Voos Frans liavenvertier rond taveernen en wijnhuizen fflEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 15 DECEMBER 1949 De magneet die sterker trekt (Van één onzer verslaggevers toevluchtshaven In de havenbekkens van Dieppe staat het water hoog het is het uur van een in draaiende vloed. Zo is het ook in het havenkwartier, waar iedere avond weer ten indraaiende vloed van manvolk is, r het Franse havenvertier zoekt. Ook wy doen dat nu. Het is al ver in de avond en de zeedamp maakt de omtrek- ean de vele aan de kade gemeer de schepen zo'n beetje weg; er is vaag zicht. Als er een lichtstraal valt door een deuropening, is er een bleke plek op de zwarte kadestenen. Er is niet veel verlichting hier, een enkel miezerig lan- laarn-pitje geeft in dit vochtige weer een schijnheilig lichtvlekje. Het is niet zo zeer het licht doch meer Je geluiden die door het duister heen de waterkommen rollen. Bij elke stap die we zetten vangen we iets ervan en bonte mengeling van afgesleten jazz-rhythmen. Een verzameling van zang muziek, welke uit geopende vensters 1 oude vervallen taveernen buitelen. Br staan daarbinnen mensen aan de toog; en en vrouwen, meestal in schame le kleding gehuld. We voelen al iets van Franse haveruvertrer, van de sfeer. Een loede sfeer is het niet, een giftige wel. Veel goede wijnhuizen zijn er niet, ze zijn de gewone man, de bewoner van deze kusten en voor de zeeman bestemd. Mensen dus die om zich te handhaven in voortdurende worsteling met het leven en de zee gewikkeld zijn. En daar laten ze zich graag en dikwijls in schenken, in een kroeg, een bistro. De hand om het glas geslagen, het is een ge- liefdlkoosde houding. „Een ieder heeft zo >'n ihou-vast." sohijnt de drinkende mond te lispelen. Daarom zijn 't de armsten onder hen, die altijd dorst hebben. Dit niet hun streek, is een wijnland; niet iedereen hier is op een wijn kasteel geboren. Ook de zeelieden die binnen varen zoeken in deze omgeving verpozing. Zodra hun schip heeft vast ge maakt gaan ze op een dergelijke wijze passagieren. Ze zijn hier talrijk en ze /ormen een staalkaart van de wereld. Wat moet de zeeman anders, op vreemde wal; lij is er niet om schoon linnen aan te loen en zijn ogen hebben de (bleke) ;linstering van wat haven-jool wordt ge- ïoemd, maar in te drinken. Er vaart een ;chip door de haven en er gaat een sche peling van boord, iemand die dan met tijn vrije taijd geen raad weet. De Hollandse Kanaalvisser vaart over letzelfde water binnen en slapt op de- lelfde kade af, in een haven ver van mis. Maar hij kan wél geborgen zijn, hij iieeft hier een thuis. Een goed thuis, waar men hem wacht en verwacht. Maar hoe nu. valt deze zeeman de weg naar de kioeg te zwaar? Neen, in werkelijkheid niet. Maar een andere weg valt hem iiohter en ligt hem beter; hij loopt dus het paadje dat naar de onderkomens van de Hollandse kolonie leidt. Hij be schaamt het werk dat de Hollandse ker- Eén van de Kanaalschepen, die uit de haven van Dieppe dobbert, de vis gronden tegemoet. ken 'hier voor hem hebben gedaan niet en ds er zelfs heel dankbaar voor. Hij komt nu al 50 jaren gedurende zijn Ka- r.aaltoohten hier en nabijgelegen havens binnen en vond er het vertier en de om geving zoals die hierboven geschetst zijn. Hij hoorde er alle talen van de wereld spreken en nipte van het havemgenot, zo goed als al zijn vrienden van de zee Hij werd dus wél gegrepen door de ge heimzinnige aantrekkingskracht welke een Frans havengebied nu eenmaal uit straalt. Dit ging een 25 jaren lang zo goed en zo kwaad. Men liet hem. die zo ver uitzwierf over de zeeën min of meei aan zijn lot over. Maar er waren nog Hollandse kerken, die zich wel degelijk om hen bekommerden. Er werd vergaderd en besloten in te grijpen en het is juist 25 jaar geleden, dat in Boulogne. de havenstad welke in die tijd dichter bij de visgronden lag, het eerste Nederlandse