Jticuiuc £ciJtsrijc (Touraiti Sowjet-blok doet aanval op Nederland te Lake Success Wist U MAANDAG 5 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: TeL 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTENƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIBNƒ0.18 per millmeter. (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7986 DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stastvastlcfc Is (jfieMtoen myn bert ia teglienspoet" Manoeïlski voorspelt burgeroorlog op Java De Oekraïne en de Sowjet-Unie hebben te Lake Success een felle aanval op Ne derland gedaan en tevens de republiek een veeg uit de pan gegeven, waarbij tegelijkertijd aankondigden, dat er in Indonesië een burgeroorlog zal beginnen van dezelfde soort als de guerilla in Griekenland. Een en ander speelde zich af in de politieke commissie ad hoe van de Verenigde Naties naar aanleiding van een door India en 15 andere New-Delhi-Ianden voor gestelde resolutie, waarin de overeenkomsten der Ronde Tafel-conferentie worden toegejuicht. De Oekraïnse afgevaardigde Dimitri Manoeïlski diende echter een geheel der voorstel in met het doel de hele zaak uit te stellen en een speciale com: sie van de Veiligheidsraad te laten derzoeken of de gesloten overeenkom sten wel de werkelüke onafhankelijkheid van Indonesië waarborgen. Hy betoogde, dat „de door de Neder landers ontketende oorlog met steun de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkryk tegen het Indonesische volk nog met onverminderde felheid voort- De overeenkomsten noemde hy „eer rookgordijn voor de exploitatie van het land door Amerikanen en Britten." accoord was volgens hem gesloten door verraders van de Indonesische repu bliek. „De kliek van Hatta heeft alles aan de Nederlanders verkocht," zeide Manoeïlski en hy voegde hieraan de veelzeggende woorden toe: „Brede demo cratische kringen in Indonesië en verzetsbewegingen erkennen noch de gering van Hatta, noch de besluiten de Haagse conferentie. Delen van de In donesische strijdkrachten hebben bij drommen aangesloten by het verzet." De Sowjet-Russische afgevaardigde Tsarapkin ondersteunde Manoeïlski zeide, dat Hatta, Soekarno en Cochran hadden samengezworen om de vryheids- beweging te onderdrukken. De ovei komsten tussen Nederland en Indonesië zün geladen met ernstige politieke en mi litaire gevolgen, die Indonesië tot eer bedreiging van de vrede maken". Natuurlyk vonden de resolutie en df woorden van deze sprekers van verschil lende zyden bestrüding, o.a. van de Ne derlandse vertegenwoordiger Van Heu- Prof. Gerbrandy: „Laten Helfrich en ik het eens proberen' Onze regering zegt: Het is allemaal heel erg, r/aar het kan niet anders, dus prof. Gerbrandy op een vergadering van Rijkseenheid' te Leeuwarden vol gens een verslag van „Trouw", n.a.v. d< overeenkomsten der Ronde-Tafel-Con- 1 ferentie. De regering moet echter zeggen, gin| prof. Gerbrandy voort: „Wij kunnen niets anders" en dan heb ik daar één antwoord voor: „Laat de regering dan opstappen en laten admiraal Helfrich ik het eens proberen." In Soerabaja is de hel los Plundering en oproer aan de orde Zaterdag werd de gehele pasar van Soerabaja leeggeplunderd door een ge wapende bende van 100 man. By derge lijke overvallen, die meer voorkomen, gaat men volgens het volgende systeem te werk: Enige personen zoeken ruzie. Een menigte verzamelt zich en dan wordt er „bersiap" (een Maleise aanvalskreet) geroepen. Hierop werpt men zich op de verkopers. Zaterdagavond is de boerderij Dankmeijer door 20 bandieten geplun- derd. Een watertankauto van de politie is niet teruggekeerd. Zondagmorgen moest de politie het vuur openen op een menigte van 1000 man bij een demonstratie van betjakry- ders (driewielige fietsen voor passagiers- Vervoer). Vier personen werden gewond. De directeur van het kabinet van het staatshoofd van Indonesië verklaart thans, dat alleen de toelating van de T.N-I. de rust kan herstellen. Naar men weet loopt er reeds overal in Soerabaja T.N.I. rond. De onveiligheid is ontstaan, toen de Nederlanders er in toe- j stemden de gearresteerde T.W.I.