Op „Hagheweyde" te Warmond bewerkt men de grond biologiscli-dynamisch WfEUWE LEIDSCITE COURANT DINSDAG 6 DECEMBER rtf* Er komen zelfs „tovermiddeltjes" aan te pas, maar de resultaten zijn verrassend Het tuinbouiv-internaat Warmonderhof (Van onze speciale verslaggever) Dp „Haghcweyde", een buitenplaats aan de Oranje-Nassaulaan te Warmond, wordt loor jongelui druk gewerkt. Jongens harken bladeren, een meisje van achttien ;i lentes is bezig winterpostelein te snijden, anderen zeulen met kruiwagens, vullen en rijden weer weg. En als U soms mocht denken, dat die jongens en meisjes de slag zijn om hun vrye tyd zo'n beetje vol te maken, dan bent U er naast. het land- en tuinbouw-instituut „Warmonder- ien tuinbouwschool rijk een internaat. Men 'dl; vertelt, dat het instituut hier te lande eigenlijk enig is. Want hier worden de eerlingen wegwijs gemaakt in de biologisch-dynamische methode! Biologisch-dynamisch? In Warmond ld men daar al het een en ander van -ehoord. Kweekten de gezusters Rosen- Hévald op „Teylingerhof" heur groenten •n fruit destijds ook al niet op ondere Want hier heeft de derde klas var >ucjhof" practyk! Jawel, Warmond is nee e, Zy sleepten juist die fiingen bü elkaar, waaraan een moderne |n< uinder voorbü gaat: bladeren, onkruid- 'e onder-zaad, groentenafval en wat-al- liet. Het ging allemaal tot mest ver en. Een vracht kunstmest had men nooit zien lossen. Daarentegen werd en dan wel met „tovermiddeltjes" ■espoten. Kortom: het ging daar heel K| inders dan anders. Wat later was een zekere meneer De 3oer op „Hagheweyde" aan het tuinen jeslagen. Die deed het ook al op die sterker verzadigende werking heb ben. En er zyn voedingsproeven genomen met kippen, die met gewone en biolo- gisch-dynamisch verbouwde tarwe wer den gevoerd. De resultaten waren ver rassend! Het spreekt vanzelf, dat men op „War monderhof" al de gekweekte groenten niet zelf allemaal kan opsouperen. Dat wel een beetje te veel van het goede worden. Maar over de afzet bestaan geen zorgen. De vraag is groter dan het aan bod. Het is zelfs zó sterk, dat de groen ten en het fruit van een certificaat moe ten worden voorzien. Want het is ge beurd, dat een groentenhandelaar, die in deze producten „deed", op een gegeven moment tot de ontdekking kwam, dat Biologisch-dynamische methode. „Warmonderhof". imslachtige manier. In Warmond 3 <peleens om gegrinnikt.. Maar onge ler een jaar geleden was daar dan op- ;ns dat instituut. Die school kwam er eigeniyk door een Ipnenloop van omstandigheden. Men loet namelyk weten, dat op „Teylinger- of" aan jongens en meisjes de gelegen heid werd gegeven om practisch te leren erken en tegelyk de knepen iologisch-dynamische methode onder de nie te krijgen. En toen de heer De Boer jn kwekerij op „Hagheweyde" startte, het daar al niet andersBoven- werd mej. W. F. Rosenwald op een >ertslukkige dag mevrouw De Boer, it jwekeryen op „Hagheweyde" en „Tey- ngerhof" werden één, en al gauw kwam hoi it verzoek van verschillende züden in internaat. Men had er in Warmond el oren naar. De grote vraag was al en: waar moet dat allemaal worden ihuisvest? Het internaat kwam er tóch, dank zij heer Meuten. Een gedeelte van zyn •ote buitenplaats werd ter beschikking 'at getimmer kon men September van het vorige jaar op ig komen. Het werd er al gauw te Maar de heer Menten tikte een leger-barak op de kop. Deze biedt n complete metamorphose twee en lichte leslokalen, een recreatie- waslokalen, slaapkamers enz. Wat ruimte betreft, kan men nu voorlopig gel uit. Het onderricht jOp de zandgrond van „Hagheweyde" irden naast de groenten-, fruit- en irteelt het pluimveebedrüf en de byen- :lt beoefend. ^Teylingerhof" is een jeigrondbedrijf, waar naast groenten-, sierteelt ook aan veeteelt wordt idaan. De leerlingen maken dus kennis |et het verschil'in bewerking en de ge- .rdheid van verschillende gronden. Het eoretische gedeelte omvat scheikunde, antkunde, bedryfseconomie, boekhou- z. Kortom: een rooster, zoals men meeste tuinbouwscholen aantreft. Maar wat is die biologisch-dynamische ethode nu eigeniyk? Wel, op veel pun- stemt die overeen met hetgeen de langzamerhand wyd en züd vermaar- ir Cleveringa 'verkondigt. Om