Jlicuure geih&cffe ÖTouranl Tegen ex-burgemeester Visser half jaar geëist wegens deviezen-overtredingen Nog vijf schipbreukelingen van de Doros gered Wist tl DONDERDAG 15 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. (Bü contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 799S DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELÏJK-NATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Ji tiutoasttcii fc ihfblwox tnyn hert in legfteospoet" Verzoek tot onmiddellijke in hechtenis neming afgewezen (Van een onzer verslaggevers) De Officier van Justitie bij de Haagse Economische Politierechter eiste gister avond een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van een half jaar tegen mr W. A. J. Visser, oud-burgemeester van Den Haag, met het verzoek mr Visser onmiddellijk in hechtenis te nemen, aangezien er mogelijkheid tot ontvluchten bestaat. Op dit verzoek heeft de rechter afwijzend beschikt. Evenals in de zaak-Bos zal Woensdag 21 December 's morgens half tien schriftelijk vonnis worden gewezen. Om kwart over vier gistermiddag was het 'beeld van de rechtszaal aan de Jan van Nassaustraat, waar de economi sche politierechter zitting 'hield vrijwel gelijk aan de oohtend- Alleen zat nu mr W. A. J. Visser in de beklaagdebank en drs W. Bos bij de getuigen. Ook de dag vaarding tegen de oud-burgemeester kwam vrijwel overeen met die tegen diens secretaris. Doch de zaak zelve toonde toch wel markante verschillen. Mr Visser erkende het beschikken over 2500 frs in Augustus 1947 evenals het innen van de chèque van frs 50.000 uit het vermogen van Bonté in Zwitserland Het briefje van Bonté, waarbij de Schfweizerische Kreditanstalt hiertoe machtigde was Ihem echter onbekend ge weest. Het in Nederland invoerer $5000 en f9.000 in vereniging met Bos ontkende verdachte echter. Het geld in Zwitserland gebruikt was door mi Visser gedeeltelijk aan particuliere uit gaven besteed en voor de rest uitge geven voor een liefdadig doel. „Kunt u niet zeggen aan welk", vroeg de politie rechter: „Ik kan het wel, maar wil het niet in het openbaar doen- Minister Van Maarseveen is echter op de hoogte gebracht door mij", was het antwoord. „Was het een staatsbelang, dat u di< gelden besteeddde", luidde de volgendi vraag. „Neen en het was ook geen in liehtingendienst" antwoordde mr Visser. Getuige Bos vertelde nog eens het met die chèque van frs 50.000 gaan. Bonté wilde aanvankelijk een veel groter bedrag in handen krijgen bereid wel een chèque van drie ton op een of andere naam uit te schrijven. Dat bleek echter onmogelijk te zijn. Tenslotte kwam de vrouw van Bonté op de ge dachte de naam van mr Visser te ge bruiken. Bos vond voor zichzelf risico te groot en had eigenlijk niet wacht, dat mr Visser hierin zou toestem men. Na twee dagen beraad deed hij het echter wel. Volgens getuige enig doel ven de Zwitserse reis het 'halen van het geld, doch mr Visser het onderhoud, dat hy in Zwitserland met de niet te noemen persoon moest hebben. Tenslotte moest getuige wel toe geven, dat het mogelijk is geweest, dat mr Visser dit onderhoud gehad heeft, zonder dat -getuige dit behoefde te be merken. De zelfde getuigen als des gens in de zaaik-Bos kwamen details Dver de houding van Bonté vertellen. Een ander geluid liet de getuige mevr. Sos-Kreiken -horen. Toen drs Eos reeds in hechtenis zat had mr Visser herhaal delijk getracht haar te bewegen te zwij gen en ook haar man te beïnvloeden- Hij wilde vooral