Boeren uit de Rijnstreek vuurden in Alphen tal van vragen af NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 1 DECEMBER 1949 Meer begrip voor taak en werk van de boer gevraagd DE Het jongerenprobleem is niet zo eenvou- Emigreren achtte de spreker ook groot belang. Het is onmogelijk, 40.000 jonge boeren lonend werk te scheppen. Het vraagt veel wijsheid, dit probleem goed op te lossen. Dat vitale, krachtige jonge boeren zonder toekomst voor ogen moeten rondlopen, werd de- tragiek-van-de-jonge-boer genoemd. De provinciale voorzitter ontkende, dat de Stichting van de Landbouw alles aanvaardt wat haar wordt voor gezet. De prijs van de melk b.v. is tot stand gekomen tegen de wil der stich ting. Er zijn echter wel eens hogere mo tieven, waarvoor groepsbelangen moeten wijken. Met teleurstelling had spr. geconsta teerd, dat hier en daar de mening heelt postgevat, als zou de boer met niets doer. weelde kunnen leven. Als er één groep die hard werkt, dan is het die van de boeren, aldus spr. Het is ook een taak de Stichting van de Landbouw om volk meer begrip bij te brengen voor de taak en de arbeid van de boer in or.s volksleven. DE ZAAK VISSER-BOS Zal de oud-burgemeester niet verschijnen? (Van een onzer verslaggevers) 1 De dagvaarding tegen drs W. Bos,-de secretaris van mr Visser, is betekend en vandaag aan zijn verdediger mr Beelaerts van Blokland toegezonden. Hem is ten laste gelegd, het tot tweemaal toe ter be schikking hebben van een paar duizend francs in Zwitserland en de invoer van de tegenwaarde dezer Zwitserse francs in Nederland. Vermoedelijk zal de inhoud van de dagvaarding van mr Visser, welke nog moet volgen, gelijk zijn aan die van drs Bos. Het wordt mogelijk geacht, dat mr Vis ser niet ter zitting zal verschijnen en zijn zaak dus bij verstek zal moeten worden behandeld. Duits oorlogstuig in Noorwegen te koop Volgens een verklaring van het Noorse Ministerie van Defensie hebben „onver antwoordelijke personen" door de Duit sers in Noord-Noorwegen achtergelaten, militaire uitrusting te koop aangeboden De handel in oorlogstuig zou zich uit strekken tot de landen Noorwegen, Zwe den, Venezuela, Argentinië, Spanje en VRIJERE DOLLARKOERS IN BELGIË De officiële dollarkoers van de Bel- gisohe nationale bank is afgeschaft. De beurskoers mag te Brussel dagelijks schommelen binnen de perken van 1 procent boven en beneden de officiële pariteit van de Belgische franc. ,E HEER J. VAN TIENHOVEN UIT NIEUWKOOP, de in het boerenvak ver grijsde voorzitter van de kring „Rijnstreek" van de C.B.T.B., leidde gister morgen in de geheel bezette bovenzaal van hotel „Centraal" te Alphen aan den Rijn met bekwame hand de kringvergadering der afdeling „Holland-Brabant" van de C.B.T.B., die bedoeld was om antwoord te geven op vele vragen, die thans in boerenkringen leven. jaren 40.000 inwoners zal moeten her bergen. Men hoopte, dat de jonge boe ren wat meer bestaanszekerheid zullen krijgen. Sterk werd geprotesteerd tegen de plannen voor uitgraving van polders rondom Warmond voor verschillende doeleinden. Dit kost aan ongeveer 75 boeren het bestaan. Men noemde zulks ontoelaatbaar. De drie sprekers, de heren M. Berkel uit Maasland, P. v. d. Heuvel uit Ooltgensplaat en Joh. Verkuil uit Heem stede, hebben dan ook hun uiterste best gedaan om in de aangesneden zaken en zaakjes opheldering te brengen. Verscheidene sprekers uitten hun grieven met betrekking tot de verlaging van de melk- en varkensprijs. Dé levens standaard daarentegen is gestegen. Dit werkt remmend op de productie-ver- meerdering. Vroeger was de consumptie- melkprijs altijd1 hoger dan de fabrieks prijs, nu is het omgekeerd. De heer Van Berkel wees er op, dat de melkprijs, in verband met de devaluatie, zeer waarschijnlijk in Februari zal worden verhoogd, hetzij door de winterprijs langer te laten gelden, hetzij door de zomerprijs te verhogen. Ten opzichte van de varkensprijs achtte de Stichting van de Landbouw het onverantwoord, van het rapport van het Landbouw Economisch Insti tuut af te wijken. Ze gaf de verant woordelijkheid aan de minister. De opmerking werd nog gemaakt, dat de stichting ten deze wel de weg van de minste weerstand heeft gekozen. De laatste verlaging had men niet mogen toelaten. Verliest de stichting niet haar contact met de werkelijkheid, waarin de boer leeft? Hoe staat het met de t.b.c.