Jlicutuc geitectfe GTuuraitt Bidault zal op Marianne's costuums moeten bezuinigen Wist U VRIJDAG 16 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; 0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per milimeter. (B8 contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7996 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKEATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoasttcb Is gfjelfeoea tnyn bert ia tcyfjcnspoct" Dokter, dominee en zieke visser Zie pag. 3 Belastingwee in Frankrijk Queuille snelt te hulp, teneinde kabinet van ondergang te redden Hoe zal de Franse premier Bidault de klippen kunnen omzeilen, waarop zyn voor ganger is gestrand? Volgens Reuter is de Franse regering in ernstige moeilijkheden geraakt met haar meerderheid in het Parlement over de nieuwe belastingen, waar- In de begroting voor 1950 voorziet. In de wandelgangen van het gebouw, waar de Assemblée zitting heeft, werd gisteren opnieuw gesproken over een mogelijke regeringscrisis. Er zijn echter waarnemers die verwachten, dat de regering nog wel een compromis zal vinden, hetwelk haar in staat zal stellen het jaar 1949 te overleven! Hoe is nu het standpunt der verschil lende partijen? Zoals men weet, heeft de regering Bidault voorstellen ingediend, welke de belasting-opbrengst het vol gend jaar met circa 180 milliard zouden moeten verhogen. De M.R.P., dat i: Bidaults eigen partij, eist, dat deze be lastingvoorstellen zullen worden goedge keurd. De Socialisten staan in het alge meen achter dit voorstel, maar de andere regeringspartijen, dus de Radica len en de Onafhankelijke Conservatieven zijn fel tegen elke nieuwe belasting ge- Zij eisen, dat Marianne maar eens der kostbare regeringscostuums moet dragen, hetgeen wil zeggen, dat de begro ting door ingrijpende bezuinigingen op het ambtelijke en militaire apparaat evenwicht moet worden gebracht. In dit verband maken wij nog melding van een bericht van Ass. Press. De ex- premier van Frankrijk, Henri Queuille. doet namelijk pogingen om het huidige kabinet van de ondergang te redden. Hij probeert zijn Radicaal-Socialistische vol gelingen over te halen, de plannen var de minister van Financiën, Maurice Pet- sche goed te keuren. Queuille was mei spoed uit zijn woonplaats in Midden- Frankrijk naar Parijs gekomen en bracht een spannende dag door met eindeloze besprekingen in het Parlementsgebouw. Resumerende, indien de Radicaal-So cialisten of de Socialistische Partij zich Uit de regering terugtrekken, dan bete kent zulks de val van het kabinet Bidault. Gisteren werd ook in de Assemblée het debat geopend over de wet, betreffende Partisanen in Roemenië roeren zich Tijdens acties van de verzetsbeweging zijn in Roemenië eenheden van het Rode leger met guerrilla's slaags geraakt, waardoor 10 partisanen en 40 Russen zouden zijn gedood, meldt de Daily Te legraph. Enige tijd geleden werd bekend gemaakt, dat de communistische ringstroepen alle weerstand hadden ge broken, maar de verzetslieden hebben zich opnieuw gegroepeerd en zijn actief dn het gehele gebied van de Oostelijke Karpaten. Tevens staan zij in contact met anti-communisten uit Hongarije t de Oekraïne. De socialistische actie tegen koning Leopold Zegeltjes voor strydfonds. Belgische socialisten verkopen plak- tegels ter waarde van 10 franc, voor het vormen van een fonds ter bestrijding van de terugkeer van Koning Leopold. De zegeltjes worden geplakt op de be kende socialistische vakverenigingskaar- ten en coöperatie-boekjes. „Langzaam-aan-staking" in Franse havens De Franse -havenarbeiders, behorende tot de communistische vakbond, de G.C. T., begonnen