Jlieutuo geihsctfe(foumiit „ECONOMISCHE VOORLICHTING' gaf een kalender uit... :w: Wist U ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie: Tel. 20408. Abon nementen: Tel. 22710. Advertentie afdeling: Tel. 23375. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ4.15 p. kwartaal; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per milimeter. (By contract belangrUke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvostlcft fs gfjtftfmn tnyn hert ia tegficaspoet" Dertigste jaargang No 7979 Schrijnende toestanden op Marken Zie pas 3 TWAALF BLADEN KOLDER OVER NEDERLAND: In vier talen verscheen iets, dat onze naam meer kwaad dan goed zal doen Traditiegetrouw geeft de Economische Voorlichtingsdienst ook voor 1950 een kalender uit, die verspreid wordt in het buitenland, teneinde de aandacht op Nederland te vestigen. Een gelukkige gedachte, die op zichzelf ongetwijfeld haar nat kan hebben. Wanneer tenminste in onderschriften en toelichtingen geen fouten worden gemaakt en daardoor van ons land en deszelfs Inwoners geen scheef beeld wordt opgehangen. Deze kalenders worden gedrukt in de Spaanse, Franse, Engelse en Duitse taal, zodat het verspreidingsgebied zo goed als de ganse wereld is. J~JE KALENDER VOOR 1950 ken merkt zich echter door ondes kundigheid en arrogantie, door fou ten en scheve voorstellingen, waar door in plaats van goodwill ge kweekt, het tegenovergestelde be reikt wordt. Wij vragen ons af, hoe het mogelijk is, dat deze kalender op zulk een wijze kon worden samen gesteld en of er niemand bij de Eco nomische Voorlichtingsdienst zit, die aanmerkingen heeft gemaakt op de uitgave van dit wanproduct. In het bijzonder vragen wij ons af, of de Econ. Voorlichtingsdienst niets heeft geleerd van vroegere jaren, toen ook- kalenders werden uitgegeven, naar verschillende ambassades, gezant- ichappen en consulaten gestuurd waar zij rustig bleven liggen, omdat de autoriteiten daar ter plaatse niet van zins waren, deze „propaganda" zoor Nederland te spuien. Wel zün er, naar ons ter ore is geko men, van verschillende zijden buiten de Ec. Voorlichtingsdienst bezwaren tegen deze uitgave, die duizenden guldens heeft gekost naar voren gebracht, doch deze wogen blijkbaar niet zwaar genoeg om de teksten te wij<zign. Oorlogszuchtige Nederlanders De in de Duitse taal uitgegeven kalen der is bijzonder ontactisch om verschil lende redenen. Op de achterzijde van het blad voor de maand Januari staat een opwekking om zo spoedig mogelijk naar Nederland te komen om alle mogelijke klederdrachten te komen, bekijken. In het Duits staat er letterlijk: „Wanneer U te lang wacht met Uw reis naar Ne derland, is het te laat om nog van deze bezienswaardigheden te genieten". Het is de Economische Voorlichtingsdienst blijkbaar onbekend, dat het voor de Duit iers ten eerste moeilijk is om voor een vacantiereisje naar ons land te komen en ten tweede, dat de duur der visa slechts enkele dagen is- De tekst op het blad voor de maand Mei is wel zeer onpsychologisch geko zen. Het onderschrift bij de plaat (die wij fcierbij afdrukken) spreekt voor zichzelf, wanneer men tenminste enige kennis heeft van de (uiteraard al of niet te rechte) ergernis der Duitsers over de annexatie aan onze Oostgrens en weet, dat Nederlandse zakenlieden bij onder handelingen over transacties met deze opvatting te kampen hebben. De plaat laat een dijkwerker zien met een schop in de hand, op de achtergrond de afsluit dijk. Het onderschrift luidt: Immer wie der neues Land erobern aber nur auf Kosten der Fisohe. Er zal geen