Jlicuun? geihscffe (üóunxnl SOUVEREINITEITSOVERDRACHT DOOR TWEEDE KAMER GOEDGEKEURD Wist U Overgegeven VRIJDAG 9 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd IU3. Dir. en redactie: Tel. 204U8. Abon nementen: Tel. 22710 Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per milimeter. (Bü contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stoniocsnclj is ghebttoea tnyn fort la tegbeaspoet" Dertigste jaargang No 7990 Ook in Leiden een tramwagon als woning Zie pan. 3 ALLE HONDERD KAMERLEDEN STEMDEN: 71-29 Christelijk Historische fractie was in meerderheid tegen (Van onze Parlementsredacteur) Zo is dan vannacht om twee uur een einde gekomen aan de spanning, die er reeds enige tijd heerste over de beslissing van de Tweede Kamer, die zou vallen over het wetsontwerp souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië, het wetsontwerp, waarbij de resultaten van de Ronde Tafel Conferentie zouden worden goedgekeurd. In de loop van gisteravond was de spanning eigen lijk al geen spanning meer, wat iedere toehoorder kon toen reeds vrij nauw keurig berekenen, welke Kamerleden tegen het wetsontwerp zouden stem men. En de spanning was helemaal verdwenen, toen de eindbeslissing was gevallen: het wetsontwerp werd aanvaard met 71 tegen 29 stemmen. De vereiste twee derde meerderheid was dus behaald: de regering verkreeg een surplus van 4 stemmen. Voor het eerst in de geschiedenis was de gehele Kamer compleet, gelijk voorzitter Kortenhorst kon opmerken. Een ziek communistisch Kamerlid werd zelfs voor de stemming per taxi Kamerwaarts vervoerd. De KVP (32 leden) was unaniem vóór. evenals de PvdA (27 leden) en de VVD (8 leden). Van de CHU stemde een minderheid van 4 leden vóór, nl. de heren Tilanus, Kikkert en Van de Wetering en jkvr. Wttewaall van Stoetwegen. De meerderheid van 5 leden, nl. de heren Schmal, Beernink, baron van der Feltz, De Ruiter en Krol, stemde tegen. Verder stemden tegen de gehele AR fractie (13 leden), de Staatkundig Gereformeerden (2 leden), de communisten (8 leden) en de heer Weiter (KNP). De overeenkomst der RT.C. is dus de eerste horde gepasseerd en de tweede hindernis, de Eerste Kamer, zal wellicht iets meer inspanning vragen, maar toch de val van het ontwerp niet bewerk stelligen. Een hoofdstuk Nederlandse ge schiedenis is afgesloten met een hoofd stuk parlementaire geschiedenis, dat niet slechts één zwarte bladzijde bevatte de minderhedenkwestie maar lou ter zwarte of besmeurde pagina's. Daar over zal elders in dit blad worden ge sproken. Minister Schokking aan het woord In de namiddag beëindigde minister Schokking loonlog) zijn betoog met goede woorden, gewijd aan de militairen, dde getoond hadden, wat „dienen" betekent. De minister herdacht de gevallenen eer biedig. Wordt de taak van ons leger ginds als geëindigd gezien, de taak der Koninklijke Marine zal veranderen. Die taak is niet meer Nederlands-Indisch, maar 2iuver Nederlands geworden. Een enkel woord brachit inlichtingen over Soerabaja als marinebasis. In tegenstel ling tot de Engelse bases b.v. op Ceylon, werd het marine-etablissement gefinan cierd met Nedi. Indische gelden. De RIS els opvolgster, is dus rechtens eigena resse geworden. Non possumus De replieken, in de avondvergadering gehouden, geven niet veel stof tot over denking. Het blijft merkwaardig, hoe velen eraan hechten, achteraf nog een rechtvaardiging te zoeken, uiteraard ten koste van anderen. Waardig en principieel was de heer Schouten, die thans geen balans wilde opmaken van het beleid van regering of Kamer. Dat kan later. De A.R.