gisteren een „langzaam- ean-actie" in de havens van Calais, Cherbourg en Bordeaux. Zulks als pro test tegen het gebruik der havens voor het ontladen van oorlogsuitrusting in het kader van het Atlantisch Pact, en het verschepen van wapens naar Indo- China- Philip Jessup, de Amerikaan, naar het Verre Oosten Ook een bezoek aan Indonesië? Philip Jessup, de reizende Amerikaanse ambassadeur, is uit Washington naar het Verre Oosten vertrokken en men wacht, dat hij ook een bezoek van enkele dagen aan Indonesië zal brengen. is belast met het onderzoek naar hetgeen Amerika moet doen om de kring van niet-communistische landen ten Zuiden van China te versterken. Handhaving doodstraf gevraagd voor Van Rappard Voor de Byz. Raad van Cassatie in Den Haag werd gisteren tot handhaving van de doodstraf geconcludeerd in de zaak tegen de voormalige leider van de Nat. Soc. Ned. Arb. Party, de 50-j. E. H. Ridder van Rappard, die op 28 Maart door het Haagse B.G. tot de doodstraf Was veroordeeld. „Het hoogverraad en het landverraad van Van R. is naar de vorm en de Inhoud ernstiger geweest dan het verraad van Mussert, niet gevaariyker", aldus ver klaarde mr baron Van Voorst tot Voorst in zijn conclusie. „Het staat vast' zo zeide de p.f. verder, „dat Van R 15.000 Nederlanders tot landverraders heeft gemaakt." Tijdens het verhoor werden verd. ver schillend® artikelen voorgehouden, welke hij had geschreven en waarin o.a passage voorkwam: „Wij zullen alleen maar een Duitse regering erken nen." „Als je leest, wat U allemaal hebt geschreven," zo verklaarde de pres. mr Haga, „dan denk je werkelijk, de man is stapelgek." De verdediger, mr Van der Ven ver klaarde, dat Van R. nooit de bedoeling heeft gehad om Nederland te benadelen. Uitspraak over 4 weken. de terugkeer tot vrije loonsbesprekingen tussen werkgevers en werknemers. Deze wet voorziet in het aangaan van collec tieve arbeidsovereenkomsten en in een verzoenings- en arbitrage procedure voor arbeidsgeschillen. Dit ontwerp is van het begin af aan op heftig verzet gestuit der vakbonden, die in een verplichte ar bitrage een aanslag zien op het stakings- De algemene besprekingen over dit punt werden geopend met een scherpe uitval van Croizat, de voormalige com munistische minister, die het ontwerp als „monsterachtig" bestempelde, terwijl hij Bidault tevens aanviel, dat geen overleg gepleegd was met de grote vakorganisa tie, de C.G.T. Regeren is ook in Frank rijk geen pretje! Bus met 36 DUW-arbeiders bij Velsen omgeslagen Twaalf gewonden, van wie drie ernstig. Vanmorgen is op de rijksweg tussen Haarlem en Velsen op -het beijzelde dek een vrachtauto, die tot bus was gebouwd, geslipt en omgeslagen- deze bus werden 36 DUW-arbeiders Castrickwn vervoerd. Drie van de i tenden werden ernstig doch niet levensgevaarlijk gewond naar het kenhuis te IJmuiden gebracht. Negen personen werden licht gekwetst. Daar de bus dwars over de weg kwam te liggen, is het verkeer geruime tijd- ge stagneerd geweest. MINISTER VAN SCHAIK VERTROKKEN. Minister Van Schaik is hedenochtend per Constellation van Batavia naar Ne derland vertrokken. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zal de staatssecretaris van Oorlog, mr W. H. Fockema Andreae, Zaterdag as. Batavia verlaten en Maan dag op Schiphol arriveren. Met hem komen terug zijn adjudant ritmeester j-hr W. de Savornin Lobman en de majoor-vlieger W. den Toon. Oorspronkelijke partituur van Tsjaikofsky gevonden Een professor van het Conservatorium le Moskou heeft de oorspronkelijke par tituur van Tsjaiikofsky's Tweede Sym- phonie gevonden. Dit werk werd dooi de componist zelf gereviseerd. Verslag der Eerste Kamer Resultaten Ronde Tafel Conferentie zijn ongrondwettig De Christelijk Historischen staan voor uiterst moeilijke keuze In de op de Ronde Tafel Conferentie gesloten overeenkomsten zijn talrijke be palingen in strijd met de Grondwet volgens de mening van enige leden in wy de A.R.