Gramofoonbar beste huishouW heet LOODGIETERS KNECHT DE BOZE BUI VAN ROBBIE 6*61 Haawaoaa 01 aviasovoNoz ZONDAGSBLAD 10 DECEMBER 1949 Personeel aangeb. Bijverdienste gevr. door handig persoon, bijv. 11 van quitanties. In bezit eigen rij wiel. Bekend zowel hier ter stede, als omgeving. Borgstorting geen bezwaar. Br. no. 2850 bur. blad. Net. beschaafd meisje, 25 jaar. als winkeljuffrouw (enige jaren ervaring) of als hulp in de huishouding. Br no 2846 bur blad. B.z.a. werkster voor Dins dag eo Donderdag P G 39 jaar. or»ge*v. van buiten. Br. no 2847 bur. blad. Personeel gevraagd Een Jongen voor het ma- gazijn, die m de toekomst opgeleid wil worden voor A- werkplaats. Aannv: Mot. Mevr de Wilde, Burgstr 27, Schevemngen. vraagt net meisje vd. en n. Lief kinderen. Net meisje gevr. in jong gezin, voor dag en nacht Liefst van buiten Br. no 2853 bur van dit blad. Te hoop gevruniol Piano, liefst goed merk Brieven met opg van prijs bureau van dit blad onder no 2849. Orgel gevraagd. Omschr met prijs. Damstraat 50, Maassluis. Kanaries gevraagd, elk kwantum mannen en pop pen R Karei, Steenotraat 11. Telef. 20629 Goede electr. kerstboom verlichting en eventueel ver siering. Brieven met prijs opgaaf onder no 2848 bur van dit blad. Te koop aangeb- IX sdcI. togen elk aannem bod. J. Leeuw. Hooigr 92 Te lluur aangeb. Kleine werkplaats, ook ge schikt voor bergruimte, te huur In de Valkensteeg. Te bevragen Noordeinde 28 Te Huur gevraagd Moeder en zoon vragen t Leiden of Oegstgeest twc kamers met keuken. Bericht aan B H. Kerkhoff, W de Zwijgerlaan 18, Oegstgeest W oningruil Gevr. groot huls om mers te verhuren, tegen ge zellige woning met tun centrum stad Br no bureau van dit blad. Diversen Gouden Dames-, Ilcrcn- vcrlovingsringen in n keuze. Op graveren kan ge wacht worden. Gouden arm banden hangers, halskettin gen, betere waar. lagere prijzen. Goud. Zilver. Hor loges. S. v. d. Water. Haar lemmerstraat 185. TeL 24469 Uw stoelen of matrassen versleten? Wy repareren weer. Prima materialen, tij ken en bekledingsstoffen. Laat ons van Uw zwaar- veren bed een drie-del ig matra&stel maken. Woning inrichting Henk Regeer. Haarlemmerstraat 105, TeL 26602. Kersttafelloper 10 ct.. be drukt met mooie meerkleu- rige Kerstmotieven Met i levering van deze advertentie Geldig tot 17 Dec I.V.A. Haarlemmerstraat 48. Nova. Noordeinde 43 9 Voor het Aquarium: Prima luchtpomp f 16 50; vuilhevels. filterstellen, fil- teri>akken. filterkool, glas watten. luchtolang. uit stroomsteentjes. slangklem- men. regelkranen, T-stukjes, v>KvicrglaasJes, Antisepti- cum tegen ziekten der vis sen, enz L. J. den Holder, Janvo.Hscnsteeg 75—77, te lefoon 26901. Op het ogenblik is er in Neder land geen huishoudzeep zo goed als juist KLOKzeep! Vraag nu zo'n dubbel stuk echte KLOKzeep. En U ziet zelf, met Uw eigen ogen, dat KLOKzeep vlugger schuimt en langzamer slinkt. En dat KLOKzeep zwaar weegt, dus lang meegaat. De beste huishoudzeep is tegen woordig KLOKzeep. De Klok maakt ook het is een doorslaand succes geworden en een ideale manier om platen te kopen. In PHILIPS, ERRES en WALDORP Vg 21 ffl 1 gk zijn alle - ook Tropen en Logger toestellen - voorhanden mm- U M. Peltenbnrg IS reestraat 109 r Je behalve in huurkoop, ook MET EEN GERUST HART contant kant kopen. GEVRAAGD EEN ZELFSTANDIGE KAMER- EN KEUKENMEISJES in- of extern. Achturige werkdag. half twee. Visitekaarten, bedrukt m Uw naam en adres 50 stuks in étui f 3.100 stuks in étui f 4.50. Zij die voor Kerstmis bestellen ontvan gen bij 100 stuks nog een luxe étui cadeau! A A. Ver hoog, Kantoorboekhandel. Haarlemmerstraat 29, Tele foon 22197. V.O.M.O. openbare ver gadering op Dinsdag 13 Dec te 8 uur in 't Raedthuis. Nwe Rijn 19 De heer Hartog zal spreken over „Onze taak en roeping". Komt allen, Lederwerk Knaap voor vakkundige en