-bestrijding? In Zuid-Holland is veel wisselvalligheid hierin te constateren. Er is niet voldoende wereenstemming. Komt er een wet, die bestrijding algemeen voorschrijft? Dit :ou wellicht toe te juichen zijn, maar de Antwoord: de t.b.c.-bestrijding is een nationaal belang. Export en volksgezond heid staan op het spel. In het voorlopig programma van de regering zullen de kosten gezamenlijk worden gedragen. De boer zal in de organisatie van de t.b.c- bestrijding inderdaad moeten kunnen meepraten. Er werd nog meegedeeld, dat binnenkort 200 jonge studenten beschik baar komen ter assistentie van de dieren- Wat is het standpunt van de C.B.T.B. iver de toekomst van de jonge boeren? De industrialisatie eist onze beste krach ten op. Dit geldt ook voor Alphen aan ien Rijn, dat binnen enkele tientallen Prins Bernhard (geheel hersteld) in Londen Koninklijk gezin Vrydag naar „Taptoe" Prins Bernhard, die weer geheel her steld is, brengt op het ogenblik een kort privébezoek aan Londen. De Prins zal Vrijdag naar Nederland terugkeren. De Koningin, de Prins en de twee oudste prinsesjes zijn voornemens op Vrijdag a.s. in theater Gooiland te Hil versum een speciale voorstelling bij te wonen vim René Sleeswijks revue „Tap toe", waarvan de baten zullen worden afgedragen aan „Pro Juventute". AANNEMER OVERLEDEN DOOR VAL OP BROK STEEN Gisteren is de R'damse aannemer Koe ten by het station in Hoorn op een brok steen gevallen. Aan de gevolgen hier van is hij vanmorgen overleden. Record-aanvoer in Schev. vishal Dalende prijzen. (Van een onzer verslaggevers) Gisteren was er een record-aanvoe aan de Scheveningse vishal. 5000 a 6000 kisten haring werden aangeboden door 15 schepen, die gemiddeld een a „schoten" hebben gedaan. De prijzen daalden aanmerkelijk tot circa f 10 per kist, hetgeen zijn oorzaak vindt in hel feit, dat het export-contingent vooi Duitsland is uitgeput. Aanvulling hier van is thans noodzakelijk. Haringcontingent Duitsland geheel uitgeput Het contingent van de haringexport naar Duitsland is gisteren geheel uit geput geraakt. Dit heeft ongetwijfeld als consequentie, dat de prjjzen van de verse haring aanzienlijk zullen dalen, met alle gevolgen van dien voor de haringdryf- netvissery. Van een nieuw contingent is op dit moment nog geen sprake. Twintig jaar geëist tegen H. J. Woudenberg Wilde arbeiders nazificeren (Van een onzer verslaggevers) Het gezicht van de voormalige N.A.F.- leider H. J. Woudenberg, die gisteren in cassatie terechtstond voor de Raad Cassatie, klaarde helemaal op, toen hy de conclusie van de advocaat-fiscaal nr van Voost tot Voorst vernam: een ge- angenisstraf voor de tyd van twintig jaar met aftrek van voorarrest. En dat, terwijl het Amsterdamse Byz. Gerechts hof hem tot levenslang veroordeelde. Voor deze, voor Woudenberg dus klaarblijkelijk milde eis werd gedaan had hü een paar benauwde uren gehad. De president van de Raad en alle raadsheren legden hem het vuur na aan de schenen. Hij werd gekarakteriseerd als de verpersoonlijking van de nazifi- catie der arbeidersmassa van Nederland, mislukt alleen krachtens het feit, dat de Nederlandse arbeider fier was en élan id om zich te verzetten. Millioenen van de vakcentrales zijn verduisterd ten bate van N.S.B.-ers, doch men nam niet aan, dat Woudenberg er zélf veel beter van geworden is, immers zijn vermogen is thans nihil. Nieuwe zijstraat van Rijnsburgs Noordeinde kreeg nog geen naam Een „Burgemeester Hermansstraat" in een bloemenwijk? Lening van f 250.000 en geheimen over bouwcontingent 1950 DE GEMEENTERAAD VAN RIJNSBURG, die gisteravond bijeen kwam, heeft over het geven van een straatnaam zeer uitvoerig van gedachten gewisseld. De nieuwe zijstraat van het Noordeinde moet een naam hebben, maar het voorstel de straat Tulpenstraat te noemen en de nieuwe wijk tot bloemen wijk te maken, vond naast veel waardering toch ook tegenstand. Verschillende aadsleden