i De Sleutelstad is zeer in trek bij de vrouw... van elders STEGEMAN'S NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 30 NOVEMBER 1949 Maar de Leidse zelf gaat graag naar andere steden (Van onze medewerker voor statistiek) NATUURLIJK WEET IEDER, dat niet alle inwoners van Leiden Leidenaars van afkomst of zelfs maar Leidenaars van geboorte zUn, maar minder bekend is het uiteraard, uit welke windstreken de niet in Leiden geborenen naar hier gekomen zijn. Volgens de nieuwste gegevens is niet minder dan 67 procent van onze ingezetenen in onze eigen stad geboren. Dit is in verhouding tot elders een zeer hoog percentage en het stempelt Leiden daarmede tot een typische stad, waarvan gezegd kan worden, dat Leiden echt een stad van de Leidenaars-zelf is. Voor de mannen afzonderlijk is het uit Gelderland 656 mannen en 763 vrou wen; uit Utrecht 544 mannen en 648 vrouwen; uit Zeeland 308 mannen en 345 vrouwen: uit Noord-Brabant 501 mannen en 671 vrouwen. Daarentegen uit Limburg 173 mannen en 166 vrouwen. Men zal beamen, dat tegenover deze vrijwel algemeen-grotere trek van vrouwen naar Leiden de grotere trek van geboren Leidse vrouwen naar elders opmerkelijk is. Intussen vertoont onze plaatselijke be volking ook nog enige cosmopolitische aspecten, want van een zes-en-twintig honderd Leidse ingezetenen heeft de ge- boortewieg ergens buiten de Neder landse grenspalen gestaan. Hierbij domi neert in sterke mate het vrouwelijke element, met name bij de Duitsers en de Oostenrijkers. Dit zijn uiteraard voor namelijk vrouwen, die tussen de eerste en de tweede wereldoorlog als huisper soneel naar Holland gekomen zijn. Een deel van haar, in hoofdzaak zij, ,die sedertdien met een Hollander gehuwd zijn, hebben inmiddels de Nederlandse nationaliteit verworven. Wat de aantallen betreft: Duits-gebo renen wonen in onze stad 172 mannen ten 503 vrouwen; geboren in Oostenrijk 4 mannen en 44 vrouwen. Uit andere lan den afkomstig zijn: uit België 50 mannen uit Engeland 17 mannen uit Frankrijk 10 mannen uit Italië 21 mannen en slechts 10 vrouwen; uit Polen 32 mannen en 13 vrouwen en uit andere landen resp. andere werelddelen 86 mannen en 150 vrouwen. In de overzeese gebiedsdelen, derhalve in het voormalige Oost- en West-Indië. werden 778 mannen en 624 vrouwen, die Leidse ingezetenen zijn, geboren. En ten slotte hebben wy in ons midden nog zes boorteplaats en het geboorteland eenvou dig onbekend zyn, hetzij dan dat de be trokkenen het niet weten, dan wel dat zjj het om de een of andere reden niet willen weten! percentage 70. Klaarblijkelijk trekken dus meer Leidse vrouwen dan mannen naar elders. Dit is zeer opmerkelijk! In het algemeen is er een zogenaamde „trek" van het platte land naar de steden en aan deze „trek" doen veel meer vrouwen dan mannen mee. De oorzaken daarvan zijn tweeledig: deels zijn ze van economische aard, deels van psychologische. In de steden vinden velen een be langrijk ruimere werkgelegenheid dan op het platteland, of wat ook wel het geval is zij menen althans dat de werk gelegenheid in de steden veel groter is en trekken daarom van het platteland, waar zij geboren zijn. naar de steden. Nu is het wel zeker, dat de werkgelegen heid in de steden voor de vrouwen gróter is dan op het platteland. Men vindt immers in de steden ateliers, fa brieken, grote winkelzaken, ziekenhuizen en tal van betrekkingen voor huisper soneel en dit is een aannemelijke ver klaring voor de trek van tal van vrou wen van het platteland naar de steden. Minder aannemelijk zijn de psycholo gische redenen, die hierop neerkomen, dat de vrouwen, vooral de jongere vrou wen in de steden meer bewegingsvrij heid hebben dan op het platteland; dat zij minder op de vingers worden geke ken. Wij volstaan met deze reden van een trek van het. platteland naar de steden te constateren zonder haar toe te juichen of zelfs te billijken. Volkomen in overeenstemming hier mede zien wü. dat uit de provincies Noord, en Zuid-Holland, dat wil dus vooral ook zeggen: uit de naaste om geving een veel groter aantal vrou wen dan mannen naar Leiden is ge komen. In onze stad wonen n-1. 