In de haven van IJmuiden overvalt Schreieder Engelandvaarders 3 ZATERDAG 10 DECEMBER 1949 Het drama van het Englandspiel Elf mensen nemen afscheid voor altijd Ui rel zijn thans alle agenten, die in Nederland aanwezig waren, in cellen opge- I, loten en wel is Schreieder daardoor heel wat geruster geworden over het verloop ont an zün duivelse spel maar dat maakt hem toch in genen dele onvoorzichtig, let zendverkeer van de enige nog in vrijheid zijnde agent Alblas wordt zeer 2 isuwkeurig gevolgd. De Duitsers luisteren mee en Ernst May decodeert de «richten, zodat Giskes en Schreieder precies weten wat er tussen de (uit Middel- e amis afkomstige) agent en Engeland wordt besproken in de aether. Het staat ast, dat hü over de arrestaties niets weet, want hU rept er met geen woord utver. Maar Schreieder is er niet geheel zeker van, dat er niet eens agenten uit ingeland kunnen komen, die niet van tevoren worden aangekondigd en daarom aat hu vooral het huis van Martens in Haarlem goed in de gaten houden. Dat immers een aanloopadres gebleken? Leo Poos moet dat opknappen; die heeft il he r immers ook Andringa vandaan gehaald? Poos trekt er op uit, vervuld van eer- ïcht en van het verlangen om snel pro- ictie te maken. De grote Schreieder eeft hem lof toegezwaaid; dat staat ge- rijke belofte! Van tijd tot jd loopt hij bij Martens aan en vertelt intasierijike leugens over Andringa en te Haas. die naar hij zegt prach'ig jerk doen in het Zuiden van het land de heer Martens, die van een arresta- niet weet. moet deze leugenaar wel 'a doven; Andringa heeft hem immers 'vertrouwd? Langzaam maar zeker dringt Poos zich 9e»eter in bij Martens. Hij wint diens vol- °sdige vertrouwen. Hij paradeert immers u'b „Diok", de onverschrokken illegale ke'jtrüder. de helper van geheime agenten? Martens brengt hem in contaot met iet Homburg, de broer van de uit de IcpellenbaTatoken ontvluchte (en tot op eden spoorloos verdwenen) Ab Hom- urg. En ook Homburg vliegt er in. Ook !omburg schenkt zijn verirouwen aan :e onwaardige verrader. En hij vertelt n van het plan, dat een groepje on- •grondse werkers heeft beraamd, om t een visserssohuit uit de haven van luiden naar Engeland te vluchten. nxjDiek". die zeer geïnteresseerd is, slaagt >ef in de laatste bijzonderheden te weten ■ef komen. Tien mannen willen vluchti ïsliji aart en de vissersboot zullen de avond tevoren aan Ï3oord gaan. De gehele nacht zullen ze r dh schuil houden en als de sohuit ver i p zee is. zullen ze de schipper dwingen aste koers West te varen. De grond *ordt hun hier te heet onder de voeten, e zijn allen opgejaagden. Verraad Leo Poos. die eens een uitstekend po- ui^tieman was in Den Haag. verraadt alle aan Schreieder en de e riminal-Direktor breit er nog een ekei part plannetje aan vast. Want Van der 'tjPaals. zijn andere mensenjager heeft rnniddels contact gekregen met de ille- ale werker Leblanc en die heeft gezegd. at hij beslist naar Engeland wil uit- ijken, omdat hij zich niet veilig meer 1 evoelt in Nederland. Van der Waals is ijverige boef; hij loopt zich het vuur de sloffen voor de Duitsers. En die eten dat te waarderen, want ze verhc- zijn salaris van f225 tot f1150 per land 1 Anton krijgt de opdracht, Leblanc te rtellen dat hij hem naar Enigeland 'tan ïngen, „Je brengt hem in con-tact met lomburg, dan zal hij óók wel op die buit kruipen. En dan kunnen we hem met die andere idioten gevangen doceert Schreieder. J En Van der Waals zegt: „Jawohl. Herr ïieder" en doet wat hem is opgedra- Een verheugde Leblanc reist naar barlam en praat er vertrouwelijk met lomburg en Martens en die zeggen: I Is goed, je kunt mee Dat ze daarmee 'n doodvonnis bevestigen, weten ze niet Koortsachtig werken de illegalen aan uitwijkplan. Nog slechts weinige i en ze zullen op zee zijn, naar ;eland varen en vrij ZÜ"! Vrij van de iuwige angst voor stoppende auto's, vrij in het nachtelijke luisteren naar stap- aniende laarzen, vrij van de schrik voor die hen aanspreekt. Want deze zijn stuk voor stuk actief geweest :end^ het' verzet. Zij allen hebben revolvers •ruikt en springstoffen en sommigen hen hebben pradhtig spionnagemate- lal verzameld. Verzameld met altoos- eigend levensgevaar. Dat materiaal et naar Engeland, koste wat het kost. zijn foto's, schetsen, films, beschrijvin- i. En aan ieder stuk is een geschiede- verbonden: een verhaal van moed en n doorzettingsvermogen en tiwy- dapperheid en vretende onrust 'eg moet dat materiaal: naar Engeland. mee kan doen! doel Heldhaftig, foef Maanden en maanden is er gewerkt om it te verzamelen. En in de laatste dagen de 17de Mei 1942 wordt het bijeen- sbracht in het huis van de Haarlemse ;arenhandelaar Martens, die op die waarlijk heldhaftige wijze zijn iderlandse plicht vervult. ''^"ilWie op de avond van de zeventiende lei de gelegenheid zou hebben gehad, tót t streng bewaakte haven van IJmuiden oor te dringen, zou het wonderlijke ver- fehijnsel hébben opgemerkt, dat van tijd 1 een man langs de schaduwen i verdween aan boord van een der fehepen. En wéér een en even later xg een. Tot elfmaal toe sloop er die a boord van die vissers- Ifcuit. ongezien en onopgemerkt. Elf i, die kort tevoren afscheid haddeD ;n van hen. die hun het liefste iiiaren op aarde. Een oude moeder, een 'worgde vfouw, een kind, dat niets be- ^eepAfscheid, voor wie weet hoe «ng? Tot de moffen het land zijn uit- lesmeten, tot er weer een vrij Nederland er weer leven mogelijk is voor jc, die hun Vorstin en hun land en vlag lief hebben als hun leven, 'o Nachts liggen ze op de planken in voorondef, zacht fluisterend en ten Algem. Vergadering der V.N. verklaart zich voor internationaal bewind over Jeruzalem Critiek van Israël„Dit is een zwarte dag NIEUW FEUILLETON j Vandaag beginnen we met een nieuw feuilleton, getiteld: David en Michal, geschreven door de bekende Ameri kaanse schrijfster Ruby Evans Grimes Zij vertelt het verhaal van de liefde tussen David en Michal op zulk een wijze, dat de karakters meer voor ons gaan leven. Allen, die zich aangetrokken voelen tot David, de held Gods in het Oude Testament, zullen dit verhaal lezen en herlezen, omdat het ons dichter by de hoofdpersoon brengt, die, hoewel dood, nog altijd tot ons spreekt. De grote spannende gebeurtenissen uit David's jeugdjaren worden vertelt en geheel geplaatst binnen het kader van het leven in die dagen. Juist om dat wij het Bijbelverhaal kennen, zal ieder dit feuilleton met belangstelling lezen, daar de held ons van een geheel nieuwe zijde belicht wordt. prooi aan een vreemde opwinding, die alle slaap doet verre blijven. Als ze maar eerst op zee zijn, tot aan de grens van de visserijzone, die de Duitsers hebben toe gestaanAls ze maarHet spion- nagemateriaal is goed verstopt tussen balken -en netten en oliekleding. En alle elf zijn ze veilig aan boord. Tot zover is alles uitnemend geslaagd. Ze vertellen elkaar van het afscheid dat vaar was. Wie zal zeggen wat er gebeu- »n gaat gedurende hun afwezigheid? Wie zal zeggen of zij zelf nog levend uit Engeland terugkomen? Naarmate het later wordt, worden de fluistergesprek ken minder. Er vallen pauzen in hun woorden, pauzen, die gevuld zijn met ge dachten, die onuitgesproken blijven. In de vroege morgen, als de dag nog niet geboren is, in dat stille, onbestemde uur van de ochtendsehemer, naderen vijf auto's het havengebied. Auto's met SD- lieden en zwaargewapende soldaten. Snel springen ze over op een Duitse motor boot. waarover Korvettenkapitein Mei- necke het bevel voert. Naast hem staat Schreieder, die het drama, dat zich vol trekken gaat', met eigen ogen wil gade- Roofdieren. De motor slaat aan. de boot gaat varen; langzaam schuift het vaartuig met zijn grimmige bemanning de haven in waar de vissersschuit ligt. Zachtjes s de marineman aan het roer de boot langs zij soldaten en SD-ers springen als roofdieren over. Met getrokken revolvers en handgranaten dringen ze in het schip door en overvallen de elf mannen in he vooronder. Een half uur later worden ze allen ge boeid in de auto's gegooid, die snel naai Saheveningen rijden. Er openen zich cel deuren, die met een dreun dichtvallen achter elf