Jliemue £eül$ rije (üimranl Grootste defensie-plan in vredestijd te Parijs geformeerd ii?*; ■I 91S1 V/.vv Wist U DONDERDAG 1 DECEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710 Advertentie- afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIëN: ƒ0.18 per millmeter. (By contract belangrüke korting). Dertigste jaargang No 7983 CHRISTEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stoatvasttcb Is gfjebfeoen tnya bert ia legljeaspotr Brandstoffen nog niet van de bon Zie pag. 4 DE MILITAIRE DAAD De twaalf ministers der Pact-landen moeten het nu goedkeuren D' E WOORDEN ZIJN GENOEG GEWISSELD en de daden zal men nu spoedig kunnen zien. De ministers van Defensie der twaalf landen van het Atlantisch Pact steken vandaag te Parijs de politieke koppen by elkaar, ter bestudering van het defensieschema, zoals dat door de geallieerde stafchefs is opgesteld. Dit pro gram behelst dus de verdeling van wapenen en uitrusting, de coördinatie tussen plaatselijke defensiegroepen, de keuze van de bevelhebbers, Duitslands rol in het nieuwe plan, alsmede het eventuele gebruik van de atoombom. De grote daad zal nu zijn, dat de twaalf ministers van Defensie der Pact-landen met het enorme defensieplan aceoord gaan. Stalins oren zullen wel tuiten! Als de Amerikaanse generaal Omar Bradley „tevreden en voldaan" is over het Atlantisch defensieplan, wie zou het dan niet zijn. Hy heeft het druk. Gister middag voerde hy nog besprekingen met de Canadese militaire chefs over byzon- derheden van het Noordamerikaanse re- [ionale defensiesysteem, hetwelk in het otale schema een van de vüf, in elkaar sluitende, plannen vormt. Voorts confe reerde hy met de Franse generaal Jean de Lattre de Tassigny, die in de militaire organisatie van de West-Europese Unie het bevel voert over de landstrydkrach- ten. De leek kan zich er moeiiyk een voorstelling van maken, welk een enor- arbeid hier wordt verzet. De samen telling nameiyk en goedkeuring van het [rootste militaire programma, dat ooit loor zovele landen in vredestyd werd ipgesteld. En dit is noodzakeiyk, wil de Westeuropese burger veilig achter zön kacheltje kunnen zitten. Dit defensieplan om vrede en veiligheid te hand en heeft met „militairisme" niets te maken. Van N.A.T. tot N.A.T.O. Tegenover de stellige verzekering, dat Duitsland althans voorlopig niet zal wor- len herbewapend, staat de interessante nededeling van de Canadese minister Defensie, Brooke Claxton. In ant woord op een vraag of de Westduitse republiek zonder bewapening een rol zou kunnen spelen in de organisatie van het Atlantisch Pact, verklaarde hij: „Nadat ize eigen organisatie op gang heb- een gekregen en zü (de Duitsers) er in geslaagd zyn hun eigen democratie te doen functionneren, dan kan de tyd aan- ireken, dat wy samen kunnen komen." Hieruit zou men kunnen concluderen, Oplichter takelde zich toe als een beroofde En liep er per ongeluk nog een hersenschudding bij op- Een bestuurslid van een Haarlemse St Nicolaasvepenhging heeft een bedrag f 200. dat hij onder zijn bc had. zelf opgemaakt en daarna een be roving geënsceneerd. Hij bracht zich ms: scheermesje verwondingen :oe. ve - nielde zij® kleren en '.elöe Iv.er aan ie politie, dat hij beroofd was Zijn ver haal leek des te meer geloo."»v aardig, omdat de man werkelijk een hersen schudding had. Maar dat was per tngeluk. Hij takelde zich Maandagavond jl thuis >e en stapte op de fiets Hij verloor echter zoveel bloed, dat hij onwel werd. zijn fiets viel en met zijn hoofd op de stenen bonkte Dal veroorzaakte de hersenschudding De man strompelde, toen werkelijk bijna bewusteloos, naar de Harmenjansweg, waar hij ineen zakte het huis, waar hij die avond met f200 werd verwacht. Men droeg hem iet huis binnen. Hy vertelde, toen hij bijgekomen, dat hij was beroofd door drie mannen. Gisteren kon de ge wonde in het ziekenhuis worden