Jlieuuie Criiisrlic Gtimrant Twee helden der zee bij Walcheren verdronken Wist U ISefin r/eofofrinetferjAh MAANDAG 19 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per milimeter. (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantDflstlcl! Is gfjrtlroen tnyn bert la tcgtieaspoct" Dertigste jaargang No 7998 Velen drukten Tante Betje de hand Zie pagina 2 Opnieuiv spookte de storm Op weg naar Zweeds schip, waarmee echter weinig aan de hand was (Van een onzer verslaggevers) De vliegende storm, die Zaterdagavond boven de Noordzee spookte, heeft het leven gekost aan twee mensenredders, die waren uitgevaren omdat anderen in nood verkeerden. Twee helden van de zee, de Stellendammers B. de Blok en H. Grote- boer, met gezinnen van resp. vier en vyf kinderen, zün niet teruggekeerd. Zij kwamen in de golven om, toen zij met de reddingboot „Koningin YVilhelmina" trachtten het Zweedse schip „Alsög" bij Walcheren te hulp te komen. Zaterdagavond om half negen, toen de Alsög dringend om hulp vroeg •torm het ergste deed vrezen, v reddingboot uit, bemand met zeven kop pen. onder leiding van de wnd. schipper De Blok. Het was een waagstuk, m-aar er waren mensen in nood en de plicht riep. Het werd een vreeselijke tocht. De red dingboot was ten prooi aan wind ven, maar zocht moedig zijn weg hoge zeeën. Twee uur na het uitvaren werd het scheepje door een grondzee ge grepen en? het scheen zelfs om te slaan. De mast raakte bijna het water. Toen de boot zich weer opnichtte, wérden twee man vermist. Zij waren over boord ge lagen: de 45-jarige schipper De.Blok en de 44-jarige Groteboer. Stuurman van Soest wist nog een an dere opvarende, die nabij de reling lag, te grijpen' en van een wisse dood te red den. Lange tijd! nog bleef de reddingboot door de zware deining slagzij maken en toen het vaartuigje zich eindelijk her stelde, was niets meer van de twee i nen te ontdekken. Een traagische omstandigheid is, Groteboer als opstapper de plaats gijn broer had ingenomen, omdat hij ook eens een reddingstocht wilde meemaken. De ramp vond: plaats in de nabijheid van een vermoedelijk Engels schip, dat zich aan de lage wal bevond. De ichipper van de reddingboot wilde gaan onderzoeken wat er met dat vaartuig de hand was. De „Kon. Wilhelmina" bleef de nacht nog op zee, omdat men niet de gevaar lijke toegang naar Stellendam binnenvaren. Een verschrikkelijke nacht brachten de manschappen op zee door. Gistermid dag omstreeks twaalf uur liep de red dingboot de Waterweg binnen en meerde ln de Vluchtihaven van Hoek van Hol land. „Niets te kunnen doen om je vader te redden is iets ontzettends", ze" Jarige zoon van schamper De-Slok, die tot. de vijf terugkerenden behoorde- De lijken van beide slachtoffers hedenmorgen' nog neit gevonden. Het is met de Alsög nogal meegeval len'. Dit 1400 ton grote schip, dat van Rot terdam op weg was naar Gent, maakte iware slagzij; men vreesde dat het op een zandbank ou lopen. Na urenlang worstelen tegen wind en golven kwamen de sleepboten Goliath (uit België) en Blankenburg uit Vlissingen bij het schip, evenals de reddingboten Maria Blanken- heim uit Veere en President J. V. Wierds- ma uit Breskens. Tegen middernacht nam de wind echter ■nel af en was hulp niet meer nodig. Zondagmiddag is de Alsög op eigen kracht, vergezeld door de Goliath, n Gent opgevaren. De President J- Wierdsma bleef de gehele naoht in buurt. Het liep ernstige schade op; ■loeg het rooste van de machinekamer weg. De terugtoöht werd nog bemoei lijkt