Jlieuwc £ciitsd)c ©intrant Sow jets zoeken naar voorwendsel 0111 onder handelingen af te breken Volgend voorjaar reeds televisie uit Hilversum Wist U Na liet echec ZATERDAG 10 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel.' 22710. Advertentie afdeling: Tel. 22375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; 0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per millmeter. (By contract belangryke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. C.HRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5tantuastlct Is tjficlifercn myn berl in tcgftenspoct" Dertigste jaargang No 7991 Elf mensen namen afscheid voor altijd Zie 2- 3 Het Oostenrijkse vredesverdrag Westelijke Geallieerden beticht van verspreiding der nazi-leer I Een tijd lang maakte het de indruk alsof de Russen, die inzake Oostenrijk een I zekere voorsprong hebben, tot concessies bereid waren om tot een vredesverdrag te I komen. Over het Oostenrijkse vredesverdrag werd eindeloos „gemarchandeerd" en na de besprekingen te Londen schenen de Sowjets met de Westelijke Geallieerden een accoord te hebben bereikt over de voornaamste punten. Volgens Amerikaanse bladen zoeken de Russen thans weer naar een voorwendsel om het te vormen vredesverdrag te torpederen. Dit voorwendsel luidt: „De Russen kunnen Oostenrijk niet verlaten, terwijl de nazi's hun terugkeer arrangeren." Ook wordt in Amerikaanse kringen te Wenen verklaard, dat een der punten van het Oostenrijkse vredesverdrag zot luiden, dat Oostenrijk de kosten van dt repatriëring der Oostenrijkse krijgsge vangenen uit de Sowjet-Unie moet dra gen. De Russen zouden deze nieuwe ei: hebben gesteld. De Sowjet-politiek wordt gekarakteriseerd door een sprongsge wijze voorwaarts gaan, om dan op het voor Moskou psychologisch gunstige moment, weer te retireren. Het is geen politiek, waar de Westelijke Geallieerden op kunnen bouwen. De Sowjets zijn vindingrijk in de i van beschuldigingen, teneinde zich met een „Jantje van Moskou" var rèikte overeenkomsten af te maken. In 'de bijeenkomst van de Geallieerde Raad Oostenrijk heeft gisteren de Rus sische afgevaardigde, de Hoge Corn 's, Generaal Sjeltof, een scherpe aanval gedaan op de politiek der Wes telijke Geallieerden. Die politiek zou dt ideologie" verspreiden en de her leving voorstaan van het nazi-systeem in Oostenrijk, zulks onder bescherming van de Bond van Onafhankelijken. 1 Volgens Sjeltof worden sleutelposities lln genoemde bond bezet door voormalige en oorlogsmisdadigers uit de Wes- (lijke zones van Duitsland. De Sowjets 1 Kominform geen middel onbe- •oefd laten om de Westelijk democra tische landen met ihun perfide politiek te ;„Republikeinse politieactie tegen N.-Guinea" Zeventig sprekers in het K.N.I.P. In het K.NJ.P. (republikeins parle ment) heeft prins Soerjohamidjojo van 'Soerakarta verklaard, dat de R.I.S. (Re- poeblik Indonesia Serikat) een politie actie tegen Nieuw-Guinea zou kunnen on dernemen, doch dat dit onnodig is, omdat Ihij er zeker van is, dat dit land eenmaal tot de R.I S. zal behoren. I Liefst 70 sprekers hebben zich opgege ten om het woord te voeren over de re sultaten van de Ronde Tafel Conferen tie. Een der sprekers, Sigit van de Mo- jhammedaanse partij Masjoemi, viel uit de raartijlyn door zich tegen de overeen komst te verklaren. Voor waren echter het Arabische lid Oemar Hoebeis, Dad- jarwo van de boerenbond. Tamboenan van de Rooms-Katholieke partij, Brawo- ito Mangkoesasmito van de Masjoemi, be- llievens een vertegenwoordiger van Atjeh. Een vertegenwoordiger van Borneo be- jtoogde, dat Borneo bij de republiek be- ihoort. Moh. Joesoef van Sumatra zeide, (dat de financieel-economische