ver hoord Hy gaf een tamelijk scherp signalement van de rovers op. Een rechercheur betrapte de man, een 40-j chauffeur, echter op een tegenstrijdige verklaring en al spoedig zakte hy door de mand. Hij heeft nog twee andere verduisteringen bekend. PENICILLINE GOEDKOPER IN ENGELAND Een van de grootste Engelse fabrieken an penicilline in Engeland heeft de rijs van penicilline teruggebracht tot ?n derde van die van 1946. Leemhuis c.s. in Februari in de zaak tegen de Haagse S D -hand langers Leemhuis. Viëtor en Pegels zal ti nader te bepalen datum in Fe bruari geschieden, zo heeft de Bossche Rechtbank gisteren besloten. EXPORT NAAR CANADA WORD1 FLINK AANGEPAKT Om de Ned. export te stimuleren ver trekt begin Januari een vertegenwoor diger van het Canada-instituut (de Ne- derlands-Canadese kamer van koophan- naar Canada. TEGEN SEINHUISWACHTER EN RANGEERDER BOETE GEËIST Tegen een seinhuiswachter uit Sittard. de 51—jJ. H. K., werd gisteren in Maas tricht f 100 boete geëist, daar hy een verkeerde wissel had omgegooid, waar door op 9 Maart te Sittard twee trein stellen op elkaar botsten. Tegen de ran geerder P J. H. uit Budhten-Born, die de seiuibuiswachter verkeerd had inge licht. werd f60 boete geëist. Uitspiaken op 13 December. De 17-j. arbeider B. uit Hoensbroek stortte gisteren in een te Heerlen in aan bouw zijnd magazijn v?n bijna 13 meter hoogte naar beneden. Zijn val werd ge- hroken door steigert)alken, Hy moest in het ziekenhuis worden opgenomen, maar zijn toestand is niet levensgevaarlijk. In Den Haag is, 82 jaar oud, over leden de heer H. J. L. Englebert, op richter en oud-directeur van de N V. H Englebert's automobielhandel. Hij begon in Leiden met een agentuur van rywie- ieik lat als Michel een proeve van betrouw baarheid heeft afgelegd, de bewapening van Duitsland toch weer aan de orde kan komen. Claxton deed ook nog de onthulling, dat het Pact spoedig bekend zal staan als N.A.T. (North Atlantic Treaty) en de organisatie als N.A.T.O. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, deelde mede, dat de dollars voor het defensiedoel nu spoedig op het tapijt komen. Voortaan koffie voor iedereen alle levensmiddelenkaarten gewezen voor het kopen van 250 gram koffie. De bon is van morgen af geldig voor een tijdvak van acht weken eerstvolgende zal dus op 26 Januari den aangewezen. De bon kan echter slechts in de komende vier weken, dus vóór 1 Januari, worden aangeboden. De vereenvoudiging van de koffie- distributie maakt het niet meer moge lijk onderscheid in de leeftijdsgroepen te maken, zodat thans iedereen deelt. Hier staat tegenover, dat er geen extra bonnen meer ter beschikking wor den gesteld voor bepaalde familiefeesten e.d. en dat er geen nieuwe bonkaarten of bonnen voor pasgeborenen worden uitgereikt. De waarde H16 en „BD gram. AAN JAPANSE HERSTELBETALINGEN KOMT EEN EIND Volgende week zal de „Tjimenteng" DE STERRENWACHT Gouden kransen-, balken glanzen. Juffrouw lacht: Sterrenwacht POLITIEKE SURPRISE Nederlaag van Labour in Nieuw-Zeeland c een „teken des tijds" Sydney Holland„Wij zijn er niet om te heersen, maar om te dienen" TN AANSLUITING, aan hetgeen gisteren reeds vermeld, over de overwinning der Conservatieve Party op de Labour-lieden by de verkiezingen in Nieuw- Zeeland, delen wy nog mede, dat Sydney Holland, de leider der Nationale (con servatieve) Party vrywel zeker de nieuwe premier zal worden. Voor de veertien jaar oude Labour-regering betekent zulks een grote teleurstelling. In het nieuwe parlement krijgt de Conservatieve partij 46 zetels en Labour 34. met inbegrip van 4 Maori-zetels. In het oude parlement was die verhouding 38 tegen 42. Peter Fraser, die sedert 1940 minister-President is geweest, behield zijn zetel met een kleine meerderheid. Alle 16 communistische candidaten ver beurden hun gedeponeerde geldsom. Twee Labour-ministers verloten hun