-ers vrij te laten en hun wapenen terug te geven. Vliegtuig in Italië neergestort Minister Turpini komt er heelhuids af Tydens een landing in Cagliari (Italië) ls Zaterdagavond een vliegtuig, met aan boord de Italiaanse minister van Open bare Werken Umberto Tupini, neerge stort. Tupini bleef ongedeerd. Twee an dere personen werden licht gewond. Zal Labour ook in Australië verliezen Na 8 jaar aan het bewind te zyn l Zaterdag worden in Australië verkie zingen gehouden voor een nieuw Huis van Afgevaardigden, dat van 75 tot 123 zetels is uitgebreid. Men gelooft sterk, dat de verkiezingen, evenals de vorige week in Nieuw-Zes- land, een nederlaag voor de Labour-par ty zullen brengen. De verhouding der partijen in 1946 was: Labour 43, Liberalen 17. Platte- lands partij 12, Onafh. Labourpartij 2 en Onafhartkelij'ken 1. Labour is nu 8 jaar •an het bewind. Geheime Amerikaanse documen ten naar Rusland gesmokkeld? I Volgens een voormalige Amerikaanse legerofficier, die zich Jordan noemt en verklaart commandant van het vliegveld Great Falls te zyn geweest, hebben I Russische koeriers in de leen- en pacht- vliegtuigen, welke van Great Falls ver trokken, een hoeveelheid geheime Ame- rikaanse documenten, w.o. atoomgehei- men, naar Rusland gebracht. De democratische senator Bries i McMahon, voorzitter van de congrescom- I missie voor atoom-energie, heeft de staf van de commissie verzocht een onder zoek in te stellen naar de juistheid van de verklaringen van Jordan. ven Goedhart. Deze voerde aan, dat Ma- noeilsky zich aan de overeenkomst er gerde aangezien hy niet meer kon spre ken van het Nederlands-Indonesische geschil. Hy protesteeerde tegen de uitla ting „de kliek van Hatta" en achtte geen enkele reden aanwezig om het te betwy- felen, dat „deze Indonesische leiders de werkelyke vertegenwoordigers van volk zyn en dit lief hebben". Helaas is niet geseind of deze Neder landse vertegenwoordiger nog enkele woorden ten gunste van Nederland heeft gezegd. De Indische resolutie werd tenslotte met 43 tegen 5 stemmen goedgekurd. De Slavische landen stemden tegen, Zuid- Slavië, Uruguay, Haiti en Guatemala onthielden zich. De aangenomen resolu tie zal in het midden der week door de Algemene Vergadering van de V.N. be handeld worden en Donderdag of Vry- dag a.s. zal de Veiligheidsraad zich bezig houden met het rapport der Unci. Hatta komt de souvereiniteit halen Uit Karatsji meldt AFP, dat minister Stikker op de terugreis naar Nederland daar ter stede verklaard heeft, dat Hat ta naar Nederland zal komen om d€ souvereiniteit in ontvangst te nemen. SS-beul vraagt om de doodstraf Minder erg dan levenslang Een lid van het beruchte commando- Pieters heeft Zaterdag voor het Amster damse B.G. verklaard, dat hy graag ter dood zou worden veroordeeld. Hy had spijt van zijn wandaden en vreesde weer in de misdaad te zullen vervallen als hy in leven zou biyven. Bovendien vond hy de doodstraf minder erg dan levens lang; hy is 23 jaar oud. Het was A. J. F. van der Gouw, die deze merkwaardige verklaring aflegde. Al het ten laste