overeen komst het Indonesische volk tot de po- isitie van half-gekoloniseerde zou verla gen. Patty merkte op, dat de proletari sche party (Partai Moerba) de resultaten der conferentie steeds zou verwerpen. jSoebadjo van Sjahrirs socialistische party keurde eveneens de financieel-economi sche overeenkomst af op grond van ko lonialisme en zeide, dat het uniestatuut nog steeds dë kans opent op verdwyning Ider onafhankelijkheid. De raad van Zuid-Oost Borneo heeft de Iresultatén der Ronde Tafel Conferentie (goedgekeurd. Het parlement van Pasoendan heeft de Overeenkomsten van de R.T.C. met 64 (stemmen voor en twee onthoudingen tanvaard. Minister Van Schaik woonde de zitting bij. De ondertekening van de Indonesische grondwet zal niet op 12 maar op 14 De cember in Pegangsaan Oost 56 te Bata via geschieden. De verkiezing en beëedi- ging van de president zijn vastgesteld op 37 December. I Prinses Margriet in kakelend milieu Prinses Margriet heeft gisteren met pndere leerlingen der school van Kees (Boeke de pluimveetentoonstelling Orni- Ithophilia te Utrecht bezocht. Met haar vriendinnetjes doolde zy door de vele (gangen en bekeek met grote belangstel ling de 4000 kakelende deelnemers in de lange ryen hokken. i Zaalberg-scliaal voor Dieppe's burgemeester De burgemeesters van Katwijk en Vlaardingen en weth. Van Aarsen van Den Haag hebben burg. Paul Bies van Dieppe (thans toevluchtsoord der haring vissers in het Kanaal; zie ons blad van gisteren) een schaal aangeboden, ver vaardigd in de pottery Zaalberg te Lei derdorp. De schaal stelt voor: een logger op zee, waaromheen de wapens der drie gemeenten en de woorden „Holland- Dieppe". De gemeentebestuurders werden officieel ontvangen, namen de haven met de loggers en het hospitaal-kerk schip „De Hoop" ia ogenschouw en brach ten ook een bezoek aan twee gebouwtjes voor het kerkelyke en Sociale werk onder onze vissers in de Franse haven plaats. Vanzelfsprekend viel het bezoek, waarop wy nader terug hopen te komen, wederzUds zeer in de smaak. Aan H. W. Hofman, die tijdens de bezet ting deel uitmaakte van de beruchte ^(Kolonne Henneicke, is gratie verleend. De door het A'damse B.G. opgelegde (doodstraf werd veranderd in levenslange (gevangenisstraf. H. heeft zich, zonder i daartoe speciale opcfracht te hebben ont j vangen, vooral bezig gehouden imet het ophalen en arresteren van Joodse Neder landers. infiltreren, zouden zich minder belache lijk maken, als zy dit soort beschuldi gingen aan het adres der Westelyke Geallieerden voor zich hielden. Prins Bernhard ziek van inentingen Tengevolge van ongewoon heftig optredende reacties op de inentin gen tegen tropenziekten, die Prins Bernhard dezer dagen in verband met zyn aanstaande reis naar de West moest ondergaan, is Z.K.H. ge noodzaakt het bed te houden. Prins Bernhard kon derhalve heden ook niet aan\vezig zUn by de herden kingsplechtigheid voor de gevallenen in de sttyd tegen Japan, in de Sint Jacobskerk ie Den Haag. Limburg levert dit jaar 11 millioen ton kolen Nog vier millioen ton beneden de behoefte. In November werd in ons land 990.30 ton kolen geproduceerd, tegen 1.010.30 ton in September en 1.007.500 ton ii October (met Maart de enige na-oorlogse maanden, dat de productie hoger dan een millioen ton). Ingevoerd werd in November 334-300 ton .tegen 380.100 ton in October. Wanneer men aanneemt, dat in Decem ber eveneens 990.000 ton zal worden ge produceerd, dan komt de totale products dit jaar op 11.655.000 ton, tegen 11.028.000 ton in 1948 en 13.488.000 ton in 1938. Nederland heeft pl.m. 15 millioen ton Opheffing van K.K.M.