ze tel. Mevrouw Hilda Ross .van de Con servatieve Partij zal vermoedelijk een ministeriële functie gaan bekleden. Zij is een der drie vrouwen in het parle ment. De nieuwe premier, Sydney Holland Is 56 jaar oud. en heeft sinds 1940 de Nationale Conservatieve Party geleid. Hij werkte op .het ingenieursbureau van zijn vader en staat bekend als een huise lijk man met een eenvoudige smaak. Hij verklaarde voor de radio: „Wij zijn op een hoge plaats gesteld, niet om te heer sen, maar om te dienen". De aftredende premier. Peter Fraser, reageerde aldus: .Het volk heeft beslist en wij aanvaar den de uitspraak sportief". In Engeland Is men van mening, dat Atoombomproeven strikt geheim De nieuwe serie proeven der Ameri kanen bij het Eniwetok-atol in de Stille Oceaan met atoomwapenen, zal ook dit maal strikt geheim zijn. Er worden géén journalisten, fotografen of filmers toe gelaten. Boycot in Australië tegen onze schepen opgeheven De 17 zeeliedenverbonden te Sydney (Australië) hebben de vijf jaar oude boycot van Nederlandse schepen opge heven. Zoals bekend is, meenden de Australiërs deze boycot te moeten instel len, tijdens de acties tussen de Indone siërs en ons. Naar schatting is door de boycot voor 40 millioen Australische ponden aan handel verloren gegaan. KARTELVERBOD VOOR YVEST- DUITSLAND? De West-Duitse regering heeft een wetsvoorstel ontworpen, waarbij alle kartels in principe zullen worden ver boden. Andere overeenkomsten, die de handel beperken, zullen slechts zijn toe gestaan in nauwkeurig omschreven ge- de nederlaag van Labour in Nieuw-Zee land, een ongunstige weerslag zal heb ben op de kansen van de Britse Labour- partij bij de komende verkiezingen in Engeland- Lord Woolton, de voorzitter van de Conservatieve Partij sprak van „een teken des tyds". Verschillende bladen verschenen met koppen als „eerste socialistische ineen storting" en „Nieuw-Zeeland toont de weg". „WIIAN...?" „De voorraad tijdbesparende letter combinaties, die langademige namen moeten vervangen, is blijkbaar onuit puttelijk", aldus schrijft de te Johan nesburg verschijnende „Rand Daily Mail". Dat namen als OEEC en CARE aan de lezende burger worden voorgezet, is slechts een gevolg van de gewoonte, dat men eerst zeer langdradige als Organization of European Econo mie Co-operation" en „Co-operative for American Remittances to Europe" verzint en ze dan verkort tot OEEC en CARE, in plaats van onmiddellijk korte namen te kiezen. Hier js weinig aan te doen, klaagt het blad. De Ver enigde Naties zelf hebben haar zegen aan dit systeem gegeven en ons ver rijkt met Unesco, Unscob, FAO, 1CAO, ITU, IRO en WHO (de wereld-gezond heidsorganisatie) De laatste versie van deze ingewik kelde praktijk brengt ons woorden, samengesteld uit enkele letters namen van landen, die zich in enig verband aaneensluiten, vervolgt hel blad. Benelux zal waarschijnlijk groeien tot Fritalux of ven beginnen als Finebei of Fibenel Nordenswe, Danosve en zelfs Dosfrilux komen ook al in zicht. En wat het blad op dat niet wist: Gisteren is besloten Noord-Atlantisch Pact voortai meer aan te duiden als NAT (North Atlantic Treaty) maar als NATO (het zelfde met Organization er achter). Het wordt tijd, dat we ook op dit gebied eens wat wijzer worden Wat de kop boven dit stukje wil zeggen? „What is in a name?" Koningin koopt een bedje voor Davos Van het halve millioen is nog maar f 20.000 binnengekomen H.M. de Koningin heeft een bedje van de hulpactie Davos gekocht. Zoals be kend is. worden deze bedjes voor 't be drag van f 1190 per stuk verkocht om het Ned. longpatiënten mogelijk te ma- '~~ri een kuur in Davos te ondergaan. Er f 476.000 nodig. In de eerste weken n de actie is ruim f 20.000 bijeen gekomen en vele toezeggingen werden gedaan. De bedjes worden vaak gekocht in combinatie door verenigingen en in stellingen. Het halve millioen is er ech