Jlictiuie gei&sctft (fourant Eerste Kamer bracht juist twee derde meerderheid (3415) op Wist U WOENSDAG 21 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. (Bjj contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 8000 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL! J K-N A TIONA A L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvastidi h gfirtlwrn tnyn bert la tcgljenspott" Zal 1950 voor Leiden „bouwen" betekenen Zie pag. 3 BESLISSING GEVALLEN: A.R. en C.H. met Communisten en bloc tegen wetsontwerp Souvereiniteitsoverdracht (Van onze parlementsredacteur) Hedenmiddag om 12 uur 35 is de Eerste Kamer overgegaan tot stemming over het wetsontwerp Souvereiniteits-overdracht aan de Repufblik Indo nesia Serikat. Met 34 tegen 15 stemmen werd het ontwerp aangenomen. Tegenstemmers waren de Anti-Revolutionaire-, de Chr.-Hist.- en de com munistische fracties. Vóór waren de Kath. Volkspartij, Partij van de Arbeid en Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Slechts één lid ontbrak, n.l. de anti-rev. oud-minister mr J. A. de Wilde, die ernstig ziek is. De vereiste twee-derde meerderheid werd maar ternauwernood bereikt. overdracht In de middagvergadering van gisteren had minister Van Maarseveen de sprekers in een in bepaalde opzichten knappe rede beantwoord. Hij wilde daarin de R.T.C. niet zien als een sluitstuk, maar als een nieuw 'begin, dat, hoewel niet zonder ge varen en moeilijkheden, goede mogelijk heden biedt. Een belangrijke groep in Nederland, al dus de minister, had zich voorgesteld, dat de Nederlandse legaliteit de Indonesische illegaliteit zou hebben kunnen overwin nen. Maar op zijn best zou deze overwin ning een Pyrrhus-overwinning zijn ge worden. In plaats daarvan heeft de rege ring gestreefd naar verzoening. Ook deze weg heeft grote offers gekost, waardoor beide volken gelouterd moesten worden. Ook hierbij was strijd geboden, maar een strijd die geen gevoelens van wraak achterlaat. Een gevolg van deze politiek was mede, dat ons internationaal aanzien is gestegen. In verband met de communistische vloedgolf in Z.O. Azië moest deze ver zoening met grote spoed tot stand komen. Rusland begrijpt dit en ageert dan ook tegen de resultaten der R.T.C. Volgens minister Van Maarseveen is hij met de resultaten der R.T.C. binnen de Grondwet gebleven. Maar voor hen. die van andere opvatting zijn, wilde hij wijzen op de noodtoestand welke zou bestaan. Verwerping van het wetsontwerp zou een rampzalige situatie veroorzaken. Prof. Anema had betoogd, dat bij de grondwetsherziening van 1948 de toestand niet anders was dan thans en dat dus beroep op noodrecht ongemotiveerd zijn. Hiervan zei de minister, dat het communistisch gevaar in 1948 minder acuut was. Ook is de toestand van over macht niet door de schuld der regering ontstaan. Prof. Anema, aldus de minister, kan niet aantonen, dat een andere poli tiek die noodtoestand niet zou hebben opgeroepen. Bovendien, de noodtoestand welke er is, is niet een nood v regering verkeert, maar wa< Nederlandse volk verkeert. Tegenover de heer Pollema hield de minister staande, dat de regering ter R.T.C. geen kat in de zak heeft gekocht. Nederland draagt de souvereiniteit over omdat Indonesië daar recht op heeft. Toen de regering, zo besloot de minis ter z(jn rede, deze politiek inleidde, heeft ze twee dingen beseft; ten eerste dat deze politiek noodzakelijk was, en ten tweede dat deze politiek niet populair zou zijn. Maar het moest geschieden uit liefde tot het land. De regering vertrouwt, dat