Chr. zeemanstehuis op Franse bodem ge opend werd. Het was in het begin meer speciaal de Gereformeerde Kerk die bij dit werk betrokken was, maar later werd het zg. Dieppe-comité op breder leest geschoeid en nam ook de Hervormde kerk een flink stuk werk op zich. Door deze Interkerkelijke instelling kon de arbeid intenser gevoerd worden en kwam het alle Kanaalvissers ten goede We mogen hier de naam „Bethsaïda", de vereniging die zich zoveel inspanning getroostte om het werk te doen slagen, niet vergeten. En dan ook niet de naam van ds Heyda, een van de initiatief- Het werk heeft vrucht gedragen mede dank zij de predikanten die by toerbeurl met hun echtgenoten op hun post zijn. in Dieppe of in Tréport. En zij werken met groot enthousiasme, tact en kennie van zaken. Hun taak is meer dan geestelijk ver zorger alleen; ze regeren er in die hou ten loods min of meer als ouders, die hun zonen steeds weer een hartelijk wel kom toeroepen. Heeft de Fransman de gewoonte om de gast een glas wijn aan te bieden; in de visserkolonie wordt koffie gedronken, duizenden kommetjes bonennat. De mannen zorgen er zelf voor dat de predikantsvrouwen genoeg koffiebonen in huis krijgen om hun schenkende arbeid te kunnen voortzet ten. En anders vraagt dominee er wel om r»n de dagelijkse avondsluiting. Dan heet 't „Mannen nu nog even een zakelijke irededel.ng, onze vrouwen hebban geen bonen meer". Dan regent het de volgen de avond bonen, dat is zeker. Zo de - Mer r het i de beste soort noe- i. De visserman die wel op het vaste land geboren wordt doch het grootste deel van zyn leven op open zee door brengt is er gelukkig mee. Na de span ningen van het viswerk heeft het ver pozen in een dergelijke omgeving, een heilzame uitwerking op hem. Hij voelt er ook niets meer voor om nog eens een keertje dronken te zijn, voor de nieuwe reis begint. De aantrekkingkracht die het havenvertier eerst nog voor hem be- dat is gauw verholpen er moet niet voor niets een zee van Hollandse vlaggen om ons heen zijn; dus begeven we ons in het inwendige van een visservaartuig. Op goed geluk. We treffen het, beneden in de loggerromp kookt de kok „het hap- pie". De mondkost voor de schepelingen die zich ook hier aan de vaste pot hou den. De Franse keuken heeft bij dit manvolk geen goede reputatie en dan dit nog: kokkie zwéért bij zijn gedegen mee. >eren van de pollepel. Van al die Franse zoetigheid moet de Hollandse vis sermaag niet veel hebben. Al weigert hij nimmer een goed glas wijn, als we hem goed begrijpenWe voelen ons weer als op Hollandse bodem; en hele maal vrij als we even later de buiten haven uit dobberen. We verlaten een getijhaven waar het verschil tussen hoog en laag water soms wel zes meter kan zijn, waar schepen soms op het droge komen te liggen, waar twee havens Met het troepentransportschip „Siba- jak", welk schip op 3 December uit Tandjong Priok vertrok en vermoede lijk op 30 December te Rotterdam arri veert, komen de volgende militairen uit Leiden en omgeving naar huis: LEIDEN Sold. H. Mulder. Roemer Visserstraat 18A; sergt D- C. Sermondt, Wasstraat 24; sold. I J. H. Smits, Hartmanstraat 24; sold. I C. J. Laterveer, Ryndijkstr. 72; sold. I N. G. Mank, Levendaal 48; korp. L. J. L. Beyer, Haverstr. 70; Sold. I P. Dubbeldeman, Druckerstr. 26; sold. I C. Sperlier, .Waardgracht 103; T.K M R.N.S. W. F. Vermond, v. d. Helmstraat 8; sergte N. Sippelvan Blijdenstein, Maredijk 117. Sold. korp. P. v. d. Bijl, Kerkvaarsweg 35. ALPHEN AAN DEN RIJN Sold. I C. J. Waardenburg, Hoofdstraat 12;sold. C. Geerlof, Woubrugsestraat 25; korp. A. J. van Gils, Concordiastraat 24; korp. A. Vianen, Raadhuisstraat 204; sold. I M. W. de Leeuw, Toussaintstraat 6; sergte G. van KrimpenVerhagen, Corn, v. Vlamingstraat 13; sergt. A. v. d. Vliet, Hoorn 69 C. BENTHUIZEN Korp. A. Blijleven, Dorpsstraat 166. BODEGRAVEN Korp. H. v. Pol, Wilhelminastraat 