6428 mannen maar 7721 vrouwen, die niet In Leiden maar wel in Zuid-Holland zijn geboren en 1701 mannen en 2181 vrouwen, die in Noord-Holland zjjn geboren. Dit is. om zo te zeggen, nor maal maar dat wy op een bevolking met 2250 méér vrouwen dan mannen toch 500 minder geboren Leidse vrouwen dan geboren Leidse man nen hebben, is zo al niet abnor maal! toch in ieder geval zéér en zéér opmerkelijk! Niet bevreemdend is het. dat uit alle provincies, met uitzondering slechts van Limburg, méér vrouwen dan mannen naar Leiden gekomen zijn. Wij huisvesten in onze stad namelijk geboren uit Gro ningen: 239 mannen en 342 vrouwen; uit Friesland 362 mannen en 423 uit Drente 163 mannen en 201 vi uit Overijsel 445 mannen en 523 vi VISSERIJGOLFJES De IJmuidcnsc reders hebben be sloten. per heden de verse vis niet be neden f8 per kist van 50 kilo te ver kopen. Alle vis. die onder deze prijs blijft, gaat naar de vismeelfabrieken. Minister Mansholt dringt aan op „verre visserij" (.Trekt U terug van de Noordzee"). Naar aanleiding van de vele vraagstukken waarvoor de West-Euro- pese landen als gevolg van een inten sieve bevissing van de Noordzee gesteld worden, merk: minister Mansholt in de memorie van toelichting op de begro ting van zijn ministerie op „dat het jan- beveliing verdient, dat rederijen, welke beschikken over schepen, d'ie ook ver der gelegen visgronden kunnen bezoeken, in ruimere mate dan thiains nog 't geval is, zich van de Noordzee terugtrekken, om op grotere afstand van de thuishaven de visserij te gaan beoefenen. Verwacht mag worden, dat zulks bij de huid'g» productiekosten voor verre zeevis, een meer lonende exploitatie mogelijk zal maken." (Nogal optimistisch!) Drie stoomtrawlers van de rederij Petten zijn begin November naar de Barendszec vertrokken aldaar zal sinds de bevrijding gesproken worden van een georganiseerde Nederlandse verre visserij. Verleden jaar ondernam een stoomtrawler slechts incidenteel een reis naar de verre visserij. Voor de Leidse tuchtrechter Rollen worden kleiner Het belangrijkste feit, dat te melden is, is dat de strafrollen kleiner worden. Niettemin waren er nog personen, die te hoge prijzen hadden gevraagd, en ande ren. die er geen goede boekhouding op na hilden. Dat kostte hun geld. Boven dien waren er nog velen, die de artike len in de étalage niet prijzen. Zij kregen f2.50 tot f5 boete, met een zeer ernstige waarschuwing. Kunst en Letteren PIANORECITAL DOOR PAUL KURPERSHOEK Het eerste deel van het programma, dat werken vermeldde van Scarlatti, Hassler, Haydn en Brahms hebben wij helaas niet kunnen horen. Na de pauze speelde Kurpershoek de 12 études van Debussy, die zeer hoge eisen stellen zowel aan de speeltechniek als aan het geheugen van de vertolker Eventuele lacunes in de pianistiek de executant worden bij de vertolking van deze werkjes op ombarmhartige wij ze gedemonstreerd. En daarom is ei moed voor nodig, al deze études op eer enkel programma te plaatsen. Voor de uitvoering, die Kurpershoek er van gaf, hebben wij grote waardering. Aan de noten bleef hij weinig of niets schuldig en zijn geheugen liet hem deze moeilijk te onthouden muziek geen ogenblik in de steek. Hij heeft met deze uitvoering getoond, dat hij een knap pianist is, maar dat wil nog niet zeg gen, dat de vertolking een schoonheids openbaring werd. Evenals de études van Chopin behandelen die van Debussy be paalde technische problemen, maar zij in de eerste plaats muziek. Er wa- tonen, die te lang of te kort bleven doorklinken, stemmen, die niet voldoende dootkwamen. Er was te weinig klank schakering, te weinig flonkering, te wei nig streling Maar er is een groot kun stenaarsschap en een superieure pianis tiek nodig om deze verrukkelijke muziek temvolle recht