on: volk de pijn van deze operatie zal door staan. Zij verheugt zich erover, dat ook de oppositie straks wil medewerken. En moge God zoveel goede wil en zoveel inspanning zegenen. In de avondvergadering is nog het woord gevoerd door de ministers Götzen, Joekes en Schokking en door staatssecre taris Fockema Andreae, waarna minister president Drees nog een opwekking deed uitgaan om heit ontwerp toch te aanvaar In het bijzonder willen wij melding maken van het warme woord, dat minister Schokking wijdde aan de gesneuvelden, de gewonden, en in het algemeen aan de militairen en de anderen, die hun krachten hebben gegeven. Tot de heer Pollema zei minister Schokking, dat ook hij de verantwoorde lijkheid wil aanvaarden voor de tocht var minister Stikker naar Djokja in 1948. Ook toen gold: Wie de minste wil zijn, die L de meeste. Staatssecretaris Fockema Andreae on derstreepte, dat in de maanden na di in de souvereiniteit de offi- ire taak hebben om de sol daten tot een voorbeeld te zijn. Er is eer vruchtbare samenwerking groeiende met de officieren van de T.N.I. Op de regering het Nederl. volk rust de taak om te strijden tegen de verveling, welke na de overdracht der souvereiniteit de soldaten bedreigt. Behalve die verveling zullen we ook de moedeloosheid moeten bestrijden door hen vanuit Nederland nieuwe hoop een nieuw vertrouwen in de toekomst in Nederland en Indonesië te geven. Minister-president Drees tenslotte ver klaarde nog eens, dat de regering geen goedkeuring vraagt voor haör beleid, alleen voor het ontwerp. Wij mogen dit niet een noodlottig uur noemen, m de hij, maar wel een aangrijpend wij een historische beslissing moeten nemen. In de middagvergadering was nog woord gevoerd door de heren Wendelaar (V.V.D.), Ruys de Beerenbrouck (K.VP.) 1 Kranenburg (P.v.d.A.). De heer Wendelaar was van oordeel, dat de regering zich niet voldoende heeft verzet tegen buitenlandse druk, er noemde het een illusie, te menen dat de internationale wereld ons voortaan v delijker gezind zou zijn. De heer Ruys de Beerenbrouck bleek an mening, dat men fihans alleen nog aar vóór kan stemmen. In het verleden zijn vele fouten gemaakt, maar verwer ping zou ca-tastrophale gevolgen hebben. Prof. Kranenburg zei, dat hij nooit een sterke Unie had verwacht, die trouwens onhanteerbaar zou zijn. Weer een deviezenzaak voor de rechter Drs W. Bos gaf te Zurich francs weg. Hedenmorgen werd voor de Econ. Po litierechter de deviezenzaak tegen W. C. v. d. Kooy uit R'dam behandeld, die van drs W. Bos te Zürich in 1947 frs. 161.5 en op 4 April 1948 2000 dollar gekregen zou hebben. V. d. K. zou dit geld in Polen hebben gebruikt om handelsrelaties aan te knopen voor de firma Marcel Wolf, wapenhandelaar. Toen er namen ge noemd zouden worden, beval de Politie rechter de deuren te sluiten. Na herope ning kreeg de Off. van Justitie het woord voor het requisitoir. De Off. achtte de zaak nog niet voldoende belicht. Het is van belang wat in de zaak tegen drs Bos te voorschijn zou komen. Daarom ver zocht hij de zaak aan te houden. Tot 29 Dec. des middags 3 uur. De voorlopige hechtenis van verdachte tot heden hield verband met een verduisteringsaffaire, die nu niet terzake doet. Daarom verzocht de Off. van Justitie onmiddellijke in vrij heidsstelling, welke de Politierechter ge lastte. GRONINGSE EX-ADVOCAAT IN CASSATIE In cassatie werd gisteren tegen de 51-j. voormalige Groningse advocaat en procu reur mr H. W. M. Rademaker, die in Am sterdam tot 16 jaar werd veroordeeld, tot 20 jaar geconcludeerd. Hjj