Jlieuwe £riiwrlte QTtmnuit Ook communistisch front in Frankrijk rint te wankelen begi Wist U DINSDAG 13 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hoge woerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIftN: ƒ0.18 per mlllmeter. (Bö contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7993 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE A TÏONA A L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvastlcft h gfjebfrort» tnyn bert la tcgfjeaspoct" OLIE EN GAS in Oost-Nederland Zie pag. 3 De splijtzwam van het „Tito-isme" Zuivering onder de klanten der firma Thorez, Duelos Co Stalin en Tito ztyn geen antipoden, want beiden beoefenen het communisme. Zij ■Dn echter wel scherpe concurrenten, omdat Tito niet meer onvoorwaardelijk gelooft in heilsleer en dogma van rijn Grote Meester, Stalin, In het „Tito-isme" zijn levende, sterke nationale gevoelens verweven. Het Kremlin beschouwt het Tito-isme als een verderfelijke splijtzwam en het gevaar hiervan voor de Komin- forralanden wordt geenszins onderschat. Ook by het proces te Sofia tegen Kostof is zulks tot uiting gekomen. De splitsing ln het communisme woekert voort en is thans binnengeslopen in de Franse communistische party. Het partijorgaan „l'Humanité" publi ceerde een sensationele resolutie van de firma Thorez, Duclos en Co., waarin een zuivering onder de communistische broe ders wordt aangekondigd. De commu nistische firma is van mening, dat de zaken niet marcheren. Sabotage-stakingen mislukken, demonstraties „verlopen", in Indo-China strijdt de communistische oproerling Ho Tsji Minh voor de vrij heid en de Franse regering zendt daar maar onbelemmerd schepen en wapens naar toe. Waar moet dat heen? Aan dit Tito-isme en in zekere zin Trotzki-isme moet ten spoedigste een einde gemaakt. De partij beperke zich niet alleen tot propaganda, maar dient over te gaan tot concrete actie. Blijkbaar speculeren de Franse communisten er op, dat de lianen van hun leer ook de socialistische arbeiders zullen omstrengelen en ook de katho lieke arbeiders in Moskou zullen gaan geloven. De resolutie beveelt: Opsporing van provocateurs en vijandige agenten, welke moeten worden uitgestoten. De pnthulling van het Franse blad „l'Humanité" betekent voor de commu nistische leiders Thorez en Duclos een pijnlijke operatie. „Es ist nicht wahr", heeft secretaris Duclos verklaard. Het is alles belachelijk, want wij blijven trouw eeuwig aan de leer van Lenin en Stalin. Natuurlijk, aldus Duclos, sluiten wij de ogen niet voor kleine zwakheden ons beleid. Ook het blad „France Soir" houdt vol, it een zuivering op grote schaal gaat plaats vinden in de Franse communis tische partij, die eens gold voor de sterk- van West-Europa. Opportunistische sectariscbe afwijkingen zullen niet langer worden geduld. Zegt het voort..! Geheimzinnige zwarte -Dakota boven Java Republikeinse legerkringen te Batavia verklaren, dat een geheimzinnige zwarte Dakota zware cylinders heeft uitgewor pen boven het terrein waar de benden van de Dar oei Islam opereren op de hellingen van de Goenoeng Haloe bij Tjiamis op West-Java. De laatste tijd wordt opgemerkt, dat de Dar oei Islam uitstekend bewapend is, onder meer met Amerikaanse automatische geweren. Ook moeten er parachutisten zijn neergelaten bij Tasikmalaja, Bandjar en de Zuid kust. van Sumatra. Nederlandse vliegtuigen hebben niet in die omgeving gevlogen. Men denkt aan communistisch