Voor jubileum-, huwelijks- en verlovingsgeschenken naar 't Antiek Binnenhuis Muusse, GROOT KINDERFEEST De oudste ingezetene van Leiden hoopt morgen honderd jaar te worden Kunst in Klank en Beeld Mébro-Brood MelkBrood A. H. v. NOORT NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 17 DECEMBER 19£ Daar zult U wel slagen voor een geschenk van blijvende waarde! Antieke Wandklokken, Staande Klok, Thee-emmers met ketels, zeer aparte Schemerlampen, Theeservies, Blauwe borden, Cekleurde borden. Koper, Tin, Wortelnoten gebogen 3-laden-com- mode, Electr. Kronen met 6 en 12 armen. Hooigracht 59, Leidei Telefoon 23264 „Tante Betje", een levend bewijs van „Arbeid adelt" Morgen hoopt mej. de wed. Van RossenSollie, verpleegde in het Tehni» voor Ouden van Dagen in de Kaarsenmakerstraat, honderd jaar te worden. De wed. Van Rossen tante Betje wordt zo door de bewoners van het tehuis genoemd geniet nu reeds twintig jaar de verzorging van directie en personeel van het rust huis, dat door het college van regenten der Herv. Diaconie wordt bestuurd. Tante Betje, die enkele maanden bed legerig is geweest, is nu weer zo ver of krachten gekomen, dat zij. met -betrach ting van de nodige voorzichtigheid, haar feestdag zal kunnen vieren, temidden haar honderd huisgenoten, GESPREK MET TANTE BETJE Wil men met Betje praten, spreek dan over haar jonge jaren. Dan vertelt ze dat haar meisjesnaam Sollie is en haar voornaam Elisabeth. Haar vader zemmaker en woonde op de Begsten- Honderduit kan ze vertellen over haar dienstbetrekking bij de familie Wasse naar aan de Oude Singel. „Ik heb altyd in de huishouding gediend", zegt ze trots, „en nooit in de fabriek. Niet om op me zelf te pochen, maar ze hebben een beste meid aan me gehad. Ze konden op me steunen- Niet dat ik met me liet sollen, maar ik was nooit brutaal. Dat moeten de mevrouwen juist hebben. Toen ik ging trouwen, is mevrouw gaan sukkelen met de meiden. Want goede meiden vind je niet overal". Twee kinderen had de familie Wasse naar. En Betje spreekt over hen alsof het haar eigen bloed is. Waarschijnlijk omdat ze zelf nooit kinderen gehad heeft, hebben deze twee jongens zo'n warm plekje in haar hart gekregen. Alsof ze het voor zich ziet, vertelt Betje over het huis aan de Oude Singel, over haar klei ne kamertje, het gaslampje in de gang en de boterham, die ze 's avonds mevrouw mee naar huis kreeg. „Soms gaf ik ze thuis wel eens een stukje die boterham. Maar niet altijd. Toen zei mevrouw, dat als ze thuis lastig war ik m'n boterham maar eerst bij haar de keuken moest opeten. Maar dat heb ik toch nooit gedaan." Hoofdstuk twee uit de geschiedenis van Betje is haar eerste huwelijk met Van Wijngaarden. Eerst woonden ze op de Binnenvestgracht bij het Plantsoen. Maar niet zo lang. „Want de vent naast ons klom telkens over de schutting heen en daar moesten we niks van hebben. Toen zijn ze gaan verhuizen. Wanneer haar man gestorven is, weet Betje niet'meer zo prêcfes.. „Ik was toen ongeveer vijftig, geloof ik." Ook de da tum van haar tweede huwelijk" is haar ontgaan. Dat was met Van Rossen, die voor Betje een stiefzoon meebracht. „Leeft die stiefzoon nog?" ,(Ja, hij komt nog wel eens hier. 