-fractie menen te herkennen in het voorlopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp betreffende de overdracht der souvereiniteit Indonesië. Deze leden betreuren dit, mede omdat het verkregen resultaat sterk afwijkt van hetgeen de kiezers na de verkiezingen van 1948 als beleid van kabinet hadden mogen verwachten. Deze leden konden dus het gevolgde beleid niet goedkeuren. Zij waren ook van oordeel, dat niet-aanvaarding van het ontwerp in de plannen der regering behoorde te zijn verdisconteerd. De regering dient zelf te weten wat in geval van verwerping moet geschieden. Zelf heeft zij de nood lottige situatie geschapen, die volgens haar bij niet-aanvaarding zou intreden Of is zij er van uitgegaan, dat de Staten- Generaal by het nemen van een beslis sing minder vrij moesten zijn dan in eer democratisch geregeerd land passend is? De volksvertegenwoordiging, aldus merkten deze leden nog op, staat een voldongen feit. De stukken op het schaakbord zijn zo gesteld, dat verliezen voor de regering onmogelijk lijkt. Steun punten voor een anders gericht beleid ontbreken. De internationale wereld juicht, de Nederlandse troepen zijn ont moedigd, het K.N.I.L. heeft te rekenen met een onstellend verloop, de republi keinen zullen elke wijziging in het Ne derlandse beleid veroordelen als eer uiting van een stuiptrekked kolonia- De regering moet bedenken, dat eer Opeenstapeling van aan slagen in het volgend jaar In zijn memorie van antwoord a-ao Tweede Kamer inzake de begroting Financiën deelt minister Lieftinck mede, i 1953 een normale toestand zal zijn bereikt voor de aanslagregeling. Men wil de voorlopige aanslagen vóór 1 Juli op leggen en de aangiftebiljetten in Maart uitreiken. Overwogen wordt, niet-onder- rs in Januari aangiftebiljetten zenden. Indien zich geen bijzondere omstandig heden voordoen, kunnen de aangiftebil jetten over 1949 in Maart 1950 uitgereikt worden en zullende voorlopige aanslagen- 1950 -grotendeels vóór 1 Juli 1950 worden geregeld. Naar het zich laat aanzien zal 1950 voor vele belastingschuldigen dan i cumulatie van aanslagen optreden, 1 hoofdzaak van voorlopige aanslagen ove 1949 en 1950. De definitieve aanslagen ;n 1947 zullen eveneens tegen 1 Juli 1950 zyn geregeld. Eenvoudiger belasting wetten Grens der inkomstenbelasting verhoogd Minister Lieftinck deelt in zyn memorie 'an antwoord inzake de begroting van Financiën aan de Tweede Kamer mede, dat de commissie tot' vereenvoudiging van de belastingwetgeving binnenkort voor stellen zal indienen om de benedengrens der inkomstenbelasting voor loontrekkers tot ƒ5000 te verhogen en de heffing van loonbelasting voor huispersoneel te ver eenvoudigen. De heffing en aangifte van vermogensbelasting voor vruchtgebruik bloot eigendom wordt eveneens een voudiger. Gewerkt wordt aan een wet op de inkomstenbelasting en een wet op het formele recht der directe belastingen. ONTVANGST VAN Dr HIRSCHFELDS BENOEMING IN AMERIKA. In Amerikaanse regeringskringen voor spelt men volgens de diplomatieke cor respondent van Aneta te Washington veel van de benoeming van dr Hirsch- feld tot hoge commissaris in Indonesië de samenwerking tussen de leden der unie. Hy heeft te Washington de roep van een man met brede blik en van grote kundigheid. Men betreurt alleen zijn ver dwijning uit de Europese economische sa