doordat vrijwel alle gasboeien wa pen uitgewaaid. Nog vier schepen in nood De Alsög was niet het enige schip, dat in nood verkeerde. Het Noorse s.s. Ogna is op de Westerschelde omhoog geVaren. De schroef 'kwam onder het zand te ritten. Vandaag zou men een deel van de lading ovebrengne, waarna men zou trachten het schip vl'ot te krijgen. De Engelse kustvaarder Roxton (511 ton) kreeg Zaterdag bij het lichtschip Texel machineschade. Het was onge laden. Het ging voor anker, tot de sleep boot Holland het schip Zondag bereikti 'Is Salvatore Giuliano ontsnapt? Op Sicilië doen onbevestigde, doch hardnekkige geruchten de ronde, dat de bandietenkoning, Salvatore Giuliano, door het net van de politie is geslipt en Sicilië heeft verlaten. Vandaag stellen tvij V voor: Soldaat A. HEIJNS, Beatrixstraat 5, Sassenheim. Soldaat Heijns is in Augustus van dit jaar met de Zuiderkruisnaar de tropen vertrokken. Hij maakt het best op zijn buitenpost te Tjabadak, in de buurt van Soekaboemi. Indië vindt ook deze soldaat een heel mooi land, maar hij zal toch blij wezen als hij weer in zijn beminde „Sas- sem" is. Morgen hoopt hij zijn 20ste ver jaardag te vieren. Hartelijk gelukge wenst! Op de joto ziet men hem zijn aapje voeren. 's Middags kwam het in Den Helder aan. Een ander Brits stoomschip, de Thistle- ford, liep Zatredagimiddag ten Zuiden van de ingang van de Waterweg aan de grond. Na enige-minuten werd het schip echter weer bestuurbaar. Dan was er nog de Rotterdamse kust vaarder Blue Boy (842 ton), die om acht uur 's avonds meldde, dat het stuurgerel i. Om elf uur kwam het Een overslaande golf bracht Zater dagavond het 100 ton grote vracht- bootje „Avontuur" in het Noordzee kanaal in grote moeilijkheden. Toch wist de schipper zgn boot by de Vel- serbrug aan de grond te zetten. Zijn vrouw kon slechts ternauwernood de „Avontuur" verlaten. Hijzelf en zyn knecht kwamen er gemakkelijker af. -Op-de fotor het schip in zyn benarde positie. Dakota van „Sabena" vloog tegen een huis Acht mensen gedood bij ramp in buurt van Parijs Bij Aulnay aan de Oostelijke rand van Parijs, is gisteravond een Dakota van de Belgische Luchtvaartmaatschappij „Sa bena" neergestort. De machine was kort te voren van Le Bourget opgestegen, met een bemanning van vier koppen aan boord en* verder nog vier passagiers. Al len werden gedood. Het toestel gleed af, raakte een huis en ontplofte. Een hoek van het huis werd weggerukt, maar de twee inwoners bleven ongedeerd. De om gekomen passagiers waren de Amerikaan Foster, de Egyptenaar Fargeon en de Belgen Nuyens en Nihoul. De namen der bemanningsleden waren:Van den Bossche, Didion, Ladam en mej. Van Leliendaal. beicht, dat alles weer in orde was Het bevond zich 15 mijl ten W.N.W. van. Hoek van Holland. Twee boten op IJsselmeer gezonken Op het IJsselmeer zyn Zaterdag twee schepen gezonken; de opvarenden kon den worden gered. De L.E. 31, een vissersboot uit Lemmer, bevond zioh 13 km van die plaats, toen de wind in de zeilen sloeg en de boot kantelde. Sohipper T. Kuiper en zijn beide zoons wisten zich drijvende te houden. Met zeer veel moeite kon schip per L. Poepjes van een andere vissers- schuit de drenkelingen door middel van een lijn aan boord van zijn schip krijgen. De omgeslagen boot raakte bij de kust aan de grond. Vijftien km ten Zuiden van Urk sloeg het 749 ton grote sleepschip Dilles uit R'dam los. Het was geladen met kunstmest. Spoedig maakte het water. Binnen enkele minuten was het gezonken De bemanning werd nog juist op