dat zijn handtekening op de chèque van frs 50.000 vals verklaard zou worden. De narigheid, die drs Bos door deze geschiedenis zou krijgen mr Visser wel goed maken als hij n burgemeester kon blijven. Officier van Justitie: Verregaand lichtzinnig optreden. Soherp hekelde de officier van Justitie het verregaand lichtzinnig optreden een zo hoge magistraat Hij vond de houding tussen de ex-burgemeester diens secretaris niet normaal. Mr Visser stond te veel onder druk van buitenaf zou juist door de schuld te werpen op drs Bos later nog meer in diens macht en die van zijn medewerkers gekomen zijn. De officier achtte dan ook voorwaardelijke gevangenisstraf op haar plaats en eiste een half jaar onvoo delijk met onmiddellijke inhechtf ming. De mogelijkheid van ontvluchting achtte de Officier namelijk niet uitgeslo ten. De verdediger mr A. E. J. Nysingh merkte hierbij op. dat de pas va Visser bij de Officier berust, dus dat het enigszins moeilijk zou zijn om de grens over te komen. Mr Visser ver klaarde, dat om persoonlijke beweeg redenen een poging tot vluchten voor hem uitgesloten was. Vandaag stellen ivij V voor: Sold. D. J. FASSEUR, Koolstraat 7, Leiden. De politierechter trok zich een ogen blik terug en deelde toen mede geen ter- aanwezig te achten voor een onmid- dettlijke inhechtenisneming. Mr Nysingh pleitte er voor de vrijheids straf te veranderen in een geldboete. Immers 'heeft mr Visser niet meer ge daan dan enige deviezenovertredingen, welke slechts wanneer 'het in de tonnen loopt gestraft worden met een vrijheids- Slechts geringe hoop dat de tien vermisten gevonden worden De tweede reddingboot van het by Florida in brand gevlogen Nederlandse schip „Doros" is vannacht gevonden. Het Amerikaanse schip „Williamsburg" heeft de boot, met vyf man er in, opgepikt. De kok, P. H. van de Bruyn Rosenburg uit West-Indië, was in de reddingboot overleden en overboord gezet. Vliegtuigen en schepen zoeken thans nog naar tien vermisten, onder wie negen Nederlanders. de kustwacht straf. Zelf heeft drs Bos in de ochtend zitting verklaard, dat mr Visser het geld niet naar Nederland durfde brengen er zich niet verder mee bemoeide. Per soonlijk heeft hij geen enkel voordeel van de transacties gehad en ook het geld niet verbrast. Het onbekende doel een deel voor werd gebruikt wil de Of ficier niet geheel ongeloofwaardig ach ten. Mr Visser heeft de overtredingen particulier gedaan en nimmer zijn posi tie als burgemeester hierbij te zijnen voordele aangewend. Hij mag dus niet als burgemeester berecht worden. afgebroken carrière is reeds een z straf voor wat hij misdaan mag hebben. Zijn verblijf in „Rhijngeest" mag niet een vlucht beschouwd worden. .Het duidelijk, dat zijn zenuwgestel ernstig geschokt is. Zijn herinneringsvermogen heeft geleden. Mr Visser moet zich inspannen om verschillende fleiten reconstrueren, wat tijdens het verhoor wel duidelijk is gebleken. Mr Nysingh achtte een geldboete na alles wat reeds geileden is een voldoende straf. Evenals in de zaak-Boè zal op Woens dag 21 December schriftelijk vonnis wor den gewezen des ochtends om half tien- Zo sloten de deuren van de rechtszalen om aoht uur na een lange dag, waarin een geruchtmakende zaak behandeld De tweede reddingboot werd op korte afstand van de plek van de ramp aan getroffen. De West-Indische geredden, die door de tankboot Sparrows Point zijn opgepikt, hebben verklaard, dat de volgende opvarenden onmiddellijk zijn gedood