optreden in verband met de infiltraties in de Dar oei Islam. MINAHASA WIL GEEN ROOD-WIT. Het hoofdbestuur van de vereniging Twapro (Twaalfde Provincie) in de Mi- nahasa heeft verklaard, dat de bevolking niets wit weten van het hijsen va: rood-witte vlag. Een desbetreffende motie is toegezonden aan H.M. de Koningin, minister Van Maarseveen en anderen. Aan onze hwartaal-abonné s Betaling per giro is gemak kelijker en goedkoper. Het be spaart U geloop aan de deur en incassokosten. Maar voor hen, die een girorekening hebben, is het nog eenvoudiger om gebruik te maken van de mogelijkheid tot periodiek overschrijven der abonnementsgelden. Wilt U daar van gebruik maken? Geef ons dan even een seintje en wij ma ken het voor U in orde. Wilt U bij Uw betaling vooral het juiste bezorgadres op geven? Dat voorkomt vergissin gen. Bij voorbaat onze hartelijke DE ADMINISTRATIE. EEN NOBELE DAAD Na een paar gelukkige jaren in haar nieuwe vaderland te hebben geleefd, trof het 22-jaiige Canadese oorlogs bruidje mevr. Edmund Lambe een grote slag. Haar man kwam een maand geleden bij een spoorwegonge luk om het leven en het jonge moe dertje bleef met haar 2 dochtertjes van resp. 2 jaar en 6 mnd. alleen Zij had wel wat kennissen gemaakt, maar zij voelde zioh toch zo hulpe loos alleen in dat grote land, nu zij haar man moeet missen. En Neder land was zo ver weg De bevolking van Nobleton, waar zij woonde, echter deed een nobele daad. Er werd geld ingezameld voor de overtocht en daarmee zal het bruidje, van haar meisjesnaam Breg- man genaamd, de volgende week met haar kinderen naar haar ouders in Groningen kunnen terugkeren. Is goudsmokkelbende-in-de- lucht weer actief? Te Milaan werd een man gearresteerd, die uit Amsterdam kwam. De internationale bende, die zich op het Europese luchtvaartnet bezig hield met goud smokkelen en waarvan de hoofddaders in November j.L te Parijs werden gearresteerd, schijnt nog niet he lemaal opgerold te zijn. Te Milaan heeft de politie een man aangehouden, die goud bij zich had, toen hij op het vlieg veld een uit Amsterdam komende machi- verliet. Zoals men zich zal herinne- i, werd ook bij het vorige onderzoek i de politie der verschillende West- Europese landen, Schiphol het voor naamste knooppunt van de bende ge noemd. Voordat het complot te Parijs werd ontmaskerd, hadden de smokke laars twee ton goud met acht vliegtuigen over de grens gebracht. Zestien doden bij vliegramp in Pakistan Bij Joenjöhai in de buurt van Karachi is heden een vliegtuig neergestort, waar bij volgens de eerste berichten 16 van de 23 inzittenden om het leven zijn ge komen, o.w. de twee Pakistaanse gene raals Iftiöhar Chan en Sjer Chan, die resp. op weg waren naar Lake Success Londen. Amerikaanse consul zat 24 dagen in gevangenis van Moekden Angus Ward thans op weg naar huls De voormalige Amerikaanse consul- generaal in Moekden, Angus Ward, die de communistische leiders aanzegging had gekregen, de stad te verlaten, heeft zich gisteren aan boord van Amerika vertrekkende schip „Lakeiand Victory" ingescheept. Aan verslaggevers vertelde hij, dat hij op helse wijze door de communisten was behandeld. Onder beschuldiging met nog vier van tenten een Chinese beambte te hebben geslagen, was hem 24 dagen een sluiting in de onverwarmde gevangenis van Moekden opgelegd. Nadat de com munisten aanvankelijk aan 19 andere per sonen toestemming geweigerd hadden, oir zich eveneens aan boord