Na Schoonebeek en Steenwijksmoer nu GRAMSBERGEN KIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 13 DECEMBER 194» Olie en gas in Oost-Nederland Jeugd in oliegebied leert techniek (Van een onzer verslaggevers) OP DE TRILLENDE BOORVLOER van de boortoren der Nederlandse Aardolie Maatschappij in Gramsbergen, staat boormeester Hoekstra. Met de hand op de handle van de machtige machine, wier geluld alles overstemt, regeert hjj de stalen boorbeitel, die daar, vijfhonderd meter diep in de aarde, rondwentelt zich door zand en klei, krijt en gruizel heen, een weg vreet naar, wat men hoopt, nieuwe Nederl. bodemschatten: gas of aardolie, of allebei ofgeen van beide. Dertig ton druk oefent de machine uit op de beitel. Soms schiet de wijzer op de manometer van boormeester Hoek stra's instrumentenbord over de 30 heen. Dan, met een snelle beweging, heft de boormeester de 165 ton zware takel op of het niets is, de beitel krijgt minder druk en wordt even later weer gevierd om zich met nieuwe kracht te storten in het krijtmassief, waarin hij nu rond- raast. Rumoer in Ane Het is een groots karwei. De bruin geworden bomen van Scheere, het oude landgoed, dat eens veste was, die de vaandrig van Riems dijk in 1672 roemrucht verdedigde tegen Bommen Berend, die bomen staan er verstild bij. Sinds hier in Ane, het was in het jaai 1227, bisschop Otto II van Utrecht het onderspit moest delven tegen de Drentse boeren onder Rudolf van Koeverden, is er niet meer zoveel geweld geproduceerd. De Dieselmotoren van de boortoren daveren. De tien man sterke bezetting vervult de lucht met Amerikaans slang of Maleise termen, als het Nederlands boorbargoens tekort schiet. En het toren geraamte domineert groot en geweldig. Deze boring in Gramsbergen wordt uitgevoerd met de grootste boorinstal latie, die ooit in Nederland werkte. Toen men er op 15 November j.l. be gon met boren, zette men de oude Duitse installatie, die vorig jaar in Steenwjjks- moer aardgas aan het licht bracht, ter zijde. De Vries Robbé in Gorkum maak te de nieuwe toren, die, met de onder bouw mee, 45 meter hoog is. Voor het werk is dat erg geschikt. Er moeten n.l. nog al eens nieuwe buizen in het boor gat gebracht worden en hoe hoger de toren is, hoe gemakkelijker men werkt Behalve de toren zijn ook twee Jaffa- pompen van Nederlands origine. Zij doen de boorspoeling, een mengsel van water en kalkhoudende klei. waarmee de grond onder de beitel smeuig gemaakt wordt en oververhitting van de beitel wordt voorkomen, circuleren. Dat is eigenlijk een bedrijf apart, die spoelingcirculatie. Grote basins zijn ervoor gegraven, die de spoeling opvangen, bewaren en af- Rood en groen zijn de kleuren van de 65 ton zware takel, die daar, 25 meter boven de aarde, aan de langzaam vieren de staalkabel bungelt. Hij werd in Enge land, onder Amerikaanse licentie ge- De blauwe motoren, wier geweld er, behalve des Zondags, dag en nacht is, komen uit Amerika. Heel dit apparaat, dat bediend wordt door wit-gehelmde boorlieden die hel men niet vanwege de zon, doch ter be scherming, tegen, van de toren vallend, gereedschap heeft ten doel de forse beitel te doen wentelen, daar diep in de aarde. Die beitel heeft nu nog een middellijn van *41 cm., doch met het dieper boren wordt die middellijn klei ner. De beitel boort zich nu door het krijt, van dezelfde samenstelling als dat der Engelse Zuidkust, Het zit ook hier, zij het een vierhonderd meter onder de aardkorst in de grond. De boorspoeling is er grijs wit van kleur door geworden. Gas, olie of allebei? De N.V. Nederlandse Aard Olie Mij., waarvan