Nederlanders, die voor altijd 'hebben afscheid genomen van allen, die hun dierbaar zijn op deze wereld. Elf ien, die verraden zijn door de rep tielen Poos en Van der Waals. Verraden n geld. Verraden om promotie. Enige maanden later knallen de gewe- ;n van het executiepeloton. Hun spionnagemateriaal heeft nooit Engeland bereikt. En de dag der bevrij ding hebben zij nooit beleefd. Slechts hun wen en kinderen zijn ons gebleven ter verzorging uit dankbaarheid. En hun voorbeeld: een voorbeeld van helden trouw, van idealisme en onbezweken lief- voor het land der vaderen. Nog achttien maanden na dit drama ging het Englandspiel voort. Verraad intelligentie, domheid en amateurisme dansten hun dolle dans om het Nazi'beest, dat niet te verzadigen was van bloed en kostbare mensenlevens. Het Haagse Gemeentebestuur ontving gisteren op het Stadhuis weer gedemo biliseerde militairen. Burgemeester Schokking in een gezellig onderonsje met enkele gerepatrieerden. In aansluiting aan hetgeen reeds over de internationalisering van Jeruzalem vermeld, deelt Reuter thans mede. dat de Algemene Vergadering der Ver. Naties met een flinke meerderheid heeft besloten, de Heilige Stad onder een per manent internationaal bewind te plaat sen. hetwelk zijn gezag zowel binnen als buiten de stad zal uitoefenen. Het bewind komt te staan onder een. door de be- heersschapsraad aan te wijzen, hogere autoriteit. Onder het begrip „Stad Jeruzalem" dient te worden verstaan, de huidige der gemeente, benevens de om ringende steden en dorpen: het meest Zuidelijke hiervan is Bethlehem. Voorts besloot de Assemblée aan de beheers- schapsraad te verzoeken, in zijn volgende Laatste betonpaal voor de Tielse sluis geheid De brug wordt ln Februari geopend. Gisteren is de 6000ste betonpaal. de laatste voor de fundering van Europa's grootste binnensluis, n.l. die van het AmsterdamRijnkanaal te Tiel. officieel geheid. Voor de vorst ingaat wil men de sluisvloer gesloten krijgen tegen het bin- nenhoofd. Het wegdek van de verkeersbrug is reeds geheel gestort. Half Februari zal de brug geopend kunnen worden. „AD INTERIM" NAAR „DE GIDS". Met ingang van 1 Jan a.s. zal het lite- lire maandblad „De Gids" innerlijk en uiterlijk worden vernieuwd. Hierin zal ook het literaire blad „Ad Interim" wor den opgenomen. Op roek naar olie ln Giethoorn In het Roekebos bij Giethoorn zullen rer enige dagen proefboringen begin- ?n, omdat men van mening is. dat daar olie in de grond kan zitten. Giethoorn binnen de onlangs aangevraagde Overijssel. Is Sientje van het goede ras Op het ogenblik wordt „Sientje" door en deskundige commissie ernstig onder zocht of zij van het goede ras is. Indien dit onderzoek gunstig uitvalt, wordt Sientje een ras-aardappel, die op de maarde „rassenlijst" zal worden plaatst. Volgens experts maakt Sientje een goede kans de aftakelende export- aardappel Bintje te gaan vervangen. De nieuwbenoemde Ned. gezant ln Praag, mr W. van Tets, zal heden r zijn nieuwe standplaats vertrekken. 1 statuut zitting de opstelling van ee Jeruzalem te voltooien. Er roep gedaan op de beheersschapsraad, om zich te verzetten tegen elke poging van belanghebbende regering, om de raad af te houden van de ten uitvoer legging van het statuut voor Jeruzalem Bovengenoemd besluit der Algemene Vergadering werd genomen met 38 tegen 14 stemmen en 7 onthoudingen. Enige staten, w.o. ook Nederland onthielden van stemming. Door de Israëlische delegatie bij de Ver. Naties werd na af loop van de stemming in die Assemblée de volgende verklaring afgelegd: „Dit ii een zwarte dag voor de Ver Naties, want de organisatie heeft blijk gegeven ongelooflijke lichtzinnigheid. Zij beschik ken niet over de middelen om hun be slissingen te doen uitvoeren". Naar Aneta verneemt, voorspelt mt kringen der Nederlandse delegati it men op de volgende zitting van Assemblée wederom genoodzaakt z zijn. zich met het probleem Jeruzalem bezig te houden. „Wilton-Fyenoord kon niet anders" Tien getuigen a décharge voor het Amsterdamse B.G. Het Amsterdamse B.G. zette gisteren de behandeling voort van de zaak tegen uer oud-d'ireoteuren van Wilton- Fyenoord. Er werden tien getuigen décharge gehoord. A, Knape, oud-dir. van de Rott. Droog dokmij, vertelde dat generaal Wankelman op 10 Mei 1940 verklaarde, dat men moest •erken voor de Duitsers volgens de nor male regelen van het koopmanschap. De directeur Teschmacher heeft veel goeds voor de Ned. industrie gedaan. Vice-ad- minaal A. Vos, oud-sec re tans van de vakgroep scheepsbouwzeide dat de me- taalindustne wel voor de Duitsers moest werken. De pres.