van de „Lake iand" te 'begeven blijkt uit latere berich ten, dat zij hiervoor toch toestemming hebben gekregen. Ligt Van Olclenbarneveldt werkelijk in Berkel begraven? Oude, vergane kisten gisteren naar boven gehaald Wyd vermaard is het verhaal, dat Johan van Oldenbarneveldt heimelyk begraven werd in de kerk te Berkel. By het over brengen van 't stoffelijk omhulsel van de grjjze raadpensionaris in 1619 zouden de poten van de paarden met lappen omwik keld geweest zyn, teneinde het transport zo stil mogelijk te doen geschieden. Men heeft zich afgevraagd of dit verhaal lou ter legende is. Nu door afbraak van het 15e eeuwse koor van de kerk de gelegenheid gunstig was om een deel der grafkelders te on derzoeken, heeft men de kans niet voor bij laten gaan. Gisteren is, onder grote belangstelling der Berkelse dorpelingen, het onderzoek begonnen, door het anato misch laboratorium te Utrecht en de rijksdienst voor het oudheidkundig bo dem-onderzoek te Amersfoort. Bij de opening der graven bleek reeds direct, dat men zich in vroegere tijden toegang tot de grafkelders verschaft had sommige kisten had geopend. Alsof n hierbij gestoord was, lagen de ijzeren kistschroeven op een kistdeksel verspreid aren hier en daar skeletdelen op de keldervloer terecht gekomen. Minister Spitzen: „Geen wild geëxperimenteer met televisie" De minister van Verkeer en Waterstaat, mr D. G. W. Spitzen, en de directeur- generaal der P.T.T., de heer L. Neher, hebben hedenochtend mededelingen ge daan omtrent de toekomstplannen voor de televisie in ons land. Minister Spitzen waarschuwde voor „wild geëxperimen- teer". De P.T.T. is reeds jaren bezig mei onderzoekingen op televisiegebied, welke tihans "reeds in een vergevorderd stadium gekomen zijn. Het positieve regeringsbe- léid heeft twee aspecten, n.l.: Hoe moet de landelijke voorziening op de duur wor den en in welke verhouding staan we in deze tot het buitenland? De regering weet en wil ook bevorde ren, dat de televisie er komt, doch haar zorg is, dat er niet te veel teleurgestelden zullen komen. De minister dacht hierbij niet alleen aan persoonlijke teleurstellin gen, doch ook aan de grote financiële offers, die hiermede gepaard gaan. Naar de heer Neher mededeelde, zullen de tele visie-programma's onder verantwoorde lijkheid van de Nozema worden sa-i gesteld. Hierin zijn vertegenwoordigd de Nederlandse omroeporganisaties, de P.T.T en de regeringscommissaris voor het radiowezen. Overleg zal ook moeten wor den gepleegd met de minister van O., K en W. De aanvaarding van de grondslag van verdeling der golfbanden is een West- Europese zaak. Het is nog niet te zeggen wanneer de eerste televisie-uitzending zal kunnen plaats hebben. Door regering, P.T.T. en particulieren zal het televisievraagstuk moeten worden opgelost. De regering is niet van plan de resultaten van Amerika klakkeloos te nemen. Ieder land heeft immers eigen eisen en mogelijkheden. De televisie oog een experiment, doch een met c joede toekomst. De bonafide amateur kan wel rekenen op een zekere vrijheid in dezen. Er werd bijv. gedacht aan onthef fing van de zgn. luisterbijdrage. Er rijden meer dan 100.000 personenauto's rond Meer dan voor de oorlog Het aantal geregistreerde personen auto's in ons land heeft thans de 100.000 overschreden. Volgens het C.B.S. w er op 1 Augustus 110.612. Het record aantal bedroeg tot nu toe 99.986, op 1 Augustus 1939. Sinds 1 Augustus 1948 zijn er