bezwoer voor de R. v. C. onschuldig te zijn het hem ten laste gelegde verraad. Uitspraak op 23 Januari. Replieken Vandaag heeft de Eerste Kamer gere pliceerd op de ministeriële redevoeringen van gisteren. Eerste spreker was daarbij de heer Algra (A.Rdie zich keerde tegen de beschuldiging van de heer Kerstens (KVP) als zou het de oppositie zijn geweest, die steeds weer de regering de boot deed missen. We moeten zorgen, dat de historie niet verkeerd zal worden beschreven. De heer Kolff (C.H.) zei, dat het ant woord van minister Van Maarseveen de C.H. fractie niet geheel tevreden heeft gesteld. Nieuw Guinea zal een bron blijven van grote moeilijkheden. En de C.H. bezwaren tegen de regeling van het zelfbeschikkingsrecht worden door de regering niet zwaar genoeg genomen. Op het hoofdbezwaar, dat van staatsrechte lijke aard is, heeft de regering zeer licht gereageerd. De nieuwe regeling is in strijd met de C.H. opvatting van de Grondwet, zoals deze vorig jaar uiteen is gezet. Het is ons, aldus spr., onmogelijk hieraan mede te werken, hoezeer dit ons spijt De heer Molenaar (WD) wil 'n betere gelegenheid afwachten om het gevoerde beleid te bespreken. Het ontwerp wil hij zien los van dat beleid. De regeling van het zelfbeschikkingsrecht blijft moeilijk te verteren. Ook op andere punten wenste de heer Molenaar verduidelijking te ontvangen. In de Kamer, aldus de heer Molenaar, heeft niemand een aanvaardbaar alterna tief bepleit. De regering heeft een plan en aan de andere kant is er niets. Op dit ogenblik kopen we niets voor allerlei theoretische beschouwingen. De WD- fractie wil de regering een kans geven. De heer Jonkman (P.v.dA.) ging nog nader in op de kwestie van de ambtena ren. De P.v.d.A. is niet bevreesd, dat er een verloop onder de ambtenaren zal op treden. De heer Van Santen (Comm.) vond, dat de rede van minister Van Maarseveen een nihilistisch karakter had gekregen. Hij eiste terugtrekking van de troepen. Minister Van Maarseveen heeft daarop nog even van antwoord gediend, in het bijzonder op de vragen van de heer Mole naar over het zelfbeschikkingsrecht Het wetsontwerp kwam daarop in stemming. Nederlands vee niet naar België België heeft de invoer van herkau wende dieren en varkens, afkomstig uit Nederland of door dit land in transito naar België verzonden, wegens het op- tredén van mond- en klauwzeer, tot na der order verboden. De prachtige Cunera-kerk te Rhenen is thans voor de 3de maal gerestaureerd. In September 1934 brak er een grote brand uit, waardoor het gebouw zwaar beschadigd werd. In 1936, toen de kerk hersteld was, begaf een van de pilaren het, ten gevolge waarvan opnieuw een grote chaos ontstond. De restauratie duurde negen jaar. Pinksteren 1945 zou de kerk tijdens een ere-dienst in gebruik genomen worden, doch een bom bracht de kerk weer zware schade toe. Hedenavond zal de Cunera-kerk definitief in gebruik genomen worden. Hatta komt de souvereiniteit halen in Nederland Na Roem wordt sultan Hamid genoemd als hoge commissaris Drs Moh. Hatta is gisteren met verscheidene nieuw-benoemde ministers van de republiek Indonesia Serikat te Batavia aangekomen en zal 23 dezer met een delegatie naar Nederland vertrekken om de souvereiniteit in ontvangst te nemen. Sultan Hamid n, prof. Soepomo, dr Soekiman, dr Soeparmo, Soejono Hadinoto Koesoema Atmadja zullen hem vergezellen. heel door republikeinen zijn bezet en dat het leger van de R.I.S. het leger van de republiek is». In gezaghebbende kringen te Djokja beweert men thans dat sultan Hamid II