't Is een echte lieve jongen. Hij is niet zover meer van de tachtig af" „En ben je steeds gelukkig geweest. Betje?" ..Och mijnheer, we waren altijd een voudige mensen. Opschik hadden we niet, maar we mochten gezien worden. M'n eerste man was een goeierd, echt een kind des Heren. Die tweede man was weer anders. Daar kun je niks aan doen. Als je maar leeft naar het woord des Heren, komt het altyd wel goed". Ook de overlijdensdatum van haar twee de man is Betje ontgaan. Maar zeker is dat ze nu al ruim twintig jaar in het Minnehuis verblijft. Hoe langer men met Betje praat, hoe vertrouwelijker ze wordt. Dan vertelt ze over de Pieterskerk, waarin haar hu welijken ingezegend werden, en over do minee Brouwer. „Dat was pas een man van Gods woord", zegt zc. „En als je van zo'n leraar houdt, ga je graag naar hem luisteren". Dat heeft Betje dan ook trouw elke Zondag gedaan. Morgen (Zondag) wordt ze honderd jaar. Maar de viering daarvan kan haar niet zoveel schelen. ..'t Schijnt dat ze er feest van gaan maken", vertelt ze. „Ik heb tenminste wat gehoord in de zaal.'' Dat wordt inderdaad gedaan. Het hele huis viert mee. En de moeder heeft Betje al een glaasje „avecaat" beloofd want dat lust ze ook nog wel. HET AANLEGGEN VAN HET NIEUWE WOONWAGENKAMP AANBESTEED Ten stadhuize werd gisteren door de directeur van gemeentewerken te Leiden aanbesteed het aanleggen van een ter rein voor een woonwagenkamp aan di Broekweg (I) en het bouwen van eer paardenstal, latrines c.a. op bovenge noemd terrein (II). Er werd als volgt ingeschreven: A van Halem, Leiden f 11,930,— I; fa. Rien- stra, Rotterdam f 12.500,— I; fa. Lange- veld. Alphen aan den Rijn f 12,600,— I; fa. Keizer en Monshouwer, Bergschehoek f 12 900,I; fa. v. d. Blij Oegstgeest f 13.580,II; fa. Vestdijk en Zoon van Wanrooy, Woubrugge en Leiden f 13.925 II; N.V. Prori, Wassenaar f 15.990,— I f27.950,— I en II; fa. Kooy- man. Voorschoten f 17.200.I; fa. v. d. Waals, Leiden f17.200,— I; f28.800.— 1 en II; L. Boekee, Den Haag f 24.000,I; N. Mol, Leiderdorp f 12.025,II; K. Bur- gy. Leiden f12 050.II; Th. Barten, Lei den f 12.200,II; M. Kool, Warmond f 13.000.II; F. Donker, Alphen aan den Rijn f13.200,— II; L. P. v. d. Geer, Lei den f 31.400,I en II. velen de tachtig en negentig gepasseerd zijn en die zich met haar zullen verheu gen, misschien wel met de stille hoop dat ook zij eens dit zeldzame voorrecht mogen beleven. Dat een arbeidzaam leven een gezond mens geen schade doet, daar is tante Betje het levend bewijs van. Haar ouders waren arbeidersmensen en reeds op jeug dige leeftijd ging zij in betrekking, totdat zij in 1878 in het huwelijk trad met Paulus van der Wijngaard, die in overleed. In 1918 werd voor de tweede tal de gang naar het Leidse stadhuis nu aan de zijde van Abra ham van Rossen. Dit tweede huwelijk vond zijn einde in 1929 door het over lijden van tante Betje's echtgenoot. In de herfst van 1929 nam zij haar intrek in het Minnehuis, het huis dat er zo kazerne achtig aan de buitenkant uitziet, maar aar de oudjes een gezellig tehuis vinden liefderijk worden verzorgd. Mej. Van Rossen is voor haar hoge leef tijd nog in goede conditie, al gaat het lopen niet meer en al kan zy niet meer zo goed zien Over 't algemeen is zij hel der van geest, vriendelijk en dankbaar tegenover allen die haar omringen. Tante Betje leeft veel uit de herin ring. Haar «goede vader leeft voort' haar gedachten en met haar man houdt ze nog menig gesprek. De centjes om eten voor hem te kopen zijn opgeborgen in een witte bandenzak, die zij voort durend onder bewaking houdt. Maar door die herinneringen heen staat ook het heden helder voor haar en weet ze de dingen opperbest te onder scheiden. Dc mensen uit haar omgevin; en dat' zijn er uiteraard velen kaï ze goed uit elkaar houden en ze herkent hen veelal aan de stem of handdruk. 