voorde lige reparatie aan al Uw le derwerk, zoals leren jassen, vesten, broeken, boodschap pentassen. actetassen. koffers enz. Tevens spuiten, tou- leren. inzetten v. voeringen en ritssluitingen. Jan van Goyenkade 35, Tel. 24299 Kerstartikclen. speciaal originele modellen, de prijs valt mee. elke verkoop of reparatie aan speelgoed, hoe klein ook, onder volle ga rantie, in de speelgoedzaak met service-principe „Den Burcht", Burchtsteeg 7. Zie étalages. De Beddenspcclalist. Van uw oude matras een nieuwe maken is het werk van de vakman, laat daarom door ons uw matrassen nazien. Overtrekken en bijvullen met prima Javakapok, al leen bij de Beddenspecialist. Morsstraat 41. Laat ons uw meubelen eens nakijken. Wij overtrek ken uw meubelen m. prima vooroorlogse stof. Kleur n. keuze. Ook uw adres voor lijmen, beitsen, enz. Stof- feerderij en Meubelmakerij I. v. d Blom, Morsstraat 29, Leiden. Telef 24306 Wonlngsoekenden Wij bouwen voor U F.K. Land huisjes op wielen, vanaf f 3500—, F.K. reiswagens voor permanente bewoning f 1950— Vraagt gratis fol der. Fa J. Kuiper en Zonen, Eerste Nederl. Landhuisjes- fabriek, Steenwijk. Tel 2512. Ds I. Vasseur, oud Leger- pred Indië, bezoekt D V. Zondag a s. 10 en 5.30 u Lei den Bij gunstig weer óók openluchts. Vrouwenkerkhof 8 uur. a.s Zaterdag. Middel- stegrocht 3. Ev. Chr. Gem. Steunp'llaren voor Want duizenden zullen weer willen ge nieten van die onovertroffen tractatie, Advocaat van 6*6i aaawaoaa ot aviasovawoz z ZONDAGSBLAD 10 DECEMBER 1949 VOOR öe VROUW Geestelijke Volksgezondheid leder van ons kent de t.b.c.-bestrij- ding De belangstelling voor de organi saties die de kanker- en rheumatiek- bestrijding financieren neemt vooitdu- rend toe, doch er is nog een terrein op het gebied der volksgezondheid, dat minstens zo belangrijk is. Dat is de geestelijke gezondheid van ons volk. De lichamelijk zieke wekt medelijden, van de geestelijk zieke wendt men zich af. De meeste gezonde mensen hebben al lerlei vreemde voorstellingen van krank zinnigengestichten en de patiënten. Men leest van arbeidstherapie en ziet ver wonderd, wat de geesteszieken preste ren op het gebied van weven, handwer ken en kleiarbeid. Maar dat men, zoals men in elk gezin zijn aandeel kan schenken aan de t.bc - bestrijding door een grote hygiëne in acht te nemen, ook op geestelijk gebied zijn aandeel kan leveren aan de g?este- lijke gezondheid van ons volk, dringt slechts tot zeer weinigen door Voor deze geestelijke gezondheidszorg wordt niet gecollecteerd; het beroep, dat op ieder persoonlijk wordt gedaan is van geheel andere aard. Wat gevergd wordt is dan ook veel meer. dan een dubbeltje in een collectebus Er wordt iets van ons zélf gevraagd. Psychiaters zouden hier veel over kunnen vertellen. Vee! van hun patiënten zouden nl. nim mer hun patiënten geworden zijn. wan neer in eigen kring iets meer begrip, geduld en liefde was getoond. Hoevele zijn de moeilijkheden, die de wijkpredi- kanten op hun spreekuur voorgelegd krijgen en hoe triest de verhalen, die op de bureaux voor gezinsmoeilijkheden of paedagogische consultatiebureaux worden gedaan. Inderdaad, wie eens een reeks van zulke geschiedenissen naast elkaar legt, vindt telkens weer dat er een schakel niet deugde. Er was geen begrip, er was geen geduld of er was geen liefde.. De geestelijke gezondheid van een volk, van e 1 k volk, vindt haar basis in het gezin. En hiermede is tegelijk gezegd, welke verantwoordelijkheid de vrouw, die in het gezin de sfeer moet brengen, in dit opzicht heeft. Niet dat zij het alleen zal kunnen, maar ze dient haar verantwoordrlnklx'i'l t.