Djjitser zijn, die dit niet ironisch zal opvatten en die geen wrange gedachten zal koesteren, wanneer hij aan de grenscorrecties denkt. Maar in de toelichting op de achterzijde van het Mei-blad wordt ons volk boven dien als oorlogszuchtig voorgesteld. Het Volk van dijkenbouwers wordt vergele ken met een leger, dat geholpen wordt door alle Nederlanders, waarbij tevens nevengedachten worden opgeroepen aan het Duitse leger. „Een groot leger van iterke Hollandse jongens trekt in mars op weg. Zij verstaan hun vak, zij hebben de beste wapens en de meest flinke offi cieren ter wereld voeren hen aan. Het gehele volk is deelgenoot van hun ver driet, wanneer zij een nederlaag van voorbijgaande aard lijden en is trots op hun uiteindelijke 'overwinningen" En dan staat (om niet op alle slakken zout te leggen) op ieder blad een bok Van een taalfout in de zin: Handel und wandel in Holland, wie es der holiandi- «che Illustrator sieht. Evenals Handel, moet ook Wandel met een hoofdletter gesohreven worden. Zo hebben wij het tenminste op school geleerd en de Duit iers doen het zelf ook. Vandaag stellen wij V voor: MARINUS VAN DUYVENBODE, De Waal Malefijtstraat 57, Katwijk a. Zee Marinus vertrok in Februari 1948 naar Indonesië met de „Zuiderkruis". Dinsdag li hij jarig. Voor de tweede maal al in de tropen. Zijn familie en hijzelf hopen van harte, dat het 't volgend jaar anders De foto Is genomen in Zuid-Sumatra, ®p een controlepost, in het gebied van de demarcatielijn. Aan de ene kant van de brug zaten de Indonesiërs en aan de andere kant onze jongens. Marinus is na een moeilijke tijd overgeplaatst en opge leid voor telegrafist. Als zodanig doet hij nu op een commando-post in Zuid Suma tra dienst bij de ontvang- en zendinstal- laties. Rinus vindt Insulinde heel r maar Hollandoch, moeten u nog aanvullen? Eerst koeien, dan vrouwen Een wel zeer vreemde indruk moet de buitenlander krijgen van de Neder landse boeren, indien hij het verhaaltje leest, dat aan de achterzijde van het September-blad staat gedrukt. „In het voorjaar, aldus dit sprookje, ziet het er menóg keer naar uit, dat al het water van de Europese bergen in Holland samen- Wanneer ijsschotsen dit water de weg versperren, of de Westenwind het water land-inwaarts stuwt, dan doorbreken de rivieren af en toe, ook nu nog, dé dijken en veroorzaken overstromingen. De boeren brengen dan hun have en goed met boten in veiligheid. Eerst komt het vee aan de beurt en dan, pas met" de laatste boot, worden vrouwen en kinde ren gered. Vraagt men de Hollandse boer, waarom hij dit doet, dan verklaart hij zeer uitvoerig, wat een moeite het kost om zulke prachtige koeien te fokken. Hij heeft de mooiste koeien van het hele dorp, de beste van heel Nederland en daarom ook van de ganse wereld. Die koeien mag niets overkomen Dit sprookje moet* onze boeren type ren. Welk een indruk zal de buitenlan der van onze dijkenbouwers krijgen, wanneer hij verneemt, dat ook nu nog menigmaal dijkdoorbraken voorkomen in eigen land, terwijl deze dijkenbouwers over de wereld zulk een roem hebben Kunnen zij dan in eigen land de zaak niet eens goed in orde houden? En dan maar te zwijgen over sprookje, dat eerst de koeien gered i ten worden (de mooiste van heel de reld) en dan pas vrouw en kinderen. Een gelukkig huwelijksleven zullen die Hol landers wel hebben! Borrelpraat Wist U, dat het c 5 volk e noegen is om zich en zijn kinderen te verkleden, opdat het in een bepaalde klederdracht gekleed kan gaan? De ka lender vertelt het in het buitenland! En dan de felle tegenstelling die