83- Een kijkje de kade van de Franse havenstad Dieppe, scheepjes schots en scheef dooreen liggen. sterkere magneet slechts door sluizen binnen te a zat neemt af; c HIHIH in de plaats. We zijn dus gerust gesteld en laten we dan ook maar onze avond-uurlij ke tocht door het haven kwartier beëindigen. Als we op onze schreden terugkeren, is het alweer veel later geworden en zien we nog iets van de zg. „diefjes", de kleine houten scheep jes die de Fransen gebruiken. Het zijn kittige KanaaLvaartuigen, Ze liggen er ln het donker- en dampig opgevende water aaneengerijd. Op het dek van één ..diefje" flitst plots licht aan en korte tijd later wordt de stille nevelige avond lucht verscheurd door 'het gepof-plof van scheepsmotoren- De ene „dief" schijnt de andere te waarschuwen, want er breekt nu meer licht vanaf de scheeps dekken door het duister heen. Het motor- gestamp wordt niet gesmoord doch opge vangen door de krijtrotsen welke d£ haven omgeven; het geluid- wordt dus aangedikt en rolt wijduit terug. Met dit licht en dit leven schijnt er meer bewe ging in de bassins gekomen. Ook ir Parijs- en Kerkmisdok waar de Neder landse vissersarmada, bijna honderd sche pen sterk ligt. Het water stuwt zich tegen de kademuren op, het is wassend water- Als het doktijd is komt er leven in de haven, verschillende schepen hou den zich startklaar. Jammer, dat het zicht zo miserabel is. De sluier geestige slierten damp dekt nog steeds het water en hangt wazig over de haven- voorwerpen. Geen opwekkend beeld en het is buiten koel en zelfs koud. Doch één beschermend havenhoofd bijna is weggeschoten. Hoofden van on gelijke lengten-; een westelijk van 850 meter en een oostelijk van 530 meter. We laten een Franse en een gastvrije haven achter ons en de predikanten en hun vrouwen, die ons blijven wachten. Tot half Januari, zolang de Kanaalvis serij duurt. En we nemen goede herin neringen aan de Hollanse kolonie en de plaats in het Franse departement Seine Inférieure, met ons mede. We waren op grond waar de oorlog en de m hun sporen hebben achter gela- >p de voorsteven is de horizon een streepje en de golfslag gemeen. Als we ons naar de landzijde keren zien we dui delijk dat Dieppe in een put ligt; in de laagte. Het doet wat ontoegankelijk aan zo. Het stuk zee er voor heeft een zeer krachtige stroming en knabbelde danig en grillig aan de falaises. Een laatste blik geldt de hoogopgeperste kust van krijt en gips. In het kombuis stookt de kok een vuurtje onder een pot water; de thee wordt gezet. De schipper speurt weer naarstig naar de haringscholen, die zich Zuidwaarts begeven. We zullen vinssen op Zuidelijker breedten, eindelijk tegen Kerstmis bij de ingang van het Engelse Kanaal eindigen. schipper heeft hoop, zoals steeds, zijn er in ieder geval vroeg bij; i het is zaak enkele uren eerder dan collega aan de kade te zijn. Op de gronden dus- Officier v. JustitieDrs Bos profiteerde van andermans geld Magistraat gooide zijn gezag te grabbel Gistermiddag ging de politierech ter te Den Haag over tot ondervraging van drs Bos. Hierbij verklaarde deze op verzoek van mevrouw Bonté het beheer van het vermogen der Bonté's op zich te hebben genomen. Uit een correspon dentie tussen verdachte en Bonté uit 1947 concludeerde de politierechter, dat drs Bos onder één hoedje speelde met de ex-N.S.B.'er. De officier van Justitie stelde het nog anders, verdachte wilde èn het Beheersinstituut èn Bonté te vriend houden. Een houding, die ver dachte ten stelligste ontkende. Bonté wilde gaarne wederom directeur van de N.V. „Montam" worden en Bos zou aan geboden hebben om de zaak by mr Vis ser te introduceren. Om half twee begon de officier van Justitie zyn requisitoir. Hy zag de de- Premieregeling bij woning verbetering en -splitsing Bij de behandeling van een wijziging Van Hoofdstuk IX A van de Rijksbegro ting sprak de heer Van der