- k-uim-n. iels waar het dikwijls, en zeker niet door kwade trouw, aan mankeert. Ieder, die wel eens iets heeft gehoord over het werk van sociale werksters bijvoor beeld. die wel eens kennis heeft geno men van de huisbezoeken door leden van de voogdijraad, weet dat vele ge zinnen en hiermede vele. zeer vele kin- gronde gingen omdat de moe zelden zal er een werk zijn, dat meer volharding en geestelijke moed vereist dan de arbeid onder de werkelijk a- sociale gezinnen. Doch dit is een uiterste, waarvan de meesten onder ons verre blijven. Men mag daar dankbaar voor zijn. Het gaat er in het gemiddelde gezin om de moeilijkheden en zorgen, die kunnen komen, het hoofd te bieden. Om t te worden. En nogmaals, hier ligt een verantwoordelijkheid en dus een taak voor de vrouw. Het is niet meer zo, dat de vrouw alleen leeft in de afzondering van huis en vriendinnen- schaar. Zij staat als middelpunt van het gezin ook in het midden van de maat schappij. Zij vindt voor haar problemen op velerlei terrein een antwoord. De voorlichting op huishoudelijk gebied, bij de opvoeding der kinderen, bij hun be roepskeuze, de mogelijkeid tot geeste lijke ontwikkeling dank zij bibliotheken en radio helpen naar. Daartegenover staat, dat de wereld buiten huis en gezin haar invloed steeds meer doet gelden. De kinderen hebben hun school, hun clubs. De school neemt in vele dingen een bepaald onderdeel van de gezinssfeer over, we merken dit in de maand December wel heel sterk, wanneer St. Nicolaas bijvoorbeeld op alle middelbare scholen even vrolijk wordt gevierd als bij de kleintjes en dadelijk komt het Kerstfeest Inderdaad wordt door dit alles het schoolleven wel fleuriger maar anderzijds mogen der gelijke dingen niet onttrokken worden aan de zeer bepaalde gezinssfeer. Alweer is het de moeder, die hiervoor moet waken. Het zijn de herinneringen van het ouderlijk huis. die we met ons mee blijven dragen Hoe verwonderlijk het mag schijnen, het zijn die zelfde her inneringen aan kleine dingen, die iemand kunnen schragen in moeilijkheden en nieuwe moed kunnen doen vinden. De geestelijke gezondheid van een volk wordt bepaald door de geestelijke gezondheid van de individuen. Van de geestelijke veerkracht om depressies te boven te komen. Zo heel eenvoudig is dat niet. Het is gemakkelijker om één ogenblik tot heldenmoed te komen, dan om dag aan dag bijtende zorg en een overbelastheid van werk te verduien. Maar boven de spoedig vergane glorie van zo'n heldendaad staat ook het geluk, dat elke dag weer om ons is en dat na ons zal voortleven. De geestelijke volks gezondheid betekent niet alleen, dat de statistieken een minder groot aantal geesteszieken vermelden. Het betekent meer. Het betekent minder gezinnen, waar wrijving is. minder kinderen, die langs de straat hun heil zoeken. Bij alle therapieën, die de moderne geneeskun de kent is er een, die al zeer oud is, maar waarin toch nog elke psychiater gelooft, dat is die van het goede gezin. Een combinatie, die altijd uiterst correct is en waar we veel plezier van kannen beleven. Een eenvoudig deux-pièces van jersey, waarbij een wijde geruite mantel wordt gedragen. Robbies ontbijt is niet compleet, wan neer niet bij zijn bordje de strooppot staat te glanzen. Stroop is voor Robbie niet zomaar een zoetigheid, zoals jam of hagelslag. Hoogstens basterdsuiker is even opwindend. Je pikt daar zo lekker met een nat vingertje de klon tjes van op en tien tegen één, dat Mammie het niet ziet, al zit ze ook recht tegenover je. Maar stroop is toch hèèl, hèèl anders. Doe je het in de pap. dan kiinnen het grote letters zijn en langzaam zakt je naam dan in de dampende brij. Op grutjes is het weer anders, dan draait Mammie met zorgvuldige krullen een De vrouw in haar beroep In de apotheek moet foutloos worden gewerkt e kent ze wel, de meis *-*kes in haar witte schor tjes, achter de imponeren de toonbank van de apo theek, aan wie ge uw on leesbaar doktersreceptje overhandigt en die u, na enige uren. een net doosje poeders, een