op het Maart-blad voorkomt: Voorvechter te zijn van een vrije wereldhandel, dat is het doel van de Nederlandse zakenman. Inderdaad, doch het is pijnlijk, dat dit gepropageerd wordt door een instantie, die juist het tegenovergestelde doet en de Nederlandse koopman op zoveel ter reinen kortwiekt. Het Decemberblad om te besluiten vertelt de buitenlander, dat het ons ideaal is. één glaasje jenever te drinken en er twee te exporteren, waarmee dan een ieder tevreden is. Hoe het komt, dat de Hollander graag jenever drinkt wordt aan de achterzijde verteld. Water is er zoveel in Nederland, dat dit niet meer als drank in aanmerking komt. En wan neer men het op den duur uithouden wil, zolang beneden de zeespiegel te leven, dan heeft men iets „sterkers" dan bier nodig. En daarom dan hebben de Nederlanders de jenever ..ontdekt", al dus de toelichting. Hebt U ook zo'n druk van dat onder de zeespiegel leven? Het valt ons mee, dat deze kalender niet vermeldt, dat al onze vrouwen zee meerminnen zijn en benen als een vis- staart hebben, teneinde het huishouden te kunnen doen, zo ver onder de zee spiegel. Wij hopen, dat er nog verstandige mensen in de hogere regionen gevonden worden, die kunnen verhinderen, dat deze kolder als „officiële" voorlichting over Nederland in het buitenland wordt verspreid. „Immer wieder neues Land erobern aber nur auf Kosten der Fische" (Steeds weer nieuw land veroveren, maar slechts ten koste van de vissen). Ziedaar het onderschrift bij bovenstaande afbeelding voor de maand^Mei in de door de Economische Voorlichtingsdienst ten behoeve van Duitsland uit gegeven kalender voor 1950. Vakcentralen vragen m.i.v. 1 Januari: Verhoging van lonen, kinderbijslag en ouderdomsuitkering Werkgevers wachten eerst het oordeel van de Regering af DE VAKCENTRALEN hebben verhoging van de lonen, van de kinderbijslag en van de ouderdomsuitkering gevraagd met ingang van 1 Januari a.s., aldus blijkt uit een communiqué van de Stichting van de Arbeid. Na hetgeen hierover reeds is gemeld, laten wij thans het volledig communiqué over deze belangrijke kwestie volgen: Door het uitstellen van de voorge- )men regeringsmaatregelen betreffende de huurverhoging, de verhoging van de personele en de omzetbelasting en de verlaging van de loon'- en inkomsten belasting, richt het overleg zich thans in hoofdzaak op de gevolgen van de stijging van de kosten van levensonder houd, welke hoofdzakelijk door de deva luatie veroorzaakt wordt. Zoals reeds is medegedeeld, hebben het N-V.V-, de K.A.B. en het C.N.V. bij de Stichting van de Arbeid concrete compensatie voor stellen ingediend. Deze voorstellen bevatten: 1. De bereidverklaring van de Neder landse arbeidersbeweging op con structieve wijoe mede te werken aan het ini evenwicht brengen van de be talingsbalans, het nastreven van vol ledige werkgelegenheid en het op voeren van de productie. 2. Herziening van de lonen, de kin derbijslag en de noodvoorziening ouden van dagen per 1 Jan. as, De werkgeversorganisaties hadden bijzondere waardering voor de in dit schrijven uitgedrukte bereidverklaring van de Nederlandse arbeidersbeweging, op constructieve wijze mede te werken aan het in evenwicht brengen var betalingsbalans, het .nastreven van vol ledige werkgelegenheid en het opvoeren van de productie. Voor wat betreft de concrete voorstel len stellen de werkgeversleden van stichtingsbestuur er prijs daarover AUTO DOOR TREIN MEEGESLEURD, MAAR NIEMAND GEWOND In Zwijndrecht is gisteren een auto, bestuurd door S. K. uit Rotterdam, door rangeertrein gegrepen op de