menwerking, waar hij uitstekend werk deed. Toch juicht men zijn benoeming toe, omdat hy de kunst verstaat ingewik kelde economische problemen op te mogelijke niet-aanvaarding van het wets ontwerp een gevolg is van haar eigen beleid, dat gerechtvaardigde verwachtin gen heeft beschaamd. Ettelijke leden der Eerste Kamer ble ken van oordeel, dat de uitkomsten der R.T.C. geen zekerheid bieden voor een duurzaam standhouden van de betrek kingen tussen Nederland, en Indonesië. Zij hielden vast aan de uitleg, welke mr Pollema (C.H. lid der Eerste Kamer) gegeven had aan artikel 209 derde lid der grondwet. Daarom achtten zy het resul taat van de R.T.C. ongrondwettig. By deze stand van zaken maakte hun antwoordelykheid het hun uiterst moeilyk, hun stem aan het ontwerp te geven. De gevolgen komen voor kabinet, aangezien dit was gewaarschuwd voor het standpunt, dat leden, als hier aan het woord zijnde, zouden innem Sommige leden, misschien de fractie der V.V.D. hadden tegen het ontwerp twee principiële bezwaren. Het eerste was, dat de revolutionnaire beweging was vereenzelvigd met de algemene vrij heidsbeweging. Hun verdere bedenkingen waren van grondwettelijke aard. Enigen achtten aanvaarding een begin van vrijwillige en duurzame samenwer king. Leden in wie wy de communisten meenden te herkennen, echter beschouw den de politiek der regering als een voortzetting van- het kolonialisme. Vele leden meenden, dat bovenstaande critiek in d-e Tweede Kamer reeds vol doende was weerlegd, doch volgens hen laat de regeling van het zelfbeschik kingsrecht wel iets te wensen over. Vele andere leden aanvaardden van harte de uitkomsten van de R.T.C. Een aantal leden merkte op dat hun ernstig bezwaar tegen de Tegeling ten ■an de Nederlandse ambtenaren nauwelijks was gewijzigd na kennisne ming van de garantiewet Zij" meenden, dat de regering de be tekenis van hun eed van trouw aan de Koningin miskende en vroegen of er nu van trouw wordt verlangd aan de Repoeblik Indonesia Serikat. Russisch specialist voor Grotewohl Moskouse specialist, professor Gerson, is te Berlijn aangekomen voor de behandeling van GrotewohL Het Duitse blad, „Der Abend", waaraan dit ontstellende nieuws wordt ontleend, voegt er aan toe, dat die professor voor al bekendheid heeft verworven door zyn succesvolle behandeling van de Hon gaarse kardinaal Mindszenty. Ontploffing vernielde redding boten van Doros De tweede groep van geredde opvaren- ien van de bij Florida verongelukte Doros heeft verteld, dat er zich twee ontploffingen hadden voorgedaan, een midscheeps en een in het derde ruim. Bij de eerste explosie werden het dek huis en enkele reddingboten vernield. De groep wordt morgen door de Wil liamsburg in Philadelphia aan land ge- Amerikaans superfort neergestort. Op de vliegbasis Walker te Roswell (Nieuw Mexico) is een superfort van de Amerikaanse luchtmacht neergestort en in brand gevlogen. Er bevonden zich 14 man aan boord. Vyf personen werden gedood en vier jjewond. EEN DRUPPELTJE AAN DE EMMER. De stand der Duitse herstelbetalingen aan Nederland bedraagt op het ogenblik 41.5 millioen dollar, waarde 1938, de herstelvordering is 14.1 milliard dollars (waarde 1938). De Bossche Scfhola Cantorum is uit genodigd volgend jaar September mede te werken aan de Internationale Kerk- muziekweek in Keulen. Henk v. d. Wilt, één van de drie overlevenden van de „Toornvliet", het vracht schip, dat onder de Engelse kust is vergaan, arriveerde gistermiddag in het ouderlyk huis aan de Snellemandwarsstraat te Rotterdam. Groot was de dank baarheid in het gezin, maar de ramp heeft Henk diep getroffen. „De ellende die we doorleefd hebben, zal ik nooit vergeten," zei hy. Vakbeweging verlaagde eisen voor een loonsverhoging Minimum thans ƒ2.