of over boord geslagen: gezag voerder Jc. Kroon uit Haarlem, de eer ste stuurman J. de Jong uit A'dam, de stuurmansleerling H. R. H. Schinkel uit Zuidlaren en de electricien T. W. Kiffers uit Zwolle. Van de voLgende opvarenden is niets meer vernomen J. J. Lits, A'dam, 2e stuurman, J. Pijpensteel, Eindhoven, 3e stuurman, A. C. Jonker, IJmuiden, 2e machinist; L. Goudsmit, A'dam, 3e machi nist; G. Bakker, A'dam, hofmeester. Voorts nog een West-Indisoh lid der bemanning. De hoop is klein, dat ze nog in leven zijh. De enige geredde Nederlander, de ma chinist R. Helmers, kon nog niet wor den gehoord; hij is overspannen. Een der vliegtuigen heeft gisteren het brandende wrak ontdekt. Er werden geen overlevenden opgemerkt. Een ander toestel, een amphibie- vliegtuig, heeft de geredden van boord van de tanker Sparrows Point gehaald en ze naar Miami in Florida gebracht. De olieman E. R. M. Balai heeft ern stige brandwonden opgelopen, maar de anderen verkeren in goede welstand. Het schip was met meel en stukgoede ren geladen- De K.N.S.M. heeft haar vertegenwoor digers in New York gemachtigd, desge wenst met te huren vliegtuigen naspo ringen te doen in gebieden waar de vliegtuigen Kajuitbedlende vertelt Van de kajuitbedlende Amzand nam Reuter, dat zich Maandag on geveer 11 uur een ontploffing heeft gedaan; de oorzaak was hem onbekend. „Ik geloof dat de ontploffing soheeps gébeurde. In enkele seconden stond het gehele schip in vuur en vlam. Ik rende naar een reddingboot en hielp bij het uitzetten. Er waren 26 man aan boord; i'k weet -niet wat er met de an deren gebeurd is. Velen sprongen te wa ter en wij hebben er enkelen opgepikt. De kok zat alleen in een boot en wij wa ren met z'n dertienen. Daarom staple een aantal over in de boot van de kok.' HOE BESTAAT HET De burgemeester van het Brabantse Udenhout had zijn gemeentenaren aan gespoord oorlogstuig in te leveren. Naar aanleiding daarvan kwam een boer op het politiebureau met een partij kruit aanzetten, die vol doende was om het hele dorp in de lucht te laten vliegen. De man zette de juten zakken met het goedje (vermoedelijk pijpkruit) neer, stak doodgemoe dereerd een sigaret op en („Man, k\jk uit!!", riepen de agenten)gooide de brandende lucifer in de richting van de zakken. Welk een verademing toen even later tleek, dat men niet in de lucht gevlogen was! De oproep vari de burgemeester was overigens nog niet voldoende. Huis zoekingen waren noodzakelijk. En weer kwamen te voorschijn: water kruiken, vervaardigd van hulzen, met slaghoedje compleet, asbakjes, sche merlampjes enzovoorts. De politiepost was spoedig herschapen in een i naai. Leert men het dan nooit? i gen de autoriteiten zich meermalen af. Men leert het inderdaad nooit, zijn wij geneigd thans vast te stellen. Zaak Meyqr Schwencke komt inter voor Op 13 December j.l. zou, zoals men weet, de commisge voor de Perszuive ring zich bezig houden met de behan deling van de zaak tegen de perscolla borateur A. Meyer Schwencke. In verband met het onderzoek en de toestand van de beschuldigde is die be handeling uitgesteld tot begin volgend jaar. Het is n.l., zo deelt men ons van de zyde der Commissie voor de Pers zuivering mede, in elk geval de bedoe ling, de zaak tegen M. S. te behandelen. Dit in tegenstelling tot anders luidende berichten. Behandeling van zyn zaak voor de Bijzondere Strafkamer geschiedt, nadat de instructie, die thans aan de gang is, doch door de inzinking van M. S. vertraging