niet minder dan 27.000 personenauto's bij gekomen. Relatief blijft de grootte van het auto park echter nog iets bij de vooroorlogse situatie ten achter. In 1939 waren er ni. 11,4 personenauto's per 1000 inwoners 5 11,1. (België 20,6, Frankrijk 23,4, Engeland 39,8, Ver. Staten 212,8, dat is acht op elke tien gezinnen). De auto's zijn volgens „leeftijd" als volgt verdeeld: 10 pot vóór 1935 ge maakt, 31 pet. tussen 1935 en 1939, 4 pct i de oorlogsjaren en 53 pet. na 1945. Het aantal personenauto's uit 1946 be draagt 9700, uit 1947 16.300, uit 1918 16.600 en uit 1949 16.700 INSTORTING KOST MIJNWERKER HET LEVEN De 50-jarige mijnwerker H. Michorius uit Nieuwerahagerheide is gisteren in de mijn Laura te Eijgelshoven na een in storting onder vallend gesteente bedol ven en gedood. Hoofd der Unie niet hoofd van de R.I.S. In zyn antwoord op de debatten in het voorlopige republikeinse parlement heeft Hatta verzekerd, dat het Hoofd der Unie geen enkel recht bezit en slechts een symbolische functie bekleedt. Het hoofd ran de Unie heeft dus geen recht van veto en het is niet hoofd van de Repoe- blik Indonesia Serikat. Wat de financieel-economische overeen komst betreft zeide Hatta, dat de aan wezigheid van vreemd kapitaal en vreem de areidskrachten in Indonesië een wer kelijkheid is, die men niet zo maar kan liquideren. De Javasche Bank zal volgens Hatta haar werkzaamheden blijven verrichten totdat er een nieuwe bankwet is inge- Voorzichtig werden gisteren de oude, 'ms volkomen vergane kisten uit de kel ders genomen om in een aangrenzend ge bouw onderzocht te worden. De onder directeur van de rijksdienst, dr P. Glaze- a leidde het graafwerk. Het ligt in de bedoeling de stoffelijke isten na bestudering weer in de kelders bij te zetten. Bij de bouw van de nieuwe consistorie wordt de oude koorvloer geheel door betonvloer afgedekt, met het gevolg, dat opgravingen dan voor goed uitgesloten Men kan niet verwachten, dat op korte termijn zal worden uitgemaakt of Van Oldenbarneveldt wel of niet in het koor te Berkel begraven is geworden. Het nutieuze onderzoek van de skeletten vraagt zeer veel tijd. Nationalistisch China legt het af Generaals lopen over naar de Roden Door de staatsgreep in Joenan, staat an de rode troepen practisch geen enkele hinderpaal meer in de weg. Twee legerafdelingen der Chinese nationalisten zijn met hun generaals naar de commu nisten overgelopen, waardoor alle tegen stand in Zuid-West-China gebroken Doordat deze generaals met de Roden ge mene zaak maken, staat voor de commu nisten de weg vrij naar de grenzen van Birma en Indo-China. Volgens Reuter, staat ook de verdediging van Sjengtoe, het laatste nationalistische bolkwerk in de provincie Szetsjoean, op instorten. Er gaan geruchten, dat de Ver. Staten be langrijke hoeveelheden oorlogsmateriaal naar Formosa zullen zenden, ter ver sterking van de verdediging der Chi- se nationalisten. De val van Formosa u een groot gevaar opleveren v itten en Amerikanen in de Pacific. Rundvlees wordt wéér duurder Minder subsidie op varkensvlees De subsidie op het varkensvlees, welke aan-vankelijk 0-55 per kg. bedroeg, en nadien is teruggebracht tot 14 cent, zal op Maandag 19 December a.s. worden teruggebracht tot elf cent. Deze subsidie zal geleidelijk nog verder dalen en op 13 Februari van het komende jaar tot nul zijn gereduceerd. Daarmee komt dan einde aan een subsidie-politiek, welke in de laatste tijd nogal wat