-, voor onvolwassencn minder dan 5 pet De vakcentralen hebben by de jong ste besprekingen in de Stichting van de Arbeid hun eisen t.a.v. de a,s. loonsver hoging verminderd. Zoals gemeld is, eisten zy 5 pet loons verhoging met een minimum van f2.50. linimum is verlaagd tot f2. Voor de lonen der jeugdigen tot en met 17 jaar geen verhoging gelden. Van 18 jaar ju 3 pet worden gegeven tot de vol len leeftijd. Gehuwden en kostwin- zouden 5 pet krijgen. De loongrens de sociale verzekering zou f3750 tot f4.500 moeten komen. De vakbeweging eist een verplichte loonsverhoging. De werkgevers willen slechts een algemene vergunning om de lonen maximaal met 5 pet te verhogen; wel willen zy de toepassing van deze vergunning met klem aanbevelen. Dit werd gisteren medegedeeld op eer vergadering van de Katlh. Arbeidersbe weging in Utrecht Deze bijeenkomst was geheel gewijdi aan de vraagstukken var lonen en prijzen. Er werd een resolutie aangenomen,, die in grote lijnen overeen komt met de opvattin-gen van het C.N.V. die wy dezer dagen weergaven. Zoals gemeld is, zal het N.V.V. morgen /er de loonkwestie een bijeenkomst in Utrecht beleggen. Middenstand: loonsverhoging doorberekenen De besturen van de drie centrale mid denstandsbonden verlangen, dat de a.s. loonsverhoging zal worden doorberekend de prijzen. Voorts maken zij de vol- wende wensen bekend: heffing van de omzetbelasting bij de bron; een vrijstel van het winstbedrag voor de onder nemingsbelasting tot f 5000, ook voor fir manten, terwijl deze belasting voor 1950 Verhoging jaarwedden leden van Gedep. Staten Ged. Staten van Zuid Holland stellen Provinciale Staten voor, de jaarwedden de leden van Gedeputeerde Staten te verhogen van f 6 000 tot f 6500 te rekenen van 1 Januari 1949 af. geheel moet vervallen; een hogere be lastingaftrek voor levensonderhoud voor niet-werknemers tot een bepaalde in- komengrens; een straffere toepassing van de Vestigingswet in afwachting van de reeds lang toegezegde nieuwe wet en spoedige indiening van een wet ter be teugeling van het cadeaustelsel. Buitenlandse vertegenwoordiging in W.-Duitsland Ook een Nederlandse missie. Gisteren werden officieel twaalf bui tenlandse diplomatieke missies bij de Geallieerde Hoge Comissie voor West- Duitsland geaccrediteerd. De zetel is Bonn. Ook Nederland is vertegenwoor digd, maar vice-admiraal De Booy was niet by de plechtigheid aanwezig, aange zien (hy door slechte spoorwegverbindin gen was opgehouden. Er komt dus nu direct persoonlijk contact tussen de bui tenlandse diplomaten en de Duitse auto riteiten. Wegen moeten dringend worden verbeterd Slecht wegdek veroorzaakt schade en ongelukken Verdere stelselmatige verbetering va: het wegennet is dringend gewenst, on de industrie de gelegenheid te geven zioh over het land te verspreiden. Dit is een van de conclusies, die gisl aan het einde van de vergadering de vereniging Het Ned- Wegencongres in Utrecht werden aangenomen. Ditmaal was het congres gewijd het economisch belang voor ons land de verbetering van het wegennet. De voorzitter, mr dT R. H. baron De Vos van Steenwijk, zeide in zyn openings woord, dat de regering een open oog blijkt te hebben voor J>et belang van een goed wegennet De vier prae-advi- seurs waren dr H. C. Kuiler, prof T H. Wisselingh, ir W. J. C- van Veelen en ir A. W. v. d. Plassche. Het congres concludeerde, dat de be sparingen, die voor het wegvervoer wor den verkregen door aanleg of verbete ring van wegen, veelal aanzienlijk groter zijn dan de bedragen der investeringen. Het