-leider kan de minderhedenkwestie terecht niet anders zien. dan strijdig met hoofd stuk 14 van de Grondwet, alsmede met de toezeggingen der regering bij de Grondwetsherziening 1948. Noch had hij genoeg vertrouwen in de UNCI om daar door beslissingen te laten nemen over intern zelfbeschikkingsrecht. Ongetwij feld vertolkte hij daarmede de mening van velen in den lande, die niet tot zijn groep belhoren. Het beroep, door de heer Van der Goes van Naters op de A.R. gedaan is niet fair. De heer v. d. Goes vroeg de heer Schouten zijn overtuiging op zij te zetten, maar dat kon deze niet, evenmin als hij het van een ander zou durven vragen, afstand te doen van de diepste gevoelens. Woorden van gelijke strekking tot prof. Romme, lokten bij diens antwoord nauwelijks een weder woord uit. De heer Schouten kon aan de totstandkoming niet medewerken, niet, omdat derden, buitenlandse machten hierop invloed hadden uitgeoefend, maar omdat de regering wist en altijd geweten had, niet en zeker niet zonder meer overleg, te kunnen rekenen op sprekers partij. Sprekers geweten gedoogt niet. dat hij thans voorstemt. De enige con- i Jeruzalem komt onder inter nationaal bestuur Trustschapsraad, leidende autoriteit. De politieke commissie der Algemene Vergadering van de Ver. Naties heeft met I 25 tegen 13 stemmen, bij 13 onthoudingen, besloten om Jeruzalem onder een inter nationaal bestuur te plaatsen, maar onder leiding van de Ver- Naties. Tot de tegen- i stemmers behoorden: Engeland, Amerika, Israël en Joegoslavië. Onthouden van stemmen hebben zich Nederland, India, Nieuw-Zeeland, Venezuela en andere lan den. Het reeds vroeger vermelde Neder lands-Zweedse „compromis-voorstel", be ogende om een commissaris van de Ver. Naties te belasten met de bescherming der Heilige Plaatsen, werd niet in stem ming gebracht. Voorts werd met 32 tegen 16 stemmen, bij 11 onthoudingen, beslo ten tot aanwijzing van de Trustschaps raad als besturende autoriteit van Jeru zalem. Bedoeld is de gemeente Jeruza lem met de omliggende dorpen en steden, daarbij inbegrepen Bethlehem. In Januari zal een statuut voor Jeruzalem worden opgesteld. Nederlander benoemd in nieuwe vakverenigings-internationale l Tot secretaris-generaal van het nieuwe Internationaal Verbond van Vrije Vak- verenigingen is gekozen de Neder- 1 a n d e r J. H. Oldenbroek, secr.-gen. van de Intern. Fed. van Transportarbeiders. I Heit congres te Londen heeft gisteren I beisloten de zetel van de nieuwe organ!- «alle in Brussel te vestigen. cessie was, dat geen uitstel werd ge vraagd. Vóór, om de gevolgen De R.K. leider prof. Romme steunde uiteraard de regering, maar zelfs hij kon het niet geheel met de regeringsopvat ting eens zijn. Het betoog van minister Joekes heeft tenminste de R.K. fractie niet kunnen overtuigen. Het standpunt der KVP is, dat wie voor dlit wetsontwerp stemt, dat doet om desastreuze gevolgen te voorkomen. Dekken op de voorman is niet accepta bel. En een hervatting der besprekingen, ooh, dat ware een vlucht in de illusie. Daarvoor is het te laat. Hoewel de heer Weiter wist te strij den voor een goede, een heilige zaak, was zijn betoog niet in staat de Kamer te boeien. Zijn zaak was al verloren. Verhelderend Verhelderend, zo noemde de heer Ti lanus de regeringsverklaringen. In die mening staat hij wel alleen, want geen der ministers vertelde ook maar iets. dat nieuw, onbekend of van enige speciale betekenis was. En het was ons onmoge lijk, deze spreker te volgen, waar hij de grondwettelijke, bezwaren, die hij had over de positie van H.M. de Koningin, thanö opgeheven achtte. Op formele gronden wenste de heer Tilanus niet zijn stem aan dit wetsontwerp te onthouden Zijn beroep op de regering ten behoeve der minderheden zal bij velen niet de teleurstelling over zdjn besluit wegnemen. Verlichting (I): Het Tweede-Kamer-gebouw vannacht na twaalven. Verlichting (II): De ministers ivaren zichtbaar opgelucht, toen hun wetsvoorstel er „door" was De Geallieerden en Adenauer West-Duitslands aandeel in Europese defensie te Bonn aan de orde De Geallieerde Hoge Commissie voor