tijd door de sleepboot overgenomen. Ook de binnenvaart had het zwaar te verdien. De beurtvaarder Avontuur van de firma Los te IJmuiden kreeg in het Noordzeekanaal een grote golf over het dek. Ruim en voorkajuit liepen onder water; de vrouw van de kapitein kon ter nauwernood uit de kajuit worden gered. Het scheepje zonk. Het R'damse schip Nooitgedacht, ge laden met grint, is Zaterdagavond bij de sLuizen van Gent in het Albertkanaal (België) gezonken. Te land is ditmaal niet zoveel schade aangericht. Vermeldenswaard is slechts, dat de gehele straatverlichting langs de Hoofdkade te Hellevoetsluis tegen de grond werd gesmakt. Op sommige plaat sen kwamen de palen tegen de huizen aan. Er kwamen geen persoonlijke onge lukken voor. Hier en daar liepen tenslotte buitenpolders langs de grote rivieren onder water. De tankboot Wiliamsburg heeft gisteren de vijf overlevenden van het Neder landse m-s. Doros in Westville (New Yersey) aan land gezet. Zij bevinden zich allen in goede welstand. Baksteen door ruitje van loket Overval op station te Almelo. Zaterdagavond liep een nog ombekende mam, die zich al geruime tijdi in' de hal van het station te Almelo had opgehou den, op eern moment dat er geem r gers in de hal waren, op een der loketten toe. Hij sloeg met eern baksteen de ruit in en voor de lokettiste er op bedacht was deed 'hij een greep in de geldtrom- mel. Hij vluchtte met ongeveer ƒ60 het station uit. Prinses Wilhelmina met klein dochters naar Kerstspel Geheel onverwacht heeft Prinses Wil helmina met de prinsesjes Beatrix Irene de opvoering bijgewoond van Kerstspel De ster van Bethleiheim, leden van de V.C.J.C. gisteravond in de nieuwe Remonstr. kerk in Amsterdam- Zuid speelden. CHURCHILL MET „OUD en NIEUW" OP ZONNIG MADEIRA Churchill is van- plan Oud- en Nieuw jaar op Madeira te vieren. Met zijn vrouw en nog enige personen is hij door de Amerikaanse bladen „Time and Life" en de „New York Times" uitgenodigd hier een prive-veiiblijf van twee weken doo rte brengen. Indonesische trompetters Vier formateurs zullen kabinet samenstellen Met 21 saluutschoten werd Soekarno beëdigd Naar Reuter uit Batavia meldt, heeft de nieuwe president der RJ.S., Ir Soekarno, vier inplaats van drie formateurs aangewezen om een kabinet samen te stellen. Dit zyn: Mohammed Hatta, Anak Agoeng, de sultan van Djokja en als verrassing ook sultan Hamid van Pontianak. Deze formateurs hebben Mohammed Hatta benoemd tot eerste premier. Na de gehouden conferentie van de vier ministers heeft Mohammed Hatta verklaard, dat de bijeenkomst „slechts een verkennend karakter" droeg. De sultan van Djokja zou heden naar Oost-Indonesië, Borneo en 3Iadoera vertrekken in het belang van de veiligheid. wereld zei iets over dynamisch den ken en handelen en het streven naar grootheid". Na afloop nam ir Soekarno de parade af. Uit geheel Indonesië stroomden de gelukwensen toe. Tot handhaving van de orde zullen te Batavia nog 500 man Republikeinse politie uit Djokja arriveren en 200 man Indonesische politie, onder Nederlandse leiding. De politie van Batavia, die reeds 3000 man sterk is, zal met 6000 man Republikeinse soldaten worden versterkt. Betrouwbare miliatire kringen schatten, dat ongeveer 30 000 Nederlandse soldaten in 'het gebied' vna Batavia zullen worden geconcentreerd. In aansluiting aan hetgeen reeds ver meld, laten wij hier nog de volgende bijzonderheden volgen van Ass. Press Met em reeks plechtigheden, die circa vier uur duurden, hebben de Indonesiërs hun eerste