te doen wedervaren. Vele belangstellenden zullen deze études, die in Leiden weinig gespeeld worden, mis schien nooit hebben gehoord. En daarom valt het toe te juichen, dat Kurpershoek in de gelegenheid heeft gesteld, met deze prachtige muziek kennis te maken. Hennie Schouten. FILMSTUDIEKRING VAN K. EN O. START IN DECEMBER- Het bestuur van de stichting K. en O. deelt mee, dat er voldoende aanmeldin gen binnen zijn gekomen om te kunnen starten met de film studiekring, en wel. op 29 Dec. as. met een zeer aantrek kelijk en geestig René Clair-program- i. Het is de bedoeling om de tweede voorstelling, in Januari, aan te vangen een korte onderlinge bespreking, teneinde met elkaar van gedachten te wisselen over het werk van deze kring n het algemeen. ZILVEREN JUBILEUM Op Maandag 5 December a.s. zal de heer G. K. Spierenburg de dag herden ken, dat hij vóór 25 jaar bij de N.V. v.h. L. E. Nieuwenhuizen conservenfabriek in dienst trad. CLAIRE FELDERN EN EEN VLEUGEL Neen, een pianorecital heeft Claire Feldern niet gegeven. Maar ze heeft met behulp van haar vleugel kostelijk geamuseerd. Claire Feldern is een intelligente, geestige vrouw, met 'n zeld zaam talent om te imiteren, met eer zonder gevoel voor kómische situaties en met het vermogen haar auditorium onafgebroken te boeien. Zij begon enkele geestig ingeleide en leuk i gedragen Engelse songs en gaf toen korte, maar kostelijke parodieën aan dt vleugel van Wisjinsky, Greta Garbo, Tru> man. Franco, Shaw Marshall, en Stalin. Zij heetf 'n zeer rijke mimiek 't Gezicht dat zij trok. toen zij Greta Garbo ging imi teren, bracht de zaal aan 't schateren. Zo mogelijk nog meer succes hac Claira Feldern met het volgende num mer „How the classical composer would have rone it". Zij speelde en zong Amerikaanse song en liet daarna horen, hóe verschillende klassieke componisten hetzelfde materiaal zouden hebben be werkt. Achtereenvolgens hoorden wij Mozart, Bach (een tweestemmige In-ven- tione), Liszt, Chopin, Tschaikowsky er Sousa, die volgens Claire ook klassiek ii in Amerika. Wij.werden herinnerd aan de polonaise in As van Chopin, het pianoconcert van Tsohaikowsky en tweede rhapsodie van Liszt. Het wa lemaal heel muzikaal en knap en weerstaan'baar geestig .Zij eindigde met een mars la Sousa op „Parlez-moi d' amour". Het speet ons, dat we de „Mu sical trip around the world" na de pauze niet konden meemaken. Hennie Schouten WAT K. EN O. IN DECEMBER BRENGT Ook in de komende maand heeft K. en O. een uitgebreid en afwisselend pro gramma samengesteld. Op Donderdag 8 December voert „Con Amore" zoals reeds bekend is het oratorium „Les Béatitudes" van César Franck uit. De volgende dag is er de lezing „De religie de moderne beeldhouwkunst" door Theo van Reijn. Zaterdag 10 wordt een bezoek gebracht aan „Moderne kunst in Bali." Op Maandag 12 brengt het A'dam To neelgezelschap „Een Midzomernachts- droom." Het derde solistenconcert van de Leidse Kunstkring op Dinsdag 13 wordt verzorgd door het ..Nuovo Quar- tetto Italiano." _Van „Een Midzomer- nachtsdroom" wórden op Woensdag 14 herhalingsvoorstellingen gegeven, voor de studerende jeugd. In het .Trianon" draait op Donderdag 15 de film „The Southerner". Op Vrijdag 16 volgt de tweede lezing van Theo Reyn over de beeldhouwkunst. Het Leids A Capella koor concerteert met solist op Woensdag 21. terwijl op Donderdag 29 de Zweedse film „De kin deren van de Grote Fjeld" wordt ver toond. Op Donderdag 29 vindt de eerste avond van de Filmstudiekring plaats. Rijnsburgers wierpen dammen op in maalstroom van ongeloof Het 75-jarig bestaan der Gereformeerde J.V.'s Boeiend betoog van prof. dr K. Dijk (Van onze correspondent) Gisteravond kwamen de J. V.'s op G. van RUnsburg in de Geref. kerk aan het Rapenburg aldaar bijeen om te her denken. dat 75 jaar geleden de eerste J.V- werd opgericht. De leiding van deze bijeenkomst berustte bij ds H. Post, die Lucas 11 21-23 las. Hij wees er in zijn