ondervond, weer ter hand genomen zal zyn. Record op Schiphol 900.000 bezoekers Gisteren passeerde op Schiphol de 900.000ste bezoeker van dit jaar de poort van de luchthaven. Het record van vorig jaar (750.066) is hiermee dus glansrijk ge broken. De gelukkige. J. Welle uil Zwartsluis, kreeg verschillende geschen ken. Statenverkiezingen op 26 April De verkiezingen voor de provinciale staten van Zuid-Holland en Noord-Hol land zullen plaats hebben op Woensdag 26 April. De candidaatstelling is in alle provincies, krachtens wettelijke bepa lingen, op de tweede Dinsdag in Maart, ditmaal dus 14 Maart. Jeugd wil stijlvolle viering van bevrijdingsdag De gezamenlijke jeugdorganisaties, verenigd in de Nederlandse Jeugd Ge meenschap. hebben zich beraden over een meer stijlvolle viering van de be vrijdingsdag op 5 Mei. Van de zijde van de N.J.G. schrijft men- on-s: „In- het algemeen verstaat men in ons land 'wel de kunst om b.v op 4' Mei de plechtige herdenkingen goed te organiseren. maar voor een zinvolle en vreugdevolle vieröng van de bevrijdings dag zoekt men nog naar bepaalde Daar de organisaties van de vrije jeugdvorming op het punt van een stijl volle feestviering reeds be_paalde resul taten hebben bereikt, kunnen deze organisaties waarschijnlijk een zeer goede bydrage leveren in het geheel van de plaatselijke vieringen. Enkele auteurs hebben zich bereid verklaard een speciaal spel voor deze gelegenheid te zullen schrijven. Daarnaast kan in overleg met sportorganisaties ook een deel van dag aan sportdemonstraties van jongeren worden besteed1". Een Voorbereidende en instructieve be spreking met leidinggevende krachten zal op 4 Februari 1950 in Amsterdam worden gehouden. Soldaat Fasseur is op 24 September 1948 met de „Johan van Oldenbarneveld naar de tropen vertrokken. Hij vertoeft thans in Palimonen, als chauffeur bij dokter. Op 27 December hoopt hij zijn „tweede" verjaardag in Indonesië te vie ren. Hij wordt nu reeds gefeliciteerd door tijn moeder, broers en zusters, verloofde en verdere familie. Ook wij wensen hem gaarne geluk. Allen, die hem lief en - baar zijn, verlangen naar een spoedig REGERING KOOPT DE WALVIS TRAAN. De Ned. Mij. voor de Walvisvaart deelt mede, dat haar gehele traanproductie 1949'50 voor f925 de ton aan de Neder landse regering is verkocht. Morgen presidentsverkiezing Morgen zal in Djokja de presidentsver kiezing van de Repoeblik Indonesia Se- rikat worden gehouden. HET VLAGGEN BIJ DE OVERDRACHT Het Nationaal Voorbereidingscomité te Batavia heeft bepaald, dat op de dag van de souvereiniteitsoverdracht staatsbur gers slechts de rood-witte vlag mogen uitsteken, met eventueel daarnaast de garavlag. Niet-staatsburgers mogen ook hun eigen vlag uitsteken, maar alleen naast het rood-wit. Het Australische lid van de Unci. Critchley. is in Melbourne aangekomen Hij verklaarde, dat er thans een uitste kende basis aanwezig was voor vriend schap van Australië en Nederland. De Rijkswaterstaat (Van Hogen- houcklaan 60. Den Haag) heeft eer brochure uitgegeven „De Maas i r Nederlan d". welke een beknopte uiteenzetting geeft omtrent de r.aamste Maaswerken gedurende laatste 50 jaren. Tegen massa-moordenaar Aus der Fünten de doodstraf geëist Verdediger: Hij is een vlees-geworden potlood met hersenen als een kaartsysteem Tegen F. H. Aus der Fünten, die ver antwoordelijk is voor de dood van tien duizenden Nederlandse Joden, is gister middag voor het Amsterdamse B.G. dc doodstraf geëist. De procureur-generaal, mr J. Besier. noemde hem een massa moordenaar. De verdediger zei het an ders: „Aus der Fünten is een soort van vlees-geworden potlood, een fantasie loos mens, met een stel hersenen als een kaartsysteem." De p.