West-Duitsland heeft gisteren te Bonn een langdurige conferentie gehad met de Bondskanselier, dr Adenauer, waarover de grootste geheimhouding in acht wordt genomen. In een communiqué wordt ver klaard, dat men op „nuttige en aangename" wyze van gedachten heeft gewisseld en dat de besprekingen op 16 December zullen worden voortgezet. Officieus verluidt echter, dat te Bonn de volgende onderwerpen aan de orde zijn geweest: De tegenstrijdigheden in de jongste verklaringen van dr Adenauer over het aandeel van Duitsland in de West-Europese defensie. Voorts het ver zoek van Duitsland over de ontmante ling. Bovendien erkenning van de be voegdheid om de oprichting van poli tieke partijen goed te keuren en een regeling der bezettingskosten. In-middels heeft de Geallieerde Hoge Commissie er ook in toegestemd, wijzi gingen aan te brengen in de muntzuive- rings-wetten van 1948. Aan de West- Duitse regering zal groter armslag ge geven worden bij de financiering van productieve uitgaven door middel van leningen. De uitbreiding der crediet- mogelijkheid in Berlijn zal vergemak kelijkt worden. Een woordvoerder van de sociaal democratische partij heeft verklaard, dat zijn partij een „tegen-offensief" is begon nen tegen de campagne van de SED om West-Berlyn te veroveren. Langs de sectorgrens in Berlijn werden pamfletten verspreid, waarin aangedrongen wordt op „vrije en geheime verkiezingen in alle vier sectoren". Men zal zich herin neren, dat de SED van plan is a.s. Zon dag een actie te beginnen om zich van West-Berlijn, ditAmerikaanse brug genhoofd in handen der vijanden van het Duitse, volk" van binnen uit meester te maken. Getheoretiseer Steeds weer verwondert ons de ge woonte, om zover weg te redeneren van de kern van dit zo bij uitstek belangrijke probleem.' Dat deed n.l. de heer Van der Goes van Naters, maaiend over zijn te genstanders: de communisten en de heer Welter. Bedoelde hij anderen of zich zelf te overtuigen van zijn standpunt? Op hei Niet zo stom. Prof Gerbrandy in de Tweede Ka mer: veel kan men van deze minister (Van Maarseveen) zeggen, maar niet, dat hij stom is Na enige tijd: hü begrijpt me nog niet, ik ben zeker te stom om het hem bij te brengen!" tijdstip van zijn rede immers was de uitslag van de stemming niet meer twij felachtig. Waarom dan nog theoretise ren? Overigens verwierp hij nog snel een idee tot Kamerontbinding, die een „zuivering" zou betekenen. Er was niets onzuivers, dus was ook geen purificatie nodig. Klaar. Punt. Geen nieuw Kabinet Dan de heer Oud, geroutineerd, goed parlementariër, diie zeer behoorlijk prof. Romme onzacht kapittelde over zijn boutades tegen prof. Gerbrandy. Geneigd het ontwerp aan te nemen, mede op de overweging, dat bU verwerping een ka binet moeilik te vormen zou zyn. De communistische Gerben Wagenaat. brak zijn rede af, na de voorzitter te hebben toegevoegd, dat die hem belette te zeggen, wat hij wou. Wat dat was bleek alras: Soekarno uitmaken voor een moordenaar en dat kon niet, zei de voor zitter, dat modht men met zeggen van iemand, waar het land een overeenkomst mee wilde sluiten. Strijdend ten onder Prof. Gerbrandy ging strijdend ten der, met vlag en wimpel. Zo boeiend en zo fel en slagvaardig als immer, zo dapper strijdend en zo geharnast als geen ander. Hij zette zijn visie nog eens uiteen en waarschuwde. Wellicht ziet hij het te zwart in, doch het wil ons voorkomen, dat hij ook wel eens gelijk kon hebben. Met klem verwierp hij de aantijging van niet te kunnen vooruitzien. Dat had hij wel anders bewezen toen'onder zijn ver antwoordelijkheid de beroemde Konink lijke Boodschap van nu zeven jaar gele den werd uitgesproken. Maar ook dit oetoog was niet in staat, de vrijwel vaststaande verhouding te veranderen. Noch gelukte dit de heer Schmal met zijn volkomen juiste opmer kingen over de positie van de Kroon, de verschillen tussen de teksten in de drie talen der R.T C. overeenkomsten en het gemis aan te produceren authentieke stukken. Heel kort dupliceerde de minister van Overzeese Gebiedsdelen, terwijl ook staatssecretaris Moorman nog een enkele toelichting wilde geven. Amendementen Over een amendement-Oud (de bete kenis van „een parlement") werd ge stemd. 