hoge commissaris in Nederland wordt, terwijl gisteren mr Moh Roem als zodanig genoemd werd. Hatta heeft verklaard, dat hij de porte feuille van buitenlandse zaken niet lang wil beheren en men verwacht, dat deze spoedig aan Sjahrir zal worden aange boden. De delegatie, welke te Batavia de souvereiniteitsoverdracht bijwoont, be staat uit de sultan van Djokja, Anak Agoeng Gde Agoeng, en mr Moh Roem, de delegatie, welke te Djokja „de souve reiniteit van de republiek overneemt" uit Hanifah, Mononoetoe, Wilopo en Kiai Wahid Hasjim. Op de dag van de souvereiniteitsoverdracht zal Anak Agoeng Gde Agoeng zijn ambt van pre mier van Oost-Indonesië neerleggen, ook het republikeinse kabinet zal die dag aftreden. Leden van het kernkabinet der R.I.S. zijn drs Moh Hatta, voorts de nog niet aangewezen minister van buitenlandse Zaken, vervolgens Anak Agoeng Gde Agoeng, de sultan van Djokja, Djoeanda, en Sjafroeddin (op één na allen repu blikeinen). Ir Soekarno heeft bekend gemaakt, dal Roeslan Abdoelgani secretaris-generaal van voorlichting wordt. Hij bekleedde tot nog toe hetzelfde ambt in de republiek (De nuchtere feiten zijn dus deze dat de Hoge ambten en colleges vrijwel ge- Ernstige treinstagnatie te Leiden Drie wagons van een goederen trein ontspoorden Op de wissel aan de Haarlemmerweg te Leiden zijn hedenmorgen om om streeks half vyf drie wagons van een goederentrein uit de rails gelopen. Een goede vierhonderd meter verder, ter hoogte van de Broekweg, tuimelde een der wagons om en kwam de trein tot stilstand. De beide lijnen werden ver sperd. De uit Amsterdam ontboden „ongeluk- kenploeg" was spoedig ter plaatse en met kracht werd begonnen aan het op- ruimingswerk. Om half tien was één der Hjnen vrij en kon de trein van Dordrecht naar Amsterdam weer passeren. Te on geveer tien uur kwam de eerste ver binding tot stand. Vanzelfsprekend bracht een en ander veel stagnatie met zich. De reizigers uit Amsterdam kwamen niet verder dan Warmond, terwijl de treinen uit Dor drecht slechts tot Leiden reden. Bussen van de N.Z.H.V.M. brachten de reizigers verder. Aan het Leidse station heerste een grote drukte. Lange rijen reizigers stonden op verder vervoer te wachten. Door de keurige regeling van het per soneel van het Leidse station en de Leidse politie verliep alles ordelijk en snel. Over de oorzaak van de ontsporing kon de hoofdinspecteur van het vervoer te Rotterdam, de heer M. H. Claring- bould, ons nog geen nadere mededelingen verstrekken. De biels tussen de Haar lemmerweg en de Broekweg werden be schadigd, doch niet zo ernstig, dat zij door nieuwe moeten worden vervangen. Persoonlijke ongelukken deden zich ge lukkig niet voor. Hedenmiddag om 12 uur werd de stag natie op beide lijnen opgeheven. Overeenstemming over de lonen bereikt Eindbeslissing wordt morgen verwacht Het A.N.P. verneemt, dat er thans volledige overeenstemming bereikt is tussen de departementale loon- en prijzencommissie en de Stichting van de Arbeid t.a.v. de loon- en prijs politiek der naaste toekomst. De eindbeslissing over de loons verhoging zal zeer waarschijnlijk morgen gepubliceerd kunnen worden, nadat de ministerraad morgenochtend de nieuwe maatregelen aan een laat ste beoordeling zal hebben onder worpen. De vakraad van de Ned. Kath. Mid denstandsbond heeft alsnog zijn stand punt over de lonen en prijzen ter kennis van de regering gebracht. Het komt overeen met de inhoud van de resolutie der drie centrale middenstandsbonden, welke wij Vrijdag jl. publiceerden. Daar bij wenst deze vakraad nog een kinder bijslagregeling voor zelfstandigen en mrinimumprijzeïT voor die artikelen en diensten, waar aperte oneerlijke concur rentie optreedt. Kolenprijzen nog vóór Nieuwjaar omhoog? Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt zyn op het ogenblik bespre kingen gaande over een verhoging der kolenprijzen. Het betreft hier zowel in dustrie- als particuliere prijzen. Hoewel nog niet bekend is, hoeveel de prijzen zullen stijgen, kan aangenomen worden, dat deze gemiddeld 17 pet om hoog zullen gaan. Het tijdstip, waarop de verhoging officieel bekend gemaakt zal worden, is nog onzeker, doch vermoedelijk zal dit nog voor het einde van het jaar ge beuren. Bakkers willen broodprijs verhogen De Nederlandse bakkerij-stichting heeft zich namens de werkgevers- werknemersorganisaties in het bakkerij- bedrijf tot de bevoegde instanties ge wend met het verzoek de prijzen volksbrood te herzien. Dit in verband met de huidige kosten, die vermoedelijk nog zullen stijgen. Alkmaarder jongens wilden naar Vreemdelingen legioen Zy strandden op een bank te Antwerpen Twee Nederlandse jongens, de 17-). Fred van den Eerenbeemt en de 15-J Jan Groot uit Alkmaar, waar zij leer ling zijn van een plaatselijke vakschool, zijn gisteravond door de politie te Ant werpen opgepakt, toen zij aarogestalten maakten op een bank voor het Centraal Station te gaan slapen. De jongens had den Alkmaar verlaten, om bij het Fran se Vreemdelingenlegioen dienst te gaan doen. Al wandelend waren ze eerst in Utrecht beland, waar zij twee fietsen stalen, die zij in 's-Hertogenbosch weer even omruilden voor een onbeheerd staande motorfiets. Daarmee wisten ze Antwerpen te bereiken. Zij zullen nu wel spoedig weer op die vakschool in Alkmaar zitten. Nogmaals de deserteurs van Schoonhoven: „geen morele pressie" Sommigen hadden achteraf spijt, dat ze niet naar Indonesië waren gegaan Alle verhalen, als zouden de deserteurs in Schoonhoven door intimidaties en be dreigingen murw zyn gemaakt, moeten naar het rijk der fabelen worden verwe zen verklaarde luitenant-kolonel mr J. A. Ch. van Brakel, hoofd van de mi litaire juridische dienst en hoofdverwy- zingsofficier van de chef van de gene rale staf. Dit oordeel keert zich dus o.m. tegen de verklaringen van mr dr W. Schuur- mans Stekhoven, de algemeen toegevoeg de raadsman voor Indië-desertiezaken bij de krijgsraad te Rotterdam. Deze had er op gewezen, dat de deserteurs ten on rechte werden bedreigd met 10 a 15 jaar cellulaire opsluiting, wanneer zij zouden weigeren alsnog naar Indonesië te gaan. Luit.-kolonel Van Brakel herinnerde in een onderhoud met het A N.P. aan een soortgelijk geval in Steenwijk. Daar werd uitvoerig met honderd onderduikers ge sproken. Hun werd voorgehouden, dat zij door 'n veroordeling tot gevangenisstraf hun leven lang gebrandmerkt zouden zijn en dat zij een aflossingsplicht hadden ten aanzien van de soldaten, die reeds in de Oost vertoefden Alle honderd beloof den op handslag dat zij alsnog naar In donesië zouden gaan. Slechts één is daar na toch ondergedoken. Met dit resultaat voor ogen deed men hetzelfde by de deserteurs, die in Schoon hoven waren ondergebracht. Men wees hen er op, dat zij, indien ze bleven wei geren, niet wegens desertie, doch wegens het weigeren van een dienstbevel zouden worden veroordeeld, waarop maximaal acht jaar staat. Vlak voor het vertrek van de Zuiderkruis weigerden nog 32 van de 193 man. Daarvan kregen er 13 nog spijt, toen de boot al vertrokken was. De zaak Bos-Visser aangehouden Zal verder met gesloten