toespraak op, dat er in het^even maar wegen zijn: vóór of tegen Christus. De J.V. is een leerschool. Daar leert men het vaandel dragen en onder aanvoering officieren zich klaar maken om de allen, die ook op de jeugd worden gedaan, te weerstaan. Prof. Dijk, die sprak over: „Jubileren- in het bijzonder prof. dr K. Dijk, de heer Ad. Kuiper, die de drie jeugdbon- vertegenwoordigde. het voltallige college van B. en W., ds E H. Broek- afgevaardigden van de Afdeling Zuid-Holland en de ring en de vertegen- oordigers van de plaatselijke mannen-, rouwen-, meisjes- en Knapenverenigin- ge:i. Prof. Dijk, di esprak over: „Jubileren de Rijnsburgers", zei graag in Rijnsburg te zijn, en wel om twee redenen. De eerste was, dat tussen Rijnsburg en hem band is, die reeds dertig jaar gele den werd gelegd. Voorts memoreerde spr. Beroepsmusici protesteren tegen opheffing beroepsbescherming De bond werd er niet in gekend Door het gemeentebestuur van Leiden werd indertijd een verordening in het leven geroepen, die bedoeld was als be schermingsmaatregel voor beroepsmusici en klein-kunst-artisten Verenigingen, die een uitvoering zouden geven, werden hierbij verplicht hun programma te doen verzorgen door b.v. beroepsmusici en met door amateurs. Toen echter bleek, dat vele beroeps mensen toch gebruik maakten van ama teurs, werd de betreffende verordening op verzoek van het gewestelijk Ar- beidsdureau en de economische dienst van politie opgeheven. De N.O.M.A de Ned. organisatie van musici en ■rtisten. noch de afdeling Leiden werd echter in deze gekend. Het gevolg was. dat thans vele beroepsmusici thuis zitten met overbruggingssteun en de amateurs voor het voetlicht staan. In mindere mate geldt dit ook voor de klein-kunst. De afdeling Leiden heeft dat nu onge veer een maand aangezien en besloot een protestvergadering te beleggen Zij werd gisteren gehouden in café „De Harmonie." Van het hoofdbestuur was een afgevaardigde aanwezig. Besloten werd de strijd tegen het broodrovend amateurisme aan te binden Met alle eerbare middelen zal getracht worden voor de betreffende musici en artisten draaglijker levensvoorwaarden te verkrijgen. Teneinde dit te bereiken stelt het bestuur zich voor een motie in te dienen bij de plaatselijke autoriteiten en daarin te protesteren teggen het onge daan maken van de beroepsbescherming. Naar wij vernemen, zal een afgevaar digde van de bond. vergezeld door een afgevaardigde uit de Leidse afdeling, hedenmiddag een onderhoud worden toegestaan met de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau. dat hij bij het 60-jarig jubileum over: .Tweeërlei Rijnsburgers" mocht spreken. We moeten niet vergeten, aldus prof. Dijk. dat er in het verleden met onze jeugdleiders veel gespot is. De term ..fij- lag op veler lippen. En juist toen dit ongeloof bruisend over ons land stroomde, waren er in Rijnsburg man die in deze maalstroom dammen opwierpen. Zonder dit voorbereidend werk zou de bond van J V.'s op G.G. geen levensvatbaarheid hebben gehad. De J.V. ging niet alleen negatief het slenteren op straat tegen, maar zij was vooral een middel om tot God te ko men. Het geplante stekje mocht onder Gods zegen opgroeien tot een reusach tige boom. „Mijn zoon, geef mij uw hart" is geen holle leus geweest. Ds Vonkenberg zag met zijn scherpe blik. dat er naast het bestaande leger jonge recruten moesten worden op geleid. Dezen moesten worden ge vormd op het terrein van de Kerk, de staat en de maatschappij. Hy was het dan ook, die de stoot heeft ge geven tot oprichting van de Geref. jongelingsbond. Reeds drie jaar na de oprichting, in 1899, sloot Rijns- burgs jeugd zich aan. Prof. Dijk betoogde voorts, dat een toespraak bij een jubileum n-iet alleen mocht zijn een terugblik, maar ook reële kijk op het heden. Laten, wij, waar wij altijd spreken de nood der tijden, ook eens de zegenin gen Gods onder ogen zien. En hierop volgt de vraag: Wat hebben wij, per