Jliettme £ri Iridic (üimrnnl OVER TWEE WEKEN RUKT T.N.I. BATAVIA BINNEN Wist U (fUJDAG 2 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: TeL 204U8. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. (Bfl contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 798* DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stastoastlcb Is Qftebfeoett tnyo bert in tcyfjeospoct" Hebt U onderwijzers Hebt U geld? Zie pag. 3 SOMBERE KERST TE BATAVIA De stad komt op 27 dezer onder republikeins militair bestuur kE TROEPEN DER T.N.I. zullen op 15 December a.s. Batavia binnentrekken, aldus verklaarde de overste der T.N.I., Jahja, aan het blad „Pedoman". lij zeide voorts, dat onmiddellijk na de overdracht in Batavia en omstreken een ilitair bestuur zal worden ingesteld, dat verdwijnt, zodra de omstandigheden het De federale politie komt onder bevel van de republikeinse militaire, as vier jaren geleden, dat de tf. zich opmaakte voor zijn aanvallen de onverdedigde vrouwenkampen te Huisvaders, pas uit het ge- jenkamp, broodmager en wankel op benen, verdedigden toen met de Am- samen, gewapend met bedden- pijlen en fietspompen, wat hun Bef en Toen volgden de maanden, waarin iland het heft in handen had, en ieer dan duizend mannen, :n kinderen verdwenen, om jerminkt in rivieren en op vuilnishopen je worden teruggevonden. Al die maan- len is een harde en meestal ondergrond- strijd gevoerd door Nederlanders, Am- enz, tot eindelijk de terreur j Tot de Van Roijen-Roem-overeenkomst Batavia een veilige stad. De laatste anden zijn onze troepen dag en nacht evechtsklaar tegen de reeds geïnfil- jreerde T.N.I. Te Batavia is thans bekend, dat Tapa- eli door onze troepen aan de T.N.I. zal en overgedragen. Honderden per- vluchten thans naar Oost-Sumatra. zijn hoofdzakelijk bestuursambtena- die bevreesd zijn voor rondzwer- Polen heeft negen Fransen over de grens gezet I De neigen uitgewezen Franse burgers li Polen zijn gisteren over de grens ge kt Onder de uitgewezenen bevinden l'-1 vier vrouwen. Blijkens een nota. die aL te Franse ambassadeur te Warschau overhandigd, werden zij onder 0l4* per auto naar Marienborn. aan siV van de Engelse zone van Duitsland iy" Oostduitse republiek, gebracht. 9 gezinnen dezer ambassade-employé's «fien, na afwikkeling van hun particu- -re zaken, spoedig volgen. In een nota. welke gisteren aai lolse ambassadeur in P3rijs werd indigd, protesteert het Franse Ministe- e van Buit. Zaken tegen de behande. ng van de gearresteerde Robineau, de ranse consulaire beambte, aan wie elk ontact met Frankrijk wordt geweigerd Arbeid in Amerikaanse mijnen wordt hervat De staking in de Amerikaanse miinei il Zondag as eindigen. John Lewis ?eft order gegeven, de arbeid mi gang van Maan? t.> vs.ren. Lord Pakenham biedt -ijn «xuuacs aai I Lordi Pakenham, de Britse minister va Burgerluchtvaart, die onlangs de v.l: juigramp te Prestwick aan Parmt ferweet, is op zijn conolusies teruggi komen. Gisteren bood hij in het kuis zijn excuses aan. „Ik hoop. da. het Huis een eenvoudige, maar oprechte be- juiging van 3pijt zal aanvaarden. Kominform-agent slaat de hand aan zichzelf Te Serajewo (Joego-Slavië) is gisteren sen proces begonnen tegen 12 personen, ré ervan beschuldigd worden in Bosnië piormage voor de Kominform te hebben erricht. Eén der beklaagden, w.o. zich en oude orithodioxe priester en een uderwijzeres bevinden, heeft het pro- es niet afgewacht en zich in zijn cel op- ehangen. Hij liet een briefje achter, i'aarin hij zijn schuld ontkent en beweert lechts als een oprecht Sowjet burger te lebben gehandeld. Einde van Australische boycot De Australische vakbond-en hebben de oycot van Nederlandse schepen geëin- igd. Het eerste Nederlandse schip, dat an Australië naaj Indonesië vertrekt, zal „Tjipanas" zijn aan het einde )ecember. Australië zal te Lake Success t 13 