President gekozen. Zulks ge schiedde naar Islamietische zeden Tijdens het uitspreken van de eed formule, werd de Koran tegen zijn achterhoofd gehouden door een priester. Trompetters, Indonesische danseressen en consuls van India en China hebben de plechtigheid luister bijgezet. Nederland en de andere naties waren niet officieel vertegenwoordigd. In een met goud en rood versierd paviljoen van het paleis van de sultan van Djokja, heeft Soekarno zijn toe spraak gehouden, waarvan wij reeds hei essentiële hadden vermeld. Soekarno sprak drie kwartder lang, nadat 21 saluutschoten te zijner eer waren afge vuurd. De Indonesiërs hadden zich reeds vroeg in de morgen in een druilend tropisch regentje verzameld. De meesten van hen stonden buiten de poorten van het paleis. Er waren 3000 gasten. De rood-witte „proclamatievlag", die Soekarno had gehesen op 17 Augustus 1945, toen voor het eenst de onafhanke lijkheid! werd-uitgeroepen, werdi binnen gedragen ini een sierkist van tiekhout. Soekarno heeft er in zijn rede nog op gewezen, dat een voorwaarde, om het vacuum der vrijheid op te vullen, de be scherming is van de minderheden. Hij deedi een beroep op de goodwill der leidt, zaf worden verhard. Ook het N.V.V. wijst verlaging levenspeil af Wel overleg over uitbreiding van overwerk en ploegenstelsel Ook op een buitengewone vergadering van het N.V.V. is thans een resolutie aangenomen over de op handen zijnde loonsverhoging. Zaterdag kwam men in Utrecht bijeen. Na een rede van de secretaris, de heer Ad. Vermeulen, werd het beleid van het bestuur goedgekeurd. Wy hebben de eisen van de vakbe weging reeds eerder gepubliceerd. Aan de resolutie van het N.V.V. ontlenen wy nog, dat een verlaging van het levens peil moet worden afgewezen, omdat dit remmend zal werken op de arbeidspro ductiviteit; voorts omdat het de afzet mogelijkheden beperkt van de bedrijfs takken die voor het binnenland werken, zonder garantie voor een evenredige ver hoging van de export, waaruit weer werkloosheid voortvloeit en ten derde omdat omvangrijke categorieën werkne mers nog altijd een lager reëel inkomen hebben dah in 1938. K.L.M.-toestel in 5*/2 uur over de Oceaan De PH-TEO, de Overloon, een Constel lation van de K.L.M., vloog vorige week van Gander (New iToundland) Prestwick (Schotland) 'in 5 uur ei minuten. Hiermee brak gezagvoerder Hutahinson het record met 21 minuten. De Overloon. die de vaste lijndienst A'damNew York onderhoudt, had passagiers en een hoeveelheid vracht boord. De kaïnpioen streek Zaterdag op Schiphol neer. HOTEL DE WERELD NOG NIET HERBOUWD De plannen tot herbouw van het hotel De Wereld te Wageningen, waar de wa penstilstand met de Duitsers werd ge sloten, zyn op financiële moeilijkheden vastgelopen. Thans wil de Landbouw hogeschool het hotel kopen. Nog geen der vier verwoeste hotels in Wageningen is herbouwd. NEDERLANDSE IN FRANKRIJK VERDRONKEN Mevr. M. B. Wilmering uit Bloemen- daal is gisteren t.g.v. het gladde wegdek met haar auto geslipt en in het Marne- Rynkanaal, by Nancy, gereden. Haar man wist zich uit de wagen te bevrijden, doch mevrouw Wilmering verdronk. Dr F. WIBAUT EERSTE-KAMERLID Dr F. Wibaut te Amsterdam, die tot lid der Eerste Kamer is benoemd ver klaard in de vacature-mr Van Walsum (Arb.), heeft die benoeming aanvaard en zal reeds hedenavond, dus nog voor het Indonesië-debat, worden beëdigd. DAT de oafé's e.d. lm Amsterdam op de Kerstdagen tot 2 uur 's nachts open mogen blijven- DAT de essayprijs van A'dam 1000) is toegekend