soonlijk, daarmee gedaan? Hebben wij ons aan een holle leus vergaapt of heb ben wij gedaan als de voorvechters? Was dit laatste tot nu toe nog niet het ge val, laat deze avond dan een poging we zen om de vensters open te zetten, met r.aar de wereld, want dan komt er aller lei ongedierte binnen, maar naar boven, raar God. Gaat bezield achter het vaan del staan, achter het vaandel van Chris tus. Hierna kreeg de heer Ad. Kuiper ge legenheid om de felicitaties over te bren gen. Hij attendeerde op de consequen ties, die aan het lidmaatschap van de J. V. zijn verbonden, en wees er op, dat we die moeten aanvaarden. Namens de afdeling Zuid-Holland sprak de heer Van Rijn, Rijnsburg was altijd een steunpi laar voor het afdelingswerk. De decla matie „Wij gedenken", samengesteld door de heer S. v. d. Mey en door hem voorge dragen met medewerking van B. den Haan en B. de Mooy, gaf een overzicht van het verleden (zie ons blad van gis teren). Namens het gemeentebestuur feliciteerde de burgemeester. Hij verklaarde, dat er bij de plaatse lijke overheid warme belangstelling bestaat voor het vferk onder de jeugd en dat het het gemeentebestuur zeker niet onverschillig is op welke wijze de jeugd wordt ontwikkeld en wordt aangespoord trouw de Schriften te onderzoeken. Bij monde van de heer G. Jungerius bracht de kerkelijke Gemeente haar ge lukwensen uit. Het prachtige geschenk, dat werd aangeboden, bestond in een or gel. Het werd direct in gebruik gesteld voor het zingen van twee coupletten van het bondslied. De M.V.'s schonken een enveloppe met inhoud. Uit handen van ds Post ontving ds Broekstra gaarne het bewijs van zijn benoeming tot ere-voor- In zijn slotwoord zei ds Broekstra, dat de band tussen de J.V. en hem altijd zeer sterk is geweest. Met de wens. dat het werk van de J.V. rijke vruchten zal mo gen dragen, tot zegen van veler persoon lijk geloofsleven en tot heil van de Ge ref. Kerk van Rijnsburg. besloot de ver grijsde dienaar des Woords zijn toe spraak. Tot slot zongen de aanwezigen: „Halleluja, eeuwig dank en ere!" Personeelsvereniging „De Schakel" herleeft Na een maandenlange slaap is gister avond weer nieuw leven gekomen in „De Schakel", een vereniging, die gevormd wordt door personeel van de dienst kwar tiermeester-generaal, door de militairen kortweg D.K.G. genoemd. Een aardig volle foyer bewees, dat er wel belang stelling opgeroepen kan worden. De orga nisator van de avond, sergeant Broekman, putte er nieuwe moed uit. Zoals hij dat ook en terecht kon doen uit het werk van zijn groep, die in toneelstukjes en als clowns de zaal uitbundig wisten te ver maken. Het rekenwonder, meester Alber- tino, oogstte trouwens niet minder lau weren. De muzikale verzorging was in handen van een amateur-band o.l.v. de heer H. Bonte. aan de zeep van ieders voorkeur! P Cr it reden tol vreugde Er is bewezen, dal Nederland beschaafd geurende zeep verkiest boven alle andere Sinds Juli beval Palmolive weer de volle 100% van hei belaamde Palmolive parium. En zie: nóg meer vrouwen vragen thans Palmolive! Daarom wordt Palmolive Zeep thans feestelijk verpakt. Om de beschaafde smaak van Neerland* vrouw te complimenteren met de fijnste zeep. die geurend en schuimend haar charme zo verhoogt. Vraag nu Palmolive in de feestverpakking (3 stukken: 90 cent). Financiële positie der gemeente Zoeterwoude is niet ongunstig Uitbreidingsplan-Dorp moet ingrijpende wijzigingen ondergaan EEN GROOT DEEL van de gisteravond te Zoeterwoude gehouden raadsverga dering werd gewijd aan de behandeling van de begroting 1950, die tenslotte erd vastgesteld aan Inkomsten en uitgaven op een bedrag van 271.940,96, ter wijl de kapitaaldienst sluit op 282.140,85. De post onvoorzien beloopt een kleine 4000. Dit bedrag is uiteraard niet bijzonder groot, maar als men we«t, dat er in de kapitaaldienst 32.000 is verwerkt als reserve voor de komende jaren, dan heeft Zoeterwoude nu niet direct te klagen. Na de