stof heeft doen opwaaien in verband met de uitkering van het subsidie op de zoge- huisslachtingsvarkens. Op de prijs van het varkensvlees voor de con sument zal de intrekking van het sub sidie naar verkrachting geen verdere invloed uitoefenen. Met het rundvlees staat het anders. Sinds het ogenblik, waarop de subsidie regeling hiervoor werd ingetrokken, na melijk 6 November j.L heeft de consu mentenprijs van het rundvlees een be langrijke stijging ondergaan, welke ge middeld neerkomt op 7580 ct per kg. De door de slagersorganisaties geadviseerde prijzen zijn voor biefstuk en haas thans f4.voor rosbief f3-50, voor lappen f 2.90, gehakt f 2.60 en vet f 2.— per kg. De prijsverhogende factoren werken ech ter nog steeds door en volgens -ingewijde kringen ontstaat daruit voor de komende tendenz tot stijging van de con sumentenprijs. Men kan dan ook geredelijk verwach ten, dat de berekende stijging van 7580 cent per kg, welke reeds in de huidige prijzen Is verdisconteerd, in het komende voorjaar niet voldoende zal zijn om de slagers een redelijke winstmarge te ver zekeren. Met een verdere stijging van de prijs van het rundvlees -moet dan ook zeer ernstig rekening worden gehouden. Het water in Friesland begint te dalen Geluk bö een ongeluk: vele veldmuizen zijn gedood. Het enige voordeel van het onder ater lopen van vele landerijen in Fries land is, dat vele veldmuizen de dood hebben gevonden. Overigens betekent het hoge water een grote schadepost de boeren. Nu de wind luwt en de regenval op houdt, begint het water al te zakken. Door de snelle afstroming van het water de Boom raakten enkele schepen stuurloos. Ze botsten bij Akikrum tegen brug. Die werd zodanig beschadigd, dat het autoverkeer moest worden om gelegd. NIEUW LEGITIMATIEBEWIJS VOOR MILITAIRE REIZEN Tot nu toe konden militairen voor half geld per trein reizen op vertoon var militair legitimatiebewijs. Op 1 Januari wordit dit an4ers. Dan zal het legitimatie bewijs niet meer door de militaire auto- ritei'tën'," dochdoor de Spoorwegen zelf worden verstrekt, tegen betaling vai De N.S. beschouwen dit bedrag als een normale garantiesom. VLIEGVELD EELDE VOORLOPIG BUITEN GEBRUIK Het vliegveld Ealde is tot nader order voor het luchtverkeer gesloten. Na het ondergaan van de Toornvliet Geredde zeelui werden bewusteloos uit de golven opgevist Dreven geruime tijd op reddinggordels rond De drie zeelui, die de ramp met de Toornvliet in Het Kanaal hebben over leefd, zön gisteravond met de Deense kolenboot Cimbria in Calais aangekomen. Zy vertelden de Nederlandse consul in verwarmde hut van het Deense schip, wat zy van de redding afweten. Zy wisten niet veel te vertellen, want toen zij uit de golven werden opgevist, waren alle drie bewusteloos. Ze zijn nu weer volkomen op hun verhaal gekomen. „Om ongeveer half twee Zondagmor gen", vertelde de jongste van de drie, A. Dijkhuizen uit Scheveningen, „woei er een harde wind uit het Noorden. De zee werd. erig onstuimig. De lading ging schuiven, ftèt schip maakte slagzij en het water begon in het ruim te lopen. Schip per Thomasse gaf bevel de reddinggor dels om te doen. We konden de redding boten niet strijken vanwege de slagzij. We moesten tenslotte met de gordels om in het water springen." Toen de mannen het schip verlieten, zagen zij elkaar niet meer. Door hei Scheermesmaniak nog steeds niet gevangen De scheermesmaniak, die reeds g< ruime tijd geleden voor het eerst