Weyden (KVP) gisteren in de Tweede Kamer zeer bittere woorden Hij verweet het departement van Minister In 't Veid talmen en uitdraaien. In vele gevallen werd woningsplitsing waarvan de minister zeide, dat deze vrijwel steeds werd toegestaan verhinderd alleen door de lange tijd, die de departementen nodig hebben voor zo'n beslissing. De minister zeide hierop, dat sedert 1 Januari IJ. de premieregeling voor woningverbetering al vervallen was Alleen lopende zaken worden nog afge wikkeld, want er is niet meer geld. Ook voor woningsplitsing is er te weinig geld en daarom vraagt nu juist de minister deze ƒ21,4 millioen extra. De minister dekte de ambtenaren, die zich stipt aan de regelen houden. Elke afwijking van de normen moet reden zijn tot afwijzing van een verzoek om premiebetaling. De minister zal wel spoed bij de behande ling bevorderen, maar de hoeveelheid der middelen is doorslaggevend. Hierop werd het wetsontwerp zh.s aangenomen en kreeg de minister zijn 24 millioen. Verder ging o.a. de begrotingswijziging Hoofdstuk IX (teruggave tuindersglas) onder de hamer door. „DE BLAUWE" DEN HAAG—LEIDEN Aan de Blauwe Tram is door Ged. Staten een nieuwe vergunning verleend voor het traject Den Haag—Gevers Deynootweg Voorburg Leiden Do oude vergunning had aWeen betrekking op het traject Den Haag—Bezuider.hout -Leiden. Het Haagse traject werd be reden krachtens een vergunning, die men als „gemeentelijk" kan aanduiden. Thans is dus vastgelegd de juridische bevoegdheid ook dit lijngedeelte te be rijden. De N.V. Kon. Ned. Edelmetaalbedrij- ven Van Kempen. Begeer en Vos te 's-Gravenhage boekte een winst van f 195.552 en declareert 6 procent dividend op alle aandelen. Bij het uitgeversbedrijf Reflex. Ma tiheneisserlaan 310 te R'dam, is een broohu-re versohenen, getiteld: ,.Ls Ne derland zuiniig met zijn oultuurgrondV" rtnnr R de Boer. viezenovertredingen toch slechts als een onderdeel van deze zaak. De deviezen- overtreding is eigenlijk een logisch ge volg van de geleide economie en kan als zodanig nog als politiek delict wor den beschouwd. Deze zaak is echter veel ernstiger. Er is van deze gelden gepro fiteerd, dus van andermans geld. Naar mening van de Officier had deze beheer der niet de belangen van de Staat ge diend, maar die van een politieke delin quent en zichzelf. Daarenboven is er de zaak van een magistraat, die zyn gezag te grabbelen heeft gegooid. De zaak is aan 't rollen gebracht door de advocaat van Bonté, mr Van Krimpen, die een klacht by mr Kesper indiende. Het bewijs voor oplich ting of verduistering is echter niet ge leverd. Dit kan pas onderzocht worden als de heer Bonté geconfronteerd kan worden met verdachte Bos. „Verdachte heeft zich," ging de offi cier voort, „als beheerder onbehoorlijk gedragen, al is dit strafrechtelijk niet te vervolgen. Beloningen voor het beheer mochten niet komen van de beheerde, doch moesten van de Staat komen." Het voorarrest is 54 mnd geweest. De eis luidde 6 maanden. Waarop de politie rechter opmerkte, dat er dan toch nog een halve maand overbleef, waarop de officier zei: „Nu goed dan 5% maand (m.a.)" Voorts werd verzocht schriftelijk Daarna was het woord aan de ver dediger van drs Bos, mr jhr Beelaerts in Blokland. Hy bepleitte ontslag van rechtsvervol ging, subs, eerherstel in het vonnis tot uitdrukking te brengen. Op 21 December 's morgens om half tien zal de Econ. politierechter schrifte lijk vonnis wijzen. Onze militairen op de „Sibajak" kunnen Oud en Nieuw thuis vieren VERMOEDELIJKE AANKOMST 30 DEC. TE ROTTERDAM Ernstig gebrek aan Thomasmeel Maximaal niet meer dan 100.000 ton verwacht (Van onze lartdbouwmedawerker) De totale hoeveelheid Thomasmeel, waarop de Nederlandse landbouw in dit verbrui'ksseizoen mag rekenen dat er 'besahi'kikinig komt, zal, inclusife de import uit Frankrijk, hoogstwaarschijn lijk op niet meer dan 100.000 ton wor den