deuren behandeld worden Zowel het vonnis in de zaak tegen de ex-burgemeester van Den Haag, mi A. J. Visser als tegen diens secretaris drs VV. Bos is aangehouden. De Economische Politierechter heeft hedenmorgen een tussenvonnis uitge sproken in de zaak Visser-Bos. Overwe gende, dat gebleken is, dat het onderzoek niet volledig is geweest en een nader verhoor gewenst is, heeft de politie-rech- ter besloten Donderdag 29 December hiertoe wederom een zitting hiertoe te zaak Bos en Vrijdagochtend om 9.30 uur houden des morgens om 11 uur voor de voor de zaak Visser. Verdachten zullen desgewenst nieuwe getuigen kunnen in brengen. De politierechter wil nadere verkla ringen omtrent de inlichtingendienst van drs Bos in de ongenoemde relatie van mr Visser, waarvan deze indertyd by het begin van het onderzoek mededeling heeft gedaan aan minister Van Maarse- DAT de gemeente Enschede zich garant stelt voor een lening van ongeveer f 3 millioen voor de uitbreiding van het zie- DAT het echtpaar C. Schaar-Kuys te Westzaan op 30 December 55 jaar is ge trouwd. DAT Rijkswaterstaat gisteren de nieuwe brug over de Vecht aan de gemeente Hardenberg overdroeg. DAT binnenkort ook de mijnwerkers worden betrokken in de Ned.-Belgische conventie over de sociale verzekering. DAT er in de Harlinger haven de laatste dagen vaak handen tekort komen om te laden en te lossen. DAT mr N. J. G. Sikkel gisteren als Officier van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank is geïnstalleerd. DAT als lid van de Centrale Beleg- gingsraad is benoemd mr H. F. van Leeu wen en als plaatsvervangend lid drs C. A. Klaase, resp. directeur van de Twent- sche Bank en de A'damsche Bank, beiden te A'dam. DAT de Hollandse Beton Mij te Den Haag gisteren met f 946.973 laagste in- schrijfster was voor het maken van grondwerken en oeververdediging voor DAT in Arnhem 2 jaar (m.a.) werd ge- eist tegen de voorm. kassier van de Rott. Bankvereniging aldaar, H. A. E. H., die in enkele jaren f 16.000 verduisterde, het geen door de onvoldoende controle niet moeilijk was. DAT het in Vlissingen geborgen stof felijk overschot van de stuurman Sissing van de in Het Kanaal gezonken Toorn vliet blykt te zijn. DAT de campagne van de Noordned. suikerfabriek te Vierverlaten (Gr.) 240.000 balen van 100 kg heeft opgeleverd en de Fries-Groningse suikerfabriek plm. 400.000 bos-Lemmer en Fonejacht-Harlingen (Fr.) hun voltooiing naderen en thans met het rijk wordt onderhandeld om de laatste financiële moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. DAT in Baarle-Nassau een Belg werd aangehouden, die diamanten in zijn ta baksdoos had verborgen om ze in ons land te smokkelen. DAT er een onderzoek zal worden in gesteld naar de toenemende verslibbing op Tholen. DAT de fa Van Buuren en Renes te Rijnkanaal en de fa A. Baas te A'dam hoogste met f 1.623.000. DAT de A'damse gemeenteraad giste ren na 16 zittingen de begroting-1950 goedkeurde, met de communisten tegen. DAT de Zeeuwsch-Vlaamse gemeente besturen volledig achter de plannen tot aanleg van een vliegveld onder Hoek DAT de Mitra (bruto-tonnage 8262), het eerste na de oorlog voor de Haagse Petroleummij La Corona in Nederland gebouwde schip, gisteren van Wilton Fijenoord uit, zyn officiële proeftocht op de Noordzee heeft gehouden. DAT de Indonesische veearts, Mas Marsidi, te Soekaboemi is benoemd tot ridder in de orde van O.N. ster was voor de bouw van 88 landarbei derswoningen in de N.O. Polder en de fa L. C. Verzijden te Waddinxveen met f 1.183.000 hoogste. DAT als begin van een R.