i Zuid-Limiburg begon te „opereren", i nog steeds niet gesnapt. Hij dupeerde reeds tientallen dames door op drukke plaatsen met een scheermesje mantels kapot te snijden. Dezer dagen vergreep hij zich aan de overjas van een kapelaan uit Heerlen. koude water verloren zij allengs hun be wustzijn. Toen de Cimbria bij het verlaten schip kwam, werd het reddingswerk bemoei lijkt, doordat men geen schijnwerper bezat. Met electrische lataarns werden de golven afgespeurd. Door wind en gol- de schipbreukelingen ver uit elkaar gedreven. J. Bal uit Scheveningen" werd opgevist a een half uur in het water gedobberd hebben, H. de Wilde uit Rotterdam anderhalf uur en Dijkhuizen pas tven kwartier. De Toornvliet is om vijf uur gezon ken. Door de hoge zee kon de Cimbria gëeiv reddingboten neerlaten, MET MEER GELD OP ZAK OVER DE GRENS. Dank zij een wijziging van de deviezen- reisbeschikking mogen Nederlandse inge zetenen, die op een paspoort tijdelijk het land verlaten zonder vergunning 50 (vroeger ƒ30). De regeling gaat heden in. ER KWAM NIETS VAN TERECHT. Minister Van Maarseveen heeft de voo zitter van de Tweede Kamer een ove zicht aangeboden van de practische uit voering van de orders tot staking vuren, van 28 October tot 22 November 1949, ter strikt vertrouwelijke kenni: neming der leden. (Pas als de republiek die orders houdt, heeft de minis- volgens de bepalingen van de wapen- In Wellington, de hoofdstad van Nieuw-Zeeland, bouwt de Staat enorme flatwoningen, die pompeus afsteken tegen de kleine wonin gen op de voorgrond. Daar schijnt men niet met woonruimte te moe ten woekeren. Een foto, die elders op deze pagina staat, laat ons ech ter zien dat er ook nog andere toe standen bestaan dan die in Wellington Een millioen voor emigratie van ongeschoolden Overtochtskosten naar Australië worden bijna geheel vergoed Bij de Tweede Kamer is thans het wetsontwerp ingediend om een millioen gulden beschikbaar te stellen voor de kosten van voorbereiding en plaatsing en bijdragen in de overtochtskosten van ongeschoolde arbeiders naar Australië en van gedemobiliseerde militairen naar Nieuw-Zeeland. De gelegenheid tot emi gratie vöor ongeschoolden is in het al gemeen gering. Nu zy zich voordoet neemt de Regering deze- gelegenheid te baat. Met het ss. Voléndam, dat, zoals men weet, op 16 December a.s. afvaart, kunnen de eerste arbeiders vertrekken. Van de kosten, die in totaal f 1350 bedragen, wil de minister f 1250 voor ryksrekening nemen. Er zal voorts een ambtenaar van het departement van Sociale Zaken via In donesië naar Nieuw-Zeeland reizen om de plaatsingsmogelijkheden te bespreken. Voor die reis is f 20 000 nodig. Uit het overblijvende bedrag zal eventueel ver voer per vliegtuig worden bekostigd. De achter-gebleven gezinnen van de ver trokken arbeiders wordt het levenson derhoud verzekerd tot zij eveneens kunnen vertrekken. Ook de overtochts- Tegenstellingen ln de wereld. In Wellington verryzen flatwoningen als paleizen en in Duitsland worden bunkers ingericht als hotels. De kamers zU'n twee by drie meterf groot, goed voor een persoon. Deze kamers bezitten geen ramen en worden uiteraard zeer slecht geventileerd. Maar de reiziger is al biy, dat hy in het geschonden Duitsland een dak boven zyn hoofd heeft Drie moleculenen één atoom! Plan voor snelle maximale productie van atoomwapens jl Intensievere samenwerking tussen Amerika, Engeland en Canada Engeland, Canada en Amerika