ter nog op geen stukken na. Weer cokes en stikstof uit Sluiskil De cokesfabriek en de stikstoffabrlek m de Azote te Sluiskil zullen op 1 Ja- aari a.s. de productie hervatten. De beide fabrieken kwamen in Mei 1940 stil te liggen, toen de Duitsers Sluiskil bom bardeerden. Uit de cokesfabriek werden de oorlog de machines weggevoerd. Voor de oorlog werkten in beide fabrie ken 1250 arbeiders. Douane zal het Amerikanen niet zo moeilijk maken De douaneformaliteiten in Europa voor toeristen uit Amerika en andere over zeese landen zullen in de toekomst aan zienlijk vereenvoudigd worden Men overweegt een gedeeltelijke op heffing der douanerechten. De bezoeker zal souvenirs ter waarde van 400 dollar, zich een halve liter parfum mag bevinden, over de grens kunnen meene men, 400 sigaretten en twee ontkurkte flessen wijn of alcoholhoudende dranken. Millioenste koperen cent kwam uit R'dams ziekenhuis De millioenste cent. die dezer dagen binnenkwam voor het monument op de Grebbeberg, was afkomstig uit het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam. Da adjunct-directrice, zuster H. G. Willems. overhandigde gisteren in het ziekenhuis op symbolische wijze de cent. Onder de aanwezigen waren bestuursleden van het mannenkoor Die Haghe Sanghers, die met de inzameling zijn begonnen. De burgemeester van Rotterdam en Rhenen voerden het woord, met nog enkele anderen. De burgemeester van Rhenen vertelde, dat de ryksmuntmeester er de aandacht op had gevestigd, dat door de inzameling alle koperen centen uit de circulatie zouden verdwijnen. Tenslotte heeft hy echter meegewerkt om een voldoende hoeveelheid als symbool te laten be waren. Churchill lunchte met Deense Koningspaar „Denken wy niet meer aan Koning Alfred. - Churchill, die, zoals wij hebben vei meld, gisteren zijn 75ste verjaardag vierde, heeft ook in het Lagerhuis een grootse hulde in ontvangst genomen- Churchill was zichtbaar ontroerd, toen Attlee hem de woorden toevoegde: „Wy zijn allen verheugd, deze man in goede gezondheid en actief als immer te zien*'. Hij ontving felicitaties uit alle delen van de wereld en een enorm aantal ge schenken. Met paard en wagen werd een „verjaardags-hoed" aan zyn huis be zorgd. Churchill lunchte op de Deense am bassade met het Deense Koningspaar, en vóór het gebouw, riep een grote me nigte hem een „hartelijk welkom" toe. Hy straalde, toen een onbekende dame hem een takje heide in zijn knoopsgat stak. Vermoedelijk zal Churchill binnen kort een bezoek brengen aan Denemar ken. Tijdens de lunch brachten de Deense Koning en Churchill een toast op elkaar uit en Churchill zeide: „En natuurlijk zullen wij nu maar niet meer denken aan Koning Alfred". (Voor wie het niet weet, Koning Alfred was de Engelse Koning uit de negende eeuw, die de strijd aanbond tegen de Deense invallers). Dader van moord te Leidschen- dam bekent pas na 10 jaar De dader van de moord op de land bouwer Cornelis v. d. Horst, te Leid- schendam, in 1939 gepleegd, heeft na 10 jaar verblijf in de strafgevangenis te Leeuwarden bekend. Hoewel A. tijdens het vooronderzoek en op de rechtzitting was blijven ontkennen, werd hij indertijd veroordeeld tot levenslang. Hij blijft intussen volhouden dat hij een mede- pliohtige heeft gehad, wiens naam hij echter niet weet. Zout water kostte Westland 3 millioen Aan de Westlandse cultures is het af gelopen jaar door zout water naar schat ting f 3 millioen schade veroorzaakt. Dit blijkt uit een rapport, dat is samenge steld door het Proefstation voor de tuin bouw te Naaldwijk en gebaseerd op de schade, aan de vier hoofdteelten: toma ten. druiven, bonen en sla. In de f 3 mil lioen is niet begrepen de schade, veroor zaakt door het uitstellen of nalaten van bepaalde teelten. De oorzaak van de bo- demverzilfcing is. dat in Rotterdam het brakke water uit de Nieuwe Waterweg in de boezem wordt gelaten. Een