wensten deze straat „Burgemeester Hermansstraat" te noemen. Men kwam er niet uit en het voorstel werd aangehouden. eerst met het voorstel van B. en W. zeer goed verenigen, maar nu er een stem uit de raad kwam, gaf hij er de voorkeur aan, de straat Burgemeester Hermans straat te noemen. Alle andere straten De raad besloot een stukje gron de Koestraat aan te kopen. Mej. Pootjes te Kolhorn (N.H.) werd met algemene "stemmen per 1 Januari benoemd tot derwijzeres aan de openbare lagere school. Voorts werden enige percelen grond en woningen verhuurd, onder voorwaarde, dat de gemeente te allen tijde de beschikking over deze grond houdt. Er was een schrijven van F van Katwijk inzake de verhoging an de keurlonen. De keurdienst Kat- •ijk verwacht over 1949 een nadelig saldo van ruim f 15000. Daarom moeten de keurtarieven die sinds lang niet zijn veranderd, per 1 Januari worden hoogd. De heer De Mooy merkte op, dat de keurlonen niet afhankelijk mogen zijn van een al of niet sluitende reke ning. Dit is een kwestie van volksge zondheid! Vervolgens was de raad toe aan hei vinden van een naam voor de nieuwt zijstraat van het Noordeinde. Deze straat op voorstel van B. en W. Tulpen- straat moeten heten, omdat Rijnsburg als bloemendorp geen enkele bloemen- straatnaam heeft. De komende, nieuwe wijk zou dan een zgn. bloemenwijk wor den met als hoofdstraten de Tulpen-, Hyacinten- en Narcissenstraat. De heer C. van Egmond zeide. dat hij zeer gaarne zag, dat de naam van wijlen burgemeester Hermans aan deze straat zou worden verbonden.- De voorzitter, burgemeester mr P. N. Höweler, ant woordde, dat dit door B- en W. was over wogen. maar dan zou het karakter van de volledige bloemenwijk komen te ver vallen. Het voorstel van B. en W. be tekent geenszins een gebrek aan waar dering voor de verdiensten van wijlen burgemeester Hermans. Wethouder Van der Vyver kon zich Persoonlijk kampioenschap van de L. S. B. Enkele finalisten zijn reeds bekend _J Na de vierde ronde van de voorwed- strijden om het persoonlijk kampioen- „i schap van de L.S.B. zijn er finalisten aan ij te wijzen. In de eerste klasse zijn A. Bar- - kema en Koet reeds zeker van hun plaats. In de ttweede klasse is dat het geval met J3 Zwaan en Smit, terwijl H. ten Geuzendam het kampioenschap van de derde klasse zo goed als binnen heeft. De strijd om de overige plaatsen in de eerste en tweede J klasse is nog vrij onoverzichtelijk. Sehüss ]3 en F. v. d. Bosch maken een goede kans, 3 maar ook Geyer, die in de laatste ronde lï tegen Van den Bosch speelt, is nog niet 3 uitgeschakeld. Verrassend waren de over- li winningen van Preenen op mr ir Westra 1} en van Vlugt op Bey. Mr ir Westra werd ll daardoor kansloos en de plaatsing van Bey dubieus. De uitslagen waren: li le kl. A.: A. BarkemaJ. H. Edeling 1—0; Jerry Bey—P. Vlugt 0—1; M. Op- l tendreesA. Leenheer tete. i le kl. B.: mr ir J. WestraP. J. Preenen 1 01; D. van GelderF. Teleng 01; J. ij VerduinJ. Koet 01. l2f le kl. C.: J. KanbierA. Geyer 10; 1(j W. F. Sehüss—J. M. Voldefs te—te; L. W. TurkF. van den Bosch 01. 2e kl. A.: G. W. L. MonnéG. Horree uitgest.; J. ZwaanCh. Sterk 10; B. OuwerkerkC. Varkevisser xx. 2e kl. B.: P. J. Galjaard—A. v. Ek 0—1; A. BlonkJ. Goud'berg 10; P. Westhof A. Spek 0—1. 2e kl. C.: C. van RenswouJ. Beekman 10; W. van WijngaardenA. Smit 01; H. van Weizen—J. Padding x—x. 3e kl. A.: Th. LambooH. ten Geuzen dam 01; L. J. GoddijnA. van Doorn Xx; L. J. v. d. Meide SrA. Pleyzier X—X. De stand is thans: le kl. A.: 1. A. Barkema 4; 2. Jerry Bey 2te; 3 en 4. A. Leenheer en P. Vlugt, elk 1 2; 5. J. H. Edeling 1; 6. M. Optendrees te. le kl. B.: 1. J. Koet 3te; 2. F. Teleng 2 (uit 3); 3. mr ir J. Westra lte; 4. P. J. Preenen 1 (uit 2); 5. D. van Gelder 1 (uitl 3); 6. J. Verduin 1. le kl. C.: 1 en 2. W. F. Sehüss en F. van den Bosch, elk 3; 3. A. Geyer 2; 4 en 5. J. M. Volders en J. Kanbier, elk lte; 6. L. W. Turk 1. 2e kl. A.: 1. J. Zwaan 3te; 2. G. W Horree 2te (uit 3); 3. C. Varkevisser 2; 4 en 5. G. W. L. Monné en B. Ouwerkerk, elk 1 (uit 3); 6. Ch. Sterk 0. 