te be- inen: kunstmest is volledig taboe, ïar bovendien moet men op „Warmon- irhof" ook niets van faecaliën hebben, dat klopt niet met de- theorie van Cleveringa! De dieriyke mest gaat hier evenals de B>dige afvalstoffep en bladeren op lang- rpige hopen. Maar apart! Alles ;t aarde vermengd, op de juiste voch- heidsgraad gehouden en tevens wordt erby gebruik gemaakt van een speciaal eparaat, dat het proces versnelt en IEU geiyk het product verbetert. Dit preparaat wordt samengesteld uit geneeskrachtige kruiden: kamille, duizendblad, brandnetel, valeriaan en g een paar. Geheim is het niet, nt elke „derde-jaars" kan het ver tellen. Maar ze wyzen er dan tevens op, dat het niet op zijn jan-boere- ^f luitjes kan gebeuren. Want het is een nauwkeurig klusje. Om beun- hazery te voorkomen, wordt er „dan ook nog niet veel bekendheid aan |gegeven. Verder wordt de grond vóór het zaaien of planten besproeid EN^m?t een mestpreparaat, dat de vor ming van haarworteltjes bevordert Jen de plant een sterkere weerstand :rledgeeft. Ook aan dit middel wordt nog L. |niet veel bekendheid gegeven. Reden ïc. Jals boven. En dan is er nog een ojkiezelpreparaat, dat dient om het ys" assimilatievermogen te vergroten, an Daarmee worden de planten bespo ken op het tydstip, waarop zich dat gene gaat ontwikkelen, dat men Joogsten wil. Ook nog geen rucht- 0 "^baarheid aan gegeven. Reden: zie bo\ en. |Nu moet U niet denken, dat men op mier te werk gaat, omdat men toevallig een grappige methode akbihdt. Want dit alles heeft wel degelyk reden. Diverse proeven hebben name- duideiyk aangetoond, dat op deze :e gekweekte groenten, naast een ere smaak en grotere houdbaarheid hy uitverkocht was. Toen klom hy ge makshalve maar even in de telefoon en liet via een grossier nieuwe voorraad „gewone" groenten aanrukken. Die wer den verkocht als biologisch-dynamisch gekweekte. Tegen de daarvoor hoger liggende pryzen... Niet alleen is de vraag naar deze pro ducten groot ook die naar biologisch- dynamisch geschoolde krachten overtreft vele malen het aanbod. En daarom is dit een richting, waar de nodige muziek in zit. Het moet U dan ook maar niet verbazen, als de heer en mevrouw De Boer zich straks wéér nieuwe woonruim te moeten laten aanmetenAan de opleiding zal het in ieder geval niet liggen Naar onderwijzers-reserve van 500-1000 man Speciale opleiding voor wacht gelders Naar het AJJ.P. verneemt, overweegt de regering een plan om zo spoedig mogelijk te komen tot een aanvulling van de onvoldoende reserve aan onder wijzend personeel. De beschikbare plaat sen zijn weliswaar thans bezet, maar doen zich vacatures voor,, dan is het vaak niet mogelyk, daarin te voorzien, vooral in de uithoeken des lands. Daarby komt, dat op grond van het bevolkings accres in de jaren 1952 en 1953 een tekort kan worden verwacht. Er valt niet te zeggen hoe groot dit tekort zal zijn, wel dat het van tijdelijke aard zal blijken en dat het zo nodig zou kunnen worden opgevangen binnen de grenzen van de huidige leerlingenschaal. De ge middelde klassebezetting is de laatste jaren iets gunstiger geworden, Deze is namelijk teruggelopen van 37.8 in 1936— 1938 tot 35 thans. Ook zijn er nu 1206 personen meer in opleiding voor de akte lager onderwys dan verleden jaar. Behalve dat de normale opleiding door het beschikbaar stellen van beurzen ge stimuleerd wordt, wil de regering de meest geschikten onder hen, die op wachtgeld zijn of zullen komen, by een speciale cursus of cursussen onderbren gen, waarbij men twee vliegen in één klap wil slaan. Ten eerste krijgt het onderwys daarvoor de beschikking over meer leerkrachten en ten tweede zijn zy, die zich zullen aanmelden-, sociaal ge borgen. De duur van de cursus zou moeten afhangen van de vooropleiding, welke de candidaten reeds ontvingen. Gestreefd zal waarschijnlijk worden naar het kweken van een reserve tussen de 500 en 1000. Aan het feest van de Ruilverkaveling neemt heel Nederland deel Een kwart eeuw geleden kwam er 'n belangrijke wet in ons land tot stand (Van onze landbouwmedewerker) EEN KANKER IN ONZE LANDBOUW", noemde dr W. H. Staring, land bouwkundige in de tweede helft van de 19e eeuw, de slechte perceelsindeling