoeft geenszins te betekenen verschil in liefde voor onze stad. Het is de eigenschap van de liefde voor onze stad, dat ze ook onder verscheidenheid van ineichten niet te loor gaat Per soonlijk zal spr. met het élan van een blijmoedige vastberadenheid de moeilijk heden trachten het hoofd te bieden, wetende dat hy van God daartoe de kracht moeit ontvangen. Prof. Kranenburg ere-lid van de Ver. voor Wijsbegeerte des Rechts Prof. mr R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer der Sta ten-Generaal is benoemd tot ere-lid van de Vereniging voor Wijsbegeerte des Rechts. Prof Kranenburg is van Januari 1930 tot Februari 1947 voorzitter van deze ver eniging geweest en heeft veel arbeid verzet voor de Rechtsfilosofie. De heer K. VV. H. de Groot, opzichter by de telefooncentrale te Alphen aan den Rijn, in gesprek met enkelen van zyn medewerkers, t.w. de heren D. W. Hartman (links), opzichter eerste klasse van de buitendienst, en E. Bosloper (rechts), technisch ambtenaar. Geheel rechts de heer A. Huisman, directeur, Foto Lux Alphen Het hart van de Rijnstreek kreeg gisteren zijn automatische telefoon Ir Tj. Nauta: „Het nieuwste op dit gebied"' Gisteren Is te Alphen aan den Ryn de automatische telefoon in gebruik gesteld. Omstreeks tien jaar geleden werd de eerste steen gelegd voor het gebouw, waarin de gehele dienst ten behoeve van de Rijnstreek zou worden ondergebracht. Door erschillende moeilijkheden werd de voltooiing van dit werk belangrijk vertraagd. En juist omdat er zoveel moeilijkheden moesten worden overwonnen, was het behalve voor de abonné's en voor de wachtenden op aansluiting voor de directie n zeer aangenaam gebaar, toen gistermiddag om 1 uur precies kon worden 'ergeschakeld op het geautomatiseerde net. Bij deze gelegenheid memoreerde ii Tj. Nauta, directeur van het telefoon district Den Haag. hoe de gehele telefoon vijftig jaar geleden nog distriotsgewys werd geëxploiteerd en pas toen ir staatsbedrijf overging En dat te Aiphen sedertdien de telefooncentrale twee verbouwd. Thans is, dan-k zij veler samenwerking, waarvoor apr. zich dank baar toon-d'e jegens het personeel var hoog tot laag. het nieuwste op het gebied in de telefoon tot stand gekomen In de voormiddag was er gelegenheid de centrale te bezichtigen. Hiervan maakten o.a. gebruik de loco-burgemees ter, wethouder W. Brouwer. de ge meente-secretaris, de heer A. Veenhuij- en tal van industriëlen en direc teuren. De plechtigheid werd o.a. gewoond- door hoofdingenieur, ir J Bijlert, adtj.-dir. van de technische dienst, en ir Huisman, a dj-dir. van adlm. dienst, de heer A. Huisman. het P T T -kantoor te Alphen. de heren D. W. Hartman en K. W. H de Groot, hoofden van de buiten- en bin nendienst. Alphen aan den Ryn is een knoop punt. De gemeenten rondom Alphen vormen eindcentraies. Deze kamen thans voor automatisering aan de beurt. Alles ressorteert onder Den Haag. Er zijn 840 aansluitingen. 170 abonné's vao de wachtlijst konden gisteren worden aangesloten. De capaciteit van de centrale is 1400 aansluitingen. Met een kleine wijzi ging in de apparatuur kunnen 2800 aansluitingen tot stand worden ge bracht. Ken-getal: K 1720 Het kengetal van Alphen aan den Rijn is K 1720. Van Alphen uit kan men bereiken de geautomatiseerde netten in de tele foondistricten Amsterdam (K 2900), Arnhem (K 83001, Breda (K 1600), Eindhoven (K 4900), Goes (K 1100>, Groningen (K 5900). Dnn Haag (K 1700), Haarlem (K 2500), Maastricht (K 4400). Rotterdam (K 1800) en Utrecht (K 3400). Alphen is bereikbaar uit de distric ten Amsterdam, Breda, Goes. Gronin gen. Den Haag, Haarlem. 