't Is een lust om haar een spalm- of gezangvers zonder fout te horen voor dragen. wanneer er bij het kleine zaal orgel gezongen zal worden, verzen tot lof van Hem, Die voor haar alles wèl ge maakt heeft. Want dat is tooh het in tante Betje's leven, dat zij zich het eigendom weet van die God die ons van kracht tot kracht en die ons langs Zijn wegen leidt tot Zijn eeuwig Huis. Ja, daar weet tante Betje ook van mee te praten en met ontroering luistert men naar haar oude stemmetje, als zy over die dingen spreekt. Morgen is het feest in het Minnehuis. feest om tante Betje. Veel zal aan haar voorbijgaan, maar wij weten, dat zij boven alles dankbaar zal zijn. Dankbaar jegens God die haar in haar lange leven gezegend heeft en haar ogen richt op het heil in Jezus Christus. Dankbaar ook jegens de mensen die haar omringen met hefde en zorg. Tante Betje. onze goede wensen op uw feestdag! Morgenmiddag van half 3 tot half 4 kan en de 100-jarige feliciteren. Het gewone bezoek 'zal dan van 4 tot 5 uur kunnen plaats hebben. De 100-jarige in het Hervormd Tehuis voor Ouden van Dagen, die zich de oudste inwoner van Leiden mag noemen, temidden van de directeur en direc trice, het echtpaar YViersma. Foto N. van der Horst. Leidse textielonderneming zoekt buitenl. arbeidskrachten voor haar weverij Te kort aan geschoolde wevers baart grote zorgen richten dan zich, met inspanning, voor dat werk bekwamen- De gevolgen hiervan zijn funest te noemen. Nu gaan buitenlanders het geld ver- dionen. En het gevaar is niet denkbeeldig, dat de dreigende werkloosheid in deze situatie gretig voedsel vindt. Ten zeerste betreurde onze zegsman het. dat in Leiden waar de textielindustrie toch een hoogstbelangrijke plaats inneemt, de tex tielschool zeer waarschijnlijk zal worden opgeheven. textielonderneming in in het werk gesteld om everlj buitenlandse Er is vooral in Leiden ERESCHULD EN DANKBAARHEID Herinnerd wordt aan de muziek- en filmavond van „Ereschuld en Dankbaar heid". Dinsdagavond om 8 uur in de Stadszaal. Over het mooie programma voor deze avond schreven wij reeds EEN DOKTER NODIG? De Zondagdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de doktgrs van Alphen, De Jager en Ver- brugge. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 17 Dec. 13 uur tot Zaterdag 24 Dec. 8 uur waargenomen door apotheek Herding en Blanken, Hogewoerd 171, tel 20502, en apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. heeft een grote Leiden pogingen mor haar stoffen- evers te krygen. een groot tekort rplaatsing zonder icer van dekenwevers naar een stoffen every op verschillende bezwaren zot uiten. Aangezien het uitgesloten moe orden geacht, dat in ons land nog stof- •nwevers zonder werk zouden lopen bleef slechts de mogelijkheid om het bui tenland in de arm te nemen over. Het li dienst nemen van buitenlanders zal voor lopig op beperkte schaal geschieden. Mei edelen, dat in de betreffende onderneming binnenkort drie of vier nationaliteiten vertegenwoordigd z yn. De directeur van deze fabriek drukte in een kort telefonisch onderhoud, dat wij met hem hadden, zijn spijt uit over deze gang van zaken. Zijn pogingen bij enkele buitenlandse regeringen ter verkrijging van wevers zyn niet los te zien van feit dat onze textielfabrieken te kampen hebben met een zekere mate van onge schooldheid van hun personeel. Steeds probeerde men jonge fabrieks arbeiders te interesseren voor vakoplei ding. De uren, waarin les wordt gegeven, krijgt