in uitgestrekte streken van ons land, maar deze kanker bleef voortvreten tot 1924, toen de Ruilverkavelingswet tot stand kwam, op grond waarvan thans al 25 jaar lang op doeltreffende wyze door middel van verkaveling der gronden de renta biliteit der bedryven is verhoogd. Hoewel er aanvankelijk nogal tegenkanting bestond tegen de nieuwe opvattingen, is binnen het genoemde tijdsbestek een algehele ommekeer ingetreden. uitvoering van de ruilverkaveling heeft In de eerste tijd namelyk veel tegenkan ting ondervonden, enerzijds als gevolg het conservatisme onder de betrokke- anderzijds als gevolg van het stelsel der wet, welke voor een ruilverkaveling principe op vrijwilligheid berust) .dubbele meerderheid" eiste Over van elkaar vervreemde familieleden i. Het gaat in de taal al net zo als onder de mensen. Wanneer men een familielid jarenlang niet heeft gezien, kent men hern of haar ternauwernood meer. Ja, zelfs zyn er verhalen, waaruit we kunnen horen hoe verwanten elkaar zelfs hele maal niet meer herkennen, wat in de tijd van de 19e-eeuwse romantiek tot aller lei griezelige vergissingen aanleiding gaf, vooral wanneer het een broer en zuster betrof, die op elkaar verliefd werden Zulk een vaart loopt het nu in de taa! niet, maar zonderlinge moeilijkheden om twee verwante woorden te herkennen-, zijn er toch heel wat. Zéér groot worden deze, wanneer de ene taal ze van de an dere overnam, maar ze op eigen wijze uitsprak. Daar hebt u b.v. het Franse bossema'n, dat niets anders is dan 'n verbastering van ons woord bootsman en het woord be au pré, dat letterlijk zou kunnen betekenen mooie weide, maar in derdaad een verbastering is van ons woord boegspriet. Trouwens, in het ver keerd begrijpen van een tekst in een vreemde taal zyn vertalers toch altijd sterk geweest. Nog onlangs moet het op een examen zyn voorgekomen dat „une bonne au-baine" (een mooi buitenkansje) werd vertaald door „een dienstmeisje in het bad" (une bonne au bain). Hier was de verwantschap tussen de twee teksten echter nog verder te zoeken dan LEZERS SCHRIJVEN ONS: Over "t slachten voor de komende feestdagen Telkenjare komen er bij de Neder landse Vereniging tot* Bescherming van Dieren uit alle delen van het. land klach ten binnen, dat kleine dieren., als pluim vee- en konijnen, op vaak afschuwelijke wyze worden gedood Het is wel voorge komen, dat ouders aan kinderen van 1012 jaar opdracht gaven om konijnen met dun touw of ijzerdraadjes in de schuur op te hangen. Toen een jongen, die daaraan met weerzin gehoorzaamde, ongeveer 3 uur zijn vader mededeelde maar aan zijn achterpoten". Ook zijn Dierenbescherming gevallen bekend, dat konijnen levend werden ge vild en kippen dito werden geplukt. Dierenbescherming vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat men feest kan vieren en met name het grote Vrede-feest van een dergelijke executie aan weerloze dieren heeft volbracht of heeft laten vol brengen en dan nog wel door kinde- Er zyn in ons land verschillende abat toirs, waar men tegen zeer geringe prys de dieren kan laten slachten en het vlees wordt dan ook nog door deskundigen ge keurd. Men kan zich uiteraard ook voor het slachten van dieren vervoegen by bonafide poeliers. Dierenbescherming wijst er voorts nog op, dat om. het ophangen van konynen en het levend plukken van kippen en dergelyke voor de Wet strafbaar is. Meer dan anders en wel in verband met de zeer vele klachten-, die in 1948 Dieren bescherming hebben bereikt zal'door onze inspecteurs nauwkeurig hierop wor den toegezien. Ook de politie is ten op zichte van- dit toezicht haar sterke bond genoot. WENKEN De instrumenten voor het slachten (mes, hakmes, bijl) m-oeten scherp en zonder scharen zyn. Is bedwelming on mogelijk, dan zorge men er voor, dat na de halssnede de kop niet naar beneden hangt. Zolang bloed iiï de hersenen is, leeft en voelt het dier- By een opgerichte kop, waarbij de snywond van de hals naar beneden ligt, sterft het dier spoe diger, daar het bloed dan uit de herse nen kan afvloeien. Gevogelte: Waar de kopvorm het toe laat, bedwelme men door een krachtige slag met een houten hamer, op de door een tafel gesteunde kop en snijde daarna dit