37 Stemmen verwierf het, 62 stemden tegen. Het honderdste lid, de communist Stokvis was in de koffieka mer. Niettemin was het een interessant voorstel geweest: Mr Oud wilde onder „parlement" verstaan: „de Koning in gemeen overleg met de Staten-Generaal". Een tweede amendement-Oud was toen aan de beurt, waarbij ons land, na overleg met de regering van de V.S-I., stappen zou ondernemen bij de UNCI of een ander UNO-orgaan, teneinde een vol ledige uitvoering te verzekeren van het zelfbeschikkingsrecht. Dit amendement was geen verandering in de RTC-over- eenkomst, doch een verandering in het wetsontwerp souvereiniteits-overdracht. Het werd z.h.s. aangenomen. En toen was dan het moment van de eindstemming gekomen. Vlak voor twee uur v-m., in de nacht van 8 op 9 December 1949 nam de Tweede Kamer het grote besluit: de RTC-overeenkomst was aanvaard. De souvereiniteitsoverdracht in de Eerste Kamer Het afdelingsonderzoek door de Eerste Kamer van het thans door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsontwerp be treffende de souvereiniteitsoverdracht zal, naar verwacht wordt, de volgende week Dinsdag plaats hebben. In de week daarop kan de openbare behandeling dan geschieden. Het is niet onmogelijk, dat, na de zeer uitvoerige behandeling in de Tweede Kamer, de Kamer van Vijftig het besluit zal nemen, zich grote beper king op te leggen. Nog steeds Prestwick Weduwe eist 250.000 dollar van K.L.M. Lagerhuis wenst geen onafhan kelijk hof voor vliegrampen Mevr. Wilma Finne, weduwe van Henry Finne, die bij de vliegramp bij Prest wick om het leven kwam, heeft tegen de K.L.M. een schadevergoedingseis van 250.000 dollar ingediend. Mevr. Finne grondt haar eis op het feit, dat de K.L.M. heeft nagelaten „haar personeel van juiste tabellen, handleidingen en kaarten, die betrekking hadden op het vliegveld Prestwick te voorzien". Het voorstel der Britse Conservatieve Oppositie tot instelling van een op wet telijke basis berustend hof van onderzoek naar vliegtuigrampen, werd door het Lagerhuis gisteravond met 246 tegen 111 stemmen verworpen. Met dit voorstel werd beoogd een procedure van onder zoek te bewerkstelligen, waarin de bui tenlanders algeheel vertrouwen zouden stellen. Het hof moest uiteindelijk be slissen en niet de minister. Zondagrijverbod zal na 1 Jan. vervallen Verhoogde benzineprijs aansporing tot zuinig autogebruik. Het Zondagrijverbod, dat op 31 Decem ber a.s. ophoudt van kracht te zijn, zal niet worden verlengd- Indertijd hebben wij dit reeds gemeld, doch thans heeft minister Spitzen het officieel bevestigd in-zijn antiwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Pos thumus (Arb.). Zoals men weet is er een wetsontwerp 'ingediend tot verho ging van de benzineprijs. De minister is van mening, dat bij aanvaarding van dit wetsontwerp de hogere benzineprijs een aansporing bot zuinig autogebruik zal meebrengen, waardoor het Zondagrij verbod overbodig wordt. Weliswaar zal het bovenbedoelde wets ontwerp waarschijnlijk nog niet op 1 Jan. van kracht zijn. zodat de remmende in vloed van duurdere benzine nog niet tot gelding zal komen, maar aangezien deze periode bulten het toeristeftseizoen valt. acht de minister dit geen overwegend bezwaar. Explosie op onderzeeboot bij reparatie Bankwerker gedood; drie anderen Bij werkzaamheden op de onderzee boot Zwaardvisch bij de Rot-t. Droogdok- '.s gistermiddag in de machinekamer verdeelstuk van de hoge-druk-lei- ding gesprongen. De 46-j. bankwerker