-connmissans van Wil ton-Fyenoord, mr J Dutilh. had geen afwijkingen van de richtlijnen van de raad van commiisisarissen geconstateerd De vroegere chef van de afd. bewapening de N.V. verklaarde, dat de opdrach- van de Duitsers op de werf aanmer kelijk werden vertraagd. Maandag houdt de advocaat-fiscaal zijn requisitoir. Daarna komen de drie ver dedigers aart de beurt. Verscheidene provincies krijgen extra woningen Minister In 't Veld bezocht Tilburg Minister In 't Veld en dr ir Z. Y. v. d Meer, de directeur van de volkshuisves ting, brachten gisteren een bezoek aan Tilburg. De minister deelde er mede, dat de regering nog steeds streeft naar een uitbreiding van het bouwvolume. Men wil binnen drie a vier jaar het hiervoor te besteden bedrag tot 1700 millioen gul den uitbreiden, waarmee het plafond be reikt zal zijn. Voor 1950 bedraagt he: volume 1450 mdillioen. Serieuze aainivragen voor industrie bouw krijgen voorrang. Daarna volgen woning.' en sdhoolbouw. Het bouwvolume voor andere categorieën kan thans niet worden opgevoerd. Venscheidene provincies krijgen een extra toewyanng, doch cijfers kon mr In 't Veld nog niet geven. Hij bezichtigde verschillende woning complexen. Men wees hem op verschei dene ongewenste toestanden. Des mid dags waj er een bijeenkomst met 16 bur gemeesters uit de omtrek. O Moedertaal, gij schone taal. Waarom toch wordt de Moedertaal, die ons vertrouwd in d'oren klinkt, door 't eigen Nederlandse volk opzettelijk zo vaak verminkt? Wanneer ik in de aether zoek naar iets, dat op ontspanning wijst, dan vang ik soms geluiden op mijn haar te berge rijst. Is 't nodig dat een humorist, bij 't spreken voor de microfoon, als hij per se komiek wil zijn vervalt in een vulgaire toon? O ja, 'k hoor in gedachten reeds hoe 't antwoord hierop luiden gaat: dat de eenvoudige van geest de humor anders niet verstaat. Doch is het wonder dat de jeugd in 't spreken meer en meer verruwt wanneer het proza dat zij hoort haar kalmpjes in die richting stuwt? Al is ons land helaas verarmd, beschaafd te spreken kost geen cent; de taal is ons een rijk bezit, dus dient de schoonheid niet miskend. GRé KEMPEN—STERRENBURG illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vijflandenplan voor West- Europa Grote belangstelling in Duitsland. De conferentie van Frankrijk, Italië en de Benelux te Parijs is geëindigd met de ondertekening van een gemeenschappe lijk geheim rapport, dat nog door de re geringen moet worden goedgekeurd en de vorming van een economische en gel delijke unie ten doel heeft. Met alge mene stemmen werd de naam „Fritalux" voor deze unie verworpen- Het rapport moet de volgende vijf punten bevatten: 1) de wisselkoersen tus sen de vijf landen zullen gewijzigd kun nen worden, zonder dat het bekend is of dit geschieden zal door de wet van vraag en aanbod dan wel door vaststelling. 2) het rapport bepleit een gemeenschappe lijk wisselfonds. 3) de vijf landen zullen vrije invoer van bankbiljetten toestaan en de uitvoer daarvan vrijer maken, 4> kapitaalbewegingen worden gemakkelij ker gemaakt. 