-vertegen- ivoordiging in Nederland De vertegenwoordiging van het K.K.M. (Minahassisch Staatsrechtelijk Comité) deelt ons mede dat ingaande heden zij als zodanig opgeheven wordt. De afdoening der lopende zaken wordt >or zover nodig nog verricht door prof. J. C- Engelen en dr S. J. Warouw, Nico- laïstraat 14, Den Haag. DE DOODGESCHOTEN NSB-ers. De Surinaamse statenleden Finlay, Bos Verschuur en Pengel hebben in een Inter pellatie de gouverneur uitgenodigd, in lichtingen te verschaffen over het dood schieten van de gedetineerden Raedt van OlÜenbarnevplt en Van Poelje in de oor- loéstyd. De nieuwbenoemde Franse air handigde gisteren op het pale brieven. De ambassadeur inspec ssadeur in Nederland, Z. Ex. Garnier, over- aan de Dam aan de Koningin zyn geloofs- ;rt de erewacht van mariniers voor het paleis. Gouverneur van Serawak overleden Mocht men de laatste dagen hopen, dat de gouverneur van Serawak, die bij een aanslag op zijn leven enige gevaarlijke messteken in de maagstreek opgelopen zou herstellen, vanochtend maakte de geconstateerde verbetering plaats voor snelle achteruitgang en spoedig daarna kwam het bericht, dat de gouver- overleden was. W.-Duitsland en het Roer-orgaan Kabinet onverwacht bijeen geroepen De Geallieerde Hoge commissarissen hebben de West-Duitse kanselier, dr Adenauer, medegedeeld, dat zij verwach ten, dat West-Duitsland officieel zal toe treden tot het internationale Roer-orgaan. Adenauer, die ratificatie door ihet par lement wil vermijden, heeft deze uitno diging echter met ongenoegen ontvan gen. Ratificatie zou het voordeel heb ben, dat de socialisten, al zouden zy ook tegenstemmen, het verdrag als bindend beschouwen. Adenauer had echter open lijk verklaard, dat er niets te ratificeren valt omdat hy geen verplichtingen op zich heeft genomen op grond van het protocol. Merkwaardig, maar het kabi net werd vanmiddag plotseling door de bondskanselier bijeengeroepen. Socialistische actie tegen Koning Leopold Max Buset, voorzitter van de Belgi sche socialistische partij, heeft een be roep op alle leden gedaan, om bijdragen storten voor de financiering van een campagne tegen de terugkeer van Koning Leopold. De Amerikaanse consul Ward op weg naar huis Angus Ward, de voormalige Ameri kaanse consul in Moekden, wiens depor tatie door de communisten werd bevo- is gisteravond met een staf van twintig personen in Tjiensin aangeko- Ward vertrekt morgen per schip huis, na bijna een jaar, in het door de communisten bezette, Mandsjoerije geïsoleerd te zijn geweest Passagiers van Roemeens vliegtuig wilden naar Tito Vier van de 15 inzittenden van passagiersvliegtuig van de Roemeense luchtvaartmaatschappij hebben gisteren de piloot gedwongen zijn koers te wijzi en te Belgrado, de Joegoslav. hoofd stad, te landen. Een man van de Roe- ise Militia, die zich verzette, werd en korte worsteling in het toestel, door het hoofd geschoten en gedood- De passagiers willen als politiek vluch teling beschouwd worden. Het toestel er alle inzittenden zyn onder bewaking in Tito's Veiligheidsdienst gesteld. Aardappeloogst op Midden-Java. De bevolking van Somowono (Amba- rawa) en Kopeng (Salatiga) op Midden- Java houdt zich bezig met de sinds de oorlog herleefde aardappelteelt. De op brengst is soms 3 ton per .pasardag. In Friesland staan grote stukken land blank Drie huizen in Gorredyk ontruimd Het water speelt gTote delen van Fries land parten. In „De Lage Midden", aan de straatweg van Leeuwarden in de richting Groningen, by Sneek en in grote delen van het Oosten der provincie staat veel land onder water. Hier en daar komt het water tot de drempels der boe renerven. In Gorredyk heeft men zelfs drie huizen moeten ontruimen. Daar staan ook vele melkplaatsen en boom gaarden