het kapitaal voor 50 procent in handen is van de N.V. Bataafsche Petro leum Maatschappij (Kon. Shell-groep) en voor de andere helft in die van de Standard Oil Company (New Yersey), liet deze spiksplinternieuwe apparatuur aanrukken, om te onderzoeken, of de, het vorig jaar in Steenwijksmoer ge wekte verwachtingen, werkelijkheid kun nen worden. Toen werd daar immers aardgas onder hoge' druk aangeboord, waardoor alle gemeentebesturen in het Oosten en midden des lands, tot de Utrechtse en Amsterdamse toe, begerig de oren spitsten. Zij borgen de uitbrei dingsplannen voor hun bedrijven al vast achter dikke deuren. Want als de aarde bij Steenwijksmoer gas spuwt, waarom zou men het dan uit kolen gaan stoken? Dezer dagen heeft men nog kunnen lezen, dat de gemeenteraad van Assen bereids klaar is met de plannen gas uit Steenwijksmoer te betrekken. Enigszins voorbarig, want ten aanzien van het gas in Steenwijksmoer staat alleen nog maar vast, dat het er is. Hoeveel er is en hoelang de bron zal kunnen blijven pro duceren, is nog een geheim, verborgen d, onder dorrend blad en voederbiet in Ane, Holthone en Gramsbergen, streken die alle dicht bij Steenwijksmoer liggen. Daar zullen nu ook prikken in de aard korst worden gegeven tot een diepte van om en bij de drieduizend meter. En zij zullen moeten aantonen, of de geolo gen gelijk hebben, die zeggen, dat het oliegebied van Schoonebeek zich in Wes telijke richting uitstrekt en de gasbron van Steenwijksmoer uit een laag welt, die zich in de richting Gramsbergen voortzet. Vandaar deze exploratieborin gen op onderlinge afstanden van 2 km., waarvan deze in Gramsbergen de eerste Is. In een van de „hondenhokken", zoals men in de boortaal oneerbiedig de ver blijven der boorlieden noemt, heeft de leider van de exploratiewerkzaamheden van de N.A.M., ir A. H. van Goch, ons het bovenstaande en nog vele belangrijke bijzonderheden méér verteld. En hij heeft er de nadruk op gelegd, dat Schoonebeek ruim een kwart van de ruwe aardolie oplevert, die Nederland behoeft voor het vervaardigen van allerlei aard-oliepro ducten. Daarom wil men er nog wel graag een aantal van zulke Schoone- bekerveldjes elders in het land bij heb ben. Vandaar ook, dat voor Pasen be gonnen wordt met een exploratieboring in Oost-Zaan. Een onderneming, die daar te kostbaarder gemaakt wordt, daar CRAM58€e<^w -4^ twaalf meter veen moest worden ver graven, om 400 betonnen palen van 15 meter elk te kunnen slaan als fundatie voor de boortoren die daar verrijst. Sinds 1930 is men in ons land al doen de met geologische en geophysische on derzoekingen, aanvankelijk uit zuiver wetenschappelijke belangstelling. Zij hebben later het bestaan van het olie veld ten Oosten van Coevorden aange toond. De eerste olie werd aangeboord in Mei 1943 bij Coevorden, de tweede in Maart 1944 bij Schoonebeek. Beide ma len op een diepte van 800 900 meter. Hier in Gramsbergen denkt men, even als bij de gasboring te Steenwijksmoer, tot een diepte van om en bij de 3000 meter te gaan. Het is geen wonder, dat, met een ih- dustrialisatieprogram op de achtergrond van al hun denken en doen, de burge meesters uit Oost-Overijsselse- en Drent gemeenten geregelde bezoekers zijn N.A.M.