economisch voordeel van die inves teringen wordt nog vergroot, doordat het goedkopere en snellere vervoe gere productie- en distributiekosten meebrengt en nieuwe gebieden voor nyverheid, landbouw en handel opent Ir v- d. Plassche wees er in zyn prae- advies op, dat vooral in Zeeland en de Betuwe tijdens het vervoer van versé groenten en fruit veel schade wordt ge leden, hetgeen te wijten is aan dt slechte wegen. Prof. Wisselingh wees om. op het aantal verkeersongelukken, hetwelk op goede wegen veel lager is. Onbewaakte overweg eist opnieuw een dode Gisteravond is een melkauto op onbewaakte overweg onder Nykerk ge grepen door een sneltrein. De 28-jarige melkrijder A. Geurts uit Voorthuizen is terwijl hij naar het ziekenhuis te Amers foort werd vervoerd, overleden. Een andere inzittende de 19-jarige G. Hen- driksen-Oostereng kreeg een zware hersenschudding. De wagen werd ern stig beschadigd. ZUIDERKRUIS LOOPT REEDS VAN NACHT BINNEN Het troepenschip Zuiderkruis wordt vannacht uit Indonesië in R'dam ver wacht. De ontscheping van de 2400 mili tairen begint, onvoorziene omstandighe den voorbehouden, morgenochtend on Vele liefhebbers konden niet mee 1500 Emigranten vertrokken vandaag naar Australië De rest met de Willem Ruys naar Singapore en verder per vliegtuig Met de Volendam, die vandaag met poreSydney verhogen, in aansluiting emigranten naar Australië is vertrokken, konden lang niet alle gegadigden mee. Daarom heeft de Rott. Lloyd de 4e klas- en een deel van de 3e klas-accommodatie van de Willem Ruys beschikbaar gesteld voor emigranten. In de 4e klasse kunnen uitsluitend heren worden ondergebracht. De eerste afvaart zal op 6 Januari plaats hebben. Op verzoek van de Lloyd zal de British Overseas Airways Corp. voor deze emi granten de frequentie op de lijn Singa- DAT de in Groningen ter dood ver oordeelde S.D.-ers Haase, Bellman en Lehnhoff, de kopstukken van het Schol- tenshuis, op 16 Jan. voor de R. v. C. komen. DAT voor de R'damse rechtbank 1% jaar werd geëist tegen de 50-j. R'damse ambtenaar A. M., die tussen 1940 en 1948. toen hy de financiën van de voog dijraad aldaar beheerde, f 24.000 ver duisterde- DAT na A'dara ook de Maasstad be gonnen is mqt de begrotingsdebatten. DAT in Grouw een woningcomplex zal worden gebouwd voor oudere echt paren zonder kinderen, om voor jonge gezinnen grotere woningen vrij te ma ken. DAT de waterleidingmij. Drente thans leidingen wil gaan aanleggen naar alle plaatsen in de provincie, die er tot nu ie van verstoken waren. DAT in Zwolle een landelijke ver. van turfhandelaren is opgericht onder voor zitterschap van J. v. d. Berg aldaar. DAT de 31-j. B. uit Borculo te Zwolle is gearresteerd als venmoedelyke dader van de onlangs gepleegde inbraak bij de juwelierszaak van de fa. Troost te Deventer. DAT vijf Italiaanse journalisten, die een tournee maken door de Benelux- landen, dezer dagen in Vieux Doelen in Den Haag namens de regering werden ontvangen. DAT J. Kroeze te Goingahuizen (Fr.) voor de tweede maal z"n kapitale boer derij door brand verloren heeft, waarbij 30 van de 50 stuks vee omkwamen. DAT in Utrecht 8 jaar werd geëist tegen de N.S.B.'er H. A. Damhof uit Kleef, die vóór 1940 propaganda maakte voor de spionnage-organisatie Sport und SpieL DAT de volgende week opnieuw twee schepen met Friese koeien naar Peru gaan, een uit R'dam en voor het eerst ook een uit Harlingen. DAT gisteren het kantoortje van de sociale verzorgster in de confectiefabriek van Santega te Groningen uitbrandde, vermoedelijk door het achteloos weg werpen van een brandend eindje sigaret. DAT op Zaterdag 24 December in de Utrechtse