's-Hertogen- bosch, Maastricht en Rotterdam en uit de locale netten Arnhem, Utrecht en Westervoort. Komt ook de Hongaarse schaak* ploeg naar Nederland? Naar wy vernemen heeft het bestuur in de Kon. Ned. Schaakbond het Hon gaarse nationale schaakteam uitgenodigd omstreeks hall Juni 1950 naar Nederland te komen om een tweedaagse revanche match te spelen. Zoals men weet speelde het Nederlandse tiental in de zomer van dit jaar een tweedaagse wedstrijd te Boedapest, welke door de Hongaren werd gewonnen. Indien ook dat plan doorgaat, zal het Ned. tiental een druk :n hebben: eerst Joegoslavië (36 April), dan België (15 en 16 April) er tenslotte misschien de Hongaren. Dc jaarlijkse wedstrijd tegen Groot-Brit- tannië zal in 1950 niet worden gehouden, doch eerst in 1951 weer in het programma worden opgenomen. „DE SLEUTELS'-(TAFELTENNIS) - NIEUWS. Morgen apeelt „De Sleutels" te Den Haag de returnhiatch tegen „Netbal". De volgende Leidse teams komen uit: I: H. Filbry, J. Visser en H. v d Voort; II: J Gijbeis, W. Dickhoff en J Verhoogt; III; G. Friedhoff, P. de Haas en R. v. d. Voort; damesteam I: E. Fillbry, R Ruig- m M. Winkelman. I.vjti. de grote overwinning in de eerste ontmoeting, spelen leden van het eerste herenteam De competitie-uitslagen luiden: heren 2e kl.: Detas 3—Sleutels 2 4—6, DHC 1— Sleutels 2 7—3; 3e kl.: ATTC 1—Sleutels 4 73; 4e kl.: Sleutels 7Jagers 4 82, Sleutels 8Jagers 3 010. Tempo 3— Sleutels 5 64; dames 2e klBatswin- gers 1Sleutels 1 5—5; 3e kl.: Treffers 2 Sleutels 3 010, Sleutels 3Netbal 4—6; 4e kl.: Sleutels 4—BAT 1 0—10. De tedhnische opbouw vorderde 11 maanden. De installatie is geleverd door de Standard Electric te Den Haag en bestaat voor 45 procent uit Ned. fabri kaat Ongeveer 15 km kruisdraad was nodig om de kabeladers met het num mer in de centrale te verbinden. De centrale wordt door 2 motoren bediend Van de 19 telefonisten blijven er voor lopig 9 in Aliphen. Reglement van Rijnland werd gewijzigd Bleiswijk en De Lier krijgen nieuwe wegen ciale Staten van Zuid-Holland is teren voortgezet in de Ridderzaal op het Binnenhof Daar komen de Staten byeen of in de Eerste Kamer, al naar laatste college vergadert, sinds de oorlog de Staten van hun eigen vergaderzai beroofde. In een korte, halve cirkel zitten de afgevaardigden geschaard om Reaper's voorzittersstoel. die tegenover de troonhemel opgericht staat. De grif fier. mr Helmstrijd, flankeert hem. Vóór hen zitten de leden van de Gedep. Staten en op een bank terzijde de amibter ter provinciale griffie, diie de Gedepu teerden van advies moeten dienen. Zoals men weet. heeft de werkzaam heid der Provinciale vertegenwoordiging vooral betrekking op het bestuur der waterschappen en de provinciale eigen dommen. Tot de laatste behoren b.v. de wegen Vandaar dat de agenda, wat die laatste punten betreft, wederom zeel Rijnland ln discussie De wijziging van het reglement het Hoogheemraadschap Rijnland, date rend van 1857, was de voornaamste, voor de Staten werden gesteld. Aan de wijziging is 30 jaar