5) elke deelgenoot zal de invoerbeperkingen met 60 procent ver minderen. zonder de douanerechten te verhogen, 6) men zal Duitsland tot toe treding uitnodigen. Een vertegenwoordiger van het West- Duitse ministerie voor de Marshall-hulp verklaarde te Bonn, dat men met grote belangstelling de Nederlandse bemoeiin gen om West-Duitsland tot de overeen komst der vijf landen te doen toetreden, gadeslaat. Het zelfstandiger worden van Duits land brengt bijzondere moeilijkheden mee en men gelooft niet meer aan de mogelijkheid om Duitsland vóór 1953 eco nomisch op eigen benen te doen staan. Niet de voortbrenging, maar de verkoop in het buitenland vormt hier de moei lijkheid. waarvan men de oorzaak zoekt in de onervarenheid van im- en expor teurs. Daarom wordt aangedrongen op uitzending van Duitse handelsvertegen woordigers. Groot verlof Met ingang van 20 December a.s. kan het volgende personeel van de la.iö- macht, met inbegrip van de luchtstrijd krachten, dat zijn dienst in Europa ver richt. met groot verlof worden gezonden n eerste: d pi. onderofficieren en korporaals met kaderopleiding, die vóór 1 Januari 1947 zijn opgekomen. Ten tweede: d.pl. korporaals zonder kaderopleiding en soldaten, die vóór 1 Januari 1949 zijn opgekomen. Doch van deze laatste groep zijn uitgezonderd de „voor-opgeroepenen" van de voorjaars- ploeg 1949, ongeadht tot welke lichting zij behoren; vervolgens zy, door wier ver trek organieke tekorten zouden ontstaan ten slotte zij, die bij de L.S.K. dienen een technische vakopleiding genieten of genoten hebben. Deze laatsten gaan met groot verlof, zodra zij 24 maanden - werkelijke dienst zijn. Met inigamg van 1 Maart a.s. kan groot verlof worden verleend aan d.pl. onder officieren en korporaals met kaderoplei ding. die vóór 1 Juni 1947 zijn opge- ■GLOBE' SNIPPERS. Winston Churchill is gekozen tot lid van de Britse Vereniging van Paardenfokkers. Een jaar geleden is hij begonnen de paar denrennen als hobby te beoefenen. Hü bezit nu een merrie, een jong vrou welijk veulen (dat nog niet in de races uitkwam) en een 3-jarig mannelyk veu len. dat deze zomer drie van de zes wed strijden. waaraan het meedeed, won. De vraag naar ruwe diamant is na de deva luatie zo groot geworden, dat Hatton Gar den, het bekende Londense diamantcen trum, zich genoodzaakt heeft gezien, dit kostbare artikel te rantsoeneren. De Franz Josef Spitz, de hoogste bergtop van Tsjechoslowakije in het Tatra-gebergte. wordt herdoopt in Josef Stalin-top. In Parijs is de „Club der Schuwen" opge richt. De overgrote belangstelling van fo tografen en verslaggevers had tot gevolg, dat de meeste gasten bij de opening de vlucht namen. Slechts twintig hunner waagden het deze publiciteit te trotseren en bleven Ergens in de Noordzee zv men 500 haringen, die voor de gelukkige visser, in wiens netten zij terecht komen, elk 10 shilling waard zyn. Deense geleer den, die studie maken van het trekken van vissen, hebben letters met celluloid houdertjes aan de haringen bevestigd. Het bedrag wordt betaald voor iedere haring, die aan het Deense biologische station wordt teruggegeven. Natuurlijk als hij het bewuste merk draagt. Charles Lindbergh krijgt de herdenkingsmedaille der gebroe ders Wright voor ..belangrijke diensten, bewezen aan de luchtvaart der Ver. Sta- Liaquat Ali Khan, de premier van Pakistan, heeft Trumans uitnodiging om de V S. te bezoeken aangenomen In Mei 1950 gaat hij. Twee Sow jet-deskundigen zijn gisteren gereed gekomen met het bgl- n van het stoffelijk overschot van Georgi Dimitrof. de overleden premier van Bulgarije ..It's a long way to Tipperary" mag in Tsjechoslowakije niet meer ge zongen worden. Ook andere Westerse sol datenliederen zijn verboden. Ze zijn te militair. Te Durban in Zuid-Afrika 1 8000 wapens, variërend van knotsen tot geweren, in beslag genomen. Deze ac tie maakt deel uit van een campagne om gewelddadigheden tijdens de Kerstdagen te voorkomen. NOG EEN STADIONSPEL VAN CAREL BRIELS De heer Carel Briels heeft opdracht gekregen om bij het eerste lustrum der bevrijding, 5 Mei 1950, eèn nationale ma nifestatie te ontwerpen en te doen uit- ?n in het Olympisch Stadion te Am sterdam. Hy heeft de opdracht aan vaard, omdat hy die als een afsluiting wil beschouwen van zyn werkzaamhe den op dit terrein in de afgelopen vyf HET PROCES TE SOFIA In Bulgarije hebben beklaagden geen behoefte zich te verdedigen De bekentenis-molen draait er lustig! Het verschil tussen een democratische en een totalitaire staat springt direct in het oog by het voeren van politieke