lichaamsdeel af. Voor gi;ote vogels, als ganzen, verdient het aanbeveling, deze van te voren- zo in een zak te doen, dat alleen de kop er uit steekt. Is be dwelming onmogelijk, dan snijde men met een scherp mes snel de kop af. Vissen: Men bedwelme met een krach tige slag op de door een vaste onderlaag liggende kop en snijde dan dat lichaams deel af. Wanneer de vis bestemd is om met de kop te worden opgediend, dan snijde men na de bedwelming de wervel kolom achter de kop door. Pas daarna mogen vissen worden ontschu'bd. Paling vatte men aan met een droge doek en behandele ae overigens als an-, defe vissen. Nooit legge men ze levend in zout of azijn en nimmer mag de huid er af getrokken worden-, als ze nog le vend zijm. Schaaldieren: Kreeften, krabben en garnalen dompele men onder in kokend zout water en houde ze ondergedompeld tot ze levenloos zijin. Met het oog op de afkoeling van het water neme men niet teveel in een pan of ketel. Nooit mogen ze met koud of lauw water worden op gezet, Pas na de dood mogen, waar nodig, denen vast, zodat het hoofd naar beneder. hangt, en geve dan met een stevig stuk hout, b.v. een niet te lichte hamersteel, een krachtige verticale slag op het ach terhoofd, achter de oren- Daarna late men ze verbloeden. Wanneer men geen routine heeft, wende men zich zoais gezegd tot een te goeder naam en faam bekend staande poelier of tot het gemeentelijk abattoir. Transport: Gevogelte moet men onge bonden in een net met een vaste bodem vervoeren en vissen in water. Is dit laatste niet mogelijk, dan late men ze door de verkoper op de boven aange geven wijze bewusteloos maken en uit bloeden. Afd Leiden. Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren. HUISSLACHTINGEN Het stukje in de N.L.C.' van 25 Novem ber, „Nu willen de Zeeuwen wel cen traal slachten", acht ik misplaatst. Dat de Zeeuwen destijds moord en brand hebben geschreeuwd, toen men hen wilde verplichten, centraal te slacn- ten, kan ik volkomen billijken. Weet U. dat het thuis-slachten op een boerderij in het najaar of de winter in grote delen van ons land een feestdag is in het plat telandsleven? Dat het voor velen een eeuwenoude traditie is, die zy niet graag willen missen. Dat ten tweede het trans port bij vele boeren, en zeer zeker bij de landarbeiders een rol speelt, om nog maar niet te denken aan de kans op verwisse ling der afvallen en mogelyk ook var. het varken by centraal slachten. Ten derde, dat een centrale slachtplaats vaak voor de huisslachter is gelegen in 'n andere keuringskring van vee en vlees, dan waar onder hy ressorteert, zodat hy dubbel keurloon heeft te betalen en bovendien nog invoerrechten van de ene keurings kring in de andere. Weet U, dat de huisslachters niet om subsidie hebben gevraagd, doch dat deze van overheidswege zonder meer op alle varkens, die worden geslacht, wordt ver strekt, dus ook subsidie op varkens, be stemd voor huisslachting. Men dient echter te bedenken, dat de Zeeuwen by het om het hardst lopen naar de centrale slachtplaats en dit doen alle boeren en landarbeiders in Nederland, evenveel recht hebben als iedere consument, voor iedere hoeveelheid varkensvlees, die hij by de slager koopt, deze subsidie even eens ontvangt. Waarom zou de boer of landarbeider duurder varkensvlees moe- in de gevallen, die ik ga bespreken. Is er b.v. iets eerbiedwaardigers te be denken dan een gr ys aard? En toch is dit niet altijd zo geweest. In de taal der middeleeuwen had het woord een ongun stige betekenis. Het kan zelfs wel zijn dat het wóórd met grisen, dat o.a. grijns lachen betekende, in verband staat en het beduidde een oude paai of knorre- Met ons „wijf' is het juist omgekeerd gegaan. In het middel-Nederlands had het geen minachtende betekenis, wat trou wens duidelijker wordt, indien men aan het Engelse wife en het Duitse Weib denkt. Het woord vrouw dat we thans eenvoudig als tegenstelling van man bezigen, was vroeger de benaming van een gehuwde adellijk dame. Dit is nog enigszins te bemerken aan de uitdruk king „Vrouwe die of die', voor een echt genote van een voornaam man. Niemand die tegenwoordig bij het woord kastelein aan iets anders dan een herbergier denkt. Toch zal