Aziatische landen overleggen houding, die men jegens Indonesië zal Vandaag stellen ivij V voor: B. v. d. LOO, Watertje 25, Zoeterwoude. vende benden. Ook Nederlands bestuur politie zullen dit gewest, dat niets r republiek en T.NI. voelt, in de steek laten. De planters zullen waar schijnlijk eveneens vertrekken. Het aantal Nederlandse burgers in ananoeli wordt thans geschat op 200. Ji O—♦-"umatra worden reeds maatre gelen genomen v>or e-1 -uittocht van de bevolking. De raad van Oost-Borneo heeft een motie aangenomen om de T.NI. nog voor 10 December a.s. binnen dat ge west te halen. Voorts wordt gemeld, dat het parle ment van Oost-Java en de raad van West-Borneo de resultaten van de Ronde Tafel-Conferentie hebben goedgekeurd. SALOMO'S OORDEEL Drie vechtersbazen uit de buurt van Den Bosch verschenen gisteren voor de rechtbank aldaar. Ze kwamen in twee partijen: vader en zoon aan de ene zijde en de derde vechtlustige als de andere partij. Beide hadden rake klappen uit gedeeld en ontvangen en de heren moesten dan ook alle drie als getuige als verdachte voor het hekje komen. Ze waren overtuigd van eigen onschuld van de grove schuld van de ander. Sinds jaren bestaat er een vete. die zo nu en dan met een hartig woordje en wat slag werk in 't leven wordt gehouden. Aan de rechtbank de moeilijke taak uit te maken, wat leugen en wat waarheid wai. „Er is maar één oplossing", verzuchtte de officier: „Jullie moeten elkaar maar opeten. Boeten helpen toch niet en ik kan pas ingrijpen, als een van jullie de ander probeert dood te slaan of te mis handelen. Dan kan de dader achter slot en grendel. Ik doe niet mee aan deze belachelijke vertoning". Hij requireerde tot vrijspraak, tot stomme verwondering der verdachten en tot gemak der raads lieden. BANKPERSONEEL MAG OVERWERKEN Minister Joekes heeft een vergunning verstrekt voor het verrichten van over werk op kantoren van ondernemingen, aangesloten bij de hoofdgroep banken, van 1 December tot en met 31 Januari „Wij moesten terugmaar andersMet deze spandoek gaven enkele militairen, die op de „Tabinta" uit Indonesië thuis kwamen, publiciteit aan hun gevoelens Open brief van generaal De Waal Nederland mag niet onverdedigbaar worden gelaten Als we geen parate weermacht hebben dan worden wij opgeofferd iV.a EK HET OOIT TOT EEN OORLOG KOMT tussen Amerika en Sowjet- Ruslanu en wanneer men niettegenstaande de niet zeer overtuigende tegen spraak van ma... s.halk Montgomery toch de Rijn kiest als eerste verdedigingslinie togen de Russische -roepen, dan zal het grootste en belangrijkste deel van Neder land met acht millii, inwoners worden opgeofferd. De Rijn heeft nu eeni,.aal de onaan gename eigenschap, dwars door Neder land te lopen in plaats van langs de Oostgrens naar Delfzijl te stromen. Van alle hoofdsteden der bij het Atlantisch verdrag aangesloten landen ligt Amster dam het dichst bij Berlijn en is het ge makkelijkst voor de Russische troepen te bereiken. Daar Amsterdam bovendien een havenstad is, zal het evenals Ham burg een der eerste objecten zijn voor een Russische opmars, terwijl het an derzijds het eerst in aanmerking komt voor een grondige vernieling door de bondgenoten. Dit geldt evenzeer voor Rotterdam. Dit gevaar wordt onrustbarend wan neer wij doorgaan met onze toekomst afhankelijk te maken van de goede wil onzer bondgenoten, zondere de handen uit de mouwen te steken. Kort samengevat is dit de ontstellen de aanhef van een open brief, weike aan dr W. Drees gericht werd door generaai- majoor S. de Waal. Deze schrijver is een bekende figuur in onze krijgsge schiedenis. In 1942 voerde hij met énkele honderden mannen een naar de mens hopeloze strijd tegen de Japanners om het eiland Tarakan te verdedigen. In krijgsgevangenschap werd hij gearres teerd wegens ondergrondse arbeid. In de eerste politieactie leidde hij de