processen. In Nederland zijn de beklaagden niet zo gul met hun bekentenissen, maar in Bulgarije kunnen de beschuldigden, die levenslang of de dood voor ogen hebben, niet ander» dan „mea culpa" stamelen. Dit alles is by dergelijke monster-processen wel uitermate verdacht. De beklaag den doen maar niets als bekennen. Zo heeft Boris Kr.stof, voormalig han delsvertegenwoordiger in de Sowjet-Uvrie. verklaard, schuldig te zijn op alle pun ten van de aanklacht. Hij beweert ge heime gegevens te bben verstrekt aan een Brits agent en de hoofdfoeklaagde Kostof geholpen te hebben bij het sabo teren van de handelsbetrekkingen met de Sowjet-Unie. Zo'.der enige schaamte of anders moet de man wel onder pressie staan, draait hij zijn communistische collega er in. Hy verklaart maar raak. Hy heeft toch zo'n berouw, dat hij zich door Kostof liet ver leiden, economische inlichtingen te heb ben verstrekt aan Joegoslavië. En dan wordt hij pathetisch: „Myne heren, ik heb meer dan berouw. Ik ver dien een zware straf, maar heb toch clementie, opdat ik kan terugkeren tot myn klasse, myn volk en de opbouw van het communisme." Let nu eens op S'.s- fanof. de voormalige communistische minister van Financiën. Die is blykbaar ook al het slachtoffer van een bekente nis-manie. Ja, het is waar zegt hy beklaagde Pavlof, Kostof en ik complot teerden in 1948. Toen heeft inderdaad de groep Kostof getraoht het volgende con gres van de communistische partij t? „veroveren". Het is waar, dat de Britse geheime dienst en Tito van Joegoslavië hieraan hun medewerking zouden ver lenen. En tenslotte slaat ook Petkof, lid van de communistische partij sedert 1932. zich op de borst en bekent. Ik was Trotz- kist, ik verstrekte gegevens van de be groting van de staatsveiligheidsdienst de Britten. Het is waar, dat Kostof Bulgarije wilde laten deel uitmaken var. ,Tito-istische Balkan-federatie", met eenzijdige oriëntatie op het Westen. Als propaganda-stum mag ook dit mas saproces te Sofia er zijn. maar de gehele opzet nadert het belachelijke als alles me', tevens zo tragisch was. Volgens een, later ontvangen. Reuter- berioht zijn thans de verhoren van Kostof en zyn elf medebeklaagden geëindigd. Ook twee Macedoniërs, Iwanofski en Joegoslavische militaire missie te Berlijn door „Volkspolitie" belegerd De door de Russen gesteunde con nistische „Volkspolitie" van Oost-Ber- lijn heeft van Donderdagnacht tot gis termiddag een huis te Nieder-Schönhau- 1 omsingeld gehouden, waarin acht le- a van de Joegoslavische militaire missii Duitsland met hun familie wonen. Di Joegoslaven, in totaal 16 personen, moch ten de woning niet verlaten en zatqn practisch gevangen. Toen het cordon 's middags plotseling werd opgeheven, troffen de „belegerden" onmiddellijk maatregelen om de wijk te nemen de Britse sector van de stad. De leider de missie Sibinowitsj kreeg later te horen dat er een „vergissing" in was. Ondanks dat, moeten de Joe- Ir P. Verhagen eredoctor in Delft Aan ir P Verhagen Lzn. te Rotterdam op grond van zyn omvangrijk aandeel i de herleving van de Ned stedebouw- kunde en van zijn bijdrage tot de weder opbouw van stad en land benoemd tot doctor honoris causa aan de Delftse TH. Ir Verhagen werd na de oorlog belast et de leiding van de stedebouwkundige afdeling van het dep. van Wederopbouw Hy stichtte met prof. Granpré Molière het bekende stedebouwkundig architec tenbureau te Rotterdam. Hy is voorts bekend geworden door zijn publicatie over het toekomstig landschap der Zui derzeepolders. Na de oorlog maakte hy een bescheiden staf voor ongeveer 150 gemeenten de opbouwplannen. De bestuurder van een zware, met stenen geladen vrachtwagen vroeg aan een politieman op de Liedebrug de weg naar Haarlemmerllede. De wachtmeester wees hem de richting aan en adviseerde de chauffeur, goed uit te zien, daar hü de tramrails moest kruisen. De bestuurder schynt dit advies niet goed op gevolgd te hebben, want even later werd zyn wagen gegrepen door de Blauwe tram uit Haarlem en 40 meter meegesleurd. De auto werd totaal vernield. De bestuurder en een