2e kl. B.: 1. A. Spek 3; 2 en 3. A. Blonk en A. van Ek, elk 2te; 4. J. Goudberg 2; 5 en 6. P. Westhof en P. J. Galjaard, elk 1 2e kl. C.: 1. A. Smit 4; 2. H. van Weizen 2te (uit 3); 3. J. Padding lte (uit 3); 4. C. van Renswou lte; 5. W. van Wijngaar den 1; 6. C. van Renswou 1. 3e kl.: 1. H. ten Geuzendahi 4; 2. A. Pleyzier 2 (uit 3); 3. L. J. v. d. Meide Sr lte (uit 3); 4 en 5. A. van Doorn en Th Lamboo, elk 1 (uit 3); 6. L. J. Goddijn te. HAAGSE POLITIERECHTER. Bonnenzaak. De werkman N. M. G. te Leiden had in de tijd diat de distributiebonnen geld waard waren, de distri'butiewet treden, waarvoor hij zich nu te vei woorden had. Rekening houdend met de veranderde omstandigheden, wilde Officier volstaan met 10 boete of 5 dagen hechtenis, waartoe de rechter vei In de textiel. Mej. J. M. te Leidschendam had zonder punten textiel verhandeld in de tijd toen dit nog strafbaar was. Het was slechts een deel van de meer uitgebreide clandestiene handel die bestond en waarbij verdachte betrokken was, waarom de Officier ƒ60 boete of 30 dagen hechtenis eiste. De rechter volstond met ƒ20 boete of 10 dagen hechtenis. in deze wijk zouden dan toch bloemen namen kunnen, krijgen. Wethouder Kralt was het hiermede niet eens. De heer Zandbergen merkte op, dat nu de Langevaart geen vaart meer is, deze best de naam van Burgemeester Hermans kan dragen. Het karakter van de, bloemenwijk blijft dan gehandhaafd. De voorzitter zag echter een historisch belang in het behouden van de naam Langevaart. De heer Jac. Kralt: „Wij doen geen enkele burgemeester tekort, die was, is of komen zal, maar burgemeester Hermans neemt een aparte plaats in onder de be volking- Wethouder Van der Vijver onder streepte deze worden. De heer De Mooy betoogde, dat de -raad er van overtuigd was, dat niemand eerder een straatnaam toekomt dan burgemeester Hermans, maar het kardinale punt is, deze nieuwe wijk geheel bloemenwijk te maken. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangehouden tot de volgende vergade ring. Vervolgens ging de raad er mede ac- coord met het bankierskantoor Staal en Co te Den Haag een geldlening aan te gaan van f 250.000. Dokter Van der Laan vond dit een tamelijk groot bedrag. Hij wilde er wel iets meer van weten. Wethouder Van der Vijver deelde mede. dat op het ogenblik alle werken, die in de gemeente worden uitgevoerd, uit eigen middelen worden gefinancierd. Voor de huizenbouw hebben we al f 40.000 voorgeschoten. De rentevoet is thans nog laag en spr- achtte het niet verantwoord om er langer mee te wach ten, vooral omdat hij mede in verband met de komende Benelux-overeenkom- sten (de rentestandaard is in België veel hoger) volstrekt geen lagere rentewaar dering voorzag. Wij maken zelfs door de billijke rentevoet een procentenwinst. De opbrengst hiervan zou later bestemd kunnen worden voor een fonds, waar uit Spinoza" natuurlijk onder toe stemming van de raad zou kunnen putten. Tijdens de rondvraag vroeg dokter Van der Laan naar het woningcontin gent voor 1950. De voorzitter wilde een tipje van de sluier oplichten, maar wet houder Kralt merkte vlug op. dat hy de dokter graag van antwoord wilde die nen. maar dan niet in een openbare ver gadering. Hierna volgde sluiting. Alle raadsleden bleven echter zitten Crematie slachtoffers vliegramp bij Oslo Onder grote belangstelling zijn gisteren te Velsen de stoffelijke resten gecre meerd van A. van der Touw, tweede be stuurder en K. H. Stukje, boordwerktuig kundige, die bij de Dakota-ramp in Noor wegen het leven lieten. Zeer vele bloem stukken, ook uit Noorwegen, dekten de met de driekleur bedekte kisten. In de aula sprak de directeur der Aero Hol land, de heer Jonckheer. Namens de vrienden werkzaam op de vliegvelden Ypenburg en Gilze-Rjjen sprak de heer Teilegen. De heer Stroeve dankte namens de families. FEEST BIJ NIEUWENHUIZEN. De personeelsvereniging van de firma Nieuwenhuizen heeft een feestmiddag ge houden. die zeer geslaagd is. De voor zitter, J. H. Vermeulen, opende, waarna de kinderen enige aardige St. Nicolaas- liedjes zongen Vervolgens traden „De Manguiban-ti's" op. De goocheltoeren van Willy Alberto werden met spanning ge volgd Het hoogtepunt was de intocht van de goede