over weg by de Verenigde Oliefabrieken. De auto werd een eind meegesleurd en ir beschadigd, maar de bestuurder kwam met de schrik vry. oordeel van de regering te vernemen, mede in verband met de subsidiepolitiek, alvorens tot een definitieve conclusie te Het stichtingsbestuur besloot de voor stellen van de vakcentralen onmiddellijk ter kennis van de regering te brengen haar te verzoeken begin volgende week daarover een spoedbespreking te doen plaats hebben. Tot zover het comuniqué. Het Haagsch Dagblad wist nog te melden, dat de ver langde verhogingen vijf procent bedra gen. - Thans vier troepenschepen op weg naar Nederland Zuiderkruis verliet gisteren Batavia Gisteren is het troepentransportschip Zuiderkruis uit Batavia naar Nederland vertrokken met aan boord het derde ba taljon van het garde-regiment Prinses Irene, het 2e regiment veldartillerie en contingenten van de militaire politie, de De Zuiderkruis is na de Volendam, de Tabinta en de Johan van Oldenbarne- veldt, die resp. op 28 Nov., 3 Dec. en 8 Dpc. in ons land worden verwacht, het vierde schip, dat thans met troepen naar ons land onderweg is. Nader wordt gemeld, dat de Volendam op 28 November in de loop van de avond in de haven van Rotterdam zal arriveren en de ontscheping op Dinsdag morgen om 9 uur zal beginnen. Vrijdagmiddag installatie van mr Schokking De leden van de Haagse raad zijn op geroepen tot het I?ij wonen van een Buitengewone vergadering op Vrijdag middag a.s. te 3 uur, in welke vergade- ring aan de orde zal zijn de installatie .van de nieuwbenoemde burgemeester, mr F. M. A. Schokking. Niwin blijft nog een jaar draaien Het werk van de Niwin biyft op volle toeren draaien zolang er nog Neder landse militairen in Indonesië zyn, dus zeker nog gedurende het volgend jaar. Het is opmerkelijk dat er de laatste tijd heel wat minder naar de militairen overzee geschreven wordt. De corres pondentieclub Nederland-Overzee (Post bus 11, Bussum) wijst er op, dat de ko mende maanden voor vele jongens de moeilijkste zullen zijn en dat Nederland tot het laatst toe moet blijven schrij- ;n. Men kan zich bij deze club melden. Haren afgerukt door spoel-* machine In de textielfabriek Delana te Dedems- vaart is het meisje Poolman uit Dedems- vaart met het haar in een spoelmachine geraakt- Andere meisjes zetten de machi- terstond stil, maar intussen warer reeds zoveel haren uitgerukt, dat de toe stand van het meisje ernstig was. De meisjes moeten voortaan mutsen ii de fabriek dragen. Kleermakers moeten blijven passen Nieuwe vinding mislukt Een Amsterdamse kleermaker heeft de laatste tyd veel ophef gemaakt van een vinding, waardoor hy een goed zit tend costuum kon vervaardigen zonder dat het behoefde te worden gepast. Hy behoefde slechts de maat te nemen en de costuums te snyden, zo kondigde hy aan. De vakgnpep Kleermakery stelde de uitvinder in de gelegenheid, zyn kun digheid te tonen. Geen enkel proef cos tuum kon echter de toets der critieR doorstaan. De meeste konden zelfs niet meer tot bruikbare en passende pakken worden veranderd. Prins nog niet geheel hersteld De gezondheidstoestand van Prins Bernhard is vooruitgaande. Hij is echter nog niet geheel hersteld en zal zich de eerstkomende dagen nog in acht moeten nemen. Lord Pakenham wordt niet ontslagen Daily Express: ministeriële verantwoor delijkheid overboord. De Britse premier Attlee heeft beslo- n, om zijn minister voor de Burger luchtvaart, Lord Pakenham, niet te ont slaan, wegens zyn tegenspraak op de bevindingen van het Hof, dat een onder zoek naar de oorzaken van