aan WI. Hermans, voor zijn „Fenomenologie van de pin-up-girl". DAT de Nieuwjaarsreceptie van burg. dTAilly van A'dam is vastgesteld op 3 Januari, in het Stedelijk Museum. DAT drie Duitse bewakerse, die in het kamp Rees Nederlanders mishandelden, N. Schneider, P. Schulte en R. J. Alit- meyer, in A'dam resp. tot 5 jaar, 6 mnd- en 6 j. werden veroordeeld. DAT het echtpaar K. E. Hakvoort-ten Brink te Krommenie op 24 December 65 jaar is getrouwd. DAT dr ir M. H. Damme, oud-voorzit ter van de ver. Nederlands Fabrikaat, als eerste tot lid van verdienste is be- DAT de 'groente- en fruitveilingen in Noord-Holland het afgelopen boekjaar :n omzet van 55 millioen bereikten. DAT het brede zandpad, hetwelk door ïn der mooiste bossen van West-Brabant Bergen op Zoom naar Huibergen i Rihijn, de secr.- en mr J. Milius, Zaterdag in i congres t.g.v. het DAT mr dr A. A. vat gen. van Sociale Zaken, dir. van de Jaarbeurs, Utrecht spraken op 75-j- bestaan der Ned. handelsreizigers- vereniging. DAT het econ. technologisch instituut voor Friesland! in een rapport over het vreemdelingenverkeer op Terschelling waarschuwt tegen een te groot opti misme, daar het comfort lang niet aan de eisen voldoet. DAT de nieuwe brug over de Vecht te Hardenberg morgen voor het verkeer wordt opengesteld. DAT de molen Couwemberg, te Kaats heuvel, die thans wordt gerestaureerd, gisteren 100 jaar bestond. DAT het Zweedse s s. Gunilla, komen de van Antwerpen, gisteren mt machine- schade Vlissingen is binnengelopen. DAT een commissie van beroep van het bedrijfspensioenfons is ingesteld met mr C. F. Haarman te Groningen als voorz. (secretariaat Raamweg 26, Den Haag). DAT burgemeester C. G. M. van Driel te Angerlo (Gld.) is benoemd tot voorz. van de Ned. federatie van harmonie- en fanfaregezelschappen, in de vac.-wylen mr F. J. Lanschot, oud-burgemeester van Den Bosch. Het N.V.V. is bereid aan de productie verhoging mee te werken, met overleg over tijdelijke uitbreiding van het ploe genstelsel, het tijdelijk verrichten overwerk, een grotere differentiatie in de beloning van geschoolde en onge schoolde arbeiders, verbetering van de outillage en efficiency van de onderne mingen en verbetering van de organi satie in de bedrijfstakken. Ten slotte was het congres van oor deel, dat van maand tot maand overleg moet worden gepleegd tussen regering en Stichting van de Arbeid, over even tueel verder te nemen maatregelen. De heer Vermeulen wekte in zijn rede de regering, met name de defensie, op tot zuinigheid. „De weerbaarheid zal niet lijden, wanneer het daar wat zuiniger gaat," meende hy. Krijgt Italië weer een koning? Te Rome werd het eerste congres var de nationale monarchistische partij ge opend in een theater, dat versierd was met portretten van ex-koningen en ko ninginnen. Ex-koning Umberto zond eer boodschap, waarin deze voorspelde, dat de jonge politieke vereniging een belofte inhield voor de toekomst De monarchis ten eisen een tweede volksstemming oir te beslissen over de Italiaanse regerings vorm. (Bij het referendum in 1946 stem den ruim 12Vi millioen Italianen vóór republiek en 10Vt millioen vóór monarchie. kusten door de ALS STALIN JARIG IS. Woensdag wordt Jozef Stalin 70 jaar en in Moskou rijst de stroom der ge schenken al meer en meer. De cadeaux zijn van een grote variatie: een dertig meter hoog standbeeld van de „grote leider" zal Praag domineren en Frankrijk kwamen een paar zijden sokken. Er is een luxe trein uit Duits land, een ivoorkleuringe auto,een vlieg