-boringen. Zij verwachten er- wat er overigens niet van kan ko- n: wonderen. Er zijn reeds profeten geweest, die uit de Schoonebeker olie en gas van Steenwijksmoer nieuwe in- dustriën zagen opschieten. Zo is het niet. In de eerste plaats wil een exploratie boring in een gemeente helemaal niet zeggen, dat er ook olie is. Maar daar naast is Schoonebeek een goed voorbeeld voor de toekomst van een „oliestreek" Daar is n.l. de landelijke rust bijna weer gekeerd. Wel staan er veel nieuwe hui zen (in deze hoek bouwt de N.A.M. er in totaal ruim 170 en de honderdste kwam onlangs onder de kap) en er ver rees een nieuw groot kantoorgebouw. Bovendien is er een olie-overlaadstation met vele olietanks. Maar op één na, zijn in Schoonebeek de boortorens verdwenen ?n de zgn. „ja-knikkers", de pompen, die de olie uit de geboorte putten óp- halen, doen hun rustig werk in een om geving van groen. Alleen twee bordjes: één „Verboden te roken" en één „Ver boden toegang" herinneren aan de olie- terreinbestemming van de grond. Vlak er naast ploegt de boer en vult er zijn bietenkar. En er zal zelfs een tijd komen, dat het olieveld daar uitgeput is en de boer er weer helemaal alleen heer en meester zal zijn. Maar en dat is een belangrijk ver schil met vroeger de zoons ën doch- •rs van die boer hebben wat gezien de techniek. De Coevorder ambachtsschool heeft nu ;n dozijn leerlingen uit Schoonebeek; die in Emmen zag zijn aantal leerlingen verdubbelen en Klazienaveen krijgt een eigen ambachtsschool. De „olie" kan goede vaklieden gebruiken en willen zij straks op de boorcursussen van de N.A.M. een goed figuur slaan, dan moe ten de boerenjongens vroeg beginnen te leren. Onlangs ging de eerste Schoone- beker-zoon, Egbert Pat, als B.P.M.-boor- meester naar Egypte. En de Schoonebeker-meisjes trouwen met boormeesters en andere employé's. Acht van haar zitten al op verschillende punten in Indië. Ifit is de verandering, die een streek ondergaat, waar de boortorens bodem schatten naar boven brengen. Nu de turf is, kwam er gelukkig de olie. Neen, plasticfabrieken en olieraffina derijen zullen er en dat is een grote vreugde niet in het schone Overijsselse en Drentse landschap verrijzen. En de oliewinning is niet zo arbeidsintensief als de mijnen. De 600.000 ton olie, die jaar lijks in Schoonebeek gewonnen wordt en calorisch, gelijk staat met een millioen ton kolen, vordert slechts 500 arbeids krachten tegen 5000 mijnwerkers die hoeveelheid. Maar of vele Schoone beker-, Gramsberger- en andere jongens meisjes (de concessie voor dit gebied omvat 93.000 ha.) is een andere vraag. De toekomst zal er waarschijnlijk een bevestigend antwoord op geven, want er wordt ter wereld op meer plaatsen olie gewonnen dan in Schoonebeek en om geving alleen! Lezers schrijven ons: DREIGDE AMERIKA MET INTREKKING? VAN DE MARSHALL-HULP? Prijzenswaardig is het initiatief van w redactie en nobel de bereidwillig heid van de Amerikaanse ambassadeur enig licht te ontsteken over de vraag, of Amerika gedreigd heeft met intrek king van de Marshall-hulp. Met ge rechtvaardigde trots kon U dan ook in het Kameroverzicht van Woensdag 7 December vermelden, dat de heer Weiter blad aanhaalde. De verklaring van de ambassadeur was koren op de molen an de heer Weiter, zulks tegenover het standpunt der regering, die. met wijlen minister Van Karnebeek, huivert bij de gedachte wat er zal gebeuren als het wetsontwerp souvereiniteitsoverdracht Indonesië wordt verworpen. Is maar de vraag: huivert de rege ring als ze er aan denkt, wat er zal ge beuren van de zijde van Amerika of van van de Republiek? De heer Weiter it zich nu te kunnen beroepen op de verklaring in dit blad opgenomen om te betogen: regering, voor Amerika's reac tie hoeft u niet te vrezen: dit land is is niet kwaad gezind. Wat is de wezenlijke waarde van het geen genoemde ambassadeur heeft ge zegd? Bij mij komt zelfs niet de gedachte op, de verklaring van ZE. op één lijn te zetten met