gemaal te Leidschendam heeft blijkbaar nog niet het gewenste resultaat Geen konvooi voor Amerikaanse schepen naar Sjanghai Dean Acheson heeft verklaard, dat zijn regering niet van plan is Ameri kaanse schepen te doen konvooieren, nu Sjanghai geblokkeerd is. Echter wordt krachtig geprotesteerd bij de nationalis tische regering van China, tegen het be schieten van het Amerikaanse schip de „Sir John Franklin". Tal van landen, w.o. ook Nederland, hebben een protest uitgebracht tegen het vasthouden van de Amerikaanse Consul-Generaal te Moek- den. Ward. Deze actie vormt een ant woord op een oproep van Dean Acheson aan dertig landen. •■■«i f ■■■K Ieder jaar wordt er op het Rockefeller Center een pompeuze kerstboom ge plaatst. Dit jaar Is de boom geïmporteerd uit Noorwegen. Op 9 December is de boom pas klaar, want er Is nog heel wat aan op te tuigen. Geen Fritalux of FibeneF* Jean-Paul Garnier, diplomaat met rijke ervaring, in ons land Frankrijk acht Nederlands rol in de wereld politiek zeer belangrijk Van zijn werkkamer in de Franse kan selarij aan de Lange Vijverberg in Den Haag, ziet thans de opvolger van de heer Jean Rivière uit op Hofvijver en Bir hof-. De nieuwe Franse ambassadeur, de heer Jean-Paul Garnier, is deze week uit Parys in ons land gearriveerd. Hij heeft reeds zijn opwachting ge maakt op het dep. van Buitenl. Zaken en dezer dagen zal hij zijn geloofsbrie ven aan de Koningin overhandigen. Een korte, krachtige verschijning don ker gezicht en gitzwarte haren. Op char mante wijze ontvangt hij de bezoeker. Levendig beantwoordt hij de vele vragen. Op eenvoudige wijze verteld hij over zyn „Ik ben heel bly en trots de vertegen woordiger van mijn land in Nederland RUMOERIG ITALIË Communistisch Vakverbond stoort zich niet aan vermaning der regering Vandaag massale proteststaking voor 24 uiir T TET ITALIAANSE VAKVERBOND, dat onder communistische leiding staat, IX heeft een algemene staking aangekondigd uit protest tegen het optreden van de politie by ongeregeldheden in het Zuiden, waarvan twee boeren het slacht offer zyn gworden. Een carabiniere had per ongeluk een handmitrailleur laten afgaan, by het verspreiden van een optocht, waarvoor de overheid geen toe stemming had verleend. Er ontstonden schermutselingen, waarby de arbeiders de carabinieri met stenen bekogelden en velen werden gewond. Het vakverbond slaat dus de ernstige waarschuwing van de minister van Binnenlandse Zaken. Mario Scelba. dat de regering geen algemene staking zal dul den, vóórdat alle feiten omtrent de dood DAT de commissaris der Koningin in Gelderland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, in Elburg een waterleiding heeft geopend. DAT de A'damse raad voor aanschaf fing van meubilair t.b.v. de Prof. H. Bur gerschool (slechthorende en spraak- gebrekkige kinderen) f 21.500 beschik baar stelde. DAT de gemeente A'dam een leer- en leesboek over de geschiedenis van deze stad heeft uitgegeven. DAT voor verbouwingen aan de Am sterdamse gem. universiteit in totaal* f 80.000 beschikbaar werd gesteld. DAT gisteren in Terneuzen een nieuwe veemarkt werd geopend, waarvoor ook van Belgische zijde belangstelling be- DAT Gedep. Staten van Noord-Brabant voorstellen evenals in Utrecht. Zeeland en Zuid-Holland een verbod van ontsierende opslagplaatsen en benzinestations moge lijk te maken. DAT zijn benoemd tot dir. 4e klasse in vaste dienst bij het gevangeniswezen en de psychopathenzorg K. Verzijden te R'dam, met standplaats Huis van Bewa ring te Maastricht: H. A. v. d. Meij te A'dam en Ch. W. Wassenaar te Haarlem, met een standplaats der le klasse. DAT mr N. G. J. Sikkel, subst.-officier bij de Haarlemse rechtbank en p.-f. bij het A'damse B.G., mr W. M. Paardekoo- per Overman opvolgt als officier te Haarlem. DAT een Ned. fabriek twee K.L.M.