gelegde het mishande len van onderduikers en Joodse gevan genen in het „Witte Huis" te Loos- drecht gaf hij grif toe en hij protes teerde er tegen, dat een bepaald geval niet in het proces-verbaal was vermeld. Ook vulde hy getuigenverklaringen aan. Een psychiater noemde v. d. Gouw een neurotisch psychopaat, maar de ver dachte antwoordde, dat de psychiater tot het uitschot van de wetenschap be hoort. Er stonden Zaterdag nog drie andere leden ran het commando terecht, allen beschuldigd van mishandeling en soms van het doodschieten van Nederlanders. Het waren de 23-j. Amsterdammer H. Duisterhof, de 27-j. H. H. Koelemy uit Leiden en de 26-j. J. A. v. d. Stel uit Am sterdam. Zy gaven niet zo gemakkelyk toe en tegen Duisterhof riep een vrouwe- lyke getuige uit: „Je moest je schamen, dat je zo staat te liegen; ik zou je kop wel willen afhakken." De zaak wordt Zaterdag a.s. voort gezet. Invalide voetganger op de Leidseweg aangereden Op de Leisestraatweg nabij de Zijdê- laan te Wassenaar is om 7 uur Zaterdag avond de 80-jarige invalide voetganger J. L. E., gewoond hebbende aan de Hyacintweg te Wassenaar die met be hulp van twee stokken liep, bij het over steken van de ryweg door een zeswie- lige tankauto aangereden. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en is tijdens het transport naar het Haagse ziekenhuis aan de Zuidwal overleden. Getuigen wordt verzocht zich te melden bij de Verkeerspolitie, Alexanderplein 15, Den Haag. Regering geeft de gard Na een maand het varkensvlees reeds 44 cent per kilo duurder Vegetariër worden thans nog enige uitwijkings mogelijkheid t 1.99 per kg hetgeen met aftrek van de subsidie van 14 cent een „kostprijs" van f 1.85 maakt. Tot Zaterdag betaalde hij f 2.05, kreeg f 0.55 subsidie, zodat zyn inkoopsprijs f 1.50 was. Het ligt in het voornemen de subsidie langzaam te laten zakken tot het, midden Februari geheel afgeschaft zal zijn en de kostprijs dus f 1.99 zonder meer zal be dragen. Het aanvankelijke schema, dat voorzag een zodanig verglijdend subsidie, dat ;t in Februari a.s. nog 35 cent zou be dragen, is dus wel zeer schielijk ver- De Zaterdag aangekondigde verhoging m de prijs van varkensvlees en daar uit bereide vleeswaren is vandaag van kracht geworden en bedraagt gemiddeld 44 cent per kg- nieuwe maximumprijzen staan ver meld in de St-crt en in het voedselvoor zieningsblad van Zaterdag. Ze bedragen: Voor varkensvlees: fricandeau, magere lappen f 3.60, carbonade f 3 30, vet spek, kinnebaklappen, vette lappen en rauw vet f 2.30, vers mager spek f 2.50, poulet eh gehakt f 2.20, po en staarten f 0.80. Voorwaardelyk goedgekeurd varkensvlees mag tegen ten hoogste voor f 1.95 per kg worden verkocht. Voor vleeswaren, uitsluitend be reid uit varkensvlees, gelden de volgen de maximumverbruikersprijzen per 100 gram: bacon met zwoerd f 0 36, bacon zonder zwoerd f 0.40, blaasham f 0-53, boe- renham f 0.46. gedroogd en gerookt vet spek, vet pekelspek f 0.27, gerookt ma ger spek zonder zwoerd f 0.36, gerookt mager spek met zwoerd t 0.33, mager pekelspek f 0.29. procureurspek f 0.42, gekookte achterham f 047, gekookte schouderham f 0 43, gekookte staartham f 0-52, hampunten en nootham f 0.44, rauwe staartham f 0.51, verse worst, uit sluitend bereid uit varkensvlees f 0.30. De prijzen van varkensvlees zyn nu ongeveer even hoog als die van rund vlees. de stijging der rundvleesprijzen heeft de regering als doekje voor het bloeden medegedeeld, dat de sterk ver laagde prijs van varkensvlees de moge lijkheid bood de gezinsuitgaven te be perken door een verschuiving van de