Domkerk weer een Kerstby- eenkomst wordt gehouden, waar minister Schokking spreekt en de plech tigheid des avonds door de P.C.J. naar de strijdkrachten in Indonesië wordt uitgezonden. DAT de Alg. Bond van ouden van dagen minister Joekes telegrafisch heeft verzocht de uitkeringen voor ouden van dagen m-i.v, 1 Jan. 1950 te verhogen. DAT W. R. v. d. Meer, arts en burge meester van Ten Boer, is benoemd ,r>t opvolger van dr A. Polman als kring- commissaris van het Rode Kruis in de kring Groningen. DAT de belastingontvanger J. den Burger is overgeplaatst van Waalwijk naar Den Bosch. DAT burgemeester C. G. Malser gisteren het nieuwe Arnhemse veiling complex heeft geopend. DAT het Poolse ms. „Warmia" giste ren als elfduizendste schip de haven van Roterdam binnenkwam. DAT in Den Bosch, 60 jaar oud, is overleden H. C. M. Wijffels, dir. van Malmbergs uitgeversmy en oud-dir. van enkele Brabantse dagbladen. op de aankomst van de Willem Ruys Singapore op 24 Januari. Voor het ver voer in deze vliegtuigen zorgt de Lloyd. Op deze manier zullen de passagiers, die op 6 Januari ons land verlaten, nog eerder in Sydney zijn dan zy die daag vertrokken. Volgens het A-N P. bestaat er door de verkiezingsuitslag in Australië (de derlaag van Labour) goede hoop op andere houding van de Australische regering ta.v. vliegtochten met Nederl. emigranten. Tot dusver mogen Ned. vliegtuigen op de terugweg van Austra lië af geen vracht meenemen; dergelijke vluchten leverden dan ook een groot exploitatie-verlies op. Op de Volendam zijn 1500 emigranten ingescheept, o.w. 200 Joodse emigranten van The American Joint Distribution Committee. Voor het A'damse B G. werd gisteren levenslang geëist tegen de 49-jarige Am sterdammer G. van Reede. die in dienst was van de Duitse oontra-spionnage en een illegale groep verried. Uitspraak op 29 December. Het gebruik van de Rijn door Nederland en Duitsland Te Duisburg hebben Nederlandse en Duitse Rijnvaartdeskundigen vergaderd om nieuwe methoden te bespreken over de samenwerking tussen de beide lan den by het gebruik van de Rijn. Men wil tot een uniform sleeptarlef komen tussen Duisburg en Bazel. Halfstok Het z.g. Nationaal Voorbereidings- comité, dat te Batavia van Indone sische zijde de souvereiniteitsontvangst voorbereidt, heeft voorschriften gegeven met betrekking tot het vlaggen op de dag. waarop Indonesië zelfstandig wordt. In ieder geval moet de rood-witte vlag worden uitgehangen. Begrijpelijk nu deze vlag voor geheel Indonesië als na tionale vlag is aanvaard. Daarnaast mag ook de vlag van iedere deelstaat afzon derlijk worden uitgestoken. Iedere andere vlag is echter taboe. Zo zal dan het rood-wit-blauw in de Archipel verdwij nen. Ook op Ambon, in de Minabassa en op Timor zal deze vlag op die dag niet mogen wapperen. Zou het Nationale Voorbereidingscomité, waarvan de repu blikein Mohammed Roem voorzitter is. begrepen hebben, dat, zo in deze delen van Indonesië het rood, wit en blauw zou worden gehesen, dit slechts halfstok zou kunnen geschieden? Provinciale Staten Nog slechts drie maanden scheiden ons van de candidaatstelling voor de Provinciale Staten. De verkiezingen voor dit vertegenwoordigend lichaam plegen de gemoederen in hel algemeen niet al te zeer in beroering te brengen Dikwijls wordt het belang dezer Staten vooral gezocht in het feit. dat zij het kiescollege vormen voor de Eerste Kamer van de Staten-Generaal. Wy achten ech ter de werkzaamheden der Staten in het belang der provincie zelf van groter be tekenis. al valt met name in Zuid Hol land over deze werkzaamheden de scha duw der „grote zus", de centrale over heid met inbegri