-f. zag deze 40-jarige vroegere leider van de Zentralstelle für Jüdische Auswanderung als een der voornaam ste organisatoren van de razzia's. Voor het afgrijselijke optreden in het krank zinnigengesticht Het Apeldoornse Bos kon mr Besier geen woorden vinden. De verdediger, mr J. K. M. Mathuy- zen. gaf een uiteenzetting van het Duitse brein. „Als men tegen deze man gezegd had. dat de schoorsteenvegers en de groenteboeren in Europa een gevaar voor de Duitse oorlogsvoering oplever den", aldius mr Mathuyzen, „dan had deze man zonder twijfel het vuur uit zijn schoenen gelopen om Europa van dat soort verderfelijke mensen te ver dossen. Hei.was,immers alles voor Duits land. Een 'Duits brein ds anders ingericht dam Ihet onze. Het loopt over rails. Men kan er wissels en stopseinen in zetten Wat is het Duitse hart? Het klopt op de paragrafen van de wetboeken en als er geen paragrafen meer zijn, houd't het op te Moppen. Dit alles maakte het moge lijk, da: deze winkelbediende uit Ober- hausen de verdachte werd, die thans u staat." Vie gaan we doodschieten?" vroeg Mathuyzen voortt. „De mens Aus der Fünten is al dood smds 1931, toen hij toetrad tot de nationaal-socialistische partij. Voor deze man, die oorlog voer de met zijn potlood, was het milit-ire bevel het begin en het einde. Hij geloof de Goebbels onvoorwaardelijk." De uitspraak volgt op 27 December. Vandaag einde van electriciteits- staking in Londen? 3 een gehele dag onderhandelen leiders der 3000 arbeiders in Lon- dense electriciteits-centrales, die in sta king waren gegaan, en vakverenigings functionarissen, is besloten, dat de ar beiders vandaag op massa-bijeenkom- zouden worden aangespoord, orr iddellijk het werk te hervatten. Gis teravond was er echter nog slechts gedeeltelijke toevoer van stroom. KLM-toestel voor Dingaansvluchf vertrokken Gistermiddag is de KLMDC 6 „Ko ningin Juliana" van Schiphol naar Zuid- Afrika vertrokken. Aan boord bevindt zich de officieuze Nederlandse delegatie dr C. v. d. Leeuw, die met mede weten en instemming van de Nederland- re regering de onthulling van het Voor trekkersmonument bij Pretoria op 16 December a.s. (Dingaansdag) zal bij wonen. De gezant van de Unie van Zuid- Afrika te Den Haag. prof. D. B. Bosman en dr A. Plesman waren bij het vertrek aanwezig. Weer een schipbreuk in Het Kanaal In Het Kanaal bevond zich ter hoogte van het lichtschip „Owers" gisteravond een jacht in zinkende toestand. Op een verzoek om assistentie is het s.$. „KettlemanhiLls" naar het jacht gevaren. Voordien verleende een nog onbekend schip hulp Weer vrouwen en hinderen naar Batavia Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt zullen de schepen „Willem Ruys" van de Kon. Rotterdamse Lloyd en „Oranje van de maatschappij Neder land" resp. bp 6 ën 16 Januari a.s. in ht kader der gezinshereniging naar Ba tavia vertrekken. De vrouwen en kinderen van Neder landse ambtenaren en beambten in In donesië, voor wie op die schepen pas sage geboekt is, kregen bericht, dat de reis gewoon doorgaat. OOK BELGIë ORGANISEERT EEN NAT. RESERVE. Het Belgische leger zal. naar Ass. Press verneemt, versterkt worden met een ter ritoriale reserve, welke speciaal getraind zal worden in het