gesteld, mits de productie van de Belgische en Luxemburgse staalindustrie nog verder terugloopt. Deze hoe veelheid is wel gering, vergeleken met d>e 250.000 ton, die het vorige seizoer werd geïmporteerd. ALs men even be seft, dat met 250.000 ton Thomasmeel schaarste moet worden gespreken, behoeven de 100.000 ton, die thans maxi- zullen loskomen, geen nadere toe lichting. De bevrachtingen van kaldzouten uit de Elzas zijn inmiddels hervat, dank zij ingetreden verbetering van ae wa terstand van de Rijn. Gehoopt wordt, dat de achterstand in de levering door de Franse mijnen nu spoedig kan wor den ingehaald. De vorige week heeft de eerste verlading van patentkali uit West-Duitsland plaats gehad. De vraag naar deze meststof is veel groter dan wat er uiteindelijk kan worden geïm porteerd. De aanvoer van kalizout 40 uit de Russische zone verloopt regel matig. Ambassadeur Yalkof gaat heen De Sowjetrussische ambassadeur ln Nederland, V. A. Valkof, is van zijn functie ontheven en zal ergens anders werkzaam worden gesteld, aldus maakte Radio-Moskou bekend. Tot nieuwe am bassadeur te 's-Gravenhage is benoemd Grigory Titovitsj Zaitsef. De heer Valkof was deken van het corps diplomatique. Als zodanig zal thans optreden de bassadeur van China, dr Henry Kunghui Chang. Daar mevrouw Chang niet wezig is, zal de echtgenote van de Cana dese ambassadeur, mevrouw Dupuy, als doyenne van het corps optreden. De heer Valkof vertrok geruime tijd geleden reeds naar de Sowj et-Unie. BRIEFTELEGRAMMEN VOOR ONZE JONGENS OP ENGELSE SCHEPEN In het verkeer met vreemde schepen, welke Nederlandse troepen vervoeren, kunnen radiobrieftelegrammen worden gewisseld via het Nederl. kuststation Scheveningen-Radio tegen hetzelfde rief als in het verkeer met Nederlandse schepen geldt. De regeling geldt voorlopig voor de „Asturias" en de „Empire Brent" en zal in de toekomst wellicht tot andere sche pen worden uitgebreid. Voor de Leidse tuchtrechtei Teveel berekend Een aannemer had bij bouwwerx- zaamheden te Noordiwijk aan Zee ruim f4300 te veel berekend. Voor de tucht rechter zeide hij, dat hij, bij ontstentenis van vergunning en toewijzing, wel „zwart" moest kx>pen. De rechter wilde er rekening mee houden, dat de rran reeds een financiële strop en een ge peperde boete had gehad en veroor deelde hem tot f400 boete. Rijk worden Een kolenhandelaar had een marwei gevonden om rijk te worden. Hij leverde gewoonweg anthraciet beneden het ge wicht en beneden de maat. Tegen de tuahtrechter vertelde hij, dat „alles zo vlug gegaan was". De rechter beloofde, •dat hij hem nog eens zou laten contro leren en veroordeelde hem tevens tot f 100 boete. BRESKENS BEZIT DE ENIGE GOEDE VISSERSHAVEN voor heel West- Zeeuws-Vlaanderen. Een vry drukke haven ook: garnalen- en mosselenvissers en ook een enkele haringvisser komen hier thuis en dan is het een schilder achtig bewegen en een bont vertoon. Veel haringloggers zijn er dit najaar overigens nog niet geweest de haring wilde er nog niet ln de buurt komen. Vorige jaren heeft de haven wel eens vol gelegen; daar weten de Katwykse vissers van mee te praten. Maar dat was meestal nog iets later in het seizoen. HAZERSWOUDE Korp. Th. J. Boere, Dorpsstraat 93. HILLEGOM Sold. I L. Frederiks, Haven 126; sold, van Lierop, Hofstraat 41; korp. H. H. Visser, Ambachtstraat 11; sold. I J. Huis- lan, Talmastraat 36- HOOGMADE Sold. L. J. Lieverse, Boshave 5. KATWIJK AAN ZEE Sold. J. v. d- Bent, Ten Brittenstraat 50; korp. D. v. Duyn, Louwerstraat 39F. KOUDEKERK Korp. W. P. van Wetten, Nr 73- LISSE R.O.v.G. I F. L. J. M. Haase, Achter weg 42; T. K M.R.N.S. A. C. Faas, Vrees wijk 41; T. K-M.R.N.S. N. A. v. d. Poel, Emmastraat 26. NIEUWKOOP Wmr C. Kwakkenbos, Dorpsstraat 320. N1EUW-VENNEP Sold. D. van Tol, Hillegommerdijk 26. NOORDWIJK Sold. W. J. Th. Ruigrok. Heilige Geest- weg 2; sold. P. Th. Weyers Katwijkse- straat 21; wmr W. H. de Haas, Van Leeuwenstraat 5. NOORD WIJKERHOUT Korp. A. H. van Nobelen, Hereweg 148D; sold. C. H. Braun. 