gedokterd. Het laamste punt van wijziging is, dat de gebouwde eigendommen nu ook gaan bijdragen in de kosten van het Hoog heemraadschap. Er is een tariefregeling -ast-gesteld, waarbü de gebouwde eigen dommen een gedeeltelijke vrijdom van omslag genieten tot een bedrag van f 3 per herleide ha. Gebouwde eigendommen worden, indien de belastbare opbrengst 300 bedraagt, gerekend voor 1 ha. Het gevolg van deze regeling zal zijn, dat de gemeenten, die dus in de kosten van het Hoogheemraadschap gaan bij dragen. medezeggenschap in het bestuur in Rijnland krijgen. De heer A. van Woudenberg (PvdA) Leiden, verzette zich tegen de regeling, omdat zij de zak van het Hoogheemraad schap spekt, die toch reeds voldoende ge- De lieer A. D. van Dijk (PvdA) uit Oude Tonge, onderschreef evenwel de re geling door Ged. Staten voorgesteld. De heer E. A. Polet 'AR), Gouda, stel- een amendement voor, om ten aanzien in Gouda rekening te houden met de bijzondere waterstaatkundige positie van die stad. Het lid van Ged. Staten, de heer G. J. C. Schilthuis (Arbeid) stelde. Een glas goede wijn verhoogt de feeststemming! HET VEILIG SEiN VOOR GOEDE WIJN Amsterdam hmbm In LEIDEN verkrijgbaar bij Firma W. ROODENBURG Korevaarstraat, hoak Steenschuur Telefoon 21888 %ecepten voor de Kerstdagen Gegarneerde kerstkoekjes Ronde of vierkante biscuitjes en gecon- fijte vruchtjes, jam, poedersuiker. Ronde of vierkante bisauitjes twee aan twee op elkaar plakken met rode of oranje jam. De bovenkant kan op twee m ren gegarneerd worden: 1 met glazuur (zie Kerstcake). Op het glazuur maakt men een bloemetje behulp van stukjes rode en groene ge- confijte vruchtjes; 2 met jam. Men bestrijkt de bovenkant van het bovenste biscuitje met gele jam en legt hierop een garnering van stukjes rode en groene geconfijte vruchtjes. Ook sucadesnippers en rozijnen kunnen hier dienst doen. Sterappel-kandelaartjes Sterappels glanzend opwrijven met slaolie. Voor de stevigheid kan men de onderkant een stukje van de appel afsnijden. In het midden met een appel boor een gat er in boren (niet tot op de bodem). Van carton een sterretje knippe, met een gaatje in het midden (voor do kaars) en dit bekleden met zilverpapier. Het kaarsje door de ster steken en het vervolgens in de appel zetten. De appel plaatsen op een wit cartonnetje en er takje hulst naast leggen. Kerstmannetje van sterappelen Van de appeltjes aan een kant vai voet een schuin stukje afsnijden, zodat zij kunnen staan. In elke appel een stukje uitsnijden voor de mond en twee de ogen. Hierin een rozijn steken. Met behulp van witte watten een baard, een snor en een pruik maken en deze, bijv. met wat stijfselpap, op de appel plakken Van rood of groen carton een puntmutsje maken en dit boven op de appel zetten. Deze Kerstmannetjes zijn zeer aardig als tafelversiering. Kerstcake 200 g bloem en 5 g bakpoeder of g zelfrijzend bakmeel, 125 g boter of margarine. 