bliksem snelle opmars over de Slamathellingen naar Zuid-Java- In zijn brief wijst de generaal er op, dat wij jaarlijks acht tot negenhonderd millioen gulden uitgeven voor de ver dediging. En hij stelt de vraag wat er nu tenslotte met al dat geld is tot stand gebracht. Zullen wij zö vraagt hij over 5 jaar beschikken over een uitstekend uitgerust en geoefend veldleger, bezield een offensieve geest. Zijn er lucht- Bertus is vandaag 20 jaar geworden. Hij tiert voor de eerste maal zijn verjaardag In de Oost; op 17 Augustus vertrok hij met de „Zuiderkruis". Zijn legerplaats is ptö Soekaboemi. Indonesië is een mooi Bnd, zo schrijft Bert, maar hij zou het poch wel fijn vinden, als hij volgend jaar rn verjaardag weer thuis kon vieren. Extra schepen voor passagiers uit Indonesië Groot aantal „kortverbanders" komen terug Het Britse stoomschip Dorsetshire van de Bibbv Line is door de S.M. Nederland en de Kon. Rott. Lloyd gecharterd om 545 passagiers van Batavia naar Amster dam te brengen. Mede door het terugkeren van vele zg. „kortverbanders" worden maatregelen voorbereid om nog meer schepen te char teren. De Dorsetshire, die reeds door het directoraat-generaal van de scheepvaart is gecharterd, zal op 17 Januari uit Ba tavia vertrekken. raden Enoeh Kartaparadja. strijdkrachten gevormd om daarmede sa men te werken. Op welke luchtstrijd krachten en luchtdoelartillerie zullen wij binnenkort kunnen rekenen. Hoe is hel met de organisatie van territoriale strijd krachten om achter het front orde te handhaven en af te rekenen met vijfde colonne en parachutisten. (De nationale •serve blijft hiervoor, onbruikbaar). Waar is de parate strijdmacht, die bij elk onverwacht voorval onmiddellijk kan worden gebruikt om het risico van eer late mobilisatie te verminderen. Heb ben wij voldoende zeestrijdkrachten. Kortom zal generaal Kruis op de eerst, volgende conferentie met troeven kun- komen om te verhinderen, dat ei gesproken wordt, bij, over en zonder Als er op de bovenstaande vragen geen bevredigend antwoord kan worden gegeven aan onze bondgenoten, wordt er jaarlijks een milliard gulden verspild. Aldus de slotsom van deze open brief. Goederentreinen botsten bij Deventer Vele wagons vernield en ontspoord Vanmorgen om even over half vier zfjn twee goederentreinen by Deventer zijdelings met elkaar in botsing geko men. Een locomotief werd bedolven on der de wagons van de andere trein. Vele wagons ontspoorden en een aanzienlijk aantal werd vernield. Goederen werden over de spoorbaan verspreid. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Slechts liep een treingeleider, die zich in een remhuisje bevond, een lichte wond aan de arm op. Vermoedelijk heeft de machinist van een der lange, zwaar beladen treinen, niet gezien dat het sein op onveilig stond, toen de trein de laatste wissel van het emplacement van Deventer passeerde- De trein reed op de andere trein, die uit Almelo kwam. De ravage was aanzien lijk. Een wagon kwam zelfs recht over eind te staan. Acht duizend man spoorweg personeel minder Afvloeiing in een tijdsverloop van vijf jaar Het personeel van de Spoorwegen zal in een tijdsverloop van ongeveer vijf jaar worden ingekrompen van pl.m. 40.000 tot pl.m. 32 000 man. In 1938 waren 33.00C man in dienst. Bovendien keren binnen- kort 1700 man terug, die thans in mili taire dienst zijn. De exploitatierekening over 1948 be stond voor 65,5 pet uit personeelsuit- uitgaven. Prins Bemhard vandaag terug Prins Bernhard zpu vandaag bij gun stig weer in zyn éigen vliegtuig uit Lon den naar Nederland terugkeren. Hij heeft in Engeland proefritten gemaakt met enige paarden. Ook zijn moeder, prinses Armgard, vertoeft voor een kort verblijf m de Engelse hoofdstad. Beiden logeer den in Claridge. Regering vreest een ramp als Kamer R.T.C.