formidabele fles hoestdrank of een rammelend pillendoosje overhandigen. Ze doen graag wat ge wichtig, kijken u streng aan. maai ze hebben voor een bezorgde patiënt toch ook een vriendelijk woord je over. Dat zijn de apo thekersassistentjes. of de meisjes, die nog in oplei ding zijn. De apotheek is meer en meer arbeidsterrein van de vrouw geworden Was in dc vorige eeuw de apo theker nog alleenheerser in zijn zaak. en moest hij daarbij tevens elke medi cijn persoonlijk gereedma ken, thans is dit heel anders Nog altijd staat de apotheker of de apothe keres aan het hoofd van de zaak, maar de assisten ten verlenen gewaardeerde De eigenaardigheid doet zich voor, dat dc vrouw in de functie apothekers assistent de man vrijwel heeft verdreven, maar dat het aantal vrouwelijke apothekers nog klein ls. Het is niet zo dat de apothekers-assistent een apotheker-ln-opleidlng U. Integendeel, het assistent schap is een zelfstandig beroep, dat de werkkracht een eenvoudige bevoegd heid geeft bij het hprelden van medicijnen, laborato- riui De 'erk e.. inotheker of anothe- vrouwelijke beroepen te blijven, heeft nn een zware studie van zes jaar ecu academische graad behaald. Dit vergt zeer veel van de vrouw. Voor een groot deel omvat deze studie practisch laboratoriumwerk, maar vooral de theorie is zeer zwaar. De apothekeres is bevoegd, allerlei scheikun dige onderzoekingen te De assistente blijft daar bij ver achter. Zij kan. na het diploma Mulo of drie jarige H.B.S. behaald te hebben, een cursus voor apothekers-assistente vol gen. Tegelijk komt zij dan voor het practische gedeelte als leerlinge in een apo theek. De opleiding duurt twee jaar en beneden 18 jaar mag men geen examen doen. Een bewijs, hoeveel er gevraagd wordt voor dit examen (o.m. eenvoudige kennis van Latijn) is wel, dat de meeste leerlingen de eerste maal niet slagen. Is de assistente geslaagd, dan mag zij toch slechts uitsluitend onder leiding van een apotheker werken. Een eerste vereiste is voor haar: accuratesse. In de apotheek mag geen fout medicijnen bereiden zonder volle aandacht is ten enenmale onmogelijk. Een kleine vergissing zou een mensenleven kunnen kosten en het publiek, dat onvoorwaardelijk ver trouwt op de apotheek, is dikwijls in *t geheel niet doordrongen van de ver antwoordelijkheid, welke dit werk vereist De apotheker(es) is uiter aard bevoegd, eerste hulp te bieden bij ongelukken of verwondingen. De assis tente is dal niet. Anders wordt het, wanneer zy hel diploma E.H.B.O. heeft, dan mag zy het daarbij geleerde in practijk brengen. Een tijdlang is men doende ge weest, dit diploma verplicht te stellen voor assistenten, het is echter nog nooit zo ver gekomen. Tot de theoretische ken nis, welke de assistente ook moet beheersen, be hoort o.m. het nauwkeurig op de hoogte zijn van de wetten, welke in de apo theek gelden Vele midde len, o.a. verdovende, mo gen niet verkocht worden zonder doktersrecept. Wor den zulke wetten overtre den, dan wordt dit euvel streng opgevat; een zoda nige fout kan zelfs gerech telijk vervolgd worden. Er is in de apotheek zeer veel veranderd, verge leken bij vroeger. Alles, wat toen dc winkel uitging, was door de apotheker zelf bereid. Nu hebben echter verpakte genees- vecl lichter, doch ontneemt bet toch ook ten dele het eigen karakter. Een apo theker. die van zijn vak houdt, bereidt liever zelf de medicijnen, dan dat hij een verpakt flesje of doosje aan de koper doorgeeft In de apotheek treffen wij de vrouw aan in een niet specifiek vrouwelijk beroep, waar zU echter niettemin van groot nu» ls. Vooral op de assistents plaats heeft zU zich een blijvende plaats veroverd en wat de apothekeres be treftvoor haar ken nis en verantwoordelijkheid kunnen wij alleen maar respect hebben. De apotheek zou de vrouw ni-"t meer kunnen rüv «WAWLLIS. vogelnestje precies in 't midden van je bord. Langzaam vloeit dan het bruin uit over de witte grutten. Lekkere zoetheid over zure pikkeltjes. Maar weer anders is de strooppot 's ochtends. Dat is eigenlijk gekomen door een grapje van Mammie, toen op een ochtend Robbie druilorig drenserig aan de ontbijttafel zat. Zo donker stond het kleine gezichtje, dat de verdriete lijkheid als een beklemming in de kamer hing. Die ochtendziekte zag Mammie nu al een paar dagen met stijgende onrust zich bij haar zoon ont wikkelen en ze zon op genezing. De strooppot dus stond te glanzen en een zonnestraal glimpte er juist een gouden stipje in. Robbie zat mokkend voor zijn nog kale boterham en com mandeerde: „Stroop", Gelaten wilde Mammie het bevel voldoen, maar plotseling trok ze haar hand van de strooppot terug. Vertvon- derd keek Robbie op, een vleugje be langstelling blijkbaar voor iets buiten zyn eigen verdriet. „Wat is er?" „Ach", zei Mammie onverschillig, ik dacht, dat er iets in de strooppot bewoog". Nee", zei Robbie. Langzaam strekte Mammie's hand zich uit. Geïnteresseerd keek 't jochie en reeds verdofte zijn blik, omdat alles heel gewoon was, toen Mammie met een hevig schrikgebaar de pot onbe roerd liet. „Nou, er bewoog wat". „Kan niet Weer een poging, het lukt, nu de deksel afgeschroefd, alles gaat vlot. Robbie kijkt zuur. Dan bliksemsnel klapt Memmie de deksel dicht. „Ik doe het niet". „Waarom niet?" Er twinkelt een lichtje in Robbies ogen. Hij vindt het een reuze mop. dat Mammie kennelijk bang is voor die strooppot. Mammie waagt het er op en buigt zich geheimzinnig naar Robbie. Het zit er in", „Wat?" „Nou kijk maar, dat gouden plekje daar, dat is je lachje, maar dat don kere is je boze bui. Nu weet Mammie niet wat er uit zal springen. Een ogenblik is Robbie sprakeloos, dan giert hij het uit. Snel pakt Mammie met een man moedig gebaar de poot en laat een gouden stroompje op de boterham lopen. Sindsdien zit Robbie's booze bui in de strooppot en is Mammie's aarzelen de hand naar het glanzende zuiltje ge noeg om by haar zoon zoveel aandacht te wekken, dat hij zijn ingebeeld ver driet vergeet, want stel je nu eens voor: dat echt de boze bui en de lach er uit sprongen en op het witte tafel kleed het gingen uitboksen. Dat kan toch. A Sa Recept voor 4 personen Rijst met kerrie: 500 gram rijst, 12 dl water (en enige bouillonblokjes), 2 grote uien of 1 ui en 2 flinke preien, Ji eet lepel kerrie (afhankelijk van de sterkte van de kerrie), een rest vlees of 250 gr. gehakt of 200 gr. garnalen, margarine, vet of olie, zout, (een rest jusi, gehakte peterselie. De rijst wassen, opzetten met kokend water en bouillonblokjes. Heeft men een restje jus. dan kunnen de bouillonblokjes achterwege blijven De uien (en de prei) fijnsnipperen en frui ten met de kerrie in wat margar.ne, olie of vet. Neemt men als vlees rauw ge hakt, dan kan dit ook meegefruit wor den. Het hoeft dan niet te worden aan gemaakt. Resten vlees kan men fijn snij den en met de gefruite ui vermengen. Als de rijst gaar is. deze goed met de gefruite ui, het vlees of de garnalen (en de rest jus) vermengen. De massa nog even doorwarmen en afmaken met zout en gehakte peterselie. Er sla van rauwe andijvie bijgeven. En de schaar knipt... Vele lezeressen verzochten ons eens het patroon van een herenpyama te ge ven, wat we dan deze week in patroon no. 52 doen. Zes meter flanel van 80 cm breed nodig. We kunnen zoals op de tekening een streep nemen en met effen afzetten of effen flanel met een andere kleur voor kraag, manchetten en zakomslagen. Het patroon is aan o krijgbaar tot 17 December in dc maten 52, 54 en 56; maat 50 kan worden na besteld. Afgehaald is de prijs 35 cent. na ontvangst van 50 cent wordt het toc- gezvudcu.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 9