J. Swart uit R'dam werd door een ijzeren afsluüer tegen hét hoofd getroffen en onmiddel lijk gedood. Drie andere werklieden wer den licht gewond, De onderzeeër zou juist dezer dagen Een teen als duim Bij een Engels meisje van 9 jaar, dat op tweejarige leeftijd door een ongeluk de vijf vingers van de linker hand verloor, is langs operatieve weg de grote teen van haar linkervoet op de plaats van de linkerduim gezet. Het meisje kan er nu reeds een pot lood of vork mee oppakken en vast houden- „Handen omhoog", klonk bet in postkantoor Maar iemand uit bet publiek greep de rover vast Een 26-jarige jongeman, die in geld nood zat, heeft getracht daarin verbete ring te brengen door een overval op een postkantoor in Hoog Raven bij Utrecht. Hij werd echter door iemand uit het pu bliek gegrepen. De jongeman, L. J. uit Hoog Raven, gooide gisternacht in Utrecht een win kelruit in en maakte zich meester van een pistool. Gistermorgen kocht hij een zwarte baard en plakte die aan zijn kin. 's Middags stapte hij naar het postagent schap van zijn dorp, haalde bij het loket de revolver te voorschijn en riep „Han den omhoog". De juffrouw, die hem zou bediei zomede vyf dames en een heer uit het publiek, gaven aan dat bevel gehoor. De jongeman greep in de geldtrommel, maar toen pakte een achter hem staande man de rover beet. Een worsteling ontstond; de moedige cliënt werd aan het hoofd gewond en de bandiet sloeg op de vlucht. Het publiek er achter aan. De jongeman verschool zich achter een schutting, maar werd spoedig door de politie gearresteerd. Pokken op de Kota Inten Voorlopig geen vertraging Een militair aan boord van het troe penschip Kota Inten, dat op thuisreis is naar Nederland, is in Aden in een zie kenhuis opgenomen, lijdende aan pok ken. De familie is op de hoogte gesteld De toestand van de patiënt is gunstig In- diien ziah geen verdere gevallen op het laatste deel van de reis zullen voordoen, zullen de soldaten op de normale datum vermoedelijk 24 December, worden ge- debarkeerd. De 1200 opvarenden worden in dat ge val op de gebruikelijke wijze naar huis vervoerd. Koningin ontving diplomaten in Amsterdam H.M. de Koningin heeft vanmorgen in het paleis te Amsterdam de gezante van Chili, mevr. Carmen Vial de Senoret, in afscheidsgehoor ontvangen. Daarna ont ving zij de nieuwe Franse ambassadeur, de heer J. P. Gamier en vervolgens de nieuwe gezant van Usland. de heer Ste fan Thorvardsson. Maandag as. zal de Koningin in Am sterdam ontvangen de ambassadeur van Nepal- bij het hof van St. James, gene raal Shanker, alsmede vier leden van zijn ambassade, die H.M. de versierselen van de orde van Nepal, de zg. Rajanya, zul len aanbieden. Vrouw gedwongen in ijskoud badwater te stappen Vier jaar geëist tegen ee Hilversummer Bevestiging van het vonnis vier jaar gevangenisstraf werd gisteren voor het Amsterdamse hof geëist tegen de 48-j. Hilversumse radiomonteur P. G. B. Hij mishandelde in oorlogstijd vele malen zijn echtgenote en zijn zoon liet den bij hem ondergedoken Jood de winter 1944-1945 uithongeren. Tijdens de bezetting heeft hij zijn vrouw, van wie hij thans gescheiden is. geschopt, geslagen en zelfs gedwongen plaats te nemen in een badkuip, die met ijskoud water was gevuld. Ook zijn thans 26-j. zoon was vele malen het slachtoffer. Verdachte zei, dat hij in de oorlog veus was. Hij gaf de onderduiker hem volgens de distributie toekwam. Uit spraak op 22 December. Documenten-oorlog over het aftreden van Koning Leopold Lijvig boekdeel onthult gebeurtenissen tussen Mei '45 en October 1949 In afwachting der behandeling van het wetsontwerp tot het houden van een „volks raadpleging" in de Belgische Kamer, wordt thans tussen vóór- en tegenstanders van de vorst een ware documenten-oorlog gevoerd. De secretaris van de Koning. Pirenne, heeft de pers een boekdeel aan