-K. zieken huis in R'dam-Zuid gisteren de St. Clara- stichting „Ziekenhuis Rotterdam-Zuid" (voorlopig een kraaminrichting) werd geopend. Met de Grote Beer en de Waterman zyn daarna nog tientallen deserteurs meege gaan. Er hebben zich nog verschillende on derduikers aangemeld. Er wachten thans 155 deserteurs op berechting, van wie 40 principiële dienstweigeraars. Van de 115 anderen zyn er 60 geschikt bevonden om in de tropen te dienen. Er zijn zeer weinig militairen, die om politieke redenen hebben geweigerd, naar de Oost te gaan. Toneelspeelster liep hersen schudding op Ter herdenking van Herman Heyer- mans zou het Ned. Volkstoneel uit Am sterdam gisteravond in Schoonhoven een opvoering geven van „Op hoop van zegen". Onderweg reed de autobus met het gezelschap by Alphen aan de Rijn in een-kuil in de weg, waarbij mej. T. de Vries, die de rol van Clementine zou ver vullen, een hersenschudding opliep. De voorstelling kon hierdoor niet doorgaan. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninkiyke Landmacht. Gesneuveld 13 Juli, na vermissing: So kit. J. G. M. Wolfs, uit Hilvaren- beek (N.B.). Gesneuveld 6 December: Res. Ie luiit. F. W. M. Huynen, uit Wassenaar. Kon. Ned.-Ind. Leger. Gesneuveld 23 November: Jav. soldt. 2e kl. inf. Kariosemito, uit Indonesië. DIERENBEUL Een in Amsterdam wonende vrouw wilde haar schoothondje kwyt, doch wist blijkbaar de weg naar het asyl niet Zy stapte een bakkerij binnen en vroeg of de bakker raad wist. Zonder te aarzelen pakte hy het hondje aan en wierp het in het vuur van de oven Een inspecteur van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren kwam dit ter ore, zodat tegen de bakker en de dieren- „lievende" vrouw een proces-verbaal kon worden opgemaakt. PASSAGIERSLIJST INDRAPOERA. De passagierslijst van de „Indrapoera", op 17 dezer van Rotterdam naar Indo nesië vertrokken, ligt op ons bureau inzage. In Lisse is men druk bezig met de I aanleg van de nationale bloemen- I tentoonstelling, die dit voorjaar I geopend wordt. Onze taak nu De Eerste Kamer heeft vanmiddag het wetsontwerp tot overdracht van de souvereiniteit over Indonesië aange nomen, zij het ook juist met de meerder heid welke voor aanvaarding was ver- De lezer weet, dat ons standpunt is ge weest, dat de souvereiniteit aan Indonesië behoorde te worden overgedragen, maar dat op dit ogenblik de voorwaarden, de grondwettelijke voorwaarden, waaronder zulks diende te geschieden, nog niet wa ren vervuld. Ondanks deze bedenkingen is het ont werp nu ook door de Eerste Kamer aan vaard. Dit betekent, dat nog voor het eind van dit jaar de souvereiniteit zal worden overgedragen. Wij verwachten niet, dat H.M. de Koningin aan het wetsontwerp Haar bekrachtiging zal onthouden. Tegen aanvaarding van dit wetsont werp hebben wU ons verzet. Maar nu het is aangenomen, betekent dit niet, dat w(J geen taak en geen roeping meer zouden hebben ten aanzien van Indonesië. Het zelfde verantwoordelijkheidsgevoel, dat ons tot ons verzet tegen dit wetsontwerp bracht, zal ons thans hebben te bezielen, nu Nederland en Indonesië m een nieuwe verhouding tot elkander komen te staan. Dat verantwoordelijkheidsbesef zal vooral ons kunnen bezielen, die van mening waren, dat men Indonesië dit wetsont werp niet mocht aandoen. Er zal ook in de komende weken be halve over de toekomst ook nog veel wor den gesproken en geschreven over het verleden. Juist diegenen, die in hun stem voor dit wetsontwerp niet wilden doen uitkomen een oordeel over het regerings beleid, zullen