optreden tegen interne groepen, die in geval van oorlog, een actie binnen het rijk 'zouden willen be ginnen. Amsterdam-Zuid in het donker Kortsluiting in centrale. Amsterdam-Zuid heeft gisteren de ge hele middag en een groot deel van de avond zonder stroom gezeten. In de eiee- trische céntrale in deze wijk viel door een kortsluiting een kabelschakelaar uit Ook de reservevoeding van het station raakte onmiddellijk na de inschakeling door nog onbekende oorzaak defect. In de loop van de avond floepten de lichten in een groot deel van Amster dam-Zuid weer aan; slechts enige ver spreide delen bleven de gehele avond in het donker. De trams bleven normaal rijden en ook de telefoon werkte nog. Menzies Australisch kabinets formateur Aan Robert Menzies. de zegevierende leider, werd formeel opdracht verstrekt, een nieuwe regering te vormen. Hij hoopt reeds Zondagavond zijn kabinet gereed te hebben. Aan onze kwartaal-abonne s Betaling per giro is gemak kelijker en goedkoper. Het be spaart U geloop aan de deur en incassokosten. Maar voor hen, die een girorekening hebben, is het nog eenvoudiger om gebruik te maken van de mogelijkheid tot periodiek overschrijven der abonnementsgelden. Wilt U daar van gebruik maken? Geef ons dan even een seintje en wij ma ken het voor U in orde. Wilt U bij Uw betaling vooral het juiste bezorgaures op geven? Dat voorkomt vergissin gen. Bij voorbaat onze hartelijke dank. DE ADMINISTRATIE. DAT te Antwerpen, waar ongeveer 20.000 Nederlanders wonen, een nieuwe Nederlandse vereniging (voor alle ge zindten) is opgericht met aanvankelijk 500 leden. DAT die oogst van cichorei-wortelen op Goeree-Overflakkee dit jaar zeer goed is. DAT voor de R.v.C. 15 jaar werd ge- eist tegen de groepscommandant van de landwacht E. Spilzer. te Meppel (vonnis B.G 15 jaar en ƒ50.000 boete). DAT prof. mr G J. Wiarda te Utrecht minister Teulings opvolgt als voorz. van de schattingscommissie incourante fondsen. DAT J. de Bruin, gem. secr. van Enschede, is benoemd tot burg. te Rhe- den en J v d. Werken, wnd. secr. van Landsmeer, tot burg. van Nieuw-Beijei- land. Goudswaard en Piershil. DAT in Hoogezand de sleepboot Duitsland van stapel liep, bestemd voor P. Smit Jr. te Rotterdam. DAT de fabrieksarbeider C. P. uit Beverwijk heeft bekend, een geldkistje met f 3800 uit een melkauto te hebben gestolen en de buit vrijwel compleet werd achterhaald. DAT het A'damse gemeentebestuur een verhoging met ruim f 5 millioen heeft gevraagd van het crediet voor de zand winning in de Sloterdijkermeerpolder. DAT het museum van Staatsbosbeheer in het nieuwe gebouw aan het Hoogeland te Utrecht is heropend. DAT de rubberfabriek Indiana te Roo sendaal het volgend jaar belangrijk gaat uitbreiden. DAT de prijzen op de veiling van Kerstfruit in Venlo zakten tot op onge veer de helft van verleden jaar en er dit maal veel Duitse kopers waren. DAT een fabriek in Bergen op Zoom Maandag begint 104 huizen aan de lo pende band te vervaardigen, volgens hpt Engelse systeem „Simplified Brick Con struction." DAT van 21 tot 30 Mei a s in Grub- benvorst (L.) de eerste landelijke aspergebeurs zal worden gehouden. DAT in Rotterdam 6 jaar werd geëist tegen de N.S.B.-burgemeester van Wijk bij Duurstede, de 62-j. vroegere zuivel- technicus J. v. d. Beke Callenfels. DAT een 63-j. ziekenverzorgster van een Haarlems rusthuis is gearresteerd, daar zij gedurende 12 jaar bij fabrikan ten goederen en geld wist los te krijgen, die ze gedeeltelijk aan t.b.c.