consumptie van rundvlees naar varkens- een maand is deze uitwijkmogelijk heid reeds vervallen en we worden thans zoet gehouden met een verlaging van de suikerprijs, die inmiddels echter nog niet afgekomen. Er zit dus niets anders op n nu uit te wijken naar het vegeta riërschap. In aansluiting op deze berichten ver neemt de Nieuwe Leidsche Crt., dat de prijsverhoging voor varkensvlees gevolg is van de plotselinge verlaging de Overheids-subsidie van 52 cent per kg koud geslacht gewicht op 14 cent. Dit vanwege het feit, dat de regering de financiële consequenties niet aankon van een toeslag van 52 cent, die het voor dehuisslachters aantrekkelijk maakte hun dieren in massa van de hand te doen. Onder de huidige prijsverhoudingen zal de aardigheid er wel af zyn. De slager betaalt nu een prijs van Naar wy vernemen maakt deze „var- kenskluif" een punt uit van de agenda de hedenmiddag te houden minister raad. De beslissing is n.I. genomen tegen de zin van de heer Mansholt, op aandrang partijgenoot-ministers van deze be windsman. De juwelierswinkel i juwelier b Koningin bij jubilerende Toneelschool HM. de Koningin heeft Zaterdagavond de feestvoorstelling t.g v. het 75-jarig be staan van de Amsterdamse Toneelschool in de Stadsschouwburg aldaar bijgewoond. In de pauze onderhield zy zich met ver scheidene leden van het curatorium en het erecomité. „Nationale feestdag niet opheffen" De nat. federatieve raad van het voor malig verzet en het bestuur van de Ned Ver. van ex-pol. gevangenen hebben de Koningin, minister Joekes en de Stichting van de Arbeid telegrafisch medegedeeld, dat zij het betreuren, dat de minister het opheffen van de natio nale feestdag op 5 Mei overweegt. De Stichting van de Arbeid werd ver zocht, de minister afwijzend te advise ren. Men acht de nationale feestdag te belangrijk dan dat die zou mogen samen vallen met de Koninginnedag, die een ge heel ander karakter draagt. Dit jaar werd de datum van 11 November, die internationaal wordt herdacht, in ons land geen paar minuten stilte waardig gekeurd. Hiermee vergelijkt men de voorgestelde maatregel. Horlogemaker met pistool Klant verstoorde een roofoverval. Zaterdagmiddag drongen twee mannen :n horlogerie in de Pieter de Hooch- straat te Amsterdam binnen. De eige- die de winkel binnenkwam, werd een pistool gedwongen naar zyn atelier terug te keren. Een der mannen sloeg hem met een scherp voorwerp op het hoofd. De horlogemaker viel op de grond en kreeg ook met liet pistool nog een klap. Op dat moment kwam echter een vrouwelijke klant binnen en de twee daders verlieten ijlings de win kel- De 55-j. winkelier trachtte de rovers nog te achtervolgen, maar zij waren spoedig op de fiets verdwenen. De win kelier is in het Wilhelmina-gasthuis op genomen. De mannen lieten een akten- in het ongeladen pistool in de win kel achter. „Opstelling der troepen" voor over dracht souvereiniteit Partijraadsvergadering als stafbespreking (Van onze parlementsredacteur) Met de behandeling der souvereiniteitsoverdracht, die morgen in de Tweede Ka- begint, komt de grote slag in zicht. Dat er een scherp debat zal ontstaan lijdt geen twijfel. Wat opvalt is daarbij wel allereerst de beperkte tijdsduur op Don derdag moet de zaak af zijn en de wetenschap, dat elk amendement der leden de Regering naar haar oordeel zou nopen, het voorstel terug te nemen. hebben nog steeds kracht en, zelfs De Regering acht dit noodzakelijk ter voorkoming van niet nader omschreven buitenlandse repercussies en zo vecht dus de Kamer met het pistool op borst, wat voor een parlementaire be