Sint. wiens hand zoals altijd mild was. De heer K. Mokken- storrn, hoofdvertegenwoordiger, sprak een dankwoord. Woudenberg zelf verdedigde zich met te zeggen, dat de arbeidsinzet ten behoe ve van Duitsland >niet door hem, doch door Vermeulen was georganiseerd. Ook zeide hij, dat de vakverbondsbe stuurders aanvankelijk met hem mee werkten. „Wat een wonder", aldus de president, die zochten te redden, wat er te redden De verdediger mr H. G. W. Worst uit Amsterdam voerde twee cassatiemiddelen waarvan het eerste luidde, dat niet is komen vast te staan, dat Woudenberg van de oorlogstoestand tussen Nederland en Duitsland afwist. De president meende, dat Woudenberg niet een volslagen krankzinige is en dat dus een dergelijke veronderstelling al heel bezwaarlijk te accepteren zal zijn de Raad. Tegenover het tweede mid del dat Woudenbergs actie hulp verle ning aan de vijand zou zijn geweest stelde de advocaat-fiscaal, dat nazificatie niet anders was dan hulpverlening aan de vijand. Hij was evenwel van mening, dat Woudenberg niet op dezelfde hoogte kan plaatsen als Mussert en Blokzijl. Hij vergiftigde niet gans het volk, maar trachtte de arbeidersmassa tot ontrouw te bewegen. Woudenberg had in een brief aan de Raad verklaard zich diep te schamen over zijn verleden tijdens de oorlog. Hij kan zich, zo schrijft hij, niet voorstellen, dat hij zich tot een dergelijke functie door dergelijke mensen heeft laten be- Op de vraag van een der raadsheren, of hij nooit gemerkt heeft, destijds, dat een man als Ley, waarmee hij in één vergadering optrad, een eerste klas dronkaard was, bleef Woudenberg het antwoord sehuldig. „Ik was niet zo op de mensen ingesteld", zei hij. Uitspraak 4 Januari a.s. De landen-voetbalwedstryd Engeland Italië, die gisteren op het terrein van Tottenham werd gespeeld, is door de gastheren met 20 gewonnen. De Engelse doelverdediger Williams springt op, om de bal uit een hoek schop onschadelyk te maken. VOORLOPIG NEDERL ELFTAL SPEELDE TEGEN DJURGAARDEN GELIJK (1-1) D Laatste tien minuten brachten veel spanning (Van onze sportredacteur) E LAATSTE TIEN MINUTEN van de oefenwedstrijd, die het voorlopig Neder lands elftal gistermiddag in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen de sterke Zweedse club Djurgaarden speelde, zullen de ongeveer 35.000 toeschouwers niet snel vergeten. Want niet alleen ontstonden in dit korte tijdsbestek twee doel punten, maar bovendien lieten de Nederlanders daarna de zege nog glippen, door een penalty te missen. Slechts met kunst en vliegwerk en handigheidjes, die niet door de beugel konden, stelden de Zweden toen het gelijke spel veilig. Aantrekkelijk voetbal Vijf kwartier lang kregen de toescnou- wers een alleraardigst voetöalgevech: te zien. Onze in wit shirt en zwarte broek gestoken jongens hadden daarbij de meeste praats. Maar ze waren onproduc tief, evenals trouwens.de Zweden. Steeds maar weer kregen de beide verdedigin gen volop de gelegenheid de veel te ver doorgevoerde combinaties in de kiem te Maar in de laatste tien minuten ver hoogden de Nederlandse elf de druk op het doel van Djurgaarden. Er werd in die periode veelvuldig geschoten. Nill- son, die al eerder de stryd voor zyn club had gewonnen, kreeg geen tyd meer om op adem te komen. En eindelyk moest hy zwichten. Steenbergen vuurde een kogel op hem af, die hy wel wist te stoppen, maar niet weg kon werken. Van Geen was er rap by en deponeerde het leer over de Zweedse doellijn (10). De toeschouwers gingen er recht ge- noeglyk by zitten. Welaan, de stryd was beslist. Holland leidde en verdiend, de buit was binnen. Maar toen forceerde Djurgaarden een corner. Het duurde even voordat deze genomen kon worden, want Schijvenaar, die in de laatste tien minuten de geblesseerde Everse verving, was tegen de grasmat gewerkt en moest worden opgeknapt. Hy stond goed en wel weer op de benen, of de corner werd genomen en door rechtsbuiten Petterson langs de uitgelopen Kraak gekopt (1*-1). Strafschop gemist. Fel reageerden de Hollanders op dit doelpunt. Er volgde een aanival over rechts en daarbij maakte de Zweedse linkshalf, een invaller voor