opening door burgemeester K. J. J. A. Smeets volgden notulen en mededelingen Van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente was een antwoord ontvangen inzake de aanbesteding restauratie kerk, waarover ..De Hanze' vragen tot B en W. hadden gericht. Het bleek, dat de gunning was verleend de laagste inschrijfster, de firma Groen Bregman te Benthuizen, voor ƒ78.930 namen voor de onderhandse aanba' steding waren opgesteld door Monumen tenzorg en de architect Dekker. B. en W zullen inzake de restauratie van de toren nader overleg plegen. Ontheffing van winkelsluiting uur 's avonds werd verleend voo ita 1. 2, 3. 22 en 23 December. Voorts werd met de Ned. Spoorwegen contact gezocht over de aanleg van een flikker lichtinstallatie bij de onbewaakte over weg. Ten behoeve van de buspassagiers zal bij het raadhuis aan de waterkant hek worden geplaatst, en W. stelden vervolgens voor te gaan tot onderhandse aanbesteding de werkzaamheden voor restauratie verwarmingsaanleg raadzaal. De heren L Ros en H. van Wilzen zullen de opdracht krijgen. In de raadzaal komen drie gaSradiatoren, terwijl schilderswerk hierin dringend noodzakelijk is. De voor zitter vermoedde wel, dat bij de vol gende raadszitting de gasverwarming »n feit zal zijn. Enige werkzaamheden aan het woon huis van het nieuwe hoofd van de open bare lagere school zullen worden uitge voerd door de heer A. van Remmen Hierna gaf de raad zijn fiat om tot ont eigening over te gaan van het uitpad langs de Hoge Rijndijk, nu nog eigendom m H. G. van Leeuwen. De vergoeding bijzondere scholen werd vastgesteld op 21 en 23 25 per leer ling,-terwijl aan de minister zal worden verzocht, het aantal leerlingen van het openbaar onderwijs bij de vaststelling de vergoedingen te mogen ver waarlozen. De heer Van der Ploeg is ter ore ge komen, dat verschillende noodzakelijke werkzaamheden in de bijzondere scholen achterwege moesten blijven. Wellicht is deze vaststelling voor de besturen thans anleiding om te reclameren, zodat stap pen kunnen worden gedaan om verbete ring aan te brengen. De begroting Op hét buizennet van het waterlei dingbedrijf werd afgeschreven voor ƒ4520. De begroting burgerlijk arm bestuur 1950 werd met alg stemmen vastgesteld Vervolgens was de ge meenterekening 1950 aan de orde van behandeling. De heer Van der Ploeg ge bruikte de algemene beschouwing om bij verschillende posten geruime tijd stil te staan, maar de voorzitter vond dit niet g. Tijdens de post-voor-post-behande- ling werden echter deze opmerkingen door de voorzitter beantwoord. Eerstens achtte de heer Van der Ploeg de bedragen voor reis- en verblijfkosten laag. Deze waarborgden volgens spr. nooit een behoorlijk persoonlijk contact de verschillende instanties, zoals Wederopbouw e d. Voorts verzocht hij riolering. De afvoer in polders en buitenwater brengt ieder jaar steeds grotere gevaren mee voor de volksge zondheid. Ook had de heer Van der Ploeg klachten vernomen over de uit oefening van de schoolartsendienst. De we schoolarts zou adviezen hebben gegeven, die in strijd waren met de R.K. opvatting Kunnen wij geen invloed uit oefenen, dat in onze R.K. scholen een R.K. schoolarts komt? Hoe staat het, zo stapte spr. weer naar .en ander punt over, met het reeds in Juni plaats gehad hebbende onderzoek in de woningen aan de Schenkelweg? In enkele woningen zakken de bewc door de vloeren en verschillende binnen- en staan op instorten. De gemeente toch bij nalatigheid van de eigenaar ingrijpen? Voor onderhoud, reparatie en beplanting van wegen vroeg spr. bijzon dere aandacht. De» voorzitter wees er op, dat een lage post reis- en verblijfkosten nog niet wilde zeggen, dat er geen voldoende contact was, maar alleen, dat deze kosten het belang van de gemeente zoveel LEZERS SCHRIJVEN ONS: De rookworst me» de fijne, zachte ooksmaak In winkels met i ons raambiljet! mogelijk worden gedrukt. Een auto. die kort na de bevrijding reeds werd