het stellig wel eens iemand getroffen heb ben, ook al wist hij de afkomst van het woord niet, dat het zoveel overeenkomst met kasteel vertoont. Dat behoeft niet te verwonderen, want de oorspronkelijke betekenis is niets anders dan slotvoogd, kasteelheer. Immers Vondel zegt nog in zyn vers: ..Huigh de Groots verlossing": Gewelf van wallen, dubble gracht, Ontruste honden, wacht bij wacht. Beslage poorten, ysre hoornen, Geknars van slotwerk, breede stroomen. End' onvermurwde kastelein Verzekerden op Loevestein Den Grooten Huigen, buiten duchten, Van in der eeuwigheit t'ontvluohten. En nu zal de schrandere lezer wel in zien, dat Hugo de Groot er de man met naar was om van tijd tot tijd een pieren- verschrikkertje te gaan nemen bij een „kastelein", die dan wegens vrees voor een verminderde klandizie onvermurw baar zou zyn geworden. Nu we bij de herbergier te land zijn gekomen, denken we natuurlijk ook aan de herberg. Ook dit woord kent zijn ouder familie lid niet meer. Want het eerste deel ervan is heir (leger). In de oude tyd is het een kamp geweest voor het leger; later werd het een plaats of huis om te over nachten en langs deze weg kon het ten slotte tot de betekenis „kroeg" komen. Ook het woord tronie hoort in deze groep van elkaar ombekende familiele den thuis. Niemand is er tegenwoordig bijzonder mee gevleid, wanneer men het over zyn tronie heeft, te minder omdat men er zo licht een paar andere letter grepen vóór denkt en het woord zo uit breidt tot boeventronie. Maar in vioeger tijd kon het woord ook een verheven ge laat aanduiden. Vondel zegt b v. in „Luci fer", het schoonste drama dat hij schreef, wanneer hij Appollion het uiterlijk van Adam en Eva in het paradijs laat be schrijven, nadat deze het aardse Para dijs in ogenschouw heeft genomen: Geen schepsel heeft om hoogh mijn oogen zoo behaeght Als deze twee omlaegh Bezit het lijf iets schoons, dat vint men hier by een. Een Godtheit geeft haer' glans door 's menschen oogen heen. De redelycke ziel komit uit zyn trom Daarentegen komen ln hetzelfde drama deze regels voor, waar Lucifer zyn die naar Belial beschrijft: Ga hene, en overlegh dit stuck met Belial: Het moet er duister zyn, daar hy ver dolen zaL Zyn troni, gladt vernist van veinzen en bedriegen, In 't mommen niemant kent, die haer voorbij kan vliegen. Maar de ongunstige betekenis heeft het ten slotte gewonnen. In dit drama komt ook nog het woord gading voor, dat wy thans gebruiken in de betekenis van zin of lust, wanneer we b.v. zeggen dat iets niet van onze gading is. Maar in Vondels Tyd heeft het een geheel andere betekenis, wat blijkt uit de regels, die Apollion in de mond worden gelegd om de verhouding van Adam en Eva te beschrijven: Hoe arm is eenigheit! wy kennen geen gespan de stedeling? Nu deze regeling door de overheid getroffen is, kan ik het toejuichen, dat een land arbeider, die zich vaak veel moet ontzeg gen om een varken vet te mesten, een; een buitenkansje heeft, dat hy tot 4 Dec. nog een toeslag ontvangt van f .52 per kg geslacht gewicht RUpwetering T. J. v. d. Heden jongk- n' man, Helaes! wy zyn misdeelt: wij weten van geen trouwen, Van gade of gading, in een hemel, zonder vrouwen. Hier heeft het woord de betekenis van: paring- Ten slotte laat ik Hooft nog even aan 't woord in zyn Nederlandse Historiën, waar hij van Alva zegt: „dat deze den Am- miraal (Hoorne) met „eeven onaar- dighe" beveinstheit onthaalde". Maar dit „onaardigh" is een afleiding van on- aard (vgl. onmens, onkruid, ondier) en betekent: gemeen, laag. Het woord zwager betekent bij hem: bloedverwant, vandaar nog het oude werkwoord: verzwageren. Met het woord zwager is het al heel zonderling gegaan. In de middeueeuwen betekende het: schoonzoon. Het woord sweer, dat een samentrekking van sweger (zwager) is, had de betekenis zowel van schoon vader, schoonbroeder als neef; sweger betekende schoonmoeder. Was wel een lastige geschiedenis als je zwager tevens je schoonmoeder kon Een volgende maal nog meer over zul ke zonderlinge verwanten. Den Haag. Dr F. C. Dominicus Er is nu een zó grote aandrang van de zijde der grondgebruikers, aldus verklaar de ons de heer Ir P. Mesu, directeur van de