hebben Staten. In dit verband maken wij nog de grote lynen vastgesteld voor een'melding van een bericht van Ass- Press, nieuw samengaan op het gebied der ont- als zou Rusland momenteel Nu een „Paulus Potter" ontdekt? Een handelaar in sahilderyen, W. Rangé te Arnhem, kocht onlangs bij een adel lijke familie op de Veluwe een schilderij voorstellende een landschap met twee koeien. Na de schoonmaak kwam men tot de conclusie, dat men mogelijk een „Pau lus Potter" in" handen heeft gekregen. Erkende deskundigen hebben hun oor deel over dit werk nog niet uitgesproken. Het is een doek van 47,5 bij 33,5 cm. De stijl komt met die van Paulus Potter Op 1 Januari a.s. zal het laatst over gebleven bijzonder gerechtshof, nl. dat te Amsterdam ontbonden worden. DAT voor het A'damse B.G. 10 ja3r werd geëist tegen de 48-j. J. H. Ydo uit Elmshoren, die aan de SS lijsten lever de van Joden en anti-Duitse personen in Bussum. DAT ln Capelle aan de Ussel het 850 ton grote ms Daje Böhmer te water is gelaten, bestemd voor de rederij Nautiek te R'dam. DAT W. C. Klein, die als Ned. advi seur van de South Pacific Commission een reis door Nieuw-Guinea heeft ge maakt, Vrijdag over dit eiland in het Indisch instituut te A'dam zal spreken. DAT mr A. S. van Nierop, dir. van de hypotheekbank voor Nederland, t.g.v. het 60-j. bestaan van de bank, is be noemd tot officier in de orde van O. N. DAT het rapport van de commissie tot herziening van de Boswetgeving in de loop van 1950 kan worden verwacht DAT de treinstoring tussen Amster dam en Utrecht, ontstaan door het ont sporen van een truckstel bij Maarssen, gistermiddag na vijf uren was opgeheven. DAT B. en W. van R'dam voorstellen aan ambtenaren tegemoetkoming te ver lenen in eventuele studiekosten, voor zover die in het belang van hun ambt worden gemaakt DAT Nederland op 9 December Mar- shall-toewyzingen tot 586.897.000 dollar had ontvangen (193.7 millioen aan voed sel- en landbouwproducten en 386.2 mil lioen aan industriële producten). DAT ir W. R Becker, van het centraa. instituut voor landbouwkundig onder zoek te Wageningen, Maandag om kwart voor acht een radio-causerie zal houd over de maïsresultaten van dit jaar. DAT J. v. d. Hoek uit A'dam is kozen als opvolger van H. G. J f Drabbe als voorzitter van de Ver. vs Ned. makelaars in scheepsvrachten Weer een vliegtuig in Potomac- rivier gestort Gisteravond is een vliegtuig van de Pennsylvania-Central Airlines, dat met radar binnengeloodst werd, plotseling bij het vliegveld van Washington in de Po- tomac-rivier gestort Van de 23 inzitten den zijn er 19 gered. Zoals men zich zal herinneren, vielen op 1 November j.l. de „Skymaster" van de Eastern Airlines en de Boliviaanse gevechtsmachine, die boven Washington met elkaar in botsing kwamen, ook in de Potomac-rivier. Toen waren er 55 doden te betreuren. Tegen directie Wilton zelfde straffen geëist Tegen de vier oud-directeuren van Wilton-Fijenoord zijn gisteren voor het Amsterdamse B.G. dezelfde straffen ge- eist als waartoe zij destijds in Rotterdam waren veroordeeld: 17 maanden en f 50.000 boete tegen C. H. Teschmacher; 16 maanden en f30.000 tegen F. Muller; f30.000 tegen W. Wilton en 12 maanden plus f 30.000 tegen A. C. Metzelaar. Voorts werd geëist, dat zij resp- 6A£ jaar, 6 jaar en 4 maanden, 3 jaar en 6 jaar uit het scheepsbouwbedrijf worden gezet De advocaat-fiscaal zeide gisteren dat de mythe, als zou generaal Winkel man de metaalindustrie