be schikbaar gesteld, heeft de voorzitter ook om deze redenen niet geaccepteerd. Een vrolijke noot viel. toen de heer Dorrepaal vroeg of de raadsleden bij eventueel slecht weer uit dit bedrag konden putten om zich met een taxi naar de vergadering te laten brengen. De voorzitter antwoordde, dat hiervoor de presentiegelden waren. De heer Van der Velde maakte de opmerking, dat het publiek goed moet weten, dat bij het vervoer met een ziekenauto eerst het gemeentehuis moet worden ingelicht Hier stelt men zich met Leiden in binding. Het voorstel van de heer Van Ploeg om de post vaccinatie en schouw met 100 te verhogen, werd p één na algemene stemmen aange- omen (Tegen weth. Van Leeuwen) Inzake de klachten over de verzorging an de schoolartsendienst vroeg de a tter om, indien er gegronde klachten waren, die in de commissie te brengen. Daar zullen ze dan worden onderzocht. Wat de toestand in de woningen aa: Schenkelweg betreft, deze zijn volkomen juist geschetst. De termijn, die de ge meente aan de eigenaar heeft gesteld, is juist enkele dagen geleden verstreken. In de eerstkomende vergadering van B. W. zullen maatregelen worden be raamd. Met grote voortvarendheid zullen 3. en W. (groenliefhebbers als zfj zijn) :orgen voor beplanting. Wijziging van plan De voorzitter deelde mede. dat het uit breidingsplan-Dorp een grote wijziging zal ondergaan. De exploitatie van de aangekochte grond is volgens Ged. Staten TONEEL SPELEN Niet ieder mens kolkt het acteursbloed in de aderen en de prestaties van een goedwillende, maar fel blozende en plan- kenkoortsige dilettant moeten door een andere bril worden bekeken dan de non chalance waarmee de beroepsspeler over de planken wandelt. En de omstandigheden, waarin de jeug dige padvinders gisteravond hun talenten moesten tonen, waren verre van rooskleu rig. Op het laatste ogen blik bleken de hoofdrolspelertjes met dikke kelen in de lappenmand te liggen, zodat ijlings moest worden omgezien naar waardige plaats vervangers. Maar die pluk je nu eenmaal niet uit de Zucht. Zo was het dus te verklaren, dat de hoofdpersoon in het stuk op een voor hem wel zéér ongelegen ogenblik hij was net gezellig aan het vechten met zijn vriendjes achter de coulissen onder ernstige protesten het toneel werd opge duwd, alwaar hij hulpbehoevend naar dt regisseuse bleef staren. Nét had hij zich met moeite in zijn rol ingeleefd, toen on gelukkigerwijs een deel van het décor onder kletterend geraas tussen de jeug dige acteurs op de planken viel. En toen de vertelster even later aan kondigde, dat nu een horde wolven naar de plek van samenkomst zou stormen, konden we slechts uit het luide gebons op de deur, die toegang tot het toneel gaf, en het gehuil er achter opmaken, dat de stormloop onverwamts was vast gelopen. De deur zat klem...„. te hoog en er moet dus meer bebouwing komen. Voorts wordt gedacht aan een groot terrein voor de industrie In ver band hiermee zal dan het Watertje vanaf Roeleven worden verlegd over het gemeenteterrein, maar ook worden ver breed. Hierdoor zou eveneens de brug moeten worden verlegd. Wat de riolering betreft: er is opdracht gegeven om een rioleringsplan. zowel voor het dorp als voor de Hoge Rijndijk, te ontwerpen. De kosten zullen echter voorlopig wel een hinderpaal vormen, evenals voor de aanleg van een zwem bad. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Dorrepaal om witte paaltjes langs donkere wegen (Ommedijkseweg). de heer Van der Velde om een parkeer verbod in de Rijnegommerstraat en de heer Van der Ploeg om betere straat verlichting op verschillende punten (o.m. rijwielpad Nieuwe provinciale weg). Wordt verdeeldheid in Protestantisme niet als een vanzelfsprekendheid beschouwd OORZAAK VAN AFVAL EN NIHILISME Twee foto's uit Duitsland. Op de ene: de ingang van een „huis" tussen ber gen van puinde mensen, die er in wonen, zijn holbewoners. Op de andere: familie van vluchtelingen; ouders met hun