tuig en twee witte paarden en pantof fels uit Tsjachoslowakije, een racefiets uit Frankrijk en voorts meer huiselijke dingen, zoals bezems, zeep en een elec- trische broodrooster. Van een Oost- Duitse vrouwenbond krijgt Stalin eer kostbare handgesneden pijp uit dt zestiende eeuw. Uit Frankrijk is er noj een mönster uranium, vergezeld var de belofte, dat uranium uit deze myn nooit tegen Rusland zal worden ge bruikt. Het meest bizarre geschenk i: waarschijnlijk een meesterwerk var het Dresdner Museum voor Hygiëne. Dit bestaat uit twee glazen figuren, een mannelijk en een vrouwelijk, die modellen van alle organen van he menselijk lichaam bevatten. Een in gebouwde gramofoon geeft een lezing over de menselijke anatomie. Uit Italië komt een motor-scooter. En de „Prawda", het officiële Sowjet-orgaan, gaat zelfs zover, dat de hoofdartike lenschrijver beweert, dat er twee zon nen tussen hemel en aarde staan. De gewone en het Zicht van Stalins idee. „Stalin, deze rechtvaardige en strenge leraar der mensen, is de eerste der ar beiders, de eerste der mijnwerkers, de eerste der boeren. H\j is de beste ge leerde en soldaat", zegt het blad. De laatste der Mohikanen is hij zeker niet... Het hek van de dam Politieke partijen als paddestoelen uit Duitse grond Splijtzwam van het „Tito-isme" in comm. gelederen Nu het hek van de dam ia, steken extremistische partijen in Duitsland de kop op, en is de vorming van nieuwe politieke groeperingen aan de orde van de dag, In het Beiers© parlement bevindt sich ook de afgevaardigde Karl Meissner en deze schijnt op een partijvergadering ta hebben verklaard, dat het tegenwoordige poli tieke stelsel in Duitsland verpletterd diende te «orden. H|j heelt zich uilgesproken voor de wederoprichting van een Duits leger, hetgeen de woede der sociaal democraten heelt gaande gemaakt. Het Beierse „Ministerie voor de Zuivering- eist nn, dat een vervolging wordt ingesteld tegen Mei,snee en eollega Feltenhaensel. omdat zü neo-nazi's ztfn. In Muenschen brau", waar in 1920 de nationaal-socia- listische partij werd opgericht, een nieu we party geformeerd, welke zich „Volks front-beweging" noemen die o.a. de uni ficatie van Duitsland, de toetreding tot de V.N. en hetherstel der grenzen van 1937 op haar program heeft staan Zij beweert niets uitstaande te hebben met neo-fascisten of communisten. Het Tito-isme teistert ook de Duitse communistische party. In de Franse sec tor van Berlijn hebben communisten uit West- en Oost-Duitsland de koppen bij elkaar gestoken. Inderdaad werd een communistische, maar van Stalin afge splitste partij gevormd, waarvan zekere Heinz Scholz tot voorzitter gekozen werd De nieuwe partij heeft goede moed, want zij rekent er op, dat 40 procent der communisten zioh daarbij zullen aanslui- De laatste lammeren van 't jaar Op de boerderij van C. van Toledo te Nieuwhoorn heerst late lentevreugd. Een van de schapen heeft dezer dagen een tweeling gekregen; moeder en kinderen maken het goed. Op deze boerderij heeft men tevens de primeur gehad. In Januari werd er nl. ook reeds een lammerentweeiing ge boren. Een Prot. sanatorium in het Zuiden Er is een interkerkelijke Prot. stich ting Zuid-Nederlands Sanatorium te Bre da tot stand gekomen, om een Prot. sanatorium van pl.m. 250 bedden in het Zuiden des lands op te richten, in samen werking met de Prot. ver. tot Chr. ver pleging van lijders aan t.b.c. Heezeroord te Eindhoven, het Hervormd sanatorium comité te Breda en afgevaardigden van alle Prot. kerkgemeenschappen