linkshalf Anderson, hands in het beruchte gebied. Strafschop! Dat was me wat. Er volgde een hele conferentie, wie zich met het voltrekken van het vonnis over de Zwe den zou belasten. Drie, viermaal werd de bal goed gelegd en eindelijk zou Van der Gijp de beslissende trap geven. Maar EngelandItalië 20 Even twijfelde de Italiaanse achterhoede en het was goal! Italiaanse ploeg leed een onverdiende nederlaag Ml (Van onze speciale verslaggever) Londen, 30 November. ORO, SLANK EN LENIG, had zeven-en-zeventig minuten aan één stuk de felste bombardementen van de befaamde Engelse aanval afgeslagen. Hy had dat met een élegance en een styl gedaan, welke de 70.000 opgewonden toeschouwers in het grauwe stadion van de tweede divisieploeg Tottenham Hotspur tot dave rende ovaties hadden gebracht. Maar er zou een moment komen, dat hy de bal als een verslagen man uit het net zou halen. Een moment dat tevens beslissend voor het verdere verloop van de stryd zou zijn. staat genoteerd. Rowley dan schoot, for midabel hard en zo zuiver, dat geen doel man van welke kwaliteit ook de bal kon achterhalen. Moro maakte nog De schemer daalde reeds over de kale dorre vlakte, welke de duizenden sup porters van Tottenham Hotspur, met een onbegrijpelijke trots een stadion wager. te noemen, toen Gabriello Moro het rampzaligste moment beleefde uit zyn ganse tot dusverre vlekkeloze voetbal carrière. Parola, de lange athletisch ge bouwde spil, had zijn doelman even te voren een bemoedigend tikje op de rug gegeven, toen het drama gebeurde. Moro had een venijnig scherpe schui ver van Stanley Mortensen de „blik sem" zoals heel Italië de donkere Britse goalgetter met de stugge vierkante schouders sinds Milaan 1948 heeft ge doopt klèmvast gestopt, toen er .een onderdeel van een seconde een kleine vertraging was in de Italiaanse achter hoede tijdens het afbreken van een En gelse stormloop. Een ogenblik liet Parola, de Britse shellbom los. Pijlsnel dirigeer de de Engelse rechtsbinnen de witte bai vanwege de snel vallende duisternis had men na de pauze het traditionele „bruine" monster door een „witte" ver vangen naar linksbuiten Froggatt Bertucelli ijlde op volle toeren toe om het onheil te keren. Te laat Hoog vloog de bal van de schoen van Froggatt voor het Italiaanse doel, waar Moro hyper nerveus in zijn handen stond te klappen. Pal recht daalde de bal voor de voeten van middenvoor Rowley, die tot dat ogenblik niets anders had laten zien dan een zielig gestumper tegen de brillante verdediging der Azurri's. Maar Rowley, de ster van Manchester United, dacht op dat ogenblik in een flits aan Rio de Janeiro en aan de duizenden ponden, hy op de Britse spelersmarkt twijfelde sprong naar de bedreigde hoek en raakte nog juist even de bal met de vingertoppen. Dat was alles. Dat doelpunt was als een mokerslag op het moreel van de verbijsterend knap spelende Italiaanse ploeg neergekomen. Immers ruim zeventig minuten lang had het „blauwe legioen" de Britse menigte voetbal gedemonstreerd, zo ragfyn en dermate uitgebalanceerd, dat de dichte drommen Britten hun ogen nauwelijks konden geloven. Reèds prompt na de aftrap door de Engelsen, toen de Italianen onmiddellyk en bloc naar voren trokken kennelijk met het doel in bliksemtempo de stryd te forceren, viel het wonderlijke optre den van de anders zo doodkalme Frank lin op. Hij begreep geen syllabe van wat Amadei precies wilde, Amadei, die op 'n vierkante meter de zonderlingste avon turen met de bal op touw zette En deze Amadei cirkelde zo om de lange Frankin been. dat Ramsey en Aston meteen al van de kook waren. Hard spel. Wel, dat lusten de Italianen met volle teugen. Het bleef binnen de grenzen, tenminste volgens Engelse be grippen. Want wat hier op Tottenham als de gewoonste zaak van de wereld werd beschouwd heel normaal was byvoorbeeld het herhaaldelyk aanvallen van de doelman zou in ons land door de eerste de beste scheidsrechter als „le- vensgevaariyk" worden beschouwd, en zou het Nederlandse voetbalpubliek tot hij schoot 't leer tegen de paal! Een doel- worsteling ontstond, maar de bal werd weggewerkt. En toen scheidsrechter Schipper