-resultaten verwerpt Onze troepen zullen de Nederlanders niet besehermen DE REGERING heeft in haar memorie van antwoord inzake de overeenkomsten der Ronde Tafel Conferentie medegedeeld, dat een verwerping rampspoedige gevolgen zal hebben. Wijziging der voorstellen is evenmin mogelyk en aanhouding daarvan verschilt volgens de regering weinig met verwerping. De regering bestrijdt, dat de voorstellen ongrondwettig zouden zijn, daar zij de waarborgen voor rechtszekerheid in de voorlopige constitutie voldoende acht, schoon niet zo hecht, als menigeen zou De onschendbaarheid van het hoofd der Unie acht zij vanzelfsprekend, zodat het niet nodig was, deze vast te leggen. De regering ziet geen tegenstelling tus sen de formulering van „Het hoofd der Unie" of „de Kroon der Unie". Zij heeft op de tweede formulering aangedrongen, doch de Indonesische delegaties verstar den in haar verzet daartegen. De regering heeft gestreefd naar zelf beschikkingsrecht der minderheden vóór de souvereiniteitsoverdracht, doch het was onmogelijk dit gedaan te krijgen. Voor het huidige zelfbeschikkingsrecht na de overdracht onder toezicht van de Unci acht de regering redelijke waarbor gen aanwezig. Van internationale druk is voldoende naar buiten gebleken. Voor publicatie van vertrouwelijke mededelingen en schriftelijke gedachtenwisseling is de tijd nog niet gekomen- Aan de offers onzer soldaten ls het volgens de regering te danken, dat sterke constructieve elementen in Indonesië naar voren zijn gekomen, die bereid zijn, met Nederland samen te werken. De diepste zin van alle offers onzer sol daten wordt begrepen als men bedenkt, dat zU het vaderland met inzet van hun jonge levens gediend hebben, toen hun wettige regering dit van hen vroeg. De regering ontkent, dat de Unci aan de Nederlandse militaire macht overwe gende bezwaren in de weg heeft gelegd. PARIJS ACCOORD OVER DEFENSIEPLAN DER PACT-LANDEN Johnson en Bradley naar Ver. Staten vertrokken om rapport uit te brengen ZOALS wy gisteren reeds als ons vermoeden uitspraken, werd te Parys tussen de ministers van Defensie der twaalf Pact-landen een volledig accoord bereikt over het super-plan voor de verdediging van het Noord-Atlantisch gebied. Presi- Als de Repoeblik Indonesia Serikat an Nederlandse zijde alle steun wordt verleend, dan wordt de mogelijkheid ge schapen om alle moeilijkheden te over- en, aldus de regering, die niet ont kent, dat de huidige toestand te wensen overlaat De T.N.I. betoont zich volgens de re gering in verscheidene streken bewust an de ernst van haar taak. Het streven der regering is niet ge weest. Nederland te vernederen, doch n Nederland en Indonesië te verlossen an een noodlottige stry'd. De regering vermag niet in te zien, dat de terugtrekkende Nederlandse troepen nog gedurende die periode een taak te vervullen hebben ten aanzien van de Ne derlanders in Indonesië, behalve als In donesië dit verzoekt. Zij kan niet tegemoet komen aai. ens om slechts vrijwilligers te laten dienst doen op schepen, welke ook de Indonesische vlag voeren. B.P.M.-Catalina verongelukt Een Catalina-vliegtuig. toebehorend aan de BJMVL. is hedenochtend in Muntokbaai (Banka) bij het landen ongelukt Hoewel nog geen nauwkeurige berichten werden ontvangen, moet wacht worden, dat enige slachtoffers onder de inzittenden te betreuren zijn. KAPELAAN GAF KIND AAN ONDER VALSE NAAM. De kapelaan W„ uit Groenlo, die door de rechtbank te Zutphen bij verstek tol jaar gev.straf werd veroordeeld, daar hij het buitenechtelijk kind van zijn zuster onder een valse naam had laten inschrijven, hoorde in hoger beroep het Arnhemse hof drie maanden waardelijk met 3 jaar proeftijd en f 1500 boete subs. 3 maanden eisen. De procu- •generaal hield er rekening mee, dal de kapelaan het heeft gedaan om zijr ouders en zuster de schande te bespa- Hij is in zijn ambt tot dusver ge handhaafd. Uitspraak over 14 dagen. In