mede-inzittende moesten, zwaar gewond, overgebracht wor den naar het ziekenhuis te Haarlem. Deze foto laat zien, dat de vrachtwagen letteriyk verpletterd was. goslaven op 17 December de Russische sector verlaten hebben. De geloofsbrieven van de missie-leden werden gisteravond door de Oost-Duitse regering nietig verklaard. Sinds het con flict Kremlin-Tito was de activiteit der Joegoslaven echter reeds tot het Westen van Berlijn en Duitsland beperkt. Gevallen mariniers in Rotterdam herdacht Vanmorgen werd op de begraafplaats Crooswyk te Rotterdam ter gelegenheid van de 284e verjaardag van het korps mariniers een korte plechtigheid gehou den bij het aldaar opgerichte monument ter nagedachtenis aan de in de oorlog gesneuvelde militairen. Voor het front van de troep heeft de commandant van het korps, gen -majoor M. R. de Bruyne. de gevallenen herdacht. Nu de souvereiniteitsoverdracht een feit is geworden, wordt van regerings zijde beweerd, dat het aantal militaire slachtoffers in Indonesië sterk zal ver minderen. aldus spr. en hij wilde hier persoonlyk de hoop aan toevoegen, dat het niet zo zal zyn. dat hiervoor in de plaats anderen het leven zullen moeten Hierna heeft de commandant een krans gehecht aan het monument Later op de morgen zyn in de mari niers-kazerne aan het Toepad aan het korps acht paradetrommen en een grote trommel aangeboden als geschenk van de club Rotterdam. Te IJmuiden is, 69 jaar oud, over leden ingenieur O. Wehrhelm, oud-direc teur van de Hoogovens. Benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau C. H. van den Hou ten, president-directeur van de „Electro" Zuur- en Waterstoffabriek te A'dam. Bajaltselief bekenden beiden voor maar schalk Tito te hebben gespionneerd. Geestig was de verklaring van de voor malige Bulgaarse rubber-koning Gevre- nof. die lid van de commur.is'.ische partij was geworden „omdat hij dacht, dat het wel ergens goed voor was". Gul beken de hij. de staat benadeeld te hebben voor 170 millioen gulden en in een paar jaar tijds had hy 2.300.000 paar schoenen ver loren doen gaan. Het proces werd ook bijgewoond door de Franse vrouw van de beklaagde, ex-minister Stefanof Zij wiste zich herhaaldelijk met een zak doekje de ogen af. .(Ka HEUVEL WIJNHANDEL P.T.T.-begroting aangenomen (Van onze Parlementsredacteur) Zonder hoofdelyke stemming heeft de Tweede Kamer gisteren de begroting van het staatsbedrijf der P.T. en T. aange nomen. Verschillende leden mengden zich in het debat en stelden allerlei vra gen. Minister Spitzen zette uiteen, dat p.T.T. nu eenmaal steeds evenwicht moet houden tussen de verschillende diensten als telefonie en telegrafie. De personeels- status maakt een onderwerp van bespre king uit met de vakbonden. De Rijks- Auto-Cenrrale geeft in de practijk veel moeilykheden, wat geleid heeft tot een voorzichtige decentralisatie. Overigens controleert Verkeer en Waterstaat, onder toezicht van het Kabinet voortdurend de practijk. De minister wil wel een nota aan de Kamer overleggen, uiteraard na overleg met het kabinet. Daarna kwam de begorting van het Zuiderzeefonds aan de orde. die zeven sprekers vele schone woorden ontlokte. Allerlei kwesties kregen hun beurt: van de uitkeringen tot de uitgifte van per celen en al wat daartussen ligt De minister zal Dinsdag ai. ant woorden. Tweede-Kamerleden in de week vóór Kerstmis onder hoogspanning In Maart naar de Ridderzaal De voorzitter der Tweede Kamer heeft gisteren medegedeeld, dat het zijn bedoe- L O K. i W. t ling is de begroting vai Woendag aan de orde te stellen. Op de agenda staat nog de begroting van ver keer en waterstaat, die aa. Dinsdag zal behandeld worden. Het is de bedoeling nog dit jaar zover mogelijk door de begrotingsarbeid heen te komen. De Kamer zal daartoe vermoe delijk tegen Maandag 19 December des namiddags te half drie worden byeenge- roepen. De bedoeling is des avonds te acht uur de vergadering voort te zetten en ook op Dinsdag, Woensdag en Donder dag d.a.v. avondvergaderingen te houden. De begrotingen van Oorlog. Marine en Overzeese Gebiedsdelen zmllen