Cultuurtechnische Dienst te Utrecht, dat wij zelfs niet snel genoeg aan alle aanvragen kunnen voldoen. Dit is een uitspraak en constatering van een feit, welke op zichzelf al een geluk wens betekent voor de jubilaris: de Ruil verkavelingswet bestond namelijk op 31 October van dit jaar precies een kwart eeuw en op 1 December 1924 trad zij in werking. Deswege verdient zij in 't zil ver te worden gezet, in de dubbele zin des woords, want het is buiten kijf, dat door toepassing van ruilverkaveling het rende ment van de Nederlandse bodem belang rijk is toegenomen. „Wat de bodembewerker per uur pro duceert heeft bij goede verkaveling meer waarde dan by een ondoelmatige versnip pering van de grond. Immers, naarmate de grond in betere cultuurtoestand ver keert, wordt deze intensiever geëxploi teerd en eist hij ook meer productieve arbeid." Ir Mesu spreekt met groot enthousiasme over de werkzaamheden van zyn Dienst en deze kleine, beweeglijke man past eigenlijk niet op een prozaïsch bureau van een overheidsinstelling, waar men in een stad als Utrecht zich zo ver ver wijderd gevoelt van het platteland en zijn bewoners. Maar Ir Mesu heeft dit contact bij lange na niet verloren. In tegendeel, de perceelsindeling van Neder lands bodem is voor hem geen gesloten boek en met verve en vuur verhaalt hy over de resultaten, die in de afgelopen 25 jaar ten bate van het gehele Nederlandse volk zyn verwezenlijkt. We behoeven slechts een blik te slaan op de vele kaar ten die gedeelten van ons land in beeld brengen: een ontzaglijke versnippering in het verleden, een efficiënte herverdeling sindsdien over grote maar nog niet groot genoeg oppervlakten. Schamel resultaat Sinds 1924 zijn 67 blokken met een to tale oppervlakte van 43.000 ha aan ruil verkaveling onderworpen. Wanneer men echter uit de mond van de heer Mesu verneemt, dat de Cultuurtechnische Dienst, die sinds 1935 met de uitvoering van het werk is belast (vóórdien ge schiedde het door verschillende instan ties) op den duur een capaciteit van 15— 20.000 ha per jaar hoopt te bereiken, dat in 1948 rond 9.000 ha werd verkaveld en in 1949 vermoedelijk de 10.000 ha wordt gehaald, moet men wel tot de conclusie komen, dat de 1800 ha welke in de afgelo pen 25 jaar gemiddeld per jaar zyn be werkt, nog maar een schamel resultaat ïen. Hierbij moet echter worden be dacht, dat tussen 1925 en 1938 practisch gesproken niets tot stand is gebracht. De De huizenbouw te Alphen aan den Rijn vordert goed Maar ook dan niet alles suikergoed en marsepein In het begin van dit jaar werden ln Alphens raadzaal van de tafel van B. en W. tamelyk optimistische klanken ge hoord over de op-stapel-staande woning bouwplannen. Tal van fundamenten wa ren gelegd, maar in de bouw zat des tyds zó weinig schot, dat menigeen de zaak wat somberder bezag. Het moet thans echter toegestemd worden (het gaat niet licht tè gauw), dat flink op geschoten is. De huizenblokken in het Oosthoekdorp raken zo zoetjes-aan alle bewoond. Dit geldt met name voor de rijen in de Brit- (enrustsrtnaat en Zaterdag as. zullen in dit „nieuwe land" door de heren Bos en Van Egmond de eerste winkels (groenten en fruit en zuivelproducten etc.) worden geopend. Er zyn huizen by voor dubbelbewoning, óók voor grote gezinnen. Over de constructie wordt hier niet geklaagd. De duplex-woningen zyn later vry eenvoudig voor enkel-bewo- ning om te bouwen. Alle delen der gemeente (Alphen, Oud- Aarlanderveen en Oudshoorn) krijgen hun portie. En zo treffen we aan de Lage Zijde vry uitgebreide woningbouw aan tussen de Jongkind! Coninekstraat en de Van Boeteelaerstraat. Het zyn hier on geveer 60 woningen (met enkele win kels), die worden gebouwd aan nieuw aangelegde straten. Een geheel nieuwe wijk ontstaat. De Alphenaren weten langzamerhand de weg niet meer in eigen gemeente. We sahreven het reeds, ook Oudshoorn krijgt zijn deel. Hier concentreert zich momenteel de bouw op de Ruysdael- straat, die straks een secundaire ver keersweg zal vormen (Herenweg naar Rijnbrug). We schatten, dat hier een der tigtal woningen zyn verrezen en nog verrijzen. En toch: ook in Alphen blijft de wo ningnood. Minstens 400 huizen kunnen direct nog worden