blank. In het Oosten van Friesland heeft niet alleen de aanhoudende regenval, maar ook het afdampen van de Opsterlandse compagnonsvaart het water hoog doen stijgen. Kerst- en Nieuwjaarsverlof voor Landmacht Het Kerstverlof voor het personeel der Koninklijke Landmacht gaat in Vrijdag 23 December om 1 uur 's middags en eindigt Dinsdagmiddag 27 December om 1 uur. Het Nieuwjaarsverlof begint Vrij dagmiddag 30 December om 1 uur en eindigt Dinsdagmiddag 3 Januari om 1 uur. Het personeel van de Kaderscholen en zy, die nog bestemd zijn voor uit zending naar Indonesië, genieten een verlof van Vrydagmiddag 23 December 1 uur tot Dinsdagmiddag 3 Januari 1 uur. Deze regeling is niet van toepas sing op militairen en burgers, die in eigen huisvesting moeten voorzien en bnnen acht kilometer van kazerne of bureau wonen. SUIKER TOCH NIET GOEDKOPER Minister Mansholt trekt belofte in Minister Mansholt deelt mede, dat het om technische redenen niet mo- gelyk is, over te gaan tot verlaging van de prijs van suiker. In de onderhandelingen, dip thans worden gevoerd met de Stichting van de Arbeid over lonen en prijzen, zal ook de prijsstijging van het varkens vlees (met 44 cent per kg) en het achterwege blyven van een gedeel telijke compensatie door prijsverla ging van de suiker, onderwerp van bespreking uitmaken. Men zal zich herinneren, dat een prijsverlaging van suiker by de verhoging van de prijs voor varkens vlees was toegezegd. Gisteren publi ceerden wy in een deel onzer edi ties de algemene verwachting, dat suiker 8 cent per kg goedkoper zou worden. Hebt U nog rantsoenbonnen voor kolen? De volgende losse rantsoenbonnen oor brandstoffen worden op 16 Decem ber ongeldig en kunnen dus tot 15 De cember bij een handelaar worden inge leverd: brandstoffen 11 eenheden 1949/50 idem 6 eenheden 1949/1950. idem 1 heid 1948/1949 en brandstoffen vooi moeders. In één maand 16.000 radio's meer Doch elfduizend aansluitingen op distributie minder De daling van het aantal aansluitingen op het radiodistributienet, die enige maanden geleden inzette t.g.v. de sterke verhoging van de tarieven, tekent zich ook scherp af in de cyfers van 1 Nov. jl. Er waren toen ruim 510.000 aanslui tingen tegen ruim 521.500 op 1 October. Het aantal aangegeven radio's steeg van 1 November tot 1 December met ruim 16.000 tot ruim 1.321.000. KAPPERS SLUITEN OP KERST MAANDAG De vakraad van kappersondernemers heeft geadviseerd de salons op Tweede Kerstdag voor het publiek te sluiten. Grijsaard bij reparatie van gas komfoor gestikt De 72-jarige W. K. Sehmitt te Gouda wilde dezer dagen een gaskomfoor repa reren, doch vergat vermoedelijk de toe voer te sluiten. Hy raakte bedwelmd. Gistermiddag forceerde een broodbezor ger de deur van Schimitts woonhuis. Hij vond de oude man dood in de gang liggen. Lord John Boyd Orr ontving Nobelprijs Te Oslo is gisteren de Nobelprys vo de Vrede 1949 uitgereikt aan lord John Boyd- Orr, het voormalige hoofd va Wereldvoedsel- en Landbouworganisatie (FAO) der Ver. Naties. RADIO-MUSICI KREGEN EER HERSTEL Door een collectieve schorsing na de oorlog voelden vele radio-musici zich onrechtvaardig behandeld. Via de orga nisatie hebben zij nu van de Regerings- nissaris mr L. A. Kesper eerherstel gekregen. De musici doen afstand van de rechten op financiële genoegdoening. BIRMA TREKT ééN LIJN MET INDO-CHINA Zowel Birma als Indo-China hebben orders gegeven, nationalistische en com munistische troepen, die vanuit China deze landen binnenkomen, te ontwa- Groot in het kleine Klein in het grote. Omvangrijk rapport van de „Fibenel" Volgens een bericht van A.F.P. uit Pa rijs, werd het verslag van de „Fibenel"- houdens enkele afwykende