een sober communiqué worden de strategische richtlijnen goedgekeurd: een program voor de productie van wapens en de verdeling daarvan en de coördi natie der plannen van de vijf regionale groepen van het Atlantisch Pact. De details van het plan zijn strikt ge heim. Vermoedelijk zijn drie verdedi- gings-zónes vastgesteld, waarbij werd uitgegaan van de gedachte, dat iedere aanval- uit het Oosten moet kunnen wor den afgeslagen. Een vijand zal dus West- Europa niet meer onder de voet kunnen lopen- Volgens Reuter werd ook overeen stemming bereikt over het verband tus sen het Atlantisch verdedigingsschema en de militaire organisatie van het Pact van Brussel. De Amerikaanse minister van Defen sie, Johnson, en zijn stafchef, Generaal Bradley, zijn reeds weer naar Washing- Kilo's verdovende middelen gestolen Zes arrestaties verricht. Er zijn zes arrestaties verricht wegens diefstal en heling van in totaal 414 kilo gram opium, morphine en cocaïne, die de afgelopen vier maanden uit de phar- maceutische fabriek van Brocades en Stheeman te Meppel verdwenen. Twee assistent-apothekers, de chef van de afd. Verdovende middelen van de fabriek. T. P. den O. en zekere G. B.. bekenden de diefstallen. Zij deelden de opforengst. Den O. kon de verdovende middelen verdonkeremanen door in de administratie te knoeien. In Rijswijk (Z.H.) werden aangehou den de slager Chr. v. d. H., van de Prins Hendriklaan en de hoofdopzichter E. A. P.. die hun bemiddeling bij de doorver koop hadden verleend. Zij zijn in Mep pel ingesloten. Bovendien werden in Rotterdam aangehouden en opgesloten de 45-j. A. P. R. en,zijn echtgenote, die de partijen aan zeelieden verkochten. R. gebruikte ook zelf verdovende middelen. ton vertrokken, om het plan dent Truman voor te leggen. Nederland was ter conferentie verte genwoordigd door minister Mr. W. F Sohokking. Over drie maanden zullen de ministers van. Defensie der twaalf lan den voor de derde maal bijeenkomen. Politieke twist eindigde met doodslag Voor de Groningse reohitibank werd gisteren 4 jaar geëist tegen de 45-j. landarbeider Eelke J. te Kolham. die op 19 Juni, daags voor de gemeenteraads verkiezingen, de 45-j. rietdekker Jacob Keun uit Groningen in Runscherbrug een dolk in 'het hart heeft gestoken. K. verkondigde in een café com nistisohe denkbeelden. Een heftig debat volgde, waarop J. zijn dolkmes trok en K. trof. J. vertelde thans, dat K. hem eerst had geslagen. Een getuige, die aan vankelijk had gezegd, dat hij het geval had gezien, beweerde thans niets te we ten. Uitspraak over acht dagen. TEXTIELPRIJZEN GECORRIGEERD De procentuele winstmarges voor de textielhandel worden op 1 Januari in geringe mate verlaagd, blijkens de in de Staatscourant van gisteren gepubli ceerde zesde wijiziiging van de pryzen- beschikking textielhandel 1948. Hiermee wordt voorkomen, dat de ver- bruikersprijs door de devaluatie meei zou stijgen dan d.v.m. de gestegen grond- stoffenprijzen verantwoord is. Geen zeepost meer naar de 7-December-divisie Men wordt verzocht aan de 7 Decem- ber-divisie, waarvan de laatste onderde len eind Januari repatriëren, geen post pakketten of drukwerk per zeepost meer te zenden en na half December geen dag bladen en tijdschriften per luchtpost. Voorts wordt er aan herinnerd, dat het ten strengste is verboden, in stukken voor militairen overzee, geld of gelds waardige papieren in te sluiten- DAT mr J. G. Ch. H. Dubois op zyn verzoek eervol is ontslagen als subst.