der beide Kamers der Staten-Generaal. Ons dunkt, dat de kiesverenigingen die zich gaan voorbereiden op de Staten verkiezingen in de komende maanden met name zich dienen te bezinnen op de taak dezer Provinciale Staten en dat er gezorgd moet worden, dat ook dit lichaam de kiezers gaat interesseren. Ambacht Wat kan toch de oorzaak zijn van het feit. dat zo weinigen zich aan getrokken voelen tot het ambacht? Ieder, die leren kan, moet leren (en daarbij schone handen houden) tenzij maatschappelijke omstandigheden de ouders noodzaken, hun kinderen reeds vroeg te laten meeverdienen. Te weinig wordt ingezien, dat vuile handen en een smerige overall, opgedaan bij de uit oefening van een eerlijk ambacht, even zeer scholing (en hersens) vereisen als van hen, die in een net colbert met hun hoofd hun brood moeten verdienen. Iedere gedachte aan minderwaardigheid van het ambacht moet uit de samen leving worden gebannen: wij vormen allen, met witte boord of vuile overall, met keurig gemanicuurde nagels of ge korven handen een radertje in de maat schappij, op de plaats waar God ons heeft Aan de andere kant moet het ambacht aantrekkelyk blijven. Ook in grote be drijven dient iedere werker er zich wel van bewust te zijn. dat hy mens is en geen nummer. Als zodanig moet hij ook behandeld worden. Het kan de liefde tot het ambacht slechts versterken ten voordele van allen. Goeree en Overflakkee krijgen een brug Van 1950 af wordt er een ton per Jaar voor uitgetrokken. Gedep. Staten van Zuid-Holland de len aan Provinciale Staten mee, dat zij, ten einde in de toekomst een vaste oeververbinding tussen Goeree Over flakkee en het vaste land mogelijk te maken, van 1950 af ieder jaar f 100.000 in uitgaaf willen brengen op de gewone dienst, ter storting in een te vormen fonds, bestemd om t.z.t. een bijdrage te verlenen in de kosten der verbinding Zoals bekend heeft het rijk plannen in zake de afdamming van het Haringvliet Jhr ir Van Lidth de Jeude uit Prov. Staten Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, heeft oud-minister Jhr ir O. C. A. van Lidth de Jeude, buitenge woon lid van de Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, de Prov. Statenkring 's-Gravenhage van de V.V.D. medege deeld voor een nieuwe candidatuur bij de as. Prov. Staten-verkiezingen niet in aanmerking te willen komen. Zoals gemeld zal als lijstaanvoerder der V.V.D. in Zuid Holland thans optre den de oud-burgemeester van Den Haag. mr S. J. R. de Monchy. Een fornuis voor NCRV-lid 200.000 Tydens de wekelijkse ster-avond van de NCRV, die ditmaal in Haarlem werd gehouden, heeft de voorzitter, mr A. B. Roosjen, gisteren de naam van het 200.000ste lid der vereniging bekend ge maakt Het was het pasgetrouwde echt paar Belgrave uit Aalsmeer. Men had het aanvankelijk een gasfornuis toege dacht maar omdat er in Aalsmeer geen gas is, werd het een electrisch fornuis, vergezeld van een grote taart Hirohito: Japan zal nu wel gauw V.N.-lid worden In een korte boodschap ter gelegen heid van de openingszitting van de Ja panse Rijksdag heeft keizer Hirohito ge zegd, dat Japan thans kan hopen spoedig tot de organisatie der Verenigde Naties te worden toegelaten. WEERBERICHT Vrij zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige tot krachtige en later langs de Waddenkust en de kust van N.-Holland harde Zuid-Westelijke wind. Half zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen, vrij zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 10 ZON EN MAAN Zaterdag 17 December zon op 8.43, onder 16.29; maan op 602, onder 14.1® uur. 19 December N. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1