toegewezen, als de mogelijkheid daartoe aanwezig was. Van majeur naar mineur gegaam, volgt nu de schrille dissonant. Aan de Jan Luykenstraat staat een aardig rijtje wo ningen. Het zyn huisjes voor kleine ge zinnen, bijv. voor oudjes, en ze zyn dan ook geplaatst irn de vorm van een hofje. Om die huizen is al heel wat te doen geweest, want de constructie noemt men buitengewoon slecht: „Lekkages van on deren en van boven. Kelders met 15 cm water. Als men de vloeT sohrobt, blijkt dat men met een zandspecie te maken Douane plukt minder van onze militairen f 100 (vroeger f 25) vry van invoer rechten Militairen, die uit Inonesië repatriëren, zullen voortaan behalve de reeds van invoerrechten vrijgestelde artikelen, voor een kleinhandelsprijs van f 100 aan goe deren in Nederland mogen invoeren. Tot- dusver bedroeg dit bedrag f 25. De Band Nederland-Indonesië, de Bond militairen uit Indië en Voor onze mili tairen overzee hebben minister Drees hedenmorgen per telegram verzocht deze gunstige regeling met terugwerkende kracht te willen verlenen en reeds door gerepatrieerde militairen betaalde voerrechten te doen restitueren op basis van de nieuwe regeling- heeft inplaats van met beton." Het komt voor, dat de brandstoffen op een slaap kamer geborgen zijn of buiten staan. Men meent, dat hier met de belangen m de woningzoekenden is gesold op zeer laken wyze. Intussen is aan de be- oners grondige verbetering toegezegd, aar ze staan er sceptisch tegenover. Er zyin reeds meer beloften gedaan Daarbij vergeleken betekent het niets, dat een huizenblok aan de Brittenvust- straat voor de helft uit geverfd is. Over 't algemeen is de waardering hiervoor maar zéér matig of nihil. Maar dit be treft het uitwendige. Binnen de muren behoeven de bewoners geen parapluie op te zetten. Kotalla wederom tot de doodstraf veroordeeld De ex-commandant van het kamp te Amersfoort. J. J. Kotalla, werd gisteren door de Byz. Raad van Cassatie tot doodstraf veroordeeld. Ook het A'damse B.G. had hem die straf opge legd. Verd. had in het kamp gevangenen mishandeld en vermoord. Voorts werd de 57-j. SS-er J. O'oerle, e in hetzelfde kamp eveneens gevan genen had mishandeld en vermoord, tot 20 jaar veroordeeld (vonnis B.G. 15 jaar). De zaak tegen de Amersfoortse kamp bewaker E. E. Alscher, een 61-j. Duitser werd verwezen naar het Haagse „B.G." (vonnis B.G. 10 jaar). De 53-jarige SS-er E. Brahm, Duitsers van geboorte, die zich ook als bewaker in hetzelfde kamp had misdragen, kreeg levenslang (vonnis --G. 20 jaar). De p.f. had de doodstraf êC~1St56-j. SS-er H. H. Wolff a die als bewaker in het kamp Vught de bynaam .Kerstmannetje" verwierf, hield levens lang. De R.v-C. verminderde de straf teger. de Duitser F. H. Holbeek, die deelnam executies van verschillende Neder landers, van 18 jaar tot 12 jaar (m.a.). De zaak tegen de Duitser Th. J. Vogt. die wegens het ter dood brengen van Nederlanders door het B.G, te Leeuwar den tot 10 jaar was veroordeeld, werd het A'damse B G. Geen blinde gehoorzaam heid aan „ambtelijk bevel" BUz. R.v.C. maakt opnieuw zyn standpunt bekend. De Byz. R- v. C. heeft gisteren een zeer uitvoerig arrest in de zaak tegen de Duitser F. Neubach-er, opnieuw zyn standpunt bekend gemaakt ten aan zien van het regelmatig door .requiran- ten en advocaten gedane beroep op „ambtelijk bevel". De R.V.C. is namelyk van oordeel, dat beroepen op ambtelijk bevel in geva! mooFd of executie, verricht door Duitse ondergeschikten, niet kan worden vaard. Het Duitse militaire wetboek namelyk stelt uitdrukkelijk vast, dat de verantwoordelijkheid voor zyn daden blijft bij de dader zelf, ongeacht de ge geven bevelen. Het „Befehl ist Befehl" wordt door verschillende Duitse „Kom- mandatura" tot in 1943 verworpen en zi. verklaren, dat het Duitse militaire rechi geen blinde, doch alleen „sehende" ge hoorzaamheid kent (meerderheid in oppervlakte èn meerder heid van het aantal eigenaren). Dit be ginsel onderging in 1938 wijziging, toen men zich baseerde op vrijwillige ruilver kaveling óf bij meerderheid van opper vlakte óf bij meerderheid van het aantal betrokken eigenaren. Welke grote wyzi- ging zich daardoor in de verkaveling deed kenmerken, blijkt