- officier bij de Bossche rechtbank. DAT dr H. K. Gerson, conservator bij het Rijksbureau voor kunsthistorische documentatie is bevorderd tot onderdirec. teur. DAT A. G. Deelman, oud-resident van Zuid-Borneo, is benoemd tot officier in de Orde van O.N. DAT C. Vermeulen, dir. van het loods wezen. op grond van het zuiveringsbesluit is ontslagen. DAT het stichten van Prot. Chr. ver pleeghuizen in Bolsward en Joure e* van poliklinieken in Lemmer en Koudum wordt voorbereid. DAT ook in de kop van Overijssel een coöp. ver. voor kunstmatige inseminatie is opgericht. DAT in A'dam een nieuwe fabriek van de fa. Jeveka (schroeven, bouten e-d) werd geopend. DAT de Niwin met de Waterman, die dezer dagen vertrok, een grote hoeveel heid sport- en spelmateriaal naar de militairen overzee heeft verzonden- DAT het Leeuwarder gereohtshof de 50-j. Dirk A uit Huizum. die op een kaartavondje zekere Harm Zwart te Leeuwarden een dodelijke stomp gaf, tot 3 weken veroordeelde (rechtbankvonnis een maand voorwj. DAT het zesjarige zoontje van K. de Boer te Klazienaveen sinds Maandag wordt vermist. DAT de grote buitenplaats Kareol te Aerdenhout, die jarenlang gebruikt werd als tehuis voor gewonde soldaten en zieke oud-illegalen, is verkocht aan de bekende Haagse ruiter H. D. Pasman, die het in Mei zal betrekken. DAT de Haarlemse padvinders J. Bart en H Hack zijn onderscheiden met het gouden Jan van Hoofkruis, daar zij in Augustus Jl. in Dinant (België) een echt paar uit het water hebben gered. DAT notaris A. A. J. M. van Meerwijk te Den Bosoh aldaar op 58-j. leeftijd is overleden. DAT Schiermonnikoogals eerste Noordzee-eiland spoedig waterleiding krijgt DAT het bouwen van een marechaus see-kazerne te Grathem is gegund aan de laagste inschrijfster. de fa. Lampers te Sittard, voor ruim 150.000. DAT een afd. A'dam is opgericht van de ver. Koningin Wilhelminafonds, ter bestrijding van de kanker. DAT de begrotingen van de provincies Overijssel en Limburg sluiten. DAT J. Drentih te Roermond, hoofd werktuigkundige van de Rijkswaterstaat, is benoemd tot ridder in de orde var. Oranje-Nassau. DAT minister In 't Veld op 10 Decem ber in Gouda een tentoonstelling zal openen over binnenhuis-architectuur. DAT gisteravond in Almelo de clan destiene zender „Beverwijk-Holland" in volle werking werd aangetroffen en alle onderdelen in beslag werden genomen. DAT het echtpaar W. Poelesvan Dijk te Blokzijl vandaag 60 jaar. ia getrouwd. DAT de textielfabrieken Spanjaard te Borne en Hedemans te Almelo gaan uit breiden en voor Spanjaard het optrek ken van een nieuwe voorbereidings weverij werd aanbesteed, waarbij de Mij. Te Pas te Enschede met ruim 106 000 laagste was. DAT de in de oorlog half verwoeste St Dominicuskerk te Nijmegen na restau ratie de bestemming van burgerzaal zal krijgen. DAT ir- H. Furstner, directeur van de N V, Philips Telecommunicatie te Hilver sum. gisteren zyn 25-j. jubileum by Philips vierde. DAT de heer H. te Emmer-Erfeeheider- veen zijn 3-j. doahtertje bij vergissing een lepel lysol liet drinken en het kind ernstig ziek te Emmen is opgenomen. DAT het N.V.V., de VA.R.A. en andere socialistische organisaties een reisbureau „De vrije wereld" hebben opgericht voor toeristen met een bescheiden beurs. DAT op 13 December in Kras te A'dam een receptie wordt gehouden, daar 50 jaar geleden de eerste organisatie kermisexploitanten werd opgericht, loper van de huidige vakgroep, die 1200 leden telt. met 1927 kermisinrichtingen. DAT het Ned. Rundveestamboek op 15 December in het Kurhaus te Schevenin- gen zijn 75-j. bestaan zal herdenken met een alg. vergadering, een filmvertoning en een receptie. DAT prof. dr G. A. van Es, hoogleraar te Groningen, aldaar werd beëdigd reserve-kapitein van de nationale reserve, belast met het commando het studentenopleidingscentrumv Een lid van de militaire politie onder zoekt een kiezer, die zyn stemplicht gaat vervullen voor een president van Bogota (Columbia). De verkiezingen werden op 27 November gehouden. Zoals men weet, kwam het tot schiet partijen; een algemene staking brak uit en de „staat van beleg" werd af gekondigd. Dr Gomez, conservatief en de enige candidaat werd voor 4 jaar gekozen. In Columbia „kiest" men met revolverschoten! Weer