in Zee land, Noord-Brabant, Limburg, de Zuid hollandse eilanden en België. de vSternecker- ten, omdat zij zal strijden, zowel tegen Potsdam .symbool der Russische expan- Von Manstein gedeeltelijk schuldig bevonden Het Brits Militair Gerechtshof te Ham burg heeft veldmaarschalk von Manstein op negen op de zeventien punten in de uitgebrachte tenlastelegging schuldig be vonden. Hij werd o.m. vrygespraoken van de beschuldiging, als zou hij verzaakt hebben maatregelen te treffen ter koming van het doden en mishandelen van een groot aantal Poolse burgers ter verzekering van een menselijke be handeling der krijgsgevangenen. Even eens werd niet bewezen verklaard, dat von Manstein de massale uitroeiing van Joden, Zigeuners en anderen zou hebben verordend of toegelaten. Achttien jaar gevangenis straf voor ex-maarschalk Volgens een later ontvangen Reuter- telegram uit Hamburg werd von Man stein tot 18 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De president van het Hof zeide. de tijd van het voorarrest bij het vast stellen van de straf in overweging te hebben genomen. Von Mantein, die bij het aanhoren van de uitspraak rood werd in het gezicht en scheen te duize len, werd onmiddellijk door Britse offi cieren de zaal uitgeleid. RUSLAND „BREIDT" ZIJN VLOOT UIT Volgens Janes Figting Ships" Rusland bezig zijn met de bouw van drie slagschepen van 35.000 ton bewapend met langs radiografische weg bestuurde luohttorpedo's. Voorts zou de Russische vloot in de komende jaren met 1000 derzeeërs worden uitgebreid. Pensioenen Toen by de behandeling van de begro ting van Binnenlandse Zaken ook de verhoging van de ministerssalarissen ter sprake kwam, beklom een der Kamer leden het. spreekgestoelte enzweeg. De verwonderde Kamer kreeg een ver klaring van dit stylzwygen in de woor den: „Met deze ogenblikken van stilte heb ik het overlijden van mijn motie over de pensioenen herdacht". De Kamer lachte. Maar niettemin schuilt achter dit tragi-komisch gebeuren een werke lijke tragedie. Reeds jaren klinkt de roep verbetering van de pensioenen, maar steeds is die verbetering afgewezen. Er as geen geld. Vijf jaar duurt het gesol met de pen sioenen nu reeds. Van de bevrijding af. De lonen en salarissen gingen omhoog, de pensioenen bleven gebaseerd op het vooroorlogse salaris. Na veel onder handelingen kwam er eindelijk een toe van 25 pet. waren meer onbillijkheden. De ambtenaar die in '46 met pensioen ging, kreeg een pensioen volgens zijn lage sa laris. Die toeslagen die zyn salaris op peil brachten, telden voor het pensioen niet mee. Maar de coliega. die in 1947 werd gepensionneerd, kreeg wel pensioen over het bedrag der toelagen, omdat die inmiddels bij het salaris waren gevoegd. Zo werden de verhoudingen scheef ge trokken. De Kamer bemoeide zich met de pen- oenen. Een motie tot verbetering werd aangenomen, maar de minister legde de motie feitelijk naast zich neer. De ontwikkeling van de laatste maan den heeft de noodzaak tot de verhoging urgenter gemaakt. De devaluatie met de daaraan vastzittende verhoging der pry- de aangekondigde huurverhoging, brengen de gepensionneerden in een positie, die sterk afsteekt tegenover die der nog werkenden. Als straks de lonen met 5 procent omhoog gaan, grijpen de gepensionneerden er weer naast. Van de 25 pet toeslag, die toch al te laag was die door de minister voor hen die ln '45 nog niet gepensionneerd waren, bo vendien nog werd verlaagd, gaat op die manier een heel stuk af. Het wordt hoog tijd, dat