175 g suiker, 2 eieren, dl melk, zout, 250 g rozijnen, krenten, ge snipperde sucade, oranjesnippers of ge confijte vruchtjes. Voor het glazuur: 150 g poedersuiker, 3 eetlepels water. De boter of margarine met de suiker en wat zout romig roeren, de eieren voor een door de massa mengen en durende 10 a 20 min. goed schuimig i. De bloem met het bakpoeder of het zelfrijzend bakmeel zeven en luchtig met De dodelijke aanrijding te Sckeveningen De Haagse rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de 32-jarige vertegenwoordiger W. W. te Den Haag. die op Zondagnacht 25 Sept in de Badhuisstraat met een door hem bestuurde bestelauto de 24-j. Maarten Bal heeft doodgereden. De rechtbank heeft W. veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf m a en in trekking van het rijbewijs voor de tyd Y erlovingsr ingen Leids Juweliersbedrijf Breestraat 114c, Tel. 26127 het beslag vermengen en ook het vulsel toevoegen. Een cakevorm goed invetten met boter, margarine of olie en bestrooien met bloem. Het deeg hierin overdoen, tegen de rand iets hoger dan in het mid den. De cake in een matig warme oven in Hl ii 2 uur gaar bakken. Ze uit de vorm nemen en af laten koelen op*een rooster. De cake vervolgens bedekken met wit glazuur en garneren met een kerstver siering van rode cn groene vruchtjes. Het glazuur maakt men door poedersui ker te zeven en met het water aan te mengen tot een dik papje. De zijwanden kan men tot halverwege van onderen af garneren met geroosterde havermout 'als amandelen). (Ontleend aan de folder „Lekkernijen voor de Decembermaand" van de Voe dingsraad). dat, indien de waterkering zich zou be perken tot de omgebouwde eigendom men, men in Leiden thans langs een zee boulevard zou wandelen. Het is dus niet meer dan billijk, dat de gebouwde eigen dommen meebetalen. Daardoor wordt het sociaal beleid gepaard aan rechtvaar digheid. De Gedeputeerde keerde zich tegen het maken van verschil in de hoofdelijke omslag. Vandaar, dat het College de be zwaren van de steden Leiden en Gouda afwjjst. Bleef de boezembeheersing ach terwege, dan zou Leiden onder water ko men te staan. Dit feit staat los van de rioollozing op de boezem van Rijnland. Ook Gouda heeft belang bij de waterkering voor Rijnland, in het bijzonder wat de IJssel- dijk aangaat. Met de bijzondere water staatkundige positie van Gouda, b.v. bij stortbuien, moet Rijnland rekening hou- Zonder hoofdelijke stemming gingen de Staten met Gedep. mee. De overige wijzigingsontwerpen voor Zuid-Hollandse waterschapsreglementen gingen even vlot onder de hamer door Molens en Wegen Daarop waren een aantal voorstellen in de orde. tot het verlenen van sub sidies voor het herstel van molens. De heren Krol (C.H.U.), Den Haag en van Rossum (S.G.P.). Melissant. lieter. principiële geluiden horen en verwacht ten dat Gedep. Staten de belangen van landbouw en veeteelt, die een goede be maling vragen, zullen laten voorgaan. antwoord van Gedep. Schilthuis hierop was. dal Gedep. Staten de polder besturen trachten te overtuigen, dat bij herstel van oude molens, mechanische bemaling mogelijk blijf. Tot de molens die behouden blijven be horen ook die van het waterschap Over- aard in de hoek tussen Lek en Noord Vervolgens kwamen wegenvraagstuk- en aan de orde. Wy stippen er uit aan. dat ir J. D. J Waardenburg (Arbeid). Voorburg infor- naar de passage door Bleiswijk de Gedeputeerde mr E. J. M. H Bolsius (K.V.P.) hoorde, dat in een der 'olgende jaren daar een wegomlegging komt Die had er al lang kunnen zyn. als de gemeente destijds meer vooruitziend as geweest. Ook het weggedeelte tussen de Lier en den Hoorn, dat over 2 km. onberijdbaar de heer Eisen 'KrV.P.) Rijswijk zeide zal gereconstrueerd worden, terwijl de onbewaakte spoorwegovergang bij Hazerswoude niet alleen verbreed, doch ook bewaakt wordt, zU het door middel in halve afsluitbomen met reflectoren, aar Amerikaans model. Het tarief voor het veer tussen Oegst- eeest en Valkenburg is vastgesteld en de ir Voorbereidend Onderwijs te Leiden kreeg een subsidie voor haar kweekschool. Het is anders dan ons verteld werd Naar de Nieuwe Leidsche Crt erneemt gaat men in Batavia en andere steden rustig voort de T.N.I.