echter pas eind Januari behandeld kunnen wor- Naar de voorzitter voorts mededeelde zal de Tweede Kamer in Maart beginnen te vergaderen in de Ridderzaal zulks met het oog op de verbouwing van het Kamergebouw. NIEUWE COMMISSARISSEN VAN POLITIE In Rotterdam zyn twee commissaris sen van gemeentepolitie benoemd en wel de heren H. Zoek en J. A. Kwast, beiden thans hoofdinspecteur. Tot commissaris gemeentepolitie te Zutphen is be noemd de heer C. J. Dragt, thans hoofd inspecteur te Baarn. De commissaris van politie B. Melles te Rotterdam is nader benoemd tot com missaris van politie in de rang van hoofd ambtenaar 2e klasse. Sport en Wedstrijden Ook de Oxford-zwemmers verloren De Oxford-studenten, die momenteel voor diverse sportevenementen in ens land verblijven, zijn niet erg gelukkig in hun prestaties. Hun hockeyteam moest met 5 tegen slechts 1 goal in het elftal van de Kon. Landmacht zyn meerdere erkennen en de zwemmers hebben hele' maai geen succes kunnen boeken. De gisteravond in de Mauritskade te Den Haag gehouden zwem- en polowed- strijden tussen de Oxford University Swimming Club en de H.Z. en P.C. zijn alle in het voordeel van laatstgenoemde vereniging geëindigd. Alleen in de 100 vrije- en de 100 m rug-slag kwam er enige spanning. Op de 100 m vrije slag, die door alle deelnemers in de borstcrawl werd gezwommen, was het na de drie keerpunten nog niet te zeggen, of Van der Berg dan wed Low het eerst aantikken, maar een paar forse eind- slagen brachten de Hollander ten slotte ln de tyd van 1 min. 4 8 sec. de winning. Low noteerde 1 min. 6.6 se De 200 meter schoolslag was onbedreigd x»r de vlinedrende Buyze met 2 55 sec. De eerst aankomende Engelsman deed er 4 mm. 12 sec. over. Op de 100 m rugslag nam de Oxfordman Gruenfela. gelijk opzwemmen met Smits, welke t traag keerde, aanvankelyk de lei ding. doch ook deze afstand werd voor de Hagenaars. Smits kwam na ca 60 me- oor te liggen en eindigde in de tyd 1 min. 16.4 sec., terwyl de chrono- r voor Gruenfeld 1 min. 17.8 sec. stopte. Op de 3 X 50 m wisselslag estafeuc startten twee H.Z.-ploegen en beide fi nishten vóór het Oxford-trio, dat met n. 44.1 sec. resp. 1.9 en 1.2 sec. op lerste en tweede team van de gast heren te kort kwam. Ook in de polowedstryd konden de gasten het niet tot een overwinning bren gen. De H.Z. en P.C.-combinatie wor t* makkelyk met 4—0. De spannende ontmoeting tussen iet ;rete zevental van de thuisclub ei. de Herdenking 60e verjaardag K.N.V.B. Tergelegenhead van het 60-jarig be staan van de KN.V.B., werd hedenmor gen in het Concertgebouw te A'dam een sobere, maar styhrolle herdenkingsplech tigheid gehouden, welke door vele auto riteiten en vertegenwoordigers van bin nen- en buitenlandse sportbonden werd by gewoond. Nadat de genodigden, onder wie de vertegenwoordiger van H.K.H. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard, Ritmeester W. F. K. O. Bischoff van Heemskerck, hadden plaats genomen, voerde achtereenvolgens het woord dr J. Miedema, els vertegenwoordiger van de minister van OJC. en W. en de bonds- voorziter, tevens oprichter van de bond, van de byeenkomst werd door de ere voorzitter, tevens opzichter van de bond, de heer W. Muiier, een monument samen gesteld uit 5 bronzen kasten, waarin in brons gegoten voorkomen de namen van 2212 sportmakkers, die in de oorloga- jaren zyn gevallen, onthuld. België en Nederland ontmoeten elkaar weer op het schaakbord De Belgische schaakbond heeft de wen» te kennen gegeven het Nederlandse na tionale tiental omstreeks half April 1950 te Antwerpen te ontmoeten in een twee daagse wedstryd. Aangezien de Kon. Ned. Schaakbond reeds een wedstryd tegen de Belgen op 't programma had staan is het vrijwel zeker, dat de Belgische uitnodi ging zal warden aanvaard. OXFORD—CAMBRIDGE OP 1 APRIL. De jaarlykse bootrace tussen de Stu dentenachten van Oxford en Cambridge zal in het komend seizoen worden ge houden op 1 ApriL Rott. Zwem Club. welke hieraan vooraf gmg. eindigde in een 6—1 rege voor da Hagenaars

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3