handeling een ongewenste situatie i noemd moet worden. Maar verzuimd regeling te treffen met Mohammed Hatta om zelfs kleine wijzigingen a< brengen, zonder het gehele project ii te brengen. En dat nog wel, terwijl Hatta hiertoe geneigdheid heeft loond! De Nederlanders echter wilden hiervan niet weten- In de partijraden zijn de stafbespre kingen gehouden. Zyn wy wel inge licht, dan zal by de PvdA geen enkel Kamerlid afwijken van het partystand punt. De positie van de Kroon zal van deze zyde gedekt worden met een be roep op het amendement-Tilaunus, strek kende tot vervanging van het begrip „hoofd der Unie" door de „Kroon der Unie". Hiermede zal men dan hopen in de Grondwet te omzeilen. Grap pig detail.: in de partijraadsbespreking ontbrak.... prof. Schermerhorn. De WD heeft het moeilijker, zeerste ontvankelijk voor de humanitaire de formeel wettelijke zijde, heeft t daar gemeend, dat slechts een komen kennis van feiten, betrekking hebbend op eventuele consequenties vol doende is, om een oordeel te vormen. Min. Stikker een bericht in de Nieuwe Courant laat daarover weinig twyfel bestaan komt terug, althans mede op verzoek van zyn party. Hoe weinig gebruikelijk dit ook moge zijn, by de PvdA hebben de partijministers meer dan eens voorlichting gegeven, zij het waarschijnlijk ook met behoud van in ambtsgeheim. Wy hebben reden te geloven, dat een •er serieuze zedferitiek in de WD plaats heeft De oude liberale idealen DAT in Mei a.s. in de Jaarbeursge bouwen een Utechtse middens tandsten- toonsrtelldng zal worden gehouden, sa .et een landelijke verkoopszakenbeurs. DAT personeelsleden van de instru mentenfabriek 't Hart te R'dam, welke verenigd zijn in een modelbouwclub, ge durende 3% jaar in hun vrije tyd 14 draaibankjes hebben gemaakt waarvan twee aan de fabriek zijn aangeboden >r het gebruik van machines en mate- DAT een banketbakkerij met woning te Wormerveer, Zaterdag door het vlam vatten van olie geheel uitbrandde en de verzekerde inventaris verloren ging. DAT de Ned- handelsreizigersver. haar 75-j. bestaan Zaterdag in R'dam met een receptie en een diner heeft gevierd. DAT de Vtissinigse raad een crediet m ruim 300.000 verleende om te kun- »n beginnen met de aanleg van een recreatiecentrum. DAT het voorstel van B. en W. van Vlissingen tot verbetering van de vis sershaven, waarmee 280.000 is gemoeid, aangenomen. DAT de vloot van de prov. stoomboot- dienste® in Zeeland! op 10 December op- v zal worden uitgebreid, ditmaal met de gerestaureerde veerboot Prins Hendrik. DAT het Franse motorvracbtschip Ca- rimare, een zusterschip van de Carbet, die op de Noordzee een proefvaart hield, op 22 December bij De Schelde te Vlis singen van stapel loopt. DAT minister Mansholt, de dir.-gen van scheepvaart, mr J. J. Oyevaar en burg. d'Ailly van Amsterdam gisteren met hetzelfde K.L.M.-toestel uit New York op Schiphol aankwamen. DAT de club van Ned. circusvrienden telegrafisch by minister Wijers heeft ge protesteerd tegen de voorstelling var zaken, die heit Nedl Jack-London-ver- bond heeft gegeven, t.ajv. de dierendres- suilt en voorts een deskundig onderzoek heeft gevraagd. DAT ir E. J. Kempeee, hoofding.