-troepen bin- te laten ondanks de order van minis ter Van Maarseveen om daarmede te wachten tot de beslissing van de Eerste Kamer, opdat deze niet voor een voldon gen feit zal worden gesteld. Terwijl in Nederland terugkerende ré- geringspersonen optimistisch gestemd zijn, doen de in Indonesië achterblijvende Ne derlanders wanhopige pogingen om een boot naar Nederland of Nieuw-Guinea te krijgen. In de steden neemt de rampok- terreur toe. VEETEELT LEVERDE DE HELFT VAN DE AGRARISCHE UITVOER De agrarische export bestond in de ;rste tien maanden van dit jaar voor eer dan de helft uit veeteeltproducten. In de overeenkomstige periode van 1948 dit slechts 37 pet. De akkerbouw leverde ditmaal 17 pet (vorig jaar 29) en de tuinbouw 28 pet (34). De Continentale Handelsbank N V. declareert 5 pet dividend op gewone en preferente aandelen. OPGRAVINGEN RONDOM HET WITTE KERKJE TE NOORDWIJKERHOUT TER WILLE VAN HET GROEN (Van een onzer verslaggevers) In Noordwykerhout worden by het witte Hervormde kerkje opgravingen ver richt, niet onder auspiciën van een archaeologische dienst, maar heel gewoon in opdracht van de gemeente. Men wil nameiyk rondom het kerkje een plantsoen aanleggen, maartot dusver deed zich het onaangename verschUnsel voor, dat niets behoorlyk wilde groeien. Toen heeft Noordwijkerhout. dat met de situatie bij het kerkje wel enigszins op de hoogte was, het plan opgevat de grond, waar het plantsoen zal verrijzen, eens flink te ploegen. Geen wonder, dat het geplante goed niet floreerde: vlak gedragen, wijzen op het feit, dat in dit koor priesters werden begraven. De be doelde R. K. kerk werd omstreeks het jaar 1300 gebouwd. In 1618 verrees de Hervormde kerk. De muren van het koor der oude kerk zijn op afbeeldingen Opgravingen achter het witte kerkje te Noordwykerhout. Gemeentewerklieden zyn bezig de fundamenten van de R.K. kerk, die voorheen op dece plaats heeft gestaan, bloot te leggen. Foto N. v. d. Horat onder de oppervlakte liggen nameiyk de dikke fundamenten van de Roomse kerk. die hier in het grijze verleden heeft ge staan en omstreeks 1580 door de Spanjaarden moet zyn afgebrand. Gemeente-werklieden zyn aan- 't gra- ïn geslagen en hebben deze fundamen- n reeds gedeeltelijk blootgelegd. Het de bedoeling, ze alle te verwyderen. Het gesteente betreft het priesterkoor der Roomse kerk en de talloze beende en doodshoofden, die zyn gevonden regelmatig in manden worden weg- Deze week is de dienst voor oudheid kundig bodemonderzoek uit Amersfoort eens poolshoogte komen nemen. Aange zien men by de opgravingen alleen met baksteen heeft te doen en niet met tufsteen legt deze dienst niet veel belangstelling voor het werk aan de dag. Wel verzochten de Amersfoortse heren hen te waarschuwen, als er iets zeer byzonders gevonden mocht worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3