- vliegtuigen heeft gecharterd om 4000 liter likeuren, advocaat en punch naar Enge land te vervoeren, waar tegen de feest dagen een enorme vraag naar gedistil leerd bestaat. DAT het in de Zaandamse haven zo druk is. dat deze week verschillende schepen naar A'dam moeten doorvaren om gelost te worden. DAT de wnd. commandant van het mijnenvegers-reparatieschip „Vulkaan", lt. t. z. der le kl. N. J. Jongewaard, van daag het commando in Den Helder over droeg aan kapt. t z. L. H. Quant. DAT aan mevr. W L. BoldinghGoe- mans te R'dam wegens haar verdiensten voor de Franse taal en letterkunde „les palmes académiques" zijn uitgereikt. DAT de bisschop van Munster, mgr Michael Keller, tien dagen in ons land vertoeft om het R.K. onderwijs en de „Kath. Actie" te bestuderen. DAT de fa Scholten en Swalue te Enschede haar bedrijf zal overplaatsen naar Markelo, waarmee dit dorp zijn eerste industrie krijgt en wel een fabriek van betonnen woningen in massabouw. DAT het hotel De Herikerberg te Mar kelo. hetwelk in de oorlog toevluchts oord van N.S.B.-ers was en daarna rust oord voor uit Indonesië gerepatrieerden, is vrijgekomen. DAT gisteren van de werf De Merwede te Hardinxveld van stapel is gelopen het m.s. Rijeka (4000 ton), een vrachtschip met passagiersaccommodatie, het eerste van een opdracht uit Joegoslavië. DAT de ontginningsmij De Drie Pro vinciën te Heerenveen een fusie zal aan gaan met kleinere maatschappijen in het Noorden en de zetel dan naar Assen wordt verplaatst. DAT het Franse m.s. Carbet, waarmee onlangs een technische proefvaart werd gemaakt, nadat het op De Schelde voor Franse rekening was gebouwd, dezer da gen een officiële proefvaart maakt. taureerd- DAT prof. mr H. R. Hoetink, prof. dr Th. Keulemans en dr Ph. J. Idenburg Den Haag, de dir. van het C.B.S., v de Ned. raad der Europese beweging 8 tot 12 Dec. in Lausanne een Europese culturele conferentie zullen bijwonen. DAT de Hemweg by de Hembrug- pont door het vervoer van suikerbieten zeer glad is, hoewel de gemeentereini ging er extra aandacht aan besteedt en men dus bedacht moet zijn op slipgevaar. DAT bij een juwelier in Olst een grote hoeveelheid sieraden en horloges is ge- Apeldoorn. DAT Gedep- Staten van Noord-Bra bant f 20.000 subsidie willen verstrekken aan het Brabants Edelambacht en het prov. genootschap van kunsten en we tenschappen, voor de uitgave van een boek over de provincie. DAT de 29-j. vertegenwoordiger D. H. de 35-j. los-werkman C. D., beiden uit R'dam, door de rechtbank aldaar ieder tot een jaar, waarvan 6 mnd. voorw. werden veroordeeld, daar zij een Antwerpse bioscoopexploitant had den willen oplichten voor f8 000, DAT de Mij voor afstandsverwarming te A'dam in Heerlen een enquête houdt ia te gaan hoeveel inwoners belang stelling hebben voor afstandsverwarming. DAT het A'damse B.G. de zaak tegen de 51-j. batterijenfabrikant J. H. Schoone- boom, tegen wie 18 jaar is geëist, voor het horen van een aantal getuigen, heeft aangehouden van vandaag tot Maandag. DAT binnenkort wordt begonnen met de aansluiting van de weg Haarlem-Die- men aan de weg A'damNaarden by Vinkebrug. der twee boeren bekend zijn, in de wind- Men houdt er rekening mede. dat circa 5 millioen leden van deze sterke linkse machtsgroep gehoor zullen geven het stakings-parool, waardoor het keer en de fabrieken zullen komen stil te liggen, geen gebruik gemaakt kan worden van openbare vervoersmiddelen en de meeste winkels gesloten zullen zijn. De staking zou duren van heden 6 uur vóórmiddag tot morgenochtend 6 uur Gedurende twee uur zouden ook de trei nen niet rijden. De communisten hebben de leiding gehad bij het, in bezit nemen van het grootgrondbezit door de landar beiders- De regering dringt aan op ge duld en discipline, zodat met het, lang verwachte, plan voor landherzieninger. begin kan worden gemaakt Dit plan rziet in de herverdeling van onge veer één tiende van al het in cultuur gebrachte land