die van de Engelse minis- an financiën, die kort voor de deva luatie van het pond zonder blikken of blozen verklaarde, dat Engeland er niet dacht te devalueren, hoewel het tegendeel bet geval was. Nog minder wil ik beweren, dat de ambassadeur de spreuk „de taal is er om gedachten te erbergen' tot de zijne heeft gemaakt. Laten we eens aannemen, dat een zeker land B een ^nder land C „onder druk" had gezet en dat dan een diplomaat van het land B. hiernaar gevraagd door een journalist uit het land C, onomwonden sou verklaren: „ja, dat hebben wij inderdaad gedaan." Zo zijn niet de •nanieren van het corps diplomatique, ivaar men hoffelijk pleegt te zijn (be halve in een enkel land, waarmee ik niet Amerika op het oog heb). De t egenwoordige Amerikaanse am bassadeur is nog niet lang in Nederland, n uw artikel is te lezen, dat Z.E. op uw raag even nadenkt en verklaart, dat hij zelf nooit van officiële zijde van Ame rikaanse druk heeft gehoord en het ook nooit officieel schriftelijk vastgelegd zag. Let wel: tweemaal het woord offi cieel. Theoretisch blijft de mogelijkheid open, dat b.v. voordat Z.E. ambassadeur werd. van Amerikaanse zijde wel druk uitgeoefend en dat dit aan Z.E. niet bekend is, althans niet officieel. Er zijn jg meer mogelijkheden. Verder verklaarde Z.E. met de meeste klem nooit iets gehoord te hebben van enig dreigement van zijn regering be treffende intrekking van de Marshall hulp. Accoord. M.i. is het aannemelijk, van Amerikaanse zijde nooit gedreigd Wanneer van die zijde b.v. aan onze, regering eens te verstaan gegeven was: wij zouden het in verband met de Mar shall-hulp zeer op prijs stellen, dat er tussen Nederland en Indonesië overeen stemming werd bereikt, dan kan men dergelijke hoffelijke belangstelling onze bondgenoten in het welzijn land toch zeker geen „dreige- Zegt Z.E. niet, dat hij zich als ambassadeur niet kan inlaten met de ..interne aangelegenheden van Nederland?" Dat is ook het officiële standpunt van de Amerikaanse regering, zoals ieder weet. U, redactie, noemt het antwoord van Z.E. een direct antwoord, dat aan dui delijkheid niets te wensen»overlaat. Over de vraag wat nu duidelijk is, kunnen naar mijn bescheiden mening onder lezers toch nog twee tegenover elkaar staande opvattingen blijven bestaan. De slotwens van de ambassadeur geldt het welzijn van beide landen, Nederland en Indonesië, waarmee zich van harte verenigen uw redactie en al uw lezers, O.w. J. J. Dijk. Leiderdorp. (Dit ingezonden stuk was reeds ge schreven, toen minister Stikker zijn rede in de Tweede Kamer hield Men zi N.L.C. van Vrijdag jl. Red.) Loonsverhoging helpt ons niet uit het moeras Er zijn plannen om binnenkort weer over te gaan tot een loonsverhoging. Als wij de prijsstijging nagaan, valt hiervoor ook veel te zeggen. Iets anders is, of dit nu de juiste weg is om uit het moeras te geraken. Op goede grond kan dit met een stellig „neen" worden beantwoord. De loonsverhoging is zeker niet in het belang van de arbeider. Er komt dan wel meer geld in het laatje, maar de arbeider betaalt daarmee de stijging van de prijs der producten en aan vermeer dering van aankoop van artikelen behoeft hij niet te denken. Daarbij komt, dat het zakenleven, dat nu reeds in moeilijk heden zit, steeds meer ontwricht zal worden, wat een nog grotere stijging van het werkloosheidscijfer tot gevolg zal hebben. Ook de gepensionneerde wordt op deze wijze gedupeerd. Zijn toestand wordt onhoudbaar! Wat de oplossing dan wel is? Alle goederen worden op de balans met 15 procent extra verlaagd, zodat de ver koopsprijs met 15 procent