houdingen deskundigen eenparig goedgekeurd, be- op bepaalde punten. Zo wordt de even tuele opneming van Duitsland in de ont worpen Unie niet „aanbevolen", maar wordt de mening uitgesproken, dat deze opneming „wenselyk" is. Het Franse voorbehoud heeft betrekking op de hand having van een bepaald productie-peil, dat Duitsland in acht zal moeten nemen. De speciale positie van België werd erkend. Het kapitaalverkeer zou slechts vrijgegeven worden van België naar de ndere landen, doch voor het omgekeerde geval-zou een zekere controle gehand haafd bljjven. Gezien de bijzondere po sitie van Italië en sommige moeiiykhe- den van Franse zyde, moesten de des kundigen zich er toe beperken, een vrij geving van circa 60 procent van de han- ;e bevelen. (In de resolutie van de E.O-E.S.-Raad werd 50 procent voor gesteld). Er wordt geen melding gemaakt Groot-Brittannie of van zijn even tuele toetreding tot de Unie. Alle dele gaties waren tevreden over het bereikte resultaat. Het verslag, dat 40 bladzyden beslaat, wordt nu aan de resp>ectieve re geringen voorgelegd. Opnieuw massagraven ontdekt Nabij Lübeak aan de Duitse Oostzee kust zijn massagraven ontdekt', waarin 300 lijken lagen geborgen. De politie vermoedt, dat de hier begraven slacht offers inwoners waren van het beruchte concentratiekamp Neuengamme. Men verwacht, dat nog ongeveer 100 slacht offers zullen worden opgegraven. Goedkoopste ontvangtoestellen zeshonderd gulden Waarschynlyk zal in het a.s. voorjaar te Hilversum begonnen worden met de experimentele televisie-uitzendingen. Er wordt reeds hard gewerkt aan de bouw van een televisiezender voor de Ne derlandse Radio-Unie en zoals men weet wordt een ontruimde sigarenfabriek te Hilversum als televisiestudio ingericht. Maandag zal het regeringsstandpunt betreffende 't televisievraagstuk bekend worden gemaakt. Men verwacht, dat dan de toestemming voor het begin der uit zendingen zal afkomen. Philips is voor nemens op grote schaal televisie-toestel len te vervaardigen. De goedkoopste toe- DAT prof. dr B. Schendstok, thans dir. van 's Rijks belastingen en domeinen, hoofd van de afd. directe belastingen van het dep. van Financiën, is bevorderd tot raadadviseur in alg. dienst bij dit departement. DAT de secretaris-generaal ciale Zaken, mr dr A. A. van Rhyn, op 15 December voor het instituut voor be stuurswetenschappen in Tilburg zal spreken over de massawerkloosheid. DAT het met hout beladen schip Unie-F uit Groningen met zware slagzy in Zaandam is aangekomen, terwijl het door de storm in de Oostzee een deel van de vracht heeft verloren. DAT de volgende maand wordt be gonnen imet de aanleg van een draf- en renbaan in Bergen op Zoom, qua grootte en kwaliteit de derde van Nederland. DAT de verbinding DeventerOmmen binnenkort aanmerkelijk zal worden verbeterd door de aanleg van een secun daire weg van Lemelerveld naar Ommen. DAT Gedep. Staten van Limburg op nieuw een voorstel hebben ingediend be treffende de afscheiding van de gehuch ten Oud- en Nieuw-Hopel (thans gem. Kerkrade) ten gunste van Eijgelshoven, welke kwestie al meer dan 10 jaar in be handeling is. DAT de hotels van Valkenburg (L.) dit jaar 300.000 overnachtingen hebben ge registreerd. DAT het aantal girorekeningen October tot November opliep met 1434 tot ruim 515.600 en het totaal tegoed daalde met f 53 millioen tot f 1.066 mil lioen. Dat de naam van de N.V. My tot ex ploitatie van waterleidingen in Ned.