's-Gravendam- seweg 43; Mara. I C. Kleinveld, Here weg 218. OEGSTGEEST Sold. J. J. van der Vijver, Dorpsstr. 45. OUD ADE Wmr J. J. Verhaar, Boekhorsterweg 10- ROELOFARENDSVEEN Sergt. G. Th. Wesselman, Zuideinde 25. RIJNSBURG Sold. A. J. v. Delft, Hereweg 6. TER AAR Sold. I P. van Eijk, C 25. VOORSCHOTEN O.W. I G. T. E. Hoofdman, Oranje kade 65. WARMOND Sold. W. de Vos, Bijleveldlaan 6E. WASSENAAR Sold. I K. Woudsma, Rozensteinstraat 83; korp. C. Jongeneel, Chr, de Wetstr. 11; sold. I A. H. v. d. Baselaar, Paul Kru- gerstraat 15. WOERDEN Sold. I A. K. Hage, Leidsestraat 27; sold. J. Slagter, Tournooistraat 24; sold W. J. van Rooyen, Wagenstraat 20; sold. J. A. Hougardy, De Brouwstraat 30; Mar. H A. Smaling, Rijnkade 101. WOUBRUGGE Sold. I W. de Blanken, Van Hemesse- kade 54. ZOETERMEER Sergt. J. van Buytenen, Dorpsstr. 113- ZOETERWOUDE Sold. J. C. Hockx, Hoge Rijndijk 197; vlgtm. M I L. G. Hartevelt, Hoge Rijndijk 313; vlgtm. V II Chr. J. Stikkelman, Ommedijkseweg 1. DE DICHTER Kring Leiden van C.B.T.B. hield praatavond Tal van actuele vraagstukken werden besproken De kring Leiden van de C.B.T.B. hield gisteravond in „Liberty" een praatavond. De samenkomst werd geopend door de heer H. Kranenburg, die Ps 63 voorlas, voorging in gebed en daarna het doel van de avond uiteenzette. Speciaal wel kom heette hij dc gasten uit de Rijn streek en de bestuursleden van de kring Holland—Brabant van de CB.TJ3.. De heer T. Kralt te Rijnsburg behan delde vragen over de vrijwillige in krimp en de vergunningskwestie in het bloembollenvak. Spr. meende, dat alle maatregelen op het gebied van de teelt moeten verdwijnen. Internationaal ge zien is het echter niet mogelijk om de beperkingen in het bloembollenvak op te ruimen. Men beziet de zaken, aldus spr., vaak te nationaal en hij was van oordeel, dat voor het jaar 1950 nog vele regelingen blijven bestaan. De heer B. Havenaar, die de vragen op het gebied van de tuinbouw beant woordde, merkte op, dat na de oorlog Emotioneel spel bij H.H.IJ.C.-IJsvogels Blokkade voor A'dams doel belet H.H.IJ.C. te scoren Na de ruime overwinningen van 1 rige weken heeft HHYC gisteravond Den Haag op de Ijsvogels (A'dam) t zege geboekt, welke maar op het nip pertje in de wacht kon worden gesleept. De 52 uitslag zou doen vermoeden, dat de wedstrijd voor de thuisclub weer niet al te lastig is geweest, doch als men de tussenstanden bekijkt, blijken de A'dammers tot de derde speeltijd te hebben voorgestaan. Slechts in de laat ste periode van deze emotionele ijs- hockevstrijd slaagden de Hagenaars er in het vijandelijk doel, dat zij op 1 goal na gedurende 2/3 van de speeltijd echter mede wegens het sublieme ver dedigen van de A'damse doelman Ing- wersen niet konden vinden, enig» malen te doorboren en daarmee de (ge flatteerde) overwinning veilig te stel len. Zeker, het IJsvogelsdoel had minu ten lang een zware druk te doorstaan; de Hagenaars hadden over het geheel genomen een sterk overwicht. Maar de aanvallen der A'dammers waren hoofd zakelijk gedurende de eerste twee speel tijden veel gevaarlijker en al liet de af werking wel eens wat te wensen over. zij hadden beter resultaat verdiend. Met name de voorhoede LoekOver- akkerFeenstra leverde prachtig flit send en overrompelend spel, dat de HHYC-verdediging in de grootste moei lijkheden bracht. Slechts door een soort paniekhockey wist zij de A'damse atta ques te weren en het doel schoon te houden. De robuste Carrey en Taconis vonden in de hoofdstedelijke voorhoeden uiterst snelle spelers tegenover zich, die behendig passeerden en moeilijk te hou den waren. Vooral hun beste troeven, Loek en Overakker, dreven de puck in fraaie, soepele stijl met gemak tot voor keeper v. d. Hydens heiligdom, maar slaagden er evenwel