wordt vermin derd. Alle lonen worden met 10 procent verlaagd. Dit betekent dan voor de arbeider een winst van 5 procent. Het verlies wordt dan alleen door de handel geleden, waartegenover staat, dat de koopkracht vermeerderd is. Dit zal uit eindelijk ook de handel ten goede komen. De regering zou dan de handel financieel kunnen steunen. Dat is beter dan een toeslag op enkele producten. Als dit systeem goed werkt en het zal goed werken kan er b.v. over zes maanden nog eens een verlaging plaats vinden. De handel kan zich hierop instellen bij de aankoop van goederen. De invoer uit de dollarlanden wordt tot een minimum beperkt. Hiervoor is bij enkele goederen rijkssteun nodig. Dan pas komt er werk aan de winkel; de Het C. J. M. V.-werk te Vlissingen heeft weer een eigen huis Dank aan Hervormde Gemeenten van Leiden en Leidschendam Voor allen, die belangstelling hebben voor het jeugdwerk van de Ned, Hervormde Gemeente van Vlissingen, was het Zaterdag een goede dag. In tegenwoordigheid reien werd het „Jan vaji Boven-huis", gelegateerd door mevrouw J. E. Van n-Daenen, officieel door de burgemeester, mr B. Kolff, geopend. Mede dank zy de financiële steun van de Ned. Herv. Gemeenten van Leiden en Leidschendam kon dit huis doelmatig worden verbouwd en ingericht. Vier lokalen bezit het gebouw. In de drie achter elkaar gelegen kamers, die tot één zaal gemaakt kunnen worden, ver welkomde de heer J. de Voogd, voor zitter van de stichting Hervormde jeugd- gebouwen, de burgemeester van Vlissin gen, die vergezeld was van de gemeente secretaris en een wethouder, verscheidene predikanten, kerkeraadsleden uit Vlissin gen, Leiden en Leidschendam en anderen. Hij vertelde, hoe het Hervormde jeugd werk, dat alleen van het C.J.M.V. uitgaat, jaren geleden zich in een kleuterschool moest ontwikkelen. Later kwam het in een gebouw aan de Noordstraat te Vlis singen. Door de oorlog werd het gebouw r beschadigd. Toen legateerde me- .v Van Boven haar woning aan het Bellamypark aan de jeugdverenigingen. Daar de kosten voor verbouwing door de verenigingen alleen niet gedragen konden worden werd in samenwerking met de Hervormde jeugdraad overgegaan tot op richting van de stichting Hervormde jeugdgebouwen. De kerkeraad schonk een deel van het door hem in het kader van de actie „Noord helpt Zuid" van de Hervormden in Leiden en Leidschen dam ontvangen geld. De heer De Voogd dankte beide plaatsen zeer hartelijk voor hun hulp. De heer M. I. de Jonge uit Leiden wees er op, dat het bezit van een jeugdgebouw in de Sleutelstad nog altijd een wens is. WR begrijpen heel goed, dat hier grote blijdschap is, aldus spr. Burgemeester Kolff sprak de hoop uit. dat het gebouw velen ten zegen zal zijn. Ds J. S. Hartjes complimenteerde namens de Ned. Herv. Gemeente en de kerke raad. Hij herinnerde nog aan het mee levende echtpaar Van Boven. De heer Dekker, waarnemend voorzitter van de Hervormde jeugdraad, nam met een dankbaar hart het gebouw in ontvangst. Actie tegen het gebruik van alcohol Aan hen, die leiding geven aan ons volk politieke leiders. geestelijken, leiders van jeugdverenigingen, vakver enigingen en vrouwenverenigingen, pro fessoren, artsen, leraren, onderwijzers, enz. zal dezer dagen een manifest wor den gezonden, waarin op hen een beroep wordt gedaan om door woord en daad mede te werken aan het tegengaan van het alcoholgebruik. Het manifest is door ruim honderd pro minente figuren uit het gehele land on dertekend, o.a. door minister-president dr Drees, minister In 't Veld en mr dr Donner, pres. van de Hoge Raad. Voedingssalon 1950 in Den Haag