hieruit, dat vóór een oppervlakte van 9.000 ha er aan werd onderworpen (in 14 jaar tijds) tegen eenzelfde oppervlak in 1948 alléén. Op het ogenblik zijn er 45 blokken met ;n gezamenlyke oppervlakte van 53.000 i in uitvoering en voor niet minder dan 219 blokken met een totale oppervlakte 222.000 ha is ruilverkaveling aange vraagd. Dit betekent, dat bij de huidige snelheid van werken zeker 20 jaar en by opvoering van het werk tot 20.000 ha per jaar toch nog tien jaar met de uit voering der werkzaamheden is gemoeid. Productie/ In verband met de snelle toeneming in onze bevolking kan het werk van de Cultuurtechnische Dienst op dit gebied niet genoeg naar waarde worden geschat. Ruilverkaveling betekent vergroting van de productiemogelijkheden van de bodem. deze vergroting is juist nu van uiter mate groot belang. Hoe meer producten eigen bodem, hoe minder invoer uit het buitenland nodig is, des te meer be sparing op deviezen; hoe goedkoper ook de productie per kilogram graan wordt, hoe lager de prys kan zijn voor de tarwe de melk, des te steviger wordt de po sitie van ons land in de concurrentie strijd op de wereldmarkt. De Minister van Landbouw dringt steeds weer aan op méér en goedkopere productie. Welnu, door ruilverkaveling kan ter bereiking dit doel hieraan zeer belangryk wor den meegewerkt. .Zonder ruilverkaveling is een goed» landbouwproductie vrywel niet mogelyk", verklaarde de heer H. D. Louwes, voor zitter van het Kon. Ned. Landbouwcomi- té in de jaarvergadering, die dezer dagen Den Haag is gehouden. Zal ruilverkaveling eventueel uit een oogpunt van algemeen belang verplich tend worden gesteld? „Het principe berust op vrijwillig» grondslag", maar aldus antwoordde Ir Mesu op de door ons gestelde vraag indien geen overeenstemming zou worden verkregen in gevallen, waarin uit een oogpunt van algemeen maatschappelyk belang de ruilverkaveling zeer noodzake- is, kan de Minister van Landbouw haar van boven af opleggen. Dit wil niet zeggen, dat men daartoe zonder meer overgaat. Nog onlangs is een voorgeno- ruilverkaveling in Castricum afge stemd door de belanghebbenden. Daar- kwam een onverwacht eind aan een paar jaar voorbereiding, doch wy zyn overtuigd, dat de boeren over enkele jaren wel met een nieuw verzoek zullen terugkomen. Wanneer de percelen op on doelmatige en onregelmatige wyze ver spreid liggen, dringt langzamerhand het besef wel algemeen door welke econo mische voordelen met een betere verde ling gepaard gaan: er kunnen meer sloten worden gemist (dus landaanwinning). Demping daarvan betekent onder andere minder last van schadelyke planten en dieren, betere afwatering, waardoor het ie verbotslakje minder gelegenheid krygt zich te verspreiden en de leverbotziekte by schapen (welke vooral nog veel voor komt in Noord-Holland) wordt tegenge- Nu de mechanisatie van de land- "BuiiveenAveLinoe'n in ncDtBLAfiD C-r bouw op weg is, betekent ruilverkave ling ook meer gelegenheid rot het doel matig gebruik van machines. t is een verheugend verschynsel, dat de Ruilverkavelingswet nauwelyks meer enige propaganda behoeft. In 25 jaar tyd* heeft de boerenbevolking er de voordelen geplukt, die het gehele volk mede ten goede zijn gekomen en wy wachten op de dichter, die als tegenhanger van Poot er de lofzang van zal zingen: Geen groter winsr, geen beter goed. Dan land in juist verdeeld formaat! verkavelen werd zó kort vergaderd. Tot heel het land tot één hofstee was genaderd. Ned. industrie levert straks 25 locomotieven De president-directeur van de Ned. Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, kwam gisteren in New York aan Hy zal ontwerpen voor electrische loco motieven met baangedreven assen bestu deren. Westinghouse Baldwin te Pitts burg levert de tekeningen en 25 van deze locomotieven worden in Nederland ver vaardigd. Werkspoor neemt de mechani sche installatie en Heemaf het elec trische gedeelte voor haar rekening. En kele delen, die uitsluitend in de Ver. Staten worden gefabriceerd, moeten wel licht geïmporteerd worden. Daarover zal ir Den Hollander besprekingen voeren. Ook zal hy het Amerikaanse spoorweg wezen bestuderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3