-patiënten schonk, maar grotendeels zelf hield. DAT de eerste van vier door Twentse electriciteitsbedrijf te Enschede in Engeland bestelde transformatoren (bjjna 7 meter lang) gisteren met 1 s.s. Dotterel in Amsterdam arriveerde. DAT B. en W. van A'dam voorstell' de dir. van de stadsreiniging, A. M. Nop pen, op 1 April eervol te ontslaan, daar hij met pensioen gaat en ir W. Ybema. dir. van de dienst der gem. was- schoonmaak e a. inrichtingen, als zijn op volger aan te wijzen. DAT B en V het versterken de Coenhaven voorstellen. an de hoofdstad i de kademuur langs bedrag van 1825.000 Toen de arbeiders n de Londense electriciteitsbedrijven in staking gingen, werden de eentrales onr middellijk bezet door vüiitoirem Vele doden by ontploffing in vleesf abri eken Grote ravage bij Swift te Sioux City (V.S.) In de vleesfabrieken van Swift (In is land bekend door de „natuurge trouwe" vleeswaren-advertenties in de grote Amerikaanse tijdschriften) te Sioux City in de staat Iowa, heeft zich gisteren een grote ontploffing voorge daan, die veroorzaakt werd door het ontsnappen van gas. Volgens de laatste gegeven zijn minstens 13 mensen gedood en ongeveer 100 min of meer ernstig ge wond. Men vreest, dat het aantal doden nog zal stijgen. Groepjes versufte arbei ders dwaalden uren na de ontploffing nog om de fabriek. Géén hunner scheen duidelijk te weten wat er was gebeurd. De ontploffing drukte de ruiten van in de nabijheid der fabriek geparkeerd* auto's in en verboog de carrosserieën. Kantoormeisjes met kleren aan flarden renden het gebouw uit. Het Zuidelijk deel- van de fabriek was na de explosie één ravage van verwrongen constructie- BIJ REL IN COLOMBIA 82 DODEN In Cocuy (Colombia) hebben bandie ten een vergadering van de Conservatieve Party aangevallen. Tijdens de gevechten werden 82 mensen gedood. Een geruststellende redevoering van ir Soekarno Aan allen wordt veiligheid en recht beloofd in Indonesië In zijn reeds aangekondigde radiorede tot de Nederlanden, de Indische Neder landers en het Kon. N'ed. Ind. Leger, welke anderhalf uur duurde, heeft ir Soe karno zyn vroegere verzekeringen herhaald, dat hy de Nederlanders niet haat. Hy haat alleen het Nederlandse kolonialisme, zoals elk kolonialisme door hem gehaat wordt. Hij wil een vriendschappelijke verhouding tussen Nederlanden en Indonesiërs in een onafhankelijk Indonesië zeide hij. Daar hij gehoord had. dat de Neder landers zich ongerust maakten, zeide hij dat zij zich niet door geruchten moesten laten meeslepen, en hij verzekerde, dat de Repoeblik Indonesia Serikat een rechtsstaat is, gegrond op sociale recht vaardigheid en menselijkheid. Hy ver wees naar de bepalingen van de Ronde Tafel-conferentie omtrent het staatsbur gerschap, naar het manifest van Novem ber 1945 en beloofde, dat niet-staatsbur gers niet achteruit gezet zouden worden. Noodtoestand in Soerabaja Overal slaan benden hun slag De toestanden in Soerabaja zijn erger dan in bezettingstijd aldus vernemen wij uit betrouwbare bron. Leven en goed zijn niet meer veilig. Duizenden politieke en niet-politieke gevangenen zijn ont slagen en terroriseren met benden en ander gespuis de bevolking. Veilig on dergedoken ih deze grote stad, kunnen zij hun slag slaan Elke dag leest men van rampokken, mishandeling en doodslag. Soms opereren zy in benden van 100 man, die zwaar gewapend zijn. Dikwijls begint een overval met het stilhouden van een grote luxe-auto, waaruit vijf