Van 7 tot en met 23 April van het vol gend jaar zal in Houtrust te Den Haag een tentoonstelling worden gehouden on der de naam „Voedingssalon 1950". Deze expositie zal de grootste zijn, die op het gebied van de voeding is gehou den. Er zal een demonstratie worden ge geven van het beste, dat Nederland pro duceert en voorts zal aan het publiek voorlichting omtrent voeding gegeven worden. Er is een stichting opgericht,, welke de tentoonstelling zal voorberei den. Goede voorzorg beter dan hetere nazorg Burgerlijke verdediging is thans in voorbereiding Bevolking dient beschermd te zijn tegen elk mogelijk gevaar (Van een onzer verslaggevers) Nederland wil zijn bevolking beschermen, wanneer gevaren de veiligheid bedreigen. Dèt is de conclusie, die getrokken moet worden uit de plannen van de Regering, omtrent de nieuw op te zetten verdedigingsorganisatie voor de burgers. De na latigheden van vóór 1940 en de fatale gevolgen daarvan z$n nu aanleiding om te voorkomen, dat deze onherstelbare fout voor een tweede keer gemaakt zal worden. Alarrr\erend? Neen! Evenals elk land een leger op de been houdt, een luchtmacht bezit, zo is Nederland van oordeel, dat het nood zakelijk is om zijn bevolking zoveel mogelijk te beschermen tegen gevaren, zoals tevens is gebleken uit de recente publicaties van de Civil Defence in Amerika Engeland. En het is geeh luxe. De laatste wereld oorlog heeft maar al te duidelijk bewe zen. hoezeer de burgerbevolking bij i logshandelingen betrokken wordt, gaat hier om mensenlevens, waarbij ker geen struisvogelpolitiek gevoerd mag worden, doch waarbij de feiten en moge lijkheden scherp onder ogen gezien moe ten worden.Een goede vóórzorg is beter dan een betere nazong voor de slacht offers. Geen nieuw plan dë'burgerlijke verdedi- werkloosheid daalt en er wordt naar verhouding meer verdiend. Arbeider en gepensionneerde zullen hierbij wel varen. Hun inkomen is wel verlaagd, maar hun koopkracht aanmer kelijk verbeterd. Deze methode is in lijnrechte strijd met de tegenwoordige loonpolitiek en zal van deze zijde aan vankelijk tegenstand ondervinden. Maar als men moed en durf heeft hiertoe over te gaan, zal dit alles ten zegen zijn. Leiden. A. Buurman. Rivaliteit tussen Oldeboorn en Tzum Bij de plaatjes van de Nieuwe Leidsche Courant van Zaterdag j.l. werd gespro ken over de scheve toren van Olde boorn en Pisa. Beide heb ik gezien en die van Pisa beklommen, zodat uw be richt me interesseerde. U-weet zeker niet, dat aan de bouw van de toren van Oldeboorn een vrolijk kantje zit. In Tzum. een dorpje in de buurt van Franeker, stond de hoogste toren van Friesland. Nu wilde men in Oldeboorn ook een toren hebben, doch die moest hoger zijn dan die van Tzum. Een commissie uit Oldeboorn trok naar Tzum en mat met een touw de hoogte de toren. Daarna gingen de heren wat rusten en legden het touw in een gelagkamer. Een Tzummer zag dat en sneed een stuk van het touw af. Ver heugd over hun werk gingen de heren terug naar Oldeboorn. De toren werd gebouwd en na voltooiing vertelden de bewoners van Oldeboorn, dat hun toren meter hoger was dan die van Tzum. De Tzummers lachten om die medede en vertelden, wat zij met het touw hadden gedaan. Grote teleurstelling en verontwaardiging in Oldeboorn. En de Tzummers kregen de scheldnaam van „lijntje-snijers" (touwtje-snijders). De toren van Tzum staat nog volkomen recht. Voor Oldeboorn zeker de straf voor hun oneerlijke handelwijze. VV. van der Laan. Leiden, Hoge Rijndijk 40. Een herinnering uit de bezettingstijd. Een zwaar beschadigd huis aan het Eiberplein in Den Haag, als