kinderen, zittend op puin. Zo is heden ten dage puin het enige bezit van vele Duitsers. hun straf, zeggen wij, al-lang- Ik denk aan het ziekenbezoek in een neutraal ziekenhuis. Rijen van bedden en één zieke, die bezoek van een predi kant krijgt. Er vlak naast en verder op ook hunkering naar een Evangelie woord. maar het wordt niet gebracht.. Het zijn leden van andere Kerkgenoot schappen. Ik denk aan de Evangelisatie-lectuur. Een Christelijk-Gereformeerd blaadje, een Gereformeerd blaadje en een Her vormd blaadje op één dag in één en de zelfde kliniek. Versnippering van krach ten. De Christen in een krampachtige verdedigingshouding. Maar de fiere aan val (Luther!) blijft uit. Wy huldigen het principe van: houdt wat ge hebt. laat elke kerkeraad zyn eigen armen en zie ken en gevangenen en eenzamen en hulpbehoevenden en troost-zoekenden en zeevarenden maar verzorgen. Protestanten, wordt wakker! Protestanten, komt tot daden! Opdat de wereld gelove, dat God de mensen lief heeft. Leiden L. H. Bokma omvang-toenemende Nederlan ders. Hadden ze maar moeten zorgen, dat er geen nationaal-socialistische regering kwam. Toegegeven, maar zult U dan die magere stakkers van kinderen, die van puinhoop op puinhoop springen, aan sprakelijk willen stellen? En nu twee opmerkingen. 1. Als volgelingen van Jezus Chris tus behoren wij (zelfs) onze vijanden lief hebben Dat brengt consequenties mee. Onze gewezen vijanden smeken om hulp. Die hulp kan reeds nu worden geboden door kleding en schoenen te zenden aan „Landelijk Interkerkelijk Bureau", af deling magazyn voor Chr sociale arbeid. Bonistraat 2a Den Haag. Op het adres vermelden: bestemd voor Duitsland. Er wordt een nieuwe hulpactie aangekon digd. 2. Ons Christen-zijn zal veel onze daden moeten blijken, anders zal het er bij ons binnenkort ook raar gaan uitzien. Ons Protestantse front heeft veel weg van een winkelopstand met vakjes. In de schemer van onze geeste lijke bewusteloosheid zijn we nog net in staat elkaar in die vakjes te duwen en etiketten te voorzien. Dit is fout! Er zijn velen met mij benauwd, dat deze toestand als vanzelfsprekend wordt ge duld. jaar in, jaar uit En de jonge mili tairen. die uit Indonesië terugkeren, die in de rimboe de heilige, algemene Chris telijke Kerk hebben ontdekt, walgen van de verdeeldheid in ons vaderland- In de eerste plaats is de verdeeldheid der Christenen in lijnrechte strijd met de wil van Christus: „Hieraan zullen allen weten, dat gij mijn discipelen zyt, dat gy liefde hebt onder elkander". Nog tref fender wordt Jezus' woord: „Ik bid voor hen, die door hun woord, namelijk van de uitverkorenen, in Mij geloven, opdat zy allen één zijn, gelijk Gij, Vader, in My en Ik in U. dat ook zy in Ons zijn" komt het gevolg daarvan: „opdat de wereld gelove. dat Gy Mij gezonden hebt". In de verdeeldheid ligt een der oorzaken van de grote afval en het nihi lisme in deze tyd. De eenheid is zoek! Bewijzen uit de practyk van het leven zijn er genoeg. Bniggen-misère Er wordt in Leiden veel geklaagd over het moeten wachten voor bruggen En terecht. Zou daarin geen verbetering te brengen zijn? Donderdag jl was ;k getuige van het volgende: Omstreeks kwart voor twee werd de Havenbrug opgehaald voor doorlating van een grote, lege boot. Het duurde tot vyf vóór twee. voordat de brug voor het ver keer weer kon worden opengesteld. Er stonden ongeveer 750 voetgangers voor, tientallen auto's, wagens en veel wiel rijders. Mensen, die met de tram mee moesten, misten deze, wellicht ook de trein. Tientallen kwamen te laat op hun werk, kinderen te laat op school. Op welke wyze hierin verbetering te brengen? Wel: een boot, die meer dan 5 minuten verk heeft. bijv. een kolenboot voor da gasfabriek, in geen geval op de spitsuren doorlaten. Wat ik spitsuren noem? «Mor gens van 8 tot 9 uur. 's middags van IJ tot 2 en dan nog van 5 tot 6. W. Pyrmontsu-aat 9. Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3