aan de gepensionneerden recht wordt gedaan. Er is al lang genoeg ge wacht. We begrijpen, dat hier allerlei moeilijkheden liggen. Maar degenen, die hun leven in dienst van het Rijk besteed den. hebben recht op een behoorlijke oudedagsvoorziening. En daar ontbreekt het vandaag bij de voor '47 gepension neerden aan. Dat de ministers een hoger salaris krijgen is alleszins redelijk. Maar het is niet juist, daan-oor geld beschik baar te stellen en tegelijkertijd te zeg gen, dat er voor de verbetering van de pensioenen geen geld is. We weten, dat het laatste heel wat meer zal kosten dan het eerste, maar het gaat hier om de ar gumentatie. En er is ook nog zoiets als psychologie. Ten verweer Van de zijde van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt men ons mede, dat in ons artikel van Zaterdag over dit departement enkele onjuisthe den staan, hetgeen tot gevolg zou heb ben dat de kwestie zelve verkeerd is be licht. Zo is de echtgenote van de secretaris generaal van het Ministerie nimmer ty piste geweest. In Januari 1941 trad zij in dienst van het toenmalige Departe ment van Waterstaat by het Vertaal bureau, van welk bureau zij in Juli 1941 tijdelijk hoofd werd. In Mei 1945 werd zij in de rang van commies toegevoegd aan de directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst en op 1 Juli 1946 be vorderd tot hoofdcommies, zulks op voordracht van de directeur-generaal. In Juni 1948 werd zij by ministeriële be schikking in deze rang overgeplaatst naar het Bureau Buitenlandse Verkeers- betrekkingen bij het Directoraat-Gene raal van Scheepvaart. Men herinnert er ons voorts aan, dat de secretaris-generaal in October 1948 als zodanig bjj Kon. Besluit is benoemd. Zyn echtgenote was toen reeds geduren de twee jaar en vier maanden hoofd commies. Wy moeten erkennen, dat bij deze uit eenzetting, die wij op verzoek van het dep. doorgeven, de zaak in een aanzien lijk minder ongunstig licht is komen te staan. En deswege betreuren wij het, dat deze gegevens in deze vorm ons by het schrijven van ons artikel niet bekend Wat inéüsa ichz het aanbeveling verdient, dat op partement tussen een hogere en een lagere ambtenaar een huwelijksverhou ding bestaat. Dat is weer een andere kwestie dan die van de gehuwde ambte nares in het algemeen. Hier is een kwes tie van intern persooneelsbeieid aan de orde. En nog afgezien van de vraag, hoe men denkt over de gehuwde ambtenares, zyn wij geneigd, de vraag naar de wen selijkheid van zulk een huwelijksverhou ding op één en hetzelfde departement ontkennend te beantwoorden. IN ZIJN UITMNDERS-IJVER TE VER GEGAAN Wegens het bouwen van een helicopter zal de 45-jarige Duitse uitvinder Walter Galansker uit Frankfort morgen voor een rechtbank van de Amerikaanse Hoge Commissie moeten verschijnen. Er be staat n.l. een vllegtuigbouwverbod voor Duitsers. Galanska verklaarde, dat hij het vliegtuig heeft geconstrueerd, omdat hy nu eenmaal uitvinder is. AARDBEVING IN PUNTA ARENAS In 's werels Zuidelijkste stad PunH Arenas (Chili) zyn Zaterdag gebouwen door een aardbeving beschadigd. WEERBERICHT Iets kouder Tot morgenavond verwacht •'ity'M De Bilt: Lanss de Wadden- ISLklfl kust krachtige en storm- mS-J achtige. elders krachtige en tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en West. Vrij veel r bewolking met enkele buien. Iets kouder. ZON EN M.AAN. DINSDAG 20 DECEMBER. Zon op 8.45, onder 1630; maan op 10 09, onder 16 36 uur. 27 December EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1