de ramp met de .Nijmegen" by Prestwick had inge steld. Pakenham, die, zoals bekend is, de schuld op Parmentier wilde schui- t', is gisteren voor .die tweede maal door Attlee ontvangen. De „Daily Ex press" schreef, dat Attlee door dit niet ontslaan, het beginsel van ministeriële verantwoordelijkheid overboord hee^t gegooid. „Lord Pakenham zal deze re gering met het devies: „nimmer aftre den" niet verlaten," aldus het blad. Hatta voorzitter Indonesisch voorbereidingscomité Hatta en de sultan van Djokja werden vanmiddag te Batavia verwacht, waar en bezoek zouden brengen aan de heer Lov-ink. Het comité van voorbeaei- dtog voor de souvereiniteitsoverdracht zal vanavond zyn eerste (openbare) ver gadering houden. In tegenstelling tot vroegere berichten verwacht men te Ba tavia, dat Hatta voorzitter van dit co mité zal worden. De Zuid-Molukken-raad heeft Don derdag een motie van wantrouwen inge diend tegen het college van gecomit- teerden. SQUVEREINITEITSO VERBRACHT Twee maten Het is nu wel bekend, dat de .jnin- derheden" in Indonesië zich van alles moeten laten welgevallen. Hun is van alles beloofd, maar het einde van het lied is, dat ze op voorhand naar de R.I.S. worden toegeschoven en dat eerst voor later volksstemmingen in het uit zicht worden gesteld. Zelfs iemand als prof. Romme gewaagde in dit verband van een „zwarte bladzijde", maar veel heeft dit woord, dat een beschuldiging over dit onthouden van het zelfbeschik- kingrecht had moeten zijn. niet te bete kenen. Want diezelfde prof. Romme verwijt ,.de heren uit de Minahassa en uit Ambon", dat ze zich niet hebben willen onderwerpen aan een „volkomen normaal voorbereidend onderzoek" be treffende hun organisatie, aanhang enz. We kunnen nu in het midden laten, of dit juist is Een feit is. dat deze men sen uit de Minahassa en Ambon hierover een andere lezing geven. Maar och arme. wat moet dat er voor prof. Romme toe doen? Heeft hy hetzelfde gevraagd van de republikeinen? Het is weer het oude meten met twee maten. Prof Romme noemt wat deze mensen is aangedaan „een zwarte blad- Maar hij heeft er zelf aan meegedaan en zal dit straks weer doen. Doch het verwijt waartoe hij thans komt is zelfs in dit milieu wel bijzonder zwart. „Eenheid" Als het net wordt losgesneden Vervoer van Joodse kinderen naar Oslo voldeed aan hoogste eisen EEN VERKLARING VAN AERO-HOLLAND (Van een onzer verslaggevers) IJ VERHEUGEN ONS over een zeer strenge Rijksluchtvaartdienst. Materieel personeel van onze luchtvaart moeten aan zeer strenge eisen voldoen. Er is in die eisen geen verschil met de lijndiensten. De controle is zeer intensief. Aero-Holiand voldoet dus aan deze zeer hoge eisen." Dit zeide hedenochtend de directeur van Aero-Holland- mr J. A. G. Jonck- heer, in een persconferentie op de vraag of er verschil in veiligheidsmaatregelen zou bestaan tussen de charter- en lijn- luchtvaart. Het vervoer der kinderen in de bij Oslo verongelukte Dakota geschiedde overeenkomstig de daarvoor gestelde regelen. De heer Jonckheer vestigde er nog de aandacht op, dat een groot gedeelte het vervoer op de Berlijnse luchtbrug is gedragen door vliegtuigen van Britse chartermaatschappijen, waarvoor gelijk soortige bepalingen gelden als voo Nederlandse lyn- en charter-luchtvaart. IVoensdag begrafenis der slachtoffers De begrafenis van de slachtoffers, om gekomen by de ramp in Noorwegen, zal as. Woensdag geschieden. Gezagvoerder Frouws wordt in Rijs wijk begraven. De tweede piloot v. d. Touw en boordwerktuigkundige Stukje worden gecremeerd in Westerveld. Radio-telegrafist