men zelfs uitbetaald. En als de directie op haar advies om dit of dat boekje ter vergroting van de vakkennis eens aan te schaffen dan hoort: „dat moet zij maar voor ons kopen", dan schetst dit wel een mentaliteit, die zeker niet moed gevend voor haar is. Kortom: de erva ring leert, dat er veel jonge arbeiders zyn, die liever ongeschoold hun werk ver- Geref. ziekenverpleging te Leiden De vereniging voor Geref. ziekenver pleging te Leiden heeft gisteravond een ledenvergadering gehouden in de kcr- keraadskaimer van de Zuiderkerk. De voorzitter, de heer J. Roorda, opende. In zijn jaarverslag merkte de heer J P. Karstens op, dat het eigenlijke werk steunt op de werkkracht, de bekwaam heid en de activiteit van de wijkzuster Over 1948 werd aan 50 patiënten me, 1867 bezoeken verplogingshulp verstrekt Ten opzichte van het consultatiebureau zuigelingen werd gemeld, dat in totaal 213 kinderen werden ingeschreven n dat het aantal consulten 1254 bedroeg. Voor hoogtezon-behandeling werden ló enten geregistreerd. 70 leden maak- gebruik van de gelegenheid om kosteloos of tegen geringe vergoeding erpleiginigsmaterialen te verkrijgen I- totaal werden 100 artikelen uitgeleend. Tot slot werd dank gebracht aan dokter J. G. van Es. genee®kurJ'g adviseur De rekening kon gesloten worden met een batig saldo van f272,90. Zuster Meijening hield vervolgens een lezing over de zieken, hun omgeving en crpleging. Zij bekl de. dat wii de I l.'dht hebben hot be. n v; n de zi. ken zoveel ir gelijk te verlich.cn. Leidse N.C.R.V.-ers vergaderden Belangstelling voor buitenlandse reizen neemt af In de bovenzaal van „De Doelen" ver gaderden gisteravond de leden van de Ned. Ohr. ReisverenLging, afd Leiden. De voorzitter, de heer A. van der Bos. haalde in zijn welkomstwoord enkele herinneringen uit het afgelopen jaar or dacht daarbij vooral aan de jodel- rnée en de verenlgin-gsneis naai Beroer Oberland. H-ij merkte op, dat de belangstelling voor buitenlandse r-eizer stenk vermanden, en vond de vooruit zichten voor 1950, mede door de deva luatie, niet erg gunstig, hetgeen niet be tekent, dat men bij de pakken gaai De heren A. v. d. Bos en A. B. Bree- baart zullen de aJM-eling op de algemene vergadering op 7 Januari as. vertegen- oor-diigen. Op deze vergadering komt in voorstel van de Leidse afdeling sprake, waarin gevraagd wordt het rets- programmaiboek vóór 30 April te publi Tevens zal worden verzooh! or de boekbespreking in het reisblad t schrappen en deze te vervangen door ;n lijst van nieuwe leden. Daarna werd een smalfilm van de ge eente-reiniglngsdienst vertoond, d ie st zien. welke schone en idyllische plekjes deze uiterst nuttige tak var dienst alzo bezoekt. Zo tussen neus en lippen door werden de Leidenaars nog eens aangespoord om hun huisvuil niet kwak-keloos ergens te deponeren. En al is de film van een niet zo recente dt- tum, dit verzoek blijft (helaas) steeds actueel. Als verrassing werd tevens een filmpje gedraaid over een excursie mar Texel. Deregen speelde wel de boventoon deze rolprent. 3p 16 Januari zal Mary Pos een cau- ■ie voor de leden houden over Egypte op 16 Februari voert het hoofd bestuurslid". de heer Aïipherts, de ledaii in een lozing mee naar Rome. Lióhtbee!