honderden gesmokkelde horloges achterhaald Toen onlangs in Amsterdam een grote smokkelhandel in Zwitserse horloges werd ontdekt, konden lang niet alle klokjes in beslag worden genomen. Thans zijn op het platteland in de kop van Noord-Holland honderden horloges op gespoord. Voorts werden er by een ju welier in Den Helder 144 aangetroffen. Vier personen worden verdacht. Een hunner, zekere W., werd gearresteerd op het moment dat hij zijn woning in Am sterdam verliet met een tas vol horloges. Het onderzoek duurt voort. DOODSTRAF VOOR LEIDERS VAN „SPORT UND SPIEL" Voor de Utrechtse kamer van het B.G. te Amsterdam is gistermorgen de dood straf geëist tegen de 66-jarige Julius Herdtmann. die in Januari 1940 ee deling „Sport und Spiel" van de Bond van Ned. N.S.B.'ers in Duitsland richtte, welke in Mei 1940 in Nederlandse uniformen deelnam aan de Duitse inval in ons land. Tegen de 62-jarige H Koehler, zyn trouwe helper, werd i eens de hoogste straf geëist- In Frascati te Amsterdam is onder zeer grote belangstelling de veiling var cacao uit Java geopend, tezamen 2642 ba len of 170 ton. De eerste prijzen warer tussen 220 en 232^ cent de hkg voor ka velingen Getas (taxatie 155 cent). WEERBERICHT Een nieutve depressie op komst Tot morgenavond verwacht De Bilt Gedurende de nacht tijdelijk opklarend met nog enkele ver- spreide buien en plaatselijk temperaturen even onder het vriespunt. Meest matige wind r-X tussen Noord en West. Mcr- gen overdag toenemende be- N1 wolkinig met tijdelijk regen, op sommige plaatsen vooral- gegaan door enige sneeuw. Aanwakke rende wind bussen West en Zuidwest, in het uiterste Noorden van het land wel licht tot stormkracht. (Opgemaakt 10 uur). Waaraan het schort In de N.R.C. heeft prof. dr E. H- 5'Jacob een opmerkelijk artikel geschre ven over de grondwettelijke problemen rondom de overdracht van de souverei- niteit aan Indonesië. De hooggeleerde schrijver en we zijn et met nem eens begint met op ia merken dat de memorie van toelichting, welke de regering bij het wetsontwerp lot overdracht van de suveremiteit heeft gevoegd, een teleurstellend staatsstuk is. irdig sluitstuk kan men dit niet Wij zyn geneigd om te vragen, dit dan had mogen verwachten. In plaats daarvan doet deze memorie van toelichting, naar het oordeel van prof. s'Jacob, op enkele belangrijke punten Depaald armoedig aan. Het blijkt, dat de bezwaren van de hoogleraar vooral betrekking hebben op de stryd met de Grondwet. Het wetsont- overdracht van de souvereinx- teit, merkt hy op, strekt er toe, regelingen te bekrachtigen, welke niet ir. overeen stemming zijn met de Grondwet, zoals deze door een belangrijk deel van het Nederlandse volk mag worden begrepen. Wat thans voor ons ligt is „met geen ber gen van goede wil" in overeenstemming te brengen met het plan, zoals dat m Grondwet is neergelegd. En prof. s'Jacob heeft geen moeilijkheid om zulks ten aanzien van een reeks essen tiële punten aan te tonen. Dus, zo kan men vragen, verwerping in het wetsvoorstel? Men zou dit kun- en verwachten, maar toch loopt het be toog van de hoogleraar daar niet op uit. Hij zet een andere redenering op- De kern der hele beslissing, aldus prof. ■'Jacob, ligt hier: ls men bereid het R.T.C.-plan in beginsel te aanvaarden, dan daarvan de onvermijdelijke consequen tie dat gehandeld moet worden in strijd met de Grondwet, om de eenvoudige reden, dat het practisch niet mogelijk is tweede grondwetsherziening tot stand te brengen „binnen de korte spanne tyds, welke ons tot denken rest". Daar op laat hij als zijn overtuiging volgen, dat, gelet op alles wat op het spel staat, deze consequentie, „voorzover zy met onze verantwoordelijkheid strooktmoet wor den aanvaard. „Wie meent met een beroep op grond wettige impotentie alleen maar neen te kunnen zeggen, moet bedenken, dat hij daarmede al datgene