- Indië is gewijzigd in „Maatschappij tot exploitatie van waterleidingen in Indone sië N.V." DAT Gedep. Staten van Gelderland het plan tot herbouw van Junushoff, de vorig jaar afgebrande schouwburg van Wage- ningen. heeft goedgekeurd, waardoor men over een jaar niet meer naar Ede of Arnhem behoeft te gaan om uitvoeringen by te wonen DAT in Amersfoort op 78-j. leeftyd is overleden G. F. Callenbach. vele jaren mede-firmant van de uitgeversmaatschap- py Callenbach te Nykerk. DAT gedep. staten van Noord Holland hun goedkeuring hebben onthouden aan het plan van B. en W. van Haarlem om complex woningen voor ouden van dagen in Haarlem-Noord te bouwen. DAT de secr. penningm. van de pluim- eever. Ornithopohilia, D. Das uit De Bilt, de Hoogendyk-Wiltonbeker ontving, byzondere verdiensten op het gebied der pluimveehouderij. DAT ee: nemkort brengen. stellen zouden nog altyd een zes honderd gulden kosten. Het is waarschynlyk, dat de regering accoord gaat met het invoeren van het systeem der 625 beeldlynen, welk systeem ook door andere landen Is aanvaard. Een der belangrijkste voordelen hiervan is, dat er een internationale uitwisseling van de 'kostbare programma's mogelyk is. Burgemeester wilde z'n huis duur verkopen De gemeenteraad van Enkhuizen heeft gisteravond twee volle uren beraad slaagd over een voorstel tot aankoop van een huis voor de nieuwe burgemeester. De vroegere burgemeester, J C. Haspels, thans te Bussum, kocht destijds het pand van zijn voorganger voor f 5500. Hij wil het huis nu verkopen voor maar liefst f 22.500. Dat vonden enkele raadsleden te gortig. Tenslotte namen B. en W. het voorstel terug. Ketel sprong uit elkaar: stoker zwaar gewond Een stoker is by een explosie in een meetstation van de Aardoliemaatschappij te Schoonebeek ernstig gewond. De gas vlam in het meethuisje, die de geboorde olie op temperatuur moet houden, was uitgegaan. De man wilde de vlam met een lucifer weer aansteken. Met een ge weldige slag sprong de reusachtige ketel, waarin zich het gas bevond, uit elkaar De dikke achterwand van de ketel met een diameter van 2Vi m2 vloog 30 meter weg. Door dit stuk staal werd de stoker getroffen- Een van zyn armen werd ver brijzeld. De fiets van de gewonde werd uren later gevonden, trouw bewaakt door de hond van het slachtoffer. ENGELAND KAN ZELF ATOOM BOMMEN MAKEN Engeland heeft nu de technische en wetenschappelijke kennis, om in het land zelf atoombommen te maken. Men zal dit echter niet doen, doch in geval van nood, de Amerikaanse installaties gebruiken. Textieldetaillisten ontevreden over winstmarge Industrie brengt geen evenredig offer. Op een druk bezochte vergadering van de afd, Zuid-Holland van de Chr. bond van textieldetaillisten in Rotterdam wer den mededelingen gedaan over de op 1 Januari ingaande marge-verlaging De prijsstyging als gevolg van de deva luatie zal een vermindering der omzet ten tot gevolg hebben. Wanneer de detailhandel dit offer moet brengen als een bijdrage in de moeilijkheden, die ons volk al^ geheel treffen, dan moet de in dustrie toch een evenredig offer bren- Dit blykt niet het geval te zijn. Men wees op de machtiging aan de in dustrie om bij voorradige grondstoffen van de v.£T»angingswaarde uit te gaan. Dë industrie heeft bovendien mei "n alle gevallen een evenredige marge-verlaging gekregen. Op de vergadering werd besloten stap pen te nemen tegen deze ongelijke be handeling van industrie en handeL Etna rommelt weer Gisteren dreigde een nieuwe uitbar sting van de Étna. Een regen van as kwam neer op Catania, 20 km van de vulkaan verwyderd. De boeren op de hellingen .van de Etna treffen voorbe reidingen om hun huizen weer te ont- Adriaan Pelt, Hoge Commissaris voor Libye De Nederlander Adriaan Pelt is door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties benoemd tot Hoge Commissaris der V. N- voor Libye, de voormalige Ita liaanse kolonie in Noord-Afrika, die op 1 