- den zullen beide lezingen vergezellen JONGENS EN MEISJES GAAN WEER KERSTLIEDEREN ZINGEN Evenals vorig jaar zullen Leidse jon gens en meisjes op de vooravond van Kerstmis op verschillende punten in de stad Kerstliederen zingen Reeds ver schillende scholen (Ned. Herv., Geref en R.K hebben medewerking toegezegd Iedere school krijgt een eigen stadswijk en route toegewezen. Vraag naar geschoolde arbeiders steeds groter Leidse Chr. houtbewerkers byeen Gisteravond wa6 er in het gebot voor Ohr. Sociale Belangen een leden vergadering van de afdeling Leiden .an de Ohr. Bou-tbewerkersbond. De voorzit ter, de heer H. van der Keur. legde er in zijin openingswoord de nadruk op, dat wij in de Ohr vakbeweging niet zo teer moeten letten op het aantal als wel op de innerlijke kracht. Wij zijn niets be ter, wijzer of sterker dan de anderen, maar toch hébben wij iets, dat die deren missen, en wél de verbondenheiii aan God en aan Zijn Woord. Als we dit verbondenheid gaan verliezen, stranden ook wij, aldus spr. De heer H, van der Heijden, hoofdbe stuurder, sprak over de industrialisatie in ons land. Handel en scheepvaart h ben, aldus de heer Van der Heijden, dustrie gebracht. Nederland moet zijn industrie uitbreiden om werk te schep pen voor zijn mensen en om de goede ren, die wij uit het buitenland impor teren, te kunnen betalen. Er zit een gat in onze betalingsbalans van niet minder dan één milliard. Om onze séhulden te kunnen verminderen of geheel op te heffen, moeten wij meer produceren Spr. wees verder op de noodzakelijk heid van opvoering der vakbekwaam heid. De vraag naar geschoolde arbeids- kraahten wordt steeds groter. De heer Van der Heijden waarschuwde tegen de faitisme Na zijn betoog volgde een levendige gedachtenwisseling. DRIE JUBILARISSEN BIJ HOUT HANDEL VAN HOEKEN Bij de Houthandel Gebr. v. Hoeken waren vandaag drie jubilarissen, t w- de heren F. Ramak (40 jaar), A. Barendse en Th. Nieuwenhuizen (25 jaar). De ju bilarissen werden toegesproken door de directeur, de heer P. J. van Hoeken, die hun ijver en toewijding loofde. Hij over handigde hun een enveloppe met inhoud en het diploma van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel. "De heer Ramak k:eeg daarbij de gouden en de heren Ba rendse en Nieuwenhuizen de zilveren draagmedaille. Ook namens het perso neel werd het woord gevoerd en ge schenken overhandigd De heer Ramak dankte mede namens zijn mede-jubila rissen voor de hartelijke woorden en ge schenken. BERICHT Wegens overvloed van copy konden verschillende berichten en verslagen niet worden geplaatst. Redactie. Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Ernstig motor-ongeval Gisteravond om ongeveer 8 uur botste in de Prins Hendrikstraat een motorfiets tegen een luxe auto. De heer B., die het motorrijwiel bereed in gezelschap van zijn verloofde als duo-rijdster, merkte, vermoedelijk door de motregen, de auto van dokter v. K. uit Alphen niet op, die juist het Hazeveld wilde inrijden en B„ die in de richting Gouwsluis reed, daar door sneed. De botsing was vrij hevig. B. brak het rechterbeen en moest naar het ziekenhuis te Gouda worden over gebracht. De duo-rijdslër bleef ongedeerd; het motorrijwiel werd zwaar 'beschadigd. Hillegom Coca Colafabriek geopend. De opening van de Coca Colafabriek vond gistermiddag plaats. De heer N. W. Walther, directeur van dit bedrijf, de N.V. Botfelmaatschappij „Noord-Holland", sprak als eerste de tal rijke genodigden in de gepavoiseerde zaal toe en vertelde, dat deze N.V. door Nederlanders en met Nederlands kapi taal is opgericht en dat men hoopte de capaciteit reeds binnen een half jaar te kunnen verhogen. Daarna was het woord aan de burge- eester van Hillegom. jhr. mr dr O. F H. van Nispen tot Pannerden. die ?t