daaraan behoefte hebben. Onzerzijds zien wy wel degelijk een oor zakelijk verband tussen het regeringsbe leid en deze beslissing. Maar de beslissing zelve is gevallen. Straks is zij wet geworden. En die wet geldt voor allen, ook voor hen, die zich tegen de gang van zaken hebben verzet. Aan die wet zullen wij allen straks ge hoorzaamheid verschuldigd zijn. En als goede staatsburgers zullen wy die wet naar ons beste kunnen dienen te verwe zenlijken. Men weet. dat wij van de Unie. welke thans tusen Nederland en Indonesië tot stand komt. geen grote verwachtingen hebben. Moge dit lichte karakter der Unie tot des te groter krachtsontplooiing en betoning van toegenegenheid leiden, opdat deze lege Unie de vulling krijgt, welke strekt tot heil van Nederland en Indonesië beiden. En bovenal, mensen mogen beslissin gen nemen, sterkere en zwakkere beslis singen. maar de sterkste beslissing wordt zwak, wanneer God daaraan Zijn zegen onthoudt, en de zwakste beslissing kan door Zijn zegen wezenlijk sterk worden. In deze laatste dagen van dit jaar dat de eerste halve eeuw afsluit, rijzen onze gebeden tot Hem, opdat Hij Indonesië en Nederland onder het nieuwe bestel dat zij samen ingaan, naby zij. Opnieuw doodstraf geëist tegen code expert May De code-expert van Schreieder. de 43- jarige Duitser E. G. May. stond gisteren opnieuw in Amsterdam terecht. De pro cureur-fiscaal persisteerde by de dood straf, die hy reeds in November 1948 eiste, omdat May in 1942 sou hebben deelgenomen aan de executie van 70 Rus sische krygsgevangenen in Amersfoort. May erkende dat hy in het executie peloton stond opgesteld. Hij had echter te voren zijn pistool onklaar gemaakt, zo verklaarde hy. De zaak werd vorig jaar aangehouden om een ander lid van het peloton als getuige te horen. Dat was de 38-jarige Duitser Friedl Titho. die na veel moeite in Duitsland is opgespoord en die zich t.z.t eveneens zal moeten verantwoorden. Eerst werd echter een getuige dé charge gehoord: de 38-jarige stewardes van de K.L.M.. Beatrix A. W. M. Ter- windt, die in de oorlogstijd als spionne per parachute boven ons land werd neer gelaten en na haar arrestatie in Haren werd ondergebracht. Zij heeft zeer veel medewerking van May ondervonden Het was in Haren beter dan in het Zwit serse tuchflhuis. waar zy terecht was ge komen. nadat ze op haar vlucht uit Ne derland de Zwitserse grens zonder pas poort was overgestoken. De president merkte echter op, dat May niet als con tra-spion terecht staat, doch uitsluitend als lid van het executiepeloton te Amers foort Getuige Titho kon zich niet herinne ren. of May aan de gehele executie heeft deelgenomen. De verdedigster, mej. mr I. Boon. wees er op, dat bij ontkenn.r.g van verdachte twee getuigen het ten laste gelegde moeten bevest.gen. Dat*is h er niet het geval, daarom vrreg zij vrij spraak. De p.-f. achtte het deelnemen aan de executie wel bewezen. Uitspraak op 31 December. Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot mor genavond: Gedurende de a avond en nacht: tijdelijke opklaringen met op vele plaatsen vorming van nevel of mist en weinig wind. Temperatuur dalend tot om het vriespunt. Morgen over dag: toenemende bewolking, maar over wegend droog weer en langzaam verdwij nen van de nog aanwezige nevel of mist. Matige aan de kust later vrij kracht? e Zuidelijke wind. Iets koud»dan in daag. (Opgemaakt te 10 uur> Donderdag 22 December Zon op 8.4^ onder 16.31; maan op 1138, onder 19 19 a. 27 December EJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1