documenten overhandigd, In tegenstelling met de verklaringen, die de voormalige premier heeft afgelegd, zou uit deze documenten blijken, dat minister Achilles van Acker reeds op 10 Mei 1945 de Koning zou hebben geadviseerd om af te treden. In het lijvige boekwerk wordt in cronologische volgorde een lezing gege- van voor het voorgevallene in de periode van Mei 1945 tot October 1949. En zoals reeds gezegd, de toedracht der gebeurte nissen wijkt volgens dit verslag in hel algemeen belangrijk af van het relaas van de heer Van Acker. Er is ook sprake van een brief, die Pirenne op 11 Mei 1945 aan de Koning schreef en die zijn be stemming nooit bereikte. Op 5 Jul: Van Acker Koning Leopold mede, dat de Britten en Amerikanen zyn troons afstand wensten. Belgische troepen zou den opdrcht gekregen hebben de Koning aan te houden, zodra hij zich in België liet zien. In November 1945 zou Pirenne, de DAT bij de hoofdcommissie voor de industrialisatie een vaste commissie voor financiële aangelegenheden is ingesteld met prof. dr B. Schendstok te Den Haag, hoofd van de afd. directe belastingen van het dep. van Financiën, als voorzitter. DAT de bronzen leeuw is toegekend aan 10 personen, van wie twee posthuum, het bronzen kruis aan 25 en het kruis van verdienste aan 7, allen personen, die zich in Indonesië hebben onderscheiden. DAT de Ned. Indische Handelsbank een vertegenwoordiging heeft gevestigd te Osaka (Japan). DAT gisteren in Westerbroek (Gr.) een patrouillevaartuig van stapel liep, het tweede van een serie van twaalf voor de federale scheepvaart in Indonesië. DAT het instituut voor arbeidersont wikkeling op 23 December t.g.v. zijn 25-j. bestaan in het Stedelijk Museum te Am sterdam. recipieert en 's avonds minister Drees spreekt. DAT de Ver. van liefhebbers en fokkers van hoenders, konijnen, duiven etc. 20 jaar bestaat en op 7 Januari in de Koop mansbeurs te A'dam een nationale ten toonstelling houdt. DAT M. Balit de op zijn verzoek eer vol ontslagen vice-consul te Iskenderun (Turkije), J. Catoni, is opgevolgd. DAT het secretariaat van het Nedam- comité na de uittreding van de voorzit- >n de secretaris thans is gevestigd Singel 299, A'dam. DAT de Groningse rechtbank conform de eis de 35-j. landarbeider E. J. te Kol- ham tot 4 jaar veroordeelde, daar hy tij dens een politieke twist in Ruischerbrug de communist J. Keun uit Groningen heeft neergestoken. DAT de blik- en emballagefabriek Thomassen en Drijver te Deventer (900 lan personeel) het 30-j. bestaan vierde. DAT het motorvrachtschip Carbet gis teren in Vlissingen door de Mij De Schelde aan de Franse eigenaars is over gedragen. DAT de politie te Zeist de autorijder, die gistermiddag aldaar een 13-jarige jon gen aanreed, informeerde of hij gewond was en na een ontkennend antwoord ver der ging, oproept om zich te melden, daar de jongen wel ernstig gewond is. DAT de 33-j. Tilburger J. C. O. is gear resteerd, daar hij dit en het vorige jaar in Noord-Brabant en Zeeland bij vele boeren grote partijen aardappelen en dui- venbonen kocht, die hjj nooit betaalde. DAT het Ned. consulaat te Istanbul is verheven tot consulaat-generaal o.l.v. D. J. E. graaf de Hochepied. DAT Tiel volgend jaar het 1500-jarig bestaan zal vieren, alsmede het feit dat het 750 jaar geleden stadsrechten kreeg. DAT de KNAC minister Lieftinck heelt gevraagd om een voorlopige regeling, krachtens welke een Ned. ingezetene zo wel in Nederland als in België in een Belgische auto mag rijden. DAT zekere P. J. G. uit Bergen op Zoom is aangehouden, daar hij een aan tal boeren voor f 10.000 oplichtte door zich „belastingconsulent" te noemen. DAT het echtpaar Hekman-Doggers te Vroomshoop a.s. Zondag 65 jaar ge trouwd is? DAT de werkgroep binnenhuisarchitec. ten morgen in het Parkhotel te A'dam vergadert. DAT in November 134 faillissementen werden uitgesproken en het totaal van dit jaar thans is gestegen tot 1366 (in 1948 van Januari t.m. November 978). DAT dr J. D. C. Camper Titsingh, oud administrateur bij de B.P.M., op 66-j. leef tijd in New York is overleden. DAT de K.L.M.