nieuwe bedrijf hartelijk welkom heette in zijn gemeente Hij noemde de industrialisatie op het ogenblik overal gebruikt „slagwoord", dat zelfs tot gemeentelijke kringen is doorgedron- „Ja, wcrkclyk, ik ben een beetje trots op je". Na deze woorden van zyn baas, dc heer K. Schcffcr te Wassenaar, poseert de kampioensduif van de tentoonstelling der Leidse concourscommissie, op keurige wyze voor onze fotograaf. Foto N. v. d. Horst gen. Maar de vestiging van een reëel en weloverwogen bedrijf, rustend op stevig fundament, stelde hij zeer op prijs. Hij hoopte, dat deze „mariage de raison" spoedig zal veranderen in een „mariage d'amour" j?n dat deze nieuwe industrie voortvarend en met voorspoed werk- Ook de voorzitter van de raad van commissarissen, de heer W. E. H. M Melchers, sprak nog enkele woorden en daarna bezichtigden alle belangstellen den het zojuist door burgemeester Van Nispen tot Pannerden geopende bedrijf. Katwijk aan Zee Ernst en humor in het Niwln-werk. Gisteravond werd in de Kapel een contactavond gehouden van de Niwin De avond werd geopend door de heer J. R. Bloot, die allen hartelijk welkom heette. Nadat het Hervormde zangkoor uit Katwijk aan den Ryn o.l.v. de heer L. B Korstanje enkele geestelijke liede ren had gezongen, gaf de heer J. van Rijn een overzicht van het financieel beheer van het Niwin-comité. In de drie jaren, dat de plaatselijke afdeling werkt, is f 16407.74 ontvangen. Er is nog een batig saldo van f472.84. Bovendien zijn er gelden geschonken voor de cantine- wagen en de Kerstpakkettenactie. Mej W. van Beelen declameerde enkele ver zen. Ds S. G. J. Goverts sprak hierna in verband met het naderend Kerstfeest. De heer D. Goedhart sprak hierna over „Ernst en humor in het Niwinwerk." De Niwin is eigenlijk een wonderlijke vereniging. „We zijn blij, dat we kleiner gaan worden!" zei spr. Voor de houding van onze jongens in Indië past een ere saluut. Het thuisfront is tot hulp ge weest. De Niwin naast de kerkelijke fron ten, ieder op eigen terrein. Spr gaf eer terugblik over de afgelopen tijden er vertelde, hoezeer de soldaten in Indië de Katwijkse bevolking dankbaar zijn, Dit wordt bevestigd door de gerepa trieerde jongens. Met klem vroeg spr nog om toch vooral veel lectuur te zen den. Nadat een Kersttableau was opge voerd door een 16-tal meisjes, verloof den van militairen in Indië. eindigde de heer D. Goedhart met het lezen van gedeelte uit Lucas 2 en dankgebed. Hoog en laag water Zondag 18 December: hoog water 1.31 13.50 uur; laag water 9.44 en 21.55 Maandag 19 December: hoog water 2.22 14.42 "uur; laag water 10.30 en 22.53 Kerk en Schoo Beroepingstverk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Lollui (Fr., toez C. C. Addink te Wolsum; Heden P. J. F. Lamens te Elspeet; Monnikendam (toez.) B. J. Riemersma Stavoren. Aangenomen: naar Meerssen-Valken burg (toez.) F. de Boor. pred. Prot. Ker| in Indonesië, die bedankte voor Oldj Geref. Kerken. Beroepen: "te Arui E. de Vries, cand. te Zuilen. Aangenomen: naar Haaksbergen rend ouderling) A. de Korte te Hillegon Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepei te Leerdam C. v. d. Waal te Sneek; Garrelsweer cand. E. Bruning te Zwolli Chr. Geref. Kerken. Beroepen: Zwyndrecht W. F. Laman te Rotterdam West. Oegstgeest Dokter en apotheek medische Zondagsdienst word waargenomen door dokter H. Varekamp Geversstraat 45. tel. 21916, de dienst de apotheken als steeds door de Oegstgees- apotheek, Wilhelminapark 8, tel 26271 W eihnachtsoratorium