niet meer dan 2x in deze daarin te deponeren. De eerste goal ontstond al vrij gauw. toen Loek na zich handig uit een hoek op de HHYC-helft te hebben vrij ge speeld de verdediging omzeilde en met een beheerst schot scoorde (01). Be duusd door deze achterstand kwam HHYC sterk opzetten, maar tijdens het begin van deze Haagse meerderheid werd er juist aan de andere kant ge doelpunt. (02). Overakker wist te ont- VISSERIJGOLFJES Het Nederlandse volk gebruikt thans 120 „eenheden" vis tegen 100 in 1938 toch een aanzienlijke vooruit gang dus. De trawler-vissers klagen momen teel steen en been over de schrale vis- De kotters, die de haringvisserij voor de Belgische kust hebben opge zocht. moeten ervaren dat het daar met de visserij heel wat mender gesteld :s dan voriig jaar. In Breskens en Vlissin- gen is het dan ook stil aan ae markt. EEN UTRECHTENAAR NA KAAS ETEN GESTORVEN. Een der slachtoffers van de voedsel vergiftiging in Utrecht, de 70-j. T„ is gisteren in het ziekenhuis overleden. De vergiftiging is echter niet de doodsoor zaak geweest; wel heeft zij het proces verhaast. De overige slachtoffers maken het uitstekend. snappen en na een fraaie solorush met de HHYC-back v. Rhede op zijn hielen, werkte hij de puck beheerst achter v. d. Heyden. Vast van plan zich de voor sprong niet te laten ontgaan, spijkerden de Ijsvogels nu hun doel dicht en deze tactiek heeft 2 perioden lang succes ge had- Alleen v. Heeswijk. die voor de HHYC zijn 100ste wedstrijd speelde, ge lukte het na alleenspel de achterstand te verkleinen (12). Maar wat de Ha genaars ook verder deden, er was geen doorkomen aan. Schwencke werd uit de 2e voorhoede bij de combinatie Andreola v. Heeswyk gevoegd, de altijd terug getrokken Carrey posteerde zich zelfs voor het vijandelijk doel, maar tot doel punten kwam het niet Ein lelijk in de 3e periode veranderde het spelbeeld. De A'damse verdediging vertoonde onder de druk wat gaten en het was v. Heeswijk die uit een voorzet van Andreola gelijk maakte (22) Even later namen de Hagenaars door Schwencke de leiding (3—2) en nadat één der Ijsvogels op ongelukkige v de puck in eigen doel had gewerkt, de spanning geweken. Gedeprimeerd door de tegenslag liet de IJsvogels-de- fensie steken vallen, waardoor nu zelfs de zwakste Haagse aanvaller, v. d. Baumen, kon scoren (5—2). Zijn doel punt echter was het laatste in deze sen sationele wedstrijd. De tussenstanden waren: 02, 10. 4—0- alle handelsbetrekkingen weer moesten worden opgebouwd. Vooral met Duits land heeft dat veel moeilijkheden ge geven. In 1948 kwam het eerste contract met dit land tot stand. Het jaar daarop gaf ook veel narigheid. Duitsland heeft niet zo zeer gebrek aan onze producten van de koude grond, maar heeft dit jaar wel veel fruit van ons betrokken. Spr. meende niet, dat de industriali satie van ons land de export van groen ten in gevaar zal brengen. Wel pleitte de heer Havenaar voor nauwere samen werking. De expert op het gebied van de vee houderij, de heer J. P. v. d- Stoel te Zoeterwoude, gaf antwoord op de vra gen. die zijn gebied raken; in het bij zonder de kwestie vee en vlees. De juiste of onjuiste beslissingen liggen altijd bij de'minister. De stijging van de vlees- prijzen worden veroorzaakt door de zeer toegenomen consumptie, die niet voor zien was. Er moet ni. voldoende vlees voor de export blijven. De heer C. v. Bijl te 's-Gravenzande was verheugd, dat er zoveel vragen op de praatdagen worden gesteld. Hij ging dieper in op de vestigingseisen voor de landbouwers, omdat deze van princi piële aard zijn. Van onze cultuurgronden wordt ongeveer 50 procent verpacht. En vele boerderijen, die uit de pacht ko men, worden door de pachters in eigen dom overgenomen. Hierop dienen we onl te bezinnen. Goedkopere benzine voor de land- en tuinbouw is wegens tech nische redenen niet mogelijk. Het restant der vragen werd beant