gevolg van de explosie van een bom op 1 Aug. 1941. Op de voorgrond twee Duitse militairen in gesprek met een burger. dr Beel. die in 1947 een commissie in stelde met de opdracht het vraagstuk van de burgerlijke verdediging in be schouwing te nemen en een wettelijke regeling met betrekking tot de rampen bestrijding en de verdediging der bur gers voor te bereiden. Op 22 December van det jaar heeft deze commissie toen een omvangrijk rapport uitgebracht, naai aanleiding waarvan thans de voorberei dende maatregelen worden getroffen. Over de mogelijkheid van een wette lijke regeling waren de volgende n ters van Binnenlandse Zaken het niet eens, omdat de methoden van verdedi ging ongetwijfeld zullen veranderen met de jaren. Minister Teulings heeft thans de oplossing gevonden door de organisa torische voorbereidingen te treffen, die voorshands beperkt dienen te blijven tot een' weloverwogen kernorganisatie ii verschillende gemeenten of groepen, gemeenten en naar aanleiding van bij deze organisatie gebleken behoefte een wettelijke regeling te treffen. Deze kernorganisatie zal dan, indien de internationale toestand zich zou toespit sen. in korte tijd uitgebouwd kunnen worden tot een organisatie, die vereist is om in oorlogstijd de bescherming de burgerbevolking te waarborgen. Splitsing van gemeenten Het zwaartepunt in de organisatie zal worden gelegd in die gemeenten, krachtens hun aard en ligging zware aanvallen in aanmerking kunnen komen. Deze zullen A-gemeenten worden genoemd. Hieronder vallen o.m. grote steden, industriecentra en dergelijke. De overige gemeenten, die als B-gemeenten zullen worden aangemerkt, zullen ee kringsgewijze beschermingsorganisati moeten opbouwen, uitgaande van het i' vredestijd aldaar aanwezige hulpverle- nmgspotentieel, berekend op het zien in de gevolgen van lichte bombar dementen en toevalstreffers en hulpver lening aan de in de buurt getroffen A- gemeenten. Natuurlijk is de bescherming vai bevolking in oorlogstijd allereerst kwestie van plaatselijke aard, die schier elke gemeente weer anders is zal dan ook naar gestreefd worden o geraken tot een zo doeltreffend moge lijke organisatie met een dynamisch ka rakter. aangepast aan de plaatselijke om standigheden en daarnaast een hechte sa menwerking tussen de gemeenten onder ling. Centraal of plaatselijk? Er zijn stemmen opgegaan, die oordeel waren, dat het beter is om uniform schema te ontwerpen, dat elke gemeente van toepassing is. De Re gering is echter van oordeel, dat Woensdagavond, 28 Januari 1942 vielen bommen op het Heiman Dullaertplein Rotterdam. Een overzicht van de gevolgen van de voltreffer op de panden 21 en 22 hoek Schoonderloostraat» Het loopt tegen dt Kerst... Als de onder gaat tussen herjstwol- ken wordt de stemming wat u moedig aan boord der haringlog- gers. Het verlangen naar behou den teelt" komt op... Met de ha ring zijn de vissers naar het Zui den gezakt, maar aan het uitzetten der zinkvleet komt thans spoedig i einde. De haringvisserij in het Kanaal (daterende van rond 1900, ir sinds omstreeks 1920 pas tot grotere bloei gekomen) wordt de- r dagen beoefend door ongeveer 20 Katwijkse, 40 Scheveningse 40 Vlaardingse loggers. (Foto D. Kruyt) schema juist niét teveel gedetailleerd moet worden, teneinde een makkelijker aanpassing aan de aard der gemeente te krijgen. Een organisatie, die leeft, moet zich kunnen aanpassen aan de plaatse lijke ver-houdingen en toestanden en moet niet strak uniform zijn. De burgerverde diging tijdens de jongste oorlog in Duits land heeft, zoals een commissie heeft onderzocht, bewezen, dat