van Bach Het Weihnachtsoi;alor-ium -van Bach bestaat. uit zes kerkelijke cantates, die gecomponeerd werden om op zes ver schillende Zondagen te worden uitge voerd. Het werk bevat vele gedeelten die aan andere composities zijn ontleend en behoort dus niet tot de meest spronkelijke werken van Baeh. Maar de muziek is zo geniaal, de wijze, waarop Bach uiting geeft aan zijn vreugde de geboorte van de Heiland, is zo sterk gezond, zo weldadig en verkwikkend. een uitvoering van dit werk altijd er de mooist denkbare muzikale bereiding voor Kerstmis vormt. Het Leids Studenten Zangkoor e Studentenorkest „Collegium Musicum" hebben gisteravond in de Remonstrantse kerk de eerste drie delen uitgevoerd Waar. zoals reeds opgemerkt werd. het 'erk niet bedoeld is om op één avond te 'orden gezongen, kan tegen een ge deeltelijke uitvoering geen enkel be- bestaan Wanneer wij ln aanmer king nemen, dat het veeleisende werk door dilettanten werd gezongen en ge speeld. kunnen wij voor de uitvoering slechts de grootste waardering hebben Henk Berghout heeft gezonde opvat tingen omtrent tempo, dynamiek, agogiek klankverhouding bij Bach. Hy ver ft in elk romantiserend effect zonder daarom in starre monotonie te vervallen. Integendeel, zijn directie is bezield en levend. De koralen klonken zeer expres sief, de koren, waaronder zeer moei lijke zijn, werden met een loffelijke beheersing van de technische moeilijk heden en met mooie voordracht gezon gen. De orkestpartij is zeer veeleisend. Dat er enkele kleine technische tekortkomin gen waren weegt niet op tegen de ver zorgdheid en muzikaliteit waarmede ovei 't geheel gemusiceerd werd. Wim Bruning was een goede Evange list; enkele recitatieven verdragen iets vlugger tempo. Bas de Groot zingt wel met expressie, maar vibreert te veel. ook wanneer de muziek zulks niet hebben kan. Jeannette van Dyck er Mia Greeve hebben voortreffelijk ge zongen. De kerk was vrij goed bezet. Hennie Schouten. „Ik ben een kleurling In een speciale ochtend-voorstelling woonden we in „Casino" de vertoning bij de nieuwe Amerikaanse film „Ik ben kleurling" (Home of the brave). Hol toneel en de film in Amerika gaan de laatste tijd steeds meer „problemen" de orde stellen. „Ik ben een kleurling" behandelt het negervraagstuk, een Ame rikaans probleem in het bijzonder, maai Nederland ook geldend. Men denke slechts aan Oost- en West-Indië. De film stelt het probleem niet in het groot, maar groepeert het rondom slechts één neger-soldaat. Peter Moss, die blanke oorlogsmakkers ten voorbeeld kan zijn als het gaat om opofferende trouwe vriendschap. Helaas, Mossy is maar een kleurlingdus anders (minder) dan anderen. Zo voelt hij zich zelf ook. Zijn oude schoolvriend Finch, die hem tot wederzijdse vreugde na jaren weer ontmoet ergens in het Verre Oosten tijders de oorlog tegen Japan vat op zijn oude roeping op, om Peter van dat gevoelen af te brengen. Finch doet vooropgezet en bewijst daarmee, dat het probleem in hem zelf ook leeft. Slechts Mingo (een andere strijdmakker) ziet de zaken reéht en kent -het probleem niet, enkel en alleen omdat tot hem de kleuren niet spreken. „Ik wist niet, dat U blank was", zegt hy tot zyn comman dant. .Niemand ls anders dan andenen", aldus Mingo. „Tegenover elkaar niet, maar vooral ook tegenover God niet", zouden Iwe er aan toe willen voegen. De film gebruikt die woorden niet, maar de „vleugellamme" Mingo (hij .moet zijn rechterarm missen) zal met Peter verder door het leven gaan, „omdat ze eender