Westenberg wordt op Zorgvlied in Amsterdam ter ruste ge legd. Zondag verwacht men, zoals gemeld, de aankomst van de stoffelijke resten ons land. Comité Isaac Allal toch opgericht Hoewel de stichting Hachsjarah Alijah Nederland het niet juist acht, de by de vliegramp by Oslo geredde Isaac Al- lal extra te steunen, heeft men In Den Haag uitvoering gegeven aan het voor nemen, een „Nederlands centraal comité Isaac Allal" op te richten. Men zal ook trachten contacten op te nemen buiten Den Haag. Het comité bestaat uit de heren J. Blik, dir. van Rudolf Blik; H. -an Duyn, accountant te Voorburg; L. d. Heem, dir. van Van der Heem; W. Kiewit, administrateur by de pensioen raad; J. de Lange, adjudant by de Ryks- politie; mr H. W. Massink, oud-proc.- generaal; de cineast Willy Mullens; Ph. A. J. de Rop (secretaris, Schenkkade 359, giro 178087), D. Y. Schochet, opperrab- byn van Den Haag, dr G. Vaandrager, chirurg en dr W. J. de Wilde, Ned. Herv predikant. Onder het sleepbootpersoneel te Tandjong Priok is in het begin van deze week een staking uitgebroken. DAT het tekort van de prov. boot- dienst In Zeeland voor 1950 wordt ge raamd op f 2.3 millioen, waarvan het rijk f 2-2 millioen zal bijdragen. DAT de landelijke raad van Verenigd Verzet 10401945 minister Wyers zocht de in België ter dood veroordeel de letterkundige Wies Moens ten spoe digste te willen uitleveren. DAT minister Götzen de heden in Rotterdam gehouden accountantsdag '49 van het Ned. Inst, van Accountants bij woonde. DAT het pand „Het Hofje" te Oud- Gastel tot raadhuis zal worden ver bouwd. DAT de naam van de N.V. Nederlansch- Indische tank-stoomboot-Maatschappy is gewijzigd in N.V. Nederlands-Indonesi sche tankvaartmij. DAT de Ned. ver. van ex-pol. gevan genen morgen zal deelnemen aan de be toging van het zgn. Jeugdvredescomitê op de erebegraafplaats te Bloemendaal, ter herdenking van de dood van Hannie Schaft. DAT Mgr Paolo Giobbe, de Pauselyke nuntius in Nederland, voor een kort be zoek in Rome is aangekomen. DAT vele zakenlieden gisteren in wezigheid1 van ambassadeur Selden Cha- pin en zijn dochter afscheid namen van de Amerik. consul-generaal te Amster dam, Jesse F. v. Wickel, die naar Califor- nië terugkeert. DAT J. Bleekc- op 15 December 12% jaar burgemeester van Dordrecht is en het volgend jaar met pensioen gaat DAT minister Spitzen de gemeente besturen heeft aangeraden, nog even te wachten met het herplaatsen van de bekende blauwe plaatsnaamborden, daar er nieuwe voorschriften komen over vorm, kleur etc. DAT de burgemeester van Auckland in Nieuw-Zeeland als dank voor het ge schenk hetwelk geëmigreerde oud-mili tairen uit Middelburg hadden meege bracht, de bemanning van de Skymaster Aalsmeer terugstuurde met een ander geschenk. DAT Ornithophilia van 9 tot 11 Decem ber in de Jaarbeurs te Utrecht de jaar lijkse internat, tentoonstelling van pluim vee en pelsdieren houdt en er ditmaal 5000 dieren worden verwacht. DAT op 36-j. leeftijd in Nijmegen is overleden de architect A. Bennig, die ook als binnenhuisarchitect een grote reputa tie genoot. DAT de spaarbank Nijmegen over enige maanden 100 jaar bestaat. DAT de stichting Het vierde Prinsen kind binnenkort een film over haar werk zal vertonen, onder de titel „Fluistering der gevallenen". DAT de gemeente Tilburg voor f 95.000 het plaatselijke zwembad heeft aange kocht en f250.000 uittrok om het uit te breiden. DAT de federatie Friesland van de Ned. org. voor het personenvervoer heeft be sloten niet in te gaan op de eis van het alg. prov. Fries ziekenfonds tot verlaging van het tarief voor ziekenvervoer van 25 tot 20 cent per km. DAT de Amerik. ambassadeur, Selden Chapin, vandaag voor een week naar Parijs vertrok om zyn echtgenote te ont moeten, die terugkeert uit Zwitserland, waar zij een kuur heeft ondergaan en voorts om enkele officiële personen te spreken. DAT de R'damse gemeenteraad zal moeten beslissen over een garantielening acht ton voor de uitbreiding van het R'damse t.b.c.