-diensten op de ko mende feestdagen aanzienlijk zullen wor den beperkt. secretaris van de Koning ontdekt heb ben, dat verschillende verklaringen Van Acker vervalst waren. Toen in Juni de Koning te kennen gaf, dat hij m« premier wilde terugkeren, verzocht Van Acker hem nog enige dagen te wachten De gang van zaken was nu verder als volgt: de premier ging naar Brussel en de ontslagname der ministers volgde Ofschoon Van Acker beloofd had, een nieuw kabinet te vormen, verzocht hij om van deze taak ontheven te worden. Er werden militaire maatregelen getrof fen om de terugkeer van de Konmg te beletten. De politieke toestand eiste zijn aftreden. Koning Leopold heeft toen een raad der dynastie bijeengeroepen, waa de leden van het Belgische Koningshuis deel uitmaakten en deze besliste, dat de Koning niet mocht aftreden. Eerst op 19 Juli volgde de wet, die aan het par lement de macht geeft om vast te stel len, wanneer de onmogelijkheid or regeren een einde neemt. Tijdens de overhandiging der documenten door Pirenne, moesten de journalisten blijven staan en Pirenne verdween onmiddellijk na de voorlezing, zodat hem geen vragen konden worden gesteld. E.V.C. uit georganiseerd overleg in Amsterdam De gemeenteraad van Amsterdam nam gisteravond een voorstel aan, ingediend door de fracties van de A.R. partij, P. v d. A. en K.V.P., waardoor de Bond van Ned. Overheidspersoneel (aangesloten bij de E.V.C.) wordt uitgesloten u.t de centrale commissies voor georganiseerd overleg. De communisten waren uiter aard tegen. Vannacht is dan, voor wat betreft de Tweede Kamer, de beslissing gevallen, wetsontwerp op de overdracht van uvereiniteit is aangenomen met de vereiste twee-derden van het aantal stemmen. En het aantal stemmen op deze historische ure niet minder dan de volle honderd, op zichzelf een unieke gebeurtenis in het parlementaire leven van ons volk. De beslissing is gevallen en kort gezegd is de Tweede Kamer daarmede van de zaak af. Het laatste Indonesische debat deze zaal gehouden. Tenzij de Eerste Kamer nog anders mocht beslui ten. Maar na de ervaringen met de Tweede Kamer kunnen we wat dat aan- eerlyk gezegd, weinig verwach tingen meer koesteren. De beslissing is gevallen, waarvan, wordt zy straks bevestigd, de draag wijdte nauwelijks valt te overzien. Wy willen dit in de nachtelijke uren na de aanvaarding van het wetsontwerp ook niet trachten te doen. Maar zeker is wel, dat de toekomst er een is van grote onzekerheid. Indonesië daarop komt het neer krijgt nu zijn zelfstandigheid en een eigen souvereiniteit op een ogenblik, vaarop aan de voorwaarden voor beide iog in genen dele is voldaan. God zy het nabij en doe alsnog ten goede keren wat maar al te zeer moet worden gevreesd. Die overdracht van de souvereiniteit, welk een groots moment had zy niet kunnen zyn in het leven van beide vol ken! En welk een groots moment had ook niet kunnen zijn deze aanvaarding door de volksvertegenwoordiging! Maar nu werd het een klein moment, waarin de voorstemmers hun beslissing zonder veel overtuiging en met grote vreze en in een vertrouwen, dat zij zichzelf moeizaam hadden aangepraat. Geen groots moment, maar een klein moment, een moment ook van kleine politiek. De houding van de fractie der VVD was daarbij wel bijzonder ken merkend. Het ergste vinden wy nog niet eens, dat die fractie tenslotte in haar geheel voor het ontwerp stemde, maar de wijze waarop. De heer Oud had ln eerste aanleg hoog van de toren geblazen en allerlei nadere inlichtingen gevraagd, die voor het bepalen van zyn stem en die der zijnen van bijzondere betekenis zouden zijn. Met