zijn", „léfaèrds onder elkaar". Dooh dan -is er ondertussen op een eiland in de Stille Zuidzee heel wat ge leurd. Gruwelijke oorlogsbeelden toont de film echter allerminst. Wel de ondoor grondelijkheid en het angstaanjagende van de rimiboe op het overigens zo mooie tropische eiland. E. H. H. KATWIJKERS Wij hebben iets aparts ZUIVERE AMANDELKOEK MARSEPAIN. KERSTKRANSEN FIJN KRENTENBROOD ENZ. Bestel s.v.p. vroegtijdig Beleefd aanbevelend, H. H. v. d. PLAS Telefoon 2649 Ten Brittenstraat Lisse Maandag a.s. houdt te afd. Lisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond een Kerstwijding in de Ned. Herv. kleuter school. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Den Herder. Rijnsburg Groentenveilingsvereniging groentenveilingsvereniging verg» derde gisteravond onder voorzitterscha van de heer L. P van Egmond. Dez richtte een speciaal woord van welkoi aan het aares van de heer Kommens, di een referaat hield over de export fondsvorming. Door de heffing op de artikelen kome de tuinders vrij tegenover de regering i. Minimumprijzen voor ae expoi zijn noodzakelijk. De afzet zou door nog verdere verlaging der prijzen veel toenemen. Een vergoeding doorgedraaide artikelen vond spr. nutty daar anders de groenten buiten de om zou worden verkocht. De tegenstellingen in de tuinbouw zij: te groot om een algemeen fonds te v< men. Fondsen voor de afzonderlijke pi ducten zijn beter op hun plaats. De hef fingen dienen dan per kg te geschieden Ook dient men deze waarheid in acht nemen: De consument moet niet eten, u de tuinder teelt, doch de tuinder mc telen, wat de consument eet. Tcnslott ging spr. de toekomst voor de export Hij zag meer mogelijkheden voor vroege dan voor de late producten. Sassen heim De Zondagsdienst der huisartsen wordt' waargenomen door dokter J. V oorschoten De medische dienst wordt waarge nomen door dokter H. Olthuis, Leidse- weg 179, tel. 527. anwege het slechte i ag: KW 129 89 k, KW 163 129 k, H 4 k, KW 45 173 k. KW 170 40 k. totaal 610 kantjes. sen: volle haring f 33.30—34.80. stei f28—29 40. ijle haring 122 50—23. Laat U NIET misleiden, WIJ alléén bakken: LUXE BROODBAKKERIJ Doezastraat 2 - Tel. 21047 Bestel nu reeds Uw Kerst* en Mébro- brood voor de a.s. Kerstdagen MEISJES JONGENS DINSDAG 20 DECEMBER IN DE U.N.I.-ZAAL fe KATWIJK AAN ZEE Dit wordt een middag om nooit te vergeten CERTJAN EN MAARTJE MET HUN SPREKENDE LORRE in LEVENDEN LIJVE op het toneel De prijs ls zeer laag gesteld, haast niot te geloven! Het kost slechts 40 cent Aanvang le voorstelling 4 uur 2e voorstelling 6 uur jgbaar by R i. Boon, I Barnhoorn, Adrianastraat 17. Wat de Nieuwe Leidsche NU laat zien, Bezorgt IEDEREEN plezier voo Witte crêpe rubber Witte crêpe rubber zolen en hakken, plaatsen wij in alle dikten onder Uw schoenen Ziet onze etalage. Model Schoenmakerij ..C O IV B O Y" NIEUWE RIJN 79. Tel. 23402 Varta, B.A.F. Delco-Retny Auto-Lite A.C. qPOIHEKERSDUH?2LEIDEN-TEl-2030a betrouwbaar. ERRES- AGA- PHILIPS- R10I0T0ESTELLEN in elke prysklasse. A. DE WIT'S HANDELSHUIS Plaats een Koerier is dé manier! hmderdI Waarom zou"'^blij ven doorsukkelen nu Brooks- breukapparaat U Uw breuk doet vergeten? 10 DAGEN GRATIS PROEF ■■■■GRATIS COUPON»*! Brooki Breukapparatan Badrijt SINGEL25( 55G)A*DAM-C. Zend mil zonder verplichting t Uw brcukapparaat Steno-Typiste Nederl., leeftijd 20 h 21 jaar. Minstens dipl. Mulo. Bij voorkeur spoedige indienst treding. Br. no 567 bui». I/.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2