of zes man springen. Al wat weerstand biedt, wordt opgeruimd. Men kan zich 's avonds met meer op straat wagen. Alle schepen, die in 1950 naar Europa zulen varen, zijn volgeboekt. Men ver dringt zioh in de kantoren om weg te komen maar het lukt niet. Een staaltje van de dagelijkse gang van zaken, vindt men in het dagelijks rampokhoekje van een Soerabajase cou rant. Een bende van 15 man plundert een brandkast leeg. Een persoon wordt door vier man van eeh dienst»evolver beroofd. Acht personen in groene kle ding plegen een overval, roven een revolver en een portefeuille met f500. benevens een paar schoenen, enz. Eldérs in de stad ontdekt een persoon, dat zijn huisjongen met medeneming van een revolver verdwenen is. Bij een overval worden drie fietsen en andere goederen ter waarde van f 1310 medegenomen. Ir. een wachtlokaal van een kazerne wordt een Indonesiër ingerekend, die poogde een Bren te stelen. Uit een woning wordt f 18.533 geroofd. Vier niet-geklede personen dringen een huis binnen en persen de bewoonster onder bedreiging met revol vers f 20.000 af. Een juwelier wordt door bandieten van f3000 beroofd Tenslotte volgt nog de belangrijke mededeling van de chef-staf der A- divisie te Soerabaja. kolonel Paulissen, dat de veiligheid van Soerabaja „we*, onrustbarend" ia. Noch de Nederlanders, die hem vroe ger hebben bestreden, noch hun. die hem steeds vriendschappelijk gezind waren geweest, zou het Indonesische staatsbur gerschap opgedrongen worden. Het ma nifest van November 1945 verklaart: „Wij haten de vreemdelingen niet, ook met de Nederlanders, laat staan de Indo- Europeanen, de Ambonnezen, enz." Hij herinnerde aan zijn rede op d* eerste verjaardag van de republiek en zeide: „Wij hebben de wapenen niet op genomen, omdat wij de Nederlandera haatten, doch omdat wy de vrijheid lief hebben". Ook andere redevoeringen haalde hy aan en zeide. dat Nederlan ders. die werkelijk bereid zijn, hun krachten te geven voor de RI.S. en dia vrij van kolonialisme, eerlijk en te goe der trouw zijn, niet bevreesd behoeven te zyn voor hun brood. De T.N.L had volgens hem bewezen, het vertrouwen waard te zijn en het is de plicht van de T.N.I., ieders eigendom» men te beschermen. Wat het KNIL betreft, zeide ir Soe karno, ieders innerlijke moeilijkheden t* beseffen. Als men dienst wilde nemen in het leger van de RIS zou dit hen met open armen ontvangen en hun belangen en die hunner familie behartigen. Roestam Effendi voorspelt een oorlog Het vroegere communistisohe Tweede Kamerlid Roestam Effendi heeft te Batavia voorspeld, dat er spoedig een derde wereldoorlog zal uitbreken. Ook verklaarde hy, dat de Repoeblik Indo nesia Serikat zich ontwikkelen zal tot een eenheidsstaat. Hij voorzag geen bot singen tussen de nationalisten en da communisten, doch deze zouden zeker komen als de RIB, zich te veel zou laten beïnvloeden door de imperialisten Hy drong er op aan, dat de R IB. zo spoedig mogelijk de communistisch* Chinese regering zou erkennen. WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Matige en in de kust- streken aanvankelijk nog krachtige wind uit Westelijke richtingen. Zwaar bewolkt f 'K-m*-' met opklaringen en enkele buien Voornamelijk in de Noordwestelijke helft van het land iets zachter. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrijdag 16 December. Zon op 8.4X onder 16.29 uur; Maan op 4 29. onde* 13.56 uur. 10 December N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1