-dlr. van de prov. waterstaat van Gelderland, die zeer veel heeft bygedragen tot de ontwikkeling van zyn provincie en op 17 Dec. i.vjm. zyn afscheid zou worden gehuldigd op 64-j. leeftijd in Arnhem is overleden. DAT voor het eerst na de oorlog in Vlissingen weer olie werd gebunkerd en wel door het sa. de Noordwijk, die er indertijd ook als eerste schip na de oor log kolen bunkerde. DAT de Vughtse militairen, die uit Indonesië zyn teruggekeerd, van het ge meentebestuur een herinneringsschildje ontvingen. DAT de naam van de nederzetting Luttelgeest in de NO. Polder is gewij zigd in Kuinderbrug. DAT het volkshogeschoolwerk in de N.O. Polder deze winter met kracht ter hand wordt genomen. DAT in het centrum van de NO. Pol der, aan de weg van Marknesse naar Emmeloord. een centrale werkplaats voor de reparatie van landbouwwerk tuigen is gebouwd. gissingen, mag men geloven, dat zeker een aantal mannen in de WD fel gekant is tegen de gang van zaken. Het lijkt uiterst riskant, een voorspel ling te wagen over de stemmenverdeling. CHU en WD zyn de onberekenbare factoren. Het AJL standpunt is bekend. Ook in Katholieke kringen bestaat niet een volmaakte overeenstemming. De strengste partijdiscipline kan en dit geldt voor elke party de parlemen taire vertegenwoordiger niet ontslaan van zijn persoonlijke verplichtingen vol gens eer en geweten. De Telegraaf maakt gewag van ge ruchten over toepassing van staatsnood- recht en het eventuele voorstemmen van een lid der Eerste Kamer onder protest, met het oog op de te vèrwachten buiten landse verwikkelingen- Wy achten het onjuist, thans dergelijke veronderstel lingen te uiten. In een Kamerdebat kun nen en behoren dingen te voorschijn te komen, die een, zelfs door de Regering in het nauw gedreven, parlement kun nen doen besluiten, een eens ingenomen standpunt te herzien. Daarop vooruit lopen is gissen. Bitter is, dat in de partij raad van de PvdA gezegd is, dat, zelfs Angstige momenten in de storm Kustvaarder verdween bij IJmuiden in de golven Reddingsloep sloeg om - één matroos verdronken (Van een onzer verslaggevers) Vannacht is, slechts twee myl van de haven van IJmuiden, de kustvaarder Sand- bergen in de storm vergaan. Een matroos verdronk, en de negen anderen hebben urenlang in levensgevaar verkeerd, voor de reddingboot Neeltje Jacoba ze oppikte en veilig aan land bracht. De Sandbergen, een 499 ton grote kustvaarder van de maatschappy Bal- tica uit IJmuiden, vervoerde blokvormen voor het gieten van y'zer van Warking- ton (Eng.) naar de Hoogovens in IJmui den. Het scheepje kwam reeds gister avond om tien uur voor de IJmuider pie ren aan. De loodsdienst was echter van wege de storm gestaakt en de Sandber gen ging op ruim twee myi ten Noord- Westen van de haven voor anker. Vannacht om drie uur raakte de pot van de roeras door overslaande zeeën los. Er werd een gat in de boeg geslagen ter hoogte van de machinekamer. Deze liep vol water. Het achterschip begon te zinken. Radiografisch werd IJmuiden assistentie verzocht. Inmiddels werd voor de tien opvaren den de situatie met het kwartier hache- ïyker. De bakboordsloep werd uitgezet, maar sloeg los. Zes man namen plaats in-üe stuurboordsloep. Kapitein A. Roos- sien uit Delfzyi bleef met de stuurman K. Abo uit IJmuiden en de matroos Neeuw- sen uit Rotterdam aan boord van het zinkende schip. De sloep had nog maar even op de wil de golven gedobberd, of hy sloeg om. D( boot werd weer gekeerd en de manner klommen er in. Later sloeg de sloep op nieuw om. De 48-j. matroos H. Zyie- maker uit Amsterdam, die niet zwemmen kon, wist niet weer aan boord te komen. Men trachtte hem nog te redden, maar hy dreef af en verdween uit het gezicht. De tiende man heeft anderhalf uur lang op een reddingboei gedobberd. Om zes uur kwamen de reddingboot Neeltje Jacoba en de loodsboot Deneb op de plek van de ramp. Eerst werden de uit de sloep overgenomen. Later man gevonden, die op de boei ireven en ten slotte werden de met het beroep op de internationale