-sanatorium Beekbergen, waardoor het aantal patiënten van 72 tot 160 kan worden verhoogd. DAT de prysindexcyfers voor land bouwproducten en kunstmeststoffen over October in het algemeen een styging vertonen (akkerbouw 9397, veeteelt 101107, landbouw in het algemeen 99 103, op basis 1946/'47—1947/'48 100)., Zeventien Polen moeten Frankrijk verlaten De Franse autoriteiten hebben gister avond aan 17 Polen verder verblijf in Frankrijk ontzegd. Dit geschiedde na de verhoren, die volgden op de razzia's van Donderdag jl. De uitgewezenen zijn in de afgelopen nacht in een bus naar de grens vervoerd. De Poolse vice-consul te Rjjssel, Sczercinski, is gearresteerd op beschuldiging van spionnage. Rivoire. de Franse consul te Stetttn, is door zijn regering teruggeroepen, om verantwoording af te leggen over zijn verklaringen, als zou de gearresteerde Robineau „een Parijse kwajongen" zijn. mocratische systeem is inbegrepen. Het laat zich aanzien, dat straks in de Tweede Kamer de gehele K.VP- ;ractie vóór de aanvaarding van de be sluiten der R.T C. zal stemmen. Dat de fractieleider zo uitdrukkelijk de „cen trale" verantwoordelijkheid voor de houding der fractie op zich heeft ge nomen, is daarvan een aanwyzing. Maar wat even goed aangenomen mag worden is. dat de fractie daarbij zeker niet de ongedeelde gevoelens van het R.K. volkdeel zal weergeven. Wie ken nis neemt van de ingezonden stukken, zoals ze in een deel der R.K.-pers ver schijnen, komt spoedig tot de ontdek king, dat velen tegenover de resultaten der R.T.C. geheel afwijzend staan. En dat zijn niet alleen de aanhangers van Weiter. Onze overtuiging is. dat hier het volk een ander beeld toont dan het parlement. Voor een goede democratie en vooral voor Indonesië ware het te wensen, dat ook deze „minderheden", ditmaal levende binnen onze eigen landsgrenzen, aan het woord zouden komen. Democratie In Engeland had de burgerluchtvaart critiek geoefend op het rapport over de vliegramp te Prestwick. Hij had zich daarbij, op laakbare wyze uitgelaten over de Nederlandse gezag voerder, aan wie in het rapport juist hulde was toegebracht. Wij hadden ons over de uitlatingen van deze minister verwonderd, ook omdat wij van Engelse sportiviteit een andere voorstelling had den. Maar het Engelse volk heeft voor de nodige correctie gezorgd. Er is een storm van protesten opgestoken en zelfs binnen het kabinet heeft het gespookt. Hij moest zich tegenover premier Attlee verantwoorden. Zie, dit is nu de goede Britse demo cratie. waarin wel fouten gemaakt kun nen worden en waarin ook een minister vreemde dingen kan zeggen, maar waar correctie toch vrijwel in het de- Een Benelux-verrasing Plan van Nederland voor eenheid in de economie van West-Europa Vrijmaking van de handel door slechting der tolmuren DE NEDERLANDSE REGERING heeft aan de Ver. Staten een plan voorgelegd voor de Integratie van de Westeuropese economie. Hierin wordt afschaffing «Ier handelsbelemmeringen voorgesteld en de stichting bepleit van een „Europees monetair Hulpfonds". Een desbetreffend memorandum werd door minister Stikker aan de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin en Clarence Hunter, de leider van de E.C.A.