uniformiteit, al thans te strakke eenheid, funest is voor de verdediging. Ook in ons land heeft men tijdens de oorlog met dit euvel te kampen gehad onder Duitse dwang. Bo vendien doodt uniformiteit elk initiatief, waarvan het gevolg kan zijn, dat onder de moeilijkste omstandigheden de hulp verlening aan de getroffenen en de be strijding van een bombardement ernstig te kort zouden kunnen schieten, zoals 't in Duitsland herhaaldelijk is voorgekomen. Andere organisaties Het de kern der burgerlijke verdedi ging. die belast is met de coórdi-nering van deze taak. Voorop staat echter, dat de bescherming der burgerbevolking moet zijn gericht op een gezamenlijk streven van de Overheid en de bevol king om de nadelige gevolgen van vijan delijke aanvallen tot een minimum te be perken. Vandaar ook. dat zij dit zal doen in samenwerking en met inschake ling van het particulier initiatief, zoals het Ned. Rode Kruis en andere Kruis verenigingen. Ook de Nederl. vereniging van lucht bescherming zal wederom een taak in dit geheel te vervullen krijgen. Bovendien zal van de zijde van het publiek een zeer ruime medewerking welkom zijn, waarvan men veel ver wacht. De Commissie ter voorbereiding van een wettelijke regeling van de rampen bestrijding en de Burgerlijke Verdediging heeft gerapporteerd, dat het werk veel meer omvat: het omvat Ook het gehele complex van maatregelen, dat genomen moet worden ter instandhouding van het maatschappelijk leven in oorlogstijd. Bovendien zal er binnenkort een com issie aan het werk gaan. die zowel in opdracht van de minister van Binnen landse Zaken als van Oorlog een rapport zal uitbrengen over het evacuatievraag- stuk. Nederland wil op alle eventualitei ten voorbereid zijn. En terecht Wij her halen nogmaals: beter voorzorg dan na zorg, waaruit tevens mag blijken, dat het alleen de voorbereiding is op de dingen, die komen künnen, maar waarvan het geheel niet zeker is, dat zij komen züllen. Wordt de benzineprijs 40 cent per liter? In verband met de verhoging van de benzineprijs, welke op 1 Februari a s. zcu ingaan, vernemen w-e in krin gen van het bedrijfsleven, dat na de verhoging de benzine 40 cent per liter zal kosten (thans 28l4 cent). Een officiële bevestiging van dit bericht kon men ons nog niet geven. MINDER REGERINGSUITZENDINGEN DOOR DE RADIO. De tijd Ls gekomen om het aantal rege ringsuitzendingen door de radio te ver minderen. Twee uitzendingen zullen dezer dagen vervallen, één op Dinsdag 19.45 tot 20 uur en één op Zaterdag 13 tot 13.30 uur (strijdkrachtenpro gramma). Op 1 Januari zullen nog meer uitzendingen vervallen. De dienst van de regeringscommissaris Dor het radiowezen kan nog niet wor den gemist. Dit deelt minister Rutten in zijn M. v. A. op het V.V. over de begroting van O., K. en W. Voor ruitenpikkende auteurs alleen een reprimande Bertus Aafjes cs.. die dezer dagen te A'dam een steen wierpen door de ruiten de uitgever van Schreieder's boek, komen er met een reprimande van de po litie af. De uitgever van het boek heeft nl. geen aangifte van het gebeurde ge daan bü de politie en deze zal er nu ver der geen werk van maken. Knaapje in Kopenhagen ontvoerd Duizend manschappen van het Deense leger nemen deel aan de opsporing van 2'4-jarig jongetje, dat Zaterdag uit speeltuin in Kopenhagen werd ont voerd. De vermoedelijke dader, een huis vriend van het gezin, waaruit het knaapjs afkomstig was. is inmiddels overleden. te grote dosis van een slaapmid del t« hebben ingenomen. Politiehonden vonden zijn Ujk in een bos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3