Unci en/of UNÖ de in de overeenkomst bedoelde zekerheid voor die minderhe den geen zekerheid is. Over vier dagen weten wij meer, vier dagen, waarin wel licht leven en welzijn van tienduizenden en de toekomst van millioenen ligt de weegschaal, die gehanteerd wordt door de vertegenwoordigers van Nederlandse volk. Hun zy kracht ei loof toegewenst. Overeenkomsten van de R.T.C. niet aanvaardbaar Aldus A.R. Centraal Comité in een verklaring Het centraal comité van Anti-Revolu- tionnaire Kiesverenigingen heeft de vol gende verklaring uitgegeven: Nu het hoogst ernstige ogenblik aan breekt, waarop de Staten-Generaal een beslissing moeten nemen over de resul taten van de Ronde Tafel-conferentie, meent het Centraal Comité van Anti- revolutionnaire Kiesverenigingen het na volgende te moeten verklaren: Het Nederlandse volk is na de totstand koming van de Grondwetsherziening 1948, evenals de Regering, verplicht te aanvaarden, dat de souvereiniteit Indonesië spoedig wordt overgedragen aan de republiek der Verenigde Staten van Indonesië. Getrouwheid aan Grondwet vordert dit. De staatkundige toestand in Indonesië i de resultaten van de Ronde Tafel conferentie tezamen bieden echter, helaas, geen waarborg, dat aan de eisen, door Grondwet aan de nieuwe rechts orde in Indonesië en aan de nieuwe ver houding tussen Nederland en Indonesië gesteld, wordt voldaan. De staatkundige ordening in Indonesië is daartoe volstrekt onvoldoende. Garanties voor de handhaving van de rechtszekerheid, van de elementaire menselijke rechten en vrijheden en van deugdelijk bestuur, door de Grondwet voorgeschreven, ontbreken. Het herhaaldeiyk plechtig door Neder land gegarandeerde recht voor volken en volkengroepen met betrekking tot hun zelfbestemming wordt schromelyk ge weld aangedaan. Dit geldt in het byzon- 'oor de Minahassa, Ambon en Timor, 1 ook voor belangrijke delen van Sumatra. Om deze redenen is het Centraal Comité van oordeel, dat overwegende bezwaren het beletten zyn instemming te betuigen met het wetsontwerp tot over dracht van de souvereiniteit Geleid door de diepe overtuiging, dat i roeping en de verantwoordelijkheid van Nederland hier in het geding zijn gedragen door grote bezorgdheid voor lot van de Indonesische volken, meent het Centraal Comité van zijn gevoelens in het openbaar getuigenis te moeten geven. Moge God Nederland en Indonesië ge nadig zijn. Barst in Franse regerings coalitie wordt groter Ook onder-minister voor Volksgezond heid afgetreden Paul Ribeyre, de Franse onder-minis ter voor de Volksgezondheid en lid var de kleine Boerenpartij, is afgetreden op grond van een meningsverschil met de premier Bidault over de landbouwpoli tiek van Frankrijk Zoals wy hebben ge meld, was Donderdag de minister van Landbouw, Pierre Pflimlin. gestruikeld over een suikerbiet. Hij kon zich niet verenigen met de verlaging der suiker- suikerbietpr ijzen. Pleidooi voor 40-urige werkweek Straks 30 oor! De A.FJL-, een der twee grootste Amerikaanse vakbonden, heeft by de Ver. Naties een verzoek ingediend voor alle arbeiders der wereld een 40-urige werkweek in te voeren. Op de duur wil een dertig-urige werkweek. In het betreffende document wordt de nadruk gelegd op de ontwikkeling op het gebied der electronen, waardoor reeds talrijke taken verricht worden, die vroeger aan mensen moesten worden opgedragen. HULP VOOR BRITSE GELEERDEN IN ZUIDPOOL By Deception-eiland, in het Zuidpool gebied is de 1200-ton metende .John Biscoe" aangekomen met aan boord een Britse expeditie, die zal trachten de 11 Britse geleerden, welke op het eiland