afsnydt wat wel is bereikt en dat hij de verdere samen werking met Nederland, welke voor d® Indonesische politieke leiders om rede- an binnenlandse aard toch al moei- dan practisch geheel onmogelijk maakt". Geen verwerping dus blijkbaar, want in dat geval wordt ook verworpen wat wèl is bereikt en maakt men verdere samen werking tussen Nederland en „de Indo nesische politieke leiders" onmogelijk. Aanvaarding dan? Men zou het vermoe den. Maar, aldus de hoogleraar, de Grond wet ligt daar en over strijd met de Grond wet kan niet gemakkelijk worden heen- dreigt de ziel van de staat". En een be roep op nood als verontschuldiging om de Grondwet te overtreden acht de hoog leraar een uiterst gevaarlijk middel, dat alleen met uiterste voorzichtigheid moet worden toegepast. De hoogleraar weet er iets anders op. Zijn. zegt hij. regering en volksvertegen woordiging van oordeel, dat zij zich op „een buiten-grondwettelijk standpunt" moeten stellen, dan is het middel om „die ongerechtigheid" te verzoenen, dat met ons gewone staatsrecht nog het meest in overeenstemming is. kameront binding achteraf. Met andere woorden: dan komt er een nieuwe volksvertegenwoordiging (de hoogleraar wil dit. en in zijn betoog te recht. blijkbaar ook doortrekken tot d® Eerste Kamer), een volksvertegenwoor diging. welke, na al wat er gebeurd is. het vertrouwen heeft van de kiezers, en dan komt er een regering, welke voor haar beleid op die nieuwe Kamers kan steunen. Dit wordt dan een rehabilitatie voor de goede betrekking tussen regering, volksvertegenwoordiging en kiezers. En die Kamerontbinding kan dan tegelijk worden gebruikt om de huidige Grondwet in zoverre te herzien, dat deze althans achteraf in overeenstemming wordt ge bracht met de gewijzigde verhouding tot Indonesië. Dit lijkt in bepaalde opzichten een ster ke redenering. Wij waarderen 't, dat de strijd met de Grondwet voor prof. s'Ja cob blijkbaar een onverteerbare brok is. Elke poging tot verzoening van deze ..on gerechtigheid" lykt nog verdienstelijker dan het te doen voorkomen, alsof hier van strijd met de Grondwet geen sprak® is. Toch is er naar ons oordeel in het be toog van de hoogleraar een logische fout. Hij is niet alleen beducht voor strijd met de Grondwet. Hij is ook beducht voor verwerping van het wetsontwerp. Want dan wordt afgesneden wat reeds is be reikt en dan wordt samenwerking prac tisch onmogelijk gemaakt. Daarom moet een andere conclusie lijkt ons onmo gelijk de Grondwet blijkbaar voor d® aanvaarding pasklaar worden gemaakt. Maar waarop komt deze redenering m feite neer? Op een formeel Grondwets begrip. Want wat blijft er bij dit pasklaar- maken van de Grondwet in feite over van de voorwaarden, welke volgens de hui dige Grondwet moeten zijn vervuld voor dat tot overdracht van de souvereiniteit kan worden overgegaan? Men moet eerbied hebben voor de Grondwet. Men moet dat hebben om haar karakter en om haar in houd. En in feite schort het daaraan in des hoogleraars betoog. En toch behoort juist daar het criterium te liezen. Gesteld echter, dat het volk de on grondwettigheid achteraf niet dekt? Zeker, dan is het voor verantwoordelijk heid van het volk. Maar dan kan men ook weer zeggen, dat die verantwoordelijk heid dat volk is toegeschoven door een volksvertegenwoordiging, welke die ver antwoordelijkheid blijkbaar zelf niet wilde dragen. En de gevolgen, welke de hoogleraar by verwerping vreest, zullen dezelfde zijn, of die verwerping nu door de volksvertegenwoordiging dan wel door het volk zelf zou worden bewerkstelligd. SPOORWEGMANNEN KRIJGEN WEER KERSTGRATIFICATIE Evenals vorig jaar zal het personeel an de Ned. Spoorwegen een Kerstgra tificatie ontvangen. ZON EN MAAN. ZATERDAG 3 DECEMBER. Zon op 8.28, onder 16.31; maan op 15.02, onder 6.16 uur. 5 December VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1