-missie in Nederland, overhandigd. Het schema werd besproken op ferentie met Belgische en Luxemburgse ministers en zal vermoedelijk de vorm hebben van een Benelux-plan, nadat het tijdens het weekend in Brussel door ex perts opnieuw zal zijn opgesteld. Het is bedoeld als antwoord op een Frans me morandum. dat zal rondgaan, als inlei ding op de Vijf Mogendheden-besprekin- gen, welke op 29 November in Parijs aan vangen. Van Nederlandse zyde verwacht men dat alle bij de O.E.E.C. aangesloten lan den lid zullen worden. Hoewel er in prin. cipe geen bezwaar is tegen het lidmaat schap van Engeland, zal Engeland voor het ogenblik niet opgenomen kunnen worden, omdat het Britse nadelige saldo op de handelsbalans met het Continent tfe groot is. De hoofdelementen van het Neder landse plan zijn: 1 opheffing der beper kende maatregelen, ten aanzien van de lopende handelstransacties; 2. regeling van surplussen en tekorten door een systeem van circulaire betalingen; 3. op richting van een Europees monetair hulp. fonds voor aanzuivering der debet-saldi- 4. vrije circulatie van bankpapier, maar Ifcndhaving der beperkende maatregelen voor het kapitaal-verkeer; 5. vrijmaking van de handel, niet slechts door ophef fing van de quota-voorschriften, maar ook door slechting der tolmuren en op- heff.ng van protectionnistische maatre- Kerst- en Nieuwjaarstelegrammen Van 14 December tot en met 6 Januari kunnen Kerst- en Nieuwjaarstelegram- met vaste en met vrije inhoud via Holland-Radio-P.T.T. worden gestuurd naar Suriname en de Ned. Antillen. Men kan kiezen tussen acht vaste teksten. Tussen 1 December en 6 Januari kun- ;n dergelijke telegrammen, echter alleen met vaste inhoud worden ge stuurd naar en van schepen op zee naar van Ned., Indonesische en Ned.-Wesi- Indische scheepsstations, voor zover deze door Holland-Radio worden geëxploi teerd. Men wordt verzocht d<f telegrammen zo vroeg mogelijk aan te bieden, om geen opstopping te veroorzaken. Extra-woningen voor arbeiders die elders werken Om de „weekpendels" tegen te gaan Voor 1950 ls een beperkt aantal wo ningen beschikbaar gesteld tb.v. gehuw de manneiyke arbeiders, die werken In bedryven niet minstens 10 werknemers en in de plaats van tewerkstelling In de kost zyn, omdat zy wegens de grote af standen niet dageiyks heen en weer kun nen reizen (zgn. weekpendels). Deze extra-woningen worden slechts toegewe zen aan arbeiders, die In een andere provincie werken dan die van hun woon plaats. Ondernemingen en bedryven 'uit gezonderd van de metselsteen- en dak pannen-industrie) die op 1 November jL minstens 10 werknemers (mannen of vrouwen) in dienst hadden en vermoe- deiyk zullen houden, kunnen een aan vraag indienen. Aanvraagformulieren verstrekken de gewesteiyke arbeidsbu- reaux en hun bykantoren. Minister In 't Veld heeft voorts de prov. besturen verzocht, ter bestrijding van deze week pendels. binnen de provincie, uit het provinciale woningcontingent een rede lijk aantal woningen te reserveren. WEERBERICHT Veranderlijke bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de ochtend hder en daar mast, overi gens half tot zwaar bewolkt met later de Zuidelijke helft van het land kans op enige regen. Zwakke tot matige wind overwegend uit Oostelijke richtingen. Vannacht plaatselijke lichte nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zondag 27 November: Zon op 8.19, onder 6.36. Maan op 13.58, onder Maandag 28 November: Zon op 8.20,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1