verkeerd hebben geadviseerd, volledig uit de wereld is geholpen. Uitspraak op 23 December. Chifley, de verslagen Labour-premier van Australië, heeft aan Gouverneur-Ge neraal McKell. het ontslag aangeboden van zyn regering. De Liberalen zullen circa 13 of 14 posten in het nieuwe ka binet bezetten en de Agrarische partij 5 of 6. wikkeling van atoomenergie en atoom bommen. Een desbetreffend plan voor ziet in een voortgezette concentratie der vervaardiging van atoomwapens in Amerika, aldus werd in Washington medegedeeld. Britten en Canadezen zouden aan dit werk deelnemen. Voorts zou Engeland nu zeker van plan zijn, de fabricage van atoombommen te laten varen. Hiermede zou dus een einde gekomen zijn aan de dreiging, van een toekomstige Britse eis, voor een groter aandeel in de ura- nium-productie van de Belgisohe Congo Zoals men weet, gaat het grootste deel nu naar Amerika. De nieuwe regeling is meer efficiënt. Volgens het voorstel zou de Westelijke wereld verzekerd zijn van een maximum fabricage van atoombommen en wel van het type, dat Amerika zo snel mogelijk kan maken. Aldus wordt een versnip pering van energie voorkomen, terwijl atoomfabrieken en wapens verder wor den ontwikkeld op plaatsen, welke ver liggen van ieder mogelijk Europees strijdtoneel. Engeland en Canada zou den voortgaan het experimentele werk op het gebied van atoom-onderzoek te verrichten en veel meer van de „atoom geheimen" kunnen profiteren. Mocht een noodtoestand aanbreken, dan kunnen zy rechten laten gelden op de voorraad atoom-wapens van de Ver. In Polen moeten Fransen terechtstaan In Wroclaw (Breslau) zullen deze week de spionnage-processen tegen Franse bur gers in Polen beginnen. Deze processen zullen de eerste tegen buitenlanders na de oorlog zyn. De voornaamste beklaag den zijn een Francaise, Yvonne Bassaler en Basil Boukosoff, beiden vroegere em- ployé's van 't Franse Consulaat te Wroc law. Zij staan terecht wegens .hulpverle ning bij de organisatie van een Frans spionnagecomplot in Polen." bommen per maand vervaardigen in fa brieken, gelegen in Siberië, de Oeral en Turkestan. Rusland zou van plan zijn deze te lanceren vanaf geheime bases in Centraal Amerika! Het klinkt fantas tisch! Veit Harlan staat opnieuio terecht „Ik heb getracht mets anders te zijn üan een kunstenaar," verklaarde de maner van de anti-semietische film „Jud Suss", Veit Harlan, gisteren voor het Hof van Beroep te Keulen. Harlan, die in April j.L werd vrijgesproken, daar het hoouste Duitse tribunaal voor de Britse zone te Keulen zijn vonnis had vernietigd, zal te Hamburg opnieuw terechtstaan. ITALIANEN IN ERITREA VRAGEN BESCHERMING. De Italiaanse minister van Buit. Zaken. Graaf Sforza, heeft bekend gemaakt dat Italië bij Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten heeft aangedrongen op een ge meenschappelijke actie om een eind la maken aan de staat van terreur in 1e vroegere Italiaanse kolonie Eritrea, waar door het leven van vele Italianen wordt bedreigd. WEERBERICHT Zachter weer Tot morgenavond verwacht de Bilt: Meest zwaar bewolkt met nu en d3n enige regen of mot regen. Matige langs de kusi af en toe vrij 'rachtige wind tus sen Zuid en West. tijdelijk echter flink afnemend. Zach ter. voor in de nacht en och- Opgemaakt te 10 uur». ZON EN MAAN Woensdag 14 December Zon op 8.40, onder 16.28; man op 1.33, onder 13.28 uur. 19 December N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1