woord door de heer Joh. Verkuil, secre taris van de afd. HollandBrabant. Nu het niet mogelijk is om het achtste leer jaar ongedaan té maken, adviseerde spr. om de jongens voor het tuinbouwonder- wijs op te vangen. We moeten ons in stellen op de vele verlichtingen, die dit met zich mee brengt. In de technische erganisaties wordt ook alles voor de bloemisterij gedaan. De melkprijsbere kening is op te smalle basis geschoeid, maar tegen de verlaging van een* halve cent per liter heeft men zich niet ernstig willen verzetten. In de Stichting van de Arbeid zitten zeer bekwame mensen. De kosten, die de Stichting maakt, zijn dan ook verantwoord. De heer G. Docter te Rijnsburg gaf tenslotte nog college in de onderne mingsbelasting. Hij zette uiteen, wat deze belasting alzo met zich brengt en verwachtte, dat ze in de toekomst wel zal verdwijnen, al zal er wel een andere voor in de plaats komen. De voorzitter was de beantwoorders van de vragen zeer erkentelijk. De heer C. van Dijk sloot de vergadering met dankgebed. Om het persoonlijk kampioenschap L. S. B. P. J. Preenen finalist le klasse In „Amicitia" werd gisteravond nog een aantal uitgestelde en afgebroken partijen uitgespeeld. Een opmerkelijk resultaat behaalde daarbij P. J. Preenen, die vorig jaar kampioen tweede klasse werd, tezamen met M. Optendrees. Door zowel van F. Teleng als van D. van Gel der te winnen, plaatste Preenen zich gisteravond met de fraaie score van 4 uit 5 in de finale le klasse. En met hem, zoals we reeds meldden, A. Barkema, J Koet, F. v. d. Bosch en W. F. Schüss. Jerry Bey en P. Vlagt zullen in een twee kamp uitmaken, wie no. 6 wordt. Koet kwam zover, omdat A. Leenheer tegen J H Edeling niet verder kwam dan Door ziekte zijn slechts drie van de zes finalisten van de tweede klasse be kend. t.w. A. Smit, H. van Weizen en A. van Eek. Daardoor is het ook nog niet mogelijk de eindstanden te geven. De uitslagen waren: le kL A.: A. LeenheerJ H. Edeling 4—4. le KI. B.: P. J Preenen—F. Teleng 10: D. van GelderP. J. Preenen 01: mr ir J. Westra—D. van Gelder >4—4 le KI. C.: J. KanbierW. F. Schüss 0—1. 2e KI. A.: Ch. SterkB. Ouwerkerk 0—1. 2e KI. C.: C. van RenswouwW v d. Wijngaarden 10 (regl J. Padding J. Beekman 01. 3e KL: L. J. v. d. Meide Sr.A. Pley- sier 01. DAMMEN LJ).V. WINT VAN A.D.C. Het eerste tiental van LD.V, dat nog steeds aan het hoofd van de rangiiist staat van de le klasse L.D.D.B., wou in Alphen op bezoek zijnde met 15-5 van A.D.C. 1. Beide tientallen speelden met twee reserves, wat voor L.D.V. geen verzwakking bleek te zijn, want beide spelers brachten gezamen lijk 3 van de 4 te behalen punten bin nen. Hedenavond speelt L.D.V. 1 Ln het Raedthuys tegen K.D.C. 1. Weet zij cok deze wedstrijd tot een goed einde te brengen, dan zal de laatste ontmoef-.g op 7 Januari as. tegen Hazerswoude l de beslissing moeten brengen, daar Ha zerswoude de Leidenaars op d« voet volgt. Het tweede tiental van .LD V. speelde tegen het tweede tiental van A.D.C., maar wist het niet verder te brengen dan een gelijk spel (10-10) een uitslag waarmede beide tientallen tevre den kunnen zijn. De volledige uitslagen waren als volgt: H. v. Egmond (A.D.C. 1)—W. Heems kerk (L.D.V. 10-2; A. Rijnberg—J. Klinkenberg 0-2; T. Domburg (res B. Slegtenhors: 1-1; L Jease Th. Uyttenbog3ard 2-0: C Rijnberg—J W. Huisman Jr. 0-2: F. Blom (res.)—J H. v. Gent (res.) 0-2: E. v. OeverenA. Klinkenberg 0-2; J. Boogaards—P. v. Leeuwen 1-1; W. v. Berkcl—P. v. d. Stel 0-2; A. JesseJ. Huisman Sr. 1-1. J. Brunt (AJ3.C.2)—H. de Water (LD.V.2) 2-0; J. v. ToW. v. d. Mcy 0-2; A. WolswijkC. Klinkenberg 1-1; C. Wijfjes—W. de Roode 1-1; Fr. v. Of- wegen—E. Klinkenberg 1-1; D. Befeorj C. B. Janssens 2-0; H. v. TriestM J. v. Houten 1-1; C. v. OfwogenH. Mar- tyn 0-2; C. v. d. HoornJ. Molenaar 2-0; P. OostramsJ. Zitman 0-2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3