voor de laatste maal floot, was de «tand 11. Het was een aantrekkelijk slot. van een aantrekkelijke wedstrijd. Er werd snel en ook dikwijls heel goed gespeeld. Doch aan beide kanten waren de aan vallen veel te doorzichtig. Het duurde steeds veel te lang voor men besloot tot het beslissende sohot en dan was het te laat. Onze jongens ronden blijkbaar het tik-tak-spel van de Zweden zo aar dig. dat ze er ook zelf toe overgingen. Verrassende, open aanvallen waren te Nillson, de Zweedse doelman, ziet tot zijn genoegen de door J. v. d. Gijp genomen strafschop tegen de paal belanden. Het is een van de spannende momenten, die zich voor het doel van Djurgaarden afspeelden. (Foto N. v. d. Horst) -/ tellen en zo behoeft het geen verwon dering te wekken, dat de stand tot tien minuten voor het einde maagdelijk blank bleef. Zweden konden er iets van. Technisch en tactisch waren de Zweed se knapen heel wat mans. Maar dat ze tegen het einde van de strijd aan deze wapenen niet meer voldoende hadden en dingen gingen doen, die niet door de beugel konden, pleit niet voor hen. Voor al de kaalhoofdige rechtshalf Stenman was ondeugend. Scheidsrechter Schipper had dit veel te laat in de gaten. In het bijzonder Timmermans had van deze knaap al veel narigheid ondervonden en was al hinkend op de linksbuitenplaats terecht gekomen, aleer de scheidsrechter In de gaten had, wat er precies aan de hand was. En toen kreeg de heer Sten- man in het openbaar een reprimande, welke hy met een recalcitrant gebaar in ontvangst nam. Ook Abe kwam door Stenman niet aan het uitteven van zyn voetbalkunde toe. al dient direct wor den toegegeven, dat de Zweed ook zon der vuiligheidjes heel wat in zijn mars had. Sinterklaas' glorieuze tocht door Oegstgeest Vrolijk feest in Patronaatsgebouw Gezeten in een glimmend-zwarte koets voorafgegaan door zes luidruchtige trom melslagers en gevolgd door een joelende schare kinderen, zo maakte St. Nicolaas gistermiddag zijn glorieuze entree in Oegstgeest. In de tweede koets zaten glimlachend de winkeliers van ,.De kleine vier", die de grote kindervriend voor deze speciale tocht hadden weten te paaien. Waardig wuifde de Sint naar de voor- bygangers en de kind,eren in de huizen, die, met de neuzen tegen de ruiten hevige joelconcerten aanleiding geven. Drie kwartier lang was het Engelse voetbalteam te vergelijken met een wrak schip, dat op het punt staat tegen de rot sen te pletter te slaan. Italia had deze wedstrijd kunnen en moéten winnen, alleen al door het mees terlijke spel, door een techniek zo ver fijnd en beheerst, dat het Engelse spel toch de grootmeesters in de voetbal kunst, er eenvoudig klein en onbeholpen bij uitzag En toch had dit Britse voetbal êên groot voordeel: het was doodnachter en van elke fantasie gespeend. Het was niet spectaculair vergeleken bij het on uitputtelijke arsenaal goochelarijtjes en trucjes, waarmede de Azurri's stuk voor stuk met elkaar wedijverden. Dat „nuch tere" heeft Engeland de „slag van Tot tenham" "doen winnen. In het eerste kwartier van het Brits- Italiaanse duel viel reeds op hoe hecht en feilloos de Italiaanse defensie ope reerde. De ster in het defensieblok was tonder meer Parola. Dat ondervond rechtshalf Watson toen de bal amper aan het rollen was. Een schot van Parola, dat hij tegen zijn lichaam wilde opvangen, velde hem als een blok. De eerste helft was spannend en aaneenschakeling van geperfectionneerd voetbal. Soms was de spanning ondra gelijk. Zo toen linksbinnen Pearson een voorzet van Mortensen, naar builen ge zwenkt, op een meter afstand inkopte Bliksemsnel reageerde Moro. de bal stop te hy op de lijn met zijn linkervoet en natuurlijk was Parola er weer bij om het zaakje verder af te handelen. Het zelfde overkwam Amadei, die bij een gruwelijke mistrap van aanvoerder Billy Wright alleen voor Williams kwam. Het schot kon de Britse doelman npg met een hand tot corner slaan. In de tweede helft voerden de Italia nen het tempo op tot het onmenselijke. De ganse verdediging der Britten werd finaal overspeeld. En slechts Williams was de enige, die zyn kalmte enzyn doel (soms met de nodige