Januari 1952 onafhankelijk zal worden. Mo menteel is de heer Pelt as sistent-secreta ris-generaal voor conferen ties en algeme ne diensten. Tij dens de oorlog was hy direc teur van de Voorlichtings dienst der Ned. Regering in Londen. Ver scheidene di plomaten, ow, de voorzitter der Assemblée, Carlos Rumulo, en de Mexicaan Nervo bedankten voor de functie. Zy zouden 34.000 per jaar verdiend hebben. Pelt behoudt zyn sala ris van 22.000 per jaar. Amsterdam heeft vele genees kundige plannen Vaccln-behandeling tegen t.b.c.? Tijdens de behandeling van de begro ting in de Amsterdamse gemeenteraad deelde wethouder In 't Veld mede, dat in de hoofdstad een consultatiebureau zal worden geopend voor prae-natale zorg. De oprichting van twee gemeente lijke consultatiebureaux voor rheumati sche ziekten is in een vergevorderd sta- i. In het Wilhelminagasthuis komt polikliniek voor de wetenschappe lijke bestudering van het rheuma-vraag stuk. Een plan tot behandeling van dt bevolking met B.C.G.-vaccin (immuni satie tegen t.b.c.) is in studie. Overwogen wordt een inrichting voor de verpleging van ca honderd imbeciele kinderen. Geweldig woningentekort in de hoofdstad B. en W. van Amsterdam hebben mee gedeeld, dat het woningentekort op 1 Ja nuari jl. 28.200 bedroeg. Het tische raadslid Bot wees er ir. de zitting van gisteren op. dat iprocentsgewys) dit driemaal zo veel is als in Den Haag cn Rotterdam en vijfmaal zo groot als i»e' tekort voor heel het land. Hij vroeg. 01 B. en W. bij de regering op verhoginj van het contingent willen aandringen. Tweede Kerstdag zal de A'd«n Turn Bond voor de 50e maal de persoon- lyke turnkampioenschappen van A'dam organiseren. ADRIAAN PELT Ds politiek van prof. Romme heeft 'er. =ehec geleden. Dat is niet maor onz i.ng. dat is de mening van „De Ma Men kan haar in dat blad vin.it ;i het hoofdartikel van Dinsdag j 1. ie dag dus waarop de Tweede Ka mer zich zette aan de behandeling van het wetsontwerp overdracht van de sou- vereiniteit, dat van die politiek van prof. Romme een sluitstuk vormt Deze overtuiging van het R K. blad. dat de politiek van de R.K leider op een echec is uitgelopen, doet het blad schrijven: „Wij zouden menen, dat prof. Romme er na het echec van zijn politiek behoefte aan moet hebben te horen, dat hy. zoals met zekerheid te verwachten het vertrouwen van de K.VF.-men- niet verloren heeft." En daarom vindt het blad het uitermate nuttig, dat de K-V.P. op 17 Dec. a.s. een speciale vergadering van de partijraad houdt met als enig agendapunt: de Indone sische kwestie. Nu zouden we kunnen zeggen, dat de vraag, of de K.V.P. nog vertrouwen stelt in prof. Romme, een vraag is voor deze partij en voor haar alleen. Dat is inder daad het geval. Wanneer deze party voortgaat met, ongeacht de uitslag van zijn politiek, in de heer Romme vertrou wen te stellen, dan is dat haar zaak, al is de nationale zaak .er niet bij gebaat, wanneer partyen zich blijkbaar nauwe lijks laten beïnvloeden door de vraag, of de politiek waaraan haar voorman hun hoofd en hart, althans hun in stemming hadden verpand, een geluk kige is geweest. Maar dit laatste laten e voor ditmaal rusten. Wat we voor ditmaal wel willen zeg gen is, dat de politiek van de heer Rom- welke volgens het R.K blad een echec heeft geleden, dezelfde is als de politiek der Regering. De heer Romme moge dan op bepaalde punten andere bedoelingen hebben gehad, hij heeft toch de verantwoordelykheid aanvaard voor het volgen van de Regering op de weg, welke zij zy het tegen zyn zin was ingeslagen. En beiden, e n Regering en prof. Romme, zyn tenslotte uitgekomen bij wat het R.K. blad noemt: het echec. Nu zal dus prof. Romme zich moeten