onder de boeren. OMGEKOMEN JOODSE KINDEREN NAAR TUNIS Na een eenvoudige, roerende plech tigheid op het vliegveld Fornebu is gis teren het toestel van Aero-Holland. de lijken van de by de ramp by Oslo omgekomen Joodse kinderen en ver pleegsters naar Tunis brengt, vertrokken. Daarbij waren o.a. de Ned. gezant en de Ned. zaakgelastigde aanwezig. Vier van de 27 kinderen heeft men niet kunnen identificeren- GEM. PRIJS VAN VOLKS- EN KINDEK- SCHOEISEL NIET OMHOOG Vandaag is een pryzenbeschikking volksschoeisel en kinderschoenen van kracht geworden, die bepaalt, dat dit schoeisel in de kleinhandel gemiddeld tegen dezelfde prijzen verkocht moet worden als op 17 September (de dag der devaluatie) algemeen gebruikelijk was. Als bepaalde soorten dus duurder wor den, moet daar een evenredige prijsver laging van andere soorten tegenover te zijn", zo zegt hij. ..De betrekkingen zijn uitstekend". Hij merkt op, dat het nu veel beter is dan voor de oorlog, toen Nederland nog neutraal was. De Franse regering vindt de rol van Nederland in de wereldpolitiek zeer belangrijk. Dat valt trouwens uit de benoeming van de heer Garnier wel op te maken- Hij heeft een rijke ervaring en is een diplomaat op middelbare leeftijd (45 j.), aan wie men by voorkeur een belangrijk® post geeft, die veel werkkracht vraagt. Minder bekend is. dat hij een vooraan staand figuur is geweest in de Frans® verzetsbeweging. Hij werd daardoor be noemd tot officier in het legioen van eer. De ambassadeur heeft altijd grote be langstelling gehad voor historische stu dies. Hij schreef enkele historische wer ken. Hij hoopt nog eens een boek te schrijven over Ned -Franse betrekkingen in het verleden. Hij is ook een groot kunstliefhebber: hij komt uit een zeer kunstzinnig geslacht. Hij meende, dat het aantal Franse tentoonstellingen, film voorstellingen, toneelvoorstellingen, etc. in ons land sterk moet worden uitge- Over politiek wilde hïj' nog niet spre ken. In Frankrijk hoopt men van harte, dat er een andere naam komt dan Frita lux of Fibenel. Emigratie naar Frankrijk vond hij een zeer delicate aangelegen heid. Nederlanders hebben misschien meer kans in de Franse koloniën. Sommige bankbiljetten van 10 en f 100 ongeldig Inleveren vóór 1 Juni. De Ned. Bank roept houders van bank biljetten van ƒ10 en ƒ100, model 1945, op om ze vóór 1 Juni 1950 te laten ver wisselen. De biljetten zijn alle gedateerd 7 Mei 1945. Op het briefje van tien staat aan de voorzijde de Ned. leeuw afge beeld, omgeven door de regels „Die tyrannie verdrijven die mij mijn hert doorwondt". Het bankbiljet van f 100 is kenbaar aan een bruine rechtopstaande band in het midden van de voorzijde en een groene aan de achterzijde. Interesse van Oost-Duitsland voor de „ontmanteling" West-Duitse fabriek ontvangt opdrachten. De fabriek te Watenstedt-Salzgitter. een der ondernemingen waar de ontmante ling niet gestaakt werd, heeft van de re gering der Sowjetzone opdrachten ont vangen tot levering van ruw ijzer en staal. De West-Duitse Bondspresident heeft het lot dezer fabriek „een der ergste teleurstellingen van de ontmante lingsovereenkomst" genoemd. Als da ontmanteling geheel uitgevoerd wordt, zullen er van de 120.000 inwoners onge veer 75.000 op werklozensteun zijn aan gewezen. WEERBERICHT Iets kouder Tot morgenavond verwacht ,.inDe Bilt: Zwaar bewolkt met enkele verspreide opklarin gen. Overwegend droog weer. Langs de Wadden eilanden aanvankelijk nog vrij krachtige. overigens matige tot zwakke wind tussen Zuidwest en Zuid. Iets kouder met in het Zuid oosten van het land op enkele plaatsen de nacht en vroege ochtend tempera turen even onder het vriespunt, en hier n daar mist. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Vrijdag 2 December: Zon op 8.26. on der 16.32; maan op M.48, onder 5 01. i ö®eambe» WM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1