fortuin) voor doorboringen bewaarde. Wat opviel was het te korte spel der Azurri's, waardoor zij maar al te vaak volkomen muurvast liepen, en de zonderlinge strategie der Britten om Tom Finney, duizenden ponden waard, en de beste man in de eerste helft aan Britse kant, nu te negeren. Het geschreeuw der Italiaanse massa in het stadion was intussen uitgegroeid tot een oorverdovend kabaal. Toen kwam het totaal onverwachte tegenpunt- Engeland leidde met 1—0. En er kwam nog een doelpunt, door een on vergeeflijke fout van doelman Moro Misschien was het de duisternis, die de overkant van het veld reeds tot een wazig schimmenspel maakte, misschienBij een Engelse aanval liep Moro uit zijn doel om te bal te vangen, maar hy schat te de afstand verkeerd en over zyr hoofd zeilde het leder in het doel: 2—0 voor Engeland. De „slag van Tottenham- was voor Italië verloren. gedrukt stralend naar het vriendelijke gelaat, dat vrywel schuil ging in de wol lige baard, opkeken. Piet strooide op ge zette tijden gul met pepernoten en zwaaide, behalve naar de kinderen, ook enkele malen vriendelyk naar wat oudere meisjes. Met het oog op het droevig ongeval m Leiden liep een agent van de rijkspolitie de stoet mee om de kinderen op een eilige afstand van do koetsen te hou- en. De man had een lastige taak en de tactische wijze, waarop hij de schare kin deren, zonder de jool te bederven, in goede banen leidde, verdient zeker een eervolle vermelding. Na de optocht werd het feest op vro- lyke wijze voortgezet in het stampvolle Patronaatsgebouw- Met het zingen van Sinterklaasliedjes en het vertonen van filmpjes werden de kleinen bezig gehou den. En allemaal kregen ze versnape ringen mee naar huis. Magnetiseur kreeg 300 boete Burgemeester behoorde tot zyn patiënten Een psychometrist-magnetiseur uit Numansdorp is, ondanks gunstige getui genverklaringen, door de Rotterdamse kantonrechter tot drie geldboeten van honderd gulden veroordeeld. De getuige a décharge dr W. H. C. Tenhaeff. privaat-docent te Utrecht, ver klaarde. dat hier volgens de wet van 1865 sprake is van onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst, maar dat de magneti seur inderdaad mensen kan genezen. Di O. W. C. van Willigen van der Veen, Ned. Herv- predikant te Rhoon en voor zitter van de afd. R'dam van de studie vereniging voor „psychical research", verklaarde, dat de man betrouwbaar was en dat verscheidene artsen met hem samenwerken, Eén van zijn patiënten was de burgemeester van Numansdorp. De ambtenaar van het O.M. wilde echter al leen rekening houden met de wet. D® verklaringen van de getuigen a décharge hoorden volgens hém eerder in de Twee de Kamer thuis. Zonder goede trouw komt er niets van terecht Hoe gaat het met de pensioenen? Betreffende de financiële en econo mische overeenkomst der Ronde Tafel conferentie was men blijkens het voor lopig verslag der Tweede Kamer nage noeg algemeen van oordeel, dat dez® staat en valt met wederzijdse goede trouw Versch.eidene leden wezen er op, dat op ten minste 10 plaatsen van de toe lichting verklaard wordt, dat de Neder landers een volkomen redelijk standpunt prijsgaven, omdat de tegenpartij zonder opgaaf van redenen elke tegemoetko mendheid weigerde. Zeer vele leden wil den de gronden weten, waarom afstand gedaan was van de tinovereenkomst Zeer vele leden achtten de kwijtschel ding van twee milliard gulden hoogst onbevredigend. Vele leden achtten deze regeling minder bevredigend doch wil den deze aanvaarden. Vele leden betreurden het. dat de transferregeling al te zeer op losse schroeven wordt gezet en wezen er op, dat de financiering van de pensioenfond sen niet in de stukken voorkomt. Zij wensten de opneming in de garantiever- klaring van een bepaling, dat de pen sioenen op pariteit in Nederlands Cou rant worden uitbetaald. Zij verlangden, dat de regering het verlossende woord zou spreken om de ongerustheid der ge- pensionneerden weg te nemen. Verschil lende leden had het bevreemd, dat la de stukken met geen enkel woord mei- ding is gemaakt van de vergoeding der materiële oorlogsschade

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3