verantwoorden voor zyn partijraad. Dan zal blijken, .of hy nog het vertrouwen heeft Het R.K. blad verwacht met ze kerheid, dat dit het geval zal zijn. Maar in het feit zelf doet dit niets af of toe. De vergadering van de partijraad wordt voor hem de proef Maar hoe staat het met het kabinet? Ook dit heeft met zijn politiek een echec gele den. Het echec van prof. Romme is het echec van het kabinet Niet dat het R.K. blad zelf deze lyn doortrekt Dat doen wijzelf en daartoe menen we gerech tigd te zyn. Het is de eenvoudige weg der logica en wie deze weg der logica niet voldoende vindt, welnu, die kan in serie uitlatingen der Regering over de weinig verheugende resultaten der R.T.C- hetzelfde vinden. Daarin erkent de Regering met zoveel woorden: „Wy hebben een echec geleden." En daarom lykt het ons wenselyk, dat nagegaan wordt, of de Regering nog het vertrou wen heeft, niet alleen van de partijraad der K.V.P., maar van het Nederlandse volk. Nu kan men de vraag stellen: Is het dan niet voldoende, dat het parlement zijn vertrouwen in de Regering uit spreekt, en is het parlement niet de volksvertegenwoordiging? Formeel is dit ongetwijfeld ook thans het geval. Maar wanneer het Regerings beleid byvoorbeeld tussentijds een zwenking neemt, ai of niet doordat de Regering voor buitengewone situaties komt te staan, is het dan te veel ge vergd, dat de volksvertegenwoordiging nagaat, of haar vertrouwen in de rege ring correspondeert met het vertrouwen in het volk in zijn vertegenwoordiging? Zulk een situatie is thans en in het bijzonder over enkele weken aanwezig. Zoals straks de partijraad van de K-V.P. zich zal moeten uitspreken over het be- van prof. Romme, zo zal ja. in nog stringenter zin het volk zich moe- kunnen uitspreken over bet beleid zyn vertegenwoordiging. Een par- tyraad is vermoedelyk ook slechts vrucht van verkiezingen Van bepaalde gedeelten van de volksvertegenwoordi ging. Hebben wij nu de indruk, dat zy of meer in de lucht hangen, los van de volksgroepen, welke zy heten te ver tegenwoordigen en die indruk schijf* ons gefundeerd wanneer wy met an deren deze gedachte opperen, dan heb ben wij niet de verwachting, dat daar aan zal worden gehoor gegeven. Het ver eist moed om zich aan deze proef te onderwerpen. En die moed zal des te moeilyker worden opgebracht naar mate de noodzaak groter is- Dat enkele politieke leiders uit bepaalde kampen zich er al tegen hebben uitgesproken, verwondert ons dan ook niet, al stelt het wel eens teleur. En wanneer het parlement zich niet aan de proef onder werpt, welnu dan gebeurt het niet Ten zij uiteraard de Regering zich gedwon gen zou zien, de Kamers, of één der Kamers te ontbinden. Maar ook wanneer het niet gebeurt, dan wil dal nog ni«t zeggen, dat het met het oog op een zui vering van de politieke luchten niet zeer te wensen ware. Engeland heeft gisteravond eerse pak sneeuw gekregen In hel ..jorde» er- in Scho;lan viel een laag van vie^sneeuv ^00';i Frankryk WEEKHEHH HT Koud weer Tot morcenavor.. rwachl De Bilt: Wisselende bewol king met voornamelyk in de Noordelijke helft van he< land hier en daar enkele regen- of sneeuwbuien, (i*- leidelyk naar Noordeiyke richting draaiende wind, aanvankelyk zwak tot njatifc later lei.gs de Waddankiftt nu en dan vry krachtig. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte tot matige vorst. Overdig temperatuur op- ooend tot enkele greden boven het vries- ,-.;nL (Opgeacnkt te 10 uur) ZON EN MAAN. Zoaiag II Decembe» Zo» «v A38, onde. 10nt Maan <rp 22.44, onder 12.51 uur. Maandag .2 December. Zon op 8.3», onder IWt3; Maan op onder 13.04 uu*. 13 December L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1