name richtte hij een dringend beroep tot zijn partijgenoot minister Stikker om nadere informaties te verstrekken over de buitenlandse druk. En inderdaad, minister Stikker heeft gesproken. Doch heeft hy iets verteld wat de heer Oud niet reéds lang wist? Neen, en de heer Oud moest dat erken de verdienste van des heren Stikkers rede zag hij hierin, dat deze bekende gegevens nog eens duidelijk had gegroe- r intuss~~ L*"' J de hée opgeheven.. Een ander facet van dezelfde zaak Is, dat die rede van de heer Stikker de kenmerken droeg van speciaal bestemd te zijn voor de leden van de WD. Sloot de ogen, dan kon men zich wanen >n partijvergadering van deze groep. En wanneer men dan bedenkt, dat zijn rede niet het onbekende materiaal aan- oerde waarom de heer Oud zo nadruk kelijk had gevraagd, dan is er slechts één mogelijkheid, en wel dat de minister zich over de hoofden van zijn fractie heen wendde tot zijn partij, waarin de moei lijkheden stellig nog zullen wachten. Dit alles was kleine politiek, ook omdat een groot deel van wat de heer Stikker aanvoerde als voorbeelden van buitenlandse druk dateerde uit de dagen, waarin hy nog geen minister was en integendeel aandrong op het wenden van het roer. Daarvoor zag hij toen in de buitenlandse druk, waarachter hy en anderen zich thans verschuilen, blijkbaar geen belemmering. Wat is er geworden van het omwenden van het roer? Och arme, dezelfde Soe karno, van wie de VVD toen zo hevig genoeg had, wordt thans de hoogste bondgenoot binnen de Unie. Kleine politiek ook, toen dezelfde minister Stikker op het laatste ogenblik van het debat, toen de replieken en alles al voorbij was, nog een verklaring op tafel gooide van een aantal ondernemers Indonesië waarin dezen op aanvaarding van het wetsontwerp aandrongen. Zulk een gedraging was, goed parlementair bezien, nauwelijks fatsoenlijk meer te noemen, en wy vertrouwen dat de heer Oud het hierin met on6 eens zal zijn. Voor ditmaal volstaan wy met deze opmerkingen. Men kan zeggen, dat zy al evenmin groots zyn als het ogenblik van de aanvaarding vannacht een groots moment was. Maar zij typeren wel, hoe triest eigenlijk deze behandeling was, hoe door-en-door triest, en hoe onzuiver de stemming zelve. Moge, alle sombere verwachtingen ten spyt, door Gods goede gunst Indonesië samen met Nederland een goede toekomst tegemoet gaan, waarin we de boze droom van deze na-oorlogse jaren snel kunnen vergeten, waarin we ook kunnen vergeten dit trieste einde en dit triest begin. Dan zal ook over de graven de zon ^Ün opgegaan. POSTPAKKETTEN NAAR INDONESIË Het verzoek om geen postpakketten of drukwerken per zeepost meer te zenden aan militairen van de 7 December-divisie en na half December de verzending van dagbladen etc. per luchtpost aan deze soldaten te staken, geldt uiteraard ook die militairen, die wat de repatrië ring betreft met de 7 December-divisie zijn gelijkgesteld, zo deelt de Legervoor- lichtin-gsdienst mede. DIRECTEUR ORANJE-NASSAU- MUNEN OVERLEDEN Gisteren is te Heerlen. 71 jaar oud. overleden mr A. Haex, directeur van de Oranje-Nassaumynen. WEERBERICHT e<fi Buiig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar be wolkt met buien, sommi- b' «e met hagel of natte Aanvankelijk zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen, later matige tot krach tige wind uit Noordelijke richtingen en iets kouder. (Opgemaakt te 10 uur). BEJAARDE FIETSER DOOR BUS DOODGEREDEN Gisteren is de 66-j. fietser L. C. W. uit Haarlem op de Wagenweg aldaar dooi een autobus van de N.Z.H. doodgereden. Vermoedelijk is het slachtoffer door de heviige wdnid de koers kwijtgeraakt en _.JJ van het rywusüpad op de rijweg ge-'onder 1629; maan op 21.20, onder 12L34 komen. 4 uur. 13 December L.K. ZON EN MAAN Zaterdag 10 December: Zon op 8.36,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1