Stronington gestrand zijn te redden. drie mannen, die aan boord van de Sand bergen waren gebleven, gered. De kust vaarder is nu geheel in de golven ver dwenen. Het was een omgebouwd lan dingsvaartuig. Om half zes was de Neeltje Jacoba te rug. In een hotel kwamen de geredden wat op hun verhaal. Behalve de reeds ge noemden waren het de le, 2e en 3e ma chinist P. Raspoort uit Santpoort, K. Plug uit IJmuiden en K. Westering uit Sliedrecht, de kok J. Groenhoven uit Delfzyi, de matroos R. wynhuizen uit Rotterdam en de lichtmatroos J. Steg- meyer uit Rotterdam. De storm heeft verder niet veel schade aangericht, mede dank zy het feit, dat de scheepvaart tydig voor zwaar weer kon worden gewaarschuwd. De loodsdienst van Hoek van Holland werd Zaterdagnacht gestaakt en was vanmorgen nog niet hervat. Een uitzon dering werd vanmorgen gemaakt voor enige schepen, waaronder de Noordam van de H.A.L., die buitengaats lagen. De Neeltje Jacoba heeft gistermiddag een IJmuider loods naar 't Deense stoom schip Kentucky gebracht, omdat- het schip nog slechts voor enkele uren brand stof had. Het schip is behouden binnenge- De loodsdiensten buitengaats Vlissin gen werden meer dan 24 uur achtereen gestaakt; de dienst in de Wielingen zelfs 36 uur- De Deense vrachtvaarder Bess (548 ton) is Zaterdagmiddag by het lichtschip Texel lek geslagen. De sleepboot Holland van de redery Doeksen bracht de boot naar Terschelling. Er waren 16 man aan boord. De reddingboot Dorus Rijkers be hoefde geen dienst te doen en keerde al spoedig naar Den Helder terug. Gistermorgen is door de storm een baggermolen gezonken in de Dordtse Kil. De boot ligt dwars in het vaarwater en is dus voor andere schepen gevaarlijk. Enorme schade in Duitsland. In Duitsland kreeg de storm by vlagen een snelheid van 110 tot 120 km per uur. In Berlijn en Hamburg stortten vele in huizen in. Door vallend puin werden 8 personen gedood, terwijl 16 anderen met zware verwondingen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Bevreesd voor het instorten hunner woningen, vluchtten honderden mensen met dekens en kleine bezittingen de straat op. Reddingsploegen waren volop in de eer de onder de ruïnes bedolven men- :n uit te graven. In Hamburg stortte de iO m hoge mast van de radiozender neer. Volgens de Hamburgse politie is de schade de hevigste sedert de bombarde menten uit de oorlog. Het Nederlandse stoomschip .Gaasterkerk", dat Zaterdagavond uit Hamburg naar Rotterdam vertrok, ver loor gistermorgen in de Noordzee zijn anker. Het moest terug om een nieuw anker op te halen. Engels kolenschip door storm in moeilijkheden Nabij Esbjerg. ter hoogte van de kust an Jutland, is het 1960-ton metende Britse kolenschip „Spero", ten gevolge van het zware stormweer in moeilijk heden geraakt. De bemanning was ge noodzaakt het schip, waarvan de ma chinekamer onder water liep, te verlaten. Canadese minister van Defensie in Europa Ook op bezoek tn Nederland De Canadese minister van Defensie, Claxton, is uit Parys te Brussel gearri veerd, waarna hy ook een bezoek zal brengen aan Luxemburg en Neder land. Vandaag zou Claxton een onder houd hebben met de Belgische minister van Defensie, Albert Devèze. WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Aan de kust tijdelijk harde of stormachtige, in het r binnenland matige tot krach- V,1^*'tige Westelijke wind. Weinig verandering in tempera; uur. (Opgemaakt te tien uur). ZON EN MAAN Dinsdag 6 December: Zon op 8 32, oo- der 16.30; maan op 16.29. onder 9 57 uur. 13 December LJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1